Weerlegging van legende Tegenstromingen in Soekarno's eigen partij Sjahrirs socialisten verliezen prestige en sympathie Uw Kunstgebit Balg S»R*s®p©ii8ï8 V&ASJE-VILPON-VAASJE BALANS VAN STRIJD IN INDONESIË (II) Dieptepunt in Amerikaanse produktie Gevarieerd Scheepvaartlijn onder toezicht vervangt KPM Vliegtuigwrak met 32 doden in Ecuador gevonden Persbreidel Speelse Speurtocht ■SPROETJE SPARKS rtunrU iets ma- sen voor ten s Dinsdag 15 april 1U58 DE Duitser I.udwig Zind, volgens wie er tijdens de laatste oorlog nog niet genoeg Joden waren vergast, gaat voorlopig een jaar de gevangenis in wegens belediging van de tJoodse) man, aan wie hij dit bad gezegd, en- van de volksgroep waartoe die behoorde. Er •wordt nu nog onderzocht,' in hoeverre ZindV blufferij over moorden, die hij persoonlijk zou hebben gepleegd op Joden en andere „minderwaardige" lieden, waarheid bevat. De mogelijkheid is dus aanwezig, dat het niet bij het ene jaar detentie blijft. Het kan echter ook heel goed zijn, dat deze oüd-S.S.-er alleen maar wat nazi-iatijn heeft gesproken aan de stamtafel, n* een aanta] biertjes, In de verheven kring van hem en zijn gelijken vervullen Joden ongeveer dezelfde rol als zestienenders in het gezelschap van voormalige jagers. Het is mogelijk aan deze trieste zaak gevolgtrekkingen te verbinden omtrent-de on verbeter! ij kheid van sommige Duitsers. Niet waar, Hitier ia dood en Julius Streiober is dood. doch men ziet toch maar, dat hun geest 1 nog leeft; Nu, dit is-geen nieuws.Het zou al te mooi zijn, wanneer del nederlaag van Duitsland prompt alle verdwaasden tot inzicht en rede bad gebracht. Er zijn on verbeterlijken en er zullen voorlopig nog wel onver-1 beterlijken blijven ook. Naar onze mening moet in de beoordeling van dit geval de klemtoon geheel anders vallen, en we! op de gestrenge houding van de rechtbank te Offenburg alsmede op de moedgevende reactie van de publieke opinie. In hetzelfde land, waar vijftien jaar geleden het anti-semitisme als een voortreffelijke zaak gold. heeft zicb nu ternauwernood een stem ten gunste van Zind verheven. De bladen waren unaniem in hun verontwaardiging, en de rechtszaak verliep zonder een spoor van incidenten in of vóór het gebouw. De jongens van de biertafel lieten wijselijk verstek gaan. En Zind stond in hel bankje in al zijn erbarmelijkheid. IN dezelfde tijd, dat Zind aldus vertoefde op een plaats, waar zijn nazi-heldhaftigheid zo'n geringe weerklank vond, kon men in de bladen het oordeel over de Joden aantreffen van een geheel ander man, t.w. de heer Cbroesjtsjew, Sowjetleider nummer één. Natuurlijk was het niet zo dom en dwaas als dat van de oud-S-S.-raan, maar erg gunstig was het tocb ook niet. De Joden zijn individualistisch, zei Chroesjt sjew, ze houden zich verre van gemeenschappelijke arbeid» verwerpen groepsdiscipüne, willen overal over discussieren, en zijn ongeschikt voor een eigen politieke en'culturele gemeenschap. Het zijn uitlatingen, die enig licht werpen op de nogal anti-Joodse koers, welke de Russische regering a) geruime tijd vaart. De tijd, dat de regering te Moskou er ztch met trots op beriep» een einde te hebben gemaakt aan de achterstelling en verachting van de Joden» was trouwens al lang voorbij, Stalin heeft, vooral aan het einde van zijn leven, niet geschroomd om gebruik te maken van de anti-semitische gevoelens, die nog altijd in een deei van bet volk leven. Het later ongedaan gemaakte bekende proces tegen een