Jeugd speelde met vuur Twee contrasten SCHIEDAM SCHIEDAM Brand zonder ONDER HET WAKEND OOG VAN brandweer BRANDWEERLIEDEN EN AGENTEN: Vrouw na val overleden Alan Davie en Norman Perryman Vierduizend kerstbomen gingen in vlammen op Poststukken door vuurwerk verbrand in Ridderkerk Vuurpijl richt enorme ravage aan in kamer Weense IJsrevue twaalf dagen in de Sporthal Esperanto-agendo Beschonken en zonder rijbewijs achter het stuur Beeldende kunst in Rijnmond Wanorde Sfeer Muziek EUROTAX SCHIEDAM Grote belangstelling voor Oranje-exposities in Stedelijk Museum Loodgieter en schilder reden in gestolen auto Burgerlijke Stand Modder BURGEMEESTER SCHUDDE VELE PROMINENTE HANDEN Programma Spirit Rommel schoolmaatschappelijk werkster KOERIERSTERS j dinsdag 3 januari 1957 - pagina 5 Het terrein was nogal modderig. Daar zijn damesschoenen niet tegen bestand en dan moet de heer er aan geloven (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Voor de, reeds aangekondigde, voorstellingen van de Weense IJsrevue van Maxi en Ernst Bayer in de Sporthal, ztfn inmid dels de juiste data bekend gemaakt. Woensdag 8 februari gaat de pre mière en de revue zal voor Schiedam te zien biyven tot en met 19 februari. SCHIEDAM Merkredon, Ia 4an de januaro klubvespero Ni konversa- clos ee kdo H. Letsch sr Lekstraat 100b Ni rieevis wivmtilpn de Kon, Wil. Fonds por rigandi je la 12an de januaro fü- mon pri kancero. Honderden kinderen genoten van „hun brand". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De 43-ja rige brander A. v, T., die in beschon ken toestand een personenauto be stuurde, werd door de politie aange houden en naar het hoofdbureau over gebracht. Aldaar kwam tevens aan het licht dat v. T niet in het bez.it was van een geldig rijbewijs en dat hu op de Koe markt een, tot nu toe onbekende, over stekende dame had geraakt. De politie heelt proces-verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. Eruge uren nadat de 78-jange weduwe A M. C. van Haar gisteravond over de stoep struikelde en viel, is zij in het Dijk- zigtziekenhuls overleden. Bij de val had zij haar linkerheup gebroken. J^WEE Engelse kunstenaars exposeren in deze dagen in Rotterdam. Het zijn Alan Davie en Norman Perryman. De eerste heeft beslag gelegd op de ruimte van de Rotterdamse Kunstkring aan de Witte de Withstraat, waar zijn doeken ostentatief en emotioneel om de voorrang strijden. De tweede vond onderdak in net kunstzaaltje Zuid, maar behoort qua aan leg en karakter tot een veel rustiger wereld. Twee kunstenaars dus, die volkomen tegenge steld zijn. Alan Davie toont een reeks grote doeken van de laatste tien jaren. Het is ruim veel, misschien wat te veel voor iemand, wiens manier van werken aan de luidruchtige kant is. Grote zaal, bovenzaal en Delta-kelder schudden en trillen van het geweld, dat hij er in heeft gebracht Er is geen ontvluchten aan. De intensiteit van zun uitbarstingen plant zich voort van doek tot doek. Hij gunt ons geen rust, hij ver breekt de stilte en schijnt ons moedwillig te verhin deren op verhaal te komen. Davie werkt al jaren in deze onrustige, heftige stijl, die het beste is gekenschetst met abstract expressio nistisch. Evolueren deed hij nauwelijks. Hij schijnt zich er senang bij te voelen en ze zal ook wel stroken met zijn persoonlijkheid. Zijn doeken lijken op het eerste gezicht een warboel van tekens en vormen. Er is enige overeenkomst met de spontane schilderwijze van de Deen Asger Jorn. Ook bij Davie een. soort trance toestand, waarin hij wordt voortgedreven door een tomeloze energie. In deze toestand krijgt de psy chische improvisatie alle kansen. Er is geen begin en geen einde. Ook buiten het doek zou hij op dezelfde manier verder kunnen gaan. Plantaardige woekeringen, boemerang-aehtlge vor men, op een kluitje geworpen prullen en slingers buitelen doorelkaar. Zorgeloos en ongeremd smijt hij alles op een hoop. Hoe een ander daarop reageert laat hem koud. What's coming next? staat er ergens in een hoekje. Ja, wat zal er nu weer voor de dag komen? En dan begint hij opnieuw zijn dialoog met de dingen om hem heen, want deze blijven wel zijn