Honderdjarige in Lekkerkerk mm lentfade C0UZY ROTTERDAM RIJNMOND NIEUWE BOKKRAAN VEROLME-WERF C. v. d. Linden: Geen koopavond om stad op zaterdag levendig te houden Bisschop wijdt nieuwe kathedraal in 'Er moet maar eens een eind komen aan die flauwekul' UITLOTING PREMIELENING ROTTERDAM 1957 Bedrijfsfilms '67 Bronswerk- en Wilton-Fjenoord in première Kantoor de Spaarbank voor wijk Ommoord Neërlands grootste (overdekte) bloemententoonstelling Raadslid vraagt over regeling ziektekosten gem. personeel VERUGHTINGS-ORNAMENTEN P. G. v. d. Weele: CAO voor de bouwnijverheid testcase vrije loonpolitiek Maand cel voor veroorzaken dodelijk ongeluk 'Antwoordkerk' wordt afgebouwd Welkom aan Jean Fournet Brief aan het dagboek nvDJREURE .pagina 4 - dinsdag 5 maart 1968 Juni-juli a.s, zal de nieuive bokkraan op de nu in aanbouw zijnde helling bij de Verolme-werf Rozen burg gereed zijn. De reusachtige hok krijgt een hijs hoogte van 71 meter en een hijsvermogen van 800 ton. Met de montage van de kraan wordt dezer dagen begonnen. De helling zelf wordt 360 meter lang en 80 meter breed, geschikt voor de bouw van schepen, tot 1 miljoen ton deadweight. Met de con structie van de helling is een investering van meer dan 50 miljoen gemoeid. Medio komend jaar worden de eerste grote sec ties geplaatst voor een 320.000-tons tankerwaar van Verolme er drie bouwt. De ongetwijfeld spec taculaire stapelloop van deze ESSO-gigant zal pre cies over een jaar, in maart 1969, plaatsvinden. De laatste van de serie van drie moet in de tweede helft van 1970 worden opgeleverd. Op de onderste foto, die by winterweer is ge maakt, is te zien hoe aannemingsbedrijf Dirk Ver stoep druk bezig is met het zware heiwerk dat voorafgaat aan de bouto van de helling. De reus achtige hoeveelheid bouwmateriaal die nodig is voor de slipway heeft een tekort aan heipalen in de omgeving van Rotterdam veroorzaakt Verolme hoopt na 1970 jaarlijks vier tot zes 250-000-tonners te bouwen. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, dinsdag. „Om Rotterdam op zaterdag een levendige stad te laten blijven, is het nodig dut de winkels op vrijdagavond koop avond gesloten blijven." De voorzitter van de Rotterdamse Middenstandsvereniging 1-Inndel en Nijverheid, de heer C. v.d. Einden, verkondigde die stelling mnnndag op een vergadering In hotel Atlanta. Hij riep de (weinige) aanwezige midden standers op om het advies op te vol gen van de besturen der middenstands organisaties en vrij dagavond 15 maart de eerste Rotterdamse koop avond de winkels gesloten te hon den. „Ik bejammer," aldtis de heer v.d. Linden, „dat enkele grote winke liers wel open zullen zijn." KNMB-voorziUcr P. G. van der Weele vertelde, dut in Arnhem de ge hele detailhandel niet meedoet nnn de koopavond. De heer Van der Weele meende: „Als er een afspraak is ge maakt over een koopavond, dan han delen winkeliers die zich er niet aan houden ondemocratisch." Voorzitter Van der Linden zei na drukkelijk, dat zijn bestuur wilde ac ties ais het doven van de etalagever lichting tijdens de koopavonduren of hel ingooien van ruiten volstrekt af keurt. Hij sprak de verwachting uit, en daarmee wilde hij zijn eerder ge noemde stelling bewijzen, dat de In voering op grote schaal van een koop avond, onverbiddelijk leidt tot een sluiting der winkels op zaterdagmid dag. (AüVEHl ENTlE) l*üL.6èauidenö goedkoper Als U hu of binnenkort toch nieuwe overgordijnen nodljj heeft en ccn prijs van rond de vier gulden lag U wel... dan Is dit een aanbieding voor U... Prachtige franse damast, het klassieke gordijn, gedistingeerd, soepel en als zijde glanzend, in verschillende fraaie