liegende auto blijft een droom LECTUUR NAAR KEUZE VOOR AUTOMOBIEL BEZITTERS trim KORTE VLUCHT MET HULP VAN SPIERKRACHT MODE WIJZER OP DE WEG W:J 1# pagina 4 - dinsdag 28 maart 1967 Excellenties en hun dames (Van onze moderedactrice) Wanneer we na oneindig; Informeren, advi seren en formeren, dan eindelijk een nieuw kabinet zullen hebben cn daarmee een verse reek» excellenties, is er Iegelijk een groep dames, die zich straks aan de zijde dezer excellenties in het openbaar moeten vertonen bil allerlei plechtige dan wel feestelijke ge legenheden. Er wordt dan véél hoofdgebro ken over de garderobe, want wie tot de V.I.P.*- in den lande gaal behoren, moet er naar gekleed zUn ook. l)e dames op deze foto's, geëscorteerd door Indrukwekkende Heren met Hoge Functie, dragen allen Parijne of Italiaanse couture. Wellicht kunnen ze helpen bij het samen stellen van nieuwe garderobes teneinde het Haagse society beeld de grootst mogelijke fleur te verschaffen? OP DE KOFFIE IN HET CAT8HU18 Japon met jasje in kaneelbruln en wit. De Jurk is mouwloos, het jasje getailleerd. (Philippe Venet, Parijs) OCHTENDWANDELING IN DE SCHEVEN!NGSE BOSJES Citroengeel Jasje met fljnegrljze en turkooiskleurige dwarsatrepen op helder gele shorts, (Emmanuel Ungaro, Parijs) OPENING DEP STATEN-GeNERAAL Meloenkleurlg doublefaced gabardine voor een mantel pakje met nauwsluitend Jasje en rok met diepe plooi van voren, (Pierre Cardln, Parijs) GALA IN DE KONINKLIJKE SCHOUWBURG Avondjapon In een ahantung dauron met rose en appelgroene, door gebogen zwarte lijnen omvlochten, vlakken, En een brede Japanse gordel, een hoog split dat uitzicht biedt op de Jange broekrok. (Slmonetta Fablanl, Parijs, Rome) (Van een medewerker) TT LIEGEN heeft de mens steeds gefascineerd. Het is dan ook geen wonder dat, toen de vooruitgang van wetenschap en techniek daartoe mogelijkheden hood, de luchtvaart zich snel ontwikkeld heeft. Ondanks deze snel le voortiitgang echter, is het vliegen nog steeds een middel voor massavervoer, terwijl van „zelf vliegen" tui up dit moment de militaire luchtvaart en de zweefvliegspovt buiten beschouwing gelaten nog maar weinig sprake is geweest. Toch is dit eon onderwerp dat in de loop van de jaren tal van technici heeft beziggehouden. Het ligt voor de hand, dat men daarbij veelal is uitgegaan van de reeds bestaande constructies, als de auto en in het verleden zelfs de flets. Rond de eeuwwisseling hebben verschillende constructeurs zich. ern stig beziggehouden met het ont werpen van een „vliegende iiets", maar alle pogingen Hepen op niets uit. Eerst nadat tie Franse n.iwWl- fabrikant Pen gei. >i een prij.s van 10Ü0 goud frank uitloofde voor dege ne die met een vil eg fiets op vlak terrein over een afsumd van t meier op een hoogte van 10 rm zou „vliegen", begon de belangstelling voor dit wonder Hike vervoermiddel opnieuw sterk toe ie nemen. En.... het gelukte, hoewel deze prostatie meer mot acrobatiek dan met avia tiek te maken had. Peugeot loofde nogmaals een prijs uit. ditmaal van 10.000 frank en stelde daarbij de els. dat op 1 m hoogte moest worden ge vlogen. over een afstand van 10 m hoen en 18 in terug, Meer dan 100 gegadigden waren op de 2e juni De Amerikaanse Travelpla>ne die in 1947 opgang maakte. 1012 in het ..Pare des Princes" te Parijs bijeen, vergezeld van de meest vreemde bouwsels, Geen van allen slaagde erin zijn flets van de grond te krijgen en het op sensatie beluste publiek keerde, evenals de deelnemers, teleurgesteld huis waarts. PRAKTISCHE WAARDE NA de eerste wereldoorlog zijn er nog vele pogingen ondernomen om een echte luchtfiets te bouwen. Er werden zelfs opmerkelijke resultaten geboekt, Zo slaagde dc Fransman Poulain er in 1021 in op meer dan 1 m hoogte een afstand van ruim 10 m. vliegend af te leggen. De Duitser Hofmaan fietste zelfs meer dan 400 m. door de lucht, doch het bleef al les bij experimenteren met toe stellen die eigenlijk geen enkele praktische waarde hadden. Zelfs in 1949 kwamen er nog sensationele berichten uit Amerika over een vliegende flets, maar ook. deze bleek niet die levensvatbaarheid te hebben die de bouwer ervan verwachtte. Is het met de vliegende auto of gaat het hier om een rijdend vlieg tuig anders gegaan? Ook deze ge dachte bestond reeds lang bij tal van uitvinders. Reeds in 1909 publiceer de een bekend Engels tijdschrift een uitvoerige beschrijving van een vliegende auto en ook in latere jaren heeft dit object steeds weer ih het middelpunt van de belangstel ling gestaan. En niet alleen bij fan tasten en gelukzoekers, Ook Herbert Austin, de oprichter van de Austin automobielfabriek, heeft zich ernstig met dit onderwerp beziggehouden en zeUs verscheidene patenten aange kocht om deze in praktijk toe te passen. Later schijnt ook General Motors in Amerika zich met de vliegende auto te hebben bezig gehouden, ter wijl ook in Rusland proeven op dit gebied genomen zouden zijn. Intussen waren het