'Rode Zee' kan met gemak mammoets trekken Geheel nieuw type sleepboot ROTTERDAMS DAGBOEK Automaten -mm- CONVENTIONELE KIJK OP HIPPE JEUGD EN SEX ROTTERDAM RIJNMOND GESLAAGDE PROEFTOCHT OP NOORDZEE Rotterdam wil meer parkeergarages Bemanning loodsboot pikte graantje mee Grapjasserij in Londen VLAGGEPARADE MARINIERS Weegschaal Smeetsland Ongelukkig moment Areraa Centraal Cineac-Bijenkorf Cineac-Beurs Cinerama Colosseum Grand Hannnoinie Kriterion .Lu micrc Luxor Metro Prinses Rex Studio '62 Tbalia 't Venster Victoria pagina 4 - vrijdag 2 augustus 1968 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag De „Rode Zee", nieuwste aanwinst van L. Smit en Co's internationa le sleepdienst, heeft gistermiddag met enkele honderden genodig den een geslaagde proeftocht op de Noordzee gemaakt. Tijdens een persconferentie aan boord kondigde directeur P. E. E. Kleyn van Willigen aan, dat de sleepboten in de 2000 pk klasse geleidelijk aan vervangen zullen worden. De reeds in dienst zijnde sleepboten „Zwarte Zee" en „Witte Zee" zullen qua motorver mogen worden aangepast aan de nieuwe „Rode Zee". De ..Rode Zee" betekent een be langrijke stap in de verdere moderni sering en uitbreiding van de vloot van Smilt. Met haar 9000 pk compact en grommend tirekvermagen kan zij volgens berekeningen van Smit de nog niet gebouwde mammoettankers van 500.000 ton en meer gemakkelijk trekken. Volgende week al gaat de „Rode Zee" met voornamelijk Ameri kaanse genodigden op de Noordzee een demonstratie geven. De directie van Smit wil graag turn do booreiiand- exploitaniiem laten zier. dat een schip als de „Rode Zee" in de woonden van directeur Kleyn var. Willigen „btf uit stek geschikt is voor het verplaatsen van booreilanden". Overigens zal de „Rode Zee" er over een jaar nog dui zend pk bUkrijgen en dus boven de 10.000 pk komen. - Meer vermogen acht de directie op het ogenblik nog niet wenselijk; al thans zij wenst daar nog geen defini tieve uitspraak over te doen. Een ver mogen bijvoorbeeld naar Duits voor- beedl' van 16.000 pk acht de directie „op dit moment sleeptechmsch nog niet nodig". Wel staat vast. da£ nog heel wat nieuwbouw zal moeten worden ge pleegd, maar „niet alleen uit prestige overwegingen, maar wanneer de eco nomische noodzaak daar is". Waarschijnlijk gaat de „Rode Zee" haar eerste reis maken in de tweede helft van. augustus. Het laatste Franse slagschip Richelieu (35.000 toni moet dan van Brest na air Genua worden ge bracht, waar het gesloopt zal -worden. Het schip telt een bemanning van 20 koppen (weer 3 minder dan op de vorige grote sleepboten) en staat on der, bevel van kapitein W. Verschuur. Gistermiddag werd zij in volle zee overgedragen door de bouwer, n,v. scheepswerf en machinefabriek „De Mar wede", te Hardinxveld-Giessen- datn. Het casco en een deel van de op bouw werd verzorgd door de Arnhem se Scheepsbouw Maatschappij. De mo toren een nieuw type zijn door Werkspoor ontworpen. Totaal heeft L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst de beschikking over 20 zeesleepboten. 3 In de 9000 ipk klasse, Z van 4500 ipk, 4 van 4000 ipk, 3 van 3000 ipk en 8 van 2O0Q ipk, die geleidelijk zullen worden vervan gen door grotere en sterkere eenhe den. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. De nieu we directeur van de Verkeersdienst Rotterdam, ir. Th. Brouwer, zal zoe ken naar mogelijkheden om zoveel mogelijk parkeergarages in de Maas stad gebouwd te krijgen. Dit heeft wethouder mr. H. C. G, L. Polak don derdag tijdens de raadsvergadering aangekondigd. De raad had even le voren de heer Brouwer, thans een van de twee di recteuren van de Dienst Stadsontwik keling, tot directeur benoemd. De bemanning van een loodsboot ktek gisteren even bulten Hoek van Holland met lede ogen naar het zich met al het goede der aarde spijzende en lavende gezelschap genodigdeA. dat de proeftocht met de nieuwe zeesleper „Rode Zee" meemaakte. Twee bemanningsleden waagden de gok en kwamen in een motorbootje langszij. De beloning was zoet. "Een fles onvervalste Hollandse jenever die triomfantelijk in de broeksband ■werd gestoken. De loodsboot toeter de daarna nog lang en uitbundig voor de nieuwe zeesleper. De ,-Rode Zee" betekent voor de vfoot var» Smit een belangrijke modernisering en uitbreiding De naam „Rode Zee" komt ad 70 jaar voor in de zeegaande vloot van -L. Smit en Co «n de jongste telg, die gisteren de proefvaart hield, ziet er wel heel anders uit dan zijn voor gangers. Zo anders, dat zij de vele deskundigen tijdens de proef tocht gisteren wat heit oog be treft maar matig kon bekoren. Jn plaats van een schoorsteen heeft de, „Rode Zee" twee rookkanalen en een voormast/portaalIn het groot het verschil (ongeveer) tussen de Rot terdam en de Nieuw Amsterdam van de Holland Amerika-lijn. Het is dus qua uiterlijk maar gezien de nieuwe ontwikkelingen in de machi nekamer ook innerlijk een geheel nieuw type sleepboot. De derde in de klasse, waartoe ook de „Zwarte Zee" en de „Wiitite Zee" behoren maar be slist geen zusterschip, z&gt de maat schappij met klem. De hoofdmotoren hebben in vergelijking met deze, twee schepen aanmerkelijk kleinere afmetingen, maar zullen uitgerust met een vierbladiige verstelbare schroef toeh meer trekkracht kurmen opbrengen. In 1898 word de eerste „Roode Zee" bij Smit in dienst genomen. Dit schip werd een jaar later weer ver- koehit. De tweede zeesleper van deze naam bevoer van 1909 tot 1933 de wereldzeeën. De eeTSte motorsleep boot „Roode Zee" kwam in 1938 in de vaart. Een plaquette, aan boord van de huidige „Rode Zee" hedimert aan het tragische einde van deze zeesleper. Op 14 april 1944 wend deze zeesleper in het Kanaal getor pedeerd, waarbij de gehele beman ning om het leven kwam. In 1949 kwam de voorlaatste „Rode Zee" in de vaart. In 1958, 59 en 60 wist deze 2000 pk'er beslag te leggen op Smits blauwe wimpel. Het record van 1960 (35,780 sleepmijlen) werd nooiit door een andere sleepboot van de rederij geslagen. Het schip vaart nu bij Smlt's Engelse dochtermaatschappij onder de naam „Neptunia". KfRWTSJ Zelden hebben MrbhI zoveel erkende komieken en grapjassen op naar mijn gevoel zo vruchteloze wijze hun best gedaan het publiek aan het lachen be maken als In „Het was me 't dagje wel" („That swinging city", oorspronkelijke titel: „The sandwich man"). Harry H. Corbett en Bernard Crib- bins en Ron Moody en Stanley Hollo- way en Terry-Thomas en Norman Wisdom en Diana Dors en zelfs Wil frid Hyde-White en verder zo onge veer iedereen in Engeland, die wel lens een gek gezicht heeft getrokken lire eg de gelegenheid in deze. film een eigen nummertje te komen maken. Alles wat zij zeggen en doen Is voort gekomen uit het brein van iachfabri- kant Michael Mediwin, die zelf boven