Algerijnse rebellen willen met Parijs onderhandelen Mr. Luns: hulp aan Azie m gevaar mms.' De fabrikanten van de wereldberoemde ACME WRINGER brengen U nu ACNIE#^^0 Eerste stemmen voor de Gaulle binnen Minister waarschuwt Verenigde Naties Delfts echtpaar op scooter gedood Jayne Mansfield moet op de grond slapen mmmmm sj Kunstmaan van VS niet in Laar baan? ALTIJD de Geniesoldaten van VS verlaten de Libanon Laatste Britse kernproef van huidige serie Met gaat zó gemakkelijk ACME de meest beroemde naam voor was-apparaten f.1.290 Auto zwenkte naar links Klank en beeld Tom Poes gaat naar Amerika Geert bedden W,el vier tuinmannen JDicikens-filmpje Dat weekend H' Raketbataljon naar Formosa Westduits leger telt nu 150.000 man Laatste Minahassa- liaven veroverd Zaterdag 27 september 1958 1KJ ilARSCHIJNLIJK even pope- lend, als haar studiegenoten en even als zij allen ook wel 'een tikje zenuwachtig, wacht hier -prinses 'Irene een der .eerste grote gebeurte nissen in haar studentenleven af: de installatie der nieuwe leden van de Utrechtse Vrouwelijke Studenten- vereniging. Op de foto, genomen in een der gangen van 't universiteits gebouw, ziet -men óe prinses tn de achterste rij stacn, tweede van rechts. n ALGIERS. De eerste stemmen voor de Gaulle zijn binnen. Terwjjl vandaag in Algerie de oorlogsmoede Mohammedaanse kiezers voor de tweede dag zonder veel begrip van wat er gebeurt naar de stembussen gaan, zyn de zenuwen van de Franse militairen In Aigerië strak gespan nen. De soldaten wachten op aanvallen van de Algerijnse verzetsbeweging die haar landgenoten heeft verboden te stemmen. Vrijdag heeft de rebelienregering van Ferhat Abbas in haar eerste politieke verklaring gezegd, dat zij bereid is met Frankrijk te onder handelen om een eind oan de oor log in Algerie te .naken. Wel 7.ei premier Aboas dat de ver zetslieden tot hot einde zullen blij ven strijden om Algenë onafhanke lijk te maken, maar de passage over onderhandelingen was een heel nieuw geluid. Tot nu toe hebben de Algerijnse rebellen steeds beweerd dat zij slechts wilden onderhande len als Frankrijk eerst het recht op onafhankelijkheid crkenoc. In de rebellen ver klaring wordt voorts gezegd, dat een onafhankelijk Algerie een federatie zou aangaan met Marokko en Tunesië. Uit de ver klaring krijgt men de indruk, dat die federatie meer op het Westen dan op Nasser georiënteerd zou zijn. Abbas zei, dat hij alle rechten van de Europese gemeenschap in Algcrië wildé waarborgen. Uiterlijk verloopt de Algerijnse stemming geheel volgons de princi pes van de democratische procedure. De kiezers krijgen twee biljetten, wit voor ja róód voor nee. Hun. wordt verteld dat zij er een van in een enveloppe moeten doen in spe ciale stemhokjes. Dc stemlokalen worden zwaar bewaakt door gewa pende militairen. Dc plicht de kiezers voor te lich- ten neemt verschillende vormen aan. afhankelijk van de houding van de Fransen d. deze instructie geven. In een dorpje in het gebied van Lavarer.dc. in het zuiden van Al gerie. hoorden verslaggevers een in- structrico dc vrouwelijke kiezers NEW YORK. Nederland heeft gisteren de Verenigde Naties te ver- •taan gegeven, dat de onrechtvaardfgo manier waarop Indonesië onze landgenoten heeft behandeld de hulp aan andere onderontwikkelde lan den in Azië in gevaar kan brengen. Onze minister van Buitenlandse Zaken, ®r. Luns, gaf de Volkerenorganisatie gisteren een overzicht van de brute Indonesische maatregelen tegen de Nederlanders. Hij