ERNST EN LUIM OP DE KERSTDAGEN Vele mensen hebben wel „ergens" wat spaargeld... Is geld-op-de-bank méér waard? AMRO BANK fol ËESaEEgEI Commissie EEG tegen associatie van Spanje KOTALLA GAAT TROUWEN Uitbreiding culturele revolutie in China Dit bracht de t.v. PROGRAMMA'S Vanavond: Radio Televisie Duitse tv MorgenRadio ZWEEDSE NATUURFILM WIM KAN OP OUDEJAAR VOOR RADIO Televisie Duitse tv VARA-lv zal programma van Cabri de Wagt niet uitzenden Blue Diamonds in andere samenstelling Ford Stichting schenkt 10 miljoen dollar voor educatieve tv LILY EN LEO KOK NAAR CANNES Maas weer gestegen Echtpaar liet tas met ruim',8.000 in taxi staan Smeulende stompjes kaars hullen kerk in Soest in rook Hervormde gemeente Bussum aangewezen als enig erfgenaam Dak nieuwe walserij Hoogovens stort in Matroos krijgt vier jaar voor dodelijke schoten in café Japans parlement ontbonden Sparen is goed en zinvol. En men kan het doen op vele manieren. Veel is te zeggen voor sparen bij de AMRO Bank. U kunt daar immers de spaarvorm kiezen, die u schikt! Kent u de 4 AMRO-percentages? Renteboekje en Rentespaarrekening: 3'/,%. De3-maands-Terjnijn.Spaairekening:4%, De 6-maands-T.S.-rekening! 4Eb de 12-tnaands-T.S.-rekening: 5%. Datis geld-op-de-bank. En dat is méér -waard. Omdat u nog zoveel andere gezinszaken kunt regelen bij de AMRO Bank. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK W De extra service van de AMRO Bank. pag. 4 - dinsdag 27 december 1966 HILVERSUM I 18,00 St: Country and Western Express. 18 20 Uftz. v.a. WD, 18 30 Springplank. 10.00 Nieuws 19.10 Actual 10.30 Conciliepostbus. 19.35 Gcegor. zang. 19.45 Zoekend ge loven 20,00 St; Radio Fllharm. orkest en solist. 21 20 Voordracht. 21 35 Ba riton en plano, 22 00 Kunst: cult, pro' gramma. 22.30 Nieuws. 22 40 Overwe ging. 22.45 De Bocht, hoorspel. 23.40 Omroepdubbelkwartet. 23,55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n 18 00 Nieuws. 18.15 Actual. 18.25 Lichte orkestmu ziek en zangeol. 18.55 Voor de kinde ren. 19,00 Gespr. brie! uit Parijs, 19.05 Hereengymn. 19.30 Zing met ona mee. 20.00 Nieuws. 20.05 Hou Je aan je woord 20.45 Franse chansons. 21.Ï5 Het spook van Abercragghie, hoorepel 21.40 Licht instnim. ensemble, 22.00 Wie Waagt, die zingt, 22,30 Nieuws. 22,40 Actual. 22.50 Venster op de he- dend, muziek. 23 30 Lichte muziek. 23,55-24,00 Nieuws. NEDERLAND I 19.00 Nieuws, 19.01 Fipo, 19.05 Journ. voor gehoor- gest. 10.35 Zoo Zoo, maandel. dieren- procr. 20.00 Journ. 20,20 Klankom- rarikte levens. 21.00 The Fugitive. 21.50 AVRO'a televlzier, 22.25-22.30 Journ. 23.00-23.30 Kernfysica. NEDERLAND H 20.00 Nieuws. 20.01 Don Quichotfce. 20.30 Het grote avontuur, speelfilm. 21.45 TV-reclame: ^TERUGBLIKKEND op de twee kerstdagen en de zaterdag die eraan voorafging, moet ik beken nen dat de minst vrolijke tv-programma's op nu? de meeste induik hebben gemaakt. En dat terwijl het gebruikelijke kerstvertier zo nu en dan toch óók de moeite waar a was. Het een hoort trouwens bij het ander. Sinds Dickens weten toe allemaal dat een loeiende sneeuwstorm buiten onze deur di knusheid binnenskamers nog verhoogt en dat een droevig kerstverhaal de beste saus ts over een goed toebereide kal koen. Op zaterdag kregen, wij al het een en hot ander te verwerken. Eerst kwam Achter het nieuws met een voortreffe lijke aflevering die geheel was gewijd aan de gevangenis in Vught, meer een kamp dan een van die „versteende ge loofsbelijdenissen van het cellulaire stelsel" waar een inspecteur van het gevangeniswezen over sprak. De di recteur van de gevangenis te Vught deelde ons mee, dat er geen hoge bak stenen muur om zijn complex was op getrokken, omdat de bouw van zo'n muur te hoge kosten met zich mee zou brengen; vandaar dat het hele terrein