B en W geven visie op wijziging van buslijnen Excelsior nestelt zich op de eerste plaats WfSSMïM ATERDAGVOETBAL Magere PPSC-zege, ondanks overwicht DHS huldigt de oud voorzitter Bas Gouka Lijn 40 moet een volledig Schiedamse lijn worden Padvinders Scliakelgroep verzorgen eigen jaarfeest Jonge Mar Erkelens exposeert RAP wordt kampioen Verjongd team van DHS deed het uitstekend Gruno" sluit het seizoen met toneel en zang Voorbeeldig kamermuziek concert in Museum-Aula DE GRA&FS SLAGERIJ Voor bespreking met de R.E.T. TIM00 HERENMODES 65.63.7 «WSl VOETBAL IN SCHIEDAM Jongens stalen bromfiets Burgerlijke stand GSS nadert de kopgroep TIMC0 Inleiding tot de jubileumviering PPSC-WOR 2-1 GSS-Groen Wit 3-2 GTB-SNS 2-0 Ziekenvervoer duurder Ir. F. Posthuma opvolger van ir. Koomans De Hoek krijgt kazerne voor brandweer Wielrenner bij val. ernstig gewond SCHIEDAM Als extra reclame Maandag 16 maart 1959 3 Aangezien op 1 j^ni 1953 de tcv- mijn van de vergunning afloopt, die aan de gemeentf Rotterdam is ver leend voor rfe exploitatie (door de RET) van s^ilsbuslijnen in Schie dam, heef* iet gemeentebestuur van Schiedam zich beraden op deze ma terie. Zoals bekend is daarbij aan het Economisch-Technologisch Insti tuut voor Zuid-Holland om advies gevraagd, dat in een rapport is neer gelegd. Hoewel B. en W. het niet op alle punten eens zijn met dit rap port, zat dit advies van de ETI toch als basis dienen bij de onderhande lingen. die binnenkort B. en W. met de RET zullen voeren en waarvoor de machtiging van de gemeenteraad wordt gevraagd. In een uiteenzetting aan de Ge meenteraad, hebben B. en W. de eigen standpunten uiteen gezet. Hier bij wordt aangetekend dat de bo venbedoelde vergunning formeel al leen betrekking heeft op twee bus lijnen die in de gemeente rijden, nX de lijnen 40 (Hilügersberg—Ke- thel), 44 (BroersvestRotterdam), 43 en 48 fBroersvest-Vlaardingen) alsook de lijnen van de WSM. zijn alle interlokale lijnen en de vergun ningen daarvoor worden niet door de gemeente, maar door de Commis sie Vergunningen Personenvervoer afgegeven. Nu heeft van lijn 40 dat deel dat tussen het station Schiedam en Ke- thet rijdt, echt wel de functie van een stadsbus!ijn, hetgeen ook in het ETI-rapport duidelijk is onderschre ven. B. en "W. zijn dan ook van plan om in overleg met de Commissie Vergunningen Personenvervoer, deze lijn in de toekomst te doen aanmer ken als stadsbuslijn, waarvoor de vergunning dan wel door de ge meente uitgegeven dient te worden. Naar station? Aan de uiteenzetting van B. en W. ontlenen we verder nog het vol gende. Als eindpunt van tramlijn 4 is het meest verantwoord de Broers- vest met bet toekomstige Stadhuis plein te kiezen. Zo lang dit plein er nog niet is. ka» de Koemarkt het eindpunt blijven. Of, zoals de Ver- keerscommissie voorstelt, gestreefd moet worden raar een toekomstig eindpunt op of in de omgeving van het Stationsplein, kan pas bepaald worden, wanneer de ontwikkeling van Nicuwland-oost de voltooiing nadert. De bestaande verbinding van lijn 40 metKethel-noord (bij de RK- kerk). éénmaal per uur, moet ge handhaafd blijven, zo menen B. en W. Wat de route van lijn 40 door Tuindorp Kethel betreft, heeft de Verkeerscommissle gesuggereerd om de „lus" vanaf de hoek Schiedamse- weg/Hargsingel, via Hargsingel en lepenlaan te veivangen door een lus via Meeuwensingel en Zwaluwlaan. Doortrekking van lijn 39 door de Troelstralaan wordt door