K. R. Lloyd herdenkt in boek 120 jaar zeevaart Commissie brengt rapport uit inzake een sporthal Proveniersbrug misschien in mei volgend jaar klaar Bijeenkomst van de actie 10 keer 10 UVG bracht DWS 2 een nederlaag toe Accepteren de Ieren onze Sinterklaas? Plan tot houw van een riant gebouw Brugdek zal nog deze week worden aangevoerd Wel en wee van bedrijf gezien in historie Koerierster Exploitatie geeft moeilijkheden Opleiding voor Jehovah's get. Nieuwe verkeersader voor Schiedam Van bark tot Willem Ruys Jongen brak been bij aanrijding Vroeger en nu Drie duiven in de Korenbeurs Wie heeft iets verloren Uitbreidingsplan Nieuwland Lichtbak in brand ZAALHANDBAL Samen varen Burgerlijke Stand SCHIEDAM AMBTENAAR OP WEEKLOON v. d. BURG W. Dinsdag 5 december 1961 Al geruime tijd gaan. er in Schiedam stemmen op, die hameren op de totstandkoming van een sporthal. De noodzaak van zo'n enorm gebouw is door velen aangetoond. Maar steeds blijkt weer de exploitatie aanleiding te geven tot grote moei lijkheden. Indertijd is er een Werkcommissie „Halplan" in het leven geroepen. De commissie werd op 8 juni 1960 door de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer F. A. de Wolff, geïnstalleerd. Zitting hadden de heren J. van den Berg, bestuurslid van de SBLO, J. C. Bronneman, van het gemeen telijk bureau voor sportzaken, R. J. S. Goettsch, voorzitter van de Schiedamse Jeugdraad, A. de Jong, voorzitter van de Werk commissie, O. Rauws, lid bestuursraad SG (later vervangen door de heer L. Kamp)A. Sluijters, 2e secretaris van de Werk commissie, en J. J. van Woerkom, lid van de gemeenteraad. Onlangs is het rapport gepubliceerd, dat door deze commissie is opgemaakt. In samenwerking met de heer S. T. Goselinga van het architectenbu reau Swaneveld en Goslinga heett men een plan opgesteld voor de eventuele bouw van een sporthal, waarin ook andere evenementen zou den kunnen plaatsvinden. Men heett daartoe een ruwe begroting in el kaar gezet De kosten worden ge raamd met uitzondering de kos ten van de grond, terreinafwerking cn een eventueel aan te brengen metaalplastiek) op 1.300.000. De kosten voor de inrichting meubilair etc. worden geraamd op ƒ100.000. Maar de exploitatie is ook weer de moeilijkheden gebleken. Op de ex ploitatie begroting van de sporthal zien wij een jaarlijks nadelig sal do van ƒ69.000. Ruwe begroting De toelichting van de Werkcom missie op het plan en de ruwe be groting luidt els volgt: Uitgangspunt voor het ontwerp was een zaalruim te geschikt voor alle voorkomende zaalsporten, zomede voor andere voorkomende manifestaties etc. zo danig geprojecteerd, dat in de toe komst zonder bezwaar uitbreiding met enkele kleinere zalen mogelijk is. Inzake de situering is overleg ge pleegd met de wnd. directeur van Gemeentewerken, waarbij zeer voorlopig een eventueel hiervoor be schikbaar te stellen terrein onder uitdrukkelijk voorbehoud is aange wezen. Aan de hand van een studie van het bestaande sportcomplex van de T.H. 1« Delft ls de keuze gevallen op een hal met een speclruirate van 28x42 meter bij vrije hoogte van 9 meter met daaraan grenzend een gymnastieklokaal van 12x24 meter, zodanig gegroepeerd, dat deze gym nastiekzaal tevens gebruikt kan worden als podium of toneel bü de grote zaal, waarbij de scheiding tus sen de zalen door middel van een schuifwand tot stand moet worden gebracht. Het complex is toegankelijk via een entree, waarbij toezicht- cn con troleruimte, Via deze entree komt men in de gangruimte, waaraan de heide zalen zijn gelegen, zomede de centrale garderoberuimte, toiletten, kleedkamers en was- en douche