tie; iaar Ent re Nous In „Bananenmolen" heerst een Kongo-temperatuur Bananen rijp maken bij een gaspit je voor ideale Ouders wedijveren met hun kleuters in fröbelwerk Jeugd Jolijt Oudste biljartvereniging SVV 2 behouden door een 2-1 zege op Hermes 2 DE MOL JANSEN Jongen ving bijen Bijzaken Hokken Duits handbal aan Maaskant HBSS speelt voor Euro-beker AANWINSTEN Gem. Bibliotheek Opendeur-dienst Paard beet man Fiets gestolen Burgerlijke Stand Donderdag 16 juni 1960 (Adv ertentie. LM.) Bellen "bij ongeval; G.G. i',l GD, Tuinlaan 80, telefoon 692S0. Politie-alarmnummer 64666. Apothekers nachtdienst: Backer, St. geopend maandag van^ift'rtoC 20.30 uur, dinsdag van 950 tot 16.30 en v?n 19 tot .2050 iiur, woensdag, van 9.30 tot 16.30 uur, Liduinastraat 58. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve maandag) van 950 tot 1650 uur en Iedere avond (behalve woens dag en zaterdag) van 19 tot 20.30 uur.; 's Zondags gesloten. Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Lange "Haven, donderdag van 950, -.tot, 1250 uur, vrijdag van '9.30 tot1650 en van 19 tot 2050 uur, zater dag van 9.30 tot 1050 u. 's Zon dags gesloten. Sied. Museum: Tentoonstellingen „H.: M. v. cL Spoel",; „Vrijheid"; en „Willem Reyers". BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur; y,Het begon met een kus". v Monopole, 2, 7 en 9.15 uur: „Oog ia oog met de dood". DIVERSEN Emmaplantsoen, 7.15 uur: Jeugd Jo lijt. Vijfkamp. Dr. Kuyperlaan, 7.15' uur: Jeugd Jo lijt. Aladdin. Irene, - 7 uur: WKR. Avondvier daagse. 1 De 18-jarige R. Boot heeft giste ren in de tuin van de Lïndenhof aan de Lange Achterweg, waar hij woont, een zwerm bijen gevangen en naar de politiepost aan de Bui tenhavenweg gebracht, waar de bijen zijn afgehaald door de imker G. van de Leede. Niet alleen die bananen komen uit de tropen. Tussen de trossen verscho len zit ook wel eens wat anders. Zo vond de heer Van Eijk er al eens een piepjong slangetje in het beestje leefde nog maar is kort na zijn aankomst in Schiedam helaas over leden. En zo zitten er ook wel eens kleine vogelnestjes tussen de bana nen-trossen. Maar dat is bijzaak, hoofdzaak blijft, dat de bananen rijp op tafel komen. De molen staat cr al heel lang" maar zftn jaren ziic nu wel geteld. Immers, wanneer de hulzen midden- op het einde van de Broersvest wor den afgebroken om ruimte te schep pen voor een „verlengstuk" van de Broersvest naar de Schie, dan wordt ook de molen gesloopt. lVe zün be nieuwd waar de bananen dan van daan zullen komen. Voor de voorbijganger is het niet meer dan een afgeknotte molen, dat vesting-achtige ge bouw on dc hoek van de Broersvest en dc Lange Kerk straat. Een molen zoals er meer zijn in Schiedam en dan nog een Ieljjkerd ook, want wat is hij vergeleken bij dc to renhoge korenmolens aan de Westvest en dc Noordvest? Vroeger was het een molen zo als alle andere in Schiedam de Oostmolen maar het is hem in de loop der jaren ver gaan zoals zo vele van zijn col. lega's. De glorie is voorbij de wieken gingen eraf en ten slotte werd ook de bovenste helft van de stenen „peper bus" gesloopt. De molen was een pakhuis geworden. Al jaren is hij als zodanig ..bi ge bruik. ginds 1951 heelt de groente handelaar P. M. van Etfk hier zijn hedrjjfsrulmte. En wat er nu in de molen wordt „verwerkt" is wel heel wat anders dan vroeger het geval was. Graan komt er niet