Nieuwe autospuit voor Schiedamse Brandweer 4 8P Uit de eerste divisie Draaiorgelvrienden gaan demonstreren Tuinaanleg in Nieuwland; nieuw bedrijf aan Sehie In Bad Groenoord genoot de jeugd van zon en spel Veendam bij SVV Hermes naar Deventer Handbal-competitie start met enkele derby' Spoorwegdag op 30 sept VS-congres trotseert Eisenhower TIMCO Voorstellen van B. en W. aan de raad halfzwaar dié is het toch maar! S.R.B. heeft gediplomeerde strandivachten Martinit-Quick Steps in Volkspark Programma concert door Harpe Davids Volksdanskring is er nog niet Kievits-W alden bij de WEK Burgerlijke stand Nieuwe wagens in Amerika Vrouwen beter bestand tegen afzondering Amnestie voor ex-nazi's in Duitsland? Parktoernooi* Spieringshoek üwwiufsrgarderobe gëhee! gratis Enkel gebroken bij val op brug Nederlandse kunst naar exposities in buitenland Wereldbanklening aan VAR stuit op verzet in Amerika Vrijdag 11 september 1959 3 Het is dringend nodig dat de Schie damse brandweer de beschikking krijgt over een nieuwe autospuït. Deze nieuwe brandweerwagen moet dan de Magirus Maybach autospuit, die uit 1926 dateert en die tot voor enige jaren nog In gebruik was, ver vangen. Met inbegrip van een pomp van groot vermogen, ladders, water en schuimvormende armaturen, eni ge draagbare blustoestellen, schop pen, rieken, draaglampen, timmer en motorgereedschap zal de nieuwe brand blus wagen, die wegens de uni formiteit op een Commerchassis ge bouwd zal worden en met een front- stuur uitgerust, ongeveer 40.000.— kosten. Zo delen B. en "W. de ge meenteraad mede en zij vragen te vens een krediet tot dat bedrag ter beschikking te willen stellen. Al eerder heeft de vorige com mandant van de brandweer om een nieuwe autospuit gevraagd, maar in verband met de bestedingsbeperking is toen besloten prioriteit te geven aan een trekker-manschappenauto. De oude Magirus Maybach is echter in 1956 door de rijksdienst voor het wegverkeer afgekeurd, omdat de auto is voorzien van cushion-banden. Er is nog naar een mogelijkheid ge zocht om de wagen te voorzien van wielen met luchtbanden, maar dat is niet mogelijk gebleken. Een ander bezwaar is dat voor de motor, die zo goed als versleten is, geen onderde len meer verkrijgbaar zijn. Vandaar dat B. en W. de knoop hebben doorgehakt tin de begroting voor 1959 is de mogelijkheid reeds open gelaten) en de raad nu voor stellen tot de aanschaf van een nieu we autospuit over te gaan. INDUSTRIE Door het college zijn meer voor stellen bij de raad ingediend. Zo het voorstel om aan de heer B. A. Bor (Advertentie l.M.) te Schiedam een perceel grond, ge legen, tussen de Schie en de Strick- leöeweg naast het terrein van de firma Rietveld, groot 1.500 vierkante meter in erfpacht, uit te geven. De heer Bor wil daarop een constructie werkplaats op het gebied van scheeps- en fabrieksinstallaties op richten. Het gedeelte van het aan gevraagde perceel, dat iharr nog deel uitmaakt van de Överschiese- weg, zal echter eerst worden uitge geven, wanneer deze weg een "ande re loop heeft gekregen. TUINEN Nu het complex van 318 gemeente woningen en van 136 premie wonin gen, gebouwd voor Muijs en De Winter's Beheersmaatschappij N.V. ten dele gereed is gekomen en voor de rest in afbouw is. wordt het zaak om in dit complex ook gemeen schappelijke en individuele tuinen aan te leggen met eenvoudige kin derspeelplaatsen, De aanlegkosten worden geraamd op 46.200.en de