aantal Joodse artsen was van deze politiek een weinig fraai hoogtepunt. Het grote bezwaar tegen de Joden is hun weigering om spoorloos op te gaan in het grote Russische volk. Men vindt hier trouwens in algemene zin de oorzaak van het anti-semitisme door de eeuwen: het zich handhaven van een op een aantal punten afwijkende groep temidden van tamelijk homogene volken. Op het ogenblik doet zich bet geval voor, dat tal van Russische Joden kennelijk meer voor Israël voelen dan voor Rusland Dit „kosmopolitisme" is al vaak officieel aan de kaak gesteld, maar liet is allesbehalve verdwenen. De Russische Joden zijn niet naamloos en onschijnbaar; men kent ze er steeds weer uit. Het is het .resultaat van eeuwen afzondering, maar Cbroesjtsjew en de zijnen kunnen het geval met zo lilosofisch bekijken. Van nature hebben zij een'afkeer van ver scheidenheid. WEINIG moeite kost het, in de woorden van Chroesjtsjew inner lijke tegenspraak te ontdekken. Hij ontzegt de Joden het ver mogen tot gemeenschapsvorming, doch hij ziet over het hoofd, dat het juist de onderlinge solidariteit is geweest, die de Joden steeds als volk temidden van veel machtiger andere volken beeft doen voortbestaan. Chroesjtsjew noemde als voorbeeld de mislukking van Birobidsjan, de Joodse republiek in (Russisch) midden-Azie, maar dit bewijst niets. Want het zijn immers juist de eigen opvattingen en karakter trekken, die de regering in Moskou aan de deelstaten ontzegt. Behoefte om Cbroesjtsjew met Zind te vergelijken, hebben wij in het minst niet; maar in de "grónd van de zaak ontspringen hun gévoelen9 over de Joden aan dezelfde bron: ergernis over een zich door duidelijke wezenstrekken kenmerkende minderheid. En het is daarom zo belangrijk, dat nu eindelijk de Joden eens kunnen worden aanschouwd in een staat, waar zij verre in de meerderheid rijn. Natuurlijk is bet nog te vroeg om een definitief oordeel te geven over 'het welhaast tienjarige Israël. Maar als men ziet, hoe daar uit de bontste verscheidenheid van samenstellende delen toch een gemeenschap is gegroeid, dan is er reden genoeg om aan de woorden van Chroesjtsjew te twijfelen Pas voor het eerst daar in Israël kent men de Joden er niet meer uit. Zij zijn boeren en bouwarbeiders, vissers en metaalbewerkers; ze zijn politiek en cultureel een volk als zovele volken; zij het met de geestdrift en de onwrikbare vastberadenheid, die voortkomen uit diepe vreugde over bet einde v&n vele eeuwen smaad en vervolging in den vreemde. Sing Po door een verschijningsverbod getroffen. Dit brengt onze zegslieden ertoe zich af te vragen of de regering van Soekarno zich niil veeleer in de fascistische dan in de communistische richting beweegt. En men herinnert in dit verband dan aan de tactiek van Hitler in 1939 om met het buiten landse communisme een pact aan te gaan, boe wel bet de doodsvijand van het nazidom was. Dit verbond wordt zo zeggen zij Soekarno prak tisch opgedrongen, aangezien 't "Wes ten en zelfs de meeste Aziatische lan den tot geen enkele hulp in de strijd tegen de rebellen bereid zijn. IN Soekamo's eigen partij, te zeggen, maar buiten de de P.N.I., is een groep, die hoofdstad zijn er in ieder ge- tégen het militaire optreden is val vele leden van deze partij, en sympathiseert met Padang. die graag aan de actie tegen In dit verband wordt de naam het driemanschap in Djakarta D E2H^mtenreworde?6 dus ^ehaSd genoemd van ex-premier Wi- meedoen. door een deel zelfs een zeer klein Iopo. Hij is de exponent van De socialistische partij van déél.