B. en W. toegejuicht. Het ETI-rapport pleitte voor een ombpiging van deze lün naar rechts naar de Nieuwe Dam- laan om daar aansluiting te krijgen op buslijn 40. De RET is echter deze maand begonnen met de proef met de ombuiging vanaf de Troelstralaan naar links, via dc Burg. van Haaren- laan naar de BK-laan. Het voordeel hierbij is dat nu de bewoners van het uiterste westen (Klein-Babberspolder) ook van deze lijn gebruik kunnen maken, terwijl ook het feit dat de lijn nu door de gehele BK-laan rijdt een voordeel wordt genoemd. Uit verkeers-oog- punt is dit van belang daar het dan met nodig zal zijn om van de Alei- dastraat de BK-laan op te rijden» een gevaarlijke kruising. B. en W zijn van mening dat de routes van de buslijnen 39 en 41 in het Singelkwartier ongewijzigd die nen te blijven, zolang het nieuwe Stadhuisplein nog niet gereed is. Zolang buslijn 40 nog niet de de finitieve route via de nog te bou wen Proveniersbrug kan volgen, za! wij via de Vlaardmgerstr. en Nieuwe Damldan (over één jaar: via Ooïe- vaarsbrug en Noordvestbrug) m»ie- ten rijden. In het belang van de be woners van Nieuwland-oost is het gewenst dat deze buslim 40 een lus maakt door de Mgr. Nolenslaan en de Burg. van Haarenlaan en terug naar de Nieuwe Damlaan. B. en W. wijzen er tenslotte op dat, ook na de bovengenoemde wijzigin gen, de situatie nog niet Ideaal is. Het betreft een materie, welke waard is geregeld bekeken te wor den. Daarom stellen B. en W. voor dt. termijn voor de vergunning te rug te brengen van tien op vyf jaar. Marlus Erkelens, 'n leerling van de Haagse en Rotterdamse Academie, is naast binnenhuisarchitect een talent vol tekenaar. In ee ■»-bovenzaal van het Gereformeerd Jeugdhuis heeft hij zaterdag voor zijn medeleden vat de G.3.V. „Jeugdig Christendom' een expositie van zijn werk gehou den. Een honderdtal jongeren heeft deze tentoonstelling, waarvan de op brengst is bestemd als bijdrage voor het bouwfonds xran de kerken, be zocht. Mar Erkelens heeft zaterdag en zondagmiddag een explicatie over zijn werk gehouden. De jonge kun stenaar zoekt zijn weg in het ab stracte. Aantrekkelijke kleurenfanta- sieen, m strepen en vlakken, hangen naast weinig geslaagde non-figuratie ve probeersels. De religieuze binding van Erkelens met de kunst verloo chent zich niet. Een suggestieve af fiche voor de Passiespelen (het rode bloed en het zwarte -kruis van de mensen) is daarvoor een enkel be wijs. De heer Erkelens ontving voor de2e affiche een eervolle vermelding. Duidelijker is de binding te zien in de tekeningen. Ook hier een aantal abstracte werken. Er zijn. echter twee boeiende, sombere religieuze por tretten. Fraai impressionistisch teken werk als een landschapje, een kerkje zijn bij het dertigtal werken aanwe zig naast een verrassend goede cu- bistische tekening, die in zyn vlak- jkenverdeling de moderne compact heid van de woonwijken suggereert. De belangstelling voor deze expo sitie is tegengevallen. (Advertentie I.MJ Esperanto-agendo 'Jaudon, la 19an de marto. Klub- vespero, Konversacia vespero ce fam. v. Gmk, Ploegstraat 19. Estas suficaj temoj por priparoli do venu kaj parteprenu al la dis- kuto. De leden van de Chr. Padvinders- vereniging „Iïe Schakel" hebben op de jaarlijkse feestavond, zaterdag in Irene gehouden, weer de verzorging van het programma voor eigen reke ning genomen. Het talrijke publiek, waaronder ook de ass. districts com missaris, de