Verolme wil dok nog beschikbaar si lei 'Msr Politiekorps R'dam uitgerust met uM-portofoonnet Van Gelder gaat meer glasvliezen maken Arts stelt diagnose via TV ROTTERDAM RIJNMOND Vestiging van tweede mammoetdok op Rozenburg al voorzien Concern heeft één miljard aan orders in portefeuille 'Amemuiden 50' vist mijn op nil Noordzee Bromfietser gedood bij botsing met afslaande vrachtauto Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. betadine jodium J -ï: Danïon op 29 juli naar nieuwe fabriek Britse monopolie- commissie niet akkoord met grote bankfusie BASSISSTATION OP EUROMAST-AFSTANDSBEDIENING VIA PTT Zigeuners naar Nuenen voor godsdienstige bijeenkomst Drie noordelijke Statenfracties achter Koekoek pagina 4 - woensdag 10 juji 1968 (Van een, onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Scheepsbouwer C. Verolme blijft bereid zijn reparatie-nieuwbouw- dok voor schepen tot 1 miljoen ton deadweight op de werf Ro zenburg ter beschikking te stel len aan de Rijn-Schelde groep en aan Wilton-Fij enoord Hij verklaarde dit gistermid dag tijdens een persconferentie in „De Witte Brug" in Den Haag, t.g.v. het feit dat minister de Block hem de gevraagde over- heidskredietgarantie van 75 mil joen gulden heeft toegezegd. Ver olme verklaarde tevens de voor waarden verbonden aan die ga rantie te accepteren. De orderportefeuille van het Verol- me-concem bevat opdrachten met een waarde met meer dan een miljard Em 1 den: de bouw van 8 tankers van meer aan 200.000 ton deadweight elk, drie wachtschepen, twee visfabriek- schepen en zes bevoorradingsschepen (650 miljoen) cn 14 vrachtschepen en 1 car-ferry die in Ierland en Brazilië worden gebouwd (450 miljoen gul den). Verolme zei „te willen praten over de verhuur van het reparatiedeel van zijn l-miljoen tons dok gedurende een deel van het jaar. Ik moet de minister van economische zaken voor dit resul taat erg dankbaar zijn". Inmiddels is het nog niet bekend of de Rijn-Schelde groep en "Wilton- Fijenoqrd genegen zijn op het plan van minister De Block in te gaan. Zondag j.I. gaf de heer Woltjer van Wilton-Fijenoord ons nog als com mentaar: „Ons dok op de Maasvlakte gaat door. We zullen de architect op dracht geven". Minister De Block, die twee van deze grote dokken in het waterwegge bied thans nog niet verantwoord acht, heeft door zijn voorwaarden bij de garantie voor Verolme een laatste po ging willen doen om de partijen bij elkaar te brengen. Bij het mislukken van het overleg over de verhuur van dokdagen zou arbitrage door drie on afhankelijke buitenstaanders een bin dende oplossing moeten brengen. VEROLME .1 Juiste plaats Verolme zei dat minister De Block ac kredietgarautie 3l geruime tyd eer der aan hem had kunnen verstrekken, waarbij hij wees op het CXV.I.-rap- port dat al maanden geleden conclu deerde dat de Verolmc-werf op Ro zenburg de enig Juiste plaats was voor een dokproject. „Maar minister De Block heeft ge duld en moed getoond door toch te proberen alle partijen tot samenwer king in één dokproject te brengen", Verolme sprak ook dankwoorden aan het adres van de heer Biesheuvel, voorzitter van de commissie scheeps bouw. Volgens de scheepsbouwer heeft mr. Biesheuvel de minister „op uitstekende wijze van advies gediend. :t dat nu is bereikt i s mede Het resultaat aan zijn inzicht te clanken.' Tijdens de persconferentie werd Verolme ook gevraagd over de huidige verhouding tussen het nu door de aankoop van de N.D.S.M. vergrote Verolme-concern en de groep Wil ton-Fijenoord en Rijn/Schelde. Deze laatste groep wil een 300.000-tons dok op de Maasvlakte bouwen. Verolme: „Het zal nog moeten blij ken of ei' inderdaad behoefte bestaat aan een tweede dergelijk dok in het Waterweggebied. Het is nog niet te zien hoe de scheepsbouw zich zal ont wikkelen". Volgens de heer P. Goed koop (directeur N.D.S.M.) zal