'Wij leven als één gelukkig gezin' Kesster koos Moulijn niet in selectiegroep KAPITEIN VAN CHINEES LEUZENSCHIP 'LI MING': 'VRIENDSCHAP VOOR DE HOLLANDSE ARBEIDERS' In haven van Rotterdam 3000 -4000 man minder nodig tot '75' Imtma Collecteren vanaf de preekstoel Kuiplied aangepast ROTTERDAM RIJNMOND O.V.J, mr. Van Leeuwen gaat hogere straffen eisen voor lijden onder invloed WETHOUDER G. Z. DE VOS DANKT SOCIALE RAAD VRIENDSCHAP SALUUT Werkgroep Danskunst opent seizoen 'Ik wil Keizer niet laten vallen' OPENT VRIJDAG 19 SEPT. 10 UUR IN AHOY* HELIPORT) INBREKERS VERNIELDEN NIEUWE KLEUREN-TV Toneelcursus voor amateurs IQ daalt op havenvakschool Maak een plaatje bij Hoes pag. 4 - dinsdag 26 september 1967 (Van en onzer versh ROTTERDAM, dinsdag. De 36-jarige kapitein Ou Fu Shan van het veelbesproken comimnmtisehe Chinese vracht schip „Li Ming" dat dit weekend in Rotterdam is aange komen heeft gistermiddag aan boord de pers voor eten interview ontvangen. Gekleed In een hooggesloten donkerblauw tuniek waarop een kleöai rood schildje met de tekst Lang Leve voorzistter Mao, de enige versiering vormit, sat hij onder een meer dan levensgroot portret van „De Grote Leider" gereed om te vertellen waarop op zijn schip de leuzen van „chairman Mao" hangen. (Vin «n onver verfllaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Officier van juititte mr, J. M. van Leeuwen heeft gisteren voor de Rotterdamse politierechter aangekondigd in het vervolg strengere straffen te gaan ei sen tegen automobilisten die onder In vloed van alcohol rijden. „Men moet er aan denken dat d*? eisen met rasse schreden omhoog zul len gaam. Het ls een onvoorstelbare zaak: tegenwoordig staan er per week meer dan 25 pnrsohen wegens rijden onder invloed lenocht", zei hij. Mr. Van Leeuwen eiste tegen de 41-Jarige öhaulfeur P. S. uit Schiedam die onder invloed door Rotterdam had gereden (alcoholgehailte 1,85 promille) achttien dagen gevangen Lsalraf met een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Politierechter mr, J. C. van Puntihaioon Banon van Eek von niste S. tot veertien dagen gevange nisstraf en adht maanden ontzegging. S. had ongeveer zoven glazen ble" gedronken nadat WJ kort tevoren het Kalmeringsmiddel Luminal had rp- sUikt. S. veitlda-ande dat hij niet wist dat hij na het gebruik van dit middel geen alcohol mochit drlakon. Zijn ze nuwarts heeft tegenover de poHÜe hel tegendeel beweerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Wethou der G. Z. de Vos van sociale zaken en volksgezondheid heeft gistermiddag tijdens een ontvangst op het stadhuis de bestuursleden van de sociale raad dank gebracht voor hun vele werk saamheden. De wethouder deed dit nu de sociale raad ls opgehouden to be staan en vervangen door de Stichting Raad Maatschappelijk Welzijn. „Ik geloof dat iedereen blij Is dat de raad nu gaat verdwijnen en dat er iets voor In de plaats komt, dat meer aan de eisen van de moderne tijd vol doet." Aldus wethouder De Vos. die in het bijzonder het werk van de voor zitter mr. J. J. H. van -der Brug en de secretaris, mr. M. A. H. Snoek, roem de. „Vrangt men naar hot nut van de sociale raad. dan kan ik zeggen dat we hem nodig hebben gehad. De raad heeft vanaf 13 maart 1013 gefunctio neerd, In het begin onder de naam Armenraad. Toen was Rotterdam de zwakke plek In de welvaartssituatie in Nederland en In zekere zin Is dat nu nog zo: Rotterdam heeft de meeste bljstandsbehoevenden van de grote gemeenten. De gemeente is dankbaar voor het werk van de raad en hoopt dat de Stichting Raad Maatschappe lijk Welzijn even