Laatste deel van „De Oost" wordt ook verleden tijd Schijnwerpers op de Schiedamse sport Instrumentarium van Crescendo verbeterd van Ierland SCHIEDAM STADSSANERING VRAAGT RUIMTE Molen begon in jaar 1727 te draaien THEATER Koeriersier RADIO BLANKEN PRESENTEERT... Schiedams modernste en grootste speciaalzaak! Wat heeft u nodig als u een duur technisch apparaat koopt? PIEKFIJNE SERVICE Burgerlijke Stand Vergadering van aquariirmver. St. Nicolaasfeest van Vriendenkring Schiedam Rembrandtiaan hoek Mesdaglaan Schiedam Tel. 65734 Winkelcentrum Mgr. Nolenslaan Schiedam Tel. 62511 Al deze voordelen zijn ook voor u als u koopt bij uw Schiedamse speciaalzaak voor Televisie - Radio - Bandrecorder T.V.-service no 6 uur, telefoon 6 53 81 Centrifuge - Koelkast - Stofzuiger Wasmachine -uropesc collectie verlovingsringen. In maten, modellen en hoeveelheid, onvergelijkbaar fascinerend overrompelend. HOOGSTR. 2a SCHIEDAM TEL 68B0B 7 t/ra 13 december 1961 Morgen in onze donderdagcyclus: 2, 7 en 9,15' uur DE PRINS EN DE SHOWGIRL Mei; Marilyn Monroe en Laurence Olivier Technicolor - 14 jaar Zondagmorgenvoorstelling: 10.3Q uur 4e en laatste week Geen plaats voor wilde dieren Geheel in .kleuren - Alle leeftijden Avondvoorstellingen: dagelijks 7 en 9.15 uur DE BRUIDEN VAN DRACULA De bloeddorstigste Rracula van alle lijden. Technicolor - 14 jaar Middagvoorstellingen: dag. 2 uur zond. 2 en 4.15 u. OPMARS DER TARTAREN Technicolor - 14 jaar Fotografie Rol films vergeten? De auto maat staat voor u klaar. Alle soorten films, foto K. van Vuuren. Hoogstraat 106. Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat 306, tel- 6 67 20. In één dag gereed. Te koop gevraagd^ Schilderijen uit de vorige eeuw te koop gevraagd, kunstverzamelaar (particu lier). Tel. 010-4 35 22. Te koop gevraagd: in zeer prima staat zijnde studie piano met een zeer mooie klank. Uiterst cash. Prijsop gave onder no. 8847 bur. van dit blad. Lees de avonturen van Kick Wilstra de wondermidvoor SORTERING Kopen zonder eerst goed genoeg gezien te hebben wat er allemaal te koop is, leidt later dikwijls tot teleurstelling. Radio Blanken beslaat met z'n twee zaken een opper vlakte van 30Q m2, een enorme ruimte, vol met ae nieuwste snufjes op technisch gebied. Een collectie die uniek is voor Schiedam! Door de ruim 50 meter lange etalages krijgt u zelfs van buiten af al een prachtig overzicht van wat er te koop is. Binnen ziet u echter noa veel meer. Rustig kijken en vergelijken is in beide zaken vrijblijvend mogelijk. Daar wij met aan een enkel merk gebonden zijn, kan ons vakkundig perso neel u eerlijk voorlichten wat in uw geval het beste is. EN SERVICE Minstens even belangrijk als sortering. U wilt jaren lang plezier hebben van het apparaat dat u koopt. Technische apparaten zijn echter erg gevoelig en bij storing bent u veelal aangewezen op de service von de zaak waar u kocht. Koopt dicht bij huïsl Radio Blanken is bekend geworden door z'n „piekfijne ser vice". Zeven technische mensen staan voor u klaar. Drié auto's doorkruisen Schiedam voor het verzorgen von demonstraties, het geven van goede raad, het opheffen von storing. Drie telefoonnummers kunt u bellen bij eventuele moeilijkheden. Een speciale TV- servicedienst (alleenvoor eigen cliënten) is iedere avond tot uw beschikking. mm m ■Woensdag 6 december 1961 (Advertentie JLM.J Apothekers-nachtdienst: Apotheek Gcuka, Hoogstraat 29. Gouka en Co.. Groenelaan 127. Bellen by ongeval: G.G, en G.D.: Tuinlaan 80. Telefoon 6 9290. Politic-alarmnummer: 6 4666. Bibliotheek: Lange Haven, geopend: maandag 19 tot 2030 uur; dins dag 9.30 tot 16.3C en 39 tot 20.30 uur; woensdag 9.30 tot 16.30 uur; donderdag 8.30 tot 12.30 uur; vrijdag 9.30 tot 16,30 en 19 tot 22.30 uur; zaterdags 8.30 tot 1630 uur. 