P. Mak verlaat bij jubileum Dist. „De Graauwe Hengst" ONS DRINKWATER IS EEN TREURIGE ZAAK 1 Verkeerszondaars in snel tempo berecht Receptie B. Cats Jeugdkorps Heilsleger gaf feest Prijzen voor schutters Oud-Raadslid en verzetsleider Het honkbal programma Schenking van jubilaris aan de gemeente Uit biologisch oogpunt beschouwd: Eerst examen, daarna de vergadering SCHIEDAM Hoofdjuff rouw Cohn's Wijnhandel «ENGELSPORTARTIKELEN v.h. Cor van Leeuwen Afsluiting Beursbrug AGENDA T entoonstelling van de B.B. Burgerlijke Stand Dr. A. Vondeling spreekt in Schiedam Directie wisselde op receptie Niets te koop op kijkdag politie Uitwijkende fietser veroorzaakt ongeluk Bromfiets in brand TT1' Waarborg VOOR DE KANTONRECHTER Gezondheid A. van der "Werff VEILIG VERKEER Vragen in Kamer over waterverontreiniging kolemeverancier jgp: PARKWEG 106 fx TELEFOON 60111 (3LIJNEN! 'v SCHIEDAM VERLAAGDE KGLENPREJZEN TOT 30 JUNI A.S, PROFITEER ERVAN - BESTEL NU! Koeriersters donderdag 28 mei 1964 - pag. 5 SCniF.DAM, donderdag: Zeer vele vrienden en relaties zUn gistermiddag naar het kantoor van M. Cohn's Wijn en Spiritualiën Handel N.V. aan de Wülcms- lude gekomen, waar de directeur B. Cats recipieerde in verband met het feit dat hij vijftig Jaar werkzaam is bij de N.V. Ook namens het bestuur van de Centrale Vereniging van Nederlandse Wijnhande laren (waarvan de heer Cats overigens lid !s van het algemeen en het dagelijks lestuur) werden gelukwensen aangebo den. Tijdens een besloten bijeenkomst in de ochtenduren is de gouden jubilaris na mens de N.V. een gouden horloge met dito armband aangeboden door de com missaris mr. J. Coert, terwijl er verder ook is gesproken door de heer M. KÖnig. Beiden hadden persoonlijke geschenken, terwijl namens het personeel een Perzisch tapijtje werd aangeboden. Advertentie IM.> Een uitgebreide collectie met vele nieuwe snufjes vindt u bij: Voor iedere beurs. Oók voor zeehengelsport. BROERSVELD 9b - TELEFOON 6 69 64 SCHIEDAM, donderdag. Na het her stel van zondag gaat Schiedam de eer ste grote krachttoer tegemoet Zater dag moet Schiedam aanvoerder HMS slaan. Wij geloven dat Schiedams honk ballers tot deze prestatie in staat zijn, omdat Schiedam ongetwijfeld beneden zijn kunnen heeft gespeeld in de eerste vier weken. De verbetering is nu in zicht. Voor DHS gaat het er al naar uitzien dat de Schiedammers als koplopers af stand gaan nemen van de rest. DHS blijft heel stevig aan de leiding en zon dagmiddag zal Elinkwyk in Kethel met groot verzet sneuvelen. Schiedam 2-Roos- wijk 2 in Harga kan zaterdag een Schie dams succes worden. Voor het Rayon Rotterdam gaat DHS 2 met niet veel kans op winst naar Feije- Jpord 2. Schiedam 5 krijgt het moeilijk bij SCR- Schiedam 3 gaat bij Neplumis 2 een lastig duel tegemoet. Schiedam 4 rioet thuis sterker zijn dan VFC 2, Op donderdag 28 mei zal van 8 uur af Cs avonds) dc Beursbrug voor alle ver keer, behalve voor voetgangers, zijn ge sloten tot de volgende morgen 6 uur, of ^oveel langer of korter als de herstel- 'kigswerkxaamheden zullen duren. t Advertentie IM.