—van het leger geleid door Na- die groep in de P.N.I. die in Sjahrit daarentegen is goed op §gg£n<fdoor'depi-eJidlnfen dl re-, nauwe samenwerking met de weg het laatste restje sympa- gering-Djoeanda, beiden op hun Masjoemi, de socialisten en de thïe en prestige, dat zij nog be- christelijke partijen een öuide- zat te verliezen. De houding soekarno trouwe politici. Dat alles SOEMITRO bedankte voor socialistische partij.., lijk anti-communistische re- van haar hoofdbestuur en gering wil vormen. Hoe groot vooral van Sjahrir persoonlijk die groep in Djakarta is, valt is daarvan in hoofdzaak de met geen schijn van zekerheid schuld. WASHINGTON. Het indexcijfer van de industriële produktie in de Verenigde Staten ,dat gebaseerd is op *t maaridgemiddelde van 1947/49, heeft in maart het laagste punt sinds de recessie van 1954 bereikt. Het indexcijfer voor maart be draagt 128 en ligt 12 procent ónder de stand van de index van een jaar geleden. fAcivenentK i.M.) Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? Het ts niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit lassdiiet bij h.et eten, lachen ot alezenl Een weinig DENTO- FIX 'i morgens op de gebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit onwrik baar op zijn plaats en doet U alle vroegere ongemakken veTgeten. Koopt nog heden een ïtrooibus voor t 2,35 bij Uw apotheek of drogisterij. IJ ET televisieprogramma van de *-*VPRO u?as gisteravond gevari eerd en actueel. De afwisseling nras uiteraard toe te schrijven aan het varia-programma „Rotonde", waarin aandacht werd besteed aan de uit gebreide 'test-vluchten met de nieu we Fokker „Friendship" en door re portage fLitsen van de „Expo" in Brussel. In dit programma-ond.eTdeel besprak dr. Van Sirol voorts de Tuoeiiijfch eden waarmee de licha melijk gehandicapten dagelijks te midden van hun medemensen te kampen hebben. Beslist onvoldoende tijd was toege meten aan de Tweede Kamerleden, de heren Calmeijer en Schurer, die twee tegengestelde standpunten respectievelijk pro en anti inna men ten aanzien van de bewapening met- nucleaire wapens. Onder voor zitterschap van mr, J. L, Heldering kregen zij in 20 minuten tijds ter nauwernood gelegenheid om hun visie op dit vraagstuk te geven. Laat staan dat zij tot een discussie kon den komen. Mr. Heldering toonde zich niettemin tevreden, want. zo oordeelde hij, dit vraagstuk mag niet alleen onderwerp van gesprek uitmaken voor staats- en militaire leiders, maar bet moet in de ruimste zin in de publieke aandacht worden gebracht. Het poneren van de twee afwijkende standpunten -was slechts bedoeld om de discussie op gang te brengen of levendig te houden. Het filmpje „Dit is het grote doel" van de Amerikaanse voorlichtings dienst sloot by het voorgaande on derwerp goed aan. Het was een plei dooi voor de solidariteit onder de 2400 miljoen mensen die onze aarde bevolken om honger, onderontwik keling. discriminatie en daarmee oorlog" voorgoed uit te bannen. Knap was de regie van Ben Klok man in het aan de expositie „World Press Photo" gewijde programma onderdeel. De vele tientallen foto's kwamen door een inventieve hante ring van de camera's op een geheel eigên, dikwijls heel humoristische, wijze tot leven. Graag echter had den we van de vele tijd. die voor de fototentoonstelling was uitgetrokken, een deel toegemeten gezien aan bo vengenoemd gesprek van de kamer leden. Het