m Francois Villon succesrijk begin van Holland Festival m DE GAULLE WEER NAAR ALGERIE Zeven doden bij havenstaking in India Hefbrugkabel gebroken Opening luchtlijn Amsterdam- Moskou in juli irijzen op festival Geheimzinnige ziekte teistert groep pelgrims Mormonénlèider overleden Frankrijk levert aan Israël straal- bommenwerpers Smalle strook hei in brand op Velmve Frankrijk wil internationaal bemiddelen Wiever Dirigerateiiiciursiis Verre beelden IN Vanavond SPROETJE SPARKS door FRANK GODWIN Vijfde loterij voor 't K.WF Peking laat twee Amerikanen vrij ZETA DOET HET GOED Edervener ontsnapt aan zijn bewaker bij familiebezoek SORAYA zou toch moecler kunnen worden Franse troepen vertrekken uit Marokko I Y-toren in Hoogersmilde schiet nu op Conservatieve zetel bleef behouden Speelse Speurtocht Maandag 16 juni 1658 (Van onze kunstredactie) Zeven ministers en drie staatsse cretarissen zijn aanwezig geweest bjj de opening van het Holland Fesli val in de Amsterdamse Stadsschouw burg. En daarmee waren z(j tevens getuige van de wereldpremière die de Nederlandse Opera zaterdagavond beeft gegeven van Sem Dresden's nagelaten opera „Francois Villon". Alfred Eichmann had de muzikale leiding, Wolf-Dieter Ludwig de regie. De jonge bariton Hans Wilbrink vertolkte de titelrol en hij had in bijzondere mate zijn aandeel in het applaus in ontvangst te nemen. Te midden van een schat van bloemen NEW DELHI. In de zes grote havens van India is een staking uitgebroken. Ongeveer 150.000 ha venarbeiders hebben het werk neer gelegd. In Madras heeft de politie het vuur geopend op stakers, die trachtten te verhinderen, dat een honderdtal pas aangenomen, ar beidskrachten naar de haven werd vervoerd. "Volgens vakverenigings- kriüigen zijn zeven mensen, gedood en honderd gewond. De regering heeft troepen naar de havens gestuurd en hier endaar is de noodtoestand afgekondigd. In Bombay heeft het gerrrj'.iveperso- r.eel zich bij de staking aangeslo ten. De bond van havenarbeiders wordt door de communisten be heerst. Noordelijk van Steenwijk ZWOLLE, De hefbrug ten noor den van Steenwijk in de weg Mep- pelSteenwijkHeerenveen-Leeu warden is onklaar tengevolge van een gebroken kabel, bericht de rijks waterstaat te Zwolle. De brug hangt scheef in de hef toren. Het doorgaand verkeer wordt over Frederiksoord 'geleid. De omlegging is met border aangegeven, t Her stel zal een of twee dagen duren. werd hy door zijn collega's'tot-vlak voor het'voetlicht geschoven.: Behalve dc ministers Struycken, Luns, Hofstra, Suurhoff, Cals; Von deling, de gevolmachtigde, minister voor Suriname, mr. dr. R. H. Pes, en de staatssecretarissen Veldkamp.,Van der Beugel en-Höppener waren vele burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig in de feestelijk gevulde scnouwburg.- Zondagavond, werd het Festival in Den Haag voortgezet. -Hier echter ontbrak'de glans die bij een ou verture als deze zou hebben 'ge past, Er waren veel lege plekken in de zaal en de dansmanifestatie miste de allure, die de avond luis ter had kunnen bijzetten. Het programma bevatte o.a. Mas- sine's „Vijfde Symfonie" van Tsjai- kowski. Aart Verstegen toonde daar in een uitzonderlijk meesterschap, maar het corps de ballet deed af breuk aan de presentatie. Wanneer de groepen aan exactheid winnen zal dit ballet overigens tot een van de beste .repertoirestukken van het Nederlands Ballet gaan behoren. Wat er deze avond aan dansgroepen te beleven viel was over het alge meen .te-'danken-aan voortreffelijke solistische prestaties. Zondagavond werd in Amsterdam de opera hërhaald. Daarna ging" het baliet „El Sombrero, de .Tres Picos" op muziek van De Falla met Massine, die de choreografie verzorgde, in de. hoofdrol. Zijn 18-jarige dochter Ta- tjana maakte haar debuut als de mo lenaarsdochter. t BRUSSEL. Op het filmfestival dat ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Brussel is gehou den, is de hoofdprijs toegekend aan de Tsjechische film „Een duivelse uitvinding" van Karei Zeman. ver vaardigd naar" verhalen van Jules Verne. 