Winkeliers komen met een eigen 'plan' voor de Hoogstraat hatéma tapijt Hoogstraat in actie i Loopstraat' zonder verkeer met sierbestratingbloemen ornamenten - en terrasjes ^nlealoH— nutegensterkverlaagdeprijzen: WINST VOOR SUCCES EN SCHIEDAM SCHIEDAM HUISH. ARTIKELEN SPEELGOED SCHIEDAM 51 Goed tapijt (van De Klerk) is niet duur! in alle kwaliteiten en in alle kleuren, beslist eerste keus. Ir. B. Wilton zal plan-Hoogstraat introduceren W atervrienden in wedstrijden Transistorradio en t.v.-antenne gestolen Jongen door auto geschept 'Museumjournaal' mi ook Schiedams getint door D. A. Buschkens IRUILT UW OUDE MEUBELEN IN, Gratis voorstelling voor bejaarden administratief assistente personeelszaken EN TEGEN ZEER LAGE PRIJZEN BOKHORST VERHOEFF VERMEUL dinsdag 5 maart 1968 - pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De winkeliers van de Hoogstraat in Schiedam, die reeds enkele jaren de omzetten zien dalen (terwijl die elders stijgen), hebben, beducht voor een verde re teruggang van de standing van de Hoogstraat-Koopstraat, de koppen bijeen gestoken en zijn nu gekomen met een eigen „Hoogstraatplan" ter verbetering van de situatie. „Wij, winkeliers, moeten één front vormen tegen b. en w. en met dit plan willen wjj het gemeentebestuur onze eisen afdwingen", zegt de heer P. C. Mouthaan, voorzitter van de winkeliersvereni- ging Hoogstraat. Aan dit goed-doordachte en aantrekkelijk gepro pageerde plan is medewerking verleend door het Project-engineer- ing-bureau Magrijn te Schiedam. De Hoogstraat, Van Koemarkt- plein tot aan de Grote Markt met in begrip van Appelmarkt en Korte Dam, moet, zeker na 11 uur 's mor gens, een „loopstraat" worden; met een betere, vooral aantrekke lijker, bestrating zonder trottoirs; 0 mete een betere en toch „knusse" verlichting; met een ruime parkeergelegen heid achter de Lange Kerkstraat, te bereiken via het Ba-gijnhof; met terrasjes in de buurt, op bv. Appelmarkt, Museumplein en Hoog straat bij de Grote Markt; met een straatversiering van bloembakken, vitrines, kiosken en eventueel beeldhouwwerken of orna menten. Dit zijn de grondtrekken van het plan. Dit plan verkeert nog in een „em bryonaal stadium", maar gehoopt èn verwacht wordt, dat door overleg en gedachtenwissel-ing met het gemeente bestuur het plan uitgebouwd kan worden, terwijl met de realisering op korte termijn een begin gemaakt kan worden. Kosten: ƒ500.000,- De kosten worden, met het plan- Noordcinde in Den Haag voor ogen, zeer globaal geschat op 500.000 en zouden dan door dc gemeente Schie dam gedragen moeten worden. „Be strating, openbare verlichting en ook de verkeersregeling is nu eenmaal een overheidstaak en het is ook redelijk dat het gemeentebestuur, in het be lang van de burgerij, kopers zowel als winkeliers, de kosten voor zijn reke ning neemt," vindt men. Met het gemeentebestuur is tot nog toe slechts sumier contact geweest. Op 13 november is het plan aan b. en w. voorgelegd en eerst begin van deze maand heeft de vereniging vernomen, dat het plan „in onderzoek" is. Van hel grote structuur-plan voor Schiedam, dat door de stedebouwkun- dige R. Fledderus reeds geruime tijd geleden is ingediend, maar dat nog steeds niet in de openbaarheid is ge bracht, heeft de vereniging noch het Bureau Magrijn kennis genomen. Niet kunnnen en ook niet willen nemen. Zelfstandig plan „Wel hebben we gehoord dat het karakter van de Hoogstraat door het structuurplan, niet zal worden aange tast, En ons plan staat daar geheel los van. Een zelfstandig plan dus," zegt de heer A. Markussen van het Bureau Magrijn. De kern van het plan omvat, wat de technische uivoering betreft, de nieu we bestrating met de verlichting. „Dat is geen erg groot of ingrijpend pro ject, zodat de gemeente er snel mee kan beginnen," vindt de heer Marinis- sen, overigens ten onrechte, „Voor de winkeliers in de Hoogstraat is dit plan zeer urgent." Hoewel de verbouwing van minder acceptabele gevels in de Hoogstraat (de „blinde" vakken) in wezen ook