Brand in chemische loods honderd man bezig v ROTTERDAMS DAGBOEK Verstikkende rook boven Rotterdam Scandinavische voetballersduur ALARM IN OMGEVING VOOR GAS AANLEG RIJNPOORT OPNIEUW ACTUEEL DOOR TOEKOMSTIG GEBREK NIEUWE HAVENTERREINEN Verdwenen beattalent ROTTERDAM RIJNMOND WILLY KMENT WAARSCHUWT SPARTA FEIJENOORD MET PIET ROMEIJN TEGEN AGOW Dr. M. J. de Vries hoogleraar MFR Fraaie zege van Jan Timman hoofd- elektro- monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN Donors hebben parkeerprobleem Kralingen Statussymbool Jeugd daagt kerken uit m rechtdoor fj GAAT VOOR jg MMRr. m» de tram vormt een uitzondering. Hij gaat als af - buigend verkeer vóór het rechtdoor- Wegwijs in de B.T.W. Gehoord Iets voor de gelijkhebbers Happening in De Doelen als introductie nieuw jeugdblad 'Horlepiep' «- zaterdag 14 septemlber 1968 (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Ongeveer honderd man Brandweer, waaraan nog de bedrijfsbrandweer was toege- vo^gd, hebben gisteravond na drie nur werken een felle brand in een opslagloods van de Chemische industrie Ligter- rnoet NAkunnen bedwingen. De brand, door nog onbe kende oorzaak ontstaan in een loods bij het bedrijf aan de Rotterdamse Vierhavenstraat, vernielde een grote partij in secticiden en landbouwbestrijdingsmiddelen. Niemand werd gewond, behalve een brandweerman die bij het inslaan van een rnit een snede in de hand kreeg. "Nachtportier J. C. Garthof ont dekte, om ongeveer tien voor half acht negen de brand, gelijk met de bemanning van een surveillan cewagen van de politie. Kort na hetr eerste alarm, werd groot alarm gegeven in verband met vrees voor explosie's en uitbrei ding van de brand op een terrein dat" vol lag met chemische midde len-, Vier eu tospuiten, een ladderwagen, materiaal wagens en poederaanhangers stroomden uit de verschillende brand weerkazernes naar de Vierhaven- straat, waar reeds van ver de hoog oplaaiende .vlammen zichtbaar waren. Een .houten loods van honderd meter lang en zestig meter breed bleek vol uit'te branden. In totaal veertig stra len pompten water in de vlammen, waarbij een hevige rookontwikkeling ontstond. Een havenblusboot assis teerde hierbij. Wegens het gevaar voor gevaarlijke dampen en omdat de rookontwikkeling zeer dicht was, droegen vele brandweerlieden pers- luchtmaskers. Na een. omsingeling van het vuur, waarbij een moment de pro- duktie-afdeüng eveneens in vlammen dreigde te raken, kon men de vlam men langzaam smoren. De politie waarschuwde in de omgeving de bewoners voor even tuele giftige rookwolken- vernield. De ingewikkelde ligging van de fabrieksgebouwen maakten het no dig dat het personeel de brandweer voor ging bij hun poging het vuur te omsingelen. Het grote alarm heeft vele officiële personen naar de brand gelokt: burgemeester W. Thomassen (in grote rubberlaarzen), wethouder J. Worst, hoofdcommissaris A. Wal ters, officier van Justitie mr, P. A. H, Bos en brandweerdirecteur ir. R. Dijkshoorn, benevens enkele politie commissarissen. Bij de nablussing moesten nog zeven brandweerlieden die door vrijkomende gifitige dampen onwel waren geworden, afgevoerd worden. Een van hen werd in het Dij kz-gtziekenhuis opgenomen. Dikke rookwolken boven chemische industrie Ugtermoet. Directeur drs. J. C. D. Ukkerman, vertelde uister»vond: „Ongeveer dui zend vierkante meter opslagruimte is geheel vernield. De inventaris van de loods, grondstoffen voor landbouw- chemicaliën, ging- eveneens verloren. Een afgeschermde tank met parathlon kon echter worden behouden." Ongeveer zes jaar geleden kampte zijn bedrijf eveneens met een grote brand, ditmaal in de vezeïfabriek. Nachtportier Gsrthof: „Om tien over acht deed ik nog mijn. ronde door dé loods. Ik heb toen niets gezien. Tien minuten later sloegen de vlam men eruit." Directeur Ukkerman achtte het niet uitgesloten dat zelfontbranding de oorzaak van deze grote brand was. Zijn