} MANNEN the aan „EEN GOED PAK" denken. denker ian- uoog.blraai i34 APOTHEEKDIENST Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. x BIOSCOPEN Monopol e, 2 en 8 uur: „Het spookhuis op de heuvel", 2 en 8 uur: „West Side Story". DIVERSEN Ons Gebouw, 8 uur: Marimba. Bijeen- komst. Musis Sacrum, 8 uur: SSV. Prijsuitreiking. t>IJ de meuuic bronzen Graauwe D Hengst die het personeel de ju bilerende distilleerderij heeft aange boden links de scheidende directeur P. Mak en. rechts zijn opvolger drs. L. A. van der Jagt. Voor reis naar Londen SCHIEDAM, donderdag Het Jeugd korps van het Leger des Hells in Schie dam heeft gisteravond in gebouw Arcade een „ontspanningsavond" gehouden, met het doel geiden te verzamelen voor de on geveer dertig jonge Heilssoldaten, die in de maand augustus een bezoek gaan bren gen aan Engeland. Daar een aantal van de jongelui nog op school zit, moet de afdeling financieel bijspringen in de kos ten. Het Is de bedoeling dat de jonge Korpsleden In Londen onder meer het hoofdkwartier van het Heilsleger bezoe ken, maar ook de International Siaffband. Het programma dat gisteren geboden werd, was zeker de moeite waard. Korps- secretaresse mej. J. Boelc kon een talrijk publiek begroeten en gaf daarna de lei ding over aan Jan Filius, die als „produ cer" werkzaam is bij de NCRV. ,/Dg Orpheus tieners", nog pas kort geleden opgericht en uitstekend geleid door dirigent Leo Smit, gaf op voortref felijke wijze enkele nummers weg. Ge opend werd met „Als in ons hart een lied weerklinkt" van broeder Letantius, dat terecht een ovatie kreeg van het opgeto gen publiek. Minder waardering kreeg het Franse volksliedje „La Matin ai e", dat toch zeer zuiver werd gebracht. Na „Dona Nobis Pacem" zongen de Orpheus-tie- ners de negro-spiritual „Swing low sweet chariot" op ontroerende wijze. Een primeur was het optreden van de „Salvation Combo" o.l.v. Jan van Lies hout en verder bestaande uit Hans Maat, elektrisch orgel, Cor v. d. Hoek, drums en de gitaristen Wim Verdam, Peter den Hartog en Karei de Vos jr. Zij interpre teerden enkele psalmen op moderne wijze, met zang van Willy Klepke en Ida Sche per. Nadat nog een film over Londen was vertoond, gaf na de pauze een eigen to neelgroep onder regie van de heer K de Vos sr. een eerste opvoering van de klucht „Moord in een kinderziel", van Jo van Duyn. Het gaat om een toneel speelster. die door haar moeder op het goede pad gehouden moet worden. Dit geeft tal van komische situaties. Mevrouw J. Vos-Heupers en Willy Klepke gaven aardige vertolkingen als moeder en doch ter. SCHIEDAM, donderdag. De Dienst Bescherming Bevolking organiseert van 3 tot en met 9 juni in de Koopmansbeurs een tentoonstelling met het doel de be woners voor te lichten op het gebied van de voorzorgsmaatregelen ter individuele zelfbescherming ingeval van oorlogs- of andere rampen en over hetgeen m dit opzicht door de overheid wordt gedaan. Deze tentoonstelling is geopend van 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur; op zaterdag van 10 tot 6 uur. Bovendien worden in de omgeving openbare BB-oefeningen gehouden en wel op zaterdagmiddag 6 juni om 3 uur en maandagavond 8 juni om 8 uur. SCHIEDAM Geboren: Monique E. B., d.v. G. M. Veldhoven en A. J. Wijzen- broek;*Corine, d,v. A- A. C. Sterken en E. P. M. van Meel; Olga. d.v. A. de Wolf en J Bos; Theresia H. A., d.v. L. w, J. van der Driften M- C. C. van de Loo Overleden: A. M. H. Ramaer, 82 j., E. S. Vervoort, 89 j„ weduwe van J. w. van der Burg. SCHIEDAM, donderdag .Oud-minis ter dr. ir. