Opvallende creaties van polyvinyl I i Kleine voldoende voor Kerst-tv |Ko van Dijk als redder Nekkramp is beslist niet epidemisch CTEED DOE UW POST VOOR DE NIEUWJAARSDRUKTE IN DE RUS! In verband m nieuwjaarsdrukte geeft PTT u een goede raad: post uw. correspon wat eerder. PTT heeft dan ruimte voor tijdige bestelling, moevan maagzuur? Nan Merrimanl getrouwd met zanger Brand Veredelde western op scherm PROGRAMMA'S OP-ART BEHEERST OOK DE GL1MJAS links midden: rechts: Blue Diamonds treden op voor Indonesische leger de echte griepbestrijder krachtig, direkt! Comité bereidt brochure tegen kernwapen voor e verdrinkt 11a aanvaring jacht RADIO EN TV Vrijdag slecht, zaterdag goed, zondag zes plus Verre reizen in woord en beeld I'DRIE ZUSTERS' i JARICH DE VRIES (51) OVERLEDEN Mies Bouwman Zondag Vanavond: Radio Televisie Duitse tv Morgen: Radio Televisie 4 - maandag 27 december 1965 TTET glimmende polyvinyl, waaruit al zo omzettend veel regen- A jasjes en sportieve jacks gesneden zijn, wil maar niet wijken/ Vooral de jongeren dragen het graag omdat het opvalt en past in de ruimtevaartrage, waarin de mode van nu zo gaarnewat de vormgeving betreft tenminste, meedoet. Polyvinyl blijft dui een hit. Amerika ii er gék op, in Frankrijk blijft dó confectie het maken. Voor het komende seizoen 1000 speelt de op-art een grote rol. Men zet allerlei zwart-wlt drukken als een lappendeken tegen elkaar, of knipt gaten als patrijspoorten In het glanzende materiaal, kortom men maakt er meestal niet de kalmate kleertjes van. Integendeel, men knipt er b(J voorkeur zeer opvallende creaties ultl Onopgemerkt blijft men er bepaald niet In! JEANNE ROOS. Amerikaanse regenjas in lappendeken stijl, (Debs ontwerp Edie Gladstone). Frans gümpak, rood-wit gestreept jasje, rode vinyl bermudashort (V. de'V., ont werp Michèle Rosier) Amerikaanse gaten jas, zwart met daar onder een gele jersey maillot. Door zichtig plastic laarsjes. {Cuddlecoat ontwerf Victor Joris). DJAKARTA, (AP). De Blue Dl&monde hebben het Indo nesische legercommsndo beloofd te zullen optreden voor de troepen die tegen communistische opstandelingen hebben gevochten. DU fa aangekon digd In een mededelingenblad van de Indonesische strijdkrachten, De Blue Diamonds treden momen teel «amen met twee andere Neder landse muilci op In het hotel Indo nesia In Djakarta. Ze zouden hebben toegezegd «en toernee te maken voor het strategisch commando door enke le delen van Indonesië. (Advertenties IM.) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NOR AC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur fa gezond evenwicht. nCCIIl nataur-grtfze Wees goed voor uzelf (en uw maag) NORIT produkt AMSTERDAM, vrijdag (ANP). Het vorige week gevormde Neder-, landse „comité tegen de verspreiding van kernwapens" is van plan zo spoe dig mogelijk te beginnen met de voor-' lichting van het Nederlandse volk over de maatregelen die het nodig acht om de toenemende verspreiding van kernwapens tegen te gaan. De ze maatregelen zU-n: uitbreiding van het kernstop ver drag van Moskou tot ondergrondse kernproeven; de tot standkoming van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens waar aan zowel kern- als niet kerninngend- heden moeten deelnemen; bevriezing van de kernwapen situatie in Mi cl den- Europa cn de vestiging van kernwa pen vrije zones in Mid den-Europa. La tijns-Amerika en Afrika, Op een gistermiddag gehouden pers conferentie deelde de woordvoerder van het comité, dr. Th. van Tijn, mee, dat gewerkt wordt aan een brochure, die men begin volgend jaar in een oplage van enkele tienduizenden exemplaren onder het publiek wil ver spreiden. Vo.orts zal het comité open bare landelijke bijeenkomsten gaan organiseren, waar deskundigen voor lichting zullen geven over de naar de mening van het comité bijzonder ge vaarlijke situatie dlc door de toene mende verspreiding van kernwapens ontstaat. t Van