's Zondags gesloten. BS, Leeszaal en Bibliotheek, Dam Geopend maandag 19 tot 21 uur; woensdag 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; donderdag 19 tot 17 uur; vrijdag 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 1?- er. 14 tot 17 uur. BIOSCOPEN Passage. 2 en 8.15 uur: „De zwarte tiran". Monopole, 2 uur: -Richard Leeuwen hart"; 19 en 21.15 uur: „Messa- lina". Robertas W. z. v. W. L. Elgers en H vatj der Poort- Antolnetta J. d. v. J- Ceel en -en T. Leeuwcstcin. Mauri ts P. z. V. M. Andriesse en C. M. E.Amers foort. Apolonia d. v. F. Plomp en C. H. Timmer. Froderika S. C. d. v. F. C. Witteveen cn A. Zuur. MarJus H, z. v. M. H. Vis cn J. M. M. Coster. Richard B. D. z. v. A. Damen cn C. van Tricht. Ivonne d. v. J. Koppenaal cn K. E. de Jong. Michael B. M. z. v. T. C. H. Draer en M. H. Kinwei. Son]a IL d. v. A, Helwig en H. van Aart- Richard z. v. A. J. Boogaard en K. Hartevcld. Jaeo z. v, J. Tettelaar cn G. van de Griend. Dirk G. z. v. P. Sjoersma cn J. J. Baron. Hermina J. d. v. M, vijf- vlnkel en J. Metiistee. Bemardus H. J. v. J. B. Kempers en W. A. van Vlfet. Overleden; C. A. Schippers, 58 jr.; W. van de Wetering, 72 jr. wed. van J. Prins. S. Stolk, 86 jr. wed. van T- Vollentaouw. In Irene houden de aquanum- én tcrrariumvererugingen „Aua Fauna" en „Natuurgenot in Huis'' op maan dag 11 december een gezamenlijke ledenvergadering. Tijdens deze ver gadering zal de heer dr J. M. Lode- wijks uit Den Haag de film „Zeedie renvertonen. De Schiedamse mondaccordeonver. Vriendenkring organiseert zaterdag 9 december een Sint Nicolaasfeest in het Volksgebouw. De aanvang is ge steld op 's middags drie uur. De Schiedamse sportverenigingen zijn in. goede stemming. Volgend jaar zullen er weer gezamenlijk sport manifestaties komen, waardoor alle verenigingen de mogelijkheid krij gen hun. sport (en) te demonstreren en zo „good-wiU" te kweken voor hun liefhebberij. Op Initiatief van de S.B.L.O, gaan commissies de organi-. satie van een sportweek voorberei den, Schiedam is een sportetaÖ, Schiedam telt zeker drie, vierdui zend gymnasten, Schiedam telt zeventien voetbalverenigingen met wel meer dan drieduizend actieve beoefenaren, maar daarnaast worden nog wel meer dan twintig sporten door meer dan dertig verenigingen beoefend. Een sportweek biedt de gelegenheid om kennis te maken met de mogelijkheden van de sportbe oefening in Schiedam, Zes jaar geleden, bij de viering van het 25-jarig bestaan van de S.BJL.O. hebben diverse commissies allerlei sportevenementen in het kader van een sportweek georgani seerd. Dat was toen zulk een succes dat gehoopt werd dat de sportweek een traditie in Schiedam zou worden, maar helaas kwam cr geen prolon gatie van die toenmalige activiteit. Nu worden dan weer voorbereidin gen getroffen en hopelijk zullen de werkzaamheden een definitief ka rakter krijgen zodat Schiedam een jaarlijkse sportweek, mogelijk zelfs in het kader van de activiteiten van de vakantiefeesten zal krijgen. Er valt in dit opzicht heel wat te orga niseren en de vrijetijdsbesteding kan er zowel voor de passieve als voor de actieve recreatie slechts wel bij varen. Zo zou het mogelijk moeten zijn kampioenschappen van Schie dam te organiseren voor de voetbal teams, die in de K.N.V.B, spelen, die De muziekvereniging Crescendo heeft weer een goed instrumenta rium dankzij de medewerking van de chr, harmonievereniging „Harpe Davids". Zoals bekend heeft het veertigjarige Harpe Davids onlangs een nieuw instrumentarium ontvan gen ter gelegenheid van de jubi leumviering, Harpe Davids speelt nu ook op in strumenten in lage stemming, zoals het merendeel van de Schiedamse korpsen. Met de arbeidersmuziekvereniging Crescendo stond het er even slecht voor als met Harpe Davids enkele maanden geleden. Ook bij Crescendo zijn de instrumenten in hoge stem ming volkomen versleten. Zusterver eniging Harpe Davids heeft nu Cres cendo een grote dienst kunnen be wijzen door hel oude instrumenta rium in zijn geheel aan Crescendo af te staan. Niet alle instrumenten zal Crescendo gebruiken, maar Har pe Davids beschikt nog over enkele recentelijk aangeschafte vrij nieuwe instrumenten, zodat Crescendo nu weer over een goed instrumentarium beschikt. Deze transactie was ook verheugend voor het actiecomité Harpe Davids dat een deel van het tekort voor de aanschaf van het nieuwe instrumentarium nu zag weg gewerkt in de R.VJ3. spelen, voor de Teservc- teams, voor de A-junioren, voor B- junioren en voor C-junioren. Ditzelf de kan geschieden, alleen dan min der omvangrijk voor tal van andere sporten als handbal, korfbal, zwem men, cricket enz. De gymnastiekver enigingen gaan al voor met gezamen lijke wedstrijden en .daarna een ge zamenlijke demonstratie op het hoofdterrein van Hermes DVS op zaterdag. Mogelijk ook zouden be langrijke tegenstanders naar Sehie- dam kunnen worden gevraagd, we denken hier aan een demonstratie van het topbasketbal, of aan een honkbalwedstrijd van internationaal formaat. Ongetwijfeld kunnen uit dergelij ke activiteiten blijvende resultaten voortvloeien. Belangrijk is dat goe de organisatoren de juiste stimulan sen geven voor het omvangrijke werk. Een handicap is ook dat de S.B.L.O. niet over voldoende eigen kapitaal beschikt omdat de contribu ties nu eenmaal gering zijn. Dat zou kunnen worden ondervang en met een bijdrage van. de gemeente via de Gemeentelijke Sportraad, die bijdra ge zou later eventueel weer Uit de bdten kunnen worden terugbetaald en mogelijkerwijs zouden tal van deze sportevenementen kunnen wor den bedreven met de bedoeling gel den te verwerven voor de bouw van de sporthal in Schiedam. Adreswijzigingen: wedstrijdsecre tariaat D.R.Z.: G. Santra. Strijense- straat 56 b; juniorensecretaris HBSS G. van Katwijk, Viaadingerdijk 102, telefoon 63998; wedstrijdsecretaris SFC O. Jung, Dwarsstraat 19. De supporters van SW zijn be droefd. Zondag vertelde de actieva „omroeper" van SVV, Henk de Vries, ons, dat vele supporters de club wil len vergezelten op de reizen naar de tegenstanders. Van de wedstrijd Go Ahead—SVV verwachten de suppor ters veel, omdat Go Ahead in „the winning mood" is en het SW wel eens heel lastig zou kunnen maken. De supportersvereniging „Door Weer en. Wind" meent dan ook dat SW nu goed gesteund moet worden, maar de club krijgt geen vergunningvan de Rijksverkeersinspectie om met tou ringcars naar Deventer te gaan. Er zijn nu eenmaal voorschriften, in dien een bepaald doel gemakkelijk per trein kan worden bereikt, dan wordt geen vergunning gegeven voor touringcars. Door Weer en Wind kon zo niet mee naar Arnhem tegen Vi tesse, naar Dordrecht tegen DFC en naar Hilversum tegen *t Gooi. Nu meent „Door Weer en Wind" dat de supporters van Fortuna VL wel ver gunningen krijgen voor soortgelijke tochten per touringcars, Hoe kan dat nu vragen zij zich af? DWEW stelt daarbij de supportersvereniging qua opzet een rcisvereniging is. Landelijk wordt er steeds meer naar gestreefd