was omgeven mei een hoog ijzeren hek, waar bewakers met geweren langs patrouilleerden. Ik geloof dat ik nog liever zo'n gruwelijk bakbeest van een stadsgevangenis zie, van dc bui tenkant althans. Dc titel van dit* programma was „Zitten", en de behandeling van het onderwerp was even sec en schrijnend ais dal ene woord. Het verhaal van de gevangenen was triest en eentonig, maar het dwong toch tot luisteren; dat was voor een niet gering deel 4e danken aan de ma nier waarop deze mensen waren ge filmd werkelijk alle technieken ter handhaving van de anonimiteit werden hier gehanteerd: gevangenen werden op de rug gezien, in scherp silhouet of heel vaag van voren, of men zag alleen een mond praten of een paar ogen kb ken De boodschap kwam echter dui delijk over, naar Ik hoop, vooral ook voor de mensen die vinden dat ona strafstelsel tegenwoordig veel te ethisch is. T^EN goede overgang naar de Rudi Jj Carrell-ehow was daama het tragi-komische rondje dai Carmlggelt weggaf uit de bundel Kroeglopen II; het contrast zou anders al te cm zijn geweest. Carrell la immere iemand die graag zingt dat hij gelukkig Is en „do wereld is vol romantiek". Onder ro mantiek dient men dan te verstaan een mengsel van gein en sentiment, vlot gebracht en van alle scherpe kantjes ontdaan. Ik heb pas echt moeten lachen toen Piet Mountle OP de prop pen kwam, en verreweg het beste num mer was dat van Jasperina de Jong in drie, vier verschillende gestalten. Maar op het eind werd vermeld dat Rudi Carrell de regie en alle teksten van deze show heeft gedaan, zodat ook deze gla-nemimmers blijkbaar aan hem te danken zijn. Cawell persoonlek vond ik veel sterker in zïjn 1 mei< show, die een merkwaardig laag waar deringscijfer kreeg van het publiek. De kunstraat'g beschimmelde ruit jes, de nepsneeuw en de kerstballen, -takken en -mannetjes kwamen pas goed aan bod In „Een beetje (Kerst mis) vieren" van de TROS, een pro gramma dat in zijn ongegeneerde kitsch en openhartige mediocriteit sterk deed denken aan het allereerste programma van deze nieuwe omroep. Het gure element, dat reliëf moet geven aan de warme kneuterigheid rondom de volgehangen boom, werd hier geleverd door een verfilmd tocht je naar het lichtschip Texel. Anton Pieck en Eppo Doeve, het nieuwe huis orkest van de TROS, ten onrechte The New Sound geheten, een geheel ver. zllverde Karin van Wa melen en een In witte watten verpakte Wim Sonne- veld zorgden verder voor de sfeer en het oubollige vertier. Gastvrouw Ka rin zong nog een liedje waarin vele Telegraaf-medewerkers een pluim op de hoed kregen en waarin „de heren criticasters" eventjes venijnig werden aangepakt, al eindigde het toch weer fJOK eerste kerstdag zelfde patroon te zien. prpgr. gew. aan TV-reclame die van al 2t1-'07 in de progr. zal worden op genomen. 22.25 Preken is menselijk. 22.46-22.50 Jóum. EERSTE NET 18.00 Nws. Reg, progr. NDR: 18.05 Actual. 18.10 Sport- journ. 18.50 Zandmannetje. 10.00 Ac tual. 19.21 Filmrep, 19.39 Progr.-overz. WDR: 18.05 Voor het gezin. 18.30 Hier und Heute. 19.10 TV-fllm. 19.40 Film- rep, 20.90 Journ. 20.15 Progr. rond Carl Zuckmayer. 21,00 Jegor Diüyt- schow umd andere, tv-speL 22.25 Jour naal. Aanal. commentaar. 22.40 Con cert. TWEEDE NET 18.10 Nws. 18,20 Drehschelbc. 18.55 Aul der Jagd nach Schlagzeilen, tv-fllm. 19.27 weerber. 19.30 Nws. 20.00 Progr. rond Carl Zuckmayer. 20.05 Der Hauptmano von speelfilm. Aansl. nieuws. 21 35 Terugblik op sport In 1966, 22.50 Köpeniek, HILVERSUM I 7.00 Nws en her haling SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7,15 Stereo: Klas. kamermuz, 7.30 Nws. 7.32 Lichte orkegtmuz. 7.40 Radio- krant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek, 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Klas. grarrunu- ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de huisvrouw. 