'De Amerikaanse film „The Godd ess" van John Cromwell kreeg de prijs voor de beste produktie. De Russische rolprent ,.Het huis waarin wij leven" werd bekroond om het verhaal. De prijs voor dc beste foto- gratie ging naar dc Italiaanse film 1 „Dc Chinese Muur" van Pier Ludn- vico Pazar.i. Dc Rus Wladimtr Rapoport kreeg de prijc voor het beste gebruik van kleuren voor zijn film ..Dc vredige Don". Orson Welles werd als de beste DEN HAAG In de Treveszaal acteur beschouwd op grond van zijh aan het Binnenhof i# vanochtend dc spel in ..Touch of evil". Dc prijs eerste luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en de Sowjet-Unlc gepa rafeerd door de voorzitters der heide delegaties, de heer 3. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst en hoofdmaarschalk P. E. Zjigarev, chef van het hoofdbestuur van de burgerlijke luchtvaart bij de ministerraad van de Sowjefc-Unie. Door de parafering kunnen de Rus sische luchtvaartmaatschappij Aero- Dot en de KLM in juli elk een we kelijkse, dienst lussen Amsterdam en Moskou beginnen. Het ligt in de bedoeling, dat met ingang van de zomerdienst 1959 twee maal per weck op de genoemde lijn wordt gevlogen. De KLM hoopt de dienst uit te voeren via Warschau, met een. toestel van het type Douglas DC-6 b, De Aeroflot zal de lijn recht streeks vliegen met een toestel van het type Tupotew 104 a. Voor de Nederlandse luchtvaart maatschappij is de mogelijkheid ge opend in Moskou een kantoor en. een PARIJS. Het hoofdbureau van politie heeft bekend gemaakt, dat uit Issoudun een treio met pelgrims is .T - aangekomen, van wie enige houder- j commercsele organisatie^ in te. rich- den besmet zijn met een nog nietM®t het oog daarop is de heer F. vastgestelde ziekte. i W. 'icMers hoofd bureau Oost-Euro- pa van oc KLM, tijdelijk benoemd tot vertegenwoordiger dezer maatschap- pij in Moskou. Op 1 juli zal een Dou- j glas DC-6 b van de KIM een proef vlucht maken van Amsterdam naar Moskou, voor de boste vrouwelijke hoofdrol kroeg Lilli Palmer voor baar rol in de Franse film „Montparnassc 19". BETHANY. Israel A. Smith, pre sident van de gereorganiseerde Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, is zaterdag in de ouderdom van 82 jaar aan de ge volgen van 'n verkeersongeluk over leden. Hij was een kleinzoon van Joseph Smith jr., stichter van de Mormonen- gemeente. Ambulances stonden op de trein te wachten 'en brachten de patiënten naar Parijse ziekenhuizen. De pa tiënten hebben last van maagpijn. TEL AVIV. Frankrijk zal straal- bommenwerpers van het type „Vau- tour".aan de Israëlische luchtmacht leveren,-zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie te Tel Aviv ^bekendgemaakt. Dit veel zijdige toestel vliegt sneller dan het geluid. APELDOORN. Een smalle j strook heide, enerzijds begrensd i door de spoorlijn Apeldoom-Amers- foort en anderzijds door een brand gang, is ter hoogte van Kootwijk door onbekende oorzaak afgebrand. De Apeldoornse brandweer, die snel ter plaatse was, was het vuur spoe dig meester. TJ /lEVER is uit de wereld ver dwenenVan het weinig over tuigend begonnen „verhaal" is de draad totaal soek geraakt. Maar toch werd Jiet vierde deel van de door Ton Neelissen en Michel van der Plas geschreven