V.S. versterken hun positie in Indische Oceaan Soekarno: Minder politiekepartijen Arabische spionnen in Israel gegrepen m AAN HET EINDE van hot HOOFDSTUK Maatregel tegen invloed uit Midden-Oosten Wijdvertakte groep werkte voor V.A.R. MELKOORLOG OOK IN HAARLEM ONTBRAND Deel van Zevende Vlooi in Singapore Ook Nederland levert schepen aan Indonesië Expo 1963 in Washington? IN EEN WEEK: 209 DODEN BIT LU CHTR AMPEN Vrouw overleden na val van keldertrap INDONESIË VIERT VRIJHEIDSDAG Masjoemi ducht Familievete in Zuid-Itaiië kost drie levens moeilijkheden Goede quiz Vanavond Monsterproces in Bagdad Prinses Marijke door fietser aangereden Opera ENPO-tv Dansende Zeeuwen gooiden meisje tegen plafond BEJAARDE MAN GEDOOD DOOR HAAGSE TRAM Australië brengt kwestie Hongarije weer voor VN vSPROFOESPAR 676 AVONTUREN VAN KAPRBN ROB Maandag 18 augustus 1958 WASHINGTON Amerikaanse f meent, oorlogsschepen van een amfibie-es kader van de Zevende Vloot met ma riniers aan boord zyn in Singapore binnengelopen. Zij zullen daar voor lopig blijven om bevriende naties in het Verre Oosten, die beïnvloed drei gen te worden door de crisis in het Midden-Oosten te hulp te kunnen snellen. Bovendien wil de Ameri kaanse marine zorgen voor voorra den In stategisch. gelegen havens in de Indische Oceaan. Geruchten volgens welke de Ame rikanen van plan zouden zijn de hele Zevende Vloot in de Indische Oceaan te stationeren worden in Washing ton tegengesproken. Intussen hebben zowel de commentatoren van de „Iz- ■vvestia" als van de „Prawda" kritiek geleverd op Eisenhowers plannen voor stabilisatie van de politiek in het Midden-Oosten. De „Izwestia" noemt het hele plan kortweg een valstrik en bedrog terwijl de „Praw da" schrijft over „een camouflage voor kolonialistische bedoelingen". Zowel Chroestsjew als zijn bond genoot Tsjoe En-lai van communis tisch China hebben de toestand ir het Midden-Oosten „nog steeds ge vaarlijk" gen oem d. Chroes j tsj e w DJAKARTA. Nederland behoort tot de landen, waar een Indonesische missie in de afgelopen maanden in totaal 44 schepen zou hebben besteld voor de koopvaardijvloot van de Republiek. Volgens de mini er van Scheep vaart, Mohammed .Jazir, zouden de schepen worden geleverd door Ja- pao. Polen, Joego-Slavië, Italië, "West-Duitsland en Nederland. De minister deelde echter niet mee, of de schepen, die op Nederlandse •werven worden gebouwd, reeds in aanbouw oi besteld waren vóór de anti-Nederlandse actie in december 1957 begon. WASHINGTON. Door de Han- delsraad van Washington is opge richt de „Washington International Exposition Ine", die voorbereidingen zal treffen voor het houden en ex ploiteren van een Wereldtentoonstel ling te Washington in 1953. Howard C. Drake, president van de nieuwe maatschappij, zei, dat het plan bestaat, een grote Wereldten toonstelling te houden die vergelijk baar maar beter is dan de'huidige; te Brussel. GALWAY In de afgelopen week zijn in totaal 209 personen bij vliegtuigongelukken om het le ven gekomen. De droevige lijst ziet er zo uit: 9 augustus Benghasi: Viscount van Central African Airways: 36 doden. 13 augustus Grote Oceaan: DC-3 van Japanse Luchtlijn: 33 doden. 13 augustus Amblève, België: KB-50 tankvliegtuig van Ameri kaanse luchtmacht: 7 doden, 13 augustus Trelew, Argentinië: DC-3 van Argentijnse Luchtmacht: 12 doden. 14 augustus Atlantische Oceaan: Superconstellation van K.L.M.: 99 doden. 