'Meer welvaart, dan meer suikerzieken' .j F.T. moet zich aan prijsbinding houden OLIE IN VAART DOOR LEK IN MOBIL-LEIDING Sinterklaas mag in Den Briel door de Visstraat 'Klachten nu niet gerecht vaardigd' SCHIEDAM ZORGWEKKENDE DIAGNOSE IR. B. WILTON door Jan D. Swart Zuid slaaf op Kalend recht neergeslagen en beroofd V: D. biedt studie aan over binnenstad BEWONERS 'ONDERVINDEN GELUIDSHINDER FABRIEK Stichting Zwembad Zuid houdt, bazaar Hersenschudding na val Burgerlijke Stand Geslaagden voor het judo-examen Pijpleiding Maatschappij vergoedt schade P. van der Sterre had 'zorg om een erfenis' Amstel-toneel niet blijspel 'Niet van gisteren' Uit niet afgesloten auto's documenten en radio gestolen DIRECTIE FABRIEK AAN WESTERKADE woensdag 13 november 1968 - ;5 In Schiedam, in een chique hoekkamer van 't hoofdkantoor van de werf Wilton-Fijenoord, achter een nog chiquer bureau ir Bart Wilton gistermiddag naar schatting drie kwartier in hoedanigheid van landsvoorzit- ter van de NVS. Ik kan recht te genover zijn. bureau plaats nemen, mits ik geen moeilijke vragen stel: Ir B. Wilton ook als lands- voorzitter van de Nederlandse Vereniging van. Suikerzieken een sublieme, in de loop van het gesprek meer en meer deskun dige, maar ook geestige rede naar. Een persoonlijkheid in optima forma. Be Passie voor de Vereniging van Suikerzieken heeft ir B. Wilton zes jaar geleden geërfd van wijlen mr J. Berger, destijds naast voorzitter van de NVS, ook voorzitter van het Col lege van Rijksbemiddelaars, „We hadden beiden in die jaren veel belangstelling voor omscholing. Het was toen nog in ontwikkeling en we hebben er dikwijls over gedis cussieerd. Maar toen opeens kwam er een telefoontje van hem of er een paar Engelse suikerpatiöntjes, die toevallig bij hem le gast waren, de werf mochten bezichtigen. Dat ene telefoontje is de schuld van alles", zegt ir Wilton, met een brede glim lach, terwijl hij scheef op zijn stoel gaat zitten. „In dat telefoongesprek namelijk benoemde hij mij zo tussen neus en lippen door tot zijn opvolger. Hij wist namelijk, dat ik zelf een doch tertje had, dat suikerpatiëntje was. Hij zei het zo in de trant van: Als ik dat baantje vandaag of morgen ga neerleggen, dan moet jij het maar overnemen. Ik ben hooguit een paar maanden potentieel kandidaat geweest. Van wege het plotselinge overlijden van mr J. Berger kreeg ik in het voor jaar van 1962 een verzoek van wij len secretaris Bloemcndaal om dan inderdaad maar voorzitter te wor den. Ik kon eenvoudig niet weigeren- Vooruit dan maar weer: die ene och tendvergadering in de maand kan er best bij. Maar u moet niet geloven dat het daar bij is gebleven". Bij het secretariaat van de Ver eniging van Suikerzieken in Den Hang (Burg. Patijnlaan 63) staan niwgenomen dertigduizend leden ge registreerd. Dot is ongeveer tien percent van het totaal aantal suiker zieken in Nederland. Moet uit dit spelletje miet cijfers geconcludeerd worden, dat de mensen het niet be langrijk vinden lid le worden van de NVS? „Nu ben ik weer duidelijk het propaganda-mannetjo", grapt ir "Wil ton. „Want het is wel degelijk van het grootste belang, dat zoveel mo gelijk diabetici zich bij onze vereni ging aanmelden. Wij pogen immers de algemene en individuele belangen van de suikerzieken te behartigen en tevens het onderzoek op het gebied van de suikerziekte (diabetes melli- tus) te bevorderen. Maar je kunt al leen succes hebben, indien men een zo groot mogelijke back-ground heeft. Dit is in Nederland helaas niet het geval. AFHANKELIJK De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken is afhankelijk van con tributies, donaties, giften c.d., daar zij geen subsidie ontvangt. Verder is onze vereniging aangesloten bij de „International Diabetes Federation", die zich tot taak heeft gesteld zoveel mogelijk informatie omtrent suiker ziekte te verschaffen. Werkelijk: niets is harder nodig dan dat. Al zegt men: met suikerziekte kun je dan tenminste nog oud {worden, het is en blijft toch altijd nog een grillige volksziekte. Ik ontdekte dal zelf verleden jaar weer hier op de werf. Een man, ongeveer veertig jaar, ogenschijnlijk kerngezond, moest voor een onbelangrijk manke ment in het ziekenhuis worden op genomen. Hij deed dit speciaal net even een maandje voor zijn vakan tie. Ja, en hoe gaat dat in een zie kenhuis. Je wordt vóór een ingreep grondig onderzocht, dal is nu een maal niet anders. En wat ontdekten de artsen? Juist, suiker! Later realiseerde de persoon-in- kwestie zich pas, dat hij in een be trekkelijk kort tijdsbestek behoorlijk was afgevallen en een frequente nei ging had gehad tot drinken. Dat zijn immers de symptomen". Ir B. Wilton gedurende het on derhoud van heel wat zitpositics verwisseld gelooft stellig, dat met een stijging van de welvaart ook hot aantal diabetici zal stijgen. Hij ba seert zijn mening op het volgende: „Jaren terug hccfl men eens een proef genomen met een Egyptische woestijnrat", vertelt hij. „Dat beest je schijnt daar onder de meest de plorabele toestanden te leven. Zal wel ik weet dat niet. Maar enfin, men beeft die rat in een redelijk grote kooi gezet en voortreffelijk voedsel gegeven. Het beest was bij wijze van spreken van alle gemakken voorzien. En ju hoor, prompt kreeg hel suikerziekte. Trou wens het is genoegzaam bekend, dat diabetes mellitus in minder ontwik kelde gebieden in '1 geheel niet voorkomt. Nu wil ik ook weer niet propageren, dat men dan maar in Afrika moet gaan wonen. Want dan krijg je weer iels anders". FOUT In de zes jaren van voorzitter schap van de NVS heeft ir B. Wil ton, zéér veel van deze grillige volksziekte geleerd. Hij geeft toe dat hij in het begin, op lezingen, een verhelderende analyse trachtte te geven. „Ik heb de fout gemaakt", zegt hij „om te geloven, dat een suikerpa tiënt normaal kan leven als hij zich maar nauwgezet aan zijn dieet houdt. Maar dat is niet altijd waar. Dat heb ik in de loop der ja ren wel ondervonden. Ik heb zeer veel ellende gezien, 2elfs van pa tiënten, die zich aan hun dieet hiei- lr. B. Wilton: „contributies, do naties en giften". den. Daarom wil ik als leek dit on derwerp altijd met de nodige pre cautie behandelen. Bij kinderen is het wéér heel an- ders. Kinderen willen opvallen, ja, mei een grapje of met iets geks. Maar niet opvallen, omdat ze juist 's-middugs om drie uur dat appeltje of dat klontje suiker moeten eten. En de volgende dag wéér. Nee, bij kinderen worden de the rapeutische adviezen niet altijd nauwgezet nageleefd. Daarom kan het ook gebeuren dat kinderen snel ler ontregeld raken dan ouderen. Vroeger kon men als ouders zeggen: dat en dat gebeurt. Punt uit. Maar nu? De kinderen willen tegenwoor dig weten waarom? En als ze niet het goede antwoord krijgen, dan zeggen ze: je kunt de pot op of an dere woorden van die strekking! In het kindertehuis Bos en Duin in Huis ter Heide, dat in 1958 door de Stichting „Kinderuitzend fonds" NVS in gebruik is genomen, is het anders. Heel anders Daar wordt de idnde- ren geleerd hoe ze kunnen Je ven met hun ziekte en hoe belangrijk het is dat ene appeltje om drie uur op te eten. Hot komt doorgaans vrij veel voor dat suikerzieke kinderen zich gauw buitenbeentjes voelen als zij tussen niet-suikerzieke kinderen verkeren. Waarom? Wel, door hun dieet, het snoep-verbod, die insuline-injecties cn nogmaals dat appeltje". KINDERTEHUIS De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken onderzoekt momenteel de mogelijkheid van uitbreiding van de kindcruitzcnding naar Huis ter Heide. Want naast de vakantiegan gers zij blijven pak-weg zes aan eensluitende weken heeft men al tijd nog de langblijvers, die door gaans 2jjn ondergebracht in het pa viljoen. Door hun aanwezigheid kunnen er minder