onderneming die twee jaar gele den het honderjarige bestaan had ge vierd, legde zich na de oorlog toe op de produktde van chemische bestrij- dinsmiddelen. De brandende loods stond op korte afstand van andere loodsen, waarin eveneens chemicaliën waren opgeslagen. De explosie van twee flessen acy- theleen heeft volgens mededelingen van een brandweerfunctionaris de brand ingeleid. Verschillende ruiten van de kantine van het bedrijf waren (door Dick van den Polder) LS Sparta opnieuw een Scandinavische speler wil contracte ren, zal het heel wat meer geld moeten neertellen dan drie jaar geleden toen het de Deen 01e Madsen voor ruim 100.000 gulden naar Rotterdam haalde. In Zweden is vorig jaar het semi-professionalisme ingevoerd, zo dat er nu ook transfersommen aan de clubs moeten worden, betaald en in Noorwegen gaan de topspelers, die door buitenlandse clubs worden benaderd, steeds hoegere eisen stellen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag In het elftal van Fetfenoord, dat morgenmid dag in Apeldoorn voor de beker tegen AGOW uitkomt, heeft Piet Romeijn Frans van der Helde weer van de rcchtsacliterp laats verdrongen. Het meespelen van YVIm van Hanegem Is nog niet zeker. De opstelling luidt: Pieters Graaf land; Romeijn, Israël, Laseroms, Veld hoen;-Boskamp, Jansen; Wery, Klnd- vall. Van Hanegem en Moulijn. Willy Kment, de vroegere trainer van Feijenoord, thans coach van het Noorse elftal, vertelde ons gister avond uit Aas, een plaatsje ln de buurt van Oslo, waar zün ploeg zich voorbereidt op de ivedstrfjd tegen Zweden zondag ln Oslo, het volgen de: ,J>e tijd dat men in Noonvegen voetballers kon wegkopen voor een bedrag van 100.000 gulden is voorbij. Een ton is niets meer voor een Noor. Het is de gewoonste zaak van de wereld, dat een speler hier 250.000 gulden vraagt voor een tweejarig contract. Als men iets goeds wil hebben, moet men 3 k ZVz ton neer tellen." En met „iets goeds" bedoelde Kment o.a. de 22-jarlge Odd Iver sen van Rosenborg en de 25-jange Harold Berg van Ski og Lyn. „Odd, de rooie", zoals Iversen wordt ge noemd, is onlangs in Noorwegen tot voetballer van het jaar uitgeroepen. Enkele wéken geleden sloeg hij een prachtige aanbieding van Standard Luik van de hand. Berg wordt al jaren achternageze ten door vele grote buitenlandse clubs. „In de tijd dat ik bij Feijen- oord was, hebben we ook nog gepro beerd om hem te contracteren", ver telde Kmerit. „Het zal Sparta veel moeite en geld kosten, om een van deze spelers aan te trekken. Bedden voelen er in principe niets voor om Noorwegen te verlaten". „Voor het Noorse voetbal zou hun vertrek een groot verlies zijn", ver volgde Kment. „Iversen. en Berg zijn de beste spelers van. mijn. ploeg. Iversen is de beste spitsspeler van Noonvegen en Berg is de architect van de aanval. Ik ben ervan over tuigd dat we zondag tegen Zweden een goed resultaat zullen behalen. Ik heb woensdag Zweden tegen Finland zien voetballen. De Zweed Leiff Eriksson was toen veruit de beste speler, maar die man is niet te beta- TJ77TLLY KMENT gaf toe dat W hij het aanvankelijk -niet gemakkelijk heeft gehad in Noorwegen. „Ik heb het in het begin veel te druk gehad. Ik kon daardoor onvoldoende aan dacht besteden aan de training van het nationale elftal. Na de 51 nederlaag is daar verande ring in gekomen. Ik heb toen meer volmachten gekregen en nu zijn we op de goede weg. De laatste wedstrijden tegen IJs land en Finland hebben we met 4—0 en 4^-1 gewonnen." WILLY KMENT ROTTERDAM, zaterdag. Bij ko ninklijk besluit van 2 september is dr. M. J. de Vries benoemd tot gewoon hoogleraar aan de medische faculteit Rotterdam in de pathologische anato mie met een bijzondere opdracht voor de experimentele pathologie. Dr. M. J. de Vries was reeds ver bonden aan de medische faculteit Rot terdam als buitengewoon hoogleraar. ROTTERDAM, zaterdag. De schaakvereniging Rotterdam' opende het