Dit had ik toch niet willen missen! Klachten over stank in Rij weer toegenomen Bouw zwembad kost vijftig proeent meer P. C. MOUTHAAN: VAKANTIE IN PRAAu I U 4 Raad Maassluis had kritiek op 'water brief uit Rotterdam ERE PENNING VAN DE S.G. Afscheids receptie wethouder v. Bochove SCHIEDAM SCHIEDAM Angstig Zonnig weer Tevreden Eerste gedeelte 'Nolet-rally' is verreden Bridgedrive weer van start in Musis Discussie over Rij mnond structuur in liet openbaar C. A. Faber nam afscheid bij G.W, Oecumenische gesprehsdienst RAAD MAASSLUIS AKKOORD KOERIERSTERS woensdag 4 september 1968 5 (DoorD. A. Busclikcns) ,.JE STELT JE van een vakantie in Tejechoslowakije iets fijns voor, licel rustig. Zó is het niet geworden. Maar dit had ik nooit willen missen! Het is een overweldigende ervaring!". De heer P. C. Mouthaan, eigenaar uan een broekenzaak aan de Hoogstraat met een hippe tiener-boetiek annex, is maandag terugge komen van zijn vakantie uit Tsjechoslowakijc. Daar heeft hij de inva sie door de vxjf landen van het Warschau-pact meegewiaa?ct. Ook de heldhaftige houding van de bevolking gezien; ook de bittere naxveeen gadegeslagen. Hij is diep onder de indruk van zijn ervaringen. Blijft er over vertellen. De heer Mouthaan heeft ai het film. en foto-materiaal dat hij te pakken kon krijgen verscho ten op hetgeen hij zag. Hij heeft pamfletten verzameld. Door de Tsjechen verspreid, door de Russen uitgeworpen en ook de krantjes in verzoenende toon maar met vervalste feiten, dte tenslotte door de Russen zijn verspreid. De ervringen hee/t hij van uur tot uur bijge- „Jk wilde dit materiaal gebruiken voor de voorlichting, want ik dacht, gezien de scherpe controle aan de grens, dat er weinig bekend zou 'zijn in Holland. En mijn gastheer, prot. ir. Koeourec. had mij gevraagd, ver tel ze Sn Holland, vertel aan de hele wereld hoe het geweest is na de in val, zeg ze, dat de Tsjechoslo wak en zich cr met bij neer willen leggen. Maar bij mijn terugkomst in Schie dam merkte ik. dat alles al bekend is. dat de kranten cn de televisie cr avond aan avond vol van hebben gestaan. Ook van de werkekijke toedracht. Ik weet met wat ik nu met mijn materiaal zal doen. Het is wel kostbaar, hè." DE HEER MOUTHAAN is een paar jaar lid van Rotte's Man nenkoordat als eerste koor uit het westen in oktober 1965 een concertbezoek bracht aan Praag, als gasten van het „Pm- her LererschorIn 1966 kwam het Praagse koor op bezoek in Rotterdam en de voorzitter ir. Koeoureclogeerde bij de heer Mouthaan. Nog maar vijf we ken geleden fctuamen de Praag se leraren weer in Holland zin gen, in Zwolle. Ook toen lo geerde ir. Koeourec in Schie dam. Hij nodigde toen de heer Mouthaan uit om de vakantie door te brengen in zijn bunga low in Stnmascdlice (heeft iets te maken met een zilvermijn een voorstadje van Praag. „Dat heb ik gedaan. Voor een rustige vakantie. Vandaar zijn we gegaan naar Scertovitca, dat ligt tussen dc Hoge en Lage Tatra. 000 km van Praag. Prachtige streek. Op dinsdag 20 augustus wilden we voor een dag naar Polen, dat kan op een visum van één dag. Maar bij de grens werden we met doorgelaten. Dat kon niet, zeiden de grenswachten. Diezelfde avond om elf uur zgn de invasielegers daar over de grens ge komen. Ze wisten dus wat er zou komen". De volgende dag, woensdag 21 augustus, zou het gezelschap gaan picniccen. Er was ook de zuster van mevrouw Mouthaan bij die in Oost-Berlijrt woont. De zusters kunnen elkaar niet in Holland ontmoeten, wel in TsjechoslowaktjeHet was een stralende zonnige dag. Net als op 10 mei 1940 in Holland! „Toen ik 's morgens beneden kwam. was