vakantiegangers naar Bos en Duin komen. En de aanvragen hiervoor zullen, volgens ir B. wilton, stijgen naarmate hier in Nederland de welvaart stygt. Daarom treed ik in dit geval zo graag op als propaganda-mannetje voor de NVS". De drie kwartier zijn om. Ir Bart Wilton heeft volgens hem als leek, maar voor mij als deskundige, ,.iets" van de diabetes mellitus en het nut van de NVS verteld. Nog voordat ik de hoekkamer, waar enkele maan den geleden de belangrijke fusies zijn bedisseld verlaat, zegt ir Wilton bedeesd: „Ik voel me tegenover de secretaris cn de penningmeester be schaamd, dat ik zo weinig tijd aan de NVS kan besteden. DEN BRIEL. woensdag. Sinds enkele jaren zijn er moeilijkheden lussen de Briels© zakenlieden vereni ging „Handel en nijverheid" en de „onofficiële" Visstraat-win kelstraal» verenrging in dit stadje. De Visstraat zakenlieden gingen op eigen initiatief destijds activiteiten ontplooien tot grote ergernis van „Handel en nijver heid". Dit leidde er toe dat bij de grote ge beurtenis van het jaar de intocht van St.-Nicóiaas in 1966 in dit stadje het BrLelse fanfarecorps, die de Sint op zijn intocht begeleidde, in de „opstandige Visstraat" geen toon mocht laten horen. Vorig jaar werd de koude oorlog nog aanzienlijk ver scherpt: de goede Sint Nicolaas mocht niet meer door de „rebellenstraat" Visstraat. De bisschop en z'n pietermannen moesten zelfs een omweg maken om vooral maar de Visstraat te vermijden, De „rebellen" namen toen een eigen St.-Nicolaas. dc echte zei het Vis straat-bestuur. Maandag is het bestuur van „Han del en nijverheid" bij elkaar geweest, en ongetwijfeld zijn daar harde (pe pernoten gekraakt: wat te doen met de nog steeds opstandige Visstraat? Na lang wikken en wegen besloot men voor een ontdoonngsperiode, de Sint mag dit jaar door de Visstraat. Bestuurslid van „Handel en nijver heid", de heer G. Brans, zegt: „De moeilijkheden tussen de zaken lieden- vereniging en de Visstraat zijn geens zins opgelost, verre van dat, maar St.-Nicolaas heeft vergunning om bij zijn intocht in Den Briel, op 23 no vember, de Visstraat te bezoeken". Wordt er in die straat ook geblazen door „tAbertatis"-fanfare?? Ja zeker, de muziek speelt ook gewoon door. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Een 34- jarige Zuidslaaf, M. D., is maandag in de Veerlaan op Katendrecht neerge slagen en vervolgens beroofd van zijn portefeuille met 250,—, zyn paspoort en zijn verblijfsvergunning. In verband met deze beroving heeft dc politie enkele uren later in zijn woning aangehouden de 26-jarige los' werkman G. A. E. De Zuidslaaf raakte door een stomp op zijn oog versuft. Toen hij even la ter op zoek ging naar zijn belager, vond hij de (lege) portefeuille terug. Het paspoort werd door een voorbij ganger als gevonden voorwerp naar het politiebureau gebracht. ROTTERDAM, woensdag. De di rectie van Vroom en Dreesmann Rot terdam N.V. zal op 25 november aan burgemeester Thomassen een studie in boekvorm aanbieden, getiteld ..De binnenstadsbeleving en Rotterdam". De studie is van de hand van prof. dr. R. Wentholt, hoogleraar sociale psy chologie aan de N.E.. Het ontwerp i: de problematiek van de herbouwde binnenstad. V. en D. biedt Rotterdam dit ge schenk aan ter gelegenheid van het feit dat het bedrijf in Roterdam op lf maart van het vorig jaar 75 jaar be stond. SCHIEDAM, woensdag De hand- werkclub van -de Stichting Zwembad Zuid organiseert op vrijdag 15 en za terdag 16 november ecu mini-bazaar in de Willem Brouwcrschool. Op zaterdag 30 november zal een werkgroep van de Stichting vanuit 'n kraam, staande op de Koemarkt, stroopwafels verkopen. De mini-bazaar is vrijdagavond 15 november geopend vanaf zeven uur. terwijl men zaterdags terecht kan van negen tot vijf uur. Binnenkort hoopt de Stichting Zwembad Zuid boven dien de 1000e spaarbrief aan de man te brengen. C (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De 17- jarige A. J. Corpëlein moest gisteren met een hersenschudding in de dr. Noletstichting worden opgenomen. Hij was op de Buitenhavenweg op onver klaarbare wijze de macht over het stuur van zijn bromfiets kwijtgeraakt, waardoor hij was komen te vallen. Geen krant ontvangen? BEL VOOR 19.30 UUR TELEFOON 13.54.30. Abonnees buiten R'dam— Schiedam kunnen zich wen den tot onze plaatselijke agenten. Geboren: Johanna F. J. F. W. EU- trop en J. C. Roeper, ifetlchlei z.v. H Schouten en S C Bijvank. Eric A z.v. C, A. A. G-unnewegh on H. A Derksen. Corne lia dv, M. van Delft cn D. Mudde. Esther dv. R. v. Vlier" en D. Sprong, Machte! zv. Af. H. Broekema en W. Bekeert. Urn zv. M. Vermeer en A. C. Torenvliet. Bené v P Vermeulen en C. de Neef. Madeion A. d.v. H. M, Ketel en J Verduljn, Marianne 3 T. dv. w. H. J Kuipers en C T. de Vroege, Maria S, d.v. M C de Vös Burchart cn M E. J j. Bol. Maria C. dv A Rodriguez Or- ttz en J Tolosa Sixto. Overleden: J. P. Belnabroek, 68 jr. UITSPRAAK KORT GEDING VAN NELLE-KOFFIE (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De F.T. Discount Service N.V. mag in haar zaken te Voorburg en Rotterdam Van Nelle's Supra-koffie niet beneden de prijs van 1,98 per pakje verkopen, op straffe van een boete van 100 per pakje. Dit heeft dc president van de Rot terdamse rechtbank mr. J. G. L. Keu- der bepaald in zijd vonnis inzake het kort geding. Dat Van Nellc tegen dl. rectcur F. van Tiggele van F. T. Discount Service N.V. had aangespan nen. Mr. Reuder sprak dit vonnis giste ren uit. Hij ging ervan uit, dat de leverancier van de Supra-koffie zich wel gebonden acht aan de prijsaf spraak, omdat verdachte Van Tiggele weigerde diens naam te noemen. Lek niet aangetoond Volgens de Rotterdamse rechtbank president is Van Tiggele er niet in ge slaagd aan te tonen, dat de verkoopor ganisatie van Van Nelle „lék" is. Dientengevolge heeft bij zich te hou den aan de verticale prijsbinding. Enkele dagen verklaarde Van Tig gele ons desgevraagd: „Ik verkoop al lang geen Supra-koffie meer. Ik voer nu een eigen merk, ook vacuum ver pakt. Ik heb deze zaak meegespeeld, om Van Nelle een beetje te kijk té zetten en om reclame te maken voor mijn zaken. Op veel plaatsen kun je immers die koffie goedkoper dan voor 1,98 per pakje krijgen. Zou Van Nel le tegen al deze verkopers een kort geding aanspannen? Het maritiem museum „Prins Hendrik", Burg. 'sJacobpleln 8 (bij Rochussenstraat) zal vrijdag 15 no vember a.s. de gehele dag gesloten zijn wegens werkzaamheden aan het gebouw. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, woensdag. Vier le den van het Schiedamse Zwarte Ban den College (mej. M. Immerzeel, de heren B. van TliicI, P. Utcns.en W. Blshoff) hebben dezer dagen de leer lingen van de sportschool Bishoff het judo-examen afgenomen. Dc geslaagden zijn: Jeugdjudo, gele slipt Trudie Bexier- man, Wim Bingley, Erwin van den Bosch, Fred Bruyns, Luuck Daenen, Frank Datema, Paul van Gondt, Theo Gunneweg, Joop van de Graaf, Bert van Hees, Ron Henderson, Erik Heu- kels, Ron de Hey, Ed Jansen, Dave Meulemans, Roy Meulemans, Dries Peute, Wim van Kaalte, Hans Schelle- kens, Jeffrey Stralendorf, Rob den Uyl, Marco de Vrijer, Abel Wisman, Frenk Wurpel. Gele band: Erik Doeli, Carla Jon genburger, Xwan Nicolaas. Oranje slip: Jan Beuzekom, Rob van Bruchem, Mario Kloos, Karin Lepair. Oranje band: Aad de Knegt. (Van onze correspondent) LEIDEN, woensdag. Uit een lek in de olie-buisleiding van Rot terdam naar dc Mobil-raffinaderij te Amsterdam is ter lioogtc van Nieuwe Wetering bij de Kagerpïasscn een hoeveelheid van enkele kubieke meters olie in de Ringvaart van de Haarlemmermeer te- rechtgekomen. De ontsnapte olie, die zich gis termiddag over een lengte van 2% km over de vaart had ver spreid is langs chemische weg ge neutraliseerd. Bij