10 30 Studlodienst. 11.00 Lichte gramumiz. 12,27 Mededel. tb.v. land- en tuinb, 12,30 Nws.'12.40 Kerkdienst. 13.00 Va riant. 13.30 Promenade-orkest. 14.00 De familie Leenbouts, hoorspel. 14 25 Moderne orkestw. 15.20 Stereo: So praan en plano. 15.50 Bijbelvert. voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Five oxlock. 17.15 Russ. volksmuziek. 17 35 Operette-klanken. 17.50 Over heidsvoorlichting' Dc poUtle nu. HILVERSUM n 7.00 Nws, en ochtendgymnastiek. 1 20 Social, strijd lied. 7.23 Lichte gram.muz. en rep, 7.307.35 Van de voorpagina. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws, 8.10 Lichte gram. muz. en rep. 8.308.35 Van alle mark ten thuis. D.00 Romant. orkestwerken. 10 00 Franse Barokklanken. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nyrs. 11.02 Voor de vrouw. 11.45 Pianorecital 12.00 Lichte gram muz, 12.22 Voor het platteland. 12.30 Tango-rumba orkest en zangsol. 13.00 Nws. 13,10 Actual, en kalender. 13,25 Stereo: Instrum. sextet met zan^ 13.50 Gespr. portret. 14.05 Stereo: A. Mezzo-sopraan en piano. B. Pianore cital .15.00 Voor de jeugd. 10.00—18.02 Nws. 17 00 Voor de zieken. 17.30 Dans- orkesi eo sol. HILVERSUM ni 9,00 Nws. 9 02 Actual. 9.05 Ge var. muziekprogramma. 10.00 Nws. 19.02 Arbeidsvitaminen. 11,00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Operette- klanken. 13 00 Nws. 13.02 Actual. 13 05 Vrolijk platenprogr. 14.00 en 15.00 Nws. 15 02 Lichte Nederl. muziek. 10 00 Nws 16 02 Piatenprogr. voor de jeugd. 17 00 Nws. 17.02 Actual. 17.05 Rhythm and blues. 17.35—18.00 Coun try and Western muziek. met „op< echte vrede in uw hart" Loe het maar liever in m'n pet gaf weer het- geslaagd en mislukt entertainment en een kor te kijk op het rauwe leven Aardig was de Zwitsersekinderfilm „De droom van Guus" en allerberoerdst de Duitse tv- film „De dag is nabij", vol trage, waarschijnlijk vrij/in mg-protestantse symboliek rond de Dripkomngengc- dachte Het showprogramma „Van goeden wille" mocht er ook zijn, voor al door het zingen van Llll Llndfors Verrassend openhartig was ,4>e roze wereld van George de Wilde", het on opgesmukte verhaal van een alcoholist en zUn vrouw. Ais dit echtpaar ook maar enige gêne had getoond, zou het een indiscreet programma zijn gewor den, maar Juist de totale openhartig heid ervan werkte verruimend: men stond minder als kijker door het sleu telgat te loeren dan dat men als luiste raar aan de andere kant van de tafel zat. Het was ook geen druilerig kerst verhaal, vol weemoed en berouw, wat deze George de Wilde vertelde; de drank is voor de ware alcoholist, ook al Ligt hij droog, geen verschrikkelijke demon, maar, zoals De Wilde zei, „het beste deel van ons leven", en als de drinker is „genezen", voelt hij 2ich eerst als een kind wiena pop men heeft afgepakt. Helaas schakelde ik te laat over naar het tweede net, waar „Een vervuld leven" werd getoond, een documen taire van Jan Vrijman en Ed van der Elsken over de onlangs gestorven foto graaf Joop Colson. Het leek me een voortreffelijk programma, spontaan en ontroerend. Jammer dat zoiets wordt uitgezonden op het tweede net, met weinig kans op herhaling, en op een dag en een tijdstip dat vele kijkers zullen zijn ondergedompeld in familie- jolijt. Op tweede kerstdag liep het allemaal een beetje af. al zal de televisiebewer king van „De woeste hoogte" voor velen misschien een hoogtepunt zijn geweest. Het was een woest-roman- tische interpretatie van een boek dat minder romantisch is dan het lijkt. Van de psychologische subtiliteiten kwam weinig terecht; de sneeuwstorm loeide overtuigender dón Paul Cam- mermans als Heathcliff- Maar dit was toch, wat men noemt een