liet doorschemeren, dat Nederland mogelijk zfjn economische hulp aan andere Aziatische landen zal verminderen als zij soortgelijke maatregelen nemen. KAAP CANAVERAL, -r Dc Ame rikaanse marine heeft een drietraps raket van het type „Vanguard" ge- lanceerd om een kunstmaan van 9.75 kilogram in een baan rond de aarde te brengen. Dr. John P, Hagen, chef van het Vanguard-project, meent echter, dat de kans groot is dat de kunstmaan niet in haar baan Is ge komen. In het begin werden duide lijke seinen opgevangen, maar later werden ze nog slechts af en toe ge hoord, om later geheel te verdwijnen. De kunstmaan is uitgerust'met in strumenten voor het bestuderen van de bewegingen van de aarde. Een bandrecorder voor het opnemen van metingen en één zender om naar de aarde te seinen, foto-elektrische cel len voor het verkrijgen van gegevens over het wolkendek rond de aarde completeren het apparaat. Volgens de eerste controle hebben de. motoren van de drie raketdelen normaal gewerkt, De eerste twee de len hadden een vloeibare-brandstof- motor, het derde een vaste-brand- stofmotor. Dit is de vierde poging van de marine een grote „Vanguard"- kunstmaan in haar baan te brengen. De voorgaande drie pogingen, in april, mei en juli. mislukten. Het enige succes van de marine in haar „Vanguard"-program was in maart met 'n kleine proefkunstmaan van ongeveer anderhalve kilogram. Dit maantje was alleen met twee radiozenders uitgerust. fAdvertentie LM.) friss© adem kauw lekker gezond Minister Luns herinnerde er aan, dat Nederland een van de voorvech ters is van het speciale VN-fonds voor steun aan achtergebleven ge bieden. Dit fonds begint volgend jaar zyn werkzaamheden. Het on recht dat Inaonesie Nederlanders heeft aangedaan heeft geen veran dering gebracht in ons standpunt. Maar de minister zei, dat de onder ontwikkelde landen goed moeten be grijpen, dat zonder een minimum aan vertrouwen geen economische sa menwerking mogelijk is. De landen hebben naast rechten ook plichten. En zij moeten hun onderlinge afhan kelijkheid evenzeer in het oog hou den als hun onafhankelijkheid. Mr, Luns zei verder: „Indonesië heeft een aantal maatregelen tegen Nederland en tegen Nederlandse on derdanen genomen, waardoor het voor mijn landgenoten onmogelijk is geworden in dat land te blijven leven en werken. De zaken, onder nemingen, grote en kleine, en Ne derlandse eigendommen zijn in be slag genomen en overgenomen zon der betaling o£ belofte van beta- ling of wat voor compensatie ook. Alle verdragen en overeenkomsten zijn eenzijdig opgezegd en verplich tingen worden niet meer erkend, In het afgelopen jaar zijn bijna 40.000 Nederlanders gedwongen hun huizen in Indonesië te verlaten en bezittingen van particuliere Neder landse firma's en enkelingen ter waarde van ongeveer 1.250 miljoen dollar zijn hun ontnomen. Deze roverijen hebben mijn land ernstige economische en financiële schade berokkend". Mr. Luns sprak zich verder uit voor de oprichting van een inter nationale politiemacht der V.N., voor ontwapening voor hereniging van Duitsland, en voor stopzetting van de kernproeven. Mr Luns raakte de kwestie-Formosa niet aan. De Assemblee ging tot maandag uiteen. Dan zal o.a. de Indonesische vertegenwoordiger het woord voe ren. Advertentie IM.) vertellen, dat het witte biljet voor „de Gaulle" was en het rode voor Rusland. Zij hielp de kiezeressen de witte biljetjes in de enveloppen te doen. De politie in Parijs heeft bekend gemaakt, dat zij de