nuttig zal blijken. Ik hoop dat u met vreugde Hfscheld neemt van het oude, In de overtui ging. dat hei nieuwe oven goed zal zijn,'* zo zei de wethouder tot dc be stuursleden, Het oudste lid van het bestuur, mr. A. Loeff, dankte (bij afwezigheid van voorzitter Van der Brug) dc wethou der voor zijn waarderende woorden. Sproukon die voor de havenauto riteiten van Genua aaodekiing vorm den het .vuillp wekenlang in quaran taine te houden, om daarna tenslotte de drirntewatervooraiening te stop pen. Na moeizame onderhandulingen mocht er toen één leus blijven han gen: „een rotsblok optillen, alleen maar om het op zijn eigen voeten te laten va'U-en is een Chinees volksge zegde om het gedrag van zekere dwazen te busdhrajvm. De reactio nairen van alle landen zijn dengdij- k(? dwazen". De eerste vraag geldt hot waarom van deze spandoekaotie. Kapitein Qu Fu Shan, die blijk geeft uitstekend Enguls te verstaan on te spreken, laat via zijn pureer Wang Lt Jen, die als tolk optreedt, zeggen: „We willen uiting goven aan de vriendschap voor hot Nederlandse volk. We brengen hier niet alleen de vracht, maar ook de vriendschap van China naar Holland" en na enige aarze ling „voor de Hollandse arbei ders". „We drukken die vriendschap op verschillende manieren uit het 1 ADVERTENTIE) De opbrengst van de op zaterdag september jJt, in Rotterdam gehouden collecte voor de kankerbestrijding la: S 90.232,0(1 (vorig Jaar 86.040,99). Zie eens wat oen moot jongens- vest. Met V-hals. Eon van de ves ten uit de fijne lully fashioned najaarscollectie van Delana. Zui ver Tasmanle scheerwol, krimp- werend vervilt niet Op en top Delana kindermodel Maat 104- 164, prijs vanaf ƒ19,50. kindermode, tricotmode KAPITEIN Ku Fu Shan van de „U Ming": „lang leve voorzitter Mao, (FOTO: KEES WEEDA) plaatsen van de tfVgten aan boord is één manier. .Dc kapitein verzekert dat dit zon der bavol van bovenaf gebuurt dit idee zou spontaan bij de bemanning ontstaan zijn. Als voorzichtig gepolst wordt walke .reacties er op de leuzen zijn gekomen zogt kapitein Shan di plomatiek: „Als iemand tégen de ar beiders is is de reactie slecht". De bemanning die do leuzen van Mao Tse Tung in watervaste verf op zwarte schilden heeft gepenseeld. (In het Chinees on met de Engelse vertaling eronder) heeft bij het bin nenlopen van de diverse havens tel kens slechts één spandoek tc veran deren: het exemplaar met de woor den Lam? lave de vriendschap tussen het Chinese en het Hollandse volk. De rust mag van een universele strekking geacht worden. De kleine, bijna magere kapitein zegt dat zijn 13.000 tons vrachtschip dat ln Juli China verliet met een lading bestemd voor Genua. Ant werpen en Rotterdam een be manning telt van 57 koppen. BESCHERMING De vraag of lader een het rode boukje op zak draagt en of iedereen lid Ls van de communistische partij wordt weer diplomatiek ontweken mei: „Wij varen onder bescherming van dc Chinese communistische par tij". Persoonlijk heeft de kapitein noch zijn tolk tot op heden voorzitter Mao ooit mogen aanschouwen, maar, al dus dc gezagvoerder, China heeft 900 miljoen inwoners. Die krijgen niet allemaal de kans hem te zien. Ails we hem zien is dat „a very glo rious moment". Dece gelegenheid wordt gelijk aangegrepen om de figuur en het straven van Mao Tse Tung voor de westeree journalisten wat op te poetsen: „Voorzitter Mao is de grootste leider van het Chinese volk ter wereld en van de revolutionairen ter wereld, Mao Tse Tungs gedach ten zijn de hoogste matxistische- leninisbisehe van ons tijdperk. „This age is Mao thoughts age" voegt