WIJK GROENOORD ARTIFORT I Naast laagbouw ook veel hoge gebouwen svc Tachtigjarige leeft zich uit in artistieke hobby's DE KLERK s ZN Zinloze woningruil Resultaten bij Grootvader Gerrit geëerd Plan Ffedderus 2.689 woningen voor ruim 10.000 mensen mgmsm Gedifferentieerd Tussen grote wegen Galerie Wiegman Doorlichting Weduwe A. Giesen Veel meegemaakt in gezin met 10 kinderen Scholen Weinig ivinkels Seimvachteres Boetseren SCHIEDAM MONOPOLE Koeriersters woensdag 26 februari 3964 - pag. 5 SCHIEDAM, woensdag. „Het bouwplan voor de Romende wyk Grocnoord In Ketliel !s in hoofdzaak een cople van het plan voor Nieuwland, met slechts enkele wijzigingen", Zo heeft wethouder W. van Schooneyeid in de gemeenteraadsverga dering- opgemerkt. Dit zal, nemen wij aan, dan wel slaan op de technische kant van de stedebouw en de woningbouw. Want terwijl het „gezicht" van Nieuwland in zeer sterke mate wordt bepaald door een zee van Katblokken in vier woonlagen boven een'al dan niet half •verzonken onderbouw, ontbreekt dit type grotendeels in de wjjk Groenoord. Daar valt vooral het vry scherpe contrast op tussen de hoog bouw (tot 13 lagen!) en de laagbouw. En om de meer dan tienduizend toekom stige bewoners in deze hoge bijenkorf nog enige adem te verschaffen zijn tossen de hoge blokken vrft grote ruimten ontworpen. Om hiervan een indruk te geven, de volgende cijfers. De wijk zal in de tota liteit een oppervlakte beslaan van 65,5 hectare, dus groter dan het Pr. Beatrix- park. Doch daarvan moet voor de grote wegen, als de Rijksweg 20, de toekom stige Beneluxweg en de Provincialeweg 15 (die Harreweg zal gaan heten) 18,5 ha afgetrokken worden. Voor de woning blokken, de onmiddellijk daarbij horende groenstroken en gazons en de verkeers- voorzieningen is 26 ha nodig, zodat nog 21 ha overblijft voor speelweiden, ruime re groen-stroken, enz. Opvallend is daar bij dat tussen de gebouwen een net van voetpaden is gedacht. Hierdoor wordt het mogelijk zich van blok tot blok te bewegen zonder de drukke rijwegen te kruisen. Een veilig idee voor de moeders met kleine kinderen. Nu de woningen. In deze w^k Groen oord zijn in totaal 2.689 woningen ge dacht, sterk gedifferentieerd In boog- en laagbouw. Zo zijn er 30 een-gezinswo ningen en 24 lage woningen voor be jaarden. Verder komen er 24 flatwonin gen in twee lagen en de 594 flats in drie; lagen boven de onderbouw (die géén lift zullen krijgen) moeten in deze wijk ook nog lot de „laag-bouw" worden gerekend. Er komen in Groenoord toch nog 304 flatwoningen voor in blokken van vier woonlagen boven de onderbouw en toch nog zonder lift. Dit gewraakte bouw type komt echter uitsluitend voor in het zuidelijke deel van de wijk, nat dan ook nog sterk aan Nieuwland doet denken. Het is het complex woningen dat voor de Wonin.gbou w-verenigingen „Volks huisvesting"' en „Onze Woning" is neer gezet en die nog dit jaar betrokken zul len worden. De rest is uitsluitend hoogbouw. Met SCHIEDAM, woensdag. Door het Bureau Huisvesting te Schiedam wordt de volgende waarschuwing gepubliceerd: Er worden steeds meer advertenties ge plaatst, waarin een nog te betrekken nieuwe woning in ruil voor een andere wordt aangeboden. Ter voorkoming van teleurstelling wfyst het Bureau Huisvesting erop, dat Ingaan op een dergelijk aanbod geen enkele xin heeft. Reeds enkele malen Is het voorgeko men. dat de aanbieders wel een nieuwe woning hadden aangevraagd, maar zelfs nog geen enkele toewijzing hadden ont vangen. Bovendien tekenen zy die'n nieuwe wo ningwetwoning krijgen toegewezen, 'n ver klaring waarin is opgenomen, dat zy de betreffende woning niet binnen drie ja ren mogen