financiering zal uit leningen dienen te geschieden. Aan de bewoners van dit complex zal 0.15 per woning per week als bijdrage in de kosten in rekening worden gebracht. Zo stellen B, en W. de raad voor. LENING Bij de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten te "s-Gravenhage wil len B. en W. weer en vaste geldle ning ten bedrage van 551.000. aangaan. Dit voor de financiering van de aanschaf van een geearbu- r eer d water gasinstallatie en raffina- derijgasluchtinstallatie voor het ge meentelijk gasbedrijf en voor de aankoop van een bulldozer en een hefkraan, plus bet treffen van enke le voorzieningen bij de gemeentelij ke vervoers-, reinigings- en ontsmet- tingsdienst. Voor de lening geldt een koers van 99<3?. een looptijd van 25 jaar en een rente van 4%%. METERS Door de gemeentelijke technische bedrijven worden enkele kredieten aangevraagd, namelijk 35.009.— voor vernieuwing van gasmeters in bestaande bebouwing en 17.000.— voor de vervanging van elektrici teitsmeters. Voor de aansluiting van de 93 woningen van het zogenaamde Wiltoncomplex aan de Burg, Hon- nerlage Gretelaan op het gas-, water leiding- en elektriciteitsnet wordt een krediet gevraagd van ƒ35.450.-. ONDERWIJS Ook de voorzieningen op het ge bied van het onderwijs vergen uit gaven. Doordat de Mathenesseschool voor g.l.o. aan het Oude Kerkhof een. parallel zesde klas heeft gekre gen, moeten er leermiddelen voor komen, hetgeen een bedrag van 400.vergt. Voor de aanschaf van verduisteringsgordijnen van de r.-k. school aan de Joppelaan vraagt de St. Willibrordusstichting om ƒ350. terwijl het speelterrein van de gere formeerde Oranje-Nassauschool aan de Fr. Haverschmidtlaan geëgaliseerd dient te worden, wat een uitgave van 500.vergt. Bij de nieuwe Willem de Zwijger- school voor u.l.o. aan de St. L id ui na- straat moeten, zoals gemeld twee gymnastieklokalen komen, boven el kaar geprojecteerd, met 4 kleedka mers. vier waslokalen en kleedka mers voor de leerkrachten. De bouw en inrichting zal ƒ385.000.vergen. (Advertentie LM.) Ook in Virginia en American (Advertentie I.M-J Kiek vrij U w bril hij de BRILMIJKruiskade 73; 2iékeofonte|éveraiicièfi Geen aanbiedingen waar niemand op zit te wachten, neeneen bijzondere aanbieding van 1000 flanellen damespyjama's nog voor het seizoen begint, nu be duidend goedkoper dan waar ze ooit voor aangeboden zijn. Wilt tl de beste flanellen pyjama's kopen in de nieuwste modellen? Dan is dit een aanbie ding voor U! Twee soorten damespyjama's van deaHerbeste bedrukte Finette» prima passende modellen «a mo derne dessins. Damespyjama's uit de series van 9.75 en 10.50 koopt U Zaterdag door elkaar voor één prijs, voor nog géén zeven gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur fkom vroeg dan hebt U de grootste keus) begint de verkoop van deze dames pyjama's in de ma ten 40 t/m 48, door elkaar voor I Zaklopen is geen eenvoudige wij ze om je voort te bewegen, maar als je het moet doen in het water, dan wordt het nog extramoeilijk. Als je valt, val je weliswaar zach ter, maar vooruit springen zoals dat op het droge mogelijk is, dat is er niet bij. Dit hebben de kinderen van 11 tot 13 jaar wel ervaren bij de wedstrijden die gisteren voor de jongere kinderen in bet ondiepe bad van Groenoord zijn gehouden, als onderdeel van de zwemfeesten, aan het eind van het badseizoen. Het was echter wel een komisch gezicht, waar de vele