Bij botsing met bus een dode en twee gewonden Hevige strijd in Zuid- Vietnam WEINIG WIND OP EERSTE DAG SKüTSJESILEN Driejarige in kanaal verdronken Guinee stelt Nederland aansprakelijk SCHIP VAN DE ZUIDWESTHOEK MAAKT EIND AAN GROUWSTER HEGEMONIE OP HET PIKMEER mm- g| Nederlandse iu Noorse bergen omgekomen EX-MINISTER VONDELING BIJ ONGELUK GEWOND Draad edelmetaal geeft oplossing platinadiefstal Radio-interview niet prof. Samkalden 'HUWELIJK' VAN TWEE HOMOFIELEN IN KAPEL BEZEGELD Winst Duitse Unilever DM 106 miljoen Mannen verdacht van diefstal 243.000 uit aantal fabrieken EEG-comité textielindustrie wil actie tegen invoer 'AAROL' OP POMP LIJKT TE VEEL OP 'ARAL' Kapotte spoorbrug, stagneert treinen pag. 4 - maandag 3 juli 1967 •L „«L— LEEUWARDEN, maandag Op het Pikmeer bij Grouw is zaterdag het jkfitejesllen begonnen, he.t hardzeilen mot buurt- en vrachtschepen van om- ,sl reeks 40 ton. Schipper Douwe Visser van hot Zuid westhoek-^kutsje, als achtste gestart, won de eerste van de elf wedstrijden en doorbrak daarmee de traditie, dat Ulbe Zwaga mot het G rouws ter schip altijd wint op eigen water. Hij deze eerste wedstrijd was er weinig wind. De schippers haakten uit de om en nabij 120 m2 zeil op elk van de twaalf deelnemende schepen wal er aan snelheid uit le peuren was. Douwe Visser en zijn mannen be reikten met de fok te loevert het eerst de eindstreep. Siete Brouwer werd tweede met de Leeuwarder sktitsje, Siep van Terv/isga met het Heeren- veense schip derde en Jan v. d. Ak ker met het Sneeker schip vierde. Er was grote belangstelling langs de oevers van Pikmeer. Tynje en Wijde Ee. Vandaag en morgen wordt er in Eernewonde en Terhorne gezeild. 4 Het wnnertde skütsje van ze-terdag, het schip van de Südwesthoeke (de Zuidwesthoek van Friesland) met schipper Douwe Visser. Achtereenvolgens de skutsjes van Si'ste Mee ter (een particulier uit Leeuwarden), Sneek, Grouw en Klaas v. d. Meulen (particulier uit Woudsend). (Van onze correspondenten) In bet afgelopen weekeinde kwamen velen door verdrinking om het le ven. De drie-Jarige George van Hulst uit de Planeteniaan in Bllthoven ver dronk gistermiddag in een kanaal in Jutpnaas, De ouders hadden het kind bij het afbreken van hun tent even uit het oog verloren. In Ommen verdronk gistermorgen de 21-jarige mevrouw Lenferink uit Vriezen,veen bU het baden in een trekgat, dat was ontslaan bij het wegzuigen van zand voor wegen aanleg. Zij kon niet zwemmen. In de Brielse Maas nabij het paviljoen „De Kogeioven" verdronk gister morgen de 19-jarige Leendcrt van Marion uit Roekan je bij het zwem men. Men vermoedt dat de jongen kramp heeft gekregen. In Andernach (Duitsland) verdronk gistermiddag het tienjarige zoontje Johannes van de familie J. Dijkstra (te Ooster-Nijkerk, De familie Dijk stra was met vakantie in Ander nach. In de Maas onder Boxmeer verdronk zaterdagmiddag voor de ogen van zijn verloofde de 22-jarige loodgie ter Th, Achten uit Groeningen bij Ihet zwemmen. In Amsterdam vond men zaterdag avond in het water van hot Wesler- marktkanaal he lijkje van de vier jarige E. V. van Loon, wiens opspo ring sinds dinsdagmiddag 27 jutv ■was verzocht. OSLO, maandag (Reuter) Do 37-jarige Lena Cornelia Mense uit de Vosmeer-straat <5 te Amsterdam, die vier dagen vermist was. werd gis teren dood gevonden in oen moerassige streek bij het Nyastoesmeer in hot westelijke Noorse bergland. Zij verliet woensdag het Sol form hotel voor een wandeling in de nabij gelegen bergen. Toen zij 's middag.' niet terug was, trokken reddingsploe gen met honden erop uit. Gisteravond laat werd zij gevonden op slechts zes km afstand van haar hotel. Zij is ver moedelijk door uitputting omgeko men, ZU had beide schoenen verloren bij het doorwaden van een rivier, en haar voeten waren bebloed. In het hotel verklaarde men dat de Nederlandse een dag na haar aan komst al op pad