ruimten, terwijl via de in deze gang uitkomende trap de verdiepings: en hasement ruimten berikbaar zijn. Tevens is er naast het hierboven gemelde zalencomplex een eventu eel later te maken uitbreiding ge- projecteerd. bestaande uit drie gym nastieklokalen, elk volledig onafhan kelijk van het hoofdcomplex en el kaar, met eigen toegangen, kleed kamers enz. Via een gang zijn deze drie zalen met elkaar verbonden. Schuifbare wand De grote sportzaal van 28 x 42 meter is doormiddel van een weg- schuifbare wand deelbaar in twee zalen van 28 x 21 meter, elk met eiget\toegangen, noodgangen en toe. schouwersruïmten. Deze toeschou wers-ruimten zijn geprojecteerd aan de lange zijde van de zaal over 42 meter lengte, als tribune uitgevoerd gedacht, en bieden circa 400 zitplaat- sen, geheel kolommen vrij, zodat het gehele vloeroppervlak is te overzien. Deze tribune is zowel van de be gane grond als van de verdieping af bereikbaar en grenst op de verdie ping direct aan de kantine of foyer ruimte, welke eveneens door een vouwwand deelbaar is in 2 gedeel ten, waardoor nog een afzonderlijke zaal beschikbaar is van 8 x 20 me ter. Deze zaal is van een nooduit gang voorzien. Met de toeschouwersruimte méé heeft de grote zaal een vrije over spanning van 33 x 42 meter. In de sporthal kunnen 1000 stoelen worden geplaatst, zodat er bij muziek-uit- voeringen e.d. in totaal voor 3400 personen zitplaatsen zijn. De aan de sportzaal grenzende gymnastiekzaal van 12 X 24 meter, welke dus ook als podium voor de grote zaal kan worden gebruikt, is zodanig geprojecteerd, dat de vloer circa 1.50 meter hoger ligt dan de grote zaal, waarmede te vens de mogelijkheid is gescha pen onder deze gymnastiekzaal nog een basement-zaal te projec teren van 12 x 24 meter met re delijke dagverlichting en evenals de gymnastiekzaal met eigen ber ging. Voorts is via het trappenhuis nog een kelderruimte bereikbaar, waarin een algemene bergruimte en de cen trale verwarmingsruimte is onderge bracht Op de verdieping is, zoals reeds vermeld, de (deelbare) kantine ge projecteerd, rechtstreeks grenzende aan de ioeschouwersruünte en voor zien van een buffel en keuken, ter wijl voorts direct naby het trappen huis 3 kantoorlokalen met eigen tol let zijn gepland. Het geheel is gedacht uit te voe ren in staalconstructie met muur vullingen van glaspuien en metsel werk, gewapend betonpaal funderin gen met gewapend beton en ele- mentvloeren, waarbij bijzondere aandacht zal dienen te worden ge schonken aan de dekvloeren der za len en de akoustiek. Er is te weinig terrein beschik baar om op eigen terrein parkeer ruimte te projecteren, zodat hier voor, overigens zonder bezwaar, van de openbare weg gebruik zal moe ten worden gemaakt. Wel ïs een stal ling geprojecteerd op eigen terrein voor rijwielen, bromlietsen en scoo ters. Ter markering en'om uitdrukking te geven aan de doelstelling van het project, ware het wenselijk op de meest in het oog lopende plaats een op de sport betrekking hebbend me taalplastiek te plaatsen. Met betrekking tot de genoemde uitbreiding, bestaande uit 3 gymnas tieklokalen. kan worden opgemerkt, dat de bouwkosten van één zulk e«n lokaal met berging en was- en kleed lokaal van rond 2.400 kubieke me ters, inclusief centrale verwarming, elektra en diverse kosten, geraamd wordt op rond 141-000,—. Deze nlt- breldingsmogeiykheid is in het to tale bouwplan opgenomen, teneinde een idee te geven van hetgeen op de beschikbare ruimte te verwezenlij ken is, indien t.z.t. zou blijken, dat door de toeneming van het aantal beoefenaren van binnensporten tot vergroting van de accommodatie zou