een onzer verslaggevers) i DIEMKN, maandag. De zestien- Jarlre Anneke Kooiman uit Tiel is vrijdagmorgen in het Amsterdam- KUnkanaal verdronken, toen een olie tanker van duizend ton'een Jacht ram de. Hot ongeluk gebeurde nob(j Diemen. De heer P. J. Kooiman voer daar met' vrouw en drie kinderen in het Jacht toen de motor afsloeg. De schipper van de olietanker die hem achterop kwam,' merkte het dobberende bootje te laait op. Voordat het jacht zonk, konden vier leden van het gezin Koolman aan de, wal komen. De heer Kooiman heeft di-; verse keren vergeefs naar het meisje1 gedoken, Pas twee uur na het ongeluk word het wrak met haar lijk opgeta- i Kold. T>E Nederlandse televisie heeft met haar kerst-driedaagse met een kleine voldoende de eindstreep gehaald. De vrijdagavond was ver beneden de maat, de eerste kerstdag lag er een aardig eind boven en de tweede kerstdag haalde juist die zes'plus die nog nodig was voor het behoorlijke kerstrapport. A/'b'RKE reizen zijn in. Vandaar dat Bronja Wcierstnlil voor de bekende Kurt Schroeder-serle een reisgids schreef „Bulgarieu", 17,30), Ook ditmaal na de vele andere delen, weer een uitsteken de indeling met vee! inlichtingen. Voor een veel bezocht gebied, maar veel dichterbij, namelijk „De Italiaanse meren'* zorgde Contact met een foto-pocket, waarin men foto's vindt van Cas Oorthuys en tekst van Wim Allngs Jr. die uitmunt mede door veel In formaties en wetenswaardighe den. 4.90). De heer i. Reeskamp stelde een Prisma „toeristengids Spanje" sa men, Geheel volgens het vaste re cept, 1.75). pi KT „Mcikles hotel" In Salisbu ry moet een keurige zaak *tln. Het komt met foto en alle bijzon derheden voor In „Hotels and res taurants in Great Britain and Ire land" en dan speciaal In de „sec tion for establishments overseas" (ƒ2.75). Het is een heerlijk boek met alléén Informatie, maar wit voor informatie. Iets heel anders. Er Is in de Duitse taal een aardig boekje over ons land verschenen speciaal voor kinderen. Martmut Panskus schreef de tekst voor „Meln erster Reisefiihrer" die de titel „Hol land" kreeg; Marion %'on BehrÖdcr Verlag verzorgde een keurige uit gave mot mooie plaatjes (ƒ7.40). IVeek tijd voor rol leren van zieke collega (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM» maandag, —7 Ko van Dijk zal op 1 en 2 januari de rol van Prozorow spelen in „De drie zusters" van Tsjechow' hij de toneelgroep Ensemble. Cor van Rijn, die deze zware ro) j oorspronkelijk zou spelen, is! donderdag vóór Kerstmis door! een maagbloeding getroffen eni zal voorlopig niet kunnen optre- den. Diezelfde avond moest Ensemble in I Utrecht een voorstelling geven van „Hooikoorts". De rol van Van Rijn daarin is overgenomen door Paul ven G ircimi, deze ecrslo avond uiteraard niet het tekstboek in de hand. 1 Paul Steenbergen, directeur van de Hsagsche Comedie, heeft Ko van D:Jk. die op het ogenblik de titelrol speelt in „Dylan Thomas" en de rol van de; markies de Sade in „Marat". toestem- ming gegeven de rol van Cor van Rijn! gedurende twee voorstellingen over te: nemen, zodat de nieuwjaarspremière; van Ensemble in Eindhoven gered is. Het js nog niet bekend, wie daarna de! rol van Prozorow zal overnemen. Ko van Dijk voert op het ogenblik; i ook nog de tekstregie van de musical I „Oh mijn papa", de nieuwjaarspremiê- re van het operagezelschap Forum in' Enschede, dat tien jaar bestaat, j Ko van Dijk heeft de rol van 'de I broer der driq zusters In 1947 bij Co- medio gespeeld en in 1954 bij de Ne derlandse Comedie. eveneens onder; regie van Peter Sjarof. Dc laatste ver- tolking dateert van elf jaar geleden. 1 zodat Ko van Dijk deze dagen nog herd aan deze rol zal moeten werken.: Peter Sjarof bleek zich de vorigej vertolkingen van Ko van Dijk nog zeer goed te herinneren. Hij wees hem tij- dens de eerste spoed repetities reeds opi i verscheidene persoonlijke details eruit. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, maandag. In1 hei Dlaconessenhuis in Leeuwarden is i g s.eren de Friese cabaretier Jarich de Vries overleden. Hij is 51 jaar ge-j worden. Na de oorlog richtte hy sa-1 men met zijn tweelingbroer Tetman het Friese Volkscabaret op, waarmee zij ook buiten Friesland succes oogst ten. Van de Friese musical „De tiid haldt gjin scoft" („De t(|d staat niet stil") gaven zü 1500 voorstellingen, Enkele jaren geleden trok Jarich de Vries zich uit het gezelschap terug. (Van onze muziekredacteur) AMSTERDAM, maandag. De vermaarde Amerikaanse zangeres Nan Mamman (49), die in het begin van dit jaar op het toppunt van haar roem plotseling haar carrière be ëindigde. is vorige week in alle stilte te Heerlen in het huwelijk getreden met de Nederlandse tenor Tom Brand (47). De kerkelijke Inzegening werd verricht door pastoor M. Brand, broer van de bruidegom. Hot echtpaar heeft zich gevestigd in het ZuLalimburgse dorp Eys, waar de laatste jaren eon klein maar belangwekkend muziek festival plaats yindt. (Van onze medische medewerker) Nekkramp, zoais die nu in eert kazerne in Nijme gen voorkomt is een zoge naamde epidemische hersen vliesontsteking. Zogenaamd epidemisch, omdat deze ziek te wel besmettelijk is maar bepaald geën epidemisch ka rakter heeft. Bij een echte epidemische ziekte consta teert men een opeenhoping in bepaalde gemeenten of stre ken. Bij deze ziekte echter vindt men gemiddeld nog geen twee ge vallen per middelgrote gemeente. In overeenstemming daarmee Is. dat men de verwekkers, de „meningococcus" bij willekeurige mensen in een bepaald percentage (tot 25 procent) kan vloden. Men spreekt dan van meningococcen- ciragcrs. Waarom sommige men sen ziek worden en andere, on danks de aanwezigheid van coccen in hun keel gezond blijven, weet men niet. TN kazernes, kampementen, en x dergelijke verzamelplaatsen heeft men vooral vroeger wel epl- demietjes waargenomen, die vaak al met eenvoudige middelen te onderdrukken waren. Waarom men dit epidemische karakter In die bepaalde omstandigheden wel aantreft, weet men niet precies. Voor de eenmaal getroffen pa tiënt is nekkramp een ernstige, pijnlijke ziekte. Als sterfte werd in I960 vijf procent opgegeven. (Amerikaanse cijfers), terwijl deze vóór het gebruik van sulfa - preparaten vijftig procent be droeg. Sulfapreparaten zijn zeer gued toe te passen om degenen, die extra bedreigd zijn, te be schermen tegen het uitbreken van de ziekte. Eerst dus <ie kerstavond. Er waren twee nachtdiensten, een van de ge reformeerden en een van de katho lieken, keurig in oecumenische har monie van elkaar gescheiden -door de kerstklokken van twaalf uur. Dus daar kan geen wanklank in gestoken hebben. Maar het dieptepunt lag vroe ger op de avond. Bij Carry Brokken bijvoorbeeld, die wel netjes heeft le ren lopen, leren spreken, leren geba ren en leren zingen, maar dóe als re sultaat daarvan telkens weer iedereefc met een mateloos steriel programma verbijstert. De Shepherds en Mieke Bos hebben haar diómaal geholpen het programma nog enigszins karak ter te schenken. Overigens, wij vra gen cms telkens weer af wat in dit programma het werk van Piet er Got' raatu is met zijn tekstbijdragen. Na Corry Brokken kwam de -ndet- omzeilbare Willem Duys. Eerst mocht een goochelaar even op om de kaar sen aan te steken, waarna hij onmid dellijk weer af moest, daarna volgde een gesprek mot een Chinese bas en i •hield Duys langdurig eon brief van Dick van Dyke omhoog, en dat ge beurde'allemaal nog in Busaum. Maar, deze vredige kerstavond racede Duys later in zijn razende Porsche naar donker Amsterdam om ter plekke te bekijken hoe de verloren zielen in de warme buurt er op deze avond bij stonden. Om de tussenliggende tijd te doden, zong het Hulster gemengd koor voor rekening van de NTS kerstliede ren, wamt Duys slaagt er altijd in de. aandacht af te leiden van belangrijker zaken om die op