ZO WORDT DOK- EN WERFCOMPLEX Modernisering van het speeltuinwerk Dankuwel, vanhetzelfde VIJF GIGANTEN LIGGEN GEREED ROTTERDAM RIJNMOND 'EDSHIPVAKDS EERSTE BRUIDSPAAR VAN HET JAAR W&-m OPSTAPWAGEN CONTRA WAGENVEER Eerste plenaire vergadering concilie begint vanavond Pensionhouder lost twee pistoolschoten op kamerhuurder Politie blijft aanrijdingen melden aan CBS schaatsen bouwen metro METSELAAR BESTAL PENSIONHOUDSTER; EIS VIJF MAANDEN John Ileijt wordt zaterdag begraven klemtoon roken vakantie vergaderingen AgnesAgnes! K.v.k. Rotterdam begroette eerste vrouwelijke lid Middelburgse soldaten moeten toch deelnemen aan parades Paus Paulus blaast Curie nieuw leven in In '67 30.671 schepen in haven Rotterdam Kerstboombrand in Pernis pag. 4 - woensdag 3 januari 1988 Opening door Aljrink (Van een onzer verslaggevers) NOORD WIJKERHOUT, woensdag. Vanavond opent kardinaal Alfrink tijde na een gebedsdienst de eerste ple naire vergadering van het Nederlands pastoraal concilie. Drie dagen lang sullen 168 personen, van wie er 109 stemgerechtigd lijn, xlch bezig houden met problemen rond het gezag in de kerk. De bijeenkomst vindt plaats In het diocesaan college van het bisdom Rot terdam te Noord wij kerhout dezelf de plaats waar in Juli het geruchtma kende symposion van Europese bis schoppen werd gehouden. Het doel van het pastoraal concilie, dat in november 1966 officieel van start is gegaan, ls het onderzoeken van de situatie in de kerk en het ont werpen van plannen voor de toekom stige ontwikkeling. De vergadering van deze week zal worden geleid door voorzitter prof. dr, J. Snijders uit Groningen en de on dervoorzitters mej. M. Berden, mede werkster van het Institute of Social Studies in Den Haag en dr. L. Schnei der, directeur van het Provinciaal Qp- bouworgaan Gelderland, De procedure van het pastoraal concilie, waarin de hoogste kerkelijke leiding en de leken volledig samen werken, is nieuw in de rooms-katho- lieke kerk. DU wordt weerspiegeld in de grote belangstelling die de interna tionale pers voor de vergadering heeft. Volgens het KNP ia de belangstel ling even groot als voor het Europese bisschoppen-symposion. Persvertegen woordigers uit Zuid-Afrika, de Ver enigde Staten en de vele Europese landen zijn naar Nederland gekomen om de eerste plenaire vergadering bij te wonen. Er hebben zich nog geen Italiaanse journalisten gemeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, woensdag De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag de 40-jarlge L. van der D., ei genaar van een pension aan het Oran jeplein, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht met een 6,35 mm pistool twee schoten te hebben gelost op een 17-jarige bijrijder en diens 22-jarlge vriendin. De bijrijder was huurder van L. vop der D. Volgens de pensionhouder was deze hem nog geld schuldig. Hij drong de kamer binnen en loste na een Korte woordenwisseling twee schoten. Niemand werd gewond. De bijrijder waarschuwde de politie en deze kon even later de pensionhou der aanhouden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Als er in het speeltuinwerk structurele en organisatorische veranderingen moeten worden aangebracht, dient de zelfwerk zaamheid volgens de voorzitter van de Rotterdamse Speeltuin centrale A, Nicolaas gehandhaafd te blijven. Tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst In de Groote Schouwburg zei hU gis teravond dat een eventuele doorbre king van de tradities van het speel tuinwerk met veel tact en voorzichtig heid moet worden aangepakt. De heer Nicolaas haakte met deze woorden in op dc openingstoespraak van wethouder R. Langerak (sport en recreatie) die (weliswaar niet met zo veel woorden) een pleidooi had ge houden voor modernisering en ver nieuwing van de