moeten worden overgegaan. Financiën Het behoeft geen betoog, dat de financiële verwezenlijking van zo'n sporthal zeer vele moeilijkheden op werpt. De commissie is dan ook van mening, dat er verschillende acties moeten worden gevoerd om aan het geld te komen. Zij denkt bijv. aan bijdragen van stadgenoten, de over heid, de groot-industrie, het bank wezen en welgestelde particulieren. Voorts ziet zij een mogelijkheid in een loterij, een lening, een rente- ïoosvoor5chot etc. terwijl de Sectie sport van de SG een bedrag van 50.000 ZOU dienen bij te dragen. Apothekers-nachtdienst: Apotheek Gouka, Hoogstraat 29. Gouka en Co., Groenelaan 127. BelSen bij ongeval: G.G. en GJDj Tulnlaan ao. Telefoon 6 92 S0. Politie-alarmnumm er: 64666. Bibliotheek: Lange Haven, geopend: maandag 39 tot 20.30 uur; dins dag 9.30 tot 18.30 en 19 tot 20 30 uur; woensdag 9.30 tot 1630 uur; donderdag 9.30 tot 12.30 uur; vrijdag 930 tot 16.30 en 19 tot 22.30 uur; zaterdags 9.30 tot 1630 uur. 's Zondags gesloten. R-K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam Geopend maandag 19 tot 21 uur; woensdag 14 tot 37 en 19 tot 23 uur; donderdag 10 tot 17 uur: vrijdag 14 tot 17 en 19 tot 23 uur; zaterdag 10 tot 12 er, 14 tot 17 uur. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur: „De zwarte tiran". Monopol e, 2 uun „Richard Leeuwen hart"; 19 en 21.15 uur: „Messa- lina". Onder het thema „Help elkaar Gods wil te doen1' begint vrijdag, 8 december a.s. een 3daags oplei dingsprogramma in gebouw Musis Sacrum te Schiedam voor Jehovah's getuigen van Kring ZH 3. Dit op leidingsprogramma zal de getuige van Jehovah in staat stellen, op nog doeltreffender wijze de mensen te helpen het voornemen van de Schep per in deze tijd te leren kennen. Naast instructieve toespraken en voorbeelden biedt het programma gelegenheid het geleerde iri praktijk te brengen. Tevens zal er op zondag morgen voor nieuwelingen gelegen heid zijn zich te laten dopen. Het hoogtepunt van de vergadering is de openbare toespraak „Mensen in een verdeelde wereld verenigen" op zondagmiddag 10 december om 3 uur, waarvoor de inwoners van Schiedam worden uitgenodigd. De toespraak zal door de heer M. Kaptein, reizend evangelist en ver tegenwoordiger van het Wachttoren genootschap, worden gehouden. Er worden zondag i 1D0O bezoekers verwacht. Esperanto-ageiido Merkredon, la 6an de dccembro klubvespero. Ni okazigos parolkaskdon ce kjno v. G'rnk Ploegstraat 19, Vi estos bonvenaj, do venu cluj. Nog deze week zal zich aan de Schle een grote operatie afspelen. Dan zal namelijk ten drijvende bok van zeer grote afmetingen bet brugdek van de in aanbouw zijnde Proveniersbrug ter hoogte van het Proveniers huis op zfju plaats brengen. Het dek bestaat uit twee afzonderlijke gedeel ten van ieder 35 ton. ZU moeten helemaal van Krimpen a/d IJssel komen. Men stuit flus wel op moeilijkheden, wanneer de constructie het spoorweg viaduct «ver de Schie ïnoet passeren. Alles ls echter tot in de kleinste bijzonderheden uitgekiend, zodat men niet voor al te grote verrassingen komt te staan. Begin dit jaar is men met de bouw van deze naar het zich laat aanzien fraaie brug begonnen. De brug zal de Broersvest gaan ver binden met Nieuwland. in casu de Burg. Van Haarenlaan en het ver lengde van de Horvathweg; het stuk dat dus in de 's-Gravelandse polder komt te liggen. Het ver keer wordt in de toekomst dan ook geleld van de Broersvest over de Schie naar de rechter oever van de Noordvest. De voormalige Spoelingbmg verbond daarentegen de andere oever van dit water met het centrum van de sta#. De brug zal een zgn, bascule- brug