het Verolme-concern aan het tweede dok meewerken „als blijkt dat er behoefte aan bestaat". Verolme zei dat er nog geen contact is geweest tussen hem en de combina tie Wilton Fijenoord/Rïjn-Schelde: „Wij willen zo loyaal mogelijk gaan samenwerken met deze combinatie in het grote dok, waarvoor wij nu de kredietgarantie gekregen hebben." Hij handhaafde zijn al enige tijd eerder gedane aanbod zijn Rotterdamse scheepvaartcollega's voor 50 pet ge bruik te laten maken van het dok. Een contact tussen Verolme en. de combinatie over het gezamenlijke ge bruik van het 1 miljoen tons dok m de Botlek zou volgens Verolme door de voorzitter van de commissie scheepsbouw, de heer Biesheuvel, tot stand kunnen worden gebracht. Ver olme voelde weinig voor de vorming van een groot scheepsbouw- en repa ratieconcern in Rotterdam, waarin alle werven zouden opgaan: „Als zoiets zou gebeuren dan ben ik ervan overtuigd dat buitenlandse reders met meer naar Rotterdam zouden komen om er hun schepen te laten bouwen, in verband met het ontbreken van enige concurrentie. Dat is niet de goe de richting. Concurrentie moet ge handhaafd blijven." Winst Op vragen of zfön concern winst maakt, zei Verolme: „WU spelen vrij wel gelijk. Maar er is de laatste tijd een flinke verbetering ingetreden. Het is zo dat we veel nieuwbouw verrich ten waar we flink op verliezen cn dat we veel reparatiewerk doen waar we goed mee verdienen. De winst maakt die verliezen vrijwel goed". Tijdens de persconferentie in „De Witte Brug" was een plattegrond van zijn Rozenburgse werf opgehangen, waarop naast elkaar twee l-miljoen tonsdokken staan ingetekend. Over de vestiging van een tweede mammoet dok op zijn werf zei Verolme desge vraagd: „Het is al ingetekend. Het kan best zijn dat er nog 'n dok komt om schepen tot 1 miljoen ton in te bouwen. Wanneer dat is kan ik u nog niet zeggen. Wèl hopen we het dan zelf te kunnen betalen". „Het dok dat we nu bouwen zal ook gebruikt kunnen worden door onze partners in de Dorehester-club", Nu de N.D.S.M, is opgegaan in het Verol me-concern zal deze Amsterdamse scheepswerf ook delen gaan bouwen van schepen dte groter zijn dan 250.000 ton deadweight. De N.D.43.M, levert dan secties die nog wel door de IJmuidense sluizen kunnen en worden later op Rozenburg geassembleerd tot tankers van zeer grote afmetingen. „Hierdoor Is het mogelijk dat onze ca- paciteit wordt uitgebreid tot 6 mam moettankers per jaar" aldus Verolme die tijdens de persconferentie werd geflankeerd door zijn financieel ex pert P. Schwenke en door de heer P. Goedkoop. „Die continuïteit is onont beerlijk om er financieel uit te sprin gen". Verolme bevestigde dat de N.D.S.M. zijn zelfstandigheid zal be houden, al worden er in de toekomst wel personeelsleden, tussen N.D.S.M. en Verolme-Rozenburg onderling uit gewisseld. „Ook de naam N.D.S.M. zal blijven bestaan". □e tekening geeft aan waar Ver- olme's 1 miljoen tons-dok komt (a). Links daarvan is het tweede mammoetdok gesitueerd (b). voorzien: „Als ik kinderen had gehad die daarvoor interesse bezaten, had den zij het bedrijf gekregen. Maar z« willen nu eenmaal niet en hebben er ook geen behoefte aan. Het zou ook verschrikkelijk zijn hen met die ver antwoordelijkheid te belasten. Als ik er vandaag of morgen met meer ben gaan de aandelen over naar de stich ting. De winst die wordt gemaakt komt, nel als u het geval is ten goede aan het concern". De mening van de heer P. Goed koop, directeur N.D S.M. over het op gaan van zijn werf in het Verolme- concern: „Wij voelden aankomen dat Rotterdam in ieder geval een mam moetdok zou krijgen. Wij sloten ons bij de combinatie aan om bit te kun nen blijven. Het was ons duidelijk dat een afzydig houden van deze plannen voor de N.D.S.M. de nekslag zou zijn geweest. Ilt ben erg blü dat wc bü Verolme zijn gekomen. Van de daarvoor