serie het eerstedat met recht een „muzikale komedie" mocht heten. Helemaal geslaagd kon- de we deze parodie op de belevin- gen van een populaire Nederlands- Amerikaanse filmzanger, die in een dorpje aan de Vecht een rtcstige vakantie wil doorbrengen, qua'tekst niet vinden. Maar er waren tal van aardige momenten en grappige vondstjes. Jitrriaan Andriessen had leuke melodietjes gecomponeerd en Jas van- der Valk durfde met de ca mera's meer te doen dan vorige keren. Bovendien was de bezetting goed. Vooral Rob de Vries speelde z'n rol knap en tuist met de liedjes voortreffelijke dingen te doen. Ri chard Flink was een degelijke Hol landse vader-in-zaken, Maya Bauma een dot van een dienstmeisje. Fien- tje Berghegge een fraai „het spel in het spel" mee spelende mama en Greet Feldmann een pittige foto grafe. De pas van de toneelschool 'gekomen Ingeborg Elzevier speelde de dochterrol vrijmoedig en natuur lijk. - Het NTS-journaal van zaterdag avond begon met bijzonder geslaagde opnamen van 'n onthullend inter view met de fameuze heer Colsen, aanvoerder van de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen in hun strijd voor vrije veren, ÏN. de AVRO-studio te Hilversum heeft mr. A. H. van der Veen, directeur vm cle NCRV en waarne mend programma-commissarisvan de Nederlandse Radio Unie, zater dagmiddag de zesde internationale dirigentencursus van de N.R.U, ge opend. De heer. Van der Veen deel de mede, dat uit de belangrijke op drachten aan oud-cursisten is geble ken, dat de cursussen succes heb ben gehad. Van de 412 kandidaten, die zich sinds 1953 hebben aange meld zijn er 126 toegelaten als wer kende leerlingen en 56 als toehoor ders. Zij kwamen uit 23 landen en vertegenwoordigden alle wereldde len, Voor deze zesde cursus hadden zich. zestig kandidaten aangemeld, van wie er 24 als werkende leerlin gen en elf alg toehoorders werden toegelaten. De waarnemende rege ringscommissaris voor het radiowe zen mr. H. J. Scholvink, die staats secretaris HÖppener vertegenwoor digde, prees de opzet en de dege lijke voorbereidingen van de cur sussen door de N.R.U. Hij bracht hulde aan de docenten, Willem van Otterloo, Albert Wolff en W. Hij- stek. Z OWEL uit Rotterdam als uit Utrecht bereiken ons de laatste dagen' berichten van televisie-kij kers. die op kanaal 4 tot hun ver rassing beelden van de Italiaanse -1- su t.v. te zien krijgen. Een Haagse kijker heeft een Por tugees programma op hetzelfde ka naal kunnen volgen. Dit verschijn sel laat zich waarschijnlijk verkla ren uit klimatologische omstandig heden. het programma van Hilver sum II van. 8.05 tot 8.3Q opnamen van het concert, dat het Rotter dams Phïlharmonisch Orkest, op 21 mei onder leiding van Eduard Flip- se heeft gegeven in het Parijse Théatre des Champs Éïysces: Ouver ture van Badings en Pour une fêt'e de prinlemps van Roussel, Het kinderkoor van Radio Boeka rest zingt van 8.45 tot 9.20 in het programma van Hilversum I, dat daarna onder het motto „De zon overgoten kust" een vakantie-im pressie van Jan de Visser brengt van het Nederlandse "bungalowpark in Sestri Levpnte, Het gevarieerde televisie-program ma, verzorgd door de VARA, brengt o.a. een voorbeschouwing over het „wielerwegseizoen" (8.30 8.55) en een gesprek tussen dr. R. Polderman en Max Dendermonde over de vraag „Wat is Yoga?" (9,10—9.30). PARIJS. De Gaulle ga3t weer naar Algerië. Voor de veertiende juli zal hij hier besprekingen gaan voeren, voornamelijk over militaire zaken naar men verwacht. Zijn spe ciale vertegenwoordiger, de opper bevelhebber generaal Salan, heeft verklaard dat sinds.het eerste bezoek van de Gaulle de mohammedaanse