dien als een onuitstaanbare sandwich man door de hele film loopt en zo de verschillende sketches aan elkaar ver bindt. De grappen (van het type „dron kaard wankelt dames-wc binnen" of „man valt achteruit lopend in put") zijn door regisseur Robert Hartford- Davis geregistreerd met een onheil spellende nadruk, de elke lachlust op afdoende wijze in de kiem smoort. Met het „swingende" Londen, dat in de titel wordt beloofd, heeft de film evenveel te maken als Max van Praag met de Beatles. ROTTERDAM, vrijdag. Voor het hoofdkwartier van het korps mari niers aan het Westplein zal op woens dag 7 augustus een viaggeparade wor den gehouden, waaraan de Mariniers kapel met tamboers en pijpers muzi kaal zullen meewerken. Er volgt geen mars door de stad, wel is er een lunchconcert op het Stadhuisplein, van kwart voor tot kwart over één. „Fantastisch Experi ment" was de goede oplossing van oraze vorige puzzel. Het uit geloofde filmdiploma zullen wij verzenden aan Mevr. B. Hoek. Bernhardlaan 2 in Zwartewaal, Ook deze week stel len wij u weer voor de vraag: welke film- titel (-de film draait —vJ tn Rotterdam) koos ie tekenaar als onder werp van zijn. car toon? Stuur uw antwoord per briefkaart vóór a.s, woensdag aan Het Rotterdams Parool, Westblaak 9—11 ts Rotterdam-2. maakt kans op het Film diploma: vijf maal gratis samen naar de bioscoop. «MM Het is, achteraf gezien, een nogal onbegrijpelijke zaak, dat „Here we go 'round the mulberry bush" („Hoe versier :k zo'n meisje") als een officiële Britse inzending aan bod is gekomen tijdens het laatste festival van Cannes. Wanneer een weinig opmerkelijke film als deze zonder slag of stoot de selectiecommissies passeert, kan men zich met recht afvragen door wat voor duistere machinaties James Bond en Mary Poppins tot nog toe op dit feest van de filmkunst hebben ontbroken. „Here we go 'round the mulberry bush", dat het in de internationale pers als „festivalfilm" zwaar te ver-i duren kreeg, doet zich op een doorde weekse dag in Amsterdam voor als een in elk opzicht uiterst gewone ko medie, waaraan men weinig dikke woorden hoeft vuil te maken niet erg goed, niet erg slecht; niet bijzon der boelend. maar ook niet echt saai; kortom een middel o-m op ongevaarlij ke wijze twee uur van Het leven mee dotxr te komen. Aannemelijk lijkt, dat het de ambi tie van regisseur Clive Donner was ONLANGS deponeerde ik een kwartje in een parkeer- meter op de Botersloot (om precies te zijn de meter op de hoek b\j de ,Gemeeutcbiblio- theek). Het apparaat produceer de zijn gebruikelijke hrrrrrt, maar het wijzertje bleef op het rode gedeelte staan. Wat doe je dan? Je geeft een stomp tegen de meter, een instinctieve handeling bij automaten die weigeren. Ook een tweede kwartje bracht het wijzertje niet tot andere gedach ten. In zo'n. geval moet je berusten .en op hoop van zégen een andere par-' keermeter nemen, die het wel doet. Een uur. parkeren gaat pp deze manier 75 cent' kosten, hetgeen veel mag wor den genoemd. Nu heb ik bij zulke tegenslagen al tijd mijn. blijmoedige berusting bij de hand. Ik houd mijzelf dan voor, dat ik vaak genoeg bij parkeen.ieters gratis parkeer omdateen voorganger zijn parkeertija schromelijk heeft over schat, zodat er voor de nieuwkomer nog veertig minuten op zit. Maar, het blijft aan je knagen. Het blijft zondegeld. Als,je een kwartje in een gokautomaat stopt