heer A. M. Sundertnan en akela Schuller, toonde zich en thousiast over het resultaat. Na het welkomstwoord door hop man Van der Kooy, volgde de tradi tionele opzegging van de padvinders- wet door de verschillende groepen, De padvinders zijn sinds kort ge splitst in junioren en senioren, het geen ook in deze openingsplechtig heid tot uiting kwam. Hierna was het de beurt van de welpen en de verkenners, die enige vrolijke sketches als „Vakantie", „Wie het laatst lacht" en „Bliksemse kwa jongens" op het toneel brachten. Als verrassing hebben daarna de heer en mevrouw Uyterwiliigen. een goochel- programma ten beste gegeven, dat zeer in de smaak viel. De leiders ten slotte zijn ook nog opgetreden met het toneelstuk „Rustpülen", dat gere gisseerd werd door W. H. van Rcns- wouden. De begeleidende muziek voor deze avond kwam voor rekening van dc heer A. van Tilburg. De leiders van de padvindersgroep „De Schakel" rijn op het jaarfeest nog aan bod geweest met een „Rustpü", een amusant toneelstuk je. waarvan hier een scène. Bellen b(j ongevrl: G.G, en GJX Turn laan 80, telefoon 69230. Politie-afarmnummer 64666 Apothekers nachtdienst: Nieuwland- apothcek, Dr. Wibautplein 17 en C Jansen. Swammerdamsinge] 41, R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam: geopend iedere dag (behalve maandag) van 9.30 tot 16 30 uur en iedere avond tbehalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20-30 uur; zondags gesloten Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange Haven; ge opend iedere werkdag (behalve maandag) van 9.30 tot 16.30 uur en iedere avond (behalvewoens dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur: zondags gesloten Stedelijk Museum: dagelijks ge opend van 10 tot 37 uur, zondagen van 12 tot 37 uur. tentoonstelling „Ach ty'd waar ben je gebleven" „Nederlandse keramiek" en „Mo derne expressionisten" t.m. 22 maart. BIOSCOPEN Monopole, 2, 7, en 9.15 uur: „Wet is wet". Passage, 2 en 8.15 uur: „De gebroe ders Karamazow". DIVERSEN Arcade. 8 uur: St. Aloysiusschool. Ouderavond. Volksgebouw, 8 uur; VARA. Jaar vergadering. RAP, de tafeltennfsclub uit Kethel, heeft afgelopen week weer gewon nen en heeft zodoende beslag gelegd op het kampioenschap in haar afde ling in de vyfde Was. Een prestatie, die nog opmerkelijker wordt als men weet, dat in de hele competitie maar ëen puntje verloren is! RAP (Ready and Play) werd in december 1955 in Tuindorp Kethel opgericht op initiatief van Aad Mos- tert, Gerrie Everlsen, Henk Meyer en mevr: Voogd. Gestart met zestien leden, ging het de vereniging aan vankelijk niet voor de wind, daar vele spelers in militaire denst moes ten Maar onder leiding van de hui dige voorzitter, de heer Donkersloot, ging het weer beter. Hij staat echter op het standpunt dat de gezelligheid bovenaan moet staan in de vereni ging. Vorig jaar werden enkele belang rijke besluiten genomen. Op de eer ste plaats besloot men mee te doen met de competitie van de NTTB - en met succes. Verder werd een junio ren-afdeling opgericht, die nu twin tig leden telt en waarbij het bestuur m handen van de jeugd zelf ligt. Een lawn ten nis-afdeling is opgericht, zo dat de RAP'ers in de zomermaanden op de banen van de Spteringshoek te vinden zijn. Gespeeld wordt in het R K-Ver enigingsgebouw. dat echter te klein is geworden voor de 45 leden teilen- de club. Een grotere ruimte is ech ter in Kethel niet aanwezig. Doordat de twee