zijn. Om hem omhoog te krijgen, bevinden de contra-ge wichten zich niet bovenin, zoals bij een normale ophaalbrug, maar onder in een speciaal daartoe geconstrueerde kelder. Deze gro te kelder ligt vanaf de Over- schlesestraat gezien, aan de an dere oever. In deze constructie van 6x25 meter wordt een elek tromotor van 12 pk. opgesteld, die het draaien van de brug op zich zal nemen. Dat draaien ge schiedt via een zgn. Panamacon structie die voor het eerst bij de sluizen in het Panamakanaal is aangewend. De Proveniersbrug zal een vaar water van acht meter breedte en 2.60 meter diepte overspannen. Voor het snelverkeer heeft men De eerste bijeenkomst In verband met de aetie 10 X 10 heeft vrijdag plaats gevonden. Hiervoor waren af gevaardigden van alle Schiedamse jeugdverenigingen en -organisaties uitgenodigd. Helaas hebben maar vijf personen de weg naar deze vergade ring kunnen vinden. Allereerst werd het deel en de or ganisatie van ae actie uiteengezet Door de NOVIB (Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bij stand) wordt een anti-honger-actie gehouden. De NJG (Nederlandse Jeugd Gemeenschap) is verzocht om In het kader van deze actie alle ac tiviteiten van de jeugd te bundelen. Alle jeugd- en jongerenorganisaties, alle scholen en ook de hele werken de jeugd wordt hierin betrokken. De actie heeft de naam „tien maal tien" (10 x 10) omdat 10 weken lang ieder meisje en iedere jongen 10% van het zakgeld af staat. Het be talen geschiedt d.m.v. op naam ge stelde: rode kaarten 30 x 30 cent: ƒ1,— (tot 12 jaar); witte kaarten 10 x 25 cent: ƒ2,50 (12 tm. 16 jaar); blauwe kaarten 10 X 50 cent: ƒ5,— <16 tm. 20 jaar); oranje kaarten 10 X 1,ƒ10,— (boven 20 jaar). twee rijbanen van zeven meter breedte geconstrueerd. De wielrij ders krijgen twee rijwielpaden van 2.70 meter breed en de voetgan gerspaden ook twee in getal krijgen een breedte van ieder drie meter. Het dek zal bestaan uit hout Daar de brug to.v. de weg enigszins zal stijgen, heeft men zich op de vier hoeken van de brug een trap gedacht, waardoor de voetganger naar opzij af kan dalen. Niet te hoog De eigenlijke actie loopt van 8 Ja« nuari tot 17 maart 1962. Het binnengekomen geld zal be steed worden aan het z.g. „erfge- wassen-projeet", dat wordt uitge voerd aon de Westkust van Afrika, waarin 't volk geleerd wordt zelf op hun eigen erf gewassen te verbou wen. die rijk z|jn aan vitaminen en eiwitten. Daarna werd met de aanwezige mensen de verschillende mogelijkhe den besproken, zoals ze in Schiedam uitgevoerd kunnen worden. Het plan is nu als volgt; Getracht zal worden de schooljeugd van Schie dam van kaarten met tien zegels te voorzien, waarvoor medewerking is toegezegd door verschillende school besturen. De bijdragen van dc jeugd verenigingen zal bestaan uit de op brengst van bijzondere activiteiten, zoals een kerstbal door de Jeugd- sociëteit, cabaretavond, enz. Verdere activiteiten zullen in onderling over leg nog nader worden uitgewerkt. De volgende bijeenkomst is vast gesteld op donderdag 14 december a,s„ waarin een werkschema zal wor den samengesteld. Het voorlopig se cretariaat berust hij mej. A. Yermeij, Cort v. d. Lindenlaan 2. De constructie komt 80 cm boven het water te liggen. Hij is zo laag mogelijk gehouden cm het gezicht op de mooie gevel van het Pro veniershuis niet te belemmeren. Dat is ook de reden, waarom men niet een zeer hoge vaste brugheeft gekozen, maar een bewegende lage constructie. In dit „kunstwerk" heeft men niet minder dan 120 betonnen en 40 houten palen ver. werkt, Op de brug zelf zal men natuurlijk een fraaie leuning aan brengen. Voorts