speeltuinen, „We zijn niet zelfvoldaan. Het pro bleem van vernieuwing houdt ons al vele jaren bezig. Het speeltuinwerk heeft zijn vorm evenwel gekregen door het werk van dc ouderen. Het heeft tradities en het vergt veel tact deze te doorbreken", aldus de heer Nicolaas. HJJ wees er op dat bij een onlangs gehouden enquête 36 procent om ver nieuwing, modernisering en verjon ging van het speeltuinwerk heeft ge vraagd. Hij voegde daaraan toe dat vijftien procent van de leiding uit jongeren in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar bestaat en dat de gemid delde leeftijd van het kader 41 jaar is. De heer Nicolaas deelde nog mee dat de Rotterdamse Speeltuincentrale een nota over de toekan.. van het speeltuinwerk heeft opgesteld dat bin nenkort aan de wethouder van sport en recreatie zal worden aangeboden. In zijn toespraak zei de heer Lange rak nog veel waardering te hebben voor het werk van de centrale. De kwaliteit van het werk neemt volgens hem steeds meer toe. DLt jaar komen er twee tuinen bij, ln Hordijkerveld en in Rijeroord. De voorzitter van de NUSO F. Kloeke bood de heer Nicolaas de ere- speld van zijn (landelijke) organisatie aan voor zijn vele verdiensten. De heer P. Burik van dc gemeentelijke afdeling sport en recreatie kreeg van de Rotterdamse Centrale de zilveren speld. Een cabaretgroep onder leiding van André Mcurs hield het gezelschap daarna enige tijd bezig. Minister Polak: (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG, woensdag. Ook in 1968 zal de politic alle aanrijdingen, waarvan zij op dc hoogte is, melden aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Dit heeft minister Polak van justitie geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. A. Geurlsen (vvd). Sedert 1 januari 1067 voert de poli tie een eenvoudiger beleid bij het op maken van proces-verbaal van ver keersongelukken. Om tc bereiken dat het CBS voort zou kunnen gaan met het opstellen van statistieken van de verkeersongevallen, bleef de politie voorlopig de aanrijdingen die bekend waren melden. Hoewel besloten was, dit ln 1068 niet meer te doen, zal het in afwach ting van nadere studies over dit on derwerp toch gebeuren. De minister acht het mogelijk, dat anders door plaatselijke verschillen ln het verbali- serlngsbeleld een onjuist beeld ge vormd zou kunnen worden van de verkeersongelukken. Minister Polak is van mening, dat beperking van de meldingen geen In vloed zal hebben op de afwikkeling van schadegevallen door verzekeraars. HET eerste bruidspaar dat in het nieuwe jaar in Rotterdam in de echt werd verbonden woonde gisteravond de voorstel ling van „I do! I do!" bij. Het toneelechtpaar uit deze musical feliciteerde de heer en mevrouw Bowser en overhandigde hun de langspeelplaat, waarop de musi cal staat de première is gegeven. Waar u zich zo mee thuisvoelt? Met dit bijvoor beeld: Robert: „Agnes! .Agnes! Agnes: Ja schat, schreeuw niet zo, Robert: Waar is die verdomde broek die hierbij hoort? Agnes; Die wat, schat? Robert: Die verdomde broek. Die verdomde broek. Agnes:.Als je je streepjesbroek be doelt die hangt op het hangertje. Robert: Hangertje welk hanger tje! Hierzijn wel duizend hangertjes! Agnes: Nee, nee, schat. Op de han ger - onder de jas. Enz. Enz. Dan nog liever de Foorsijtsaga. Als bet gaat vriezen zal de brand weer het dak van de parkeergarage op het Schouwburgplein onder water zet ten. Zo zal er dan toch eindelijk gezel ligheid komen op het schouwburg plein. Burgemeester Thomassen heeft op de valreep van 19G7 meegedeeld, dat het niet uitgestoten is, dat Rotterdam over vijf jaar al een nieuwe schouw burg heeft. De commissie die belast is met het maken van de bouwplannen Ls klaar gekomen met een bouwpro gramma. Zal U voorzichtig zijn als U gaat