belangrijke ati«s voor het Schiedamse doel. De derby's in de vierde klas F niet mlsten «lts een slra£' Twee Schiedamse jongens, van 34 en 36 jaar, zyn gisteravond in Rot terdam aangehouden. Bij een contro le op het Mqrcomplein bleken zij op een gestolen bromfiets te zitten. Het tweetal is opgesloten m het hoofd bureau van politie. De eigenaar kon zijn bromfiets weer ophalen, nadat hij enige tijd tevoren aangifte van de diefstal was komen doen. GEBOREN: Meinardus z v. W. Schoite en M. Blommesteijn: Irma d. v. A. van 't Hof en M. van Rij; Hen- drika W, d. v. L. A. Prins en M. Bloemberg. zyn doorgegaan is er weinig verandeiing in de ranglijst ge komen. Excelsior '20 veroverde dc kop van 3B, maar dit komt voorname lijk doordat Postduiven niet heeft gespeeld. Excelsior "20 heeft nu een wedstrijd meer gespeeld en een voorsprong van een punt. Een ge heel verjongd DHS heeft tegen RDM uitstekend gespeeld. Op on fortuinlijke wijze heeft Wilton Fy- ennord van Nado Voortuitgang ver loren. Hierdoor zijn de scheepsbou wers op de laatste plaats terecht ge komen. Excelsior-W' ktvartier 2-1 ïn de eerste helft speelde Excel sior '20 voortreffelijk. De doelpun ten bleven echter uit omdat de doelman van de gasten zo op dreef was. Een misser van De Groot in de twintigste minuut kwam Excel sior op een tegenpunt te staan. Leo janse maakte vijf minuten later ech ter op prachtige wijze gelijk. Toen middenvoor Theo Bierhuizen in de twintigste minuut van de tweede helft op goede wijze het overwicht van Excelsior '20 had aangetoond gmgen de Schiedammers onnodig in de verdediging. De 21 voorsprong kwam daardoor zeer in de verdruk king. Er ontstonden hachelijke situ- Nado V-WF 4-2 Met veel pech heoft Wilton Fyen- oord deze strijd verloren. De Schie dammers hebben bijna voortdurend een overwicht gehad. Vooral in de tweede helft was W.F. de sterkste. Op verrassende wijze slaagde de Rotterdamse linksbuiten erm zijn club de leiding te geven. Daarna moest spil Schipper geblesseerd uit vallen. In buitenspelpositie scoorde de Rotterdamse middenvoor het tweede doelpunt. Vlak daarna be nutte deze middenvoor een aarze ling in het Schiedamse Imkerverde- digmgsblok (3—0), Het werd vlak na rust 4—0 door de rechtsbuiten.. Hierna heeft W.F, voortdurend het doel van de Rotterdammers belaagd, maar de doelman van Nado Voor uitgang stond pal. Door Wagten- donk werd het in de tiende minuut 4—1. Op een vrije trap van Korpel bracht Verharen de stand op 4—2. Daarna heeft W.F. een vergeefs bombardement op het Rotterdamse doel gehouden. DHS-RDM 3-2 Liefst zes jonge spelers zijn ia &ef gewiizigde team opgenomen. De nieuwe combinatie heeft voortref felijk gedebuteerd. DHS nam het initiatief. Op goed doorzetten van de aanval kon Van Unen in de derde minuut scoren. Ondanks tegenaan vallen van RDM behield DHS het offensief, In de tweede helft startte DHS weer uitstekend, maar het was RDM dat in de zesde minuut aan een tegenpunt kwam. Stopper Van Leeuwen veroorzaakte onnodig een strafschop. Wel hield de nieuwe doelman Jan Burger het schot maar de linksbinnen van dc Rotterdam mers schoot de terugketsende bal in. In de dertigste minuut gaf Van Unen zijn club weer een voor sprong. Drie minuten later werd het door een foutje in de Schiedamse defen sie op een schot van de Rotterdamse rechtsbuiten 2—2. Toen probeerde RDM met fors spel de strijd te for ceren, maar de scheidsrechter stuur de een speler van