ruilen en dat dit vóór het be trekkeu ervan evenmin is toegestaan. lift, uiteraard. Links ziet men op de foto vijf grote blokken, die langs de toekom stige Beneluxweg zullen verrijzen. In de ze „torens" van twaalf woonlagen boven de onderbouw, dus in. totaal dertien eta ges, komen 780 flat-woningen. Over de hele wijk verspreid <op de foto horizon taai geplaatst) heeft men dan de blok ken in zeven woonlagen op de onder bouw, waarin 924 flats komen. Alle blok ken in Groenoord zullen echter voorzien worden van centrale verwarming. Aan de hand van de afgebeelde ma quette geven we nog de volgende situ ering. op de voorgrond de Rijksweg 20, ntct geheel links een stuk van de Bene luxweg en geheel rechts een gedeelte van de Provincialeweg 15 {of Harreweg) die de wük in het oosten afsluit. Het ver lengde van de Zwaluwlaan is de noorde lijke afsluiting van de wyk Groenoord.' Boven de Rijksweg 20 ziet men het saaie, op Nieuwland gelijkende wijkge- deelte, dat nu in staat van afbouw ver keert. Hier dus wel blokken in vier woonlagen. De twee grote, grillig uit ziende gebouwen (A) op de hoek van de Rijksweg met de Provincialeweg zijn een openbare huishoudschool en een lagere technische school met een sport veld. Dit complex wordt in het noorden begrensd door de reeds bestaande Laan Bol'es (op de foto een dubbele rij Bolletjes), de oost-west hoofdweg in Groenoord. Daaraan gelegen, zijn de drie „binnenpteintjes" waaraan negen winkels zijn gelegen, maar waarvan drie dan sa mengevoegd worden tot één supermarkt van de Coöp. D.E.S. Groenoord zoals dat is ontworpen door de stedebouwkundiga Rein. Fled- derus en door hem uitgewerkt in sa menwerking met de stedebouwkundi- ge-afdeling van de dienst voor Ge meentewerken. Daarvan is een ma quette vervaardigd, waarvan we hier een foto afdrukken. (Advertentie fjlf.j woninginrichting bankstellen a eethoeken wandsels slaapkamers palissander teak .Üiöteri mahonie vraagt gratis geiW. catalogus' broersvest 64-66 tel. 679H0 - schiedam SCHIEDAM, woensdag. Drie ieams van de Schiedamse Volleybal Club heb ben in de afgelopen week de volle winst behaald. Drie teams ook kregen een ne derlaag te slikken, tenvjjt de overige zes ploegen, geert competitiewedstrijden had den. Dames 1 kreeg bezoek van Shell dat zeer zwak voor de dag kwam. De SVC- daines wonnen gemakkelijk met 3—9, via 15—8, 15—2 en 15-2. Dames 2 moest op bezoek bij 't sterke DOS. Juist in deze wedstrijd moesten da SVC-reserves met twee invalsters aantre den. Na een gewonnen eerste set ging de homogeniteit van het DOS-team een woordje meespreken, wat een 13 ne derlaag betekende, 1315, 15—7, 15—5 en 15—0. Meisjes 4 won keurig van Jong Pen- ZOON Theo Wiegman en kleinzoon Diet brengen in de galerie in de Passage een ere-saluut aan grootvader Gerrit Wiegman (89 jaar), de bekende haven schilder. Want in de winkel van Theo heeft Diet een kleine expositie ingericht van de schilderijen die de grootvader be schikbaar beeft gesteld. Gerrit Wiegman, in Delfshaven geba ren, schilderde vooral havengezichten. Hoe kan het anders? Hij kreeg er een grote naam door. In de kantoren maar ook in de schepen van. de Rotterdamse rederijen heeft men zijn werk hangen. En zij werden en worden nog gewaardeerd. De laatste jaren doet Gerrif Wiegman, die sinds 1922 in Overschïe woont, het wat kalmer aan. De nu geëxposeerde v/erken zijn dan ook niet van recente da tum. Zoon Theo: „Vader was niet alleen ac tief in de schilderkunst Hij hield zich ook bezig met het opzetten van vogels, hij kweekte tropische visjes, boetseerde, speelde toneel en gaf ook nog les in plant kunde aan een Rotterdamse kweekschool. Zelfs in