uitgangspunt. TTIJ vindt ze of hij vindt ze uit, hij laat zich er door beïnvloeden en hij verzet zich er tegen. Niet de orde trekt hem aan, maar-de wanorde. Een tuiltje bloemen kan hem een ogenblik ontroeren, maar dat is sentimenteel en dus sabelt hij met felle vegen de stelen do or elk a ar. De wanorde verbastert en veront rust ons, maar dat Is nu precies zijn bedoeling. Het is een deel van zijn eigen ervaringen en deze raken direct zijn bestaan als kunstenaar, In enkele kleinere werken speelt hij een beetje met ornamentiek; ze Linkerhelft van een schilderij van Aian Davie zijn overwogener en maken de indruk van een adem pauze. Toch is Davie al met al een wonderlijk mens, een vechter met gewaarwordingen die. hoe chaotisch ook tot uitdrukking gebracht, de afspiegeling zijn van grote spanningen. Zijn creativiteit is in elk geval enorm. "DERRYMAN, ik zei het reeds, is zijn tegenvoeter. Zijn werk straalt een grote mate van rust uit. Een verblijf in Zwitserland inspireerde hem tot enkele fijne, van sfeer doortrokken doeken. Heel poëtisch is een besneeuwd plein ki Lyon. Hij heeft het vermogen zich tot enkele hoofdzaken te kunnen beperken en de verdere entourage aan onze fantasie over te laten. Van skiers en een skilift en van houthakkers in de sneeuw maakte' hij ritmisch gevormde groepjes, die er als een donker lint van figuren heel levendig bij staan. Zun talent is trouwens meer illustratief dan schilderkunstig, zoals ten overvloede blijkt uit de waterverven, die h(j van oude huizen in Birmingham en Bern vervaardigde. TJE landschappen zijn kloek gebouwd, al weer met de nadruk op hoofdzaken. Een landschap bh Delft is puur Hollands. Verder hebben muzikale onderwer pen zijn bijzondere belangstelling. Dit jaar voltooide hij twee schilderijen van het concertgebouworkest, waaruit een sterke Inleving in. het onderwerp spreekt, met het accent op het musiceren. De musici maakte hij zichtbaar uit een wolk van ijle kleurtoetsen. Toch is hij met kleur heel spaarzaam. Ze dient voorna melijk ter ondersteuning van de gevoelsindruk, die een ietwat melancholisch, peinzend karakter draagt. De tentoonstelling duurt tot en met 8 jampari, die van Davie tot 6 januari. U W. SCHMIDT (ADVERTENTIE) PAMFLETTEN VOOR TEACH-IN MOCHTEN OP KOEMARKT NIET WORDEN UITGEDEELD (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM, dinsdag, De politie moest enkele jonge Schiedammers uerMeden op de Koemarkt pamfletten utt te delen. Men trachtte de voorbij gangers, d.m.vdeze geschriften op te wekken tot bij'uioning txm de teach-in. over de oude binnenstad, donderdag 5 januari in de Koopmansbeurs. In eerste instantie wilde men geen gevolg geven aan het politiële verbod, maar nadat de betreffende artikelen van de Algemene Politie-Verordenlng op het hoofdbureau van politie waren verduidelijkt, zag men het nutteloze van de zaak in. De pamfletten vonden echter toch nog voor een deel de weg naar de burgerij, daar men, tijdens het weekeinde, op bijeenkomsten en dans partijen uitdeling hield. (Van een onzer Verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De belang stelling voor de tentoonstellingen „Oranje en Schledom" en „Kinder feest" In het Stedeljjk Museum is, tot op heden, vrtf groot. Sinds de opening (18 december J.I.) bekeken bijna 2500 Schiedammers het tentoongestelde. Vooral de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar droeg veel tot dit totale aantal bij; 694 kinderen t,m. 14 jaar (kerstvakantie!), 567 betalende vol wassenen en 246 kaarthouders pas seerden de portier. Burgemeester Roelfsema zei o.m. in zün speech, tijdens de opening van Oranje en Schiedam": „Deze expositie en ook Kinderfeest moet door zoveel mogelijk bewoners van onze stad ge- Zien worden. Ook door degenen die drempelvrees hebben". Het ziet er naar uit, dat er aan zyn opwekking gehoor' wordt gegeven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. De ne gentienjarige schilder A. A- H. W. en de 28-jarige loodgieter H. V, K. wer den vannacht op de Schiekade gearres teerd. Zij reden in een auto die in de eerstfe week van december in Amster dam was gestolen. Geboren: Hendrik