15 augustus Nantucket. V.S.: Coavair van Northeast Airlines: 22 doden. dat er nog altijd gevaar bestaat voor een atoomoorlog en Tsjoe heeft op een receptie v?n de Indonesische ambassadeur in Peking gezegd, dat de toestand gevaarlijk bluft, als er troepen van Amerika en Engeland in het Midden-Oosten blij ven. Aan de andere kant heeft Perzië Eisenhowers plannen steun toege zegd, De minister van Buitenlandse Zaken in Teheran, Hekmat. zei. dat cie omwenteling in Irak heeft bijge dragen tot versteviging van het Bag- dad-pact'. Hij veroordeelde echter de moord op koning Feisal. Samenwer king met de Verenigde Staten in het verband van het Bagdad-pact is vol gens Perzië nu beter dan tevoren. Noorwegen zal vandaag in de Al gemene Vergadering van de V.N. een ontwerpresolutie indienen. Men ver wacht dat Noorwegen secretaris-ge neraal Dag HammarskjÖld zal ver zoeken een permanent politieieger van de V.N. op te richten. Men denkt voorts dat Hammars kjÖld in de resolutie gevraagd zal w-orden .onmiddellijk stappen te doen om de territoriale en politieke reek ten van Jordanië en Libanon t< waarborgen en dè terugtrekking van de Eritse en Amerikaanse troepen te vergemakkelijken. Groot-Brittannië en de V.S. hebben wel denkbeelden gegeven, die in de resolutie verwerkt zijn. doch zullen zoals de zaken nu staan, niet behoren tot de landen, die de resolutie zuilen indienen. VA ASSEN. Zaterdagmiddag is de 60-jarige mevrouw W. Jonker- Smit in haar woning van de kelder trap gevallen. Ze werd zo ernstig gewond dat ze zondagmiddag in het Juliana-ziekenhuis m Apeldoorn overleed. KEGGIO CALABRIA Een eenwen bestaande vete tussen twee families in Zuid-Itaiië heeft het leven aan drie personen gekost. Het weer oplaaien van de vete was te wijten aan de liefde die kinderen uit de twee families voor elkaar had den opgevat. Toen de zoon van .de familie Spo- leti zijn zuster Carmela zag. terwijl zij werd omhelsd door een lid van de familie Calabro, ontstak hij in. een zo grote woede, dat hij'een ge weer haalde en zuster en verloofde neerschoot. Vader Calabro die by het horen van de schoten naar buiten was ge komen en die moeder Spoleti op de plaats van de ramp zag afstevenen, greep daarna naar zijn geweer om de moeder dood te schieten. Het drama eindigde met een schot door de broer van Carmela Spoleti op vader Calabro, die intussen levens gevaarlijk gewond in het ziekenhuis is opgenomen. De broer van Carmela. de 25-jarige Francesco, nam hierna de benen. Hij werd later echter door de politie ge grepen. In Hoek van Holland Kusttanker bracht zieke aan land HOEK VAN HOLLAND De Ne derlandse kusttanker „Frans van Seumeren" is zondagavond bü Hoek van Holland binnengelopen met een zieke opvarende. De patiënt, A. J. Kouwenberg, werd met een ambula nee-wagen, van de EHBO naar het ziekenhuis „Jo hannes de Deo" in Den Haag ge bracht, de tanker zette de reis voort. DJAKARTA. Het feit dat de Indonesische staatsbegroting voor lopende jaar een tekort van enige miljarden guldens vertoont, heeft niet de minste schaduw geworpen over de geestdrift waarmede duizen den Indonesiërs hier zondag hebben deelgenomen aan de 13de viering van de onafhankelijkheidsdag ter ge legenheid waarvan president Soekar no in zijn feestrede weer zfcjn gelief de thema heeft aangesneden van een noodzakelijke wijziging van het In donesische partijstelsel. Daarmede borduurde het staatshoofd voort op de wens, welke hij reeds in 1956 na zijn terugkeer uit communistisch China, formuleerde