dat de sportbeoefena ren geregeld keuringen ondergaan Na ceit bezoek aan de St. Jo zefschool aan de Nassaulacn i$ Sint Wtcotoös gistermorgen naar gebouw Arcade getrok ken. Danr repeteert zeer fre quent de JWarinierskapei. De Goedheiligman heeft zelf de Kapel eventjes mogen dirige ren, wat door hem zeer op prijs werd gesteld: Door de mariniers wérd hij nog en thousiast toegezongen. Daar voor deelde de jarige oude man pui banfcetstaren uit als be loning. Op de foto: Sint Nico- laas cn zijn zwarte knecht in gesprek met enkele mariniers in de fover wan Arcade. Onze fotograaf kreeg geen toestem ming in de zaal een plaatje te schieten": bij de Medische Sportkeurings- bureaus, Schiedam beschikt over een goed bureau, bij de G.G, en G.D. in de Tuinlaan. De gemeente stelt jaarlijks bijdragen voor het tekort beschikbaar. Nu blijkt échter dat de stijging van het aantal deelnemer* (te) gering is en dat valt te betreu ren. Enerzijds zijn ër de sportorgani saties die keuringen niet verplicht stellen. Hier zouden de Schiedamse verenigingen bot goede voorbeeld kunnen geven door een periodieke keuring voor hun leden wel ver plicht te stellen. Daarnaast zijn er de sportslieden die wel gekeurd zijn. maar ook hiér is een manco omdat de keuringen slechts bij het aanmel den van het lidmaatschap geschie den en daarna niet meer. Mogelijk dat de S.B.L.O, en/of Gemeentelijke Sportraad kan bewerkstelligen dat alle clubs in overleg besluiten om hun leden geregeld, dus periodiek om de twee of drie jaar een medi sche sportkeuring te doen onder gaan. Het kan de sportbeoefenaren (en hun gezinnen) veel verdriet be sparen, Vooral voor de incidentele sportbeoefenaar levert sportbeoefe ning zonder medische keuring dik wijls gevaar op. De berichten over ongevallen verschaffen heel wat in lichtingen over de noodzaak en de betekenis van de medische keuring. Zo gebeurt het dikwijls-dat men ter verpozing „weer eens aan sport gaat doen** of „men speelt voor de gezel ligheid nog eens mee in het bedrijfs- team," Juist dergelijke tncidentel® activiteiten kunnen schadelijk zijn. Het zou daarom goed zijn als all* clubs in Schiedam in een goede sa menspraak tot een beter, frequenter en geregeld gebruik van het Medisch Bureau voor Sportkeuring komen. Periodieke keuring voor iedere sportbeoefenaar is een preventieve vorm van gezondheidszorg, De 50.000 van de Staatsloterij i* uitgeloot. De prijs ia in Schiedam terecht gekomen. De prijs moet in veertien porties verdeeld worden. De gelukkige winnaars, die allen het geld goed kunnen gebruiken, wensen onbekend te blijven. Het lot waarop de prijs is gevallen, is verkocht door de staatscoilectcur H. J. Eikmans uit de Boerhavenlaan. 771 EN vreemd brokje folklore gaat plaats maken voor dever- 11/ bindingsweg Singels-Lange Kerkstraat. De stadssanering vraagt namelijk om de verdwijning van de molen }1De Oost", die in 1727 op de rand van de stad begon- te malen ten behoeve van de vele participantent die ten behoeve van hun 26 distil leerketels een aandeel hadden in deze molenHonderd jaar geleden werkte de molen nog, maar het gebouw werd verkocht voor f 2200,-— en een berichtje in de krant meldde in februari 1899, dat de molen De Oost tot aan de eerste zolder onder de balie zou worden afgebroken met de bedoeling er een pakhuis van te maken. Dat is dan ook geschied en tien jaar geleden betrok de heer P. M. van Eijk de molen ónt er een drogerij van bananen van te maken. Ook dat wordt nu verleden tijd want de heer Van Eijk moet naar andere ruimte uitzien. Als het drukke verkeer van de Singel rechtstreeks