leiders van een Algerijnse nationalistische organisa tie in het midden en het zuiden van Frankrijk heeft gearresteerd. Onder de gearresteerden zijn acht van de hoogste FLN-leiders. Er zijn ook wapens en belangrijke documen ten in beslag genomen. BEIROET. Er zijn 140 Ameri kaanse geniesoldaten per vliegtuig uit Beiroet vertrokken naar hun vroegere garnizoenen in West-Duits la ud. Dit zijn de eerste militairen van het leger die uit Libanon wor den teruggetrokken. Eerder hadden reeds drie bataljons Amerikaanse mariniers Libanon verlaten. Het zware materiaal van de genie soldaten is vrijdag te Beiroet aan boord gebracht van drie vrachtsche pen. Duizenden aanhangers van de rechtse Falangisten hebben vrijdag in Beiroet gedemonstreerd tegen de nieuwe regering van Karami. Zij be gaven zich naar bet hoofdkwartier van hun leider, Zjemajel, en hoorden van hem het verzoek naar huis te gaan en de zaak aan hem over te laten. De Falangisten hielden ook vrijdag nog de wacht op de barricaden, die hun wijken van de andere delen van de stad scheiden. Volgens de Falangisten blijkt uit de samenstelling van de nieuwe re gering, dat de linkse opstandelingen het pleit hebben gewonnen. LONDEN Engeland heeft be kend gemaakt, dat de kernproef van afgelopen dinsdag op Christmas Is land de laatste van de huidige serie Het ministerie van Defensie deelt verder mee, dat het gevarengebied om het Christmas Island vanaf zater dag 12 uur weer open is voor de scheepvaart. Het was de vierde proef sedert 22 augustus. Uw was gauwer droog en schoner het wassen gemakkelijker en vlugger Hier is nieuws dat elke huisvrouwvoor wie de naam Acme een bekend en vertrouwd begrip iaplezier en voldoening zal geven. In deze nieuwe Acme centrifuge is dc hele rijkdom verwerkt aan bekwaamheid en ervaring, aan zorgvuldige onderzoekingen cn vakmanschap, die al So jaar de naam Acme in de hele wereld beroemd heeft gemaakt. Nukan Acme Uw wasdag gemakkelijker maken en Uw goed Is gauwer droog. Want alles wat U van een centrifuge verwachtte is er nuen wat meer is van Acme kwaliteit Ga vandaag nog naar Uw leverancier. Vraag hem U dit nieuwe Acme produkt te tonen. V zult verrukt zijn over de schitterende afwerking, over dc gemakkelijke wijze van bedienen èn over het feit dat deze centrifuge zo goed aan Uw woning is aangepast. •4 U hoeft alleen maar het gewassen goed in de centrifuge te doen. Zet de motor aan door dc automatische veilighetdsdeksel te siuiten enin 5 tot 4 minuten is alles klaar. O De Acme centrifuge is vierkant, past daar- door mooi tegen Uw aanrecht. Dc schuin naar binnen wijkende bovenkant maakt dat er geen water over de rand loopt wanneer U het natte wasgoed cr in stopt. Y - Na de was gaat Uw Acme weer netjes en onopvallend terug naar zijn hoekje in Uw keuken. Vraag vandaag nag inlichtingen aan Uw leverancier ACME WRINGERS LIMITED DAVID STREET GLASGOW SE SCOTLAND DELFT, Gisteravond Is by Delft op de provinciale weg naar Den Haag-West een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een Delfts echtpaar vrijwel op slag is gedood en een autobestuurder uit Den Haag ernstig gewond. De slachtoffers zijn de 27- jarige F. C. Etienne en zijn 25-jarige echtgenote J. C. Xurkenburg. Zij wa ren snderbalfjaar getrouwd en had den een baby van zes maanden. Omstreeks haifnegen reed de heer Etienne op zijn scooter, met zijn vrouw op de duo, in de richting Den Haag. Nog onder de gemeente Delft kwam hen een personenauto be stuurd door de 30-jarige A. J. van