meer bin nen dat ïs voorbjj maar nu zijn het..bananen! En die bananen worden daar niet ronder meer opgeslagen, maar onder gaan daar In die malen een speciale bewerking, waardoor zij geschikt worden voor de consumptie. Op de zolderverdieping in de mo len zijn daarvoor enkele houten hok ken ingericht. Daarin hangen de bij na twintig kilo wegende trossen ba nanen. Ze zijn nog zo groen als gras als ze daar aankomen, en het is uiter- aard de bedoeling dat ze smakelijk geel naar de klanten gaan. Op de grond staan in de hokken gastoestellen in een bak met water. Met het gas wordt het water verhit, dat dan verdampt, zodat er in de hokken een vochtige, broeierige hitte ontstaat, als in de tropen. De eerste 24 uur brandt het gas, zodat de hitte werkelijk helemaal in de bananen kan trekken. Dan wordt het gas uit gedaan, want nu moet eigenlijk het omgekeerde gebeuren. De bapanen moeten langzaamaan hun warmte weer gaan afgeven aan de omgeving. Dat duurt dan meestal nog 20'n drie dagen maar dan zijn de bananen (behalve „krom", zoals dat heet) ook heerlijk zacht en geel geworden. De lekkerste zijn die, waarop al bruine spikkeltjes voorkomen, want dat be tekent dat de suiker erin ai tevoor schijn komt. Zo'n tros is natuurlijk niet meteen in zijn geheel rijp. Er zijn bananen die èr een beetje langer over doen voor zij rijp zijn dat zijn de „ach terblijvers". Ze worden wel geel maar het zijn eigenlijk net kom kommers, waarvan zij de frisse smaak dan nog missen. Deze bananen gaan in eén kist zij worden nat gemaakt en gaan nog eens 24 uur in het hok „bij het gaspitje". Dan zijn ook de „achterblijvers'' geschikt voor de fruitschaal. De groentehandelaar Van Eijk krijgt zijn bananen uit de Congo. Het hele jaar door worden bananen rijp „gestoomd" in de molen. Voortdurend wordt daar op zolder dus een tropen-temperatuur nage bootst. De ouders van de leerlingen van de Prins Bernhard kleuterschool aan de W.H, Vliegenstraat in Nieuw- land hebben woensdagavond met bijzondere gevoelens de jaarlijkse tentoonstelling van het werk van dc leerlingen bezocht. In de drie lo kalen lag namelijk een keur van fröbelwerk. boetseerwerk en andere activiteiten, die een rijkdom aan kleurig speelgoed vertegenwoordi gen. Dat hadden de 200 kinderen van deze drfe-klassige school ge maakt, In de hal echter lag het werk van de ouders. Het hoofd van de kleuterschool is namelijk op het idee gekomen om de ouders door middel van zelf werkzaamheid meer bij de school te betrekken. Dat is geschied door vijf ouderavonden, waar de vaders en moeders, gezeten op de kleine stoeltjes van bun kinderen, met kleurige papiertjes hebben geplakt, de geboetseerde voorwerpen hebben geverfd, kraaltjes geregen en van lapjes stof allerlei voorwerpen en figuurtjes hebben gemaakt. Het experiment van mejuffrouw H. de Vries is zó in de smaak ge vallen, dat de deelnemers aan het werk wilden blijven en nu reeds is er voor een herhaling van deze ac tiviteiten veeL animo. Met des te meer aandacht is woensdagavond 't werk van leerlingen en oudersbe keken. Vandaag mogen ouders en leerlingen hun. produkten mee naar huis nemen. Nu er in verband met de wereld kampioenschappen dameshandbai buitenlandse teams in Nederland ver toeven, worden er dit weekeinde bij zondere handbalwedstrijden gespeeld in Schiedam. De sterke dames- en herenteams van Germania uit Frank furt am