ten gere Shan er zekerheidshalve aan toe. Vragen over de door de Chinese bemanning verdiende gage worden afgedaan met: daar is een regerings- regeJing voor. Maar er wordt steeds nadrukkelijk gesteld dat het Chinese volk zijn vriendschap voor de Hol landse arbeiders wil uitdrukken. WEDERKERIG Terwijl kapitein en tolk Chinese limonade drinken en voor de ver slaggevers „Parein vierbier" wordt ingeschonken meent kapitein Shan goed tc doen om te stellen dart dc vriendschap wederkerig is. „The Holland labouring people returns the friendship to us". De ontvangst van de LI Ming in Rotterdam wordt als normaal beti teld. „Er zijn geen incorrecte dingen voorgevallen". I>e tolk draagt op zijn linnen jasje een badge een goudkleurige speld met het rode silhouet van voorzitter Maos gelaat, Hij zegt dat iedereen aan boord gelijk is. Het argument dat Cf toch maar één op een schip aan boord de baas kan zijn weerlegt hij met „We zyn allemaal gelijk, we leven als cén groot gelukkig gezin". Een ideale toestand die geïllustreerd wordt met het voorbeeld: „We eten allemaal in hetzelfde vertrek". Er is dus geen aparte eelzaal voor de off 1 deren en de overige bemanning. Er is een grote mate van democratie voor alle bemanningsleden aan boord. Het ontvangen van vertegen woor digers van de pers blijkt geen nieuwtje te zijn voor Qu Fu Shan Dat is al eerder in Genua en Ant werpen gebeurd. Terwijl de sigaretten in toepasse lijk fel rode pakjes aan de Hollan ders worden gepresenteerd moet de kapitein lange tiid nadenken over de vrnag: „Bent u gelukkig?" Na druk overlog met zijn pureer komt het zorgvuldig gefomuleerde antwoord: „Ik vind het prettig in China te ver blijven omdat dit land socialistisch is, Maar ik hou er ook van mijn bij drage te leveren aan het verbreiden van de vriensehap en de handel tus sen China en Nederland" en dan met een kleine buiging: „We zijn blij in Rotterdam te zijn met onze beman ningsleden". Als e>r enige terloopse opmerkin gen zijn geplaatst over de kapitalis ten en de revisionisten en de over tuiging dat uiteindelijk de vruchten door de socialisten geplukt zullen worden, vindt kapitein Qu Fu Shan het lijd geworden om het samenzijn ts beëindigen. Niet nadat hij nog maals de wens heeft uitgesproken dat hij, mede namens zijn beman ning. eon saluut brengt aan het Hol landse volk. In de gangen van de Li Ming han gen op gelijke afstanden Mao's spreu ken. Op één ervan staat: ,,De wereld gaat vooruit en de toekomst ziet er goed uit en niemand kan deze al gemene historische tendens verande ren". In de volgende haven Ham burg zal op het grote spandoek slaan: Lang leve de Chinees-Du Use vriensehap. Er behoeft maar één woord veranderd te worden. VOORZITTER SCHEEPVAART ZUID (Van onze soc.-economisehe redactie) ROTTERDAM, maandag. In de komende jaren zal de werkge legenheid in de Rotterdamse ha ven met 3000 a 4000 plaatsen af nemen als gevolg van de verdere doorvoering van het containerver voer. Dat heeft de voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid te Rot terdam, de heer J. van Tilburg, mee gedeeld in een interview met „Ruim Zicht", het blad van het NKV. Of de afvloeiing van het personeel al voor 1975 zal zijn gerealiseerd, durft de heer Van Tilburg niet te zeggen, maar hij ziet het niet als een onoverkomelijk probleem als de per soneelsbezetting" in de haven ieder jaar met 300 man zou dalen. Dit jaar zullen er, zoals al eerder bericht, 500 man afvloeien. De heer Van Tilburg deelde mede 1 dat de leden van de Scheepvaart Ver eniging Zuid de werving van nieuw personeel in ieder geval zullen