nieuwe seizoen met hel jaariykse K, M. Bergsma-toemool. In groep 1 versloeg de kampioen van de S.V. .Rotterdam', Jan Timman, de Haagse topspcler Van Weezei (d.d.) diens clubgenoot Schendslok, derde in de voorronde van het kampioenschap van Nederland, bracht driemaal dezelfde stelling op het bord tegen Böhm. Re mise dus. In groep 2 brak mr. Sandfort af te gen mr. Mulder in een stelling, die er noga] remise-achtlg uitziet. Groen— Koevermans werd uitgesteld. In groep 3 was het de ronde van de wltspelers. Drs. Ten Kate won fraai van drs. Vreeken en Leemans zeer vlot van Rijntjes. Liefhebber zegevierde in groep 4 over Sammelius. Vijgeboom L. H. Mulder werd uitgesteld. In groep 5 won Ónder de Linden van penningmeester Vermeulen. J. Visser Degeting werd remise. ROTTERDAM, zaterdag. Deze week begon de competitie van de Rot terdamse districtsdambond. De uitsla gen waren: Ons Genoegen (Bolnes)-— Schiedam 515, VDV (Vlaardingen) —DOS (Rozenburg) 14—6, CDR 2— Het Oosten 2 911, VreewnkMaes- landtsluys (Maassluis) 155. (ADVERTENTIE) Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan Installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroom monteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspannlngskabela. Leeftijd 27 tot 45 ]aar. Men kan In dagdienst of In ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,— bruto per week In dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden komen woningen beschikbaar. Schriftelijke lolllcttelloi onder nr. RF 201 Ie richten een Hoogovene IJmuiden, Perione el ivo or* lening, Hoofdkantoor 2. NA vier competitieronden begint er al enige tekening te komen in ons voetballersklas sement. Rinus Israël, vorig jaar winnaar van de Parool-beker, blijkt ook dit seizoen een ernstige gooi te willen doen naar de trofee. Omdat Jan Bonman van Fortuna afgelopen zondag met een lichte hersenschudding in bed moest blijven, kreeg de Feijenoorder de kans om alleen de kop '"RINUS ISRAËL te nemen. Het klassement ziet er nu als volgt uit: 1 Israël (Feijenoord) 7,75 (31 punten uit vier wedstrijden). 2 Bouman (Fortuna) 7,67 (23 uit 3). 3 Eïkelenboom (Fortuna) 7,50 (30 uit 4). 4 Van Hanegem (Feijenoord) 7,25 (29 uit 4). 5 tot en met 11 Laseroms FeijenoordVeldhoen (Feijenoord), Pijs (Sparta), Ter Horst (Sparta), Koudijzer (SVV), Baksteen - .(Fortuna), Hordijk (Fortuna) aliert, 7.(28 uit 4). 12 'tot en met 20 Pieters Graafland (Feijenoord), Jansen (Feijen oord) Kindvaü FeijenoordVan Beveren (Sparta), Van der JHeer (SW), Kort (Excelsior), Kleingeld ExcelsiorRuts (Hermes DVS), Van Beek (SVV), allen 6,75 (27 uit 4). "DEATGROEPEN rusten soms op zeer wankele fundamenten. In het jeugdhuis 't Slag aan de Strevelsweg werd deze week door nijvere organi satoren een talentenjacht georgani seerd. Acht groepen vonden het erg leuk om mee te doen en schreven spontaan In. Twee dagen voordat de jacht ge houden zou worden leek alles in kan nen en kruiken. Geen afschrijvingen en een grote belangstelling van de kant van de jeugd. De jeugd liet op de bewuste avond niet verstek gaan. De grote zaal van 't Slag was bomvol. Van de acht groe pen verschenen er echter maar drie Van de vijf groepen die weg bleven. bleken er in twee dagen twee ontbonden te zün. Een groep kon niet verschijnen daar plotseling de beno digde installatie niet meer voorhanden was en een andere groep zat vast op de rijksweg tussen Rotterdam en Am sterdam wegens autopech. Van de vijfde wegbhjven.de groep werd niets vernomen. Van een van de drie groepen dje uiteindelijk aan de talentenjacht deel namen, bleek tenslotte nog de basgita- rist te zijn verdwenen. Om met cle 'Schaduw te spreken, boogstmerk- waardig! "ÏV/TENSEN die b(j het Rode Kruis aan de WestzeedUk bloed komen ge ven worstelen met een onoplosbaar parkeerprobleem. Zo tegen negen uur komen de eerste donors. Het Koningin Emnmplein is dan al volgeparkeerd, evenals de Westzeed(jk. Vroeger