tot de herstructurering behoort, wordt dit aspect bewust buiten het plan ge laten. Dit is een kwestie van ingrij pende aard, die in een later stadium in overleg met de eigenaren bekeken kan worden. Publick wenst „Het publiek wenst een gemakkelij ke toegankelijkheid voor een winkel centrum, met een groot accent op een ruime parkeergelegenheid", zo wordt in het rapport bij bet Hoogstraatplan opgemerkt. Het gemotoriseerde ver keer moet uit de Hoogstraat zelf ge weerd worden, maar er wèl dicht bij In de buurt kunnen komen. Daar het plan verder de structuur van de Hoogstraatniet wil (en ook niet kan) aantasten, worden de ver- keers voorzieningen het knelpunt. Daar in de huidige situatie de Lange Haven en Lange Achterweg niet in voldoende mate kunnen functioneren als „be voorradingswegen" voor de winkels, zal het vrachtverkeer niet uit de Hoogstraat geweerd kunnen worden. Doch de bestaande regeling, waarbij het verkeer tot 11 uur toegang heeft (er zijn dan toch weinig kopers) vol doet redelijk goed, al is er van een aantal winkeliers oppositie. Aangezien men in het plan ook de Korte Dam en de Hoogstraat tussen Korte Dam en Grote Markt tot „loop straat" wil maken wordt gesuggereerd om deze straatdelen voor het dóór gaande verkeer af te sluiten, dat dan omgeleid zóu kunnen worden van Grote Markt vla Vijgensteeg eu Ooie- vaanhrng. „Het is een levensbelang voor de Hoogstraat dat de pakeercapacitelt tot een veelvoud wordt opgevoerd," zegt het rapport. Parkeren kan nu al leen maar op de steeds propvolle Lan ge Haven, Koemarkt, Appelmarkt en Lange Achterweg. De Appelmarkt wordt ook in het „loopstraat-plan" betrokken en valt dus af. Vandaar de suggestie om maar hot gesaneerde terrein achter de Grote kerk te benutten. Tijdelijk. „Het ter rein hoeft alleen, geëgaliseerd te wor den en bestraat. Dat kan snel en hoeft niet duur te zijn," meent men opti mistisch. Geen trottoir Ifel profiel van de Hoogstraat moet gewijzigd, „Aan de bestaande trottoirs heb je niets, die kunnen dus wel ver dwijnen," De bestrating „in verre gaande staat van verwaarlozing, vol buisen en kuilen" {zegt men) moet vervangen worden door b.v. betonte- gels van groot formaat in lichte tinten (grijs, bleu, geel) te leggen in blok vorm. Van gevel tot gevel, met de rio lering in het midden. Deze bestrating moet wel zwaar verkeer kunnen verdragen, n.l. van de bevoorradende wagens. „Door de bij zondere bestrating als „stoep" gaat het verkeer vanzelf v oorzichtig rijden." De straatverlichting moet wel verbe terd worden, maar toch ondergeschikt blijven aan de etalage-verlichting. In de trant van de Lijnbaan wil men door een esthetische toepassing van plantenbakken, gevel- en lichtur- namenten, luifels en vitrines, kiosken en eventueel fonteinen en beeldhouw werk de aandacht van het winkelende publiek trekken en gevangen houden. Gezellig Het moet een gezellige „straataan- klcdlng" worden, die noodt tot winke len. Daarbij kunnen in de Horecasce- tor „zitjes" of terrasjes op of aan de straat bijdragen. In de zomer nodend tot een dronk, maar ook in de winter niet buiten gebruik. Nog een verzoek aan het gemeente bestuur: Blijf het oude stadhuisje op de Grote Markt gebruiken voor de of ficiële ontvangsten, aubades, taptoes, ontvangst St. Nicolaas en vooral voor dc trouwpartijen! Dat is zo gezellig voor het winkelende publiek in de Hoogstraat. In het Plan-Hoogstraat van de winkeliersvereniging heeft men van de Appelmarkt, nu "volge pakt met auto's een gezellig centrum willen maken. Deze te kening Is gemaakt aan de hand van foto's var» de bestaande toe stand. (ADVERTENTIE! DE VOORJAARSMODE 1968 VINDT IN DE NIEUWS Ook het einde van de Hoogstraat, bij de Grote Markt, heeft men in het Plan-Hoogstraat een gewijzig de functie willen geven. Prettig wandelen op een sierbestrating, tussen de vitrines en de beeld houwwerken. ROTTERDAM, maandag. De 59-jarige mevrouw W. E. Hoogewerf- Kool is gisteren bij een val in bus 38 op het Hofplein gewond geraakt. Met een