proejrijden met de metro, Goed luiste ren naar de aünu>üzinfren wan het per soneel. Niet met de deuren slaan niet op de stoelen staan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag Het ge meentebestuur van Schiedam is niet bereid zich te mengen ln de actie tüe door de heer Th. Kondstaal uit VJaar- dingen wordt gevoerd om „opstapwa- gena", vooral voor fietsers, te doen ge bruiken door de Benelux-tunnel, wan neer de wagenveren ln Vlaardingcn zouden komen te vervallen. „Dit is een zaak voor Vlaardingen en Rotterdam", vond burgemeester II. Itoelfsema, die cr verder op wees dat binnenkort (vanavond in Vlaardingen, op 18 januari in Rotterdam) de kwes tie van het opheffen van de wagenve ren in de resp. gemeenteraden aan de orde zal komen. De heer B. E. Collé (cpn) pleitte er voor dat b. en w. aandrang zou uitoe fenen bij Vlaardingcn en Rotterdam, orndat er ook Schledamse bromfietsers zoutten zijn die belangen hebben bij oen goede verbindingen met de over- ka ni van de Maas. Maar burg. Roelf- sema meende tlat het wel los zou lo pen met de moeilijkheden. (Van ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag -De 37-jarige metselaar I'ierrc F. P. de B. uit Rotterdam hoorde dinsdagmorgen de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank mr. W. D. Meeter- een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek tegen zich eisen wegens diefstal van veertienhonderd gulden uit zijn pension. De B. stal hel geld onder Invloed uit de kamer van de pensionhoudster die op dat moment afwezig was. Hij zat op dat moment zonder werk en de pensionhoudster had hem de kamer opgezegd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Het ge zin Heijt, dat op nieuwjaarsdag bij 'n auto-ongeluk in Schiedam door ver drinking om het leven kwam, wordt zaterdagmorgen om elf uur op de Zui dcrbegraafplaats begraven. VJJET beste wot je met zo'n nieuw jaar kimt doen is gewoon verder gaan bij waar je gebleven was. Verder is cr toch weinig niet zo'n ding te beginnen. Want een DING is het, zu'ii nieuw jaar. We kunnen na tuurlijk wel gaan terugblikken, maar dat is altijd zo'n gedoe. Bo vendien: terugblikken raakt uit de mode. Vooruitblikken dan. Maar dat is niy te link. Laat ik maar volstaan de lezers van deze rubriek een voorspoedig nieuw jaar te wensen. Ik zei nieuwjaar met dc klemtoon op jaar. Sommige mensen zeggen ge lukkig nieuwjaar mot do klemtoon op nieuw en dal zijn dan meestal katho lieken, meen ik 1e hebben vastgesteld. Zo verraden sommige roomsen on danks piëteitsvolle vermijding van liet „zalig" toch nog hun religieuze ach ter grotui. Wie het nieuwe jaar goed wil be ginnen kan «.eeluemeu aan een „VlJf- Dagen-IHan" ter aflering van het ro ken. Organisator is dc Btellig nlet-ro- kentle dominee D, Vink, predikant van de adventkerk te Haarlem. Van 7 tot en met 11 januari wordt de actie in Rotterdam gehouden en wel ln do foyer van het RUuliotel aan de Mau- ritsweg. Achter do actie slaat de Stichting BOT A (Bond van Onthouders van Tabak en Alcohol). Doel: om geduren de vijf avondbijecukomsten een basis te leggen inn het roken af te leren. Door middel van vele praktische raadgevingen wordt een methode aan de hand gedaan, waardoor diegenen, die ernstig van zins zijn, met de ge woonte van het roken te breken, een zeer grote kans krijgen er ook inder daad vanaf te komen. Het gaat hier om een methode zonder ontwennings middelen. U kunt gratis plaatsen reserveren door een briefkaart te schrijven aan BOTA. postbus 5055 te Rotterdam. De brief waaraan ik een en ander ontleen vermeldt nog ton overvloede, dat dc bijeenkomsten geen uitgespro ken religieus karakter cl ra gen. 6 januari gaat burgemeester Tho massen met vakantie. Een welver diende vakantie mogen we wel zog gen, Gisteren heeft liet echtpaar