A. uit Den Haag tegemoet. Plotseling maakte* de bestuurder van de perso nenauto ee-n onverklaarbare scherpe bocht naar links en reed de scooter (Advertentie LM.) Wacht niet tot Uw hoofd of keel gaat dichtzfccen Neem onmiddellijk 'ASPRO' en U voelt rich opknappen Miljoem mensen over de hele wereld ondervinden het dagelijks. Ook zenuwpijn, reumatische aandoeningen en gevoel van rllterlgheld verdwijnen snel door 'ASPRG'. M.'s nictJ ven Uw levensvreugde Voel U prettiger opgewekter door 'A$PRQ'. A$PROUitteert Uw mocg met Houd het altijd bij de hand £3. 2'aspro" .-et: fir! pregnant „HEflH/iUNG OF VEKZOOT me» fcirfie t»n«>buf ;209 rit.) ledtn i DE leiders van de omroepvereni gingen hebben zich, ze lieten er zich in de deze maand gehouden persconferenties allen over uit, re kenschap gegeven of trachten te geven van de varhouding tussen de klank, en beeldradio. De standpun ten ten opzichte van dit probleem lopen uiteen. Over 't algemeen kre gen we de indruk, dat de mensen van het klankradio-programma in de televisie niet 20'n gevaarlijke con current zien als dc kermis-exploïtan- ten en de eigenaars van Horeca bedrijven. Bij drie van de vier grote omroep verenigingen is sprake van een dui delijk streven om zich in de klank radio naar de televisie te richten. De AVRO gaat nu behalve op donder dag ook op dinsdag in de vooravond tussen zeven en acht uur een licht famiiie-ontspanningsprogram- ma plaatsen. De NCRV vervroegt de radiokrant „Vandaag' van acht uur naar half acht. zodat ook de tv- kijkers iets aan deze actualitenen- rubriek zullen hebben. De KRO meent, dat de klankradio zich in de toekomst tot een selector pubhek zal kunnen richten, en heeft daarom nu reeds voor de dinsdagavond een serie halfuur-lezingen jn zijn programma opgenomen. In dit verband mag ook genoemd worden een nieuw pro gramma dat de heer J. J. van H®r" pen. leider van AVRO's afdeling Ge sproken Woord, annonceert: IQ 125. De bouwstoffen zijn o.a. besprekin gen van opmerkelijke, nog niet ver taalde buitenlandse boeken op net .gebied van wetenschap en beUetrie, causerieën over de voortgang der wetenschappen, onvertaalde vraag gesprekken, gedichten in vreemde talen. Het zal, zo lezen wij in het programma-overzicht, een program ma worden, dat bewust hoog grijpt. Over „een betekenisvolle coördi natie van bet gebodene over beide media", heeft de heer Gerard Hoek, programmaleider van de NCRV (klankradio) gesproken. Zijn collega Toon Rammelt van de KRO sprak over een „heroriëntatie in het ra dio-programma". Hierbij mag als op merkelijke bijzonderheid worden vermeld, dat de heer Hoek zich te genstander verklaarde van langere radiocauserieën. De KRO zowel als de AVRO gaan echter in het klank- radioprogramma bewust enkele ele menten van het Derde Programma van de BBC, waarvoor de Neder landse om roep leiders tot dusverre weinig waardering konden opbren gen, mengen. Dit zou op zichzelf alleen maar toe te juichen zijn, als we niet in de inleiding tot het programma overzicht van de KRO hadden moe ten lezen: „Het is (dan ook) niet onwaarschijnlijk, dat de televisie de invloed zal tonen van zijn grotere publiek. Hieruit zou dan weer af geleid kunnen worden, dat de tele visie in de toekomst méér program ma's voor een zeer groot publiek zal brengen dan de radio, terwijl deze méér programma's zal brengen van hoger gehalte. Ook op laatstge noemde programma's zal de radio zich daarom bijzonder hebben toe te leggen.'» Men kan zich afvragen, of dit