niet alleen de groten die trachtten, de vliegende auto te verwezenlijken. In de loop van de jaren zün er verscheidene prototypen gebouwd door onafhan kelijke constructeurs en sommige van deze ontwerpen hebben inder daad gevlogen. In de Amerikaanse pers is in de loop van de jaren mel ding gemaakt van de bouw van veie van deze vliegauto's, die o.m. onder namen als Aorocar, Aerauto, Air- phibie, Roadplane. Convair en de vliegende auto's van Hall, Blessing, Chaleaux e.d, min of meer bekend heid hebben gehad. NEDERLANDS ONTWERP NA de oorlog, in 1949. ont wikkelde de Nederlandse constructeur Hanssen een vliegauto, waarbij het au togedeelte kon worden losgenomen van het vlieggedeelte. De bedoeling van deze constructie was de gebrui kers in de gelegenheid te stellen door de lucht van vliegveld tot vliegveld te reizen en vandaar ver- dor over de weg naar de plaats van bestemming te gaan. De in Amerika gebouwde Aerocar behoort tot de weinige constructies die verscheidene jaren achtereen ..in het nieuws" gebleven zijn, Het toe stel heeft gevlogen en de fabrikant schijnt vol goede moed voor de toe komst. Uit alle proeven die er op dit ge bied hebben plaats gehad ls wel kamen vast te staan dat de vliegende auto technisch heel goed te verwezenlijken is. Een geheel an der punt is echter, of hot wel zin heeft tot de bouw van dergelijke toestellen over te gaan. Luchtvaart-deskundigen menen, dat een vliegvoertuig geen redelijke bestaansmogelijkheden heeft, omdat het te zwaar en te on-economisch zou zi.jn. En ook in kringen van au tomobieldeskundigen is men door gaans weinig enthousiast, omdat men voorziet dat. een dergelijk voer tuig op de weg een gevaar voor het overige verkeer zal betekenen, ter wijl men bovendien een relatief kor te levensduur en een hoog brand stofverbruik vreest. ECONOMISCH Het ontwerpen van een vlieg-atilo schept meer problemen dan men op het eerste gezicht zou veronder stellen. Een dergelijk ontwerp im mers. moet niet alleen technisch tot in details zijn uitgewerkt, maar daarnaast ook economisch bereik baar zjjn. Komt men tot een ont werp dat meer gaat kosten dan een gewone auto en een sportvliegtulg te zamen, dan heeft het al geen enkele zin meer verder op de con structie door ie gaan. Technici zijn dan ook van oordeel ook al omdat het vliegtuig en de auto twee vol komen verschillende eenheden zün. elk met hun eigen specifieke con structie-details dat het auto-vlieg tuig nooit een werkelijke kans op succes zal hebben. „Kies uw auto", een opgave die al tijd heel moeilijk ls en blijft. Want er is zoveel aan de markt, Evenals andere jaren is onder deze titel weer verschenen het KNAC-Au- to-jaarboek, een gids waarin on geveer alle auto's zijn opgenomen die momenteel verkrijgbaar zfön. In totaal 232 pagina's met 200 il lustraties en uitvoerige specifica ties en prijzen. Een koopje dat El sevier uitbrengt voor de prijs van 3,50. „Een wonder op 4 wielen" handelt over alles wat er van de auto te (ADVERTENTIE) trim chocolade-raints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met triral CHOCOLADE-MINTS weten valt (Donker, 17,90). In dat boek vertelt Reinhard Selffert in twintig hoofdstukken heel wat dat de moeite waard ls. Echt niet uitputtend, naar wel mooi om het nog allemaal op de stoel thuis door te nemen. Achter alle auto's staan mensen. Ook heel hoge bazen. Over „Die mobilen Manager" heeft Will Ber- thold een boek geschreven (Mo derne Verlags GmbH MVG, 20), waarin hij over de belangrijke mannen achter negen puitse auto- firma's vertelt. Met veel „inside- information" en verhelderende ge sprekken. Wie alleen maar adressen, en steeds maar adressen, wenst te hebben over de gehele automobielindu strie in Duitsland en alles wat daar bij behoort, vindt dat alles In „Taschenbuch der Automobil- Wirtschaft 1906-196?", een handi ge uitgave van Veith-Pirelli. Het werd samengesteld door Werner Kroll Verlag in Garmisch Parten- kirchen. P. Olyslager verplichtte nu weer de rijders van Volkswagen 1500, 150OS en 1600, Vaüxhall Victor 101-VX 4-90, Opel Kadett en DKW F102, doordat bfi Kluwer voor elk van deze typen boeken verschenen in de Vraagbaak-serie (ƒ4,95). Elk boekje geeft een complete handleiding. Onmisbaar voor de bezitter van zulk een merk. Voor J, J. Molenaar's Automobielbe drijf gaf Van Lindonk iö Amster dam „Het Morris Prentenboek" uit van Lex Gravesteyn, een aar dig boekje met bijna negentig plaatjes en veel tekst Men kan het boekje bft Molenaar in Amers- - foort bestellen voor 1,25. Of „De Ideale autorijder" bestaat, blijft een grote vraag, 3. F. Bas ten, inspecteur van politie te Zwolle, wil graag dat ze op de weg komen. Hfi heeft vooral voor beginnende autorijders een uitste kende pocket geschreven (Else vier, 3,50),waarin mede reke ning is gehouden met de nieuwe verkeersregels en verkeerstekens, die onlangs in werking zün getre den. J.M.F.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1