rebellen hun aanvallen hebben ver menigvuldigd. Vorige .week hadden z(jn troepen honderd vijf tig gevechten geleverd, waarbij 170 rebellen ge vangen genomen worden. De Gaulle heeft zaterdag de Rus sische ambassadeur Winogradow ont vangen, diechem twee nota's ter hand steelde.' De ene -was een schrijven van Chroesjtsjew over de topconferen tie, de andere eveneens een brief van Chroesjtsjew over welks inhoud be halve dat hij handelt over de Frans- Russische betrekkingen nog niets be kend is. In Parijs acht. men het niet uitge sloten dat 'de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couvé'de Mur- ville, binnenkort zal worden uitge nodigd zich naar Moskou te begeven. lri.de omgeving van De Gaulle laat men er geen twijfel aan bestaan dat de Franse premier zal trachten Frankrijk een belangrijker'rol te la ten spelen in de buitenlandse poli tiek. Hij -zal zeker bij zijn komende besprekingen met Amerika proberen te bereiken dat Frankrijk atoombom men krijgt cn ook de; produktie van de Franse atoombom zal men be spoedigen. De Gaulle wil een „aktieve buiten landse politiek" bedrijven en mede werkers van de generaal verzekeren dat het zijn streven is Frankrijk de rol van bemiddelaar tussen Oost en. West te laten spelen.-In welke vorm dat gebeuren moet is tot nu toe nog niet 'te zien, maar men kan het nau welijks ver mis hebben, wanneer men aanneemt dat het nieuwe. Fran se regiem de Europese verdragen niet die waarde toekent als vorige Franse regeringen deden. Het is echter niet te verwachten dat De Gaulle tenminste binnen af zienbare tijd het voornemen heeft duidelijke toenaderingspogingen tot het Oosten te doen of Frankrijk uit het Atlantische pact te laten treden. Waarschijnlijk zaL hij wel de Euro pese verdragen respecteren maar Frankrijk zal in de komende tijd wel op de financiële moeilijkheden wijzen die het land verhinderen zich aan alle afspraken ten aanzien van WE ZULLtrt DE VING ERAf DRUKKEN E£N5 VERGELIJK £n,MI55CH (ETI KOMEfl WE ER DAh ACHTER WIE Dit f1AMAAK-D£T£CTfV£l5 SYfi /maarjouwvriend HARVEy Moeren WEVOORLOPló VASTHOUDEN. Hll KAN 6EST EErt MEDE- TE eujve/1 £N IK KOM MIODE11 in Cm eoMTRoof ze qrijpeti AJITGEREKÊflD Mij! PL1CHT1GE ZIJH DATwa... MAflR DAfl ZOO HIJ-. NOU JA, (KWEET HET OOK NIET. een gemeenschappelijke Europese markt te houden. Op binnenlands politiek/gebied is de situatie 'nog niet uitgekristali- seérd. Na het onderhoud van De Gaulle met Soustelle neemt men aan, dat Soustelle die de opdracht kreeg de Franse ministers van de si tuatie in Algerië; opde hoogte te brengen minister van staat zal worden of een hoge "diplomatieke post krijgt. Het landelijk bestuur van de MRP, heeft zich in het afgelopen weekein de volkomen achter De Gaulle ge plaatst terwijl bij de socialisten hef tige discussies tussen aanhangers en tegenstanders van Mollet aan de gang zijn, Mollet en zijn vrienden willen eerst de consolidatie van de. binnenlands .politieke situatie af wachten maar het is niet onmogelijk dat de minderheid zelfstandig een congres bijeenroept en dat er dan een werkelijke scheuring in de par tij ontstaat/. DEN HAAG De Nederlandse vereniging "tot stëiïn aan het „Ko ningin Wilhelmina Fonds" voor de kankerbestrijding organiseert haer vijfde nationale loterij. Zij omvat 300.000 lóten. De prijzen, totaal ƒ25.000 met een hoofdprijs van 10.000, zijn naar keuze van de winnaars in'goederen te besteden, De trekking geschiedt uiterlijk 31 december 1958. De verkoop van de loten begint op 16 juni, PEKING. De Chinese autpritei- ten hebben twee Amerikaanse r.k. priesters, Joseph MacComack en Cy ril Wagner, vrijgelaten. Zij hebben in