Schiedam is hij nog bezig ge weest: in de crisisjaren met het geven van kunstlessen aan werkelozen. Voor de oorlog heeft Gerrit Wiegman een reis naar Amerika gemaakt en het land in alle richtingen doorkruist De schetsen op die zwerftocht gemaakt zijn later uitgewerkt tot tekeningen en schil derijen, die ook in Pulchri-Stuöio in Den Haag getoond zijn. Koningin Wilhelmina, zelf een schilderes, heeft er nog een van gekocht MAASSLUIS, woensdag. De stichting Tuberova is voornemens in oktober van dit jaar te Maassluis wederom het bevol kingsonderzoek op lDDgtuberculose te verrichten. drecht 1 met 3—0, terwijl meisjes 2 met 30 klop kreeg van Jong Pendrecht 2. Heren 3 zegevierde wederom, ditmaal met 31 over Set Up 2. Dit team moet deze week op bezoek bij het 3eidende Lekkerkerk en kan by een overwinning bijna zeker zijn van het kampioenschap. By een nederlaag is deze kans echter ver keken. Junioren C tenslotte verloor met 30 van DOS A. In het deel van de wijk ten noorden van de Laan van Bol'es links de vijf „toren-flats" langs de Benelux-weg, die nog iets hoger worden dan b.v. de Plat Spieringshoek. Over de wijk verspreid de andere hoge gebouwen in acht lagen, met daartussen de laagbouw en in lange vertikale stre pen de flatblokken. met drie woonlagen. APOTHEEKDIENSTEN Apotheek; Rembrandt, Rembrandtlaan 5. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8,15 uur: Liefde op staats bevel. Monopole, 2 en 7.30 uur: Barabbas. 2 uur: Met de drie stooges de lucht in. DIVERSEN Irene, 8 uur: Schied. Filmkring. Lezing dr. H. S. Visscher. volksgebouw. 8 uur; NIVON. Vergadering Gerer. Jeugdhuis, 8 uur; NCVB-Centrum. Vergadering. Musts Sacrum. 8 uur; Pers. Ver. Willon- Fijcnoord. Journaal. Midden In de wijk, maar ook aan de Laan van Bol'es (by B), Is een strook gereserveerd voor „bijzondere bebou wing", wat betekent dat hier de scholen, de kerken, de verenigingsgebouwen, enz. zullen komen. De grillige donkere blok jes zyn dan de scholen, waarvan nu al bekend Is dat er een openbare, een prot.- christciyke en een katholieke lagere school met kleuterschool en gymnastiek lokaal zullen komen, evenals een her vormde en een katholieke ulo-school. Doch de plannen en ook de plaats daar van staat nog niet geheel vast. Wel, dat in de noordelijke hoek van de Laan van Bol'es en de provincialeweg (by C) het bejaarden-centrum van de hervormde gemeenten van Schiedam en Kethe! zal komen. - Er komen door de wijk drie noord-zuid wegen, lopende van de verlengde Zwa luwlaan (de naam is nog onbekend) tot de Laan van Bol'es. De middelste zal de breedste warden en bestemd voor het zware mofcorverkeer. Hoeveel garages er in de wijk komen weten we niet, maar buiten de rijwegen zal er ruimte zijn voor het parkeren van 1.265 auto's. Een opvallend en ons inziens ook be denkelijk feit is dat in de gehele wUk maar vyftien winkels zullen komen. Of eigenlijk dertien, nu drie ruimten wor den benut voor een supermarkt. En dat voor 2.689 gezinnen! Maar hierbij moet aangetekend dat dit bovengeschetste plan nog maar een globaal plan is, zoals het in de bebouwingsvoorschriften is vastge legd- Wijzigingen zullen wel niet kunnen uitblijven, zoals van het aanvankelijke plan voor Nieuwland immers ook vele malen afgeweken is moeten worden. Ook ls een onderzoek Ingesteld naar de win kel-behoefte. (Van een onzer verslaggeefsters) tttUNSTIG uit ijl crêpepapier gemaakte bloemen sieren de kamer il van de tachtig jaar oude mevrouw A. Giesen in de Brielsestraat 9 Men ziet het haar niet aan, zij is vitaal en levenslustig en haar al- lesziende ogen kijken je scherp aan. Haar handen beven. „Dat hebben- ze altijd gedaan. Daar