het mts. Alle hotelgasten voor de televisie; vrouwen huilden, man nen vloekten. We zijn overvallen, zei de beheerder. Wu waren de eni ge Nederlanders, verder 35 Oost' Duitsers. Een van die toeristen zag later zyn zoon terug op een tank! Later zei een van hen; als wij in Duitsland vroger bij Hitler net zo veol lef hadden gehad als de Tsjeche ehoslowaken nu. dan was de oorlog er misschien niet geewest. Zg waren ook niet gelukkig met de inval." weg vragen en dan kijken ze eerst naar je nummerbord voor ze je hel pen. Ze hadden ook de deksels van de rloolputten w de weg verwij derd; ik heb er zelf een auto in zien dreunen. Mij niet gezien, 's avonds rijden. In Olmtitz weer pech aan de auto, vlak bij dc enorm grote Sjg- mafabriek. Ongelofelijk zoals ze ons daar geholpen hebben. Ze waren dolblij, dat ze mot een bulten lande i konden praten. Ja, over Ajax. Maar voor de deur stond een vrouw met een machinepistool op wacht. Ze liet de Russen met binnen. Fantastisch die mentaliteit! Do vrijheidsdrang van de bevolking is onbeschrijfe lijk." Praag verkeerde toen nog in de sfeer van het verzet. Met de monstraties, met het plagen van de Russen, met pamfletten die door politie-agententevo ren de vijanden van het voZh, worden verspreid. De heer Mouthaan kon alles filmen en fotograferen. Wij weten het ook van de krant en de talevi sie hoe het was. „Het waren meest jonge mensen, die demonstreerden. Ook wat ouderen. Ze waren wel brutaal, durfden erg veel. Ze spuwden naar de Russen, wierpen met stenen, pakten de ge weren af. Toen werd er terugge schoten en zo vielen er doden. Een Russische officier pleegde zelfmoord toen zijn mannen op het pub!"' hadden geschoten. Ik had een ge sprek met een jonge Rus op een tank, een medisch student. Hu snapte niet wat hg in Tsjechoslowa kijc deed. Van een contia-revolutie was niets te tien." DE HEER MOUTHAAN had pech. Zijn auto was defect, er was geen benzine te krijgen voor de terugtocht naar Praag. Met moeite lukte het aan drie pompen de tank vol te krijgen. Wel voor Nederlanders, Russen kregen niets. De wegen waren vol tanks. Die reden op de smatle wegen rustig over een auto heen, de inzittenden mochten wel even uitstappen Zondagmorgen vroeg ging de reis naar Praag. „Die was met leuk. Ga er als buiten lander maar aan staan. Alle weg wijzers waren verdwenen of veran derd. Dus we moesten (telkens de TOEN KWAM DE delegatie te rug uit Moskou en alles veran derde na de rede van presi dent Svoboda. De Russische ci- viele-politie arresteerde links en rechts op straat de mensen. Men werd angstig. Ook ir. Ko courecdie leraar is in statis tiek en stenografie aan een ho gere school. Met het Pr ah er Lehrerchor is bij in het buiten land geweest, heeft zelfs con tact gehad met de Duitse presi dent Lübke en dat zal hem door de bezetters worden aan gerekend. „De Russen gingen stelen. Benzine uit de auto's, horloges en ringen van mensen op straat. Ze hebben het nieuwe televisiestation van 120 mil joen kronen in brand gestoken, vol komen zinloos en de Tsjechen wa ren er zo trots op. Leer mij de Rus sen kennen! Ik ben in 1942 door de Duitsers naar Berlijn afgevoerd en daar ben ik „bevrijd" door de Rus sen. Wat een tuig was dat. Toen al. Het werd toen gevaarlijk om te fil men en te fotograferen." Donderdag nam de heer Mou thaan contact op met de Neder landse ambassade in Praag voor de terugreis. Te laatde georganiseerde toeristen-con- vooien, waren al weg. Laatste kans was een klein conuooi op zaterdag j.l. Twee Fransen drie Amerikanen en de heer Mouthaan. Die moest met zijn caravan achteraan rijden met grote