RDM het veld. uit. In de 39c minuut gaf Van Unen met de hat trick zijn club de ver diende zege (32). (Advertentie 2.M.) Herenmodes Op sympathieke wijze heeft de s.f. a.c. „DHS" zaterdagavond In Musis Sacrum hulde gebracht aan oud-voorzitter Bas Gouka en zijn echtgenote. De nieuwe voorzitter, de heer A. J. Molenaar, vertelde, dat het in de bedoeling had gelegen in het najaar van 1958 een feestavond te houden. DHS werd toen getroffen door het overlijden van het bestuurs lid J. Kerssemeyer. De feestavond is toen naar later datum verzet. Ook de huldiging van de heer Gouka moest worden uitgesteld. Bas Gouka heeft een grote plaats bij DHS ingenomen. Hij heeft DHS uit een dieptepunt, via het verblijf in de afdeling Rotterdam naar de derde klas van de KNVB opgetrok ken. De vereniging groeide in die tijd zeer hard en er werd met ver eende krachten, een eigen home ge bouwd, dat onbelast geheel het ei- gendom van de club is. Als dank voor de veie uren dat zij haar man aan DHS heeft afgestaan ontving me vrouw Gouka van de heer Molenaar een fraaie ruiker bloemen. Met trots overhandigde de heer Molenaar aan Bas Gouka het afscheidsgeschenk van de gehele vereniging, een prach tig horloge. Voorzitter Molenaar betreurde het verder dat trainer Chris Smit. eens een bekend voetbalcrack in Schie dam, te kennen heeft gegeven zijn functie ter beschikking te willen stellen. Per juni zal deze oefenmees- ter. die DHS een zestal jaren heeft gediend, afscheid nemen. Een keur van artiesten o.l.v. con- ferencier Jan Blaaser heeft daarna deze feestavond tot een groot sue- ces gemaakt. Een genoeglijk bal op muziek van „The Music Makers" o.i.v. John Buying, vormde het late slot van deze geslaagde avond; het begin van de festiviteiten ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van. de geelzwarten, I De eerste klassers in de afdeling Rotterdam van de zaterdagcompeti tie blijven In de kopgroep. Ook GSS heeft haar positie verbeterd. PPSC en GTB dienen af te wachten of de leiders Rozenburg en Barendrecht nog zullen struikelen» GSS is de kop groep vrijj dicht genaderd. Het technisch overwicht van PPSC was zo groot dat de weinige toe schouwers zich vrij lang verbaasd hebben afgevraagd waarom da jonge voorhoede geen doelpunten maakte Tegen liet einde zakte het spelpeil naar erbarmelijk heen-en-weer-ge- trap en het sterke PPSC mocht toen zelfs verheugd zyn met een verre toevalstreffer van Piet van Veen. De veteraan Nico Onderdelinden heeft PPSC ondanks het krachtsverschil - voor een smadelijke nederlaag be hoed. Het team van de stadgenoten was sterk gewijzigd. Piet van der Gaag. Gervit Boertje en stopper Jan Teeuw ontbraken. Daardoor was het verband in het team zoek. Indivi dueel goochelden de jonge knapen aantrekkelijk met de bal, maar geen enkele aanval werd doortastend af gerond. In de vijfde minuut scoorde rechtsbinnen Roel Ravens na een goede combinatie. Een misverstand in de achterhoede van PPSC schonk VVOR via de voet van HOL tien mi nuten later de gelijkmaker. Verder dan een dreunend schot van midden voor Van Veen tegen de lat kwam PP niet. In de 25e minuut van de tweede helft kwam PP nog onver wacht aan een zege. die reeds m het eerste kwartier voor het grypen heeft gelegen. Voor rust hebben de stadgenoten het met te onderschatten Groen Wit R op de knieën gedwongen. Reeds bij de aanvang bedreigde GSS het doel van de Rotterdammers. Putters kreeg de ba] in de tiende minuut goed aangegeven, 1-0. Toen drukte Groen Wit de Gustomannen even terug. Foutief uitlopen van de Schie damse doelman bracht de partijen in de twintigste minuut in even wicht. Toen een achterspeler bij een doelschop verkeerd terugspeelde was Putters er snel bij, 2-—1. Vlak voor rust greep de Rotterdamse doelman verkeerd in en Putters liet zijn hat trick noteren. 