Sigma Rijnmond: Het klimaat moet worden verbeterd Invloed znsterstekort op bouw ziekenhuis I 1 mm H33HEQGJ Flatcommissies niet eens met vlagverbod Z05 'BR MOET HIER IETS GEBEUREN' Vlag op hoogste punt Patiënt meer ambulant' door Bert van Polen Afgeknapt Stiltedag Activeren HAV-BANK WINT AMEV-VOETBAL TOERNOOI GESLAAGDEN MMS Burgerlijke Stand Intrede van ds. Groenewegen in Schiedam Gusto's Muziek ia superieure afdeling blijvend goedkoper if*" Duitse machinist op heterdaad betrapt tijdens diefstal van fiets KOERIERSTERS g Voor GROTE en KLEINE MEISJES 5,90 leerling verpleegsters TREVÏRA MODEMAGAZIJN' dinsdag 30 mei »87 - pagina 5 TTET begint (zaterdagavond in de Seine- damse korenbeurs waar wethouder van kunstzaken mejuffrouw G, D. de Graaff en een handjevol rechercheurs een kleine hon derd hippe chicks en vogels in het oog hou den) zó: „Zeg nou verdorie eindelijk wat jullie wil- Een afgrijselijke kreet. Nu staat een jongen bliksemsnel op. Hij* slingert zijn vraag de zaal in: „Kunt u niet een huis met dertig bedden neerzetten?" Een daverend gejuich. „Daar zijn we mee bezig. Een logement waar mensen zonder bed een bed vinden. Geen jeugdherberg". Het hééft geduurd maar nu kan Rotterdams fulltime sigmant Martin Lusse (20) Am sterdam weer recht in de ogen kijken: Sigma Rijnmond is er. Deze eerste bijeenkomst is informeel, 't Is tegelijk een hear-in en een persconferentie, "t Belooft chaotisch te worden. Als Martin Lusse met zijn rotge- noten achter de tafel gaat zitten, zijn al een paar dingen gebeurd. Vier jongens en een meisje zijn het water van de Schie ingespron- „Het hindert niet wat je doet, als je maar creatief bent" te krijgen. Maar dan moet er wel een rijke, sympatiserende figuur achter ons komen", zo zegt hij. XTET wordt nu chaotischer. Een -1-1 groepje kunstminnaars van het Zakkendragershuisje knapt er op af en verdwijnt stil. Vanachter de tafel klinkt een stem: „Nou moeten jullie stil zijn of we laten de zaal ontruimen." Het wordt niet stil. Dan maar een film, zo wordt be slist. Vrijwel geen mens die er naar kijkt. Na een paar minuten over stemmen de Beatles vrijwel alles. De film blijft doordraaien. Aalvlugge Martin Lusse snelt in- T)Tprn tussen onvermoeibaar door de zaal. JA>Jli X -pOeZlB Hij ziet er niet ontevreden uit. Na twintig minuten stopt de film. Nu komt de Delfts e band Sliep in actie. Een accordeon, een gitaar, een drum. Iedereen concentreert zich in die hoek. Er wordt een kring ge vormd. Een paar gaan er dansen. Martin Lusse straalt. Nu wordt het tijd met hem te (Lusse: „Dat is nou echt sigma- Üsch. Voorbijgangers bleven staan en hadden dolle pret."). Als ze terugzijn en twee jongens met ontbloot bovenlijf in hun eentje ;aan dansen, ontploft er een rook- >om. (Lusse: „Een anarchistische uiting die ik afkeur".) De rechercheurs grijpen niet in. T USSE vertelt nu de bedoeling. De twee voornaamste projec ten van dit ogenblik zijn: Sigma- film m het museum Boymans-Van Beuningen en poëzie in een speciale RET-trara op een speciaal circuit. De zeer onrustige zaal hoort dat Signiafilm misschien al wel over een maand begint. Speciale filmweken Bergmann, Elvis Presley, voor ie dereen wat. De RET is enthousiast over het poezie-plan, zo wordt verteld. Ver der wordt er niet veel over gezegd. (Later hoor ik van Lusae dat ie dereen in die tram gedichten moet kunnen voorlezen. Het circuit moet klein zijn: ongeveer een kwartier. Een definitief besluit van de EET kan iedere dag worden verwacht). Dan is er het Heemraadsplein- plan. De gemeente Rotterdam gaat het verbeteren. Hele nachten feesten daar, belooft Lusse de bier en cola drinkende en snoepjes smikkelende zaal. (Later zwakt Lusse dat af. Nou ja, zegt hij, er kunnen bijvoorbeeld 's zaterdags- en 's zondagmiddag ge dichten worden gelezen. Als de mensen maar bhj zijn, hè). Lusse neemt het woord opnieuw, in oktober komt er in samenwerking niet de Nationale Speelweek een ne-m die 