lichten op; dan wist het voorop rijdende lid van de am bassade dat de rij nog intact was. „De controle aan de grens met West- Duitsland wag link. Want ik had al die films, foto's en pamfletten bij me, goed verborgen. De auto voor me werd helemaal uitgezocht. Maar die ambassademan had me listig op gesteld. buiten het gezicht van de Russen. De Tsjechische grenswach ten geloofden het wel. Zo ben ik er goed doorheen gekomen." HOE HEEFT DE heer Mouthaan politiek niet geïnteresseerdhet Tsjechoslowaakse communisme ervaren „Ik weet er niet veel van, maar ik ge loof, dat de Tsjechen het communis me net zo ervaren als wij de demo cratie hier. "Wij zien het communis me als een moloch, die alles op vreet, maar de Tsjechen zijn. er te- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Zuster Ehrentrude van de Dr. Noletstichting heeft gisteravond om halfzeven het startschot gegeven voor de Nolei-ral- ly. De opbrengst van deze gecombi neerde auto-, bromfiets- en fletsster- rit komt ten goede aan een nieuw te bouwen kapel. Gisteravond werd het eerste gedeel te van de wedstrijd auto's en fiet sen verreden, vanavond volgen de bromfietsers. In totaal verschenen gis teren 100 deelnemer aan de start, on der wie mr. A. F. van Velzen, voorzit ter van het bestuur van de Dr. Nolet stichting {in de auto) en dr. Jonkers (op de fiets). Het eerste gedeelte van de rally werd besloten mei een gezellig samen zijn in het verpleegstershuis met als muzikaal intermezzo het optreden van de Marotto's. De prijswinnaars van de eerste avond znn: auto's I. dc heer Schiks en zuster Zmdewijk (tevens winnaars wisselbeker), 2, rector De Groot en zuster Meus, 3. zuster Rooyakkers en zuster Van Rest. Bij de fietsers: 1. wens en 3. zuster Romeijn. De meest zuster Van Schijndei, 2. zuster Mou- orignnele prijs werd uitgereikt aan mej. Van Haften en mej. M. Kemper, die aan deze sternt meededen met een versierde tandem. ROTTERDAM, dinsdag. Het aantal binnengekomen klachten bij de centrale meld- en xegelkamer in het Rijnmondgebied betreffende stankoverlast is in het tweede kwartaal 1968 weer toegenomen en wel tot 308. In het eerste kwartaal van 1968 bedroeg het aantal klach ten 286. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag, Op maandag 9, dinsdag 10 en vrijdag 27 september organiseert de Schiedamse Gemeenschap m Musis Sacrum voor de 14de keer de bridgedrive om het kampioenschap van Schiedam. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2 per persoon. Men kan zich opgeven bij een van de plaatselijke bridgeclubs of bij het S.G.-bureau aan de Plantage. P. C. Mouthaan opwindende vakantie vreden mee. Zn hebben groot ver trouwen in Dubcck en /e u ,i11 n ceht bin met dc meer ei t die ze kregen." „De Tsjechen boicn ens s cc 'a t i - bes aan. dat he. zo r.Bc u A .k - gegaan met onze vakont e Zc bu- grijpen het zelf n!et. Wa. de ge- i vreesde Stalm mei heeft gerfur 1 wn «ewaoende ïngrecn tegen Ti'ü. toen die zich losmaakte, dat j uitgerekend Brczjnew wel. nu alles nu zo veel makkelijker leek te lo- j pen Maar voor do Tsjechen i* UI- bricht wol de bonte hond Die kun- nen ze wel verscheuren!" j (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Het raadslid Ir. C. Boerman voor de PvdA, zelf van mening dat de dLscussIc over de structuur van Rijnmond zoveel mogelijk in het openbaar dient le ge-j schleden heert daarover vragen aan b. 1 en w, van Schiedam gesteld. De aanstaande vergadering van het college van Samenwerking, waarin de standpunten van de gemeenteraden over de toekomstige stuc tuur worden ingebracht, zijn een vervolg op de be handeling ran