3-—1. In de tweede helft heeft GSS zich bepaald tot het consolideren van de winst. Fel be laagde Groen Wit R het dool van GSS. Na vijftien minuten kon de rechtsbuiten via een vrij veld de achterstand verkleinen, maar ver der liet GSS, dat zich met uitvallen steeds weer „lucht" verschafte, niet komen. Technisch was GTB de beste ploeg, maar SNS heeft de Schiedammers een moeilijke dag bezorgd. 'De gas ten speelden zeer fors. In de dertig ste minuut werd de linksbuiten te hard aangevallen. Uit de indirecte vrije schop werd de bal naar de vrij staande middenvoor geplaatst, die ineens inknalde, i—0. In de tweede helft heeft SNS het doel van GTB fel belaagd, De Schiedamse doelman verdedigde zijn heiligdom voortref felijk. Een kwartier voor tijd stopte hij zelfs een strafschop die SNS we gens hands kreeg toegewezen. Hier na ging GTB_ in de aanval. Drie mi nuten voor tijd schoot de Schiedam se middenvoor op een voorzet van rechts in, 2—0. GTB trok zich in de verdediging terug, waardoor een be langrijke zege werd behouden (Advertentie LM.) Morgen gaan onze huismoeders ntet voor man of kinderen op stap, neen, morgen kopen ze voor zichzelf een corset, zoals 2e er nog nooit een gehad hebben. ....„Geen namen noemen.... alle dure etiketter» er uit... en ga dan je gang maar voor deze speciale aanbieding"... zet de fabrikant. En dat doen w|J dan met deze corsetten met binnenband van 16.95, maar nü voor bijna de halve prijs. Pracht corsetten met voorge vormde elastieken binnenband, corsetten voor zwaardere fi guren, extra verstevigd afge werkt, met steungevende balei nen. koopt U nu voor nog géén negen gulden. 55 „Gruno" het zien leste feestoavond hollen van dit seizoen m 't Volksge bouw. Zoal was nu ver bezet Nao opening deur veurzitter H. H. J. Hol wier 't Grunneger Laid zongen, zee e dat veur 't kommende seizoen valer oavonds en as d'r laifhebbery veur is, op Hemelsvaartdag *n busraiske op 't programmoa staan. „De Liesters" hebben veur de pauze vieve en noa de pauze vaier aibels mooie laidjes zongen, "t Is glad 'n meroakel zo as dei heur noam eer aan doun. Hiernoa de ainakter „Wel zal 't winnen!" Boer, 'n haile ka alm e ke rel, wedde nut zien vrouw, dat ze hom nait kwoad kriegen kon (om 'n raiske van 14 doagen), 't Gong aan, maid dee woaler in klompen, gaf hom kapotte sigoaren (vaikoop- man zal 'n sigoare mlt 'n klokje heb ben), vrouw gooide braanwienfles stuk, stak 'n stopnaole in kussen (prikte zich d'r zulf in), knecht zee dat d'r 'n schoap in sloot zat. Niks hulp! Dou kwam buurman en doar kroop zien vrouw gauw bie op kneie en zo overrompelde de boer heur. Kerel nog an tou. wat wuir hai hels! Maar zai haar 't wonnen! Noa de pauze de ainakter „Dini Meyer". Ze haïtte Mientje Heijer, moar jong woar ze mit danste haar verstoan Dini Meyer en dit was da dochter van de rieke boer woar Mienntje bai dainde, -Tong kwam heur opzuiken en dou loog ze alles aanmekoar. Pa was nait 't hoes, haar 'n ongeluk had, baide bainen broken en melkmesien (dei ze nait harren) was kapot, Mientje heur moeke, de boer en zien vrouw, de knecht, gain am begreep d'r wat van! Tot dat boer de noamsverwisseling oploste. Noatuurlijk kregen Mienntje en Willem "n kaander. Om biede stukjes is weer hail wat aflacht. Liesfcer en Toneel stonden onder laiden van mej. D. Vennik en muziek en bal van. meneer Schilper- oord. 