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA-fractïe in de Tweede Kamer, komt op woensdag 10 juni spreken over „Een jaar na de verkiezingen" tijdens een bij eenkomst in het Volksgebouw van de afd. Schiedam van de Partij van de Arbeid. Introductie is toegestaan. SCHIEDAM, donderdag. Hteft de Schiedamse Distilleerderij van Darde! Visser en Zoon „De Greenwe Hengst" het 250-jarig bestaan gistermiddag herdacht met een receptie voor de relaties In het Hotel Hilton Rotterdam, 's morgens was er een ontvangst op het eigen kantoor' aan de Lange Haven, waarbü afscheid is genomen van de leider van het bedrijf, de heer P. Mak, die na 45 jaar dienst met pensioen gaat. By die gelegenheid heeft de jubilerende distilleerderij de gemeen te Schiedam een gouache van de over leden schilder Nanntnga (waarde 2.000) aangeboden ter plaatsing in bet Stedelijk Museum en bovendien een bedrag van ƒ2.090 voor het Cultureel Fonds van de Schiedamse Gemeenschap. De heer Mak Is een notabele figuur in de Schiedamse samenleving en niet, al leen door zijn functie als leider van een grote distilleerderij. Hij is voorman van de Anti Revolutionaire Partij en heeft vele jaren zitting gehad in. de Gemeente raad. Gedurende de oorlog heeft hij een rol van betekenis vervuld in het verzet en is na de Bevrijding al3 commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten lid geweest van het Driemanschap, dat het bestuur in Schiedam van de bezitter heeft overgenomen. Het was z|jn oude „verzetsvriend" wet houder JL Sabel, die hem als vervanger van de afwezige burgermeester mr. J, Peek kwam huldigen bij het jubileum. HU wees er op dat de heer Mak een goed en geïnteresseerd Raadslid is geweest, en zo veel voor Schiedam heeft gedaan, maar ook releveerde htf diens rol In het verzet. Als rechtlijnig denkend man heeft de heer Mak geweigerd te voldoen aan de eisen van de bezetter. Ook is de heer Mak voorzitter van het Cultureel Fonds en de wethouder kwam mededelen dat de Schiedamse Gemeenschap ztfn ver diensten heeft willen waarderen met de toekenning van de Erepenning. Welh. Sa- bei vond het overigens „nogal Ingewik keld" dat hy ook op dit gebied burg. Peek, de ere-voorzitter van de S.G., heeft moeten vervangen. Over het jubilerende bedrijf merkte weth. Sabel op (fat do distilleerderijen als bedrijfstak in Schiedam wat op de achter grond zijn geraakt, want de economische opbouw van de stad is gewijzigd en aan gepast aan de tijd. Hij herinnerde er aan, dat bij het honderd-jarig bestaan er moei lijkbeden waren fci die na-Napoleontische tijd, toen de toenmalige bevrijders een wat al te grote belangstelling hadden voor het typisch Schiedamse product en ook dat bij het tweehonderd-jarig be staan algemeen de roep weerklonk van „Sluit Schiedam". Nieuwe hengst Er -waren meer sprekers en huldigers, Ir. B. Wilton bood als voorzitter van het departement Schiedam van de My voor Nijverheid en Handel mei een geestig woord de heer Mak de gouden penning van de Maatschappij aan. Namens vier organisaties op het gebied van het ge distilleerd bood drs. W. Pauw twee kris tallen aan en voor de heer Mak persoon lijk een prent van Schiedam uit 1680. Procuratiehouder A. M. Folst bood na mens het personeel een bronzen afbeel ding aan van de Graauwe Hengst, die in de hal van.het kantoor zal worden ge plaatst en de heer M. van Alphen schonk eveneens namens het personeel de heer Mak een film-apparaat. Drs. C. H. Kleipool beschouwde het als een voorrecht eigenaar te zijn van een bedrijf gevestigd in Schiedam, omdat deze naam over de gehele wereld bekend is. Met ironie heeft de heer Mak tenslot te in zijn' dankwoord de vele vriende- ïyke woorden gerelativeerd, „Alg ik dood was. zou ik na deze woorden een Sint Paulns zyn geworden, maar nie mand kent beter dan ik mtfn fouten", Hü heeft er ook nog op gewezen dat z|jn grootvader Paulus Mak van 1876 tot 1910 kuiper is geweest bij De Graauwe Hengst en dat hij zelf als 25-jarlge jon geman, na de scherpe tegenstellingen tussen de neven P. C- en Daniël Vis ser een geheel nieuw verkoop-apparaat heeft moeten opbouwen. Tenslotte is nog gesproken door de op volger van de heer Mak, de heer drs. L. A'. v. d, Jagt, die de betekenis van het bedrijf belichtte. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM, donderdag In de hoven- zaal ,.Le Jardin" van het Rotterdamse Hillonhotet werd gistermiddag het 250- jarig bestaan van distilleerderij en 11- keurstokerU Daniël Visser Zonen ge vierd. Tevens gal de heer P, Mak, na 45 dienstjaren de leiding van het bedrijf over aan drs. L. A. van der Jagt. Een onafzienbare rij bekenden, vrien den, zakenrelaties, enz. kwam de heer Mak de hand ten afscheid drukken en kennis maken met zyn opvolger. De „Gil de van het Gulden Glaasje" bood de heer Mak het eerste certificaat van verdienste aan, wegens zijn persoonlijke kwaliteiten, die hebben meegeholpen om de oud-va derlandse gedistilleerd-industrie aanzien te geven. Vele geschenken en bloemstuk ken werden de heer Mak overhandigd. Gistermorgen is er een interne huldi ging in de fabriek gehouden. Deze werd onder andere opgeluisterd door de loco burgemeester, wethouder H. Sabel, en ir. B. "Wilton. Ter gelegenheid van het 25D-jarig bestaan van „De Graauwe Hengst" bood het gezamenlijk personeel de directie een vergulde hengst aan. SCHIEDAM, donderdag De Schiet vereniging Schiedam heeft in de laatste lijk in de Koopmansbeurs gehouden ge- westelijke schietwedstrijden met de lucht buks beslag gelegd op de drie korpsprjj- zen. Voor de korpsen A en B was dat voor de tweede maai en voor korps C de derde maal, zodat deze laatste beker na definitief in het bezit van Schiedam is gekomen. Tijdens een bijeenkomst gisteravond in zaal Beatrix heeft de gewestelijke voor zitter de heer M. Alles de prijzen uitge reikt aan dc vóorzitter van Schiedam, de heer P. J- Drenth. Elk korps kreeg boven dien een bekertje als blijvend aandenken en de vijf leden van het korps een me daille. De winnende schutters zijn korps A: J. J. M. de Groot, A. Valk, J. M. van Haasteren, C. A. van der Linden en H. Ruseler. Korps B: D. van Loopik, mejuf frouw M. Couveé, H. de Jongh, B. Was- man en J. P- Dullaard. Korps C: W. Mo raal, C. Ooms, K. J. van Hartmgsveldt, P. J. Drenth en X C. van Geloven. De volledige uitslagen van de seriewed strijden waren: Korps A: I Schiedam, 2183 punten, Scheepvaartvereniging Zuid 2149 punten, 3. Broedelet 2134 punten. Korps B: 1 Schiedam 2138 punten, 2. Scheepvaart vereniging Zuid 2073 punten, 3. Blauw hoedenveen 2070 punten. Korps C: 1. Schiedam 2070 punten, 2, Scheepvaartver eniging Zuid 1989 punten, 3. Terminal 1928 punten. Gelijktijdig werd mevrouw G. J. Alles- van der Linde als clubkampioen 1964 van de Scheepvaartvereniglng Zuid gehul digd. En zo ook de heer K. Wroblewskij van de zelfde vereniging die de meesto volle kaarten wist te schieten. De heren Chr. Breur en J. C. van Geloven ontvin gen van de gewestelijke voorzitter een herinneringsvaantje als beloning voor het door hen verrichte organisatorische werk tijdens de wedstrijden. SCHIEDAM, donderdag In tegenstel ling tot wat eerder is meegedeeld kunnen op de kijkdag van de politie zaterdag ajs, geen fietsen of bromfietsen worden ge kocht. SCHIEDAM, donderdag Een plotse linge uitwijkmanoeuvre van een onbeken de fietser was