24 uur gaat duren, zegt hii. üij vraagt nu reacties. Die komen er niet. „De bedoeling is dat we een ruim- „Er komt een stichting, anders krijgen we geen subsidie. Het zit er trouwens wel in dat we binnenkort een kleine subsidie gaan vragen. Verder gaan we contact zoeken met actie-groepen in andere plaatsen in Rijnmond. Zwartewaal, Rockanje. Sigma is ontstaan uit de Nationale Speelweek, van vorig jaar. Ik ont moette daar Simon Vinkenoog. Een paar Schiedammers hadden toen al contact met Sigmacentrum Amster dam. gezocht. Er moet hier iets gebeuren. Rot terdam moet uit zijn isolement ko men. Het klimaat is erg passief. Er is nog een collectief minderwaardig heidscomplex. Maar over een jaar of vijftien dan is Rijnmond deh oofd- stad van Nederland, misschien wel het centrum van West-Europa.'.' Hij vertelt dan over het tjjdschrif- tenwïnkeltj e -plan. De bedoeling is dat zo'n winkeltje in Rotterdam komt. Donald Duck moet er liggen, de Evergreen-review, Provo. Van ie der exemplaar een stuk of twaalf bijvoorbeeld. Hij vertelt over bet kleurenplan. Daarmee is Sigma Rijnmond nog be zig. Nee, hij kan er verder niets over zeggen, Een ding is zeker: de steden zijn te grijs. Wat wil Sigma Rijnmond? „Mensen localiseren en activeren," Iets duidelijker? Martin Lusse TTIJ vertelt over het stilteplan. Het "zou mogelijk moeten zijn dat er op een dag geen verkeer is, zodat iedereen rustig op de stoepranden kan zitten, In ieder geval moet wor den bereikt dat de mensen zeggen: bu Schiedam en Rotterdam al vast hé, er is nog stilte. Hij vertelt verder over Sigmafilm. De bedoeling is ook, zegt hij, dat er een workshop komt. Amateurs moe ten hun filmpjes kunnen vertonen. En verder wil Sigma Rijnmond met iedereen in, contact komen die ontevreden is, jonge toneelspelers, jonge onderwijzers, jonge kunste naars. Sigma Rijnmond wil de ideeën bundelen. Lusse: „We verwachten dat we over anderhalf jaar in Schiedam een eigen ruimte krijgen. In die tussen tijd moeten we de straat op of moe ten we een zaal huren. We zijn ook voor be-ins en love- ins. De mensen moeten liever tegen elkaar worden. Zo'n be-in kunnen we bijvoorbeeld houden bij de ope ning van de Rotterdamse beat-kel- der en op het strand van Rockanje." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag, Met bet hijsen van de vlag op liet „hoogste punt" van het in aanbouw zijnde nieuwe gemeente ziekenhuis, is gisteren weer een mijlpaal bereikt in de bouw van het ziekenhuis, dat over ongeveer twee jaar in gebruik genomen zal kunnen worden. „Ik vertrouw er maar op dat dit nieuwe ziekenhuis niet reeds ver ouderd zal zijn, wanneer hei in gebruik komt", zo heeft de wethouder voor de Volksgezondheid, de heer Eykenaar, wat zorgelijk opgemerkt in zijn rede, waarin hij de problemen bij de ziekenhuis-exploitatie aanstipte, maar ook een wijziging in het huidige stramien verwachtte. Terwijl de vele genodigden, die on geveer 250 traptreden hadden be klommen naar het hoge dak, nog vol bewondering waren voor het bijzon der mooie uitzicht dat men vandaar had, werd de vlag gehesen door zuster G. Burger, oud-lid van de Gemeente raad, die rond veertig jaar in en voor het ziekenhuis heeft gewerkt, o.a. in de Ziekenhuis-commissie en de Bouw-Commissie en bij de plechtig heid „het vrouwelijk element verte genwoordigde dat zo sterk aanwezig is in het ziekenhuis", Zij ontving later, evenals adj,-directrice zuster B. Es- sink, een boeket als dank voor het vele werk dat was verricht. Een uur tevoren, zo deelde wethou der Eykenaar mee, heeft de aanbeste ding plaatsgevonden van de bouw van een nieuwe vleugel voor het zuster huis, waarin rond honderd hoofdver pleegsters en verpleegstens gehuisvest kunnen wonden. Er wordt op gewenkt dat deze nieuwe vleugel gereed zal zijn nog vóór hert. nieuwe ziekenhuis, wat echter niet mag afdoen op hert. in zo kort mogelijke termijn afleveren van het ziekenlhuis. PERSONEELS-TEKORT Dit bracht de