SNEL HAVENS UITBREIDEN Mislukt Vestiging van Chinezen gebonden aan strenge bepalingen Slechte start in titelwedstrijd ROTTERDAM RIJNMOND KANSSPELEN EN OPIUM ALS ONTSPANNING VOOR AZIATEN II Verstandig Eigen gebruik Domino' Moeilijk 'M K. v. Uriel: 'Ontwikkeling speeltuin wezen nam grote vlucht' Somber gestemde voorzitter K.v.K. Ir. J. v. cl. Berg: 'MEER GELD VAN OVERHEID NODIG Schotse zeeman verdronken Weesjongen ging er in Woerden vandoor Lage snelheid G. D. Schoenmakers overleden Bouwvakker na, val naar ziekenhuis Koninklijk goud voor G. v. d. Berg Rederij Zodiak moet schade vergoeding betalen Obligaties uitgeloot pai;. - diasdag 4 Januari IfflSS Illegaal spel in intieme huizen YOU OPIUM?'* vraagt de Chinees. De man die al enige lijd in de donkere straat staal te wachten, knikt. Hij weet dat er nog meer Chinezen zullen volgen. Hij blijft rustig slaan. Als de tweede en de derde Chinees langs hem heen zijn gelopen en even zwijgend hebben gekekenspreekt de vol gende hem weer aan Give opium." De man reikt een zoet geu rend pakjie over. De Chinees verdwijnt snel. Na een paar minuten komt uit het gewoel op straat nogmaals een Chinees naar hem toe. De man weet dat nu de betaling volgt. De Chinees vraagt „You give opium to friend?". Als de man instemmend knikt worden hem de bankbiljetten in de vin gers gestopt. Later vertelt deze man (diij om begrijpelijke reden anoniem wenst te blijven) „Chinezen zijn strikt eerlijk. Als je de opium afgeeft zullen ze later altijd be talen. Het is moeilijk om ze dahrna wa?r te herkennen, Zij lijken allemaal op elkaar." HU spreekt uit ervaring:, In een periode van ziju leven, die nu is af gesloten, heeft h(| op deze manier contact met Chinezen onderhouden. ET gebruik van opium, het spelen van mah-jongg en andere van mah-jocigg afgeleide spelen vormen een werkelijk onderdeel van het Chi nese leven. In Nederland bestaan in de grote steden de opiumkits voort, evenals de board in.g-houses waar vaak om zeer grote bedragen wordt gespeeld. De vreemdelingendiens ten van de politie in steden zoals Am sterdam en Rotterdam zijn op de .hoogte van deze ontspanaiingsloka- len: ze laten ze ongemoeid. Dat is een verstandige takliek: worden deze gelegenheden verboden dan blijven de Chinezen illegaal hun pijpje roken en hun geld verRpelen. Nu oefent de politie met een zekere regelmaat controle uit, waaraan de Chinezen alle medewerking verio nen. Geen westerling krijgt de kana om de opium in de laruggesteelde pij pen te stoppen, geen enkele blanke huisvader krijgt toestemming om zijn weekgeld in Chinese lokalen te verspelen. Buiten dit alles: hij zou va-n het spel niets begrijpen en het ■tjilpende Chinese dialect niet ver staan, T"kE aankondiging van het Minlste- rle van Justitie dat de vestiging van Chinezen in ons land zou wor den beperkt, heeft de aandacht nog eens op de gemeenschap van deze Aziaten in Nederland gevestigd, In do talrijke Chinees-Indische restau rants vinden ze vaak een goedbetaal de baan en vooral de koks onder hen hebben geen nioeite om aan werk te komen. Hel kan jaren duren voordat bij eon controle de „Insluiper" tegen de lamp loopt. W/"AT de politie betreft: de Chinees komt zelden met dit instituut in aanraking. Ze zorgen geruisloos voor de aanvoer van opium die voor namelijk voor eigen gebruik is en ai- leen geconsumeerd schijnt te wor den door oudere Chinezen. Hun licha melijk welzijn is nu eenmaal afhan kelijk van een kleine pijpekop en een paar gram ingedroogd sap van een onrijpe planten vrucht. Een grote groep Chinezen vindt ontspanning bij hot spel In het boar ding-house, Eenmaal hebben wU in de Rotterdamse wijk Katendrecht een blik op zo'n Chinese speeltafel kunnen werpen. Normaal worden westerlingen geweerd, maar toen we de dubbele deur openzwaaiden en vroegen „even kijken?" knikte er een oude Chinees en de rest ging et' mee akkpord. De kamer was kaal. Tegen de wand naast elkaar een paar hmtlen