gisteren de oorzaak van een ongeluk op de Koemarktbrug. De wielrijder week*naar links uit, de brom fietser M. J. v. P. moest remmen en slipte. Bij de val kneusde hij zijn linkerknie. De man is naar de dr. Noletstichting ge bracht. SCHIEDAM, donderdag Op de Stad- houderslaan vloog gisteren de bromfiets van de heer N. R. K. E. onder hfet rijden in brand. Van de achterband bleef niet veel meer over. Waarschijnlijk is de brand ontstaan, doordat benzine is ge morst. VLAARDINGEN, donderdag. De 570 kg wegende klok voor de Rehobotkerk is gisteren aangekomen. De klok is In de gis-toon gegoten bij N.V. Eysbouts Klok kengieterij in het Brbantse Asten met een bijdrage van de gemeente. Men zou onmiddellijk beginnen met het ophijsen. U schouwd is het met ons drink- water maar een treurige zaak. Dit is vooral een gevolg van het feit, dat het onmogelijk is gebleken, een waterleidingbedrijf, waarin de bio logische omstandigheden een 20 belangrijke rol spelen, uitsluitend door technici en chemici te doen leiden. Toon de drinkwatervoorziening nog in de kinderschoenen stond, en overal en voora] m de duinen, Piet verailt en ver ontreinigd grondwater beschikbaar was, waarvan de reiniging zo nodig op een voudige wijze met behulp van langzaam filtrerende zandfilters kon geschieden, was een waterleiding inderdaad eenteeh- nische aangelegenheid. Reeds vrij spoe dig bleek echter, dat de chemische hoe danigheid zowel' van het ruwe als van het gezuiverde water een rol speelt bij het vervoer daarvan door metalen buis- leidingen, niet alleen ijzeren, maar voor al ook loden en koperen. Daarbij bleek het kalkgebalte, de z.g. hardheid van het ■water, een belangrijke kwestie te zijn. Zacht, dus bijna kalkvrij water, lost n.I. onder bepaalde omstandigheden lood en koper op en het geregeld gebruik van water, waarin deze metalen voorkomen, doet ernstige vergiftigingsverschijnselen optreden. Maar juist dit „zachte" water is bij uitstek geschikt voor de wasserij! Bij chemische processen in water a het gehalte aan zuurstof en koolzuur van belang en dit is op zijn beurt weer van betekenis voor de ontwikkeling van allerlei soorten bacteriën, waaronder ziektenverwekkende, kunnen voorkomen. Bacteriologische controle werd daarom naast chemische noodzakelijk geacht en bij de wet voorgeschreven. Teneinde het winstgevende waterlei dingbedrijf zo weinig mogelijk te belas ten en zo goedkoop mogelijk aan de wet telijke voorschriften te voldoen, werd het bacteriologisch wateronderzoek aan het chemisch onderzoek gekoppeld, hoewel het eerstgenoemde zuiver biologisch is gericht. Wanneer nu aan de voorschrif ten werd voldaan, was de zaak schijn baar gezond. Naar de algemeen biolo gische verschijnselen, die zich in de fil ters en in het leidingnet van een water leidingsbedrijf afspelen, werd en wordt nog steeds nauwelijks gekeken. Natuurlijk werd af en toe van organis men. vooral van de waterpissebed (asel- aquaücus) overlast ondervonden, maar de leiders van de bedrijven wisten de verbruikers er vrijwel altijd van te overtuigen, dat 2ij het mis hadden, wan neer ergens een dergelijk dier <van 1—2 cm lengte!) uit de kraan kwam. Deze politiek wordt helaas nog steeds gevolgd. Het waterleidingbedrijf, tegenwoordig "n machtig ..openbaar nutsbedrijf", heeft het nu eenmaal altijd bij het rechte eind. Jammer voor de bedrijven gaat het sys teem met meer 20 goed op als vroegeT. Te veel kritische ve: bruikers, die zich met met een kluitje in het riet laten