toeschouwers, waaronder vele volwassenen, zich kostelijk mee hebben geamuseerd. De jongens en meisjes Van zes en zeven jaar hebben elkaar kamp ge geven in de handigheid om „klos jes te prikken", terwijl de kinderen tussen de genoemde leeftijd klassen wedstrijden hebben geleverd op luchtbedden, die heerlijk drijven, maar moeilijk voort te bewegen zijn. Het was zo een vrolijk gedoe in Bad Groenoord, dat voor de feeste lijke gelegenheid extra gepavoiscerd was. Ook het stralende zonnetje (het kan gewoon niet op. deze zo- mer) heeft danig meegewerkt. De prijsuitreiking van deze wed strijden zal zaterdagmiddag plaats hebben, na afloop van de wedstrij den voor de grotere kinderen. Het zou wel leuk zijn, wanneer ook juist op die dag de 300.000e bezoeker binnengehaald kon worden. Men is thans niet ver meer van dit aantal verwijderd. Om misverstand te voorkomen, nog even de uitdrukkelijke vermel ding dat deze zwemfeesten niet ge volgd zullen worden door een slui ting van het bad. Eerst maandag 14 september zal de beslissing val len, wanneer het bad gaat sluiten. Wanneer het weer. .zo mooi blijft, zal de sluiting nog uitgesteld wor den. De algemene gedachte is wel dat men de baders zo lang moge lijk in de gelegenheid moet stellen, te genieten van zon en water. De herfst komt altijd wel vroeg genoeg. (Advertentie LM.) RENAULT egent SVV ontvangt zondag aan de Bos rand de onbekende tegenstander Veendam. dat vorige week het de buut heeft gemaakt in de eerste di visie met een uitstekende wedstrijd tegen het ongetwijfeld sterke NOAD, hoewel het een 1-—0 nederlaag werd De Veenüammers beschikken blijk baar over een hechte defensie' met aan het hoofd de uitstekende stop per Rosics. In de voorhoede beschik ken zij over de fantasierijke midvoor Amara, die knap gesteund werd door agressieve voorwaartsen. De SVV-verdediging zal het dan ook niet makkelijk krijgen. De rood-groenen hebben zondag j.l. hun tweede gelijke spel geboekt en zeker niet onverdienstelijk ge speeld. Met wat meer stootkracht in de voorhoede is een eerste overwin ning ditmaal niet uitgesloten. De op stelling voor zondag is:. Tap; Romein en v. Elder en; J. v. Bellen b« ongeval: G.G. en G.D Tmnlaan SU, teietoon 69290 Poli tie-alarmnummer 64666 Apotheker nachtdienst; Apoth. Rem brandt, Rembranatlaan 5. R.J&. Leeszaal en Bibliotheek. Dam geopend iedere dag (behalve maandag) van 9.30 tot 16.30 uui en iedere avond (behalve woens dag en zaterdag! van 19 tot 20.30 uur: zondags gesloten, Gemeentelijke openbare Leeszaal en Bibliotheek. Lange Haven: ge opend maandag van 1920.30 uur; dinsdag van 9.3016.30 uur en van 19—20.30 uur; woensdag van 9.3016.30 uur; donderdag van 9.30—12.30 uur; vrijdag van 9.3016.30 uur en 19—20.30 uur; zaterdag van 9.3016.30 uur. Zondags gesloten. Stedelijk Museum: „Stoute kinde-, ren, zoete kinderen"; dagelijks 10—1? uur, woensdag en zater dag ook 19—22 uur. Zondag 1217 uur. BIOSCOPEN Passage. 