was gegaan. Zij had niemand gezegd waar zij van plan was heen te gaan, (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, maandag In de Van Leyenberglaan in Amster- deni-BuUcnveldcrt is gistermiddag de 65-jarige heer P. Weydema do delijk verongelukt toen z(jn auto in botsing kwam met een autobus. De zoon van dc heer Weydema werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit opgenomen, De echtgenote van de verongelukte automobilist werd licht gewond. OUDER-AMSTEL. Dc 82-Jarlgc heer G. E. C. G. Sturm uit Westzaan is zaterdagmiddag op de rijksweg Amsterdam-Utrecht ter hoogte van Oudor-Amstel om het leven geko men, toen zijn auto slipte en over de kop sloeg. Zijn echtgenote, me vrouw C. H. Sturm-Herbschieb (59) liep zware verwondingen op. De achttienjarige dochter van het echt paar, die de auto bestuurde, werd licht gewond. APELDOORN. Op de Hattemseweg in Apeldoorn werd het achtjarige jongetje J. Kleiboer zaterdagmor gen om kwart over elf dodelijk ge wond. De vader van het kind, eige naar van een zand en grlnthandel, reed met een vrachtauto achteruit zijn terrein op. De man lette daar bij op zijn vier kinderen, die daar met een vriendje speelden, maar merkte niet, dat zijn zoontje onder een achterwiel raakte. SITTARD. In het ziekenhuis van Sittard overteeed gistermorgen de zevenjarige J. Gerrlts uit Harden- berg (Overijssel). Het jongetje, dat met zijn ouders op vakantie was, stak op dc grens van Sittard en Nieuwst ad voor de ogen van zijn ouders plotseling de weg over. Het' kind word door een passerende auto aangereden. OLST. De 65-Jarige heer H. J. Se- getnan uit Wij he is in de nacht van zaterdag op zondag op dc weg van Deventer naar Zwolle dood langs de weg gevonden. Het slachtoffer, dat een bromfiets bereed, is waar schijnlijk aangereden door evn auto. die na het ongeluk is doorgereden. ROOSTEREN. Op de provinciale weg Sus.U'ren-Maaseik (België) vond zaterdagmiddag een verkeers ongeluk plaats, waarbij de 00-Jnri- ge Gertrude Ramakers uit Rooste ren het leven verloor. De vrouw werd door een personenauto aange reden nadat zij met haar fiets plot seling de voorrangsweg was opgere den. BERGUM. De 20-jarige bouwvak ker D. Westorhof uit De Tike (bij Drachten), dtc vrijdagavond op de Hobyntsjeweg in Oostermeer met zijn auto over dc kop sloeg, is gis termorgen overleden. HELLEVOETSLUIS. Giser morgen werd de 52-jarige mevrouw H Touw-De Jonge uit Hellevoetsluts bij hot op de bromfiets oversteken van oen straat, door een personen auto aangereden. Zij was direct dood, DOORN. Dc 8-]arige Wilhelmlna Weerman uit Doorn kwam zater dagmiddag op de Sterkenburgerlann om het leven. Hei meisje werd door een auto aungcredon, toen zij met haar flets de weg overstak. ZAANDAM. -- Moeder en dochter Dc Vreede uit Zaandam zijn zaterdag middag ongeveer een kwartier na elkaar gewond geraakt bij een ver keersongeluk, De dochter viel met haar bromfiets vlak bij huls over een overstekende hond. Zij raakte buiten bewustzijn. De moeder begaf zich per bromfiets naar de plaats van het ongeluk, maar kwam on derweg in botsing met een auto. Zij klaagde over Inwendige pijnen. Zij werd samen met haar dochter naar een ziekenhuis gebracht. BOXMEER. Een drie maanden oude baby van de familie Kort werd zaterdagmiddag ernstig ge wond, toen hij met kinderwagen en al werd meegesleurd door een bromfiets. Zijn moeder wilde in het centrum van Boxmeer de weg over steken. HEESWIJK. Op de provinciale weg Heeswyk-Looshroek botste za terdagavond de 53-)arlge bromfiet ser M. T. de Reubcr uit Heeswijk tegen een voor hem rijdende fiets, Gistermorgen overleed hij. DE MEERN. De 61-jarige C. Coen- riers werd zaterdagavond om half elf dodelijk gewond, op de Zandweg In De Meern, toen hij met zijn bromfiets frontaal tegen een vrachtwagen botste. De heer Koen- ders overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. (Van