sturen, constateren thans de fouten van een bedrijf en informeren, zonder direct in pamek te raken, naar de oorzaak van leverantie van drinkwater met organis men. Deze oorzaak zit in de eerste plaats In het ontbreken van elke wettelijke voor geven biologische controle van het afgeleverde water door een onpar tijdige instantie. Bjj geregelde controle van dit water zou een opkomende plaag van organismen tijdig kunnen worden geconstateerd en wellicht kunnen wor den gelocahseerd, terwijl de herkomst zou kunnen worden opgespoord.. Wel heelt het Rijksinstituut vóór Drink watervoorziening m Den Haag van 1940- 1955 een bioloog in dienst gehad, als ge volg van een worraenplaag in een water, leidingbedrijf in het zuiden van Neder land, maar dit instituut heeft slechts een adviserende en geen controlerende func tie. Het kan slechts bedrijven onderzoe ken die daarom vragen en dat zijn juist vaak bedrijven, bij wier bouw en inrich ting het rijksinstituut zelf heeft geadvi seerd. Toen rond 1955 te veel aan het licht dreigde te komen, werd het onderzoek beëindigd en het werd tot dusver niet weer op gelijkwaardige wijze hervat. In de tweede plaats vindt het euvel een oorzaak in het ontbreken van g< gelde bedrijfscontrole door een bioloog. In verband met zijn totaal anders ge richte opleiding en belangstelling is noch de chemicus», noch de technicus, in staat, op de juiste wijze een dergelijke con trole uit te oefenen. Van de grote bedrijven, waarvan som mige een gehele of bijna gehele provin cie van drinkwater voorzien, heeft alleen, de gemeentewaterleiding van Amsterdam een bioloog in functie, die echter, min of meer gebonden aan opdrachten van de chemici en technici van het bedrijf, niet in de gelegenheid is een regelmatig wetenschappelijk onderzoek vrij in alle onderdelen van het bedrijf te verrichten- SCHIEDAM, donderdag. De hal van van het kantongerecht te Schiedam stond woensdagmorgen propvol, voornamelijk met smlbeldsovertreders, maar dat was voor" de kantonrechter mr, p. B. Cos- geen bezwaar om de verkeersmisbrulkers op topsnelheid van boetes te voorzien. In twee uur t|jd werden series straffen uit gedeeld. Daar was de automobilist J. B. bij, die voor de Rechtbank te Rotterdam wegens het rijden onder invloed was veroordeeld tot veertien dagen hechtenis en tevens zes maanden ontzegging rijbewijs. Des ondanks was de man weer achter het stuur gekropen. Dat was noodzaak, zei hy woensdag, want hij moest visvoer gaan halen. Bovendien reed hij onder toe zicht van zijn. vrouw die wel een rijbewijs had. De kantonrechter berekende voor deze overtreding honderd gulden boete. De Schiedammer P. B. was niet als ge tuige voor de Rechtbank te Rotterdam verschenen „omdat hij geen tijd had". Voor dat gebrek aan tijd (en eerbied voor de rechtbank) betaalt hij nu ƒ20. De Schiedammer J. W. X L. had geen rijbewijs, betaalde boete, haalde het rij bewijs maar ging daarna ra een zwaar dere auto zonder het juiste rij bewijs. Dat kost hem nu 30. Op de hoek van de Lange Kerkstraat zjjn. HL K uit Aalsmeer en de Schiedam mer Van D. gebotst H. K. verleende geen voorrang met als gevolg een boe- te van dertig gulden en voor Van D werd zestig gulden genoteerd omdat drie banden van zijn auto glad waren. Ais getuige vertelde de Schiedammer S. dat een groep meisjes kalm had staan wachten op de hoek van de Broersvest en Lange Kerkstraat in Schiedam toen een RET-autabus bestuurd door Van. der V. een der meisjes had geraakt, chauffeur had gesteld dat