stoe len. In een hoek stond 'n ronde, hou ten speeltafel. In het tafelblad was een hoek uitgespaard, waarin een jonge Chinees stond. Hij was ge kleed In een stofjas en leunde gedu rende ons hele bezoek met de ellebo gen op 't deksel van een stalen geld kist voor hem. Om de tafel heen stond een achttal Chinezen, hun leef tijd was moeilijk <te schatten. Ze wa ren keurig gekleed, sommigen mo dieus. Voor ieder van hen lag een sta pel bankbiljetten: we telden vele malen biljetten van honderd gulden, met daartussen Engelse pondsbil jetten. Elders in de maatschappij is het vlmden van een bestaan voor hen vaak moeilijker. De taalbarrière schept onoverkomelijke problemen en 't sociale contact tussen de Chinees en de blanke werknemers om hem heen komt rn het algemeen slechts moeizaam -tot stand. BU de Rotterdamse vreemdelingen dienst ia men intussen een beetje verwonderd over de plotselinge uit lating van het ministerie. In deze havenstad krUfft sinds lang geen en kele Chinees meer een werkvergun ning. De overkomst van Chinese fa milieleden wordt van geval tot geval beoordeeld. binnenkomen van de zogenoem de „Hongkong-jcmgens" (term vari de vreemdelingendienst) niet voorkomt, acht men het aan de andere kant niet uitgesloten dat Juist door de beperkte controle aan de grenzen toch nog wel eens een Chinees door de mazen van het douane- en marechausscenet 8 familieleden of kennissen nemen de Immigrant dajn liefderijk op en be zorgen hem een baantje In een of an der eethuis. H£ man in de stofjas deelde snel een soort blaurnc dominostenen rond. Ze bleuen omgekeerd liggen en er U'Crd rap heen en ioeer pepraat in het Chinees. Ten slotte greep de jonge Chinees do stenen van een «aar het ons toeleek tuillekeuripe deel nemer en gooide ze open. Op de ande re kant tnaren in een bepaalde com binatie staar fe punten aangebracht, hier en daar onderbroken door een rode punt. Snel werden nu alle stenen omgedraaid en nauwelijks Japen ze hfoot. of de kassier begon met hel in wisselen van geld. Hier pakte hij nan een stapeltje een tientje of vijf- entiuinticr gulden die in de kist ver dwenen, daar kreep dc deelnemer ia is s elfje ld ter tip. Soms schoof hij een aantal biljetten van de ene speler naar de andere. Zo zagen het allen emotieloos aan. Als er vele rode punten boven kwa men was er een verrast gemompel. Meer niet, Ze lieten de kassier onge stoord geld weghalen of bijleggen, Bij verlies vertrok niemand een spier, bij winst heerste er geen opwinding, Na het geld wisselen graaide de kassier de stenen naar zich toe en stapelde ze voor zich op in een aan tal rijUes. Daarna begon het delen weer. Alles efficiënt, snel en zwij gend. We hoorden alleen het tiktak ken van de ivoren stenen. !n een eveneens kaal vertrek ach ter de speelkamer roerde een oude vrouw in een pan met soep. Soms liep een speler weg om iets te eten. Zij" geld bleef op tHfcl achter. Nie mand keek er naar. We wilden iets vragen, maar het kon niet. Niemand sprak Nederlands. We probeerden Engels maar er kwam slechts een glimlach terug. Een politieman van de vreemdelingendienst vertelde la ter: „Van het geld dat ze winnen, wordt een deel aan gezamenlijk eten uitgegeven. yOALS een Noorse zeeman zijn geld uitgeeft aan drank en andere geneugten, zo geeft een Chinees zijn geld hieraan uit, tenminste het geld dat hij kwijt wil!" We welen niet hoeveel er die avond la omgezet. Maar het bedrag moet in de honderden guldens lopen. BIJ het weggaan dachten we even glimlachend aan onze wet op de kans spelen, HANS RATSMA (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, dinsdag. De heer K. van Drlcl. plaatsvervangend hoofd van de afdeling sport en recreatie hield gisteravond In de Gr. Schouw- burr voor <fe laatste maal uil hoofde vau zUn beroep een speech op de tra ditionele nieuwjaarsbijeenkomst van dc Rotterdamse Speeltuin Centrale. Over enkele weken gaal de heer Van Uriel met pensioen. De heer Van Drtel