grote groep van regisseur Willy van Hemert, die er toch een pakkend geheel van heeft gemaakt. J. E (Van onze radio- en tv-redaotle) AMSTERDAM, dinsdag. Dit Jaa* zal Wün Kan weer een oudejaarscon ference houden via de radio. Het pro gramma heeft ais titel Laehend over de loongrens en als ondertitel Tussen Mens en Appelflap. Lachend over de loongrens wordt uitgezonden van tien tot elf 's avonds over Hilversum II. Een herhaling vindt plaats op woensdag 4 januari van half zeven tot half acht 's avonds. DE FILM VAN VANAVOND NEDERLAND 1 17.00—17.35 Vr de kim deren EERSTE NET 10.00 Nws. 10.20 Polenblut, operette. 12.0013,30 Ac- tuallteUenkroniek. 15.30 Nws. 15.35 Operaprogr. 16.45 TV-fllm. 17.00 Rels- rep. 17.40 Amus.progr. e De strijd om het wereldkampioen schap IJshockey, die in maart 1987 jn Wenen wordt gehouden, zal In Europa niet op de televisie zijn te volgen. De Eurovisie heeft maandag ln Parijs be sloten de uitzendingen van de Oosten rijkse televisie niet over te nemen, omdat de organisatoren weigeren de reclames rond de speelvelden te be perken. Vanavond Het grote avontuur van de Zweedse cineast Arne Sucksdorft Onze recensent schreef hier destijds ovar: „De natuur zoals Arne Sucksdorff die laat herleven is niet een fraaie, liefelijke stoffering, van het menselijk bestaan. Zij is voor hem een wereld, die vlak naast die van de mensen ligt en nauwelijks door hen gekend wordt Tot die conclusie zou men willen komen als men zijn film bekijkt; er komen, mensen in voor, maar slechts een enkele keer en ze vervullen dan slechts een bijkomstige rol, dienen eigenlijk alleen om meer reliëf te ge. ven aan de wereld die Sucksdorff werkelijk ter harte gaat HIJ laat de stilte leven in waterdruppels die schit teren aan een boomtak, de wreedheid loeren uit een bolle iynxenkop en vlecht twee werelden dooreen ln de geschiedenis van TJel en Anders, de broertjes die een visotter bezitten zon der dat de grote mensen er van we ten" (20 30—21.45, Ned.-2) (Van ome radio- en iv-redactle) HILVERSUM, dinsdag. De "ARA- leidlpg heeft besloten het humoristisch -documentaire programma „Vaarwel Welvaart" van Gabrl de Wagt niet Uit te zenden. Gabti de Wagt heeft bij wijze van experiment een eerste documentaire („met dubbele bodem", naar hij zelf zegt) geproduceerd, die op 20 decem ber ln Bellevue werd opgenomen. De VARA-tv-leiding, bestaande uit de he ien J. W. Rongelink, O. Montagne en P. te Nuyl, heeft deze opname jl. vrij dagochtend bBkeken. Het was niet zozeer de uitvoering, als wel de vorm vim het piogramms, die niet in de smaak viel. De heer De Wagt zal geen nieuw humoristisch tv- programma Voorbereiden. Men zoekt bH de VARA nog steeds naar een „op volger" van Zo is het (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN, dinsdag. Het xangduo The Blue Diamonds gaat uit elkaar. Er komt een nieuwe groep, The New Blue Diamonds, waarvan Riem de Wolf de leiding zal hebben. Zijn broer Ruud, het andere deel van de Blue Diamonds, vertrekt bin nenkort met vrouw Leda Morena en pasgeboren dochter naar Mexico. Th« New Blue Diamonds bestaan uit Chris van der Plaats, zang, Charley Kunz, basgitaar, Jan van Yperen, drums en leider Riem de Wolf WASHINGTON, (ANP). De Ford-stichting heeft bekendge maakt, dat zij 10 miljoen dollar be schikbaar heeft gesteld voor het ma ken van een reeks opvoedkundige te levisieprogramma's voor de Verenigde Staten. Naar de president van de stichting, McGeorge Bundy, verklaarde, wil men voor deze programma's de intellec tuele en culturele mogelijkheden van Amerika bundelen. De stichting voorstandster van eon televisie-net over het gehele land om de beoogde programma's overal tegelijk op de beeldbuis te brengen. In augustus j 1. stelde zy voor, dat er een communicatiekimstmaansy- steem komt voor niet-commercièle te levisie. De staat zou hier jaarlijks ze ker 100 miljoen dollar subsidie voor moeten verionen, wil dit net kunnen concurreren tegen de diie grote com binaties van commerciële televisie maatschappijen. Op het ogenblik tellen de V-S. onge veer 125 niet-commercièle televisie stations, die opvoedkundige program ma's uitzenden. Dow gebrek aan mid delen blijven de uilzendingen beperkt en kunnen niet-kwalitettsprogramma's over een gecombineerd net worden gebracht. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, dinsdag. Uly en Leo Kok, die met hun programma een wereldtournee maken, zijn door And ré Salvet van de Franse televisie uitge nodigd op 31 januari op te treden op het Grand Festival du Dtsque et de l'Editlon Muslcale In Cannes. Leo Kok. die samen met tv-directeur Andre Salvet tal van chansons heeft geschre ven, heeft bovendien de opdracht ge kregen de muziek te componeren voor een muzikale komedie van Maurice Tillier en Jean Prasteau voor de Fran se talevisie. (Nieuwsdienst New York Times) MADRID, dinsdag In een lapport, dat de EEG-eommissie ai?n de EEG-ministerraad heeft voorgelegd, staat dat Spanje geen associatieverdrag met de EEG be hoort te knjgen. Er kan wel aan Spanje een bijzonder handelsver drag worden aangeboden, maar de Spaanse regenng heeft een dergelijk voorstel al verworpen Eventueel zou. aldus het rapport, over drie Jaar eens bekeken kunnen worden of Spanje dan wel aan d<» voorwaarden voor een associatie met de EEG voldoet. De besprekingen van de EEG-ml reisterraad over Spanje, waar het rap port van de EEG-commissle aan d* orde is geweest, hebben nog niet to* resultaat geleid. Vorige week donder dag besloten de ministers om aan de permanente vertegenwoordigers van de zes regeringen opdracht te geven vóór februari op basts van het Com missie-rapport en de discussie in 8* ministerraad een nieuw rapport Uit te brengen. Het rapport van de EEG-com missie zegt dat Spaanse associatie niet i» overweging kan worden genomen we gens „de onstabiele toestand van de SpaaDee economie" en wegens de structuur van de Europese gemeen schap ln het algemeen. Vorige maand heeft de Spaanse am bassadeur bij de Europese Gemeen schappen, Alberto Erto Ullastres, in een verklaring voor de EEG-eommis sie gezegd dat Spanje snel antwoord wil hebben op zijn, op 12 december 1964 ingediende, verzoek tot aanslui ting bij de EEG. Spanje is bezig meit het opstellen van zijn tweede economische"ontwik kelingsplan en me^e in verband met de stijgende Spaanse handelsbalans- tekorten, zou het land zich bij een wei gering van de EEG genoodzaakt zien zijn handel op andere landen te rich ten, akdus da Spaanse ambassadeur Geen eigen risico ambtenaar voor kosten ziekenhuis (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM, dinsdag. Ons be richt over de nieuwe ziektekostenrege ling voor ambtenaren behoeft aanvul ling. In de tekst Is weggevallen, dat de verzekering voor de nog werkende ambtenaar verplloht is, voor de gepen- sioneerde rijksambtenaar en onderwij zer, wachtgelders en Indonesische ge* pensioneerden Is toetreding op vrijwil lige basis mogelijk. (Van onze correspondent) ROERMOND, dinsdag. De Maas is gedurfende de kerstdagen opnieuw gewassen. Vooral eerste kerstdag was de stand hoog. Toen noteerde Borgha ren een peil van 44 meter 15. Nadat de stuw was gestreken zakte het water weer. De stand was gisteravond om tien uur 43 meter 70. Met de was zijn weer vele hectaren bouw- en weiland overspoeld. Ook ln de Roerstreek is dit het geval. In de Maas zijn alle stuwen tot aan Grave weer gestreken. (Van onze correspondent) -BREDA, zaterdag. De 58- jange Joseph Johann Kotalla, een van de drie Duitse oorlogsmisda digers die in