maak ïk nou die bloemen mee,'f zegt ze lachend. Dat het beven geen afbreuk doet aan haaar produkten blijkt wel, wan neer je ze bekijkt. Tot in de puntjes zijn de bloemen, die zij in alle mogelijke soorten heeft gemaakt en waarvan er vele in vaasjes op het orgel, de tafel en de schoorsteenmantel staan, uitgewerkt. Piepkleine knopjes, fragiele blaadjes. „Ja, bekijk ze ook maar van achteren, want daar zijn ze net zo mooi als van voren. De afwerking, daar kamt het op aan". Zelfs de meeldraden ontbreken niet. Het geld, dat me- vrouw Giesen voor de bloemen krijgt, doet ze in het bZindenbwsje. Eigenlijk is het geen busjemaar een vaasje, waar weer zelfgemaakte sneeuwklokjes in staan. „De bloemen kan je twee jaar bewaren, maar er is één geheim: je moet ze niet in de zon zetten." Als de bloemen hun leef tijd hebben gehad, geeft mevrouw Giesen ze aan de kinderen in de straat. Die zijn er altijd bly mee en vragen moeder of ze in een vaasje naast hun bed mogen staan. Het materiaal koopt ze allemaal zelf. Crè- pepapier in de meest uiteenlopende kleu ren ligt in een grote kartonnen doos sa men met dunne ijzerdraadjes, die de bloe misten ook gebruiken. Voor de hartjes gebruikt mevrouw Giesen ook wel knoop, jes, die ze omwikkelt met papier. In een vaasje op de tafel staan rode, roze en witte anjers, volkomen natuurge trouw. Met een kartelscbaar heeft zij de reepjes papier geknipt. „Vroeger deed ik dat allemaal met een gewone schaar, maar t het gemakkelijker. Als schudt zijn ze nog veel mooier. Daar is het beven zo goed voor", zegt mevrouw Giesen, terwijl haar ogen glunderen. „Kijk, voor zo'n gladiool vraagik riksdaalder. Is dat nou te veel? Weet u hoeveel uren ik daaraan heb gewerkt? Elf. Maar ik hou geen cent voor mezelf, want ik kan van het geld, dat ik krijg rondko men, dus ik heb geen bijverdienste nodig." Mevrouw Giesen maakt haar bloemen MEVROUW Giesen met enkele pro dukten van haar vaardige handen. In haar armen houdt zy „Óme Paul", zoals ze de 80-jarige Paul Kruger noemt. Op de voorgrond ziet men een reliëf «ars Albert Schweitzer. Daarnaast een beeldje van haar moeder, op wie me vrouw Giesen sprekend lijkt. •niet naar voorbeelden. ,Jk weet toch ker wel hoe anemonen eruit zien?" zegt ze enigszins verontwaardigd en tegelijker tijd verbaasd over het feit, dat men zo'n domme vraag kan stellen. Van wat erover blijft van de grote bloemendus van het afval, zou men kunnen zeggen, maakt zij kleine fantasietakjes. Bij elkaar is zo'n bosje een fris gezicht. „Kijk, moet u nou die kleuren eens naast elkaar leggen. Die vloeien prachtig in el kaar over, paars, lila, rose en verschillen de tinten blauw. Laatst was er een schil der hier, die zeï, dat hij het zo prachtig vond." Inderdaad, mevrouw Giesen heeft een goede smaak met het combineren van de kleuren. Behalve van papier maakt zij de bloemen ook van stof, zoals vilt en ny lon. Een grote vilten roos heeft zij al een hele tijd. Mevrouw Giesen, die al bijna dertig jaar weduwe is, ging in 1905 wonen in het blokhuis over de Poldervaart. Haar man was wegwerker bü tie Ne derlandse Spoorwegen en verzorgde de spoorlijn in het traject Schiedam—Vlaar- dingen. Zelf werd mevrouw Giesen sein- wachtercs! Zij had een gezin van tien kin deren en dat viel niet mee. .Maar de kin deren zagen er altijd stuk voor stuk net jes uit, ook al kostte dat wel eens moeite. Maar mevrouw Giesen was niet voor één gat te vangen. Ze knipte en paste en wist alle kinderen goed te kleden. Het huis zag er gezellig en piekfijn uit „Ik wilde echter ook wel eens zeil op de vloer hebben. Dat zei ik tegen m'n vader. Maar het kon er bü hem ook niet af. Toen