in de uitlating: „Laten wij alle politieke partijen be graven." Ditmaal betoogde de pre sident, dat het aantal politieke par tijen drastisch zou moeten worden verminderd om tot „een. gezond po litiek leven" te komen. In zijn rede, die ruim twee uren in beslag nam, zette Soekarno ver der 't belang van de .Jrlan-actie" uiteen en verklaarde uitdrukkelijk, dat hij persoonlijk de verantwoor delijkheid voor deze actie en voor de daaruit voortvloeiende gevolgen op zich nam. Ter viering van de feestdag wer den op verschillende plaatsen mili taire parades en luchirnachtdemon- straties gehouden, waaraan o.a. een Iljoesjin-bommenwerper en acht MIG-straaljagers deelnamen. In politieke kringen wordt gezegd, dat het concrete voorstel, dat Soe karno nu heeft, gedaan, van groter belang is. Het voorstel komt na ver hitte debatten in de Indonesische pers en onder politici van de afgelo pen maanden over de noodzaak het vertrouwen van het volk in de poli tieke partijen te herstellen. Ook komt het spoeiig na de strijd, die heeft geleid tot een breuk in de gro te nationalistische partij P.N.L eens de eigen partij van Soekarno. Twee weken geleden is een nieuwe partij van uit de P.N.I. getreden leden op gericht. Tenslotte komt het voorstel een jaar na de instelling van de Natio nale Raad. de eerste uitvoering van de opvatting van Soekarno over ge leide democratie. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat het aantal in het parlement vertegenwoordigde partijen drastisch zal worden be perkt. indien de voorgestelde wet zal worden aangenomen. De aanhangers van Soekamo's ge leide democratie zouden denken aan een drie- of vierpartijen systeem. Volgens hen zou er slechts één natio nalistische, één religieuze en één so cialistische communistische) partij moeten zijn, in plaats van de ver scheidene nationalistische en reli gieuze tendenties, die nu onder de Indonesische partijen worden, aange troffen. De Masjoemi heeft zondag al een verklaring uitgegeven, waarin wordt gewaarschuwd, dat de ontbinding van de partijen, nieuwe moeilijkhe den tot gevolg zal hebben. ,',Laat de democratie haar loop hebben", al dus de verklaring, „wij wensen een staat, die het recht in ere houdt en wij zijn tegen een machtstaat". (Advertentie LAl.j De eno Inrijgt Brandend Maagruor 1>Ü wijze van toetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het mo ment dat de eerste steekvlam zich doet voelen- Een of twee Rennies nemen: het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij u. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat Iemand er weet van. heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. TEL AVIV In Israël Is een grote spionnage-affaire ontdekt. Veertien Arabieren, die allen werkten voor de Verenigde Arabische Republiek, zijn gearresteerd. De Arabieren, die gege vens verzamelden over Israels ver dedigingswerken. werden in Galilea gegrepen. Volgens de politie was het de grootste en wljdvertaktste spiona- gegroep die ooit ïn Israël werd ont dekt. Men vermoedt dat de spionnen al maandenlang hadden geopereerd. De inlichtingen werden doorgegeven naar het z-g. „tweede bureau" in Da mascus (Syrië). De groep bestond uit uitsluitend in Israël wonende Arabieren. Onder hen bevonden zich enkele leiders van communistische groeperingen in Is- raëL Zij verzamelden volgens Israëli sche autoriteiten belangrijke gege vens over havens, vliegvelden, mili taire eenheden, militaire