de Bredase straf gevangenis verblijven, zal in het huwelijk treden met de 46-jarige mejuffrouw Margarets Adelheid Semol, verkoopster in het stadje Fulda in Hessen. Kotalla, een van de kampbeulen van het kamp Amersfoort, werd in decem ber 1948 door het bijzonder gerechts hof te Amsterdam ter dood veroor deeld. In december 1951 werd hem gratie verleend; n& het uitbrengen van een psychiatrisch rapport werd zjjn straf omgezet in levens lang. In december 1960 wordt nu kend gemaakt dat hi] opnieuw (zijn eerste vrouw is enige jaren geleden gestorven) gaat trouwen. Het blrikt uit de wekelijkse bekendmaking die de afdeling burgerlijke stand van de stad Breda op het publlkatiebord bij het stadhuis heeft aangeplakt. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie zei dat het huwelijk binnenkort in de Bredase gevange nis zal plaatshebben De minister van justitie, mr. A. A. M. Struycken heeft toestemming gegeven voor een eenvoudige huwelijksvoltrekking. In beginsel was de afgelopen zomer door minister Samkalden al besloten tot toestemming voor het huwelijk, maar men dacht toen aan een huwe lijk bij volmacht. Toen duidelijk werd da; deze procedure in Duitsland met officieel erkend zou worden, is 4ot een huwelijksvoltrekking in de gevan genis besloten. Vorige week woens dag nam minister Struycken de de finitieve beslissing. Kot511a is getrouwd geweest, maar zijn vorige huwelijk werd in 1959 in Duitsland ontbonden. De laatste zes jaar is hli volgens de woordvoerder van justitie vrij regelmatig bezocht door mejuffrouw Semol, die hij nog uitzijn jeugd kant. Als voornaamste drijfveer voor het huwelijk wordt gezien de wens van Kotalla om het weinige dut hij bezit op iemand te kunnen overdragen Hij lijdt aan een hartaandoenlng en is zeer zwak. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. Een in de buurt van de Plantage wonend echtpaar heeft gistermorgen om half elf ln een taxi op weg van het Institnnt voor de Tropen naar het Centrad Sta tion een tas laten staan met zevendui zend galden en vierhonderd dollar. Het echtpaar zou de kerstdagen doorbrengen ln Antwerpen. Het herin nert zich van de taxi alleen, dat deze beige was. De politie houdt er rekening mee, dat de chauffeur de tas niet heelt ge zien en dat deze wellicht door een vol gende klant is meegenomen. In de tas zat ook een pas. (Van onze correspondent) SOEST, dinsdag De kerkgangers :n de r.k- Petrus- en Pauluskerk te Soest zagen gisteren een witte damp uit de gewelven van de kerk opstijgen. De oorzaak bleek een grote hoeveel heid kaarsenstomp)es dJe in de loop der jaren zich dear had opgehoopt en gisteren ln brand raakte, omdat naar men aanneemt iemand een brandende kaars door het rooster naar beneden heeft gegooid. De brandweer heeft de smeulende kaarsenresten geblust. De verwarmingsinstallatie van de kerk heeft aanzienlijke schade opge lopen. a' (Van onze correspondent) BUSSUM, dinsdag, De Hervorm de gemeente von Bum om gal een erfenis ter waarde van verscheidene honderdduizenden guldens ontvangen. De in november op 88-jarige leef tijd overleden heer J. N. Bouman heeft de hervormde gemeente in Bus sum als enig erfgenaam aangewezen. Na aanvaarding door het provinciale college van toezicht van de hervorm de gemeente zal het geld worden be steed voor het aflossen van de schuld van 400 500.000,die de her vormde gemeente heeft en, overeen komstig de wensen van de overledene, voor de geestelijke verzorging van bejaarde mensen. IJMU1DEN, dinsdag (ANP), Bij de Hoogovens'té IJmulden is zater dag om 12.30 uur door nog onbeken de oorzaak het dak vtn blokwalserij twee en de'knuppel walserij over een lengte van circa 150 meter ingestort. Ten gevolge van dit ongeval is een man gewond geraakt, die echter na