Shanghai gevangenisstraffen uit gezeten. De twee Amerikanen waren op 15 juni 1952 gearresteerd en tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage en inbreuk op de financiële voorschriften in Commu nistisch China. Deze tiaardlge heer ls eden Abhez geheten, zomaar zonder hoofdletters, want hij slaat zichzelf niet zo hoog aan, Tien jaar geleden schreef hij het schone lied „Nature Boy" cn daar heeft hij nu een vervolg op gemaakt „Lessen in Love" oftewel „Hefdesles" geheten. Dat kan heel diej, gaan, want tien jaar lang Is eden de eenzaamheidingetrokken., barrevoets. En wat deed hij In de eenzaamheid? Meneer dacht na. Dit heeft hij ontdekt: „Wat is het leven duur geworden! Vroeger kocht, ik voor drie dollar alle noten, vrachten en groenten die mijn vrouw en Ik opkonden. Nou kost het maar Uefst tien dollar. Bar LONDEN. Sir John Cockroft, directeur van de atoom inrichtingen van. Harwell, heeft ontkend dat de werking van bet apparaaat voor ge controleerde kernfusie, Zeta ge naamd. de Britse atoomgeleerden heeft teleurgesteld. Het apparaat werkt precies zoals voorzien was. Het enig nieuwe feit is, dat het eigenschappen heeft ont huld, die wij niet kenden. „Dat is een goed ding," zei Sir John. „Wij wisten dat de versnelling van deel tjes op verschillende manieren kon gebeuren. Wij hebben nu een nieuwe manier ontdekt. Dat is geen teleur stelling. maar draagt bij tot onze kennis," Eerdere berichten beweer den dat het apparaat niet— zoals ge hoopt was bijgedragen had tót het temmen van de.kernlusie voor .eneiv; giewinriing. EDE, De 20-jarige H, vian de H. uit Ederveen, die in Arereest wordt verpleegd na een veroorde ling wegens inbraken en diefstallen, is er vorige week ïn geslaagd te ont_ vluchten, toen hfj onder gelelde van een bewaker wegens familieomstan digheden een bezoek aan Ederveen mocht brengen. Vorig jaar, toen de politie hem voor een misdrijf zocht, duurde het enkele maanden voor men hem kon arresteren, daar hij zich al die tijd in de bossen rond zijn woonplaats wist te verbergen. Hij pleegde toen een aantal nieuwe inbraken om aan voedsel en geld te komen. LONDEN. Ex-keizerm So- raya van Perzië, van wie de Sjah is gescheiden zij hem geen nakomelingen kon schenken, zou toch moeder kunnen worden. Dat meldde gisteren het zondags blad „The People", dat zijn informa tie kioeg van een bijzondere corres pondent in Cairo, die het weer heeft van een goede schoolvriendin van nu prinses Soraya. Zij hoorde het van de vroegere keizerin zelf, die haar opbelde vanuit Duitsland. So raya snikte toen zij haar vriendin het verhaal deed, hoe Amerikaanse artsen haar na een speciale behan deling die goede boodschap konden geven. Voor hun huwelijk ontbonden werd maakten de Sjah en zijn gemalin een reis langs alle specialisten van de wereld in verband met hun kinder loosheid. RABAT De Franse ambassadeur te Rabat heeft de Marokkaanse pre mier Balafrej medegedeeld dat Frankrfjk de bezetting van tien mi litaire posten zal terugtrekken. Zes posten in Oost-Marokko zullen bin nen veertien dagen en vier posten in Zuid-Marokko binnen een maand ontruimd wprden.; In de hieromtrent door hét bu reau van de premier uitgegeven me dedeling wordt'gezegd dat de ont ruiming geschiedt - -In het kader van dc algehele terugtrekking van alle Franse troepen in Marokko". ASSEN Zaterdagmiddag is de tweede fase van de radio- en tele visietoren, te Hoogersmilde door de rijksgebouwendienst overgedragen aan de PTT. Op 28 mei werd een aanvang gemaakt met de bouw van de toren, die een hoogte heeft van bijna 80 meter. Vandaag begint men de stalen mast ter hoogte van rond, 200 meter te plaatsen op het nu gereed geko men, betonnen voetstuk van 80 me ter, waarin de apparatuur een plaats zal vinden. Zodra deze toren gereed eti in ge, bruïk genomen zal zijn zullen de narigheden met dé ontvangst in het noordoosten van het land verdwenen zijn. 