kampen en Dr A. C, M. Struycken overleden PRIEfT (Duitsland) Dr. A. C. M. Struycken, secretaris van de Ne derlandse ambassade te Bonn, die hier met vakantie verblijf hield is eind vorige week plotseling over leden. Dr. Struycken, die de leeftijd van dertig jaar had bereikt, was lijdende aan een hartkwaal. G ÓED was zaterdagavond de quiz „Weet wel wat je waagt". Het sterkste punt van dit VARA-pra- gramina bleek ook nu weer de keuze van de (zorgvuldig geselecteerde) deelnemers. Hierdoor worden de kij kers en die deelnemers zelf pijnlijke verrassingen bespaard. Theo Eerd- mans heeft zich ontwikkeld tot een bekwaam en gevat t.v.-interviewer, die zijn gesprekspartners de kans geeft rustig uit te praten en die zich, wanneer zij het antwoord op een vraag schuldig moeten blijven, mèt hen teleurgesteld toont. Bijzonder leuk was het gesprekje met de pit tige gemeentesecretaris van het mooie Oudewater, heksenkenner par excellence. De decente kus van Maud, die evenals Eerdmans met een viiniatüur-heksje gelukkig werd ge- gemaakt, had hij zeker verdiend. Alle vragen beantwoordde hij goed maar hij was met z'n inzetten oat voorzichtig, zodat het hoogste bedrag ditmaal voor de wat bleue Nijmeeg se jongeman was, die een uitnemend V-orak-kenner bleek. Aardig, dat nog tijdens de uitzending mede- f/ e ii 17 g kon worden gedaan van het telefonisch aanbod van een kijker voor een lift naar de Dvorak-stad Praag, „Totebel" heeft alle mogelijkhe den om een aardig tv-magazine te worden. De .mensen uit het nieuws" zijn door redacteur Friso Endt goed gekozen, de camera-presentatie van Ëïmert Kruidhof is levendig en vlot Maar Geert Lubberhuizen is als gastheer veel te veel zelf aan het woord. Zijn gasten worden de stu dio uitgestuurd voor ze de dingen, die ze wilden zeggen, kunnen ver tellen. De kijkers blijven zitten met het verdrietige idee, dat ze eigen lijk niets wijzer zijn geworden, en dat kan toch niet de bedoeling zijn. De laatste telerecording van Sonne- veld's in drie delen geknipte cabaret- programma „A la carte", met een niet zo sterk nummer van Conny Stuart en de fraaie ober-scène van Wim zelf, completeerde dit zaterdag avondprogramma. van de EXPO-tulp en de roos Moens de Fërnig aan de directeur-generaal van de wereldtentoonstelling, baron Moens de Fernig. De kijkers zullen het défilé van 'de Huidestoet, ge vormd door 27 Nederlandse folklo ristische groepen en honderd paar den, kunnen zien. De tv-regie berust bij Piet van dc Sype van;de Vlaam se televisie, de commentaar wordt gegeven door Guus Weitzel. DE VARA begint in het jeugd-tv- programma van woensdagmiddag 17 september met de uitzending \;an een vervolgstrip voor ..kinderen van alle leeftijden". Het spel heet „Pipo, de clown". Auteur is Wim Meuldijk. IN de serie Internationale 'Jeugdcon- ccrten concertreert vanavond <H. II, 8.20-8.50) bet Schoolorkest van de Zweedse Omroep onder leiding van Sven-Erik Back. Uitgevoerd worden 't Concert In G voor altviool en striSk- orkest van Gcorg PhiUpp Telemann 't Klein Strijkkwartet van de Zweed Karl Birger Biomdahl (gecomponeerd in *50) en het Concertino no. 6 In Es voor trompet en strijkorkest van Lars-Erik Larsson. Het televisie-programma wordt ver zorgd door de NCRV. Begonnen wordt met de aktuaiitelten rubriek „Attentie", daarna een reportage van een interna tionaal rolschaatsenprogramma op de Riarathonbaan in Den Haag en de voordracht door Mieke van Oorschot van „De zoon van Fokje