hersenschudding en een hoofd wond werd de vrouw naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. (ADVERTENTIE) Hatéma Enkaiontapijt „STANDAARD" 390 cm breed, van 96.60 per strekkende IIO m meter, nu voor Uwi Hatéma Enkaiontapijt „HEAVY" 390 cm m m breed, van 148,60 per strekkende meter, 1Vim nu voor Ifcfi Hatéma Enkaiontapijt „EXTRA" 390 cm mm M breed, van 134.50 per strekkende meter, 11O m nu voor 1153a BINNENWEG, BEIJERLANDSELA'A.N MTTtHMUIOEK RW^KHr/VUSSIKaMSSHffiE HEK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag Het be stuur van de Winkeliersvereniging „Hoogstraat" gaat het plan voor ver betering van de Hoogs traat-Koop- straat by de leden in discussie bren gen op een bijeenkomst, die op dins dag 12 maart in de bovenzaal van De Amstelbron zal worden gehouden. Ir. B. Wilton, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas heeft zich bereid verklaard dit plan te introdneeren en te verdedigen. „Ir. Wilton kent Schiedam èn de pro blemen. Hij is de meest geschikte, man om de winkeliers aan hun verstand te brengen, dat ze op hun tellen moeten passen", zegt de heer Mouthaan. Een merkwaardig probleem is, dat de winkeliersvereniging Hoogstraat wel allang bestaat, maar eigenlijk geen bestuur heeft. Het nu op tafel gelegde plan is dan ook ontstaan op initiatief van een actie-commissie. Op de vergadering van volgende week zal aan de leden gevraagd worden, deze commissie te willen accepteren als be stuur. Overigens is slechts rond 70 percent van de 148 winkeliers in de Hoog straat aangesloten bij de vereniging. De vele duizenden guldens die nodig waren om het plan op tafel te kunnen brengen is door de leden betaald. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De tral- ningsplocg van de Schiedamse „Wa tervrienden" heeft met succes deelge nomen aan twee zwemevenementen. Eiyi groep van negen leden was aanwezig bij de landelijke Bonds- jeugdkampioenschappen, die in het Brabandbad zijn gehouden. Marja Verzijden veroverde twee medailles, namelijk in de groep 15-18-jarigen voor een tweede plaats op de driemaal vijftig meter wisselslag persoonlijk en voor een derde plaats op de honderd meter rugcrawl. Kees Jansen kwam in de groep 13-14-jarigen aan brons op de honderd meter borstcrawl. De overige 60 leden van de trai- ningsploeg hebben deelgenomen aan de jaarlijkse gewestelijke zwemvier- kamp met de leeftijdgenoten uit Rot terdam, Den Haag en Delft, gehouden in het nieuwe sportfondsenbad te Voorburg. Na de zeer grote Haagse vereniging, die winnaar werd met 7.828 puntten, werd Schiedam een eer volle tweede met 8.098 punten, Delft werd derde met 8.223 en Rotterdam vierde met 8.362 punten! SCHIEDAM, dinsdag. De 44-j ari- ge koopman M. K. deed bij de politie aangifte van de diefstal van een_tran sistorradio uit zijn auto, die in de Leibnitzstraat geparkeerd stond. Een tv-antenne verdween van het dak van een pand aan de Goereese- I straat. De 21-jarige ijzerwerker J, A.i van B. deed hiervan aangifte. COLLECTIE DEDX-PIECES EN TROIS-PIECE8 van elk model slechte enkele stuks allee rwerkoop). Komt u morgen eens bij ons bin nenlopen. Voor moeder en dochter iBrocrcvest 111, telef. 267416 SCHIEDAM, dinsdag De zeven jarige Johannes Droog liep op de Prof. Kamerlingh Omieslaan zonder uit te kijken tussen twee geparkeerd slaan de auto's door de rijbaan op en werd aangereden door de personenauto van de 46-jarige vertegenwoordiger A. B, uit Rotterdam. De jongen kwam op het kofferdeksel van de auto terecht en werd vijf meter meegesleept. Met een lichte hersenschudding en schaaf wonden moest hij in de Dr. Nolet- stichting worden opgenomen, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag Het Schie damse Stedelijk Museum is toegetre den tot de rij van Nederlandse musea en culturele centra, die eenmaal in de twee maanden zorg dragen voor de uitgifte van het „Museumjournaal" Een tijdschrift, dat onder meer Infor matie biedt over moderne kunst, bin nen- en buitenlandse exposities, jonge