'V ARGYLL. De Conservatieve Partij heeft bij een tussentijdse ver kiezing haar zetel in Argyll be houden. De conservatieve meerderheid ging vergelekenbij 1955 met 4749 stem men achteruit. In 1955 was èr geen liberale kandidaat. AMSTERDAM De voorzitter van het bestuur van de landelijke organisatie voor de kankerbestrij ding heeft een adviescommissie ge. installeerd. dis zich zal bezighouden met de invloed van exogene facto ren bij het ontstaan van kanker. AMSTERDAM De Russische delegatie, die in Den Haag over de nieuwe luchtlijn naar Moskou be sprekingen heeft gevoerd, heeft za terdag in gezelschap van leden der Nederlandse delegatie een bezoek gebracht aan Schiphol. DAGELIJKS 'FEUILLETON DOOR ANN BRIDGE Collins vertelt, wat hij op de werf heeft gehoord en dit nieuws verontrust Brian nog meer. Zo, dus die journalist wil proberen het spook schip te zoeken? En Rij heeft daarvoor het schip van die Hollander gecharterd! „Zeg. Collins." zegt Brian oneens, „ligt cr een trawler vaarklaar?' „Een trawler, meneer Brian?".Collins denkt even na,.., „TI zou de „Bella" kunnen gebruiken; die ligt voor de wal." Collins springt op.-„Ak koord, Collins." zegt hij, „dan vaar ik morgen ochtend vroeg met dat schip uit; ga terug naar de stad en. zoek zes stevige kerels, die met me mee willen gaan. Ik zal ze goed betalen." Collins verdwijnt en Brian geeft zijn zuster opdracht zijn koffer te pakken. An, die mee moet helpen, durft helemaal niets meer te vragen, maar ze geeft haar oren en ogen goed de kost. „Jazeker, en het grint heeft er zich prachtig tegen opgehoopt; oom John heeft er heel wat vis uitgehaald de laatste twee jaar, „Ze zweeg even; toen zei ze „Je weet dat hij ge storven is?" „Natuurlijk weet ik dat ik lees kranten," zei hij, een beetje kor zelig. „Maar wat ik je vragen wou, Colin, kun je nu naar huis komen? Dat is namelijk wat ik op m'n hart had de laatste twee maanden, maar ik kon je niet te pakken krijgen. Iemand moet de leiding op zich nemen je kunt Glentoran niet zomaar aan z'n lot overlaten en je weet dat tante Ellen er absoluut niet toe in staat is." „Waarom kan'Edina "t niet doen?" „Omdat ze een inkomen heeft van 1500 Pond per jaar en ze hebben het geld nodig ze geeft je moeder een toelage!" Vijftien honderd! Mijn God! Waar verdient ze dat mee?" .Niet reclame. En als ze geluk heeft gaat ze deze zomer nog naar- boven ook". Colin siste tussen zijn tanden. „Twee duizend per jaar voor re clameteksten schrijven" zei hij." Edina is altijd al een grote propa gandist van de nep geweest." „Dat is .niet eerlijk dat is ze niet,"' verdedigde Julia met vuur." Je bent gewoon jaloers, Colin, zoals je zo vaak hoewel niet altijd was. Hoe dan óok kun je naar huis komen of niet?" drong ze aan. Colin begon zijn duim weer in. en uit te trekken. - „Ik kan het echt niet met zeker heid'zeggen,"zei hij. „Als er niets gebeurd was had dé hele zaak nog een geruime tijd door kunnen gaan maar je hebt zoveel stof doen op waaien dat. we er misschien mee moeten ophouden." „Wat voor stof heb ik dan doen op waaien?" „Wat niet, bedoel ja! Eerst heb je de oude Batbyadis zo lang onder de kin gekieteld-dat hij alles eruit heeft geflapthoewel ik de indruk heb dat het in de eerste plaats de schuld is van St. John die oude gek; hij heeft een veel te verantwoordelijk werk voor zfjn leeftijd,als hij niet op zo'n goede voet stond met de Arabie ren