Waliinga", een verhaat van Jac. van Hattum. BAGDAD. De eërste verdachte die zaterdag in de Iraakse hoofdstad voor de militaire rechters van de nieuwe republiek stond was generaal majoor Ghazi Daghistenie. Hjj ]8 één van de meer dan honderd perso nen, die terechtstaan wegens „mis daden tegen het volk". De groep verdachten bestaat in hoofdzaak uit officieren ambtenaren en journalisten, die beschuldigd wor den van het op touw. zetten van een staatsgreep tegen het Iraakse buur land Syrië. Daghistenie was vroeger onderbevelhebber van het Iraakse leger. De voormalige generaal zei dat kroonprins Abdoel Illah. die tij dens de opstand werd vermoord troepen wilde zenden naar Syrië' Daghistenie ontkende te hebben meegewerkt aan de plannen van kroonprins Illah. Met de schrik vrij SANTO STEFANO. Prinses Ma. rijke heeft volgens UJPJ. zaterdag in het- Italiaanse stadje Santo Ste- fano zeer lichte kwetsuren opgelo- pen toen zij door een wild rijdende fietser werd aangereden. Het ongeluk gebeurde toen zij met haar zusjes boodschappen deed in de hoofdstraat van het stadje, de Corso Umberto. Prinses Marijke schrok even en liep een beetje mank, maar korte tijd later liep ze weer gewoon. Toen men de fietser later vertel de dat hij een Nederlandse prinses had aangereden viel hij bijna fiauw van schrik. Zich uitputtend in vriendelijkheidsbetuigingen heeft de man zijn verontschuldiging aange boden. posities van de Israëlische artillerie. De groep zou onder directe leiding gestaan hebben van de Syrische in lichtingendienst. De Israëlische po litie heeft toegegeven, dat de groep uitstekend georganiseerd was. Onder de arrestanten bevinden zich enkele onderwijzers. In Israël kan volgens de wet op de staatsveiligheid spionage met de dood worden ge- licht een hoopvol begin van een vrucht- bare uitwisseling ran artistieke evene menten. Tot dusverre werd deze door honorarium-conflicten bemoeilijkt. H. S. AMMER van die technische storingen in het eerste half uur, maar verder was de reportage van de voorstelling van Mozarts verrukkelijke opera buffa „Cosi fan Tutte" op het mooie open luchttoneel in Salzburg voortreffelijk. Natuurlijk gaat bet niet aan, vergelij kingen te maken met de operauitzen dingen. uit München, die immers spe ciale televisie-producties waren. De re gisseur slaagde er echter in de hande ling op het toneel fn goede beelden te vangen. We konden er ons van overtui gen, dat de prachtige vocalisten tevens ervaren acteurs waren. Hun stemmen kwamen even mooi door als de muziek •an de onder Karl Bfthms leiding spe lende Wiener Phllharmoniker. IVfj aar zelen niet, dit opera-relais een Euro- isie-gebeurtenis te noemen.' En wei- Straft. In Israël zijn intussen vijftien Iraakse Joden aangekomen, die in Irak gevangen, hebben gezeten. Zij waren door het omver geworpen be wind tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld op beschuldi ging van communistische activiteit. De nieuwe regering stelde hen op vrije voeten. Zij verklaarden na aankomst In Israël, dat zij verlof kregen Irak te verlaten mits zij afzagen van de Iraakse nationaliteit. Eerst in Nederland: Demonstraties met Lockheed-EIectra AMSTERDAM. De Amerikaan se vliegtuïgenfabriek Lockheed zal IN samenwerking met het N.2.R, zal de Nederlandse Televisie Stichting op woensdag 20 augustus van 2.15 tot 3 uur 's middags een rechtstreek se reportage verzorgen van een van. de hoogtepunten van de Nederlandse Dag op de EXPO: de aanbieding KORTGENE. Drie geestdriftige zijn nieuwste verkeersvliegtuig, de J dansliefhebbers hebben zaterdag- t. -»•— avond het 18-jarige Zierikzeese meis je R. S. aan het einde van een dans met zoveel energie „opgebeurd", dat het kind met het hoofd tegen het plafond sloeg. De danseres moest met een flinke wond in het hoofd naar de dokter worden gebracht. De dans was een ..stepmobile". Bij deze dans schijnt het gewoonte te zijn, de dame enkele centimeters van de grond te beuren, als de muziek is afgelopen. met vier schroef turbine-motoren uit geruste ..Electra", dit najaar een cir ca zeven weken durende rondreis door Europe laten maken. De „Electra" zal eerst in Neder land worden gedemonstreerd, omdat de KLM de eerste luchtvaartmaat schappij buiten de Verenigde Staten is geweest die „Electra's" heeft be steld. Het is de bedoeling dat de „Electra" in de eerst week van ok tober op Schiphol komt. De KLM heeft twaalf „Electra's" besteld, waarvan de eerste in de herfst van het volgend jaar zal wor den afgeleverd,. (Van onze correspondent) HAARLEM Ook hier is een melkoorlog uitgebroken. Sinds van morgen heeft het grootste melkver- werkende bedrijf de N.V. De Sierkan de strijd aangebonden tegen een aan tal detaillisten die sedert enkele weken weigeren melk uitsluitend van de Sierkan te betrekken. 'i Bedrijf is vanmorgen vroeg met acht moderne bestelwagens de straat opgegaan om haar produkten te ver kopen aan klanten van de dissidente detaillisten. Uiteraard heeft deze actie grote beroering gewekt in kringen van de Haarlemse melkhandel, te meer daar de Sierkan de melk drie cent per liter goedkoper levert. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de rebelle rende melkhandelaren een. kort ge ding tegen het Haarlemse melkbe- drijf zullen aanspannen om het te verplichten, aan hen toch weer melk te- leveren. Een kort geding dat een melkboer enige tijd geleden tegen de Sierkan om dezelfde reden aanhan gig maakte, stelde het bedrijf in het ongelijk. Het is duidelijk dat door deze situatie de met zoveel moeite bereik te melksanering in Haarlem en om geving op losse schroeven dreigt te komen. De betrokken detaillisten werden zaterdag tegelijk met hun clientele van het voornemen van 't melkbe- drijf per circulaire op de hoogte ge steld. Als reden werd opgegeven dat acht melkhandelaren óók melk be trekken van de Aalsmeerse Melkcen- tra le te Uithoorn waar zij menen, voordeliger te kunnen inkopen. Het Haarlemse melkbedrijf weigert om financieel-economische redenen de zo geheten „Vondeling-cent" aan de detaillisten voor zijn rekening te nemen. De bond van Haarlemse melkhan- delaren heeft zondag de leden laten weten dat er voorlopig een compro mis zou zijn bereikt, waarbij de Sier kan zich zou hebben verplicht haar actie een week op te schorten terwijl de detaillisten gedurende die week geen melk uit Uithoorn zouden, be trekken. Van de zijde van de Sierkan werd echter 'meegedeeld dat haar repre saille-actie een besluit van de raad van commissarissen was dat niet meer ongedaan gemaakt kon worden. DEN HAAG De 92-jarige wan delaar W. Fannekoek is zondag morgen om ongeveer balf twaalf op de hoek GoeveineurlaanAllard Fiersonlaan toen hy onvoorzichtig overstak door een wagen van lijn 4 gegrepen. De man overleed di rect. Zijn stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis Zuidvval ge bracht. Amsterdam. In het Binnengast huis in Amsterdam overleed zater dag de 