komen er vier af sluitbomen, aan beide kanten twee, één links en één rechts. Om de scheepvaart niet tijdens de bouw te hinderen, heeft men al eerder een omlegkanaaltje aan gelegd, dat een stuk van de 's-Gra velandse polder afsnijdt Voorts had men ook al de Schie verbreed ten koste van een stuk grond, gren zend aan het Doeleplein, Het ligt in de bedoeling de Schie vanaf de brug in de richting van het spoor wegviaduct over een afstand van 140 meter tot 30 meter te verbre den. De streefdatum, waarop de brug zal z|jn voltooid, mits er, geen kink in de kabel komt, is gesteld op 1 mei 1962. De onderbouw van de constructie kost ongeveer 1.0003)00 gulden; de bovenbouw S5D.00Q tot ,000 gulden. De betonconstructie wordt vervaardigd door de firma Faas. De staalconstructie wordt aangelegd door de firma Hollandia uit Krimpen aan de I JsstL. De brug wordt geheel gelast. De leiding b|j de bouw is in handen van de Dienst Gemeentewerken. Profielwijziging Dit stadsdeel van Schiedam krijgt anders wel een heel ander aanzien. De wegen van en naar de brug zullen een ingrijpende profielwijzi- De 10-jarige jongen M. H. M. J. ,s gistermiddag omstreeks zes uur op de Boerhaavelaan door 'n onbekend gebleven wiclnjdster aangereden. Zij heeft haar weg na de aanrijding ver volgd. Dc jongen liep oen linker- bovenlï-enfrctm"- op. Hij naar de dr. Noletstichtmg veivoeni. ging ondergaan. De Broersvest van af het Emmaplein tot de nieuwe brug zal bestaan uit twee geschei den rijbanen van ieder zeven me ter breedte. Daartussen komt een acht meter brede groenstrook, waarin enkele bomen zullen wor den geplaatst De weg vanaf de brug naar het te projecteren ver keersplein bij de Burg. Van Haa renlaan in Nieuwland wordt net eender. Naar het zich Iaat aanzien wordt deze verkeersader een zeer aanzienlijke verbetering voor onze stad. „Tafreelen, geschreven op eene Reis uit Duitschland over de Nederlanden naar Oost-Indiën" is de titel van een boekje, dat in 1834 bij dc uitgeverij Van Boekeren in Groningen ver scheen en afkomstig was van D. F. G. van de Sande, doctor in de Wijsbegeerte en Regten. De daarin opgetekende reiserva ringen deed deze heer vermoedelijk op aan boord van één der zeilschepen van de Rotterdamse reder Van Hoboken, zeilen ook, dan zijn wij io het grootste gevaar vaö op de ban ken vergruisd te worden en wij zijn zonder redding naar de maan. Daarom kruipe een ieder maar spoedig m zijn kool en trachte te slapen, opdat hij, wanneer wij toch vergaan moe ten, voor het minst slapende in de andere wereld arrivere. Tot zover de welgemeende en openhartige woorden van de ka pitein. Zo'n toespraakje geeft toch wel de indruk, dat een 120 jaar geleden een zeereisje een vervaar lijke onderneming kon zijn en in niets te vergelijken met de droom reis, die een passagiersschip van deze tijd als de „Willem Ruys" de reizigers biedt Wij halen de toespraak van de kapitein aan uit het gedenkschrift „Van bark tot Willem Ruys" (120 jaar zeevaart) van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, samengesteld ter gelegenheid van het 75-jang bestaan als naamloze vennootschap in 1958 en het 100-jarig bestaan van de firma Wm. Ruys en Zonen in 1951. Dit lijvige boek omhelst de trot- geschiedenis van een tot op In ternationaal niveau gegroeid rede rij- en cargadoorsbedrijf en mede dan natuurlijk van het geslacht Ruys, van Willem Ruys J.Dzn. en zijn nakomelingen, daar de scheep vaart- en handelszaken tot op de huidige dag een familiebedrijf ge bleven zijn. De in onze oren heel merkwaar dig klinkende toespraak van de ka- pUein is typerend voor de manier waarop de oud-algemeen