en niets wint heb je nog het plezier ven spanning. Maar parkeermeters, die moeten het doen! Er Is bij mijn weten geen enkele In stantie die je in bovengenoemd geval te hulp kan roepen. Anders is het bij de kaartverkoop automaten in de metrostations. Die willen ook wel. eens niet, Ze nemen wei een gulden en een kwartje in, maar ze „verkopen" niets. Weet u dat u In zo'n geval niet boos moet weglo pen. U moet het medlen aan de perron- opzichter. Die negeert dan uw naam en adres en enige dagen later ont vangt u een schrijven van de RET, dat luidt: „Door storing in een automaat op een metrostation hebt u tot mijn spijt enige schade geleden. Ter vergoeding doe ik u'bijgaand toekomen: resti- tutiebiljet(ten)elk recht gevende op een ritS~rittenkaart(en) voor vol wassenen a ƒ1,25 enkele rlt(ten) voor volwassenen i f 0,50 4-ritten- kaart(en) voor kinderen a S0,50 enkele rlt(ten) voor kinderem f0>25 postzegel(s)t in totaal ter waarde van f Dit laatste begrijp ik niet. Een col lega van mil, die onlangs met een de fecte automaat op een metrostation had te kampen (hij wilde een 5-rit- tenkaart kopen) en daarover zijn be klag deed, kreeg van de RET een aan tal postzegels ter waarde van 1,25 toegestuurd. Je zou mogen verwach ten, dat die man een vljfrittenkaart toegestuurd had gekregen. Tenslotte heeft de automaat het gevraagde niet geleverd. Dus: de RET moet alsnog voor levering zorgen. Tenzij, je met een postzegel toegang tot de metro kan krijgen. Ik weet ze- ke=r dat dat niet zo is. Wie in het buitenland op vakantie gaat krijgt soms volkomen onver wachts een herkenningsteken uit hét vaderland, In een heel klein Tsje chisch slagerswinkeltje, waar niets je aan thuis doet denken zag ik opeens het woord „Rotterdam". De tekst op de weegschaal bevatte behalve edn onuitsprekelijke hoeveelheid mede klinkers deze woorden: Van Berkel Rotterdam. "^ANUIT een bepaalde fotogra fische hoek kan zelfs een nooddorp een idyllische aanblik opleveren. Op deze foto een mooi hoekje van het nooddorp Smeets land. Kijk er goed na. Dit gaat verdwijnen. Ook ai het groen. een hippe, lose en bijdetijdse film te maken op het thema jeugd en erotiek nog altijd een onderwerp waar heel wat mensen best even recht voor wij len gaan zitten. Het verhaaltje over een vrij schuchtere jongen (Barry Evans), die verwoede pogingen doet ook in seksueel opzicht zj|n mannetje te staan, is echter (ondanks enkele dik opgelegde „gedurfde" trekjes) uit gewerkt met een af en toe naar het oubollige neigende conventionaliteit, waa i-van een steeds gezapiger wor dende sfeer uiitgaait. Zo voorziet het scenario bijna elke keer wanneer een „avontuurtje" uit de hand dreigt te lopen in een klein incident (dronken schap, een lastige ritssluiting, een speelse hond), waardoor heel wat ver houdingen de mist In gaan. Ook voor een moderne tiener is sex met alles, zo blijkt het zal voor veel volwas senen een geruststellende moraal zijn. Zoals im zoveel Engelse produkties het geval is, vormen de prestaties van de acteurs het meest geslaagde aspect van de film. Vooral Barry Evans in de hoofdrol en Judy Geeson als zijn grote liefde doen het bijzonder aardig, Van dé anderen is Acirierune Posta hat op vallendst: qua uiterlijk en gevoelsle ven heeft ze veel weg van het soort poppen, dat op de kermis als troost prijs wordt uitgemikt. P.H. Wat zijn de gevol gen als een miljoe