48-jarig mevrouw G. Brake- boer-Ligthart uit Medemblik aan de verwondingen, die zij opliep toen de auto waarin zij zat vrijdagmiddag in een bocht op de Prins Hendrikkade slipte en tegen twee geparkeerde wagens reed. Zij en haar dochtertjes van 12 en 9 jaar werden door de schok uit de auto geslingerd. Nijmegen. De 26-jarige Ch. de Caluwe uit Arnhem, die enige dagen geleden in het Heseveld met zijn mo tor in botsing kwam met een bestel- I auto waaraan hij geen voorrang! had verleend, overleed zondag in het j met een groep verkenners in het ge- Canisiusziekenhuis in Nijmegen. hucht Maalbeek. NEW YORK. Australië heeft secretaris-generaal HammarskjÖld verzocht, de kwestie-Hongarije op de agenda van de komende gewone zitting van de Algemene Vergade ring te plaatsen. De Australische af gevaardigde Walker herinnerde in zijn brief aan HammarskjÖld aan het rapport, dat naar aanleiding van de terechtstelling van oud-premier Na- gy. generaal Maleter en anderen in juli is opgesteld. BELFELD. De 18-jarige padvin dersleider G. Limpens uit het Lim burgse plaaatsje Hulsberg is zondag middag verdronken. Hij kampeerde HtLP Rüjtnr KAhOrttKOütLM Htt! Kijkuit» ACHrtfiUIT! -r-V... Door A icholas Blake 38 3386. De „Baltic" ls eigenlijk een grote, als tanker gecamoufleerde onderzeeboot, die reeds meermalen is gebruikt om kostbare ladingen uit gezonken schepen te lichten en soms vlak onder de kust. Het schip is rechtstandig gezonken, zo dicht mogelijk boven de plek, waar Bartsick vermoedt, dat de neuskegel van de raket is terecht gekomen. Inmiddels is op de melding van de mannen op de Brandaris, dat op de Wes- Uu*ioudeii een sóhip in brand staat, do redding *.U I boot van West-Terschelling, uitgevaren. Maar rr kapitein I is geen spoor van het schip ta bekennen. Wel vindt men een zg. Carleyvlot, maar er staat geen naam op en het kan dus ook best van een ander schip afkomstig zijn. Wanneer de dag aanbreekt en het 2ockcn niets oplevert, besluit de schipper van de „Brandaris" naar de haven terug te keren. ben, van'n plafondschildering die de schilder zo barmhartig was gexveest niet af te maken en die een satyr voorstelde die handgemeen was met een nimf. „Missnhipn heb ik onze Gleed onderschat", dacht hij; ..hij schijnt hersens te hebben, en moed ook, als zijn brutale onbeschaamd heid tenminste een soort moed is en niet alleen maar een voortbreng sel van zijn leven in een fantasie wereld". Nigel ging rechtop zitten en keek de fantastische kamer weer rond. zo diep verzonken in eigen gedachten dat, toen Cyprian Gleed gend geld nodig. Maar hel kon wach- ..Wel, vindt u mijn flat aardig?" „Juist." Wright aaide de andere ten zó dringend was het ook weer hij zonder overleg zei wat .hij dacht, hamster. „U zei, dat u dacht dat uw niet. In ieder geval, ik heb't weekend „Ze ziet er uit als een museum van moeder later wel xvat handelbaarder in gepaste dronkenschap doorge- mislukte plannen." zou worden. Waarom dacht u dat?" bracht. Ik werd dronken om een uur Cyprians ogen rolden op die ma- „Vraag Strangoways maar. Mis. of zeven, vrijdagavond. En ik bleef ^ier die deed denken aan zijn moe- schien heeft hij een theorie." dronken tot zondagmorgen. En van l°en bleven ze stil, terwijl ,Jk vraag me af waarom hij zo'n zondagmiddag tot maandagmorgen "lJ Nigel een paar seconden zonder hekel aan mij heeft," dacht Nigel, heb ik in bed gelegen met of, zo- te spreken opnam. Hij besloot de handschoen op te pak- als