geen excuus bij voorbaat is om ten aan zien vari het televisie-programma de weg van de minste weerstand te volgen, zich uitsluitend tot het „gro te" publiek te richten. De informa tieve en educatieve taak, die de beeldradio óók heeft, zou hierdoor licht in het gedrang kunnen komen. In de voorbeschouwingen van de tv-leiders klinken nog te weinig po sitieve geluiden door. Zij beroepen zich hierbij op de onzekerheid ten aanzien» van de zendtjjdverruiming en financiering. Deze verontschuldi ging is niet onder alle omstandighe den zo redelijk als zij lijkt. Het uit zetten van de principiële lijnen van een programma-beleid kan geschie den, zonder dat men absouut zeker is van de mogelijkheden om dit be leid te realiseren. Een oude vader landse wijsheid zegt. dat ook het streven schoon is. Hst is bedenkelijk als reeds dit streven ontbreekt. Volledigheidshalve dient in deze beschouwing nog opgemerkt te wor den. dat de VARA. blijft bij haar standpunt, dat het ktankradio- en het beeldradioprogramma gelijke aan dacht verdienen. Dat t.z.t. ten aan zien van het televisiekijken een ze- Advertentie l.M.) Vraog het nieuwe nummer van WEEKB LAD VOOR TELEVISIEKIJKERS Afeonn«itTtiitiprl[i f 4,ZÖ'|»r kwartaal Veer gratie pr»«fauaU9tT) toïtbu» 4 Do«tïnck«Ri in de flank aan. Deze werd in de berm geduwd en geheel vernield. De berijder en zijn duopassagiere moe ten vrijwel op slag gedood zijn ge weest. De personenauto reed nog enige meters door en kwam in botsing met de vrachtauto van de Haagse fruit handelaar C. S. De bestuurder van de personenwagen is ernstig gewond naar het St. Hlppolytus-ziekenhuis te Delft overgebracht. De auto, die hij bestuurde, was tussen 20.10 en 20.30 uur In Den Haag gestolen. De politie neemt aan, dat Den A. de diefstal heeft gepleegd. Den A. is hulpmonteur. AMSTERDAM Marten Toon der Film N.V. is door een Ameri kaanse onderneming benaderd met het verzoek 52 films van vijf minu ten te vervaardigen gebaseerd op de lotgevallen van Tom Poes. De filmpjes komen ook in de televisie. DEN HAAG De minister van Onderwijs, K. en W. heeft in de commissie werkprogramma reactor instituut Delft als opvolger van prof. dr. J. M. W. Milatz benoemd tot lid vanwege het Reactor Centrum Ne derland, ir. W. A. de Haas. (Advertentie l.M.) ^©•fl^feneesmitóS Mijnhardfs Zenuwtabletten ker verzadigingspunt zal worden be reikt. Hierbij mag worden opge merkt, dat op dit moment, nu het aantal radiotoestellen negen tien maöl zo groot is als het aantal tv- ont vangers, het aantal radioluis teraars op bv, de zaterdagavond slechts twee- a driemaal zo groot is (twee a drie miljoen t.o. één a an derhalf miljoen) als dat der tv-kij kers, Aangenomen mag worden, dat de ktenkradio voorde toekomst vooral haar kracht zal moeten zoe ken in goede muzikale programma's en actualiteiten, die zij sneller kan brengen dan de televisie. IN het Delftse museum Paul Tetar van Elven is begonnen met de op namen van een filmpje over Charles Dickens. In bet filmpje, waaraan Dickens-kenner Godfried Bomans zijn medewerking verleent, zal Cruys Voorbergh de hoofdrol vertolken. Het is bestemd voor uitzending in een AVRO-televisie-programma. Het Delftse museum werd gekozen, om dat de negentiende eeuw se sfeer er nog onaangetast is. HOLLYWOOD. Jayne Mans- field moet op de grond slapen. Uit armoede. Althans volgens haar nieuwe echtgenoot, de ex mr. Uni verse, Mickey Hargitay. Hij vertel de een rechter dat hy „gebroken" was. „We hebben zelfs geen bed om op te