in aanmerking komende werven passen wij ook geestelijk het meeste hü el kaar". DEN HAAG, dinsdag (ANP) Ds vissersboot „Arnemuidcn 50" heeft de afgelopen nacht een mnn uit de Noordzee opgevist. Een bomdemon- teerploeg van de Koninkluke Marine uit Den Helder is vanmorgen vanuit de Scheve ningse haven naar het enke le honderden meters uit de kust voor anker liggende vissersschip gegaan en heeft de mijn onschadelijk gemaakt. (Van onze correspondenten) EINDHOVEN, woensdag. Gister avond om kwart voor acht fs 01 de hoek GeldropsewcgVestdijk ln Eindhoven de 18-jarige bromfietser J. van den Hoff tegen een rechtsaf- slaande vrachtauto gereden en ge dood. DELFZIJL. In Delfzijl is gisteravond de 73-jarige K, Kroon, toen hij met zijn rijwiel plotseling de Farmsum- merweg overstak door een achterop komende personenauto gegrepen en op slag gedood. ZELHEM. Het 16-jarige meisje A. Jansen uit Rheden is vanmorgen om het leven gekomen, toen zij in Zei- hem op een kruispunt met haar bromfiets in botsing kwam met een vrachtauto. "PEN arbeider op de luchthaven Logan bij Boston (VS) liep onlangs een verwonding op aan zyu hand en werd binnen enkele minuten en zonder de luchthaven te verlaten door een dokter-op- afstand onderzocht vla een ln twee richtingen werkend gesloten TV-clrcuit, tele-diagnose ge naamd. „Hinderde de camera u?M, vroeg dr. Kenneth T, Bird van het algemeen ziekenhuis van Massachusetts hem, nadat hij z(Jn onderzoek had voltooid en de verpleegster van de luchthaven de nodige instructies had gege ven. „Nee, ik ben een slecht ac teur," an two orde de patiënt. Medisch gezien was het maar een onbetekenend geval, maar het diende als de eerste openbare demonstratie van een TV-sy- stcem, waarbij de afwezige arts niet alleen de patiënt kan zien (zelfs zlju stembanden wanneer hij „aaah" zegt), maar ook zijn bloeddruk, hartslag, pols en ademhaling kan registreren, en röntgenopnamen. elek trocar dio- grams cn bloedproeven kan be studeren. De televisie-beelden zijn zwart-wit cn ongeveer van de zelfde kwaliteit als gewone TV- beelden. Aangezien de huidskleur belangrijk voor de diagnose wordt de mogelijkheid onder zocht om bij dergelijk onderzoek kleurcn-TV te gebruiken. Tele-diagnose Is hel nieuwste voorbeeld van bet toenemende experimentele gebruik van elek tronische communicaties in praktische geneeskunde. Zo wor den ook reeds computers gebruikt om elektrocardiograms te onder zoeken, die via de telefoon van afge.Iegen klinieken zijn ontvan gen. De Amerikaanse gezond heidsdienst onderzoekt verder de mogelijkheid tot het gebruik van computers hij het analiseren van hersenimpulsen, ademhaling, bloeddruk cn hartslag. (The New York Times) (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR AMSTERDAM, woensdag (ANP) De N.V, Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen heeft besloten tot de bouw van een nieu we produktie-eenheid voor de vervaardiging op grotere schaal van zogenaamde glasvliezen. EMMEN, woensdag. - Vanaf maandag 29 juli zal de produklic van panties cn nylonkousen b(j de Danlon Fabrieken N.V. in Emmen weer volle dig geconcentreerd zijn in een nieuw fabrieksgebouw. Ruim 1100 perso neelsleden, bijna evenveel als voor de grote brand op 15 oktober vorig jaar, zullen dan weer in dienst zijn van dc onderneming. Begin volgende week zal begonnen worden met het installeren van het machinepark en de verhuizing van dc produktie- en andere afdelingen van het tijdelijk onderkomen in onder meer een grote garenhal van de AKU-fabrieken in Emmen. Dc produktie van Danlon is op het ogenblik weer even groot als voor de brand, namelijk 13.000 dozijn paar panties en nylonkousen per dag. Door do uitbreiding van het machinepark ligt hot in do bedoeling het aantal personeelsleden nog dit jaar tot onge veer 1400 op te voeren. Er wordt dan een produktiecapaciteit