deze kwestie in de openbare raadsvergaderingen en die nen daarom ook openbaar te zijn, zo meent ir. Boerman. Indien het college zijn mening deelt is het dan bereid deze mening tijdig ter kennis te brengen van he. dage lijks bestuur van Rijnmond, zo vraagt hij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. -—De heer C. A. Fa- her. voorman-slraatmaker bij dc dienst gemeentewerken, heeft wegens het bereiken van de pensioengrech- tigde lecftgd afscheid genomen. Tijdens een bijeenkomst m de ver gader/aal van G W, kantoor heeft di recteur u\ J. C Broeyer de verdien sten van de heer Faber geschetst en hem hartelijk bedankt. De heer Van der Hammen, chef van de afdeling Wa er bouw, voerde namens de afde ling Besira'mgen het woord en bood een geschenk cn bloemen aan. Verder is gesproken door de heer Van Damme, namens dc personeels vereniging en door de heer De Jager, namens de klaverjaselub, eveneens onder aanbieding van geschenken er» bloemen. SCHIEDAM, woensdag. De nieu we catechismus van de rooms-katho lieke kerk is zondag 8 september het onderwerp van de oecumenische ge- spreksdienst, welke de plaatselijke Oecumenische Raad van Kerken houdt in de zaal onder de Opstan- dmgskerk. ingang Dr. Kuyperlaan. Aanvang 19 uui Kapelaan Martien tan de- Leedcn, student :n de calelog^ek te Parus zal het onderwerp inleiden waarna ei ge legenheid zal zijn om vragen te stel len. (Van onze correspondent) MAASSLUIS, woensdag. Het college van b. en w. van Rot terdam had zich met een schrij ven gericht tot de gemeenteraad van Maassluis. In dit schrijven werd mededeling gedaan over de oorzaak van de storing in de waterlevering op 2 juni jl. De brief uit Rotterdam gaf verschillende raadsleden gisteravond aanleiding om op de inhoud kritiek te leveren. De heer J. Slagboom (soc.) sprak over „een nietszeggend verweer" en had scherpe kritiek op de gevoerde controle loor de waterleidwgmstanaes le Vlaai-dingen en Rotterdam. „Heeft het college al maatregelen genomen om verbetering in de toestand to brengen", riep hg uit. De heer V.d. Lelij (kvp) vroeg of er ook was gedacht aan het claimen van een vergoeding voor indirect geleden schade. „Wij hadden nu het geluk dat er twee keer achter elkaar storing op trad in het weekeinde. Maar wat zou er zijn gebeurd als het een werkdag was geweest?" De heer Pons van de CHU vond de Rotterdamse brief „een mooie brief" omdat er uiterlijk in (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Dat h(j na een wethouderschap van 22 jaar in Schiedam veel vrienden en nog meer relaties heeft gekregen, dat heeft de scheidende wethouder mr. P. van Bo- clioyc gistermiddag wel gemerkt, toen hij in de aula van het Stedelijk Mu seum, bijgestaan door zijn charmante echtgenote, de officiële afscheidsre ceptie hield. Het was er büzonder druk en bijzonder geanimeerd. Heel Schiedam was aanwezig. Ui teraard de zittende leden van het col lege van b. en w. en de raadsleden, maar ook tal van oud-leden. Vele diensthoofden en hoofdambtenaren, maar ook velen, die dergelijke func ties hebben bekleed, zim de wethou der de hand komen drukken. Dan vertegenwoordigers van het bedrijfs leven, van fabrieken, banken en soortgelijke instellingen; vertegen woordigers van maatschappelijke, cul turele en sociale instellingen. En niet in de geringste mate de vertegenwoor digers van de sportorganisaties en - De scheidende wethouder mr, P. Van Bochove krijgt hier een hand druk van zijn vermoedelijke op volger de heer J. Scheffers. werd erkend dat de oorzaak een men selijke fout was. Ezel „Twee storingen op zo'n korte ter mijn door dezelfde