zichzelf te concentre- ren. lefts te laat stormde hij het café i-n, waar collega Henk van der Molefc, -die in de warme buurt woont (hij is een warme gitarist) zijn collectie donker-Amsterdammertjes Het zien., Er waren heel wat kleurige figuurtjes bjj, zelfs wat kleurlingen van wie er één Julius Aroma heette, wat aan Duys een gapend kreetje ontlokte. De Amsterdamse politie was die avond druk in de weer om de mensen uil het door de AVRO geannexeerde café weg te slaan, kortom Iedereen had handen vol werk om het Willem naar de zin te maken, Ten slotte liet Henk van der Molen zijn hele cafe met L eger -d es -He Us -versterk Lng inclusief brigadier Bosshardt. nog een de vo rige avond gerepeteerde en door hem zelf geschreven smartlap over het sa mengaan tussen wit en zwart zingen en toen was de kerst van Willem O, rohd. Het blijft de vraag wie er be halve hijzelf en Henk en de AVRO baat bij gehad hebben. De 'eerste kerstdag maakte veel goed wat de kerstavond pemist had. Mies Bouwman vervulde de loensen van bekende VARA-medeivfirkers, Hier geen presentator die zelf steeds het laatste woord moet hebben, die eindeloos doorzanikt over het program- ma-onderdeel dat we juist gezien hebben, dte populariseert wat niet ge populariseerd behoeft te worden en die quasi-wetenschappelijk maakt toat hij zelf op het oog te rimpel acht. Het gaat Mies Bouwman in de eerste plaats om de mensen tegenover haar, Bijvoorbeeld ook mevrouw Bosshardt, maar dan met een ijzersterke eerlijke tekst, in gesprek met Koos Postema ge bracht. Kortom een programma van tweeëneenhalf uur met zeer duidelijke hoogtepunten als Dave Berry, Ko van Dijk met zijn kerstverhaal dat zo tn- en ïndroevig was dat je van de stoel rolde van het lachen, met Carmiggelt, met de nieuwe Mounties en ten slotte met Mies zelf, samen met Rudy Carrell aan het eind van het programma In een razendknap duootje tussen Bremen en Amsterdam. Dan pas besef je wat Duys teveel heeft: Duys. Tweede kerstdag bracht 's middags een weinig enerverende revanche tus- (Van onze radio- en tv-redactte) DE FILM VAN VANAVOND AMSTER DAM, maan dag. Fred Zlnneraan, de regisseur van Lokkende hori zon (The sun downers), heeft van deie vanavond op het eerste net (half negen) te ver tonen film een episch werk gemaakt. Onze criticus bewonderde er in 1961 de „ambachtelijke techniek" van. Hij vond het .merkwaardig de meestal zo breekbare Deborah Kerr een stevig taaltje te horen gebruiken", amuseer de zich uitstekend met de kapitein (Poter Ustinov) en schreef „het isj eventjes goed lachen om een kleine rol van Glynis Johns". De film speelt in Australië en han delt over de sundowners, zwervende veedrijvers, die gaan slapen waar de zon ondergaat. Het scenario vertoont alle kenmerken van een veredelde western. sen de drebandenspelers Ceuleraana en Doggen, die door de Nederlander werd venoren en 's avonds twee vrij pre tentieloze zij het onorthodoxe en on derhoudende programmaatjes van Me rel Laseur en Ernst van Altena. Deze zaten ingeklemd tussen een IKOR-pro- gramma over de eindelijk doorzettende kritiek op apartheid binnen de Neder duits gereformeerde kerk in Zuid- Afrika, de kerk van Verwoerd en mi nister Vorster en een -filmpje van Jo~ han van der Keuken ovèr de woning nood. Van dat filmpje vonden wij gek genoeg het geluid het sterkste deel. Maar dat zal dan wel komen omdat de beelden zo eindeloos triest en bekend zijn en het geluld juist dat enige extra bood dat de mensen nog eens, voor de zoveelste keer doet opveren. J. v. d. E. HILVERSUM I: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Lichte muziek en zang. 18.50 Muzikale lezing. 19.05 Op de plaat rust. 19.45 Ov erheids voor lie h - ting. 20.00 Nieuws. 20,05 Weet ik veel, 20.30 Gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktualttelten. 22,50 Gevarieerd programma. 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 18.00 Koninklijke Militaire kapel. 