stond stil bij het feit. dat hij nu twintig jaar lang hei) speeltuinwerk op de voet heeft ge-; volgid. „In die twintig jaar is er een j bepaalde ontwikkeling in het speel- r tuinwezen gekomen, Er zUn meerj speeltuinen, meer clubgebouwen en j meer nevenactiviteiten. Er is sprake geweest van het felt, j dat het jeugdwerk de greep op <tej jeugd verhest. DU is echter niet het] geval met het speeltuinwerk, Dat ver- keert In volle bloei. Ook zegt men, dat! de zelfwerkzaamheid minder is ge- i wonden, Maar dat is geen reden tot; wanhoop". Volgens de heer Van Diriel zal het] speeltuinwerk steeds grotere vormen: gaan aannemen, ais alle medewerkers; zich ten volle Inzetten, „Misschien krijgen we In de toekomst dan eon tweede VW, veilheid, vreugde en1 vorming". De voorzitter van de Speeltuin Cen trale, de heer A. Nielses, dankte de hoer Van Drtel voor alles, wat hij in zijn loopbaan voor het speeltuin-werk heeft gedaan. „Er zijm nu 5(1 verent- gingen bij de centrale aangesloten, dit jaar warden hel er 52 of 53. Daarmee1 zijn we de groots:e centrale in Neder- land". De aanwezigen zagen verder, een cabaret- en varictéshow van Mar- tin Rijken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. „Wanneer ergens in ons land de nadelen van de huidige economische ontwikkeling sterk worden ervaren, dan is het wel in het gebied van de Nieuwe Waterweg, dat in grote mate op de tocht van de internationale concurrentie staat. En alsof de ondernemers het daarmee nog niet moeilijk genoeg hebben, voegt de overheid nog eens een immens probleem toe door te weinig mid delen op het juiste moment te fourneren voor uitbouw van deze ha ven met haar nationale en internationale betekenis". WOERDEN, dinsdag Voor een i kort oponthoud verbleef maandag opj het middaguur ven maatschappelijk werker van bet burgerweeshuis te Rotter daan met een twaalfjarige pu pil in restaurant Victoria te Woer- den. De jongen bleek daar de toestem-j ming om even naar het toilet te gaan te hebben misbruikt om te vluchten. De Wooracnse politic werd gewaar-] schuwd en zocht de omgeving af, maar j zonder resultaat. De gevluchte jongen is gekleed in een donkere ruige moil- ty-coat, paarse spijkerbroek en zwar-j te schoenen. Hij bleek reeds eerder ontvlucht te zijn. ROTTERDAM, dinsdag. Aan de, heer H. J. Lemmers ia bij beschikking t van de staatssecretaris van onderwijs' en wetenschappen de persoonlijke titel van inspecteur van de lichamelijke op-i voeding bij het lager onderwijs tc Rot- j terdam verleend. 1 DU verklaarde vanmiddag: de voor zitter van de Kamer van Koophandel en (abrieken In Rotterdam, ir. J. van den Berg. Vermoedelijk Ln verband met !n liet verleden gepasseerde ge beurtenissen vestigde de voorzitter er ln hel begin van *Un redevoering nodukkelijk de aandacht op, dat by „persoonlijk" sprak. Hij zei: „Wanneer we het oog rich ten op de Nieuwe Waterwegeconomie, Is er in de grond van de zaak reden tot pessimisme. Dit gebied ia duide lijker dan andere gebieden voor een belangrijk deel de kostwinner voor onze volkshuisvesting. Het belang van onze haven Is groter dan alleen maar hel ontvangen van 28.000 sche pen en het overslaan van 120 miljoen ton goederen, evenals trouwens de be tekenis van een Ahoy'-hal voor Rot terdam boven de direct zichtbare van het tentoonstellingsgebouw uitgaat. Hoe men het ook wil uitdrukken, ln de belastingopbrengst per ha haventer rein, in de bedrage van Rotterdam aan de inkomsten- en vennootschaps belasting, in de toegevoegde waar de die de goederenoverslag oplevert of in de bijdrage van het Waterweg gebied aan het internationaal inko men, steeds zal blijken, dat dit gebied in belangrijke mate als nationaal kostwinner moet worden beschouwd. Men kan het Rotterdamse havenge bied niet tijdelijk voor vol verklaren of de aanleg van een nieuwe haven mond maar een paar jaar opschuiven, want dat heeft te grote, ongunstige consequenties voor ons gehele land", aldus