Maar veel erger was wat je in Casablanca en Fez gedaan hebt. Affaires Indigènes zijn niet helemaal gek en toen twee vreemdelingen plot seling zo'n grote belangstelling aan de dag legden voor een camionnette, zijn ze vanzelfsprekend op bun eigen houtje ook maar eens aan het na speuren gegaan." „Hebben ze ook verband gelegd tussen Monsieur Smith en Herr Nuss- baumer via Martin de garagehoiw der?" vroeg Julia/die weer diep in haar keel begon te giechelen. „Zo, was het op die manier dat jullie het ontdekt hebben!" riep hij geschrokken. „Maar hoe ben'je ach ter de naam Smith gekomen?" ,Ik zag de Finetta hier in de la gune toen we aan het graven waren daarna ben ik naar Lloyd gegaan om te vragen in welke naam de boot geregistreerd stond." „Lekker je neus steken in een an dermans zaken, hè? „bromde hij". Maar het is me nog steeds niet dui delijk hoe jullie de - wagen opge- gespoord hebben." Julia verklaarde toen van Moshe en hoe ze hem zijn notitieboekje af handig gemaakt hadden maar- het kostte me 20.000 franc om het nummer van de camionnette v'an Martin los te krijgen.. Ik hoop dat Af faires Indigènes 't voor minder ge kregen heeft." „Reken maar dat ze het voor niets gekregen hebben! Maar Julia, is het niet in je opgekomen dat je achter volger de bende waar hij voor werk te weleens ingelicht kon hebben dat jullie zijn aantekenboekje hadden? Het is dus wel zeker dat ze jullie zowel in Casablanca als in Marrakesh In de gaten gehouden hebben en dat ze ervan op de hoogte warén dat jullie in beide steden naar de Ad ministratie waren geweest." „Ja, natuurlijk zie ik dat wel in, maar wat dan nog?" ,Wat dari nog? Die bom natuur lijk! Ze probeerden ons uit de rveg te ruimen voor we aangehouden wer den en alles verklapten wat we over hen wisten zoals ze donders goed wisten dat we zouden doen als we zelf in moeilijkheden zouden raken." ,Maar Colin" Julia probeerde zich alles helder voor ogèn te stel len, maar het lukte haar niet erg. „Wat jij cn Smith doen, is dat nu legaal of illegaal?" vroeg ze op de man,af, „Illegaal hier, natuurlijk, maar vol komen legaal in Parijs, omdat „Hij brak at". „Maar hoe begon Julia, maar,hij viel haar in de rede. „Zou je me een plezier willen doen en die kwestie helemaal met rust laten? Vergeet alsjeblieft ik gezegd heb." ,Oh, mij goed." Ze dacht een ogen blik na terwijl ze haar sigaretten tevoorschijn haalde en de koker aan Colin overhandigde, die er met graag te een uitnam. „Nog wat wijn?" 7- ze hief de fles weer op.En terwijl ze weer om beurten dronken „Jé zorgt wel dat je je natje en je droogje krijgt, is het niet, Julia? ,zei de jongeman met een ondeugende glimlach." Je bent nog steeds de oude een geluk, voor mi) overi gens! Maar vertel ine nu eens wat jij met die archeologische grafschen derij te maken hebt." Maar Colinlief, ik moest toch le ven in de tijd dat ik jou op de hie len zat, je maakte me 't niet gemak kelijk! daarom nam ik een baan tje aan als secretaresse bij een ar cheologe." „Ah, de oude La Besse. Ik moet zeggen dat ze de wind er wel onder heeft dat ze je. bij nacht en ontij in een graftombe kan laten slapen. „Nee hoor ik heb het zelf aan geboden. Maar nu we het er toch over hebben, wat doe jij hier in ons graf in dat toneelkostuum?" „Bemoei je met je eigen zaken, gromde hij net als vroeger, terug vallend op een jeugdige gemelijk heid als hij in. een situatie kwam W verkeren waar hij geen uitweg uit wist. Een dergelijke stemming na a Julia wel honderd maal opgevangen, dit keen' schonk ze hem 'n kop kot- fie in en tóen hij de koffie opdronk, zei ze plagend (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 1