over het Emma- plantsoen in de richting van de Lange Kerkstraat davert, staat de afgeknotte molen in de weg. Nu nog hangen de trossen bananen, groen als gras, in de houten hokken op de zoldering te rijpen. Bakken water worden op gastoestellen ver hit om de gewenste tropische tempe ratuur en vochtigheid te verkrijgen. Gedurende een dag brandt bet gas, daarna wordt het gas uitgedaan en dan. geven de bananen hun hitte ai aan de omgeving. Na drie dagen zijn ze dan zacht en geel. Dat heeft Van _Eü'k sinds 1951 hier gedaan, ieder jaar vele duizenden kilo's. Van Eijk is een bananen kenner, hij weet de juiste behandeling van Columbia- bananen zowel als van de vruchten tiit de Congo. Dertig meter Dertig meter hoog is de molen. „De Oost" geweest. De balie was op acht tien meter hoogte en. eens telde deze molen wel zeven zolders. De molen is in meer dan twee eeuwen in vele handen overgegaan. Van Jan Koper naar Willem van Walwijk, naar Daalhuysen, Van Bulderen, Kneppel- hout en anderen, totdat op 14 januari 1794 een contract van participanten werd opgemaakt. Daarin verklaar den 27 personen,of hun vertegen woordigers, dat zij „voor 28 ketels of poriiën aandeel hebbende in de wind- of korenmolen. De Oost". Zij verplichtten zich al hun granen, in deze molen te laten maler- In 1869 was de molen niet veel meer waard. Voor nog geen drie duizend gulden ging het pronkstuk van de hand en de twee bruine merriepaarden, de molenwagen, de paardentuigen e.d. volgden. Zeven zolders, één steenzolder, zeven trappen, het binnenwerk, bestaan de uit drie pear maalstenen, had den hun belangrijkste werk ge daan. In 1873 werd de vennoot schap, ten doe! hebbende.' bet doen bemalen van de stenen wind koren molen, opgeheven, aangezien de firmant, mej. Maria van der Vel den, overleed. De firma P. van De eeuwenoude molen „De Oost" gaat nu geheel verdwij nen. De molen dateert uit de achttiende eeuw en heeft dus over lange periode het wel en wee van dit stukje Schiedam meegemaakt. Op de foto staat dit ottde brokje folklore om ringd door technisch vernuft uit de 20ste eeuw. Katwijk Co. 2ette het werk voort, maar in februari 1899 moest een openbare verkoping worden gehou den om te komen tot de sloop van een gedeelte van de moten. Men kwam bijeen in Musis Sacrum en de belangstellenden wilden niet meer dan duizend gulden bieden. De molen bleef gedeeltelijk behou den, want in 1889 had Van Katwijk vergunning gekregen een stoom werktuig van veertien paardekrach- ten en een ketel van 20 ms verwar mend oppervlak te plaatsen. Toen kon Van Katwijk nog klagen, dat de bomen van de Algemene Begraaf plaats zoveel wind wegnamen voor zijn molen. De installaties en pijpen voor de stoommachine deden al af breuk aan de molen. Brand In 1914 verwoestte een brand de top. Dat was voor wethouder Hout man tijdens een vergadering van de gemeenteraad in 1938 aanleiding om te zeggen, dat de afgebroken molen een verkeerde bestemming heeft. Het zou hem aangenaam zijn, als de molen tot de grond zou worden af gebroken. „Er zal nog wel enige tijd overheen gaan, alvorens dit ideaal is bereikt," heeft hij toen heel waar verzucht, en nu is die tijd dan aan gebroken. Binnenkort weet men niet meer. dat de molen „De Oost" er ge weest is. zoals de naam Broersvest al geheel is ingeburgerd in de plaats van het vroegere „Oostmolenplei n". De toneelvereniging Geron zal op 14 december in Musis Sacrum het spel „Het is tijd dr Schweitzer" van Gilbert Cesbron in de vertaling van F. Sterneberg brengen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1961 | | pagina 1