2 en 8.15 uur: „The Cap tain's Table." Monopole, 2, 7. en 9.15 uur: „King Creole." DIVERSEN Irene, 7-45 uur: „Maarten Luther". Feestavond. Schijndel, A. v. Kampen en Hek- j man; Slavenburg, KÖncmann, Cor- j beau. G- v. Pelt en De Groot. SVV 3 start de competitie met een j thuiswedstrijd tegen Sparta 3 om 10 I uur aan de Poldervaart SVV 4 gaat op bezoek bij Sparta 4. VOETGANGERS Steek bij de knipperbol- oversteekplaats pas dan over, wanneer het nade rende verkeer nog tijdig voor de zebrastrepen kan stoppen! Als u rekening houdt met- het naderende verkeerhoudt hel ver keer rekening met u. De handbal-competitie start zon dag voor de Schiedamse verenigin gen met enkele interessante wed strijden, waaronder ook plaatselijke derby's. Er zyn overigens wel enkele veranderingen aangebracht in de teams, Bij de dames in de districts le klas hebben we de derby aan de Oude- dyk tussen DWS en Wilton Fijen- oord. De DWS-ploeg is niet veel gewijzigd sinds vorig jaar. Wel staat N. Bos-v. Houwelingen, van WF overgekomen, nu in de blauw-witte voorhoede. Het WF-team echter is op vijf plaatsen gewijzigd en komt versterkt in de strijd. Maar öe over schrijvingen van de dames De Groot en v. d. Horst (van UVG) en Wij- zenbroek (van St. Bodewijk) zijn bog niet binnen. Voor dit eerste tref- fen houden wij het -maar op een DY\&-zege; herenploeg van Wilton in de districts le klas is versterkt met de Tvurfo W. Noordijk van DwS, gewacht wordt nogi op de overschrijving van Van Aalst van Actief, De WF-heren gaan naar het sterke Olympia in Den Haag (waar van vorig jaar is verloren); de pun ten zullen wel in de hofstad blijven. In de afdelings le klas heren ook een derby aan de Oudedijk tussen DWS en WF 2, Hoewel de reserve- ploeg sterk is, zullen de DWS-voor- waartsen toch wel de weg naar de njeuw-opgestelde keeper Randwijk weten te .vinden. In de afdelings le klas dames trekt het gepromoveerde UVG naar het gedegradeerde Vires et Celeritas. Een zware opgave, de punten, zullen wel in Gouda blijven. De UVG-heren moeten echter in de afd, 3e klas kunnen winnen van Meeuwen 3. In de damesafdelings 2e klas A gaat Wilton 2 naar Actief 2 met goede kansen en in de B-klas krijgt DWS 2 het moeilijker tegen Acta vi tas. Heren 2 van DWS kan de volle winst halen op Meeuwen 2.. Bij de dames-junioren een derby (aan de Maaskanttussen Wilton en DWS en verder WIKUVG en WIK 2—UVG 2. De heren-junioren van Wilton, voor het eerst in de compe titie. krijgen bezoek* van WIK uit Vlaardingen, De Kring van Draaiorgelvriendcn zal Schiedam zaterdag een muzikale hulde brengen. Deze organisatie maakt onder voorzitterschap vanmr. Romke de Waard propaganda voor het eerherstel van het goede draai orgel. De Kring van Draaiorgel vrien den is verheugd dat in Schiedam zoveel belangstelling voor het goede draaiorgel blijkt te bestaan. Dat heeft de Kring bemerkt tijdens de ex positie „Werk Onzer Handen" toen velen aandacht voor de miniatuur draaiorgels van hun contactman Al- bert Tennissen hebben getoond. Op verzoek van de heer Teunissen zal daarom zaterdag een Haarlems orgel door de Schiedamse straten rij den om de Schiedammers te doen horen tot welk een muzikale presta ties een goed orgel kan komen. De Kring van Draaiorgelvrienden zendt het orgel „De Waterpoorter", een in strument van Franse origine of de Jupiter, een prachtige Gavioli (een authentiek instrument van de ont werper van de draaiorgels), eigen dom van de heren Dams uit Haar lem. Deze klankzuivere orgels zijn uitverkoren voor de „Goodwillreis". Een van deze instrumenten zal zater dag in alle Schiedamse wijken spe len. Om negen .uur gaat het orgel naar het westen van Schiedam, daar na Schiedam-Zuid, het centrum en Op woensdag 30 september zal ïn Schiedam een „Spoorwegdag" wor den gevierd. Dit in verband met het feit dat dan de uitvoering van het grote Spoorwegplan Schiedam goed deels voltooid zal zijn. Immers, op zondag Z1 september