de heer Van den Berg. Hij verklaarde ztch zorgen te baren over de te geringe snelheid van de uitbreiding van het havengebied, „Er is thans hoop, dat de voor de haven in uitzicht gestelde termijnen niet weder om worden verlengd. Hei spook van de temporisering van werken, die be slissend zijn voor onze welvaart, beeft nu lang door Rotterdam gewaard. Rotterdam zit in de eredivisie van het, havenspel en moet daar Wijven, niet vanwege zijn naam, maar vanwege het kostwinnerschap. Het blijkt dat we onze positie in het algemeen rede lijk weten te handhaven. Of dit zo zal blijven hangt af van de reeds genoem de snelheid waarmee nieuwe haven bekkens en haventerreinen gereed komen en ook van de initiatieven van ons bedrijfsleven", aldus de heer Van den Berg in zijn nieuwjaarsrede. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Op de Zuiderbegraafplaats zal woensdag het stoffelijk overschot van de heer G. D. Schoenmakers ter aarde worden be steld. De heer Schoenmakers overleed oudejaarsdag op de leeftijd van 81 jaar. Hij was al enige tijd ziek. Hij was directeur van de boekhan del J. H. Donner N.V. aan de Lijnbaan en van de boek- en kantoorbockhandel G. D, Schoenmakers aan de Lange Hil- leweg. Hij voerde daarnaast nog de directie van de Gereformeerde Kerkbode. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Met een hersenschudding moest de 28-jarlge bouwvakarbeider J. Duan Rios uit de Nijverheidsstraat gistermorgen naar het Bergwegzlekenhuia worden ge bracht. Hij was met zijn bromfiets geslipt op het natte wegdek van het oostelijk rijwielpad van de Willems brug. ROTTERDAM, dinsdag, De vori ge week is op 94-jarige leeftijd over leden de heer J. v.d, Pola. Hij was de oudste bewoner van het bejaarden centrum „Het Havenlicht" te Fenüa. ROTTERDAM, dinsdag (ANP). Door onbekende oorzaak is dit weck ende de 61-jarige Schot Harry Thom- son, tweede stuurman van het Engel se m,s. „Yergmont" in de Rotterdam se Waalhaven gevallen en verdron ken. Opvarenden van een in de buurt lig gend schip slaagden er na enige tijd in met behulp van een reddlngsiUn de stuurman Uit het water te halen. Dat de reddingsactie te laat kwam. bleek toen mannen van de rivierpolitie te vergeefs probeerden door het toedie nen van zuurstof de levensgeesten bU de drenkeling op tc wekken. ROTTERDAM, dinsdag. De direc teur van de gemeentelijke sociale dienst, de heer J. van Mill, heeft gistermorgen aan de heer G. van den Berg, le amb tenaar voor sociaal werk D, ter gelegen- heid van zijn 40-jarig dienstjubileum de eremedaille in goud behorende bij de I Orde van Oranje Nassau uitgereikt. 1 OSLO, dinsdag <NTB). Het Noor- se opperste gerechtshof heeft dezer dagen bepaald dat de Nederlandse rederij „Zodiak" N.V. uU Rotterdam bijna twintigduizend kronen, ongeveer tienduizend gulden, moet betalen als vergoeding van de schade die een van haar schepen twee jaar geleden toe bracht aan een zich onder water be vindende kabel in Sandnessundet N 00 r d - Noorw egen Hot gerechtshof bevestigde hiermee de uitspraak van de rechtbank in Tromsoe, waartegen de rederij in be roep was gegaan. Zij moet ook de kos ten van het proces betalen. De rederij meende niet aansprakelijk .te zijn om dat zich aan boord van het betrokken schip, „De Tweelingen" een Noorse loods bevond en omdat de kabel niet op de kaarten was aangegeven. Het opperste gerechtshof baseerde zijn uit spraak echter op de Noorse wettelijke bepalingen, volgens welke scheeps eigenaars aansprakelijk zijn voor de fouten van loodsen op hun vaartuigen. ROTTERDAM, dinsdag (ANP). Maandag heeft de uitloting plaatsgevon den van 500 obligaties van de 2Vz pet premielening 1952 (groot 10 miljoen) der gemeente Rotterdam. Obligatie nr. 73798 werd aflosbaar gesteld met 50.000, de nrs. 51.999 en 61.027 met elk 10.000,—, de nrs 1822, 9916, 15920, 2496, 33537, 48432, 52625, 59867, 81161 en 85219 werden aflosbaar gesteld met 