kunstenaars en museumactiviteiten. De middenstand is tot de aanval overgegaan! Vorig jaar zijn er in de gemeenteraad, bij het geharrewar over het late uitbrengen van het structuurplan, enkele onprettige op merkingen gemaakt over het gebrek aan activiteit en aan vooruitziende blik van de Schiedamse middenstan ders. Een deel van hen, de winke liers aan de Hoogstraat, heeft er le ring uit getrokken en is nu bij ver rassing gekomen met een eigen plan voor de urgent geachte verbetering van de Hoogstraat. De gedachte achter dit plan is niet nieuw. Het raadslid G, P, Verhuls- donk, levens voorzitter van de Schiedamse Handels- en Bedrijfs- raad is al enige jaren geleden geko men met het voorstel om van de Hoogstraat een aantrekkelijk aange klede „loopstraat" te maken. Enig succes was er wel, n.l. door de in voering van de huidige verkeersre geling, waarbij het motorverkeer na 11 uur uit de Hoogstraat wordt ge weerd, Het nu ter tafel gekomen Plan-Hoogstraat borduurt voort op dit stramien, nu buiten de SHB om, overigens. Het trlote in dit op zich zelf ver dienstelijke plan Is echter dat er ccn afschuwelijke kortsluiting met het gemeentebestuur uit blijkt. Immers, het gemeentebestuur laai door de heer Pled der us een kostbaar struc tuurplan ontwerpen en de Hoog straat-winkeliers komen met een ei gen plan, dat niet op dit structuur plan aansluit en cr ook geen reke ning mee houdt. De opmerking „wij weten niets van het structuurplan en willen het ook niet weten" is eer. verschrikkelijk misverstand. Het js begrijpelijk dat de Hoog straat-winkeliers, onkundig van het structuurplan, de eigen boontjes wil len doppen en in het nu aangevoerde plan vrijwel uitsluitend de eigen be langen naar voren brengen. Doch het is uiteindelijk de gemeente die het plan zal moeten realiseren én bekostigen. Het is onaanvaardbaar, maar ook ondenkbaar dat hot plan- Hoogstraat verwezenlijkt kar» wor den builen het structuurplan om. Er ztjn voor de planning van het nieu we stadscentrum nog wèl andere be langen, dan alléén die van de winke liers. Het is verder onbillijk dat de Hoogstraat-winkeliers de schuld van de kortsluiting min of meer leggen bij de burgemeester en de wethou ders. Dat b. en w. niet direct zijn in gegaan op het voorgelegde plan en pas na drie maanden gereageerd heb ben, is makkelijk te verklaren uit het feit dat het college gebonden is aan het structuurplan, dat nog steeds niet is bekend gemaakt. Aan dit laatste is de kortsluiting te danken. Als het van het college had afge hangen, dan was het structuurplan al een jaar of meer geleden, bekendge maakt. Maar de gemeenteraad, in het bijzonder de PvdA-fractie, heefit dit, door enkele malen „nadere stu die" aan te vragen, tegengehouden. De laatste vergadering heeft eerst in november j.I. plaatsgehad en pas over enkele maanden kan publikatïe verwacht worden. Een reeks van „kortsluiting" in het afgelopen jaar is het gevolg geweest van de late publikatie. De SHB, die gedwongen is in het ongewisse te werken, kwam met een ongeduldig adres en kreeg de wind van voren. Het bisdom Rotter dam komt met een „drie-kerken- plan"; maar voor wat de toekomst visie betreft wordt daaruit de bodem weggeslagefï omdat de kerkgan gers niets weten van het structuur plan. Tegen het Zeehavenplan. zuid west Nederland komen- én college én de raad in verweer! maar voor de burgerij is het onduidelijk, omdat de eigen verweerplanncn liggen in het geheimzinnige structuurplan. Zelfs een deel van de onlustge voelens van de Brandersbuurt- jeugd, die met het verwijt komt „de gemeente doet niets" is terug te voeren tot het structuurplan. De ge meente doet wél iets, maar het is al leen niet bekend. Hoe kan men ten- volle oordelen over de merites van het plan om van het Passagetheater een „cultureel centrum" te maken, als men niet weet wat er met het stadscentrum gaat gebeuren? „Men" zou het wel kunnen weten, wanneer de PvdA-fractie de kennis niet had tegengehouden. Merkwaardig voor een partij die zegt naar