oorzaak (een te snel sluitende afsluiter in Vlaardin- gen) is toch wel erg", vond het AR- raadslid Westerhof. Hij verwees naar de ezel die zich tweemaal aan dezelfde steen stootte. Wethouder Van Gelderen deed de zaak af met enkele niet veel zeggende woorden. Dit bewoog de heer Slag boom te zeggen; „Als de wethouder straks In Rotterdam gaat onderhande len dan mag hij wel doping gebruiken anders komt er niets van terecht". Wethouder P. van der Snoek viel zijn collega bjj. „Kort na de storing was ik leco-burgemeester. Ik beb daardoor de eerste besprekingen Rotterdam meegemaakt en kan wel zeggen dat wij daar de kaas met van ons brood hebben laten eten". Burgemeester W. J. D. van Dijck vertelde de raadsleden dat alles wat ze over dit onderwerp hadden bespro ken zeker bg de besprekingen naar voren zal worden gebracht. In het tweede kwartaal X968 zijn er in vergelijking met het eerste minder klachten geweest over roet, stof en de lucht van katte-urine. Het aantal klachten over feada verlucht, zure ne vel en zure lucht Is toegenomen, het geen samenhangt met de hogere bui tenlucht-temperaturen en de meteoro logische omstandigheden, Ook het aantal klachten over chloorlucht steeg. In de rubriek „zure lucht en. nevel" is een aantal attente klagers aan het werk geweest. In tenminste dne ge vallen was sprake van een bedrijfssto ring. De stankklachten ten aanzien van ruwe olie stegen eveneens. In een geval kon ernstig vermoed worden dat dit te wij-ten was aan een ongeoorloof de lozing op de rivier. Een sterke toe neming van het aantal klachten deed zich verder voor in de meldingen van scherpe prikkelende lucht. Uit de dagelijks bijgehouden lijst van onderzochte klachten blijkt oa. het volgende: een fabriek te Schiedam veroorzaakte een witte sodaneerslag op auto's. Het normale schoorsteenef fect van een fabriek te Vlaardingen werd teniet gedaan door meteorologi sche omstandigheden waardoor in de zuidbuurt te Vlaardingen een hinder lijke zure nevel ontstond. Een slecht werkend stoffilter gaf in het oosten, van Rotterdam aanleiding tot hinder lijke stofverspreiding. In overleg met de hinderwet Rotterdam wordt een betere fiïterinstallatie geplaatst. In Vlaardingen ts een fabrxeksinstallatle gestopt, zodat het scheepvaartverkeer geen nevelhinder meer ondervond. In Vlaardingen werd op twee dagen geluidshinder ondervonden van hel mislukte en daarna vernieuwde op gang brengen van een fabrieksonder- Een branaende vuilstortplaats be zorgde de westwijk ran Vlaardingen stankoverlast, evenals een destructie bedrijf overlast in Schiebroek veroor zaakte. De overslag van zeer fijn verdeelde ruwe fosfaat veroorzaakte een groot aamtal klachten uit de Mendel&sohn - pleinbuurt in Vlaardingen. De harde wind droeg de fjjnste fosfaatdeeltjes tot de kwekerij van de gemeentelijke plantsoenendienst, een afstand van 2% km. In een aantal gevallen ver oorzaakten tenslotte de slechte meteo rologische omstandigheden zeer veel klachten in Hoogvliet, Vlaardingen, Rozenburg, Schiedam en Maassluis. Per 1 augustus 1968 is door de P.T.T. een telefoonaansluiting aange legd in het kantoor van het openbaar lichaam Rijnmond te Schiedam. Het nummer, 3x26, zal op 1 oktober volle dig in eigen beheer zijn opgenomen, op basis van een 24-mirs-klachtcn- dienst gedurende 7 dagen per week. Tot die tUd wordt men nog verwezen naar het nummer 282887. Inmiddels heeft Rijnmond ook vier auto's met mohilofooninstallaties in gebruik ge nomen. De communicatiemiddelen zijn thans compleet; de meetapparatuur in de vier wagens zal volgend jaar wor den afgeleverd, aangezien deze eerste