nenstad het ineens zonder elektriciteit moet stellen? Dit gebeuren, enkele ja ren geleden tn New York, vormt de achtergrond van de film „Wat deed je toen het licht uitviel?" onder regie van H, Y. Averback met in de hoofd rollen Doris Day, Terry Thomas en Ro bert Mores. Het uitvallen van het licht komt, voor alle drie op een ongelukkig mo ment: Walclo Zanu, directielid van een grote onderneming probeert er net van door te gaan met twee miljoen dollar. Maggy Garison, hollywoodster, betrapt haar man in een compromitte rende situatie en haar impresario breekt zich het hoofd hoe hij haar een nieuw contract kan laten tekenen. Alles komt uatuurlijk op zijn poot jes terecht. Doris Day houclt er een baby aan ove>r, en de dief het presi dentschap van de onderneming die hij bestal. Hoe versier ik zo'n meisje ben vrij schuchtere jongen doet verwoede pogingen om in sexueel opzicht zijn mannetje te slaan. Dat gebeurt in het kader van een uiterst gewone komedie, die niet meer is dan een conventionele blik op de hippe jeugd en sex. In de hoofdrollen Barry Evans en Judy Geesen, terwijl het de beal- Uefhebbers vreugde zal doen Spencer Davis en The Traffic aan het werk te kunnen zien. Nieuw. 18 jaar. Het gaat er heet aan toe Ed die Constantine's eerste knokker in kleur. Ais geheim agent komt hij terecht in een meisjesschool in Istanbul. Een voor hem prettige omgeving om een aanvang te ma ken met de liquidatie van eert spionagesyndicaat. Regie: Jésus Franco. Nieuw. 18 jaar, Bambi. Walt Disney's lief- sentimentele geschiedenis van het kleine fragiele hertje, dat toch maar een echte grote jongen wordt en zich opwerpt als be schermer van het dierenrijk. Re prise a.l. Gungala, dc maagd van de jungle. Kitty Swan als atleti sche oerwoudmaagd, die te ma ken krijgt met de diefstal van een diamanten oog van een afgods beeld en een wilde jacht op ura nium. Nieuw. 14 jaar. Overdag zijn in Cineac voor de tweede week dolle avonturen van Laure] en Hardy te aanschouwen. Generaal Custer's laatste op dracht De producenten van de Cinerama-films vonden in de le gendarische indianenbevechter George Custer een man die goed genoeg was voor een nieuw spek takel op het gebogen doek. Tweeëneenhalf uur vechten tus sen blanken, en roodhuiden ls echter wat teveel van het goede, ondanks alle suggestieve effecten. Met Robert Shaw. Prolongatie. 14 jaar. Blauwdruk voor een moord Kirk Douglas is ook aan de beurt gekomen om te laten zien wat hij waard is als privé-detective. Hij moet de onschuld bewijzen van een uitzonderlijk rijke weduwe, die ervan verdacht wordt haar man te hebben vermoord. Repri se. 14 jaar. Corso The great race Breed uitge meten klucht rond een autorace van New York, vla Tokio naar Parijs. Tony Curtis heeft Natalie Wood en Jack Lemmon als zeer doortrapte rivalen, die niet nala ten op alle mogelijke en onmoge lijke manieren te trachten de race - hi hun voordeel te beslissen. Te vens biedt de film de grootste smijtpartij met taarten aller tij den. Prolongatie a.l. Het was me het dagje wel Erkende komieken als Norman Wisdom, en Terry Thomas, Stan ley Holloway en Ron Moody kre-, gen in deze film de kans een ei gen nummertje te komen maken. Dat is uitgelopen op een weinig amusant geheel, mede doordat re gisseur Robert Hartford-Davis alle grappen mot onheilspellende nadruk heeft geregisseerd. Nieuw. a.l. Invasie op Ambush Bay Hugh O'Brian en Mickey Rooney als ge zworen kameraden tussen moor dend lood. Reprise. 