dessins en kleuren, per meter voor nog géén twee gulden tachtig, in verschillende dessins en kleuren 120 cm breed ROTTERDAM, dinsdag, De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft in een brief aan de parochianen van de Elisabeth- kerk aan de Mathenesserlaan te Rotterdam bekendgumaakt dat hij op zaterdag 10 maart om 19 uur, gedurende een speetaal daar voor samengestelde liturgievie ring, deze kerk als nieuwe kathe draal van het bisdom zal Inwij den. Raadslid over test sirenes: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. „Aan die flauwekul moet maar eens een eind komen". Dat is de mening van het PvdA-raadsIid G. Sprnfjt over de maandelijkse test met de alarmslrenes van de BB. Hij heeft over deze zaak vragen ge steld aan burgemeester en wethouders, omdat het hem is opgevallen dat de sirenes afgelopen maandag de eer ste maandag van de maand maart niet hebben geloeid. Kunnen b. en w. meedelen waarom dat niet is gebeurd? Is het bericht juist, dat de gestoorde sirenes pas op maandag 1 april weer worden beproefd, vraagt hij voorts. De heer Spruijt vraagt het college of het waarde hecht aan de proef. Als dat zo is, waarom moet er dan worden gewacht tot 1 april om te horen of de sirenes het weer doen. „Wat moet er gebeuren als er eens voor 1 april een atoombom op Rotterdam valt", zegt de heer Spruijt desgevraagd ter toelich ting. Moeten Rotterdammers trouw elke maand ook op. 1 juni 1970, 25 jaar na de oorlog een gevoel van spanning en opluchting, tijdens en na het alarm, blijven verwerken? Als b. w. geen waarde hechten aan de proef, wil de heer Spruijt dat het college aan deze „flauwekul" een einde maakt. ROTTERDAM, dinsdag. Bij de vandaag gehouden utiloting van de premie van 100.000 gevallen op obli gatie serie 11207 nummer 10, en een van ƒ50.000 op obligatie serie 4139 nummer 9. Premies van 10,000 waren voor de obligaties 10989 nr. 3 en 14957 nr.7, 5000 kwam beschikbaar voor de obli gaties 13799 nr. 7 en 15288 nr. 5. Verder zijn aflosbaar gesteld tien obligaties met een premie van 1000 en 24 mot een premie van 500, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. De be drijfsfilms 1967 van WUton-Fijcnoord en Bronswerk-Fijenoord zÖn gister avond in de Doelen in première ge gaan. Voor Wllton-FIjenonrd was dit de zestiende en voor Brtmswerk- FUenoord de vierde keer, dat derge lijke films aan de leden van het perso neel werden vertoond. In deze films is in het bijzonder het verschil tussen de werkzaamheden van vaklieden en het werk van de machines geaccentueerd. De tegen strijdige effecten, die hierdoor ont stonden, waren soms verbluffend goed. In de bedrijfsfilm van Wilton-Fij- enoord was o.m. verwerkt de vervan ging van de oude ketels bij de „Nieuw-Amsterdam", de tewaterlating van de „Westerkerk" en de opening van de Beneluxtunnel door H.M. de koningin, Bronswerk-Fijenoord, door de commentator bij deze film ook wel „het Landbeen" van de N.V. genoemd, vertoonde de aanleg van de aircondi tioning-installaties op het vliegveld Schiphol, in het streekziekenhuis te Delft en het Aku-laboratorium te Arnhem. Voor de aanvang van de films sprak Ir. J. E. Woltjer, directielid van Wil- ton-Fijenoord en lid van de raad van bestuur van Wilton-Fijenoord-Brons- werk N.V., een kort openingswoord, waarin hij o.m. meedeelde ingenomen te zijn met de vertoning van deze films in de grote zaal van de Doelen. „In de afgelopen jaren," aldus de heer Woltjer, „hebben we voorstellingen moeten geven in veel kleinere zalen. Het gevolg was, dat we soms wel twintig avonden hetzelfde program ma moesten geven. Nu kunnen we in vijf keer het gehele personeel en de oud-werknemers