zullen ook dc treinen uit Vlaardingen naar Rotter dam stoppen bij de nieuwe perrons, waardoor het overkapte perrons- complex geheel in bedrijf komt. Daarna zal de overweg in de Over- schieseweg buiten werking worden gesteld, waardoor het wegverkeer geen last meer zal hebben van het spoorwegverkeer. In verband daarmee zal dan deze „Spoonvegdag" worden gevierd, waarbij ook de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lobman, aanwezig zal zijn. Deze viering krijgt dan nog op bijzondere wijze reliëf, doordat tegen die tijd ook het plan voor de bouw van een stationshoofdgebouw in Schiedam bekend zal zijn. Ook het plan van de gemeente Schiedam voor een nieuw verkeersplein voor het station ®3l dan gereed en be kendgemaakt zjjn. het oosten. Er is een muziekvergun- ning tot zeven uur. Het draaiorgel zal niet in de Hoogstraat kunnen spelen omdat dit grote en kostbare orgel op een vrachtauto staat opge steld. De Schiedamse Reddings Brigade is de eerste „binnen-brigacie" die de beschikking heeft over leden in het bezit van 't Strandwacht-diploma A van de Kon. Ned. Bond voor het Redden van Drenkelingen. Deze vijf Schiedammers, teweten mej. J. Hop pe en de heven B. Witbcrg, D. Elder- kamp, J. de Ronde. B. Berkhout en P. Vredebrecht kregen hun oplei ding op Post 2 te Kijkduin van de Haagse Vrijwillige Reddings Brigade en hebben het diploma in Katwijk behaald. Voor het eerst hebben ook leden van de SRB het vijfde zwemdiploma van de KN2B behaald. Dit zijn de dames M. Vink en A. Mekes en de heer M, Elderkamp, terwijl voor diploma 4 slaagden mej. L. Marke- stein en de heren R. Krommenhoek en R. Berkhout, Martinit speelt zondagmiddag in het Volkspark (en niet zaterdagmiddag in het sportpark Harga, zoals we schreven) tegen Quick Steps. De roodwitten beschikken weer over en kele ervaren krachten als Aad de Jong e.a.'Het is dus nu mogelijk om de nederlaag tegen RAVA snel te doen vergeten. Op eigen terrein kan Martinit Quick Steps zeker verslaan. Het concert te geven op maandag 14 september te 20.00 uur in de Plantage door de Christelijke Mu ziekvereniging „Harpe Davids", om vat de volgende werken; 1. Koraal- muziek (Psalm 119 en Gezang 174); 2. De Gladiator, mars, Sousa (arr. P J. Molenaar); 3. BB.A., mars, F. J. Vermeeren; 4. Fantasie over de ope ra „Maritana", Jos. Kessels; 5. Fol kloristische parafrase, Gerard Boe- dijn: 6, Bruiloft van de wind (wals), John T. Hall (arr. F. Jakma Sr.); 7, Arromanches, mars, A. E. Kelly; 8. Nationaal Embleem, mars, E. G, Bagley (arr. M. .Viot); 9. Koraalxnu- ziek (Gezang 284 en Gezang 94). i Hermes-DVS trekt zondag naar Go Ahead in de koekstad. De juist gepromoveerde Deventenaren be haalden evenals Hermes vier pun ten in drie wedstrijden, al leden zij zondag j.l. een stevige 40 neder laag, maar dat was tegen Limtaurgia in Brunssum. Insiders weten wat dat betekent. Op eigen terrein is Go Ahead heel wat mans, zoals de blauw-witten wel zullen ontdekken. Doch als. met het zelfde elan wordt gespeeld, kan er wel winst in zitten. Hermes 2 begint de competitie thuis tegen BW 2, om 2 uur aan de Damlaan. Zij kunnen bewijzen of zij inderdaad sterker zijn dan vorig jaar. Het derde elftal heeft zich voorgenomen het verloren terrein te herwinnen; dat kan tegen Over maas 2 om 10 uur In het Sportpark Harga. Hermes 4 speelt uit tegen Tediro 2, een onbekende tegenstan der.. Voor de volksdansavond die „Ruimte" gisteren had