w, z.v. H. van der Vliat en T. Know. overleden; G. van den Berg. 87 Jr; C, F. do Ronde, 74 Jr; M. van Heerboa, 83 jr. wed. Roelfsema. (Van. een onzer verslag gevers) SCHIEDAM, dinsdag. - Precies om zeven uur gister avond, kleurde de lucht boven Schiedam rood: brand! Maar, er gilden geen sirene's van brandweer of politie en er jakkerden geen witgejaste spuitgasten op de fiets door de stad. Men wist er van en het mocht. Kerstbomen verbranden op het braakliggende terrein, onder aan de Vlaardingerdijk. Een enorme stapel kale of bijna kale bomen vatte loeiend vlam. De straffe wind zorgde voor natuurlijke aanwakkering toen brandde de stapel. Hoog laaiden de vlammen op; de me nigte kinderen beleefde hun mooiste brand. Nu konden vele van deze kin deren ook spreken van „hun brand". In de ochtend- en middag uren waren ze, onder leading van enkele ambtenaren van de Gemeente, druk doende geweest om zoveel mogelijk kerstbomen bij elkaar te krijgen en dus, de brandstapel zo hoog mogelijk te maken. Er viel dan ook wat te verdienen. Voor elke boom die werd ingeleverd, een stuiver. De gemeente betaalde to taal ƒ200.aan „bomengcld" uit, of wel, er werden vierduizend kerstbo men verzameld. Het verzamelen gebeurde op tien plaatsen in de stad: het Van 't Hoff- plem, het Frans Halsplein en Roozen- burgplein, op de parkeerplaats Broers- vest, voor de Singelkerk, de Parkweg hoek Mgr. Nolenslaan, op het Dr. Wl- bautplein, St, Lidulnapleln, de Laan van Bolnes en op de Schiedamseweg in Kethel. Padvinders waren bij alle verzamel plaatsen present, namen de door de jeugd aangevoerde bomen in ontvangst en betaalden de stuivers uit. Twee vrachtwagens van de "gemeen te zorgden voor de afvoer naar de stookplaats. Aan sjouwer(tjes) geen gebrek. Schiedams toekomst zat boven op de wagens en droeg zorg voor een enthousiaste in- en uitlaadpartij. VOOR DE NIEUWJAARSRECEP TIE, die bungemeester H. Roaif- sema, bijgestaan door zijn doch ter Martha, die de plotseling ziek geworden mevrouw Roelfse ma moest vervangen, bestond al steeds een bijzonder grote be langstelling. De vele Schiedammers, raads leden en wethouders, dienst hoofden en ambtenaren, en ver tegenwoordigers van bedrijven en industrieën van het maatschap pelijk en sociaal leven, 2ij>n gisteravond burgemeester Roelf sema in de aula van het stedelijk museum de beste wensen voor het nieuwe jaar komen aa>nbie- cfcn. Op de foto het echtpaar P. van Vollen-hoven Sr. in gesprek met de burgemeester. RIDDERKERK, maandag (ANP). Jongelui hebben in de oudejaarsnacht brandend vuurwerk gegooid in de brievenbus van het hoofdpostkantooi in Ridderkerk. Daardoor zijn de post stukken die er tussen zaterdagmiddag 12 uur en 's nachts een uur «n de bus waren gedeponeerd, verloren gegaan. OUDERKERK AAN DE IJSSEL, dinsdag. Het eompetitie-progiam- ma van de v.v. Spint voor zaterdag 7 januari luidt: Spirit 1GJ.S.I. te 2.30 uur. Alleen als het de gehele week droog blijft Is de geplande wed strijd misschien te verwezenlijken (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. RJ3.T.- chauffeur J. Vollenhoven zal de oude jaarsnacht lang in het geheugen hou den. Een in de Bellevoystraat afge schoten vuurpijl drong zün kamer binnen en richtte daar een schade aad van ongeveer vierduizend gulden. Elders in Rotterdam verliep voor sommigen eveneens de oudejaarsnacht minder naar wens. Uit de omgeving van de Peppelweg werden na een wat al te rumoerige viering vier jongelui in de leeftijd van zestien tot 21 jaar naar het bureau Bergsmgel gebracht. Zij werden spoedig gevolgd door drie andere leeftijdgenoten. Donderbussen en rotjes werden on der andere in de personeelsingang van- de Bijenkorf tot ontploffing gebracht, terwijl sommige stukken vuurwerk door open ramen in de Dirk Spit&traat werden gegooid. Een 23-jarige kantoorbediende gooi de op de Bergseiaan een stevig roken de bundel oud filmmateriaal naar bui ten De brandweer bluste verschillende kerstboombrandjes m onder meer de Spiegelmsserstraat, de Ru broekstraat en de Mathenesseriaan. Honderden jongelui, die zich hadden, verzameld op de 's-Gravenweg bij de Charlotte de Bourbonlaan dwongen