wethouder op het person eetprobleem. Het ls niet mak kelijk om verpleegsters te krijgen, voor hel zeer arbeidsintensieve werk, dat maar heel ten dele „gemechaniseerd" kan worden. Bovendien trouwen de verpleegsters jonger dan vroeger het geval was. „Er moet dan ook aan gedacht wonden om moer mannelijk personeel aan rte trekken", vond de wethouder. Dat wordt aanitrekkelijk, nu de sala riëring van het verplegend personeel zoveel beter is geworden. Ook de ministeriële besahiltiking, in gaande 1 januari 1967, waarbij hogere eisen aan de vooropleiding worden gesteld, maakt de werving van ver pleegsters niet makkelijker en gaf 6e wethouder grote zorgen. AMBULANT De wethouder haalde een artikel van dr. J. C. M. Hattinga Verschure, directeur van het O. L,, Vrouwe Gast huis fte Amsterdam, aan, waarin de nieuwe Inzichten in het ziekenhuis wezen worden vermeld, „De patiënt moet meer ambulant worden", was in het kort de strekking. Het onderzoek en de behandeling van de patiënten zou meer poQikii- ndseh kunnen geschieden en zij zou den minder snel in een ziekenhuis op genomen moeten worden. Daardoor zou hei aantal bedden beperkt kunnen blijven. Ook zou de patiënt een deel van het werk zelf moeten gaan doen, zoals het opmaken van de bedden, en de maaltijden zouden volgens het ca- fertana-systeeun verstrekt kunnen worden. SCHIEDAM, dinsdag. In het ka der van de vierling van het veertigja rig jubileum van de personeelsvereni- ging van de „Holland van 1859", werd in Dordrecht op het EBOH-terrcin een voetbaltoernooi gehouden, waar aan werd deelgenomen door elftallen van de verzekeringsmaatschappijen Utrecht. V.V.M., HAV-Bank en Hol land van 1859. De voetballers ven de HAV-Bank gingen met de eer strijken na een 32 overwinning op de Holland, een 00 gelijkspel tegen de V.VAl. en een 4—0 overwinning op de Utrecht; Na afloop vond, tijdens een diner in Ho tel Statenhof, waaraan alle spelers en supporters aanzaten, de prijsuitreiking plaats. <Van een onizer venstaggevers) SCHIEDAM, maandag Bij de Rijks middelbare school voor meisjes (MMS) te Sdhledam zijn voor het eindexamen geslaagd de dames: E. H, Barernds, J. C. Bo-rzilay, A, V. Boroat, C, D. Dggink, M. M Groenenibeng, E. Hofman, E. M. van Ipeiren. E. S. Ka- rel, E. H, van dec Nat, G. C. van Oos ten, J. Rotonans, E. J. Schipper, C. P. van SohiijndeL, J. Stok, H. M. Stelle, A. G. UMrik, M. in 'tVeid, N. H, Engel se, alleen te Schiedam; J. H. Bagger man, C W. Klem. J. v. d. Meer te Rot terdam en W. Berkhoff te Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De fiat- «Hmnlsgies van de gemeentelijke flat gebouwen aan de .Mgr. Nolenslaan. spiering shock, Vijfsluizen en de Pr. "imelminaflat zfln het (nog steeds) «et eens met het door de gemeente- gesanctioneerde besluit van b. en w. dat er op file gemeentelijke woon- fttjouwen niet langer centraal ge ragd zal worden van de op die ge- «Miwen aanwezige vlaggemasten, In een brief aan de gemeentoraads- «den vragen de gezamenlijke flat- •^^Jttussies (correspondentieadres: J v. d, Ende, Mgr. Nolenslaan 676) hert raadsbesluit „als niet rechtmatig te aio genomen" te willen herzien, zodat rust in de flatgebouwen weer zal terugkeren. commissies marken op, naar Raiding van de uiteenzetting van Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen tie raadsvergadering, dat b. en w. besloten hadden om het centraal vlag gen te verbieden om een „vlaginci- dent" te vermijden, dat onder de be woners van de flatgebouwen niets be kend. is van een vlag incident en dat juist door de maatregel van het colle ge een wlagincldent ls ontstaan, maar dan. tussen b. en w. en de bewoners. VRIJHEID De, commissies stfn van oordeel, dal de bewoners de vrijheid moet worden gelaten al of niet gebruik te maken van de centrale masten, die daar spe ciaal voor zUn aangebracht om ondes kundig vlaggen te voorkomen. Ook dat tedmiseh onmogelijk ia voor de bewoners om self, under gevaar voor