stop zetten, Hij acht het dringend gewenst dat in Nederland een werkelijke na tionale havenpolitiek wordt gevoerd. De Rotterdamse haven staat aan het begin van een revolutionaire ontwik keling, die als een springt!) is opge komen, want een paar jaar geleden kon niemand zich nog goed voor stellen dat het containervervoer een dergelijke invloed zou hebben. De op leiding in de haven zal moeten worden herzien en omscholing is in versterkte mate nodig, zei hij. ROTTERDAM, dinsdag Zondag 10 oktober zal de „Werkgroep Dans kunst" het seizoen openen mcl een dansvoorstelling in de Rotterdamse Schouwburg. Solisten zullen zijn: Jean Cébron en Pina Bansch, beiden verbonden aan het Folk wangballet te Essen. Het pro gramma van 1 oktober bevat werken naar muziek van Juan Allende-Blin, Edgard Varèse en Karlheinz Stock - hausen. De 30-jarige Coen Moulijn ls de laatste weken in topvorm, maar speelde zich (nog) niet in de selectie voor het Nederlands elftal. (ADVERTENTIE) INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS RÖTTERDAM/BIJ HOFPLEIN (Van. onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM, dinsdag Bondscoach Georg Kessler heeft Coen Moulijn (nog) niet opgenomen in de selectieploeg, waaruit het Nederlands elftal gekozen zal worden, dat volgende week woensdag in Kopenhagen tegen Denemarken zal spelen, Een keuze van Feijenoord's linksbuiten, die de laatste weken ln een uit stekende vorm steekt, zou betekenen dat hl) de Ajacied Plet Keizer zou moeten laten vallen en daar ziet de bondscoach de noodzaak nog niet van in. „Ik houd er niet van om van de hak op de tak te springen", zei de heer Kessler. „Iets wat ik lang zaam heb opgebouwd, ga ik niet abrupt afbreken' Plet Keizer heeft in de laatste wedstrijden van het Nederlands elftal niet gefaald. Te gen Oost-Duitsland vond ik hem heel goed. Vooral in de tweede helft was hij een steunpilaar, die de andere spelers stimuleerde. Een dergelijke sleutelfiguur ga ik niet uit het elftal halen." Openbaring Vraag: Maar wat moet Moulijn dan doen om zijn plaats in de Oranjeploeg terug te veroveren? Beter spelen dan hij niu doet, kan bijna niet? «J3k geef toe, dat Coen Moulijn zondag tegen ADO een openbaring voor me was. Ik heb al eens eerder gezegd, dat Coen ondanks zijn 30 Jaren zijn top nog niet heeft be reikt. Ik geloof, dat hij nu aardig op weg is naar die absolute top. Ik zal zijn prestaties nauwlettend blij ven volgen, Vanavond ga ik waar schijnlijk naar de wedstrijd Feijen- oorclOFK Belgrado." Over de samenstelling van het Nederlands elftal wilde de heer Kessler zich nog niet uitlaten, Dat hangt helemaal van de prestaties van de spelers in het komend weekend af. Coen Moulijn, die vorig jaar te gen België zijn laatste interland wedstrijd speelde en daarna zijn kansen op een plaats in de Oranje- pfloeg zag dalen door een tegen DWS (Fllnkevleugel) opgelopen knieblessure, toonde zich niet te leurgesteld, toen hij hoorde dat Kessler hem nog niet gekozen had. „Ik had er nog niet op gere kend", zei hij. „Dc heer Kessler zoekt, meen ik, op dit ogenblik al leen nog maar een linksachter voor de wedstrijd tegen Denemarken." Laten vallen Het zit Coen Moulijn nog wel een beetje dwars dat de bonds coach hem vorig jaar, na zijn bles sure. heeft la-ten vallen. „De heer Kessler heeft mij eens een. tweede Fritz Walter genoemd en gezegd, dat. hij mij voor dé we reldkampioenschappen in Mexico nog wel zou kunnen gebruiken. Maar daar hieb ik later niets meer van kunnen merken." Coen Moulijn liet er geen twijfel over bestaan, dat hfj graag in het Nederlands elftal