thema met variaties in caba retsfeer „Bij een bloem..." tenslotte was al evenzeer geschakeerd van samenstelling. De dichter Jan H. de (Advertentie LM.) Groot schreef een poëtische tekst bij een bouquet (klein) kunstbloemen, waartussen vooral Cilli Wangs viool tjes opvielen. A. H. Indonesische minister: DJAKARTA. De K.P.M. In In donesië zal worden omgezet in een nieuwe inter-insulaire scheepvaart lijn onder regeringstoczicht, Suban- i tio, een bestuurslid van de door de communisten beheerste vakbond van havenarbeiders, deelde mede, dat de Indonesische minister van Scheepvaart commodore Mohammad Nazit soil hebben verklaard zich met een suggestie in die zin te kannen verenigen. Begin dezer maand zijn. op twee na alle schepen van de KP.M. uit Indonesië vertrokken, doch de ha veninstallaties dezer maatschappij in de gehele archipel bleven onder toezicht der regering. Subantio deelde nog mede. dat er onder het 12.000 man leden tellen- i de Indonesische personeel van de I K.P.M. misverstand was ontstaan over het aanmonsteren van beman- i ningen voor de Russische vracht- i schepen, die Indonesië kortgeleden heeft gekocht- j Minister Nazir zou hem de ver- zekering hebben gegeven, dat alle door de regering gekochte schepen, look de Russische, door oud-K.P.M- i personeel zullen worden bemand. QUITO. Reddingsploegen heb ben het wrak bereikt van een Da kota" van de Ecuadoriaanse lucht vaartmij. „Aerea". die acht dagen geleden boven een dicht bebost ge bied omlaag is gestort. De 32 inzittenden van het veron gelukte vliegtuig bleken allen om het leven te zijn gekomen. heeft zijn centrum uitsluitend in Dja karta. Buiten Djakarta doet vrijwel niemand aan de actie mee; zelfs wordt de actie daar openlijk of in het geheim tegengewerkt. De militaire actie tegen de rebellie Men vertelt ons, dat tijdens het be- was door Soekarno bedoeld als een gin van de anti-Nederlandse acties krachtsinspanning om de eenheid vorig jaar december, toen de regering van het land te herstellen en de campagne organiseerde, waarbij de voortschrijdende desintegratie een de huizen van de Nederlanders be- halt toe te roepen. In feite heeft deze- klad werden met allerlei hatelijkhe- actie echter de verdeeldheid ver den, de leider van de Masjoemi, Nat- sterkt. Meer dan ooit raakt Djakarta sir, Soetan Sjahrir benaderde om ge- geïsoleerd van de provincies, op en zamenlijk met de christelijke parüj- buiten Java. Dat een handjevol mi- en een protest in het parlement te- litairen gesteund door een bericht- gen deze actie in te dienen. geving van internationale persbu- Sjahrir weigerde hieraan mee te reaus, die gesteld is in termen van. dóen. oorlogscorrespondenties en daardoor Dit veroorzaakte een definitieve een volstrekt overdreven voorstelling breuk tussen beide politici, die voor- van zaken geeft hier en daar op heen vaak intensief met elkaar, heb ben samen gewerkt. Bovendien von den enkele vooraanstaande figuren in de socialistische partij hierin aan leiding voor de partij te bedanken. Later, toen de tegenregering startte, heeft men geprobeerd Sjahrir over te halen naar Sumatra te ontvluchten en mee te doen met de rebellen. Ook dit weigerde Sjahrir. Hij weigerde zelfs elke openlijke uitspraak tegen een militaire actie van de kant van Djakarta. Dat werd de aanleiding voor dr. Soemitro minister van verkeer in de tegenregering cn voor aanstaand lid van de socialistiche par tij om voor het lidmaatschap te bedanken. Voorheen was de