meer „open heid" te streven. Nu zitten dan de Hoogstraat-win keliers in het schip. Zij hebben dui zenden guldens uit eigen zak be taald, om met een plan te kunnen komen, "Wat het werk zou moeten zfjn van het gemeentebestuur. Waar schijnlijk ligt de visie voor de Hoog straat in het structuurplan opgeslo ten, maar niemand kent die. De win keliers moeten maar afwachten of hun plannenmakerij klopt mat die van de gemeente. Gezien de wel zeer beperkte opzet van het plan-Hoog straat, vrees ik het ergste. (Van onze korfbalmedewerker) »J jj.yjl SCHIEDAM, dinsdag llrMf'7-11 De korfballers hebben het afgelopen weekeinde weer in de buitenlucht doorgebracht. Voor| het eerst, na het gesloten zaalsportsei- zoen. Zowel Schiedam als Succes ble ken de overwintering goed doorstaan le hebben, want beide twaalftallen behaalden uit de eerste veldwedstrijd de volle winst. Op een koud en winderig veld trad Succes aan tegen het Rotterdamse Unicum. Aanvankelijk hadden de spelers moeite zich aan te passen aan het gladde terrein en dit vond duide lijk zijn weerslag in het vertoonde spel. Na een I0 voorsprong door een doorloopbal van Coby van Vliet-Jan- se, bracht Unicum nog voor rust de balans in evenwicht (11). In de tweede helft keken de Schiedammers zelfs nog even tegen een achterstand aan, maar na een door Benno van Krogten benutte strafworp kwam de vaart pas goed in de Succes-aanval. I Het was tenslotte Rob Hemerik die! zijn ploeg met een gave doorloopbal de verdiende overwinning schonk, 3 —2. v Tegen het bezoekende Hou Stand' had „Schiedam" vanaf het begin een duidelijk overwicht, maar toch kwam de ploeg op een 01 achterstand. De aanvallers haddep bijzonder veel pech met hun schoten, die net de zuiver heid misten om door de korf te gaan. Freek Veer scoorde fraai l—l, waarna het Annie v. d. Berg was die opnieuw orde op zaken moest steller» na een treffer van de tegenpartij, 2—2. In do tweede helft wist Nel van Vliet einde lijk de score in overeenstemming te bengen met het spelbeeld. Na een (ADVERTENTIE) oostzeedijk 344-364 tel. 133744 r.dam hoek cos!plein 's maandags gesloten (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De Utrechtse organisatie „Artiestenpalet" draagt vanavond in het Francois Ha- verschmldthuis aan de Prins Bern- hardlaan zorg voor een voorstelling voor bejaarden. Medewerking verle nen: de accordeonist Will Couré, goo chelaar Peter Duval, chansonnière Désiréc Soels en de cabaretier Hans Borghardt. De voorstelling, die voor iedere bejaarde gratis toegankelijk.is, begint om kwart over acht. prachtige solo-aklie bracht zij de stand op 3—2. Tot 5 minuten voor tijd vielen er geen treffers meer, Hou 1 Stand maakte zelfs gelijk. In een ge weldig slotoffensief doelpuntte Schie dam echter nog tweemaal. Freek Veer en Ab Sluimerl goed profiterend van verwarring in de vijandelijke gelede ren na een ongewone spelsituatie, wa ren de mannen die de roodzwarte ploeg aan de welverdiende zege hiel- pen. Verdere uitslagen: Schiedam 2Ro zenburg 3 0—6, HPV 3—Schiedam 3 12—0, Schiedam J—Rozenburg J 3—-0, Succes 2—Ten Donck 2 56, Succes J Overkanters J 50, ODI 2BI. Wit 2 5—0. gemeente echiedam De secretarieafdeling Personeelszaken zoekt een jonge medewerkster die velerlei administratieve eorvlce kan vartanen;' gegevens verzamelen, documenten bijhouden, incidenteel typen, controlewerk e.d. Het werk fa afwisselend, ten dele vertrouwelijk, en biedt kans tot verdere ontplooiing; hat «1st opleiding op mulo-niveau en typediploma. Leeftijd bij voorkeur 17—19 jaar. Uw sollicitatie kunt u binnen 10 dagen zenden aan burgemeester en wethouders Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto van Yuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Tel. 208720. Let op Juiste adres. RUIIME SORTERING Hoogstraat 34 - Groanelaan 36 SCHIEDAM Veloursgordijnen verven 3.50p.m.2 Mantel verven 15 af 16 Oosts kogel 2. Telefoon 268924. Textiel verven en suèdereinlgen. "SÉ

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2