anderen, nog vlaggehulsen aan te brengen aan de gevels van de ge bouwen. Ook wijst de commissie er op, dat er onder de bewoners van de flatge bouwen geen enkel conflict bestaat, ook niet omtrent hat gebruik van de masten ,zodat hert ook niet nodig is te gaan discussiëren of de meerderheid voor de minderheid moet bukken Door het ve»*Oid om gebruik .te maken van de centrale maften, wordit aan de bewoners de vrijheid daartoe ontno men, terwijl er door niemand van dfe bewoners om een vlagverbod is ge vraagd. De commissies verzoeken nu de raadsleden dringend de bewoners de vrijheid .tot vlaggen van de masten te rug te gaven en de bewoners zelf te laten beslissen of zij al of niet van de masten gebruik, zuilen maken. De commissies hebben getoond, zo wordt opgemerkt, in staat te zijn de bewoonbaarheid en de verdraagzaam heid onder de bewoners van de flat gebouwen te bevorderen. Hetgeen zij ook geheel vrijwillig op zich genomen hebben. (Naschrift redactie. Een aanvulling ls wel nodig. Het centraal vlaggen op bedoelde gebouwen is nooit door de bewoners gedaan, doch door de ge meente als „huisbaas". Dit gebeurt dus niet meer, maar de bewoners kunnen nu zelf gaan vlaggen, indien zij er behoefte aan hebben. Er zijn wel degelijk bewoners die bezwaar hebben tegen dat centraal vlaggen al ls het een kleine minder heid. Het uitsteken van de vlag op woongebouwen behoort een individuele uiting van vreuade te zijn ec geen overheddsmaairegel. Voor deze personeels-bespa rende tendensen, die een rol kunnen spelen bij de opzet van het nieuwe zieken huis, vroeg de wethouder de aan dacht. Daarvoor zal een goede samen werking 'tussen architect, de ddrec. teur-gen-eesheer en de medische spe cialisten en ook do Bouwcommissie vereist zijn» vond weüh, Eykenaar, die overigens met verheelde dat vele des kundigen het niert eens zijn met dr Hattiimga Verschure. SCHIEDAM: Geboren: Leonardus G. z. v. A. J. G. Poefls en C. H. van Winsen, Maria C. d. v. M. J. J. Gee- ratz en M, C. Verbeek, José, d. v. F. L. Poort en L. F. Voerman, Mattheus J. A. z. v. W. Struck en J. M, van der Linden, Sjoeko J. z. v, J. F, Timmer man en J. C. C, Boekman. Dennis F A. z. v. F. J. A. van der F taal en M M. A. Verbeek, Overleden: L. Vermaat, 53 jr.; D,| A. J. Kerssen, 67 jr.; J. M. C. VoUering.i 86 j;.t wed. M. J. M. Ham. SCHIEDAM, maandag. In de nacht van zaterdag op zondag werd een ruit van de ijzerhandel Post Co. op de Korte Dam vernield. Door de ontstane opening slaagde men erin vier schaven weg te nemen met een totale waarde van honderd gulden. Bij de N.V. Schrijvers in de Hoog straat verdween een geldkistje met 2D0 gulden, doordat men de zaak was binnengekomen door een stuk hard board te verwijderen dat voor een ka potte ruit was gespijkerd. (Van een onze verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Tijdens een dienst in de Grote Kerk heelt ds. H. J. Groenewegen zijn intrede ge daan als predikant van de Hervormde Gemeente van Schiedam. De bevesti ging geschiedde onder grote belang- stellmg door zijn vader, ds. H. J. Groenewegen sr. uit Papendreeht. Aanwezig was ook de naar Hilver sum vertrokken dominee C. van der Steen van de wijk Oud-Mathenesse, wiens plaats nu wordt ingenomen door de 30-jarige ds. Groenewegen. Aanwezig waren ook wethouder M. Eykenaar en gemeente recretarls mr. M. J. Blok. In zijn rede wees ds. Groenewegen erop dat het er niet om gaat de kerk zo vol mogelijk te krijgen, dat het ge tal niet zo belangrijk is, maar dat het gaat om de richting, die naar Christus moet leiden. Ds. D. J. Spalmg, voorzitter van de centrale -kerke ra ad, heette de nieuwe predikant namens hervormd Schie dam welkom en wees erop dat ds. Groenewegen wel de wijk Oud-Ma thenesse (liever: Schiedam-Rotterdam West) als standplaats heeft, maar dat hij voor heel Schiedam werkzaam zal zijn. Na de dienst was er in gebouw Ire ne gelegenheid om nader kennis te maken met dominee en mevrouw