Main zijn gasten van de af deling Rotterdam en zaterdag wor den er op de terreinen van Wilton Fijenoord aan de Maaskant wedstrij den gespeeld tussen Rotterdamse teams en ploegen van Germania, dat in de hoogste klasse van de Duitse handbalbond speelt. Een mooie gele- geheid om kennis te maken met het Duitse top-handba. De dames spe len om 3 uur en de heren om 4 uur, In het Rotterdamse dames-elftal spelen twee Schiedamsen mee, n.l. A. Veldhoven en L. Robart van DWS. Bij de heren is DWS vertegen woordigd door P. van Welie en F. Schoenmakers en Wilton Fijenoord door J. Mast en H. Veldhoen. Langs de Schie, eren voorbij het nieuwe spoonoepuiaduct, staan nog enige oude boerderijen. Het meest opvallende was wel dat aardige popperige huisje met dc halsgevel. Dit huisje stond met dc voorgevel naar de Schie gericht e» log ongeveer tegenover de Parallelweg. De tekening heb ik van de zijkant en de achterkant gemaakt. Op de ach tergrond ziet men het viaduct met een voorbijrijdende trein. Het is aas enkele dagen geleden dat ik deze tekening maakte, en toen ik kort daarna weer langs deze plek wandelde, waren de huisjes reeds gesloopt. Het waren de twee aan elkaar gebouwde huisjes en de schuurtjes van Blom. De meer naar de achtergrond gelegen opstallen van v. d. Most staan er nog, evenals dc veemesterij van de Zeeuw, meer naar links gelegen en op de tekening niet te zien. Vlak langs deze plaats zal de nieuwe grote snelweg Rotterdam-Hoek van Holland komen te liggen. 'Er wordt hier achter de spoordijk hard gewerkt aan het storten van ouil en aarde om er een grote wegkruising var. te «taken, u-anf door een viaduct in de nieuwe spoorbaan mondt ook het verkeer van de Burg. v. Haarenlaan hierop «ft. Binnen enige jaren en misschien nog korter zal hier alles een grote gedaanteverwisseling hebben ondergaan want ook aan de zuidzijde van dc spoordijk komt een verkeersweg naar Rotterdam. Octave DeConinck. (Advertentie LM.) HBSS zal zaterdagmiddag de fina lewedstrijd voor de nacompetitie spe len op het terrein Boshoek tegen de sterke tweedeklasser Zwart Wit'28. Het is ditmaal de tweede keer dat HBSS de Rotterdammers voor een bekerwedstrijd gaat ontmoeten. De eerste maal werd HBSS in sportpark Harga voor de KNVB-beker door de snelle bezoekers overspeeld. Inmid dels heeft 't team in de nacompetitie een metamorfose ondergaan. Alle tegenstanders werden geveld. Tegen het sterkere „Zwart .Wlt'28" krijgt HBSS zaterdagmiddag de kans de „Eurobeker" te veroveren. Een team van jeugdspelers van HBSS van 18—21 jaar gaat zaterdag naar het toernooi van Spartvereni- ging'35 in Den Haag, die het zilveren jubileum viert. HBSS 3 ontvangt Wilson Meters 3 uit Den Haag. U vindt alles voor Bij de Gemeente Bibliotheek zijn de volgende nieuwe boeken te ver krijgen: Wijsbegeerte, Godsdienst, Sociale wetenschappen: Plato, De staat. Meer de Walcheren, Alles is liefde. Sprott, Hanboek voor het Nederl. gemeente recht, (2 dln.). Nijdam, Een school zonder zittenblijven (3e dr.). Voor berg. Luister.., muziek! (3 dln.). Natuurwetenschappen. Postma en Kleyn. Onze blonde duinen. Technische wetenschappen. Larsen Let op mijn woorden! Spoerl, Kies zelf uw auto. Schreiner, Over vissen gesprokén Kunst. Documentatie bouwwezen; uïtg. v.h. Bouwcentrum. Reclams Kunstführer, Dl. 1: Bayem '57, Dl. 3: Rheinlande und Westfalen. Letterkunde, Kafka, Briefe 19Q2 