behandeling ln het ziekenhuis naar huis kon gaan. Er is nog geen be groting opgemaakt van de totale schade, doch deze is aanzienlijk. Daar de walsinstallatie zelf, voor zover thans valt te overzien, geèn grote schade heeft opgelopen, zullen de be trokken walserij en vrij spoedig weer bedrijfsklaar kunnen 2Ïjn. De produk- tle zal voor zover dat mogelijk is door andere walser Ij en van het concern tij delijk worden overgenomen. Verwachl mag worden, (tan dank zij de aanwe zigheid van ju ssenvoorraden de afle vering vpn het eindprodukt op vrijwel normale wijze kan doorgaan. TOKIO/HONGKONG, dinsdag <NY Times, AP, Reuter). Mao Tse-toeng, die vandaag 73 Jaar wordt, hoopt de „culturele revolutie" uit te breideö tot de arbeiders in mijnen en fabrlekeu en hen te bewegen comités van arbei ders op te richten, die de macht van de communistische parüjbnreancraten zullen bestrijden. In het Chinese Volksdagblad wordt gezegd dat „vele van onze industriële en mijnbouwondernemmgen in ver schillende mate ernstig zyn beïnvloed door kapitalisme, revisionisme en. zelfs feodalisme voor wat betreft de politie ke ideologie, organisatie, administratie en politiek leiderschap". Arbeiders ln mijnen en fabrieken moet volgens het orgaan van de com munistische partij toegestaan worden „cültureel-revolutionaire groepen, co mités of conferenties op te richten die hen kunnen vertegenwoordigen". „De leden van deze organisaties moeten niet door superieuren worden aange wezen noch moeten er manipulaties achter de schermen worden toege staan". Aldus het blad. President Lioe Sjao-tsji, die volgens Westerse waarnemers een voorstander zou zijn van een meer gematigde poli tiek en een belangrijkere rol voor de vrije onderneming, zou volgens, de ln Peking aangeplakte plakkaten zichzelf op de laatste party bijeenkomst beschul digd hebben. Lioe verklaarde zich ver antwoordelijk voor fouten bij het ge ven van leiding aan de culturele revo lutie toen Mao niet in Pekmg was. Uit de zelfkritiek zou verder blyken dat de 111e voltallige vergadering van het centrale comité van de party in be gin augustus de minister van defensie Lin Biao met algemene stemmen geko zen heeft als opvolger van Mao. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. De Am sterdamse rechtbank heeft vandaag de veertigjarige matroos Pablo C. uit Curacao confarm de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens doodslag op zijn 32-jarige landgenoot, de stoker D. W. Martls. Verdachte had op de avond van 0 juni na een woordenwisseling met de heer Martis in het café Pleinricht aan het Kadljksplein in Amsterdam zijn pistool getrokken en drie schoten ge lost op zijn landgenoot. De heer Mar tis overleed de volgende morgen in het Wilhelmina-gasthuls. TOKIO, dinsdag (Reuter). De Japanse regering onder premier Ei- sakoé Sato, die al verscheidene maan den» bloot staat aan felle kritiek in verband met enkele corruptieschan dalen, heeft vanochtend besloten het parlement te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Officieel liep de zittingsperiode tot novembei van het volgend jaar In vergelijking met de verkiezingen van november 1963 zal het aantal ze tels in het nieuwe Huis van Afgevaar digden met 19 worden uitgebreid tot 486. Sato is sinds november 1964 aan de macht. Naast het verlenen van spaar- service staat de AMRO met mad en daad voer a klaar Inzake bankgiro, automatische betalingen, huurkoop, verzeke ringen, buitenlands geld, be- teggiag— Gratis boekje! Lees over sparen en andere gezinszaken in -„Het AMRO-Bankplan Voor IJet Gezin - met De 20 Nuttige Diensten". Bevat handzame in formaties over vele AMRO Back-diensten. Verkrijgbaar bij elk AMRO-kantoor.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1966 | | pagina 1