willen orga niseren in het eigen clubgebouw aan de Stadhouderslaan bleek geen be langstelling te bestaan. Alleen en kele leden van „Ruimte" waren ko men opdagen, terwijl deze avond ook bedoeld *as voor niet-leden. Vol gende week donderdagavond wil men het echter opnieuw proberen. Als'het seizoen wat meer gevor derd is, wil „Ruimte" ook een foto groep beginnen. In het clubgebouw is daarvoor een donkere kamer. Misschien komt er ook een kampeer- groep. Zaterdagavond vertoont Kees Hoek op de wekelijkse bijeenkomst van „Ruimte" dia's over Italië, terwijl er verder gelegenheid is om te dansenu De gevarieerde voorstellingen op donderdagavond in het Passage theater zijn bij de aanvang van het nieuwe seizoen veelbelovend begon nen, want de zaal was gisteravond nagenoeg geheel bezet, ondanks het zomerweer. Het programma was echter zo mers luchtig, zodat het publiek zich echt niet behoefde in te spannen. De leden van de personeelsvereniging I „W.E.K," van de Rotterdamsche I Droogdok Mij. De Nieuwe Water- 1 weg, amuseerden zich best met de revue ,,'t Zit in de lucht" van Ge rard Walden en Berry Kievits. Dit vrolijke schouwspel werd in het be gin van dit jaar al eens vertoond voor de Katholieke Kring, bij. welke gelegenheid wij deze revue bespra ken'. GEBOREN: Petronella M., d.v. W. van der Raaf en P. M. Buurman; Al- bertinus A., z.v, J. H. Storm en M. E. Gedella. ONDERTROUWD: J. A. Bakker. 31 jr. en C. J. S. van der Plu ijm. 25 jr.; K. E. N. Collé. 65 jr. en S, Bal- lijns, 65 jr.: J. v. Duijvenbode, 44 jr. en M. M. Franke, .30 jr.; A. F. den Elzen. 27 jr. en C. Blokland, 26 jr.; J, S, Haas, 33 jr. en M. J. van Lies hout. 24 jr.; M. A. J. Hille, 24 jr. en H. L. M. van de Water, 23 jr.: J, van Ingen, 50 jr. en J. C. Truggelaar. 48 jr.; R. van den Oosten-, 32 jr. en H. Pasztjerik, 39 jr.; J, H. Plomp. 29 jr. en A. M. Briegoos, 21 jr. B. Prince, 31 jr. en J. W. Roosloot, 28 jr.; W. J. M. Wilïemse, 23 jr. en J. M. W. Schoenmakers, 24 jr.: J. M. J. Zuid geest. 27 jr. en J. A. Mathhijssen, 19 jr. GEHUWD: J. Schuüt, 24 jr. en A. J. de Borst, 23 jr.: T. L. Timmers, 29 jr. en M. C. van der Meer, 24 jr.; G. J. van Doorn, 26 jr. en A. M, L. Tuinder, 25 jr.; J. van der Draai, 23 jr. en M. van Pelt, 21 jr.; J. Kuijl, 23 jr. en J. C. van der Knaap. 22. jr.; F. Visser. 24 jr. en J. van Veen. 20 jr.: L. Bioch. 28 jr. en M. C. Klap wijk. 27 jr.; E. Boekee. 22 jr. en J. Verwaal, 22 jr.; J. J. M. Muishout, 29 jr. en M. van der Most. 21 jr.; P. Schuitemaker, 26 jr. en B. Putters, 23 jr.; C. J. van der Toorn, 25 jr. en L. Schop. 20 jr.; A. J. Hess, 28 jr. en J. Eugster, 26 jr. OVERLEDEN: J. C. van der Sijde, 63 jr.; A. van Bree, 73 jr. DETROIT Er ztfn in Amerika enkele bijzonderheden bekend ge maakt over de „Convair", de kleine wagen van General Motors. Dit zal de eerste in Amerika vervaardigde auto zyn, waarvan de motor zich aan de achterzijde bevindt. Deze wagen zal voor een groot deel uit aluminium bestaan en be schikt over een iuchtgekoelde 6- cilïnder motor. De wagen zal van 2 oktober af verkocht worden. De kleine wagen van Ford, de „Falcon" zal van 9 oktober af worden ver kocht, terwijl de kleine wagen van Chrysler, de „Valiant" eerst over enige weken, aan de markt zal ko men. WASHINGTON. Het Ameri kaanse Congres heeft vandaag het veto van president Eisenhower over een wet op de openbare werken te niet gedaan. Dit is in de loopbaan van Eisenhower als president