partij onder de intel'-ectuele jongeren in Bandoeng vrij sterk. Die aanhang is vrijwel verdwenen Sjahrir zelf en zijn partij zijn daarom geworden tot een onbetekenende factor in het In donesische gebeuren. Het hoofdbestuur van de andere Islamitische partij van grote aan hang de Nahdatoel-Oelama blijft tot nu toe loyaal tegenover de president, maar ook dit geldt alleen voor het hoofdbestuur, dat in Djakar ta zetelt. Buiten Djakarta, en vooral weer in West-Java, werken vele le den en afdelingen van deze partij ac tief mee aan de acties tegen de cen trale regering. Sumatra belangrijke punten kunnen CONCLUDEREND kan men zeg- een dat dn nolitieke stnun aan SJAHRIR ...te lang afzijdig.., bezetten (voor hoelang en hoe effec tief?) verandert aan deze toestand niet veel. De strijd is voor Djakarta uitzichtloos. Wij hebben hier tc doen 0 met een algemene desintegratie, die gen, dat de politieke steun aan begon in 1950 en waarvan sedert het het driemanschap in Djakarta lang- uitroepen van de tegenregering zaam afbrokkelt. De voor- en tegen- alleen maar het militaire aspect meer standers van de centrale regering op de voorgrond is getreden. De te- zijn verdeeld over alle partijen be- genregering zelf belichaamt de vorm halve de communisten, die eenstem- die het verzet tegen de centrale lei mig vóór zijn. Het meest kenmerken- ding van Djakarta heeft aangenomen de is echter» dat de standpunten van in al(e provincies, zowel die op Java de diverse hoofdbesturen in Djakar- als die in de buitengewesten, _Daar- ta volstrekt niet representatief zijn om heeft Padang de sympathie van voor de standpunten van de afdelin- alle provincies. Maar deze band is gen in de verschillende provincies op slechts negatief: tégen de gemeen- Java en i* de buitengewesten. Er schappelijke vijand, die Djakarta heeft dus en desintegratie-proces heet. en die gepersonifieerd wordt in plants in de politieke partijen, waar- de president. Hij is steeds het sym- bij men bedenke, dat in Djakarta van bool geweest van de eenheidsstaat, 'n vrije meningsuiting voor de poli- Hij heeft dit zelf altijd willen zijn. tieke groepen nauwelijks nog sprake Dit symbool heeft thans alle glans is. De anti-communistische pers is ge- verloren. In het paleis zetelt een gees- heel gemuilkorfd. Bladen als Keng telijk en lichamelijk verziekte presi- Po, Pedoman en Indonesia Raya zijn dent, die met behulp van kunstmati- ofwel verboden ofwel „gelijkgescha- ge middelen zijn laatste restje ener-, keld". Merkwaardig genoeg is zelfs gie verbruikt om zijn droom te red- het Chinese pro-communistische blad den. aatst moest ik mij; vooor de ver- *-» zekering, aoor een internist ge heel laten inventariseren. Je hoeft de verzamelde werken van Freud niet van buiten te kennen om te begrij pen waarom je de ziekenhnislucht in zo'n pand met zulk een diepe joeerzin opsnuift, in beginsel bestaat immers de kans dat de dokterna het onderzoek tegen je zegt. „Gunst meneer, volgens mijr> gegevens had V vorige week donderdag ai zacht en kalm overleden moeten zijn", een mogelijkheid die het spreekwoord „iaat niet weet«;at niet deert." des te meer doet klemmen. De wachtkamer zat vol mensen die met een geheim in tun buik, oude nummers van „Libelte lazen. Per soontijk: geloof ik. dat dokters hun patiënten de tijd laten doden met verkeerde lectuur. Die damesblaad jes wemelen van s«reiende schepse len, tuier blakende gezondheid in dit milieu bepaald tactloos aandoet. Mensen die