procura tiehouder van de firma Wm. Ruys en Zonen, de heer F. W. G. Lee man, het boek beeft samengesteld. Zulke tijdsbeelden beklemtonen het best de verschillen tussen vroeger en nu. De historie van de zee- In. het najaar van 1870 kwam dit schip, de Ariadne, als eerste stoomschip in de vaart voor re kening van de heren Ruys, net name de zoon van de grondleg ger van het bedrijf, de heer Wil lem Ruys Wzn. Het schip mat 2291 ton en had een stoomma chine van 120 pJc. Het schip iag op de Maas ter hoogte van 's-Gravendeel te wach ten op gunstige wind en toen het zover was, zeilde het via Willem stad, de Klundert en Hellevoet- sluis naar de Noordzee. Daar was het weer slecht en het duurde vijf dagen eer men Straat Dover na derde. De storm nam hand over hand toe en het schip ging hevig te keer. Blijkbaar om de veront ruste passagiers wat op te beuren, hield de kapitein een toespraak, die ongeveer als volgt luidde: Deze nacht is het 2eiien of verzuipen. Weldra komen wij in de engte van het Kanaal en de wind is hevig en vlak te gen. Daar moeten w|j ieder ogenblik over stag als de zeilen het houden is het goed, doch breken zij en de nood- ^n^AAn^n^\/VA/v>AxiA^\/vvv<fv«vv<' Zondag heeft de gehele dag een duif met het ring nummer H 59—226737 boren de ingang van de Korenbeurs gezeten. Hij was tijdens de in dat ge bouw gehouden dttóuenten- toonstellinp ontsnapt. Maan dag is de vogel de beurs weer binnen gevlogen. Of de naam Korenbeurs hem aan dit voor hem niet te versmade graan deed denken weten wij niet. In ieder geval schijnt liij het wel naar rijn zin te hebben. Overigens heeft hij nog pret tig gezelschap ook. Donderdag is tijdens het inkomen een duif ontsnapt en zaterdag bo vendien nog één tijdens het njbreken van de tentoonstel ling. Ged-rieèlijk zijn de vo gels nu dus op zoek naar ko ren in de beurs. GEMEENTE] SCHIEDAM Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 26 uur: glacé herenhandschoen (R.); sleutels in etui. Post Kethel: zij tas met plastic Jas, Te bevragen bij de vinders: weekkaart van de HET. Postkantoor, Tuinlaan; 1 paar glacé herenhandschoenen, F, v. d. Hoek. Warande 85a; bruine want (R-), Concierge ULO-school St. Llduin astraat; zilveren armbandje* J. v. d. Zouwen, Dr. Wibautpleln 64; broche, K, Vendeloo, Boerhavriaan 223b; horloge, F. de Goe de, v. Limburg Stirumstraat 23: bedrag aan geld. S. Ouwen eel. Rijnstraat 23; armbandje, J. Herman, Musscnbroek- straat Ba; damespolshorloge, W. Harte, Doggen straat iss, Rotterdam; zwarte le deren jas, Burgenng, Cordonstraat 42a; stel ondergoed. D. v Es. Populierenlaan 4, Kethel; wit babyschoentje, A. Heij- ster. Rozenburgsestraat 23a; lipssleutel In etui, W. de Groot, v. d. Elststraat 3a; zilveren rozenkrans, A. Putter, Marconi straat 11a: ring m«t sleutels. H. Albias, Villastraat 84: tas met inhoud. A. Don kersloot, Fransclaan 242: damespara- plule, Postkantoor, Tulnlaan; damespor temonnee met Inhoud, mevr. v. Odljk, Mackaystraat 33; kinderportemonnee met inhoud, H. Kerkhof, Aleldastraat 22; zwarte langharige jonge hond, Dieren- asyl, Anna Zusterstraat 33b. f QFFICIEIOHEUWS 1 Het hoofd van het Gemeentebe stuur van Schiedam maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 37 der Woningwet bekend, dat inge volge bovengenoemd wetsartikel he den voor de tijd van veertien dagen ter gemeente-secretarie (Afd. Alge mene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd: a. het door de Gemeenteraad op 28 november 1963 vastgestelde uit breidingsplan in onderdelen Nieuwland (1961); b. de door de Gemeenteraad op 28 november 1961 vastgestelde Ver ordening, houdende bebouwings