Tho massen duizenden handen staan schudden in dc Burgerzaal tijdens de jaarlijkse receptie voor de burgerij. Iets wat Ik mijn spreekwoordelijke grootste vijand niet zou toewensen. En zaterdag 30 december stond bur gemeester Thomassen in diezelfde Burgerzaal dia's te vertonen. Dat was tijdens de traditionele Ou de jaars bijeenkomst van do Havenvorceniglng „Rotterdam". Die dia-vertoning was iets nieuws. Onze burgemeester heeft willen laten zien hoe nauw de haven hem aan het hart ligt. D'66 (U weet icel, die partij ran al die moties) hcejt een brie/ geschreven aan het college van b. en te.; dot wil zeggenhet bestuur wan Democraten '66 A/delinp Rotterdam. Wat teil D 66? Dat aHe Vergaderingen van dc' ge meenteraad 's avonds worden gehou den en veel meer burgers in de gele genheid tc stellen deze vergaderingen bij te wonen dan thans het geval is. Als je zoiets leest denk je: dan moe ten die gemeenteraadsvergaderingen toch wel interessant zijn! Als nog meer Rotterdammers in de gelegen heid komen Nu zitten er op de publieke tribune ongeveer drie soms vier burgers. Als D'66 zijn zin krijgt zullen er stoelen by gehaald moe ten worden. Wie graag een avondje uit wil en zich toch geheel thuis wil voelen moet onmiddellijk naar Ido! Idol (Engels voor: „Ja, ik wil!"), waarvan op 1 ja nuari in de Rotterdamse Schouwburg (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Tij dens de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel voor Rotter dam. een college, dal sinds honderd jaar beslaat uit mannen, is gistermid dag de eerste vrouwelijke vertegen woordiger begroet: mevr. drs. N. Smit Kroes, directrice van Zw&tra, trans port-, hijs- en montagebedrijf N.V. Ir. J. van don Borg werd met 47 van de 49 stemmen herkozen tot voor zitter. De drie altredende onder-voorzit ters, de lieren A. A. Couwenbcrg, drs. E. G. M. Driebeek en A. J. Fibbe, wer den eveneens in hun functiesherko zen. Verder werd een aantal nieuwe leden verwelkomd: drs. E. K. den Bakker, lid van de Raad van Bestuur van de Nationale Nederlanden N.V. (opvolger van de heer Lips); J. C. A. Meijer, secretaris van de Rayon-di rect rictie van de N.V. De Arbeiders pers (opvolger van de heer Van Nieuwkoop); W. Nooder, procuratie houder van de „Stad Rotterdam" n.v. (opvolger van de heer Claase); dr. J. P. Ton, lid Raad van Bestuur Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. (opvolger van de heer Kolff); J. van der Vliet, adjunct-hoofd Station schef van de Nederlandse Spoorwegen (opvolger van de heer Schatte Ln- drejer), J. H. Wijsman, directeur van de naamloze vennootschap Van Doorn Co (opvolger van de heer Blom). Op 18 januari zal een technisch- economischc delegatie uit Ooat-Duils- Iand een bezoek brengen aan Rotter dam. Dc handelsdelegatie komt naar Nederland op uitnodiging van de Ne derlandse kamer van Koophandel voor Duitsland. Vijf Duitse bokken liggen bij schip „Hornland", dat tien we- Vlaardingen klaar om het vracht- ken geleden zonk, te lichten. De ze week zal het bergingsbedrijf „Uirich Harms" uit Hamburg het zwaar beschadigde schip boven water proberen te krijgen. De „Hornland" zonk eind oktober na een aanvaring met de Franse „President Pierre Augot". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, woensdag. Kolo nel J. C, Crena Ui ter wijk, comman dant van de Eerste Centrale Oplei dingsschool voor Administratief Kader in Middelburg, heeft een verzoek af gewezen van 32 leerlingen van zijn school, waarin deze hadden gevraagd te worden vrijgesteld van parades. De jongens zullen nu wel mee moeten lo pen in de parades van hun school waarvan de eerste vrijdag, na de be ëdiging van bijna 20 reserve-officieren al gehouden wordt. De kolonel heeft als motivering ge geven dat parades, zoals die bij de COAK worden