18.20 Uitzending ven de ARP. 18.30 Geestelijke liederen, 18.50 Gitaarmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 R&diokranrt. 19.30 Klassieke mu ziek. 19.55 Op de man af. 20.00 Licht instrumentaal kwintet, 20.20 De Band rekels. 21.00 Pianorecital. 21,20 Popu lair klassieke muziek. 21.50 Piano recital. 22.15 avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespreking. 22.50 STEREO: Lichte muziek. 23.25 Sig naal. 23.55—24.00 Nieuws. NEDERLAND 1; 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De Vir tuoos. 19,20 Openbaar Kunstbezit. 19.35 Flipper. 20.00 Journaal. 20.20 Uitzending van de PSP. 20.30 Lokken de horizon. 22.40 Socutera. 22,45-22.50 Journaal. NEDERLAND 2; 30.00 Nieuws in het kort. 20.01 Tim Frazer, 20.SQ Franse chansons. 20,85 Filmoogst 1905 in Ne derland. 21.45 Improvisatie: Jazz, 22,10 22.15 Journaal. EERSTE NET; 18.00—18.05 Nieuws. 18.05 Aotualiteiten. 18.16 Sportjour naal. 18.50 Zandmannetje. 10.00 Nieuws. 19.03 Actualiteiten. 19,21 Ge- statten, meln Name 1st Cox! 19.59 Pro- grammaoverzlcht. 18.30 Journaal. 19,12 Intermezzo, Begtan. 19.15 Welt- reisen und Abenteuer: Jungle Boy, 19,45 Kunst- und Kuriositaetenkabt- nett. 20.00 Journaal. 20.15 Panorama. 21.00 Ein Zuvogel namens O!/t0 Reht- ter. 21.45 Journaal. 22,00 Ich heisse CV 160. 22,50 Modern concert. 23.00 Nieuws. TWEEDE NET; 18.15 Nwa. 18.25 Die Drehschelbe. 18,55 Aberateuerliche weite Welt. 19.30 Nieuws. 20,00 Dag boek. 20.15 Die Eroberung des Meeres. Aansluitend: Nieuws. 21.00 Dredzehn an einem Tisch. 22.30 Nieuws. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte muz, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte muziek (Om 8.258.30 De groenteman), 8.45 Morgenwijding. 9.00 Voor de zieken (0.35—9.40 Wa terstanden). 10.00 Voor de kleuters. 10,10 Arbeidsvitaminen (Jl.OO11-02 Nieuws). 12.00 Lichte muziek en rang. 12.27 Mededelingen. 12.30 Overheids voorlichting. 12,40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal. 13.30 STEREO Klassieke muziek in moderne bewer king. 14.00 Lezing met grammofoon platen, 14.45 Lezing over Rudyard Kipling. 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Zang en plano, 16.00 Nieuws. IC,12 Voor de jeugd, 17.15 New Vork calling. 17,20 Lichte muziek voor tieners. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, 7.15 Lichte mu ziek. (7.307.32 Nieuws. 7.4S Wegen informatie), 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte muziek. ,{8:30— 8.32 Nieuws). 8.4Ö Voor.de huisvrouw. 9,40 Lichte muziek. 10,00 Gevarieerde muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11,30 Lichte muziek. 11.50. Lézing. 12.00 An gelus. 12.03 Geeatelijke liederen. 12.20 Wij van het laad. 12.27 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.40 Aotualiteiten of muziek. 12.50 Lichte muziek en praat je. 13,35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Muziek kent geen grenzen. 34.45 Godsdienstig programma. 15.00 Mo derne Franse orkestmuziek. 15,30 Amusementsmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gebedsdienst. 17,00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de padvinders. 17.50 Overheidsvoorlichting. HILVERSUM m: 9.00 Nieuws. 9.02 Instrumentaal allerlei. 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte muziek. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Volksmuziek., 12.30 Top Tien van'deze week. 13.00 Nieuws. 13.02 Electronisch pianospel. 13,30 Lichte muziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte vokale muziekjes. 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte platen. 16.00 Nieuws. 10.02 Tlenerama. 17.00 Nieuws. 17.02 Lichte platen. 17.30—18.00 Nederland se artiesten op de plaat. NEDERLAND I: 10.00 PUroulüewa gen 54 antwoordt! 18.25plm, 17.30 Reportage uit Davoa van het Ijahockey- touroooi om de Spongier Cup, .1 I

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1965 | | pagina 1