voorschriften, behorende bij het uitbreidingsplan in onderdelen Nieuwland (1961). Schiedam, 4 december 1961 Het Hoofd v.h. Gemeentebestuur voornoemd, J. W. PEEK Omstreeks vijf uur gistermiddag is een lichtbak aan de gevel van de firma Lampe aan de Broersvest in brand geraakt. Een agent van politie heelt geprobeerd de bak van de ge vel af te rukken. Zijn pogingen ble ven zonder resullaat. Ook enkele be woners kregen met emmers water het vuurtje niet onder de knie. Ten slotte werd het brandje door de brandweer geblust. De elektriciteit werd uitgeschakeld. In de zaalhandbal-competitie was er dit weckend maar een zeer be scheiden programma, dit in verband met de ontmoetingen van de bonds- teams tegen de teams uit District "West B zowel dames als heren. Van de SchJedamsa teams speelden de heren van UVG en DWS 2 tegen el kaar. Na een zeer spannende eerste helft kwam de rust met een 5—5 ge lijke stand. Bijzonder goed op schot was wel L. Bakker van UVG die al le vijf doelpunten op zijn naam bracht. De tweede helft ging de strijd harder maar de UVG-voor- waartsen wisten de aanvallen beter af te werken en zagen bij het laatste fluitsignaal het scorebord 148 in hun voordeel staan. Betreurenswaar dig van deze plaatselijke ontmoeting was wel het feit, dat J. v, d. Valk van UVG naar het ziekenhuis moest worden gebracht, later bleek, t dat hij enige vingers gebroken had. Heren 2 van Wilton Fijenoord speelde de return wedstrijd tegen Ac tief 2, Vorige week werd deze ont- i nioeting met een verdeling der pun ten 12—12, beslecht De Rotterdam mers namen al spoedig een 2—0 voorsprong maar "Wilton zag kans gelijk' te komen en zelfs een voor sprong te nemen. Dit hebben onze stadgenoten dc gehele wedstrijd door vaartondememing over een perio de van meer dan honderd jaar, heeft de schrijver in logische volg orde opgebouwd met als hoofdstuk ken de perioden die zwaar hun stempel drukten op het wel en wee van het bedrijf. Hij ging uit van het standpunt dat alleen dan een gebeurtenis goed kan worden ge tekend als men deze plaatst in de omstandigheden van de tijd. Do schrijver houdt zich zoveel moge lijk aan deze regel en het gehele lange verhaal door, maar toch wel als hoogtepunt de plezierig ge schreven historische inleiding tot de eigenlijke geschiedenis van het bedrijf. Een enorme ontwikkeling heeft de scheepvaart in meer dan een eeuw doorgemaakt Willem Ruys deed in 1871 zijn twee zeilschepen Fob Smit en Doelwijk van de hand en kocht in Glasgow het .stoom schip Spartan, dat 433 tor mat en mede zou dienen de zeilschepen- vloot van Ruys otn te zetten in een vloot van stoomschepen. Het scheepje had een stoom machine, maar de kapitein moest bet niet in zijn hoofd halen veel vermogen van de machinekamer te vragen, want daarin stond een machine van55 pk. (d.ms. Willem Ruys 34.000 pk!) Men kan erop rekenen, dat hij ten volle ver trouwde op zijn zeilen, want zo was het in de eerste tijd van de stoomvaart: er voeren zeilschepen met hulpstoomver mogen. Dat ging dus niet zo vlot en evenmin vlotte het om voor de op richting van een stoomvaartmaat schappij voldoende kapitaal bijeen te krijgen. Om hierin te voorzien, gingen de heren Ruys met de En gelse firma Escombe, McGrath and Company Ltd. een overeenkomst aan voor het inleggen van stoom schepen in de dienst op Indië. Een gezamenlijke diens? begon. Een schrijver, die de geschiede, nis van de Engelse firma te boek stelde, stuitte op het merkwaar dige feit, dat noch in de archieven van Escombe, noch in die van de Rotterdam Lloyd Line de officiële stukken van deze gezamenlijke dienst te vinden waren en er