de meisjes met hun rijwielen de rijweg waren opgegaan en bovendien was de straat toen onover- zichtelijk omdat er juist kermis was. Met dit laatste wilde de kantonrechter reke ning houden. De boete werd verminderd tot 25. De echtgenote van de Vlaardinger S. van der L reed onder toezicht van haar man in zijn auto toen ze bij het passeren van enkele geparkeerde auto's een tegen ligger niet meer kon ontwijken. De heer Van der L. kon niet tijdig ingrijpen met ais gevolg dat de voertuigen zwaar be schadigd werden. De familie L. zal de schade moeten betalen, omdat de verze kering geen vergoeding uitkeert, aange zien het rijbewijs van mevrouw ontbreekt. Aan dit alles voegde kantonrechter mr. P. B. Cos nu een boete van veertig gul den toe. VLAARDINGEN, donderdag. - De Hol- landiaan nam met een a-, een b- en een c-team deel aan een door Full Speed te Delft georganiseerd toernooi. Alleen het c-team viel in de prijzen: de tweede in zijn poule. De aanstelling van een of meer biolo gen bij het Rijksinstituut voor de Volks- gezondheid en een door deze in te stel len bij de wet geregelde controle van alle Nederlandse drinkwaterleidingen zou een waarborg kunnen zijn, voor het min der velvuldige optreden van plagen van organismen in drinkwater, mits deze bio logen zelfstandig znogen werken. Bij het optreden van een dergelijke plaag is het' zaak allereerst de herkomst der organis men op te sporen. Chloren in overmaat of op andere wijze desinfecteren van het water geeft slechts tijdelijk verbetering en veroorzaakt meestal andere bezwaren, die vooral de geur en de smaak van het water betreffen. Bovendien kunnen le vensmiddelen en andere industrieën (papier- en fotografisehe!) overlast ondervinden van het distribueren van sterk gechloord water. Voor aquarium- liefhebbers is het funest! Meestal is de herkomst van wormach tige organismen in leidingwater terug fee voeren op te snelle of te weinig zorg vuldige filtratie, die in onze huidige sa menleving op zo snelle wijze moet wor den uitgevoerd, dat van werkelijk filtre ren soms nauwelijks sprake is. Deze werkwijze hangt samen met de eis van veel en goed leidingwater door een steeds toenemend aantal verbruikers en in feite is het dus een bevolkingsprobleem, waar mee de waterleidingbedrijven worden confronteerd. De oplossing daarvan ligt echter uiteraard niet op hun weg. Wat het gevaar voor de gezondheid van mens en dier betreft, dat wormach tige en andere organismen naast bacte riën In drinkwater kunnen veroorzaken: daarover is met zekerheid niets bekend. Het is niet onmogelijk, dat de genoem de organismen, die onder meer ook van bacteriën leven <en misschien ook van viren), bepaalde ziekteverwekkende kie men in hun darmkanaal concentreren en zodoende tot de verspreiding van onbe kende maag-darmstoomissen zouden bij dragen. Men bedenke echter wel, dat men ook bij zwemmen in oppervlaktewater derge lijke organismen, die daarin steeds voor komen, naar binnenkrijgt. Het is dus be slist niet gewenst, zich nodeloos ongerust te maken. Bovendien kan men met be hulp van een nylonkous onder de kraan de wormen afzeven, Met organismen besmet drinkwater is echter onhygiënisch en onsmakelijk! door hydrobioloog De schrijver van dit artikel was van 1940 tot 1955 als bioloog verbonden, aan het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening in Den Haag. Van 1956 tot 1 mei van dit jaar vervulde hij een func tie als bioloog en geoloog bij de geolo gische stichting te Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, donderdag. De verkeersenrsussen In Vlaardlngen ken merken zich steeds door een grote deel neming en deze zjjn een succes gebleken, waar velen tal van verkeersproblemen „spelenderwijs" zien opgelost. Ook de schoolexamens doen het uitstekend In Vlaardlngen, waarbij het opgevallen Is, dat de splitsing tussen het schrifeiyfee en praktische gedeelte volkomen nan de ver wachting heeft voldaan. Mede daardoor konden liefst 1300 diploma's aan de schooljengd worden uitgereikt. Dit bleek tijdens de algemene jaarver gadering van de Vereniging voor Veilig Verkeer, welke woensdag werd gehouden in gebouw TriangeL De Vereniging, die dit jaar 25 jaar bestaat, heeft een zeer hechte band met de plaatselijke verkeers politie, hetgeen mede tot uiting komt tijdens de regelmatig terugkerende ver- keerscursussen, die plaatsvinden in het verkeerslokaal van het hoofd bereau van politie. Dat deze cursussen zeer belangrijk zijn, blijkt onder meer uit het feit, dat mis verstanden omtrent het toepassen van de verkeersregels dan worden besproken en aan de hand van de verkeerstalel door een lid van de verkeerspolitie van com mentaar worden voorzien. Voorafgaande aan de jaarvergadering werd door een twintigtal leden deelge nomen aan een verkeers examen, waarbij er een echte examenstemming heerste. Allen hadden een tafeltje ter beschik king en moesten twintig vragen beant woorden, welke niet altijd even simpel bleken te zijn. Zo is het niet eenvoudig om in korte tijd drie plaatsen te weten, waar men met een voertuig aan de lin kerzijde van de weg mag stilstaan. Even min om het verschil aan tc geven tussen „stopverbod", en een „wachtverbod". Bo vendien kregen de „kandidaten" een vier tal figuren voor zich, waarbij moest wor den aangegeven, welke weggebruikers voorrang zouden hebben. Na afloop van dit nuttige, leerzame ex periment en tevens nadat de formulieren waren ingenomen, werd door de heer De Weerd van de verkeerspolitie een en an der toegelicht'en nader uiteengezet. DEN HAAG, woensdag (ANP). Drs. A, D. W. Tilanus, lid van de Tweede Ka mer (CHUj heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over de waterverontreini ging in Delft en in Rotterdam. Hij vraagt naar de gevolgen van deze verontreini ging dor de aanwezigheid van wormen ia het water zyn aangetroffen. Ook infor meert hij welke maatregelen waren ge nomen om het drinkwater zuiver te hou den en welke gevolgtrekkingen uit deze ervaringen getrokken kunnen worden voor de drinkwatervoorziening in geheel ons land. Tenslotte vraagt de heer Tilanus naar maatregelen, die - de bewindsman eventueel zal nemen ter beveiliging vaa de volksgezondheid. Voor een afdeling met een bezetting van 16 meisje# zoeken wij een die gewend is leiding te geven. Geboden wordt zelfstandig werk, goed ge_ honoreerd in. een prettige sfeer. N.V. Stoom- en Chemische Wassery NICO NIJiVIAN Stadhouderslaan 19, Schiedam, - Telefoon 69134 Wie adverteert verkoopt 1 Wie niet adverteert wordt vergeten IMPERIAALS voor dlv. automobielen K. SINGELSTR. 11 a-b Telef. 6 9628 - Schiedam. Fotografie Rolfllms vergeten? De auto maat staat voor u klaar Alle soorten tüms Foto K. van Vu uren Roogstraat 106 Te koop aangeboden Droogproblemen? Centrifuge 4 kg 138.- Combinatie lang zaam met sp oei-centrifuge ƒ393-, ook merkm a chines IS tot 30 korting. Showroom. Coja, Lange Haven 123. Tele foon 6S6 4L

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1964 | | pagina 1