op de Rijnmondbegroting 1969 honden worden geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS, woensdag. De bouw van het openluchtzwembad en instrnctiebad in de Sluispojder-Oost gaat vijftig procent meer kos ten dan in 1966 was begroot. De raadsleden werden gisteravond plotseling met deze zaak gecon fronteerd omdat het voorstel pas dinsdagmiddag bij de raadsleden was thuisbezorgd. In het betreffende voorstel vroegen b. en w. een krediet van 3,6 miljoen. In 1966 dacht het college f2,4 miljoen nodig te hebben. De heer Duimelaar (soc.) had uit gerekend, dat een sty ging van 15 pro cent werd veroorzaakt door verbete ring van de accommodatie en 31 pro cent door prijsstijgingen waarboven nog eens 6 procent BTW kwam. Wethouder P. van der Snoek be streed deze woonden. In totaal, aldus de wethouder, hebben de verbeterin gen een kosteavermeerdering van ƒ670.000 veroorzaakt. Daar was ook 140.000 bij voor verwarming van het buitenbassin. Het KVP-raadslid Deibei was over die verwarming zeer verheugd. „Dit maakt het mogelijk het buitenbad lan ger te gebruiken." Hierdoor zal het exploitatieresultaat zeker ten gunste worden beïnvloed. De heer Delbel was dan ook de mening toegedaan, dat men alles in het werk moest stellen om het overdekte instructiebad reeds in de wintermaanden van 1969—1970 te kunnen gebruiken. Ook de heer Ouwenbroek (wd) legde daar erg de nadruk op. „De ver- warmmgsinstallatïes moeten in ieder geval los van elkaar kunnen werken voor buitenbad en instructiebad. Dan moet het ook mogelijk zjjn de ene in stallatie vlugger gereed te hebben dan de ander," stelde hij. De heer Pons (ehti) vond een ge middelde toegangsprijs van tachtig cent per persoon in de zomer (op dit bedrag is de exploitatie gebaseerd Red.) een acceptabel bedrag. Zeker als men bedenkt dat er maar een te kort is begroot van 40.000. Wethouder Snoek wees er nog op, dat men, als het bad klaar is, ook nog ƒ10.000 per jaar vervoerskosten uit spaart voor hem, die nu in het Kolpa- bad in Vlaardingen gaan zwemmen. Nadat enkele raadsleden er nog voor hadden gepleit „de pluvieren" maar op hun huidige plaats te laten staan, werd het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. verenigingen, die immers zoveel aan juist deze wethouder te danken heb ben gehad. Aan het begin heeft burgemeester H .Roelfsema, als beschermheer van de Stichting Schiedamse Gemeen schap. mr. Van Bochove de ©repen-' nïng van de S.G. aangeboden. Bg „be vordering", want de penning van ver dienste ran de S.G. is hem al in 1959 uitgereikt. „Als één man deze onder scheiding heeft verdiend, dan is het wel mr. Van Bochove," vond de bur gemeester, die in zijn toespraak aan sloot op de huldiging bij het afscheid in de gemeenteraad. Pastoto's Waar terwijl u wacht. FOTO VAN VUTIREN, Hoog straat 203, Schiedam. tel. 266720. Let op Juiste adres. R180 De Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt vaste BE ZORGERSISTERS). Aanmel den Hoogstraat 76, Schiedam,, tel. 267279, 'savonds na 7 uur' tel. 155960. ZAKLANTAARNS 1,- tot 39,50. Altijd verse batterijen. Waar dat Wiel draalt. Hoog straat 67-69, Schiedam, tel. Tsunus 17M '66. Taunus 20M '65. Ford Corsair '65, Ford Cor tina '64, Triumph Herald 20M '65. Ford Coreatr '65, Ford Cor tina '94, Triumph Herald 65, Simca 1000 '65. Austin Glider Flat 1100 '63, V.W. Variant en 'S3, V.W. 1500 '62. Opel Ka pi tin '60. Automobielbedrijf GHEK1NG, Boezemsingel B4 (t.o, Veemarkt), K'dam, tel. 010-142068. Iedere dag geopend van 9 tot 9 uur. le klas garan tie en-al'e financieringen. R200

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2