een mankement hebben beurt men op door hen sombere verhalen te laten lezen over stakkers die veel dieper lijden, of verzen a£s Kipting's „He died which is just what the best men do". U is aan de beurt meneer", riep een allerliefste assistente in een tuitte jas. Ik volgde haar naar een ver trek, waar een glazen" vitrine vol messen, zagen, spuiten en priemen open en btoot voor gebruik gereed stond. Ook niet fijngevoelig, vind ik. „Doet U het jasje maar even uit", zei ze, „zo. £n gaat U nu rustig hier, op deze bank liggen. Ja. Ontspant U maar zóóöó. Ligt U prettig?" Nu is het onmogelijk prettig te liggen en op een houten planfc met je schoenen aan en alle martelwerk tuigen van de gevangenpoort onder handbereik, maar ik knikte want ik voelde dat de conversatie in een andere toonsoort was overgegaan. Het individu, dat had kunnen antwoor den: „Nee, prettig lig ik alleen thuis, in mijn eigen bed" bleef in ie wacht kamer achter by de oude nummers van Ltbelle. Wat zich op de planfc had uitgestrekt was een hoeveel heid protoplasma gevuld met orga nen en in. .staat door geluiden symp tomen kenbaar te maken. Zn gekken huizen is 'dat nog veel benauwender. Daar wordt zo naar je geluisterd dat je voelt dat je normale conversatie eigenlijk wemelt van redenen tot on- iddellijke opname. „Kijk, nu heb ifc hter een appa raat", zet ze op FröbelÉoott en ze kwam aanrijden met iets verdachts, waaraan een - lange slurf en een blaasbalg bevestigd waren. Opeens zette ze een knijpertje op mijn neus en draaide het flink aan. Kunt U nu nog door Uw neus ademen?", vroeg. ze,, zich met een vriendelijk lachje over mij heen buigend. „Nee", zei ik. met een Donald Duck stem. 't Knijpertje stónd me niet. ,JVu doe ik- de slang in Uw mond en dan gaat U daar rustig vijf mi nuten door ademen". 't' Was at gebeurd. Toen ifc door de slurf begon te pompen merkte ik dat de blaasbalg het ritme van mijn ademhaling accuraat in beeld bracht. Ik dacht: „Straks zal ik on getwijfeld stikken", een vooruitzicht dat mij zó in paniek dreef, dat de balg opeens razend snel op en eer begon te urippen. 't Was géén ge zicht. Als we in het dagelijks leven altijd zo'n machine aan ons hadden hangen en dus voortdurend zagen wat wedachten, zouden toe, uit schaamte voor de omstandersr ons innerlijk leven veel meer bedwingen. „Doe niet zo idioot", zei ifc tegen mezelf, want het meisje zat, op een stoel, geboeid naar mijn opwinding te kijken, ,Jij stikt helemaal niet!" Ik droeg mezelf op aan dr. W. Drees te denken en opeens nam de balg het trage, bedachtzame ritme van de parlementaire democratie aan. Zo zou ik mijn v\jf minuten rustig heb ben uitgediend, als het meisje niet de kast met de messen had geopend. „Piep piep piepdeed de balg, weer helemaal over zijn toeren, want ik kon «iet zien wat ze er uit haalde. Drees!" snauiude ik mezelf toe. Dadelijk druilde mijn tempo weer terug. U is gezond', zei de dokter later. Dat dank ik voor een groot deel aan onze minister-president. Zoals alles, trouwens KRONKEL DAGELIJKS FEUILLETON DOOR ANN BRIDGE W tnnouHtf tiuiLtiunfitR..OAr LOM ALTIJD nifcR is Itn GLAS HttfTÜ ZO'flHOn CjER IK lALtlOG ttn DoïtRHAnsmiDtb CH.JA..DAT DtriKlrtWtL ARnEHAn IKHADin 3RIEDAGÊH nms&fc&t. rtrt 3282. Wanneer Lou een paar uur heeft gerust, komt hij weet aan dek en Hank vindt, dat het nu toch we) tijd wordt hem eens aan de tand te voe len Maai eerst vertelt hij Lou, wat hij zeil weet; dat. hii samen mot Rob het Lutoniumerts heeft