Strangeways het zou zeggen, heb „Nu wat de lijkschouwing aan- 1 ken, ,;U was van plan om wat pres- ik me aangenaam beziggehouden met gaat mijnheer. Daar zult u binnen- sie op haar te gaan uitoefenen een jongedame." kort bericht van krijgen. En wat de van plan om te zeggen, dat u haar „Miriam Sanders?" vroeg NigeL regeling van de begrafenis aangaat zag knoeien met het proefexemplaar „Juist." u heeft zeker liever dat de execu- van Time to Fight? Is dat het?" „Mag ik vragen mijnheer, trekt u teur-testamentair u dat uit handen Cyprian had weer 'n sneer. „Pres- voordeel uit uw moeders testament?" neemt." sie uitoefenen! Dat is weer precies „Dat mag u. Ik denk het wel, „Had uw moeder ook vijanden?" uw generatie. Mooie lintjes binden maar ik weet het niet zeker. Ze ver- „Ik vroeg me al af wanneer U om lelijke waarheden. Waarom zegt afschuwde me. Aan de andere kant, daarover zou gaan beginnen. Bij u niet .chantage'?" ze was een conventioneel denkende dozijnen, zou ik zeggen. Als gedach- ,.Als u daaraan de voorkeur geeft," vrouw en dacht waarschijnlijk dat ten konden doden, moet zij wel on- antwoordde Nigel. nogal gepikeerd, je je geld aan je eigen vlees en kwetsbaar geweest zijn." „Mijn generatie ziet lompheid niet bloed moest nalaten." Cyprian Gleed „Maar u hebt geen reden om fe- als een deugd." trok een mondhoek op. „En nu, mag mand in het bijzonder te verden- „En was u van plan om chantage ik eens een vraag stellen?" ken? Geen bedreigingen, of V' te plegen op uw moeder?" vroeg „Zeker, mijnheer." „Ik zal u zeggen wie alle reden Wright. „Bent u in de loop van uw car- had om haar nek om te draaien. „Dat fs een theorie van Strange- riêre, wel eens een moedermoord Basil Ryle. Ze maakte misbruik van ways." tegengekomen?" hem. Houd van me, houd van mijn De inspecteur stapte van het on- „Jazeker. Twee of drie maal. Maar boeken. God! Maar ik geloof niet derwerp af. „Hebt u er niet aan ge- ik ben het met u eens, dat het be- dat hij 't door had. De stomme ezel!" dacht haar op te bellen, vrijdag- trekkelijk zelden voorkomt" De giftige walging in Gleeds stem, avond, toen ze niet kwam opdagen?" Het jongmens was een weinig uit deed zelfs inspecteur Wright scherp ,.Ze werkte in het gebouw van de het veld geslagen door de luchtige opkijken: „Och lieve", dacht Nigel, uitgeverij, daar gaat de telefoniste ontvangst van zijn vraag door de „dit is Hamlet en zijn mammie, om halfzes weg." inspecteur, en ging er niet op door. weer helemaal opnieuw." „En daarna dan zaterdag en Wright begon namen en adressen op Daar verdere vragen hem niet meer zondag?" De vriendelijke, oplettende, te nemen, van de mensen in wier inlichtingen over Ryle of andere mo- terrierachtige uitdrukking op Wrights gezelschap Gleed de vrijdagnacht en gelijke verdachten ontlokten na- gezicht bleef ongewijzigd, „Ik neem de zaterdag had doorgebracht. Zijn men de drie mannen afscheid, aan dat U haar xvel heeft proberen voorhoofdsholte begon weer te ste- „Nu," zei Wright, toen ze In de te bereiken in het weekend nu u zo ken en daarom ging Nigel op een di- politie-auto zaten op weg naar het dringend geld nodig had." van liggen cn spoot wat neusdrup- huis van de overledene in Chelsea, Cyprian grinnikte. „Is dat een val- pels in zijn linkerneusgat, zijn ogen „wat denken jullie van hem?" strik wat ik zie? Ik heb alüjd drin- afwendend, na even gekeken te heb- (Wordt vervolg*"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 1