't Was 'n echte gezellige bie- ainkomst. Dinsdagmorgen om 9 uur begint dc verkoop van deze prachtcorsetten voor zwaar dere figuren, in de maten 68 t/m 90 (dus ook In de grootste maten) kleur zalm, voor £JeT WAS een in ieder opzicht voorbeeldig concert, waarnaar de Vrienden van het Stedelijk Mu seum zaterdagavond in een gelukkig goed bezette Museum-Aula mochten luisteren. Het programma, dat even afwisselend als interessant was, be vatte kamermuziekwerken in dioerse strvkersbezettingen (Van solo tot en met kwartet) en het viertal musici, dat zich met de uitvoering ervan had belast, bleek zowel ixmutt de ge zichtshoek der intieme musiceertrant als vanuit die der virtuoze eisen, wel ke aan de speeltechnick worden ge steld precies de juiste instelling en kundigheid te bezitten. Rekent men daarbij nop een ontwapenende een voud in de manier, waarop alles, zui ver vanuit de muziek en totaal niet epaterend met eigen, capaciteiten werd gebracht, dan is gemakkelijk na te gaan, welk een sympathieke in druk dit concert maakte. De violisten Bouw Lemkes Jeanne Lemkes-Vis en de cellist An ne Bylsma begonnen met een char mant en ook harmonisch belangwek kend trio (opus 35 no 4) van Bocche- rini, één van die componisten, waar van iedereen één werk kent (het me nuet uit 't E-dur kwintet), maar die onnoemelijk veel meer heeft geschre ven, dat de moeite van een kennis name waard is, Met het duo „mit zwei obligaten Augenglasern" voor altviool en cello is precies het omge keerde het geval. Hier betreft het een vrijwel nooit gespeeld werk van een groot componist en de weinig gangbare instrumentencombinatie zai daaraan wel in de eerste instan tie schuld zijn. De fraaie compositie werd met élan uitgevoerd door Joke Vermeulen en Anne Bijlsma. die zich daarna ieder in een solowerk deden horen. Joke Vermeulen koos daartoe één der suites voor altviool van Max Re- ger, die zich, feitelijk "als eerste na Bach, intensief met de compositie van werken voor solo-strijkinstru menten heeft bezig gehouden. Hef merkwaardige van deze suite m j.. dat vrijwel alle karakteristieken van Regers stijl zijn verdwenen, ver moedelijk omdat hij geen kans zag. zijn voornaamste principe n.l. dat der chromatische modulatie, toe te passen In Badmgs' tweede sonate voor cello solo herkent men wel degelijk de componist, zij fict, dat de com pactheid van de talloze veelkianken op c mm der doorzichtigheid gedoogt dan bij andere werken van Badmgs. Was de prestatie van de altiste zeer knap. en getuigend van grote muzi kaliteit. die van de cellist die zeer onlangs een eerste coneourspnjs be haalde in Mexico was werkelijk fenomenaal. Bewonderenswaardig exact in de dubbelgreep techniek, wervelend tn de snelle passages. In ideaal samenspel van het echt paar Lemkes weerklonk vervolgens Honeggers sonatine voor twee vio len. een vroeg, buitengewoon ge slaagd werk van de Franse compo nist, wiens gevoel voor lijnenspel hieruit onmiskenbaar blijkt. Een wonderlijk probleem vormde voor de toehoorders het strijktrio opus 20 van Anton von Webern. bij wie de do- decafonische hyperorganisatie is te recht gekomen in 'n