mocht er aan de overzijde worden geparkeerd, maar in verband met werkzaamheden behoort dat ook tot het verleden. Ook in de directe omgeving (Van Vollenhovenstraat bij voorbeeld) is er zelden plaats. Donors weten wel waar ze bloed, maar niet waar ze hun wagen moeten laten. Politie, is daar iets aan te doen? TT'RALINGEN blijft toch Kralm- gen. Dat kun je merken aan kleinigheden. Op de agenda van de wijkraad slaat als punt 6 „Krahngse Bos". Als dit onder werp aan de beurt is zegt de voorzitter: er is een foutje ge maakt. Op de agenda staat Kra hngse Bos, dat moet zijn Krahn- ger hout. DE BORDJES worden aangepast aan Rotterdams nieuwste verwor venheid. Rotterdam is behalve havenstad, werkstad, cultuurstad en jaarbeursstad nu ook al aca demiestad. We hebben er weer een statussymbool bij. Dat moet aan de paal. TONGEREN gaan op 28 september J een voettocht maken langs een aantal kerken rn Rotterdam. Dat ge beurt tiiteraard in het kader van iets. En wel van de Vredesweek 1968. The- via: „Europa, verzoening, vrede en veiligheid". Vraag: „Berusten wij in de verdeling van Europa m oost en een westblok; is versterking van dc NAVO ons enige reactie op de inval in Tsiechoslowakije. Motto: Jeugd daagt de kerken uit". Wie mee wil uitdagen kan zich daarvoor opgeven (schriftelijk of tele fonisch) bij J. C. Heijstek, Albert Schweitzerplaats 63 of bij P. C. Zwaai, Wilgenplaslaan 96, tel. 226133. Inlichtingen verstrekt T. van Bokho ven. Albeit Schweitzerplaats 55. tol. 207745. Inschrijfgeld een gulden. De start vindt plaats in de Verrijze niskerk aan de Meidoornsingcl in Schiebroek; vandaar gaat de tocht via de Hillegondakerk en dc Salvatorkerk in Hillegersberg naar de hulpkerk m Ommoord. De start is om 13.30 uur. Het parcours is ongeveer acht kilome ter lang. :#S QP DEZELFDE WEG RE Hel afbuigende verkeer mag heb recht- doorgaande verkeer op dezelfde weg met hinderen. Ook de wetganger ntef Dpde- gaande verkeer' 1- op dezelfde weg. ~\1 RAGEJV, vragen, vragen en tiEle- «taal over de BTW en niemand weet hoe het precies in elkaar zit. Daarom nog maar eens even de aan dacht gevestigd op de brochure over de BTW die de vereniging van kamer vun koophandel heeft uitgegeven Mensen die willen weten hoe het pre cies zit met de belasting toegevoegde waarde kunnen die brochure bestellen bij de Kamer van Koophandel, Beurs gebouw, Coolsmgel. TN het Piccolotheater treedt voortaan iedere zondagmiddag het poppen theater „Kador" op voor de Rotter damse jeugd. Tijdens de eerste voor stelling stelt een van de medewerken den de aanwezige kinderen voor samen een liedje te zingen. De kinde ren mogen zeggen welk liedje. Een klein jongetje op de bovenste rij met een erg kritisch mondje: „nou, dat zal dan wel weer Hand in hand of Poessie mauw worden"! TA EB ATING- en studieclub „De Maasstad" kan nog steeds nieuwe leden gebruiken. Het secretariaat is gevestigd bij de heer M. T. Hooge- boom, Van Manderstraat 7, Dor drecht. Mensen die graag debatteren kunnen hem bellen tot 17.00 uur 010-— 121212, na 19.00 uur 01850—3137. Op 1 oktober kunnen de mensen die ervan houden een ander van hun ge lijk te overtuigen (definitie van debat teren) hun tanden zetten in „Groeps- vooroordelen in het bedrijf". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De provinciale staten van Zuid- Holland hebben bij de gemeente Rotterdam zojuist de laatste ge gevens opgevraagd over de rea lisering van het Rijnpoort- project. Zoals bekend zijn de provinciale staten fel gekant tegen de aanleg van deze haven tussen Maassluis en Hoek van Holland, waarbij een deel van het tuinbouwgebied Westland nodig is. Wil Rotterdam geen onherstelbare achterstand oplopen bU buitenland se havens, dan is het dringend no dig dat Rotterdam de beschikking krijgt over uitbreidingsmogelijkhe den voor stukgoed (container) overslag. De RUapoort, die 172 mil joen gulden gaat kosten, zou ook door