heb 'maakt van crêpepapier. Mevrouw Giesen weet de blaadjes en meeldra den heel nauwkeurig vast te hechten. Zij maakt de bloemen niet naar een voorbeeld, want zo zegt ze zelf: ■weet toch zeker wel hoe een bloem eruit ziet." ik een vilten roos gemaakt, dezelfde die ik nog heb. Die heb ik op de plankjes van de vloer gelegd en nageschilderd. Mijn zoon lichtte me 'bij met een petroleum lampje. Mijn vader wist niet wat hij zag 1 zei: „O kind wat prachtig". Voor haar kinderen maakte de handige moeder zelf speelgoed. Een grote aap H.H. de Klerk is er trots op, u de gehele, nieuwe collectie Artifort-meubelen te kunnen presenteren op een expositie in het gebouw aan de Binnenweg. Paar staan - voor het eerst in Nederland - alle nieuwe modellen in een gezellige en smaakvolle omgeving bij elkaar. Daar kunt u op uw gemak een keus maken uit de beroemde Artifort-serie. Geopend wn 9 lot 6 uur - Binnenweg 7, Rotterdam COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM - DEN HAAS - UTRECHT-VLfSStNGEN DEVENTER van een oude bontjas, een hond, die er zo echt uitzag dat de hond van de buren ervoor wegliep. En een roze varkentje van een bloemzakje. Het ziet er zo schat tig uit, dat je zo de hammetjes ervan af wilde snijden." Mevrouw Giesen heeft nóg een hobby: boelseren. Op het dressoir staan gebroe derlijk naast elkaar Nap de la Mar, men senredders en haar moeder. Wanneer ze 't laatste beeldje toont, vraagt ze prompt: „Lijk ik op haar?" De gelijkenis is spre kend. Mevrouw Giesen heeit dit beeldje uit haar hoofd gemaakt De andere zijn naar krantenfoto's of platen uit een boek tot stand gekomen. Op de schoorsteen prijkt koningin Emma, die zij ook „zo maar" heeft gemaakt Paul Kruger lijkt sprekend en boven in het zolderkamertje staan nog meer produkten van haar vaar dige handen. Zo is er een prachtig reliëf van Albert Schweitzer, een borstbeeld van Domela Nieuwerihuis, maar ook en kele werkstukjes van de lijdende Christus zijn aanwezig. Hoe lang mevrouw Giesen al boetseert? „Altijd al. Toen ik de kleren voor mijn kinderen moest maken, moest ik ook passen en meten. Dat vind ik het zelfde." De blindenverenigïng profiteert van de hobby van mevrouw Giesen. Ze wérkt aan één stuk door, zelfs 's nachts. Soms krijgt ze dankbettiigingen van mensen, die vinden, dat ze zoveel goed werk dóet. Dinsdagmorgen kwam er uit Delft nog een man op de fiets, die een zakje eieren bracht. Een paar weken geleden kreeg mevrouw Giesemiog een bloembak je, dat nu op haar tafel staat. Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 6 88 08 Donderdag 27 februari, 2 en 8.uur PETER GUSHING - CHRISTOPHER LEE DRACULA Technicolor 18 jr» Vrijd.-zat 2-7-9.15, zond. 7-9.15, ma.-di. 2-8, wo. 8 JEFF CHANDLER DWARS DOOR DE VUURLINIES Amerikaanse tanks in opmars naar Parijs 14 jr. Laat nu uw antenne geschikt maken voor het tweede pro gramme!, straks lange wacht lijsten. Bestel tijdig uw voor- zetapparaaL Maakt ieder toe stel geschikt voor het twee de televisieprogramma. Na tuurlijk De Jager, Broers- veld 105, Schiedam, telefoon 6 97 03. Zond. matinee 2 en 4.15 uur AUDIE MURPHY VLAMMEN OVER KANSAS '.Technicolor- - ;V,'.'Ï4'Jri': \t Zaterdagnacht 24 uur BELINDA. LEE :i8-iE.|;';i DE LIEFDESNACHTEN VAN LUCRETIA BORGIA Jeugdmat wo, 2 uur - ƒ1.25, ƒ1.—' i Ideale ontspanning voor jong en oud A f :S' ALIBABA en de VEERTIG ROVERS Blijf niet tobben met uw oude stofzuiger. Wij hebben enorme keuze. Eventueel ge- makkelijke betaling. 10% contant De Jager, Broers, veld 105, telefoon 6 97 03. 1 Wie adverteert verkoopt! Wie niet adverteert wordt vergeten

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1964 | | pagina 1