wil terugkeren, maar dan niet alleen als trekpleis ter. voegde hij er meteen aan toe. „Als de heer Kessler mij bijvoor beeld op 1 november tegen Joego slavië wil opsteilflen, moet hij dat al leen doen als hij vindt, dat ik de hes te ben en niet om b.v. meer pu bliek te trekken. Dat zou niet eer lijk zijn tegenover Plet Keizer." Voor zijn opmerkelijke comeback heeft Moulijn een eenvoudige ver klaring. „In de eerste plaats is mijn conditie veel beter dan vorig jaar. Bovendien kon ik toen in het veld bijzonder slecht opschieten met Harry Bild. Harry was een goede speler, maar we pasten niet bij elkaar. We hadden een- ander ritme." ROTTERDAM, maandag (ANP). Vernielzuchtige en misschien jaloerse inbrekers hebben gistermiddag bU een 27-Jarlge gasfitter in de Joubertslraat ln Rotterdam-iuid een splinternieuw kleuren-tv-toestel (kosten ca. ƒ3,090) ver nield. De gasfitter, die 's avonda thuis kwam, ontdekte een were ravage In «IJn woning. Ruiten van een bergmeubel en ilaien van een kachel lagen verspreid ever de vloer, de beeldbui» van «Un nieuwe kleuren-tv was verbrUield. Er wordt niets van waarde vermist. VOp zondag 15 oktober zal aan alle r.-k. kerken, b ijkerken, openbare en half openbare ka pellen in de provincie Zuid- Holland een kerkdeurcollecte worden gehouden Tot oreugd van de jeugd". Tevens zal er uoor deze actie aan de Voor mensen die het amateurtoneel serieus milten beoefenen wordt ook dit seizoen een begin- of vervolgcur sus gegeven door de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU) en het iverJcverbond Katholiek Amateurto neel (WKA). Deze cursus omrat acht lesuren bewegingsleer; acht lesuren xpraakaternvorming, acht lesuren to neelgeschiedenis, gevolgd door 24 les uren speltwming. Dc lessen worden gehouden op de maandag- of woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de Willem de Zwijgerschool aan hot Pompenburg, Dc cursussen beginnen op resp. 25 en 27 september en eindigen resp. 26 en 28 maart. De kosten bedragen 20, voor leden van verenigingen aangesloten bij de NATU en WKA. Voor niet-leden ƒ30.- Gegadigden moeten ten minste ze ventien jaar oud zijn. Wie nadere in lichtingen wenst wordt verzocht de administrateur van het vormingscen trum, de heer G. J. Schermer, op te bellen. Tel. 234541. Docenten zijn: Toscha de Jongh en Kassels-Kroon 'bewegingsleer dames): Ad v. d. Lycke (spraak-stemvor- mlng); Detlev Pols toneelgeschiede nis); Eva en Detlev Pols (spelvor- ming). sportueiden van dc r.-k. verenigingen morden gecollecteerd. Deze „bliksem actie" is naast de subsidie van de overheid en de bijdragen van de leden zelf, belangrijk voor de uitbouw en instandhouding oan de jeugdsport en het jeugd- en jongerenwerk. Aldus luidt een schrijven aan de re gionale en plaatselijke pers in Zuid- Holland met het verzoek aan de re dacties zich achter deze actie te zet ten. Ik word van dit soort verzoeken al tijd een beetje kriebelig. Niet dat ik iets heb tegen collecten, piet dat ik iets heb tegen jeugd- en jongeren werk; integendeel, maar ik begrijp nooit goed waarom derden zich achter dit soort acties moeten spannen. Waarom moeten mensen die goede werken verrichten bijna altijd de bui tenwacht mobiliseren? Nu kan die regionale en plaatselijke pers in Zuid-Holland wel „nee" zeg gen, maar die arme predikanten; die de collecte vanaf de preekstoel onder de aandacht van de gelovigen moeten brengen. Die mensen zitten tegen het volgende verzoek aan te kijKen: mo gen wij u voorlopig vragen: 1. De collecte duidelijk door uw aal moezenier onder de aandacht te bren gen van de