Groenewegen. Woensdagavond zal er een kennismakingsbijeenkomst zijn in de Vredeskerk, (Van een onzer versla gigevers) SCHIEDAM, dinsdag, Gusto'f Muziekvereniging rte Schiedam is ge promoveerd naar de superieure afde ling voor harmonieorkesten. Op het Nationaal Muziekconcours dat onder auspiciën van de Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigingen in Papendrechit is gehouden, behaalde Gusto's Muziek met 297,5 punt een eerste prijs in de ere-aideling. Daar ook vorig jaar bij hat concours in Sdhagen met 288 punten een eerste prijs werd behaald, promoveert Gus to's Muziek naar de superieure afde ling. Een mooi succes voor dirigent Beerd Boerman, adjunct hoboïst van de Koninklijke Militaire Kapel. SCHIEDAM, maandag. De zes tienjarige A. C. M. van V., bestuurder van een bromfiets, zag op de West- vest, ter hoogte van de Korte Haven- brug, de uiterst rechts van de weg staande auto van de 19-jarige bouw vakarbeider L.J.R. uit Alphen aan de Rijn niet staan en reed in volle vaart tegen het voertuig. Met een hersen schudding werd de bromfietser naar de Dr. Noletstichüng overgebracht en aldaar opgenomen. ADVERTENTIE Vindt U het een luxe om méér dan één paraplule te hebben, in dit met regen goed bedachte land? En Is't nodig om Uwdure» zondagse parapluie in bus en tram, weer en wind .te laten beschad tgen? Met deze gedachte kochten wij een grote partij pencil para- pluies... die U koopt voor nog géén zes gulden. Fijne paraplules met een Stevig binnenwerk en met solide ba leinen, lm. lederen knop uit één stuk, voor een prijs, die uniek- ls.. Morgen begint de verkoop van deze solldi paraplules, In de meest courante effen kleuren als zwart, marine, rood en donkergroen, compleet met fou draal or m j*g*i C«» «tl- 01 S'Mf. t>«. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De 27-ja rige Duitse machinist P.W., opvarende van het ln de M er we haven liggende vrachtschip „Claus Hom", werd van nacht door de politie op heterdaad be trapt tijdens een Inbraak in de sport en rijwielzaak van Ter Braak aan de Grote Markt. De machinist wandelde langs ge noemde winkel wBar een aantal fiet sen in de etalage stond. De izn in een nieuwe fiets werd blijkbaar zo groot dat hij met zijn schouder een ruit in drukte en door de ontstane opening naar binnen klom. Hij zocht een fiets uit, maar toen hij met zijn buit da winkel wilde verlaten, werd hij gear resteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. De man was niet onder invloed van sterke drank. Personeel gevraagd Voor spoedige indiensttreding gevraagd actieve BEZORGERS. Leeft. v.a, IS Jaar. Aanmelden De Schiedammers, Hoogstr. 76, Tel. 267870-385505. Na 6 uur 155960. Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl wacht. Foto Ven Vuuren, straat 10B. Schiedam. Tel. Let op het juiste odn-ea. Amsterdam |e hebt een route smaak. door MEOIB SLUY8ER Ruim 200 pagina's op prachtig papier, gevoelige illuBtraties van Wim Bij moer met foto's uit de verzameling van K, Spook. Verkrijgbaar bij bijkantoren, agenten en bezorgers, alsmede de boekhandel, of rechtatreeks bij N.V. Het Parool, afd, uit- geverij, Postbus 483, A'dam, Gemeente Schiedam ln het gemeente ziekenhuis te Schiedam kunnen voor de cursus, beginnende 1 september worden geplaatst. Minimum leeftijd 17 jaar en 7 maanden. Sollicitanten dienen in het bezit te zijn van Ulo diploma of daaraan gelijk gestelde opleiding. Toeslag voor onregelmatige diensten is van kracht. 2x per maand worden de reiskosten naar het ouderlijk huis boven 2,50 vergoed. Kandidaten kunnen zich schriftelijk of mondeling wenden tot de adj. directrice van het Gemeente Ziekenhuis Schiedam 010—269126. I Voor leuke en toch gemakkelijk te wassen MEISJESKLEDING natuurlijk naar afe\ O.a. LEUKE MEISJES JURKJES BLAZERS REGENMANTELS ROKJES JACKS SHORTS en PANTALONS I j 30Tandereihemiscluvads Broersvast 111 - Schiedam Telefoon 267416

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 2