1924. Buzzati, Het huis met de zeven verdiepingen. Blijstra, Tegenzin en tegenstand. '59. Jonekheere, Vogels zonder kooi; invallen en uitvallen. Geschiedenis, Land- en volken kunde. Relsscmveber, Deutsche Bur gensagen. Europa camping cara- vaning. '60 (Duitse, Franse en Engelse tekst). Europa Touring. '60. (Franse, Engelse en Duitse tekst). Gids voor Schotland, '50. Hofmann, Salzburg, Stadt und Land. Italië; 2me éd, '59 (Guide Michelin). Pete- rich, Italièn. Dl. 1, Stilma, Kent u Friesland ook zo? Boschmans, De Provence. Brantl, Beieren. Smith, England. Suasso de Lima dc Prado. Vrouwen van ebbenhout. Herrmann. Onderzoekers aan de Pool. Meulen- belt. De Duitse tijd; 2e dr. Heren modemagazijn (Advertentie LM.) De evangelisatie-commissie van de Ned. Hervormde Gemeente houdt op zondag 7 uur n.m. in de Grote Kerk een Opendcur-dienst. Dr. K Strijd, predikant te Don Bosch, zal spreken over „Willen wij verliezen of winnen?" Telefoon 6 96 42 In het Emmaplantsoen wordt van avond in het kader van Jeugd,Jolijt de eerste bijeenkomst in de vijf kamp volksspelen gehouden met o.a. boogschieten, hoefijzer gooien, enz. Jongens en meisjes van 11 jaar en ouder kunnen meedoen en er aardige prijsjes mee .winnen. Voor Nieuwland wordt een gécostu- mcerde optocht gehouden, waarvoor verzameld wordt bij de BLO-scho- len. Daar wordt ook het sprookje Aladdin en de Wonderlamp opge voerd voor de jóngens en meisje van 6 jaar en ouder. Zij kunnen daarna, voorafgegaan door de drumband van de Oranje Garde een tocht door de wijk maken. Mogelijk willen de moeders helpen de kinderen in- een passend' Aladdin-kostuum té.steken. De „t\vee-mans"-racé met geduwde wagentjes, die voor vrijdag was vast gesteld is uitgesteld moeten worden. Zaterdagmiddag wordt.een Puzzel fietstocht gehouden met een vaar- om 2.30 uura. en en én en en digheidswedstrijd; - daarvoor wordt om 2.30 uur verzameld in de Planta ge. Hieraan kunnen jongens en meis jes van 10 jaar en ouder deelnemen. Om 3 uur heeft in de Plantage de uitreiking plaats van de prijzen in da Wielerrondes gewonnen. De heer J. B. uit Waddinxveen is dinsdagmiddag op de Broersvest ge beten door een paard, toen hij daar langs liep. Zijn colbertje werd ge heel vernield. De eigenaar van het paard, de heer S. B. van de Paral lelweg beloofde dc schade te ver goeden. De 15-jarigé J. H. v. K. is zijn fiets kwijtgeraakt, die hij niet op slot voor-zijn woning ;in de Lange Nicuwstraat had gezet. GEBOREN: Johanna E., d, van A. van Oossanen en M. A. van der Kraan; Bernard, z. van B. Bentem en J. Th. C. Zilver; Anna M., van M. Siemann en S. Heeringa; Fran- cina, d, van A. A. Bok en N. van Meerendonk; Simon, z. van S. Valk en A. Poelman; Cornells George, z. van A. J. M. van de Veerdonk en E. J. Ros; Emma E. M., d. van G. Vink en P. J. van Gils; Veronica, d. 'van W. F. J. van der Vlies en J. C. Hendriks; Ronald, z. van H, de Klerk en A. van Kwawegen. OVERLEDEN: J. de Jager, 64 jaar, echtg. van G. L. Ltibkemaim; E. M. Vring, 87 jaar, wed. van G. van Meurs; R. Reinehr, 64 jaar, echtg. van H. J. Jongkers; J. W., Verbeek, 62 jaar; W. C. M. Vroom, ,81 jaar, echtg." van P. A. P. van der Putten. ENTRE NOUS" de oudste biljartvereniging van het - biljartdistrict Schiedam van de K.N.B.B. en ook beho rende tot dé oudst bestaande verenigingen in den lande, be reidt zich. thans vóór op een waardige viering