gelovigen. Dit liefst niet met een routinezinnetje maar met een van harte gemeende aanbeveling ln sursum corda („harten omhoog") on der het eigen parochienieuws en van af de preekstoel. Tevens zenden wij u een frisse affiche. Wikt u die echt een goed? plaats geven. Hang hem met bijgaande plakkertjes direct voor uw eigen raam." En met dit proza laat ik u achter, oh. ja, ai het katholieke Jeugd- en Jongerenwerk u ter harte gaat mag u best geven. Maar verplicht is het niet. Dat nog niet! Het intelligentieniveau van de leerlingen van de haven vakschool vertoont een dalende tendens. Dit blijkt uit een systematisch Intelligen- tleonderzoek over de Jaren 1963, 1964, 1965 en 1966, waarvan de resul taten zijn gepubliceerd in Sociaal Contact (maandblad voor het Rotter dams maatschappelijk werk). Vorig jaar werden 101 leerlingen aan een intelligentietest onderworpen. Een jongen kwam als „knap-begaafd" tevoorschijn. De resterende 100 zijn verdeeld: 19 vluggen; 50 gemiddelden, 30 minder begaafden, en één zwakbe gaafde. De IQ-me<ter gaf als laagste stand 64 en als hoogste 132. Het ge middelde IQ blijkt 97,1 te zijn. Tot aan het schooljaar 1990-1907 bestond er aan de havenvakschool een zoge naamde C-stroom voor de langzame leerlingen met een speciaal onderwijs programma. Deze C-troom ls thans opgeheven, met dien verstande dat de langzame leerlingen zoveel mogelijk ln een klas zijn samengebracht. Zon der deze klas met langzame leerlingen bedraagt het gemiddelde IQ 99,7. Be kijkt men im het gemiddelde over de jaren 1963 t.m. 1906 dan krijgen we het volgende overzicht (aantal geteste leerlingen tussen haakje®): 1963 (153) - 100; 1964 (135) - 98; 1965 (129). - 98,5 en I960 (101) - 97,1. Uit een onderzoek omtrent de her komst der leerlingen blijkt, dat 37,5 procent van de vaders der leerlingen die zich in 1908 hebban aangemeld, een beroep uitoefent of een functie heeft in de haven of vervoerbedrij ven; 10,0 procent werkt ln de bouw vakken. Het restant is verdeeld over alle mogelijke andare beroepen. Jaap Valkhoff, componist van het onverwoestbare bed „Hand In nana, kameraden" heeft het nodig geoor deeld zijn hymne op de club van rooa en wit (ik zei dé club van rood en wit) aan te passen aan de huidige situatie, zoals die zich eens per veer tien dagen in „de kuip" aftekent. En terecht, daar zijn we het toch al lemaal over eens, Valkhoff heeft de namen Beertje en Van der Gijp (®ven een traan wegpinken) vervangen aoor Jansen en Israël. Ik geef u maar even de gehele strofe: Wat een spanning, wat een sfeer, kijk de bal gaat langs de lijn. Heel de kuip gaal wild tekeer bij 'n van Coen Moulijn, Onze Jansen neet wot mans. geeft 'n bal om niet te missen. Israül, daar komt je kans, laat de keeper nou 'ns nissen- Als 'n doel punt wordt gescoord, dan brult heel Feyenoord Over de tweede regel wil ik P*33» nog een opmerking maken. In het Amsterdamse ochtendblad De Volks krant werd het Olympisch stadion aangeduid als „de kuip". Dat kan na tuurlijk helemaal niet: dan kun je net zo goed het Concertgebouw De Doelen gaan n-oemen en de Wester toren Euromast. Zangers en zangeressen die al* hoogste ideaal zien: een plaatsje in de zang,Ral van het Ojè-label pan JohitV Hoes hier is uw kan». Jap te Valk- hoff, opperstalmeester van club Hor lepiep aan de Proveniersstraat gaaf voor Ojê een talentenjacht organise ren van zangers tn zangeressen vat* klassiek (via hal/zwaar) tot tfcht.:OoS oktober beginnen de zittingen in club Horlepiep. De winnaar of winnares mag een plaatje maken by Hoes.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1