nog niet voorgekomen, boewei bü 146 keer gebruik heeft gemaakt van zijn vetorecht. President Eisenhower had twee keer zijn veto over het wetsvoorstel uitgesproken, omdat do kosten te hoog zouden zijn. Het Congres her zag daarop het wetsvoorstel, maar volgens de president werden de uit gaven slechts met 2% procent ver laagd. De wet voorziet in de uitvoering van openbare werken ter waarde van ongeveer 4.5 miljard gulden. Het' Huis van Afgevaardigden ver- wierp het veto van de president met 2S0 tegen 121 stemmen 12 stem men meer dan nodig was en de Senaat met 72 tegen 23 stemmen 8 stemmen meer dan nodig was. LONDEN. Stilte en eenzame opsluiting worden door vrouwen be. Ier doorstaan dan door mannen zegt dr. Stanley Smith, een psychiater die uitgebreide proeven op dit ge bied heeft genomen. In een artikel in het Britse medi sche^ vakblad „The Lancet" be schrijft dr. Smith, dat hij proefper sonen in een geluidsdicht kamertje, dat hangend aan de zoldering van een geluidsdicht vertrek was beves tigd. dagenlang in volkomen stilte en afzondering heeft geplaatst. Van de negen mannelijke proef personen hield slechts één het twee dagen uit. Van de elf vrouwen die aan de proef meewerkten, bleef er één bijna vier dagen in het kamer tje voordat ze in paniek raakte en eruit wilde. De proefpersonen had den brillen met donkere glazen op, dikke sokken aan en gewatteerde wanten aan dé handen zodat ze op vrijwel geen enkele wijze de verve ling en monotonie konden doorbre ken. Het bleek, dat de proefpersonen op den duur hevige nachtmerries kregen en dat hun gedachten ten slotte tot een inhoudsloos mengel moes van gedachten-flitsen ontaard de. (Van onze correspondent) BONN. Ter gelegenheid van de beedigmg van de nieuwe Wcstduit- sc president volgende week dinsdag, heeft de fractievoorzitter van de Duitse Partij Schneider, een voor- stel gedaan tot een algemene am nestie voor strafbare daden uit de tijd van het nationaal-soclalïsme. Hij heeft zijn opvattingen per brief kenbaar gemaakt aan kanselier Adenauer en aan de nieuwe pre sident dr. Liibke.* Schneider wenst amnestie voor „strafoare handelingen, die hun oor. sprong vinden in het nationaal-so- ciahsme en de chaos van de oorlog". Hij wil oj) dit terrein tevens verde re mogelijkheid tot gerechtelijke vervolging uitsluiten, tenzij het gaat om „persoonlijke opzettelijke mis daden ontstaan door eigen misdadige houding. Schneider wenst, zoals hij sehrijtt, nu „een streep te zetten on der het reeds veertien jaar achter ons liggende bittere verleden." Voor de baonkampioenschappen van het Tennispark Spieringshoek zijn donderdag de volgende wed strijden gespeeld; Klas A/B herën-enkel: H. Meyer sl J v d. Laan 6—3. 6—3: dames-enkel: mevr. J. Padf sl. mej. J. Scholte 6—1, 6—0; dames-dubbel: mevr. E. Biaisse/ mej. G- van Zeye sl. mevr. Lamberts/ mevr. Werst 64, 6—4; gemengd- dubbel: mevr. P. Bernard/A. Hofman sl. mevr. Lamberts/Lamberts 60, 6—1; mevr. M. Kiiayin/E. Kilayin sl. mevr. P. Ruseler/J. Hogendoom 6—2. 6—2, Klas C. heren-enkel: H. Parent sl. NV Soithoven 6—2, 10—3; H. Wieche sl. R.'v. Zeyl 6—3, 6—3; dames-enkel: mevr. De Kreek sl. mej. L. Kleiss 646, 30: heren-dubbel: W. Magnin/H. Stal sl. B. Scheffer/P- Poolman 6—2. 