sohepen van dc Hoek van Hol land-Harwich dienst en door andere pasagiersschepen gebruikt kunnen worden. De garantie is gegeven dat zich in Rünpoort geen industrieën mogen vestigen. Op het ogenblik heeft het gemeente lijk havenbedrijf slechts 100 hectare industrieterrein uit te geven, dat door schepen tot 40.000 ton bereikt kan worden. De terreinen voor stuk- en massagoedoverslag zijn voor vijf, hooguit tien jaar voldoen de. Door snel met het Rh nooort-project te beginnen zou men met het aanbod van haventerrein steeds de vraag kunnen, voorblijven. In de meest re cente prognose wordt gesteld dat men m 1973 al over de Rijnpoort zou moeten kunnen beschikken. Deskundigen zijn intussen van mening dat de vrees van provinciale staten over uitbreiding van het RUnpoort- project volledig ongegrond is. De enorm kostbare omlegging van de hoofd waterkering .spoorlijnen, we gen, kabels en buizen garanderen dat Rijnpoort binnen de oorspron kelijke opzet gehandhaafd zal blij ven. Wanneer men nu snel met de aanleg zou kunnen, beginnen, kan Rijnpoort in 1973 via een geleidelij ke ontwikkeling geheel gereed zijn. Rijnpoort zal behalve door de veer schepen, ook als containerhaven worden gebruikt. In een interview met de New York port Authority Austin J. Tobin, dat onlangs in Het Parool werd gepubliceerd, gaf hij als zijn mening dat men ook in Rot terdam tot de ontdekking zal ko men dat er steeds meer terreinen voor de behandeling van containers en containerschepen gereserveerd dienen te worden. Het is dan niet langer nodig dat dit verkeer de drukbevaren Waterweg kruist. Deze Bituatie bestaal nog steeds, ook voor de veerschepen na.ar Harwich v.v. Hivlerkruisend verkeer wordt als uitermate gevaar lijk beschouwd. ROTTERDAM, zaterdag. Tom Manders, de Rijkspolitlekapel en de Dutch Swing College Band, afzonder lijk èn samen musicerende, Beat and Beams, Beryl Bryden, Shirley, The Swlngin' Soul Machine, quiz onder leiding van Luc Lutz: dat wordt op vrijdag 20 september a.s. in de Rotter damse Doelen de introductie van het in samenwerking met de Gemeente Rotterdam uit te geven gratis blad Horlepiep. Rotterdam telt 72.722 ongehuwden tussen 18 en 30 jaar: 43.987 mannen en slechts 28.735 vrouwen. Om die be langrijkste leeftijdsgroep meer bin dingselementen te geven wordt, in sa menwerking mét de Gemeente Rotter dam en onder meerdere te verwachten activiteiten, gratis het veertiendaagse tijdschrift HORLEPIEP uitgegeven. Ter introductie van dit gezamenlijke overheids- en particuliere initiatief wordt m De DGelen op 20 september een merkwaardige avond gegeven: Vijfentachtig Rijkspolitiemannen en zes Dutch Swing College Band-leden swingen afzonderlijk èn samen, waar bij '..evens Tom Manders zal optreden; Luc Lutz zal een quiz leiden en Livi- nius van der Bunt's Beat en Beams zijn van de partij. Gedanst wordt er voorts op muziek van de Svvingin's Soul Machine. De toegansprijs be draagt 1.50 De Rijkspolitlekapel en de Dutch Swing College Band zyn met elkaar vertrouwd: samen geven zü voor de Nederlandse Hartstichting een gram mofoonplaat uit, samen traden zij op voor de televisie en radio in Duits land. En 20 september staan zij, voor het eerst in Nederland, samen op do planken voor de Rotterdamse jonge ren. Vla een prijsvraag voor medewer kers van reclamebureaus en publici teitsafdelingen, kwamen suggesties binnen. De heer Fransen van het re clamebureau Van Buuren en Van der Burg in Rotterdam kwam met de naam Horlepiep, die is uitgekozen. Horlepiep wil meer doen dan uit sluitend agenda's publiceren. Het wil een blad worden met mogelijkheden voor deze groep jongeren als zij iets kwijt willen kritiek op situaties -y plannen voor iets beters kunnen zij er mee voor de dag komen. De re dactie staat onder leiding van Rolf Boost, die dit samen met een aantal free-lance journalisten op zich neemt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1