1000,—. BILJARTEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Het Ml- jarttoernool om het districtskampioen schap klein biljart kader 38-2 eerste klas, waarmee maandagavond in het clublokaal van de vereniging Het Groene Laken werd begonnen, heeft een heel slechte start gehad. Er werd, uitgezonderd door Horst en Barzilay, slecht gespeeld en de meeste moyennes bleven ver beneden de mi nimumgrens voor deze klasse (16), zelfs Barzilay moest na twee winst- partijen met een algemeen gemiddelde van minder dan zestien tevreden zijn. Horsten, die evenals zijn stadgenoot Barzilay aan het einde van deze week in Hoorn uitkomt in de strijd om het nationaal kampioenschap in dezelfde spelsoort, bereikte alleen in zijn ont moeting tegen Burger een moyenne van 25. Beide deelnemers zullen straks in het oude stadje beter voor de dag moe ten komen, willen ze enige kans op de landstitel behouden. Het begin van de Rotterdamse wedstïjd hield geen be lofte in. Beiden bleven weliswaar on geslagen, doch Horsten boekte na twee partijen een algemeen moyenne van 17.50 en Barzilay van 15.55. Hoge se ries waren er de eerste avond niet. Bito, Burger en Van Eijmeren bleven ver beneden de maat. Spanning was er zo nu en dan wel. Vooral het duel tus sen Van Eymeren en Horsten boeide niet door fraai spel, maar wel doordat deze deelnemers als het ware aan elkaar kleefden. Met slechts enkele caramboles ver^ schil moest Dick van Eijmeren het on derspit delven. Dinsdagavond wordt de wedstrijd voortgezet. De uitslagen: Barzilay 350 20 90 17,50 Burger 256 20 71 12.80 Horsten 350 20 79 13.46 Van Eijmeren 340 20 79 13.07 Horsten 350 14 58 25,— Burger 147 14 41 10.50 Barzilay 350 25 62 14.— Bik 286 25 56 11.44 TAE plannen van de NTS om van de wedstrijd Feijenoord ■*-' Ajax een rechtstreekse televisie-uitzending te geven zijn dus mislukt door de weigering van de Amsterdammers om op een ander tijdstip dan twee uur te spelen. Voor honderddui zenden voetballiefhebbers die niet in de gelegenheid zijn om de wedstrijd bij te wonen, moet dit een grote teleurstelling zijn, maar men mag er Ajax niet te zwaar om vallen. Men moet begrip hebben voor de bezwaren van Ajax tegen een lichtweristrijd. Feijenoord heeft 10 dergelijke wedstrijden meer er varing dan de Amsterdammers. Het is volkomen begrijpelijk dat Ajax zijn concurrent dit voordeel niet gunt, nu er zondag zulke gro te belangen op het spel staan. Overigens geloof ik, dat men er ook bij Feijenoord niet rouwig om is, dat de wedstrijd op het normale tijdstip begint. Uit ge sprekken met Feijenoord-bestuur- defs en stadionfimctionarissen is me gebleken, dat er een heleboel bezwaren kleefden aan een ver- schuiving naar de avonduren, maar dat men daar overheen Wil de stappen om de plannen niet te dwarsbomen. "UET gevolg van deze ontwlkke- *-* ling Is dat er dus zondag in Rotterdam twee belangrijke wed strijden tegelijk worden gespeeld. Op het kasteel immers gaat Blauw Wit proberen de leiderspo sitie van Xexxes verder te onder mijnen. Xerxes heeft alles in het werk gesteld om de wedstrijd naar de zaterdag te verplaatsen, maar ook in dit geval weigerden de Amsterdammers medewerking. Op heel andere gronden overigens dan Ajax. Blauw "Wit eiste voor zijn medewerking een financiële vergoeding. Xerxes heeft dat ge weigerd. Hoogenboom zou er een gevaarlijk precedent mee hebben kunnen scheppen. Als de andere clubs er de lucht van zouden heb ben gekregen dat Blauw Wit er financieel wijzer van was gewor den, zouden zij natuurlijk ook eisen gaan stellen. In het sportcentrum van de KNVB te Zeist vindt zaterdag een selectie plaats voor de micro korfbal achttallen, die op 29 en 30 januari tegen Beigig moeten spelen. Rotterdam la b(J de damea goed vertegenwoordigd met Nel Krijgsman en Loea Klinker van Het Zuiden en Gerda van der Waarde van Spangen. Bij de heren bevindt zich geen enkele Rotter dammer. KRISKRASSER

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1966 | | pagina 1