van 14.000 tot 15.000 dozijn paar nylonkousen en panties per dag bereikt. LONDEN, woensdag (Reuter). Dc Britse monopoliecommissie beeft zich niet kunnen verenigen met het plan van de bankinstellingen Bar clays, Lloyds en Martins om een fusie aan te gaan. De Britse minister van handel, An thony Cros land, heeft gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld dat de com missie met een meerderheid van zes tegen vier de fusie heeft afgekeurd. Dat is echter niet de tweederde meer derheid dte nodig is om de fusie te verbieden. Mm 1st er Croskmd zet dat de regering nu zelf een besluit zal moeten nemerij in de wetenschap dat •"e meerderheid van de commissie tegen de fusie is. Situering De situering van zijn nieuwe mam moetdak op Rozenburg kwam eveneens aan de orde. Over vermeen de nautische problemen sprekend zei Verolme: „De tewaterlating van de Esso-tanker van 255.000 ton in april levert ons geen enkel probleem op, We moeten alleen oppassen dat het schip niet op dc werf van een ander zal lopen" waarop de heer Goed koop aanvulde: „Maar z(j kunnen der gelijke schepen niet repareren". Intussen heeft Verolme ook aan een Japanse oliemaatschappij laten weten dat men is geïnteresseerd in de bouw van een of meer 350.000-tonners. De oliemaatschappij had tevergeefs by Japanse werven met dit verzoek aan geklopt, die een. dergelijk karwei nog niet verantwoord achtten. „Of we die opdracht krijgen weten we nog niet. Maar we hebben wel ja gezegd op de vraag of die schepen willen bouwen" zo zei Verolme. Over de toekomst van zijn bedrijf deelde Verolme mee dat de daartoe in het leven geroepen stichting hierin zal (ADVERTENTIE/ TIJDELIJK VOOR (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Sinds 3 juli beschikt het Rotter damse politiekorps, als een van de eerste korpsen in ons land, over een portofoonnet in een ge heel nieuwe frequentiehand: de UHF band 450 mc. Het net, dat in Op manhoogte kunnen de porto- fonisten tot een afstand van on geveer twee kilometer contact met elkaar houden door het ap paraatje vlak bij ds jnond to houden. de zevende afdeling in zuid werd ingericht, bestaat uit zes porto foons en een basispost Gebruik van dit net biedt enige voordelen: de band komt niet voor op een. normale omroepontvanger zodat mee luisteren wordt voorkomen. bij een goede antenne-opstelling is deze frcquentieband m grote steden met veel hoogbouw nu uitstekend te gebruiken. door dc inrichting van het basissta tion in de Euromast, die via een tele foonlijn van de PPT op afstand wordt bediend in bureau De Stage, kan het gehele uitgestrekte gebied in zuid worden bestreken. Surveillance kan vanuit het bureau worden geregeld. op zogenaamde manhoogte kunnen de portofonisten tot een afstand van ongeveer twee kilometer met elkaar contact houden, boven die afstand via de wacht comma ndant van het bureau, pit nieuwe portofoonnet stelt dc po litie in staat nu ook bij de surveillan ce te voet en op de fiets op de plaat sen waar de radio wagens niet kunnen komen, communicatie mogelnk te ma ken. De apparatuur biedt daartoe vele mogelijkheden: door het gebruik van de nieuwe frequentieband behoeft men geen hinderlijk lange antennes meer te gebruiken: de lengte van de antenne bedraagt nu nog slechts twin tig centimeter. In het kleine kastje, waarin een complete zand- en ontvang- installatie met opaadbare nikkel- cadmium batterij is gemonteerd huist een zeer gevoelige ontvanger terwijl Ka bal verbinding Het basisstation van het nieuwe portofoonnet van de Rotterdamse politie is gevestigd in de Euromast. Deze tekening geeft schematisch weer, welke mogelijkheden dat biedt. de zender een eindvermogen heeft van 700 mw. Basisstation en portofoons zijn uitgerust met eenzelfde kanaal voor zenden en ontvangen. Eventueel kan nog een tweede frequentie wor den ingebouwd, terwijl men in