primitief klank beeld, dat eerder aan dierengeluiden in de woestijn dan aan muziek doet denken. Voor de uitvoering past uiter aard niets dan diep respect en dat diende men eveneens te hebben voor de weergave van Wolfs verrukkelijke Italienische Serenade. Zeer veel ap plaus en bloemen beloonden de mu sici ELLY SALOME ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) De tarieven voor vervoer door de G.G. en G-D. In Rotterdam zullen met gemiddeld twintig a dertig pro cent worden verhoogd- B. en W., die hierover een voorstel aan de raad doen, achten de ver hoging redelijk, in verband raet de kostenstijgingen van de laatste ja ren. De huidige tarieven werden xa 1952 vastgesteld. Binnen Rotterdam gaat een rit met een ambulance-auto 15.— kos ten en een rit met een gewone per sonenauto per patiënt 3.50. Buiten de gemeente zal een rit met een ambulance-auto 8.— plus 0.65 per kilometer kosten, met een minimum van 15.—, Het vervoer met een gewone personenauto gaat buiten de gemeente 0.30 per kilo meter kosten, gerekend van garage tot garage. {Van een onzer verslaggevers) Ir. F. Posthuma is voorge dragen voor de benoeming tot directeur van het Havenbedrijf te Rotterdam, ais opvolger van ir. N. Th. Koomans, die over enkele maanden met pensioen gaat. Ir. Posthuma werd vorig jaar, na het vertrek van Ir. L, W. G. de Roo de la Faille, benoemd tot technisch onderdirecteur van het Havenbedrijf, Daarvóór was hij hoofdingenieur bij de technische dienst van dat bedrijf. Ir. Koomans, die buitengewoon veel voor de ontwikkeling en het herstel van de Rotterdamse- haven heeft gedaan, heeft wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 juni 1959 ontslag gevraagd als directeur B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verlenen, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten die de heer Koomans de ge meente heeft bewezen. (Van een onzer verslaggevers) Hoek van Holland krügt zijn al jaren geleden aangekondigde retni- gingspost annex brandweerkazerne nu spoedig. De financiering is verze kerd en b. en w. van Rotterdam wil len daarom haast maken met het plan. iUs de reinigingspost klaar is krijgt Hoek van Holland eigen ma terieel, zodat opbaalauto's, putzui- gers en veegmachines niet langer uit Rotterdam boeven te komen. Bij de brandweer- en reinigings< post zullen drie dienstwoningen worden gebouwd, bestemd voor een opzichter van de Reinigingsdienst, die tevens geschikt is om als bevel voerder van de brandweer op te tre den, een ploegbaas en een chauffeur. Het complex,, dat zal worden ge bouwd op een terrein aan de Riet dijkstraat, kost compleet 271.000 Aan de raad is hiervoor een crediet gevraagd- Bij een shppartijtje met zyn fieta, waarbij andere wielrijders "'■waren betrokken, viel zondagmorgen op de Slutsjesdijk de 17-jarige wielrenner Klaas Klein van ds Talmaweg te Barendrecht met zyn hals op het fietsstuur. Vermoedelijk met een halswervelfractuur werd hij naar 't Bergwegziekenhuis vervoerd. Dinsdag en woens» dag reclame in Speklappen 0-69 Mager doorregen varkenslappen 1.23 Kalfskarbonade 1.29 Kalfslappen <sJ Malse runderlappen 1 Runderstukjes 1.29 Prima gehakt, met gratis kruiden 1.45 en 1.09 Verse worst, gekruid 1.09 bij aankoop van vlees 250 gr. rundvet of A <A reuzel voor slechts O- lv 200 gram Unox A boterham gehakt v, Q»49 Alleen Lange Kerkstr, 25 Schiedam

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1959 | | pagina 2