laten genieten." De „harmonie Witton-Fijenoord" bracht voor de aanvang wat lichte mu ziek. ROTTERDAM, dinsdag. De spaarbank te Rotterdam opende van daag aan de nieuwe Ommoordseweg 2 een kantoor voor de wijk Ommoord, dat iedere dinsdag en vrijdag van 9 tot 12 uur geopend zal zijn voor alle spaarbankdiensten. Het ligt in de be doeling elders in Ommoord een nieuw tc bouwen kantoor te betrekkon. (ADVERTENTIE! duizenden voorjaarsbloemen ongelooflijke kleurenpracht van 8 t/m 17 maart '68 in Rotterdam Ahoy' op Heliport bij het Hofplein Zondags •17 uur. Kinderen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Het PvdA-gemeenteraadslid G. Spruijt heeft burgemeester en wethouders schriftelijk vragen gesteld over de re geling van geneeskundige verzorging: voor gemeente-ambtenaren. Het raadslid toont zich daarover be zorgd, nu de Tweede Kamer op 29 fe bruari het ontwerp van de Wet Ziek tekostenvoorzieningen Ambtenaren heeft verworpen. Hij vrangt het college of het bereid is zich nader te beraden over de rege ling van de geneeskundige verzorging voor het Rotterdamse gemesnteperso- neel, omdat die regeling was geba seerd op de verwachting, dat de aan het parlement voorgestelde wetsont werp zou worden aangenomen. Het gemeenteraadslid vraagt het college verder de met het I.Z.A. Zuid- Holland gesloten overeenkomst voor 1 juli op te zeggen om voldoende tijds ruimte te hebben om zich over de nu ontstane situatie ernstig te beraden. Zonder opzegging zou de verbintenis automatisch voortdurend tot volgend jaar januari. fAÜVfcKTENTiEi VOOR MENSEN MET SMAAK - KEUZE UIT VELE STIJLEN BIJ 1fi MIDDELLANDSTR. 72 TEL 010-235327 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDA, dinsdag. De voor zitter van de Kon, Ned. Midden standsbond, F. G. van der Weele, meent dat de c,a.o. voor de bouwnij verheid (4% percent loonsverhoging én een half uur werktijdverkorting aan bet eind van het jaar) een testcase Is voor de vrije loonpolitiek. Op een vergadering van de Rotterdamse mid- denstandsverenlging Handel en Nijver heid In hotel Atlanta lanceerde heer Van der Weele enige bedenkingen te gen het vrije loonsysteem. Hij verwacht een loonkostenstijging van ongeveer 6 percent In 1968. Aan gezien dit veel meer is dan de ver wachte stijging der produktivlteit (3—3»£ percent) wordt andermaal een aanslag gedaan op dé winsten der on dernemers. De KNMB-voorzitter vindt, dat de ondernemers hierdoor worden gekort wiekt bij een van hun natuurlijke ta ken: het verrichten van besparingen door middel van investeringen. „Het ls zaak om in Nederland, ook in de Randstad Holland, de tering wat meer naar de nering te zetten," aldus de heer Van der Weele. „Als dat niet gebeurt, gaan de kleinere bedrij ven ten onder aan de steeds maar voortschrijdende schaalvergroting." De KNMB zal alles doen om met de werknemersorganisaties tot overeen stemming te komen over een vijf daagse werkweek met 45 arbeidsuren. Volgens de heer Van der Weele is er een eenvoudige regeling mogelijk. Over de aard van deze regeling wil hij zich nog ntet uitlaten. De heer Van der Weele is er voor stander %'an om tot een nieuwe rege ling te komen van de arbeidsvoor waarden voor het personeel in de winkelbedrijven. ,Als w|j meewer ken aan goede sociale voorzieningen, kunnen wij aan de andere kant het recht op een grote economische vrij heid claimen." Onder een grote vrijheid verstaat de heer Van der Weele o.a. minder bemoeienis van overheidsorganen. Hij is er tegen dat een gemeenteraad het bedrijfsleven een koopavond kan op leggen. Ook vraagt hij zich af, waar de regering zich mee bemoeit, als zij straks aan de Sociaal Economische Raad een advies gaat vragen over een vereenvoudiging van het vestigingsbe leid. De regering zou overwegen om één diploma voor de gehele detailhandel in te stellen. Voor het diploma zou een behoorlijke bedrijfseconomische ken nis zijn vereist en ook enige waren kennis. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop- van deze franse damast, In fraaie dessins en prachtige kleuren, 120 cm breed, per meter voor dién of schrift, o»»t. ROTTERDAM, dinsdag De Rot terdamse rechtbank heeft vanmorgen de 23-jarige fabrieksarbeider J. F. uit Schiedam veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid oindat hij op 27 sep tember van het vorige jaar in Rotter dam door het plotseling openen van een portier van zijn bestelauto een verkeersongeluk had veroorzaakt. Tengevolge van dit ongeluk kwam een 18-jarig meisje om het levon. Veertien dagen geleden had de officier van jus titie tegen F, zes weken gevangenis straf geëist en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. De „Ant woordkerk" In Hoogvliet zal worden afgebouwd. Als het weer meewerkt kan het gebouw nog dit Jaar klaar zUii. Bij de kerkruimte, die nog steeds uiterst spaarzaam wordt gebruikt, ko men nu een ontmoetingsruimte voor 150 personen, vijf vergaderzaaltjes, een predikantskamer en eer. kerke- raadskamer. Met de afbouw is een be drag van 500,000 gulden gemoeid. .Ouverture*, het voortreffelijke maandblad van de Doelen en het Rot terdams PhUharmonisch Orkest wijdt een speciaal welkomstwoord aan de dirigent Jean Fournet, die op 14 maart weer voor het Rotterdams PblI- harmonisoh orkest zal staan. Fournet kreeg op 14 november jl. een ernstig auto-ongeluk. Dra. J. Oos- terlee, directeur van het R,Ph, O. be zocht hem oplangs in zijn Parijse flat aan de Rue des Bells Feuilles. Hij schrijf^ daarover In Ouverture: „Na lang wachten bij de voordeur werd ik door Jean Fournet, op twee grote krukken door het huis strompelend, opengedaan. Zijn herstel bleek duide lijk langzaam in zijn werk te gaan. Tijdens de langdurige besprekingen met de heer Fournet over het komen de seizoen, het seizoen waarin hij voor het eerst als artistiek leider van ons orkest zal optreden, verwisselde de di rigent vaak de stoel vóór de krukken om maar voldoende In beweging te blijven. Het zou ongetwijfeld een fraaie film opgeleverd hebben, dit wandelend discussiëren door de suite! te! Tijdens zijn gedwongen verblijf in Parijs heeft de heer Fournet overigens ook nog kans gezien de belangen van ons orkest uit te dragen: ten behoeve -big chestres du monde.' gaf hij aan een van de radlo-uifeei ,Grands-or- ZATERDAG 9 maart heeft Lekkerkerk een 100-jarige: Marrigje Bruinstroop, die ten huize van mevrouw A. Dogte- rom-De Jong in de buurtschap Opper du it haar eeuwfeest hoopt te vieren. 9 maart 1868 kwam Marrigje,' zoals oud en jong in Opperduit haar noemt, in Zwijndrecht ter wereld als derde kind van het schippers-eclitpaar Bruinstroop- Boers uit Capelle aan de IJssel, aan boord van de paviljoenschuit „De Hoop." Vanaf haar geboorte dag tot 1916 bevoer zij, eerst met haar ouders, later met broer eu zus (ailen bleven ongetrouwd) MARRIGJE BRUINSTROOP wordt 9 maart honderd. de Hollandse wateren. Aan het einde van de 19e eeuw werd in Krimpen aan de IJssel een nieu we klipper, de „Lotus" gebouwd» waarin voornamelijk zand en grind werd vervoerd voor onder houd van wegen. Marrigje weet nog wel plaatsen te noemen waar zij toen kwamen: Boskoop, Zoc- termeer, Leiderdorp enz. In 1916 kwam zij met haar familie voor goed aan de vaste wal. Het langst was zij bij mevrouw Noorder- graaf iti Bergambacht, n.l, 11 jaar. Sinds vijf jaar Is zij