van het veer- tigjarige bestaan. De voor de viering 'van het achtste lustrum gevormde feestcommissie heeft haar voorbereidend werk al geruime tijd gereed. Zij bestond uit de heren Th. Wijzenbroek, G. Schel- lebeek en" J. Heinsbroek. De viering van het lustrumfeest op het groene laken is feitelijk al .achter de rug, want, zoals in hét begin van het nu aflopende biljartseizoen al bericht organiseerde Entre Nous een neder laagserie. waaraan op een enkele uitzondering na alle georganiseerde verenigingen uit Schiedam, VIaar- dingen en Maassluis deelnamen. De Beycr uit Schiedam werd winnaar. Alleen de prijsuitreiking hiervan staat nog op het programma. De officiële oprichtingsdatum van de b iljart\re renl ging „Entre Nous" is 24 juni 1920 geweest. Alle leden van DJAKARTA. De commandant van de Molukken heeft opdracht ge geven tot het vertrek van alle vreemdelingen, meest Chinezen, uit dit gebied naar hun eigen land. zulks om de veiligheid en defensie in het gebied te versterken reet het oog op de Nederlandse versterkin gen in Nieuw-Guinea. spelers, de heer C. A. F. Gouka, overleed. Hij was nog actief. Even als vele andere leden van Entre Nous was hij een liefhebber van driebandenspeL Entre Nous heeft verreweg dc grootste prijzenverzameling van alle verenigingen in het biljart- district Schiedam. ILFORD SPORTSMAN de sublieme kleinbeeldcameramet een „alles in een" snel trans port en gecoate, haarscherpe 2,8 lens. 79 50 Nu ook met belichtingsmeter ILFORD SPORTI, de geheel metalen,volwaardige 6x6 ca mera schat U tientallen guldens duurder,zij kost maar 28 en natuurlijk in elke camera in duel mét stopper Jan Ris zag zich de bal ontnomen, maar de HDVS'-er viel met de handen op het leer. Ach- terspeler Westdijk schoot de straf schop echter tegen de bovenlat. Prompt daarop lanceerde HDVS een felle aanval die door rechtsbuiten Van Zuylekom werd afgerond, (21). Toen kwam Hermes DVS nog dicht bij "het gelijke spel door een penal ty, maar Herman Wink schoot de bal zachtjes in handen van Henny van der Tuym. Onder hoogspanning i verliepen de laatste seconden. Jui chend, rende de aanhang daarna op en langs het veld. -- - - -V -f» SW 2 won de beslissingsmatch met 2—1. De reservéteams van SW én van Hennes DVS blijven zo in j de hoogste reserveklasse en Excel sior 2 uit Rotterdam moet degrade- j 'ren.-1 ,v-/. J. Bijna was 'SW 3 gedegradeerd ondanks een 20 voorsprong en on danks twee strafschoppen Vooral in de laatste minuten van de beslisslngs- derby SW 2—Hermes DVS 2 ont stond er een snijdende spanning, die b\jna nog een dramatische ontkno ping kreeg. .A';;;'; Hermes DVS was-voor rust ster ker dan SW, maar toch slaagde de stuwende middenvoor Van Meeteren er in zijn. club de voorsprong te ge ven. In de tweede helft' joeg'gene raal Jan van Schijndel-zijn mannen naar de frontlinie en .zowaar SW 2 kreeg het overwicht* Na goed samen spel kon rechtsbinnen Van der Z ou wen de score verhogen (2—0). Zo bleef het heel lang tot dat-een reeks van enerverende momenten aanbrak. Middenvoor. Van Meeteren (Advertentie LM.). VADERDAG: scheerapparaten en scheerspiegels Braun 3750, 59.75; Remington 49.50, 8650; Phllishave 43.50, 44.50, ƒ75.— Voor kampeerders en zeilers: Unicum ƒ29.75. Loopt hall jaar opéén batterij. LANGE KERKSTRAAT 66 - TELEFOON 6 85 70

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1960 | | pagina 1