gevonden en dat ze op een van hun speurtochten een grot ontdekten, die naar het binnenste van Tulip-rock leidde en dat zij daar Donald vonden, die een jaar geleden moest ondervinden welke smerige praktijken een zekere kapitein Charles Baker er op na hield om iemand uit de weg te ruimen, „Heeft-ie 'm laten duiken-met te .weinig lucht? Dat is een schandaal!" zegt Lou. En op zijn beurt vertelt hij nu alles over kapitein Baker» mrs, Robinson en de „Neptune". Rob, Hank en Donald luisteren met open mond. Dat ze op zo'n afschuwelijke intrigue zouden stuiten hadden ze niet kunnen vermoeden. Zo scheen het Julia tenminste toe vooral toen de Oran-expres, waar in ze opnieuw onverwachts over had moeten stappen in Meknes, haar om halftwee 's morgens afzette op het perron. Het station is natuurlijk op een behoorlijk afstand gelegen van de middeleeuwse stad die binnen zijn wallen ligt te broeden; de_ spoorlijn raakt alleen in het voorbijgaan de nieuwe stad. Buiten Julia waren er weinig reizigers en deze stapten in auto's en reden weg; er stond maar één 'enkele taxi geparkeerd onder de booglampen op het terrein buiten het station. Julia riep deze. Hij was vrij de auto was niet gestuurd door haar hotel; een bejaarde Arabier met een baard die in zijn djcllaba tegen de ingang van het station leunde, hoorde haar vraag en gaf in 'n won derlijke mengeling van Arabisch en Frans te kennen dat het hotel vroeger op de avond een wagen had gezonden, maar dat die weg was gegaan. Julia maakte dus gebruik van de taxi; ze was koud en landerig en ondanks haar natuurlijke kalmte 'n tikje ner veuswat bijvoorbeeld zou de taxi wel niet kosten op dit ongodzalige uur? De taxi kostte vijf honderd frank; maar ita* een rit langs muren die mij len en mijlen lang schenen en na on der ontelbare poorten en bogen door gegaan te zijn. die hoog en als don kere schaduwen boven haar wenden, werd ze eindelijk afgezet bij haar hotel; na herhaalde malen gebeld en op de deur gebonken te hebben werd ten slotte opengedaan door een sla perige bediende die haar naar een kleine maar nette kamer bracht vijftien minuten later lag ze in bed. Ze vie1 onmiddellijk in slaap. De volgende morgen onder het be kende Franse ombijt van harde broodjes en boter met cichorij in de koffie, schreef ze een briefje aan de heer St. John, waarbij ze de brief van Lady Tracy insloot; ze schreef, dat als hij het niet „vervelend" vond ze'hem graag zou ontmoeten het hotel belastte zich met de verzen ding, Senor 'Huerta van de Espag- nola en Lady Tracy hadden het meisje beiden ingeprent dat geen enkele Europese vrouw van welke leeftijd dan ook met goed fatsoen alleen in de straten van Fez kon lopen; om geen tijd te verliezen vroeg Julia aan de directie van het hotel, dat gelukkig niet al te duur bleek te zyn, een Frans-sprekende gids te engageren tegen een uur of elf. Toen ze naar beneden ging stond dit heerschap reeds te wachten het was een rijzige Arabier in flad derende gewaden, wiens uitzonder lijke knappe gezicht alleen ontsierd werd door een nogal opvallende wrat aan de epë zijde van zyn ha viksneus. Hij sprak heel behoorlijk Frans, maar ondanks zijn knapheid of misschien juist daarom, er zijn vrouwen die instinctief knappe mannen wantrouwen had Julia iets tegen Abdul vanaf het moment dat ze hem zag en ze was zelfs min of meer opgelucht toen in het midden van hun overleg waar ze naartoe zouden gaan en wat te zien, de por tier van het hotel aankondigde dat