verschillende automobilisten tot stop pen. Zij beschadigden daarbij de auto's. Met assistentie van een politiehond werden ze verspreid. Het politiebu reau Bergsingel werd omstreeks twee uur met rotjes onder vuur genomen. Een vijftienjarige jongen werd het bureau binnengebracht, zijn moeder haalde hem twee uur later af. Op deskundige wijze werd de stapel opgebouwd. Een brede, vnj compacte basis en daarop steeds weer nieuwe la gen kerstbomen. Voorzorgsmaatrege len behoefde de brandweer bijna niet te nemen, daar het (met gras begroei de) terrein behoorlijk drassig was. En hoe meer vrachtwagens af- en aan reden, hoe modderiger het werd. Aan het eind van de middag waren de voorbereidingen ten einde. Toen al waren de mensen van gemeenteremi- gingsdienst gelukkig. Een groot deel van de kerstbomen waren van de straat af, hetgeen voor hen inhield: besparing van tijd, arbeid en kosten. Toen de stapel brandde hadden de kindei en waarschijnlijk dubbel ple zier. Met glinsterende ogen stonden ze op de Vlaardingerdijk, de Burgemees ter Stulemeijerlaap en (natuurlijk) zo dicht mogelijk bij het vuur. Aanvan kelijk trachtte de politie de jeugd ach ter een provisorische afzetting te hou den, maar bij voorbaat stond eigenlijk al vast, dat dit toch met zou lukken. De agenten zorgden er echter wel voor dat de afstand tussen vuur en kinde ren een veilige was. De brandweer bleef werkeloos en kon volstaan met het in de gaten hou den van de Noordmolen Lvun. even tuele overwaaiende vonken. Er ging geruime tijd overheen eer de vierduizend bomen waren uitge brand. De belangstelling was groot en bleef groot. De omwonenden grepen zelfs de kans aan, om oude rommel op een gemakkelijke wijze kwijt te raken. Zo zag men o.m. een huisvader een oude fauteuil tussen de kerstbomen deponeren terwijl ook een poppen- wiegje met een sierlijke boog op de brandstapel belandde. De chef van het bureau Jcurdzaken, de heer G. Reus, een van de Ijverige organisatoren van de kerstboomver branding, was de enige die problemen had. Staande voor het inmense vuur, was hij druk bezig zijn zakken te doorzoeken, naar een vuurtje GEMEENTE SCHIEDAM Bij het openbaar onderwijs in bovengenoemde gemeente kan een worden geplaatst in de rang van COMMIES. Betrokkene zal voornamelijk worden belast met werkzaamheden ten behoeve van leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs, van de school voor moeilijk opvoedbare kinderen en van de school voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden. Het bezit van het diploma „Maatschappelijk Werk ster" is vereist. De bezoldiging bedraagt in minimum en maximum respectievelijk 747,- en 1026,- per maand. Vakantietoeslag 6% per jaar. De gemeente Schiedam is aangesloten by het IZA- Zuid-Holland. Deelname aan gepremieerde spaarregeling is mo gelijk. Eigenhandig geschreven sollicitaties dienen binnen 14 dagen na verschijning dezer advertentie te worden ingezonden aan Burgemeester en Wet houders. UW UITZENDBUREAU IS MANPOWER Manpower vraagt voor directe uitzending naar bij haar bekende bedrij ven boekhoudkundige kracht met accountantservaring. Op de hoogte met loon administratie. Het Lustrum-nummer van Manpower-Nleuws, het voor iedere uitzend kracht onmisbare infor matie-blad, wordt bij een bezoekje aan ons kantoor gaarne en gratis aan u overhandigd. MANPOWER 's-Werelds grootste uitzendbureau Hoogstraat 198 Schiedam, tel. 2G0844 PASFOTO'S KLAAR TERWIJL U WACHT. Foto Van Vuuren, Hoogstraat 108, Schiedam. Tel. 20. Lot op hot juiste adres. Personeel gevraagd Voor spoedige indiensttreding gevraagd actieve BEZORGERS Leeftijd va. ïfl jaar, Aanmel den De Schiedammer, Hoogste. Foto, film en projectie UW UITZENDBUREAU IS MANPOWER Manpower vraagt voor directe uitzending naar bij haar bekende bedrij ven steno-typiste moderne talen typiste moderne talen Het Lustrum-nummer van Manpower-Nieuws, het voor iedere uitzend kracht onmisbare infor matie-blad, wordt bij een bezoekje aan ons kantoor gaarne en gratis aan u overhandigd, MANPOWER 's-Werelds grootste uitzendbureau Hoogstraat 198 Schiedam, tel. 260844

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 2