14 jaar t.m. zondag. De roze panter Ge slaagde filmklucht met David Ni- ven, Peter Sellers en moot© Clau dia Cardinale. Reprise. 14 jaar. Een idioot in Parijs Regis seur Serge Korber Iaat een goed hartige dorpsgek naar Parijs op draven voor de vervulling van diens grootste wens: de Eifeltoren zien. Hij ziet nog meer, n.l. 'een meisje van losse zeden, wier ver standelijke vermogens metdie van hem corresponderen. Zij droomt van het platteland, dus kan het een en ander mooi sa mengaan. Met Jcan Levèbre en Dany Carrel. Prolongatie. 14 jaar. Wat deed je toen bet licht uit viel? Misverstanden in New York zonder elektriciteit. Doris Day, Terry Thomas en Robert Morse zoeken in het donker een verkeerd bed en tussen deze pi kante bedrijven door wordt een grote onderneming voor twee miljoen dollar getild. Nieuw. a.l. Fantastisch experiment Nieuw gezicht voor de science fiction door de Amerikaanse re gisseur Richard Fleischer. Een duikboot, met een aantal medici aan boord, wordt tot microsco pisch formaat verkleind en daar op geïnjecteerd in het lichaam van een professor, die op sterven is en de enige Is die weet hoe de verkleinde mensen langer dan een uur ln leven te houden. Pro longatie. 14 jaar. Ontembare Angéliqne Vier de aflevering ln de Angellque-se- rie met Michèle Mercier in de ti telrol. Voor wie van romantiek uit het verleden en de daarbij passende costuums houdt. Prolon gatie. 18 jaar. Hel van Alscao Op avontuur beluste fotograaf is in bezit van medaillon, dat de sleutel vormt tot een miljoenenschat. Gangsters en corrupte politie weet hij uit handen te blijven, de schat krijgt hjj niet, maar wel Elke Sommer. Ook niet te versmaden. Nieuw. 18 jaar. Ontsnapping op de Philippynen Een korporaal, een luitenant en een pater moeten met zeven weesjes op de vlucht voor de Jappen. Een oude autobus, met als brandstof cocosbast brengt ternauwernood uitkomst. Met Doug McCJure en Richard Mon- telban. Nieuw. 14 jaar. Het wonder van de liefde Oswalt Kolle is de man die in Duitsland al jaren ijvert voor een betere plaats van de sexualtteit in de westerse gemeenschap. Hij heeft nu de gelegenheid aange grepen om enkele van zijn stok paardjes, foutieve voorlichting, de sexuele problemen van een pas getrouwd echtpaar en van een paar dat reeds enkele jaren huwelijk achter de rug heeft, in een film te verwerken. Prolon gatie. 18 jaar. Half a sixpence Acceptabele Engelse musical, naar het boek „Klpps" van H. G. "Wells. Met Tommy Steele als de arme jongen die plotseting rijk wordt en zijn liefde en geld deelt met Julia Foster, gelijk hij in zijn kinderja ren een sixpence met haar deel de. Vriendelijk, maar nergens sentimenteel amusement en de rollen worden leuk gespeeld. Pro longatie. a.l. Le gendarme de Saint Tropcz Louis de Funès als politieman in zonnig Rivièra-oord, waar hij hoofdzakelijk moet optreden te gen personen die te bloot op het strand paraderen. Prolongatie, a.l. Rautomaa contra Scotland Yard Jean Marais, Louis de Funes en Mylène Demongeot in een van de vol herrie en verwikkelingen zittende Fantomas-films van André Hunebelle. Reprise. 14 Doris Day in wilde woede, omdat haar echtgenoot in het verkeerde bed is gestapt. Lumière „Wat deed je toen het licht uitviel?"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1