onze correspondent) BERGT>1, maandag. Oud-mlnlster van financiën dr. A. Vondeling en zijn echtgenote mevrouw A. Vonde ling-van 't Lloff uit Leeuwarden z()n zaterdagmorgen bij Buitenpost b(J een verkeersongeluk ernstig ge wond geraakt. Dr. Vondeling liep o.a. een heupfractuur en verwon dingen In het gelaat op. Ztfn vrouw kreeg een zware hersenschudding en enkele vleeswonden. Belden werden opgenomen in het Bonlfa- tlushospitna) in Leeuwarden, Het ongeluk gebeurde toen de auto van het echtpaar Vondeling tussen Twüzel wi Buitenpost werd inge haald. Dc achterkant van deze auto raakte de linkervoor zijde van de auto van de heer Vondeling, die de macht over het stuur verloor. Dc auto schoot de berm Sn en raakte een boom. De klap kwam zo hard aim. dat de auto van het echtpaar Vondeling totaal vernield werd. Do bestuurder van de andere auto had «een letsel. De heer en me vrouw Vondeling waren onderweg nuar MenkMnaborg in Uithuizen. Vandaar uit zouden zij een wad- wandeling gaan maken naar Rot tum. Arrestatie van delegatie DAKAR, zaïterdag (AFP) De president van Guinee, Sekoe Toeré heeft de Verenigde Naties en Neder land verantwoordelijk gesteld voor dc arrestatie van de Guinese VN-delega tie in Ivoorkust, de VN op politiek en dc Nederlandse regering op civiel ge bied. Alleen de VN is politiek verantwoor delijk tegenover onze regering. Onze delegatie was in feite opgeroepen door het secretariaat-generaal van de in ternationale organisatie om aan de buitengewone vergadering in New York deel te nemen en heeft op bil jetten die door het secretariaat ver strekt waren gereisd. De Nederlandse regering, die door Sekoe Toeré verantwoordelijk wordt geacht voor de activiteiten van de KLM, Wordt door hem civielrechtelijk aansprakelijk gesteld voor de „aanslag op Guinee en zijn regering". Daarom heeft „de regering van Guinee ten aanzien van de KLM de passende maatregelen genomen, detentie van de KLM-directie te Conakry en van de diplomatieke vertegenwoordiger va» Nederland Ln Gulnee". De minister van voorlichting van Ivoorkust. Mathieu Ekra, zei gistere» op een persconferentie dat de minister van buitenlandse zaken van Guinee en de permanente vertegenwoordiger va-n Gulnee bij de VN die in Ivoorkust gevangen zitten, pas in vrijheid zullen worden gesteld als de Guinese rege ring de burgers van Ivoorkust naar hun land terug laat gaan. ARNHEM, zaterdag (ANP). De op 29 maart j! in Dieren gepleegde in braak bij de NV Instrumentenfabriek Vita Iran, waarbij voor een waarde van 13.000 gulden platina werd ont vreemd, is opgelost. Een. draadje edelmetaal als monster aangeboden bij een edelmetaal be drijf in Amsterdam, waarbij prijsopgave werd gevraagd voor een te leveren partijtje bracht een inkoper tot dc conclusie dat dit metaal door zün fir ma moest zijn gelever-d aan de N.V. Vitratron in Dieren. Hierna kon spoedig de aanhouding volgen van een drietal helers uit de hoofdstad; een aanzienlijk deel van het ontvreemde kon worden opge spoord en worden teruggegeven. Het verdere onderzoek leverde voldoende gegevens op voor vaststelling van de identiteit van de daders van de in braak. Belden waren ter beschikking van de regering gesteld wegens vroe gere delicten, doch hadden zich aan die ter beschikkingstelling weten te onttrekken, Eén van hen. een 27-jarige los- werkman zonder vaste woonplaats, kon werden aangehouden, in Veghel waar de rijkspolitie hem betrapte bü een inbraak. De tweede verdachte een 4!