9—7; daraes-dubbel; mevr. E. Voorwinde/mej. E. Voor winde sl. mej. T. Mul d er/me j. A. Carabeen 0—6, 6—3 6—4; mevr. Schipper/mevr. Markenstijn sl. mevr. T. Albers/mevr. T, Brugman 75, 5— 7, 6—4; gemengd-dubbel: mevr. De Kort/H. Bos sl. mevr. M. Sigterman/ J. Marx 63, 6—1: mevr. A. Beukers/ I-I. Sigterman sl. mevr. M. Timmer/ H. Syberden 75, 63. (Advertentie I.M.) In het tijdvak van 31 augustus tof en met 26 september 1959 stellen wij u in de gelegenheid dagen geheel gratis te kopen Mocht -u tot de gelukkigen behoren dan krijgt u tegen inlevering van uw cassabon het gehele door u bestede bedrag in contanten terug. H erenmodemagazijn BROERSVEST 56 Dit geld! ook voor onze af deling confectie. De 54-jarige mevr. N. T. V. schrok gistermiddag omstreeks zes uur op de Appelmarkt brug zo hevig van een passerende motorrijder, dat zij viel en haar linker enkel brak. De G.G. en G.D. heeft haar naar het Ge meenteziekenhuis gebracht, waar- zij is behandeld, SCHIPHOL Met de DC-7c „Ca- raibische zee" van de KLM is don derdagmiddag de Nederlandse inzen ding voor de vijfde Biënnale van Sao Paulo (Brazilië) verzonden, die bestaat uit 16 werken van Karei Appel, 17 schilderijen van Corneille en 15 werken van Jaap Nanninga. Naast de moderne kunst heeft Ne derland zich bereid verklaard 12 Van Goghs en een groot aantal tekenin gen van deze Nederlandse schilder, afkomstig uit het Rijksmuseum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe, naar de Biënnale te zenden, die een verzekerde waarde bezitten van vier miljoen gulden. De Biënnale wordt op 19 september geopend en zal tot eind december van dit jaar duren. Op 3 oktober wordt in Aix en Pro vence een Van Gogh-ten toonstelling geopend, welke tot eind november duurt. Het vorig jaar heeft men in Aix met veel succes een tentoonstel ling uitgeschreven voor werken van Cezanne en thans Wil men in deze stad weer werken laten zien van een schilder, die in de Provence heeft geleefd. ENS Bij Ens in de Noordoost polder werd donderdagavond de 83- jarige bromfietser de heer J- Nobach uit Groningen bij het oversteken van de drukke verkeersweg Kampen-Em- meloord achtereenvolgens door twee uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto's aangereden. De oude man overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen. (Advertentie LM.) nu... beduidend goedkoper Voor ons geen show van dure unportmodellen, neen, onze in koper heeft drie maanden ge werkt aan deze collectie wollen vesten, solide kwaliteicen, maar voor prijzen die door al onze klanten te betalen zijn. En Zaterdag begint de verkoop var» de beste sene uit onze col lectie wollen wevenit damesvesten normale prijs 12.95, in een pracht kwaliteit. Wollen vesten in het meest ge dragen klassieke hooggesloten model, koopt U nu in een enorm kleurenassortiment voor nog géér» negen gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze wollen wevenit damesvesten m vele nieuwe modekleuren w.o. lila, lindegroen, geel. koren blauw, tur quoise enz. in de maten 38 t/m 46, voor WASHINGTON. De Wereld. bank gaat besprekingen voeren met Egypte over een mogelijke lening voor verbreding van het Suezka- naal. Leden van het Amerikaanse Con gres oefenen sterke druk. op de Wereldbank uit om de Verenigde Arabische Republiek de lening te weigeren, totdat de regering van dit land Israëlische schepen en voor Israël bestemde vrachten vrije door gang door het Suezkanaal toestaat Dertien Congresleden hebben on langs aan de president.van, de We reldbank een brief van deze strek king geschreven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1959 | | pagina 2