gehouden, normale dienstverrichtingen zijn, onder meer in het kader van de beëdiging van reserve-officieren van het dienstvak der militaire administratie. Dc militairen hadden vlak voor Kerstmis een collectief verzoek inge diend. Zij stelden dat ze niet wilden meedoen omdat ze vonden dat een pa rade, die in het leger wordt gezien als een feestelijke vertoning, niet past bij het oorlogsbedrijf dat een leger is. De 32 dienstplichtigen zijn in oplei ding voor korporaalschrijver. Zij ma ken deel uit van een klas van onge veer 80 leerlingen. ROME, woensdag (Reuter, NYT) Paus Paulus VI heeft gisteren stappen ondernomen om de Romeinse Curie te Internationaliseren en nieuw leven ln te blazen. Bij drie groepen nieuwe be noemingen op beleidsposten en advi serende functies In de Curie z(Jn ruim 25 landen vertegenwoordigd. 1. Binnen de Heilige congregatie voor de evangelisatie van volkeren is een raadgevende „Commissie van 24" benoemd. 2. Bij dezelfde missie-congregatie (vroeger bekend als propaganda lide) zijn zeven kardinalen benoemd, onder wie vier niet-Italianen. 3. Aan het hoogste bestuursorgaan (Heilige congregatie) voor de reli gieuze orden zijn tien nieuwe leden toegevoegd, van wie slechts twee af komstig uif Italië. Tot de 40 benoemde kardinalen, bisschoppen en priesters behoren pa ter Pedro Arrupe, de leider van de Jezuïeten, de Duitse kardinaal Julius Döpfner en de Franse kardinaal Jean Villot. Van de laatste twee is bekend dat ze behoren tot de „progressieve vleugel" van de kerk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De Rotterdamse haven heeft het afgelo pen jaar een nieuw record gevestigd: er zijn in 1867 in totaal 30.671 schepen binnengekomen 2319 schepen meer dan in. 1968, Op oudejaarsavond kwam de „Mer- curius" van de K.N.S.M. om tien mi nuten voor twaalf als laatste schip binnen. De „Mercurius" arriveerde met een lading stukgoed uit Jamaica en meerde af in de prinses Beatrixha- ven. Zo gaat het dok- en werf com plex van Vcrolme er uit zien. Met de uitbreidingen die in 1869 ge reed zullen zijn, wordt Vcrolme de grootste scheepswerf ter we reld. Het gehele project een gecombineerd bouw- en repara tiedok, en een helling van 360 meter lang kost 100 miljoen gulden. Vcrolme verwacht dezer dagen het afkomen van de rege ringsgarantie voor een bedrag van 75 miljoen. De overige 25 miljoen wordt door Vcrolme zelf geïnvesteerd. De grootste scheepshelling ter wereld (rechtsboven op de foto) wordt 360 meter lang en 80 breed 60 meter langer dan oorspron kelijk ge planned. Eind februari, begin maart 19G9 gaat van deze helling het eerste schip, een ES- SO-tanker van 225.000 ton te water. In het bouw- en reparalledok midden op de foto kunnen tegelijkertijd Iwee 500.000 ton ners worden ontvangen. Dit dok krijgt voor een groot deel een overkapping, zodat bij slecht weer doorgewerkt ban worden. Deze maand komen de eerste delen aan van dc kraan die op de Verolme-werf komt te staan. Deze kraan wordt 100 meter hoog en kan 800 ton tillen. ROTTERDAM, woensdag. De po litie behoefde gisteravond niet in te grijpen btj een flinke brandstichting. Ze ging zeifs gepaard met medewer king van dc brandweer, terwijl drum band cn hoornblazers van „Concor dia" ook -nog luister hadden bijgezet. Dit alles geschiedde op initiatief van het „Buurthuis-Pernis", waar do kin deren des middags voor de ingelever de kerstbomen op oliebollen werden getractecrd. De „Inbreng" bereikte ccn aantal van ruim 300. Zodoende trok 's avonds een enorme stoet, voor afgegaan door de tamboers, naar het braakliggende terrein aan de Pastorie straat. Onder het motto „opgeruimd staat netjes" werd dc brandstapel eeni grote vuurzee en verdween al het scihone van de kerstdagen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1