er een Engelse meneer was die Ma demoiselle wilde spreken en ze zich oog in oog vond met.de heer St. John, St. John, dacht Julia direct, kon onmogelijk zo oud zijn als hij eruit zag of hij zou eenvoudig niet meer hebben kunnen lopen. Hij zag er ongelofelijk oud uit.. Hij was heel klein, had ruig. sneeuwwit haar en een gezicht zo bruin, leerachtig en gerimpeld dat hij veel op een sala mander leek maar een heel aar dige salamander; zijn gelaatsuit drukking was charmant, welwillend en intelligent, ondanks zijn hagedis sengezicht met de kleine gebogen nieuwsgierige neus, die veel weg had van de neus van een snuffelende schildpad. Hij praatte uiterst wel overwogen en sprak zijn woorden met een eigenaardige nadruk uit: zij verlieten 2ijn mond als kleine wel- geslepen kralen van geluid. Julia was gefascineerd door de figuur, door de snelle wyze waarop hij zich van Abdul de gids ontdeed. „Een andere keer," zei hij in het Frans, terwijl zijn kleine, blauwachtige hand een gebaar maakte van weggaan, „Vandaag ben ik het die Mademoi selle rondleid." (het „ik" in deze zin was nog zorgvuldiger geslepen dan de andere woordkralen) Abdul, ken nelijk geïntimideerd, gaf een eer biedige Moslemgroet en ging ervan door. „Nu we die schaamteloze afzetter en uitbuiter kwijt zijn, zegt u me nu eens wat u graag wilt zien?" vroeg St. John. „Wel, Fez," zei Julia. „Maar alleen als u het niet vervelend vindt." „Dat is onmogelijk. En als Fez me zou kunnen vervelen wat het tot nu toe nog nooit gedaan heeft zou ik mezelf troosten met uaar u te kijken," zei de oude man, met een prehistorische twinkeling van onder zijn wonderlijke dinosaurische oog leden. „Wilt u eerst winkelen?" „Nee, eigenlijk niet. Ziet u, ik heb niet veel geld om te gaan winke len die nare deviezenbeperkin- gen!" zei Julia. „Maar «.en andere keer, wanneer we de voornaamste dingen gezien hebben, zou ik graag naar Bathyadis gaan, Ik heb ge hoord dat hij zulke prachtige dingen heeft en dat je er naar kunt kijken zonder dat je veel hoeft le kopen." ..Ah, Bathyadis! Dat is een goede vriend van mij. Wie heeft u over hem verteld?" vroeg St. John, terwijl hy haar een scherpe blik toewierp. Lady Tracy," loog Julia vlot. Nu St. John zo vlug op was komen da gen had ze zich in haar gedachten niet voor kunnen bereiden en met haar aangeboren bedachtzaamheid besloot ze de zaak niet te overhaas ten en zich niet bloot te geven, maar af te wachten wat er gebeurde ze was van plan geweest in haar eentje een bezoek aan Bathyadis te bren gen en het terrein te verkennen voor ze met de Engelsman m zee ging. Zo als het er nu voorstond, zou ze zich vandaag passief houden. Er mocht eens iets komen opduiken. Het bleek dat er inderdaad het een cn ander kwam opduiken. St. John, die een imposante wandelstok bij zich had, voerde Julia ais een des kundige door Fez, terwijl hij_ bij al les een deskundige on levendige uit leg gaf; 2e kwamen door s o u k s met leer, met koperwerk, met aardewerk, met zijde, met specerijen elk arti kel had zijn eigen straat; ze passeer den fonteinen met kunstig gebeeld houwd pleisterwerk; bezichtigde de even kunstig versierde deuren van beroemde ën verboden moskeeën; liepen onder de gewelfde tunnels door waar geruis van onderaards wa ter de lucht vervulde en. vrouwen vuilnis in de ondergrondse rivieren stortten. Hij vertelde haar van de zeven rivieren en noemde haar de namen, (wordt vervolgd'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 1