de toe komst kan overgaan op duplex fre- quentie's. Hoi personeel zal dan over veel grotere afstanden kunnen wer ken. Het ligt in de bedoeling iedere afde ling een dergelijk portofoonnet te ge ven, terwijl tevens ieder afdelingsbu reau zal worden uitgerust met een vast station in de 80 mc. band. Over deze band, die voor de politie het be zwaar heeft dat ze kan worden afge luisterd via een normale omroepont vanger, werkt de politie reeds langer met portofoons, terwijl tevens porto foons in de 150 mc. band worden ge bruikt. Met het nieuwe net in zuid opent zich zelfs in de toekomst de mogelijk- Zoals reeds in liet laatst verschenen jaarverslag is medegedeeld, werd in 1967 begonnen met de levering van dit nieuwe produkt dat thans wordt geproduceerd op een in eigen bcdryf ontwikkelde machine van beperkte capaciteit. Met deze investering is een bedrag van circa 6,5 miljoen gemoeid. De nieuwe installatie die waarschijnlijk in Apeldoorn wordt geplaats, zal mid den 19C9 ln bedrijf worden gesteld, zo deelt Van Gelder mee. De glasvliezen hebben onder andere grote toepassingsmogelijkheden als basismateriaal voor gebitum meerde dakbedekkingen. Marktverkenningen hebben aangetoond dat met name dc exportmogelijkheden van het produkt gunstig ïyn. De glasvliezen worden in legen- stelling tot andere in de handel zijnde vergelijkbare materialen gefabri ceerd met gebruikmaking van metho den die ontleend zijn aan dc prqduk- tietechniek van papier. De ontwikke ling van dit procédé heeft zich over vele jaren uitgestrekt. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, woensdag. Meer dan. duizend zigeuners uit Nederland, Duitsland. België of Framkryk verza melen zich op het ogenblik in de Bra bantse gemeente Nuenen. Het zijn aanhangers van de „Mission Evangé- liqufc Gitane Mondiale", die wordt ge leid door de Franse dominee Reinardt en die donderdag, vrijdag cn zaterdag een congres houdt bij het woonwagen kamp van het onder Nuenen ressorte ronde kerkdorp Gerwen. De volgelingen van dominee Rei nardt houden hun diensten in een 30 bii 50 meter grote tent, die zij hun „Urmen kathedraal" noemen. Vele tientallen caravans en woonwagens zijn al m Gerwen gearriveerd. Een van de bewoners van het kamp, de heer Roosenberg, Li door de leiding van de beweging als orde-commissaris aangesteld op hot terrein dat de be zoekers door de gemeente is tocgewe- zen- ln de loop van zomöag vertrekt een deel van de in Gerwen samenge stroomde zigeuners naar het Ruhrge- bied in Duitstand, waar een soortgelij ke bijeenkomst zal worden gehouden. (Van onze correspondent) HOOGEVEEN, woensdag. Dc Staten-fractlcs van de Boerenpartij ln Groningen, Friesland en Drente staan achter het hoofdbestuur van de party en de heer Koekoek. Dit zei gisteravond de voorzitter van de Drentse Staten-fractie van de Boerenpartij, de heer J. A. pekel te Nieuweroora. Hij reageerde hiermee op een verklaring, die maandagavond is afgelegd na een vergadering van een aantal bestuurders en gemeente raadsleden van de Boerenpartij in Groningen en Drente. Volgens deze verklaring zou het grootste deel van de Boerenpartij in Groningen en Drente sympathiek slaan tegenover de doelstellingen van de oppositiegroep van de heer Harmsen. heid om een centraal commandonet samen te stellen, waarbij iedere dra ger van een portofoon bereikbaar is. WINTERSWIJK, woensdag (ANP), De 36-jarlge J. Kiekebosch is de afgelopen nacht by een brand 3n 2(jn café op de Grote Markt in Winters wijk om het leven gekomen. Toen de brand, om kwart over vier vanmorgen, werd ontdekt, stond het café al in lichterlaaie. Mevrouw Kie kebosch en haar beide kinderen kon der- zich redden door van de eerste eta ge it het raam te springen. Zij wer den door politic mannen opgevangen. (ADVERTENTIE) TIJDELIJK IVOOR

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1