ken nelijk ook niet waren geweest Men moest toen wel aannemen, dat deze ingrijpende zaken overeen komst bij mondelinge afspraak was geregeld, waaruit men de conclusie kan trekken, dat het hier toch wel om zeer betrouwbare zakenmensen ging, die hun gegeven woord wis ten te houden! In het bijzonder voor hen, die Ingewijd zijn in schcepvaartzaken, is het gedenkboek „Van Bark tot Willem Ruys" een boeiend boek geworden, rijk voorzien van In teressante platen, waarvan vele in kleurendruk. De Drukkerij Wyt en Zonen N-V- te Rotterdam heeft het werk een voortreffelijke typografische ver zorging gegeven. Af Zal Ierland de figuur van de Ne derlandse Sint-Nicolaas accepteren? Dat w de vraag waarover dc top mannen van het Verolme-concern zich zaterdag een beetje ongerust hebben gemaakt. Vandaag namelijk op de ver jaardag van de bisschop van Myra vindt in aanwezigheid van vele autoriteiten, onder wie kerkelijke, op Verolme's nieuwe werf bij Cobh in Zuidoost-Ierland, de tewaterlating plaats van de „Irish Rowan", het eerste schip dat daar werd gebouwd. Sint-Nicolaas zal daarbij met twee zwarte pieten tegenwoordig zijn, ook al omdat hij heeft toegezegd het grote feest op te luisteren dat 's avonds voor de arbeiders van de werf wordt gehouden. Het probleem is evenwel dat de Ierse bevolking zijn figuur en tradi tionele betekenis voor dc Nederlan ders met kent en wellicht verbijsterd zal worden door de aanwezigheid van een tweede „bisschop", met twee zwarte hulpjes nog wel, Sint-Nico laas kon de (vlieg) reis niet meer af zeggen. Daarvoor wordt 's avonds te- zeer op hem gerekend. Hij hoopt dan ook en de staf van Verolme met hem dat de Ieren begrip en cle mentie zullen hebben voor het gro te Nederlandse volksfeest gedaan, maar steeds kwam Actief gelijk. Met de rust was de stand 54 voor onze 'stadgenoten. In de tweede helft hetzelfde beeld, de teams wa ren van gelijke sterkte, waardoor de spanning tot zijn hoogtepunt steeg. Twee minuten voor tijd scoor de J- v. Gestel voor "Wilton het win nende doelpunt 98. In de laatste minuut verdedigde de Wiltonverde- diging wat te hard en Actief kreeg de gelegenheid voor da gelijkmaker. Doelman-invaller K. Groeneveld wist echter onder luid aangemoe digd enthousiasme het schot op spectaculaire wijze te stoppen en zo kwam toch de volle winst mee naar Schiedam terug. Bij de dames junioren speelde DWS 2 tegen Atomium en moest met een 3Z nederlaag genoegen nemen. Geboren: Jaeoba, d. v. B. G. van Ha gen en M. P. Snijders: Cornells K„ Z. v. O. A. den Boogert en. W. M. T Alberts; Charlotte, d. v. A. de Mos en J. H, van der Hoeven: Fetronella J.. d. V. J. Wij- denes en W. Boerendans; Aart G. z. v. A. van den Hoek en G. van Buurcn, Overleden: P. F. Wijne, 69 jr.; G. van Leeuwen, 61 jr.; J. J. van Noortwljk, E7 jr. GEMEENTE SCHIEDAM Bij het Openbaar Slachthuis is plaats voor een (belast met werk in de hallen) aan te stellen zo mogelijk in vaste dienst op een proefjaar. Salaris naar leeftijd en bekwaamheid. Bovendien huurCDmpensatie, ad ƒ4.per week, prestatiebelo ning cn 4% vakantietoeslag per jaar. Sollicitaties te richten tot de directeur van het Openhaar Slachthuis. Slachthuislaan 24, te wiens kantore ook inlichtingen kunnen worden ingewon nen, vöör 10 december 1961. DECX-PIÈCES JAPONNEN (ook met jasje) in zijde, fantasie, jacquard e.a. heerlijke zachte wevenit japonnen, ook in grote maten. Lange Kerkstraat 19 Schiedam, telefoon 66135 Te koop gevraagd Schilderijen uit de vorigs eeuw te koop gevraagd, kunstverzamelaar (particu lier). Tel. 010-435 22.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1961 | | pagina 1