huisgenote van Parijse reporter een interview, waar bij hij de lof over het orkest en ,De Doelen' bezong. De Philips-opname .Promenadeconcert in de Doelen' werd gedeeltelijk ten gehore gebracht met het commentaar, dat deze voortreffe lijke plaat helaas niet in Frankrijk in de handel is! Nu de heer Fournet wederom ons orkest zal gaan leiden o.m. in een van zijn grote specialiteiten, t.w. frag menten uit de opera .Pelleas et Mefi- aande', wensen wij hem alle kracht toe om deze eerste directie-periode na zijn ongeval tot een grandioos einde te brengen, aldus de heer Oosterlee. mevrouw Dogterom, die geen moeite spaart het haar bejaarde gast naar de zul te maken. Afcirriflje heeft nog een hobby: ac cordeon spelen! Enkele maanden gele den zijn er zelfs opnamen van haar gemaakt op de band met een tiental van haar meest geliefde nutmners. Haar belangstelling gaat ook nop steeds uit near het werk van de die renbescherming en een derde onder werp waar zij veel van weet is ge schiedenis van het koninklijk huis. Jaartallen en verhalen ouer Willem II, II enz. kan ze nog haar/ijn ifft de doeken doen en ook de jongste ge- schieden s volgt zij nog steeds. Als ze ziet, dat tue aanstalten ma ken om aan hei bezoek een eind te maken gaat ze nog even snel voor de tweede maal tijdens ons bezoek de dertien treden tellende trap naar bonen, om terug te komen met haar portemonnaie. Want, zegt ze, hoeveel kosten al die dingen nou eigenlijk wel? Als we haar vertellen, dat het elgenhjk omgekeerd zou moeten zijn en dat toe bijzonder blij zijn, dat ze ons heeft taille» ontvangen, zegt ze gelukkig „Nou, dat hoeft niet hoor!" TV/TIJNHEER, Uw artikel betreffende l'L de zoek geraakte ULO-leerlingen werkt o.l. niet verhelderend. Integen deel! Onze dochter hebben wij aange geven aan de Frankendaal 138, beho rend tot de te stichten scholengemeen schap Zuid-oo3t, een en ander over eenkomstig een door de gemeente via de school verstrekt stencil. Bij de aanmelding werd niet ge vraagd waarvoor men kwam. Het kind komt in een brugklas waar allen hetzelfde onderricht krijgen, zo werd verteld. Dit dus ongeacht of het kind later MAVO (ULO nieuwe stijl), HAVO (HBS nieuwe stijl) zal volgen. Zo staat het ook in een kleine bro chure „Waarheen na de zesde klas", uitgegeven door de gemeente. Een re gistratie van toekomstige TJLO-leer- llngen of HBS-leerlingen om die oude benamingen nog even te gebruiken vond niet plaats. Nu u alleen schrijft over ULO-leer lingen vinden we dit alleen nog maar verwarrender dan het bij eerste be schouwing lijkt. De krant schiet dan tekort ln zijn voorlichtende taak. Wérd wellicht bedoeld, dat het totaal aantal aanmeldingen beneden de ver wachting bleef? Hoogachtend F. v. d. STEENOVEN Rotterdam (In mijn stukje „ULO-leerlingen zoek geraakt" maakte ik er melding van, dat het aantal b(j scholenge meenschappen aangemelde leerlingen lager is aan op grond van de gebrui kelijke aanmelding voor het voortge zet onderwijs kon worden verwacht. Het tekort moest worden gezocht in het aantal leerlingen, dat zich nor maal voor het ULO-onderwijs komt aanmelden. Het is inderdaad juist, dat in de brugklas hetzelfde onderwijs wordt gegeven, althans by de scholen gemeenschappen, tvaar de ouders hun kinderen niet ajzonderlyJc kunnen op geven voor MAVO, HAVO en VWO. In de loop van het eerste jaar (brug- jaar) vindt de differentiatie plaats. HAVO, MAVO en VWO hebben dus een gemeenschappelijke brugklas, van waaruit de leerlingen toorden verdeeld over verscheidene schooltypen. Dagboe kschrijver) 'AUVF.H1 ENTtEi MAURITSWEG 37 ROTTERDAM TEL. 138061

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1