-jarige zonder vast beroep of ver blijfplaats, is aangehouden in Haar lem. Ook hij werd betrapt bij een in braak. (Van onze radio- en tv.reductie) AMSTERDAM, zaterdag. In het VARA-radioprogramma van woens dag 5 juli a.s. heeft Henk van Stl- prlauu een gesprek met de toekomsti ge burgemeester van Amsterdam, prof. dr. I. Samkalden. Dit gesprek zal een half uur duren, (21,50-22,20, HU veraum II), (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. In een kapel van een broederschool in Rot terdam werd vorige week een plechtigheid gehouden, die be schouwd kan worden als een huwe lijk tussen twee homofiele mannen. De partners hebben tijdens een mis trouwringen gewisseld. Het bisdom Rotterdam distantieert zich van deze plechtigheid. De gebeurtenis werd bijgewoond door familieleden van beide kanten. Eerder vorige week gaven de twee vrienden een mis-intentie op de pastorie van de Antonius Abtkerk. De heer Benno Fremsela, algemeen voorzitter van het C.O.C. (Neder landse vereniging van homofielen) zei ons vanmorgen niet gelukkig te zijn met deze gebeurtenis. „Het kerkelijk bevestigen van een vriendschap Ujkt mij het karakter van onzekerheid over elkaar in zich te hebben. Vooropgesteld dat iemand het recht heeft te doen waardoor hij denkt gélukkig te worden, zijn we niet voor een dergelijke verbinte nis." De pastoor van de Antionus Abtkerk deelde mee dat vooraf besprekingen zijn gevoerd of de mis wel of niet gehouden moest worden. De Rotterdamse zedenpolitie was van morgen niet op de hoogte van deze „huwelijks-bevestiging". „Maar we hebben er wel belangstelling voor", aldus een politie-woordvoerder. (Van onze economische redactie) AMSTERDAM, maandag De Duitse Unilever-Groep, een dochter onderneming van Unilever N.V., heeft in 1966 een nettowinst behaald van DM 106 miljoen. De omzet was bijna DM 41 miljoen hoger en kwam daardoor uit op DM 4,51 miljard, al dus blijkt uit het jaarverslag. Van de totale omzetten kwam 32 procent voor rekening van spijsoliën cn oliekoeken voor vee, 23 procent voor rekening van margarine en spfjs- vettcn, 20 procent voor rekening van andere levensmiddelen 9 procent voor rekening van wasmiddelen en. zepen en de resterende 16 procent voor reke ning van diverse produkten. (Van onze correspondent) APELDOORN, maandag De twee mannen, die vorige week 24 uur na een die/stal van bUna 100.000 b(J de melkfabriek Gelria in Apeldoorn wer den aangehouden, worden ook van een aantal andere inbraken verdacht. De 30-jarlge N. G. van der A. uit Goirle en de 43-jarige J. C. K. uil Rotterdam zouden gedurende 2V» jaar een buit hebben gemaakt van 243.000 Zij hadden het in het bijzonder ge munt op fabrieken, o.a. in Dordrecht, Udenhout, Arnhem, Heerlen, Qirschot. Uden en Tilburg. BRUSSEL, maandag (ANP'. Het coördinatiecomité van de textielindu strie in de Euromarkt heeft een ver klaring gezonden aan de zes rege ringen en de Europese Commissie, waarin wordt gevraagd om „een sti mulerende politiek" in het economi sche en financiële vlak en „doeltref fende handelspolitieke maatregelen" op korte termijn ten aanzien van de invoer van buiten de Gemeenschap. He»t comité wijst erop, dat de tex tielindustrie in dé EEG nog steeds on der kwloed staat vam. een conjunctu rele depressie en een stagnatie van de vraag, die in verscheidene sectoren bovendien nog ">nder sterke druk staat van textielinvoer tegen abnor maal lage prijzen. De omtwilckoling van de toestand zal in de komende maanden ook nog worden beïnvloed door de gevolgen van -de recente tarieEsonderham.de- lingen van het GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel), aldus de verklaring. De textielindustrie zegt zich te ver heugen over een eventuele uitbreiding van de EEG met Groot-BrltanniS en andere landen, maar zij vemklaart met nadruk dat als gevolg van toeitre- dingisondehhan delingen de verdere ontwikkeling van de Gemeenschap en in het bijzander de ontwikkeling van een EEG-handedspolitiek nirt mag worden vertraagd. Het comité wijst ook op de ernstige gevolgen die voor de EEG-bextielïn- diustrie voortvloeien uit de Gemene- bestpnefenenties van Gnoot-Brilannië. Engeland zou in geval van toetreding niet alleen dlie voonkeurstarieven moeten afschaffen, maar ook het EEG-buiitenitanief volledig moeten in voeren. Bereidheid vam Engeland om zijn invoerbeleid te wijzigen is een noodzakelijk uitgangspunt voor de toetredingsonderhandelingen, aldus dc veaklan-injz. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, vrjjdag. De naam Aarol moet van zes „witte" pompen in Den Haagr verdwijnen. De president van de Haagse rechtbank heeft dit gisteren be paald in z(jn uitspraak in een kort geding dat de benzinemaat- schappU Aral tegen de pachter van de zes pompen, de Hagenaar J. Walraven, had aangespannen. De naam Aarol lijkt verwar rend veel op Aral, is het oordeel van de president. Het feat dat de naam Aarol al lam« in Nederland ais handelsnaam wordt gebruikt, betekent nog niet dat deze naam nu ook plotseling als merk mag opduiken. Binnen twee dagen maat de aanduiding Aarol van de zes pompen verdwenen zijn, an ders moei de heer WaJrr-'en aan Aral een boete van ƒ25.000 be talen, zo luidt het vonnis. Als deze twee dagen verstreken zijn en de naam zou nog niet verdwenen z\jn, moet de pachter voor elke dag nog eens ƒ25.000 extra betalen, met een maximum van» 500.000. AMSTERDAM, zaterdag (ANP) Aan de Vrije Universiteit Ijs gister middag de heer J. van Schaardenburg uit Eindhoven gepromoveerd tot doc tor in de sociale wetenschappen op het proefschrift „Het begeleiden van leraren in hun functievervulling. Proeve van een situationele onder wijsvernieuwing in de lagere techni sche school". Promotor was prof, dr. G. Wlelenga, Zeker 51 Amerikanen gedood in gevecht bij bufferzone SAIGON, maandag (Beuter) Bjj zware gevechten in het noor den van Zuid-Vietnam, dichtbij de gedemilitariseerde zone, zijn gisteren 51 Amerikanen gedood en 170 gewond. Zeker 34 anderen worden vermist, Amerikaanse mariniers raakten gisteren slaags met een eenheid van ongeveer 150 Noordvietname- se soldaten. Tijdens het gevecht bleek dat de Noordvietnamezen deel uitmaakten van een veel grotere troepenmacht- De Ame rikaanse compagnie kreeg snel versterking, maar. dit verhinder de niet dat de Amerikanen zware verliezen leden. Ondanks hevige aanvallen met bommen, napalm, raketten en artille rievuur op de Noorevietnamezen, duurden de gevechten de hele nacht door. Over verliezen aan Noordviet- namese zijde is niets bekendgemaakt. De Amerikaanse basis Dong Ha, niet ver van het slagveld van gisteren werd vanochtend door dc Noordviet namezen met raketten bestookt. Over verliezen aan Amerikaanse zijde is nog niets bekend. Een Amerikaanse legerwoordvoer- der in Saigon vertelde dat de Noord vietnamezen kennelijk met een grote, goed getrainde en goed bewapende troepenmacht zeer onlangs het noor den van Zuid-Vietnam zijn binnenge drongen. Ruim een maand geleden nog is dit gebied ten koste van zware verliezen door Amerikanen en Zuid- vietnamezen, gezuiverd. De Amerika nen vermoeden dat de Noordviet namezen zich nu weer in de gede militariseerde zone hebben terugge trokken, zoals zij gewoonlijk doen. Zes weken geleden zuiverden Ameri kaanse en zuidelijke troepen ook het Zuid Vietnamese "deel van deze buffer zone. Bij een gevecht tussen Amerikanen en Viet Cong-troepen in het centrale laagland van Zuid-Vietnam werden gisteren 19 Amerikanen en 54 Viet Cong-soldaten gedood. Bommenwer pers bestookten stellingen van de Viet Cong. Een grote opslagplaats voor oltepro- dukten ten noorden van Hanoi werd gisteren ln brand gebombardeerd. Ten zuid-oosten van Hanoi stelden Phan toms van dp Amerikaanse marine een batterij luchtdcetrakcttcn buiten ge vecht. (Van een onzer verslaggevers) SNEEK, maandag, Gisteravond is het treinverkeer op de lijn Leeuwar den-Staveren tussen- Sneek en Wor- ktim vanaf half zeven gestagneerd ge weest, doordat de spoorbrug over.de Wijmert niet goed gesloten kon worden. Tijdens de storing werden op h*»t traject Sneek-Workum bussen In gelegd. Sinds vanochtend verloopt het treinverkeer weer normaal.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1