slapen," zei hy. Zijn vroe gere vrouw had om verhoging van de alimentatie-uitkering gevraagd. Maar Jayne zelf had een wat op timistischer kijk op de situatie. „We slapen alleen maar op de grond omdat we de tijd willen ne men ons huis in te richten," ver telde de blonde filmster, die over drie maanden een baby verwacht. Mickey Hargitay was de ellende zelf. „Mijn enige inkomen is f 2000 per maand, die ik krijg ais mana ger van Jayne," vertelde hij de rechter. „En ik moet nog f 14.001) afbetalen op de ring, die ik voor hoar gekocht heb. En f 140-000 op het huis. £n ook nog eens f 10,000 op onze Cadillac. Dus u be grijpt..." De rechter knikte be grijpend, maar verhoogde de ali mentatie voor de opvoeding van zijn dochtertje Tina toch maar van f 880 per maand tot f 1100. Ove rigens had zjjn vroegere vrouw f 15.000 gevraagd. En voor het geval u uit mede lijden een financiële bijdrage aan Jayne Mansfield zou willen stu ren: het huis is nog altijd een. kwart miljoen gulden waard. En. er mogen dan geen bedden in het huis zijn: het echtpaar Hargitay heeft nog altijd vier tuinmannen in dienst IL VERS DM I: Intiem Theater mei Cruys Voorbcrgh. (9.35—10.05. van- MT WEEKEND avond). Morgen.- Jubileumconcert Theo Olof en Herman Krebbers, die 20 jaar een duo vormen. Met 't Radio Philh. Orkest o.l.v. Jan 'Srussen spelen zij bet Concert voor twee violen van J. S. Bach en het Concert voor twee violen van Henk Badlngs (2-203.30); Festi val der Lichte Muziek (Nederlandse orkesten en solisten, 8.05—8-55); Hu» moreske (Jan Brusse, mr. E. Eiias, Jan Goderie en Henri Knap over poezen, 8.55—9.25). HILVERSUM li: Tierelantijnen (eer ste uitz. nw. Seizoen, met 0.3. Jelle de Vries en Jules de Corte, vanav. 8.35 —9.55); Morgen*. België—Nederland, re porter Leo Pagano (2,50—4.50); Weg wijs,. (cabaret, 8.15—8,45). TELEVISIE: Weekendshow (8.20, met o.ft. The Peter Sisters), Film (9.10), Quiz Van familie moet je hebben (935). Morgen; U.30, Oud-Ka tholiek wat is dat? Discussie ter Jn- leidlngg van door IK OR uitgezonden Oud-Katholieke Hoogmis uit Rotter damse Paradtjskerk (11.50—1 uur); Salz- burger Marionetten (8-30); Zuldsla- visch balletgezelschap Kolo (9.30—10.45). SEATTLE, Het Amerikaanse le ger heeft bekend gemaakt dat het tweede raketbataljon van het 71ste regiment artillerie zieb heeft inge scheept voor Formosa, Dit bataljon is uitgerust met raketten van het type Nike en het type Hercules. De Chinese communisten hebben de intensiteit van hun bombardement op Quemoy opgevoerd, nadat vrijdag met succes nieuwe voorraden voor het belegerde garnizoen op Quemoy aan wal zijn gebracht. BERGEN (West-Duitsland) De Westduitac minister van Defensie, Strauss, heeft vrijdag meegedeeld dat de opbouw van de strijdkrachten thans halverwege gevorderd is. De Bondsrepubliek heeft nu 150.000 man ander de wapenen. Tegen 1961 moe ten de strijdkrachten 350.000 man omvatten. De minister verklaarde dit bij herfstmanoeuvres op de Lünenbur- gerheide waaraan 80.000 militairen deelnamen.» Volgens hem zijn de Westduitse strijdkrachten beter uit gerust dan de Oostduitse militaire eenheden. s\ V f DJAKARTA .Volgens een jbn dedeling van de chef van de leger staf hebben de Indonesische troepen de havenplaats Amoerang bezet, da laatste die in Noord-Celebes nog in banden van de rebellen was. Van Amoerang uit: werd de laatste jaren veel smokkelhandel gedreven met Erits-Bomeo, n/tA-f '.vV;--,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1958 | | pagina 4