het lek zijn eerst zeilen gelegd, waardoor het afvloeien van de olie werd tegen gegaan, vervolgens is de plaats waar de olie tevoorschijn kwam omgeven met een drijvende krans van duikschollen, waar door het lek geheel werd geloka liseerd. De leiding wordt beheerd door de Nederlandse Pijpleiding Maatschappij, waarin het Rijk en Amsterdam eik voor 50 procent deelnemen. Deze maatschappij heeft doen weien dat alle schade volledig zal worden ver goed. Het hoogheemraadschap Rijn land heeft kosten gemaakt voor het chemisch bestrijden van de olie die zich reeds had verspreid, voor het ex tra bemalen van .dc Haarlemmer- meer-boezem en voor laboratoriumon derzoek. Trage reactie Gebleken is dat de Pijpleiding Maat schappij maandagavond op dc hoogte is gesteld van lic{. lek. Gistermorgen werd het hoogheemraadschap gewaar schuwd, „een uogal trage reactie." naar de mening van ir. II. de Groot, ingenieur-directeur bij het schap. Daarna is hel zgn. veiligheidspro gramma in werking gesteld, dat wil zegger. dat de pompen in de leiding zijn stopgezet en de afsluiters gedicht, waardoor de oliestroom tussen Rotter dam cn Mobil tot stilstand kwam. De raffinaderij werkte door ruwe olie uil reservetanks. De pijpleiding die sinds april in ge bruik is, wordt om de twee weken door de Maatschappij gecontroleerd. In de buurt wonende landbouwers is vensocht mogelijk geconstateerde de fecten direct te melden. Personeel gevraagd DE SCHIEDAMMER {Hel Rotterdamsch Parool) vr. VASTE BEZORGERSISTBRS). Aanmelden: Hoogstraat 78. Schiedam, tel. 267279, 's avonds na 7 uur tel. 155960. RQ28 Foto, film cn projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Van Vuurcn, Hoogstraat 106, Schiedam. Tel. 265720. Lel o» juiste adres. R160 ZAKLANTAARNS 1.- tot ƒ30,50. Altijd verse batterijen. Waar dat wiel draait. Hoog straat 67-69, Schiedam, tel. 268436, B25Q VLAAHDINGEN In de ge heel beztte bovenzaal van ge bouw Triangel aan de Fransen straat sprak de heer P. van der Sterre, architect te Leiderdorp over de restauratie van de grote kerk te V! aardingen. Hij deed dit op uitnodiging van de historische vereniging Vlaardmgen lo dens een openbare vergadering. De heer Van der Sterre, die belast is met de restauratie van de grote kerk op dc markt, gaf ook zijn mening te kennen over het restaureren van andere oude gebouwen in ons land. De titel van het onderwerp luidde: „Zorg om een erfenis" en uit de cau serie van de heer Van der Sterre bleek wel, dat het niet altijd even ge makkelijk is om oude gebouwen te restaureren om daarmede monumen ten te behouden of om deze ts voorko men van vernietigen. In dit verband merkte hij op, dat paus Pi us II reeds in 1462 een monumentenwet had in gesteld. Over de Vlaardsngse grote kerk zei do heer Van der Sterre, dat de toren in 1744 werd vervaardigd en dat deze kan worden gezien als een stukje architectuur, dat er wezen mag. In 1865 werden vier kolommen uit het gebouw verwijderd en daardoor is veel van de bekoring verloren gegaan. Hij zei. dat moderne architectuur en restauratie twee dingen zijn, die niet samen kunnen gaan. Niettemin kan worden gesteld, dat de moderne tech niek zeker niet voorbijgaat aan de restauratie. In de laatste eeuwen zijn diverse restauraties uitgevoerd, maar de architect zei te geloven,' dat er thans zekerheid bestaat, dat het eeu wenoude gebouw zo goed mogelijk zal worden gerestaureerd. MAASSLUIS. Het Amstel-toneel komt donderdag 14 november in Maassluis. Onder auspiciën van de Maassluise kunststichting treedt hei gezelschap 's avonds 8.15 uur op in de aula van de Calandschool aan de Mes daglaan met het blijspel „Niet van gisteren", geschreven door Garson Kanin en vertaald door Alfred Plei ter, Enkele seizoenen geleden was het spel een groot succes in het repertoire van de Haagse Comedie. Het 'gegeven biedt alle mogelijkheden voor een avond gezonde humor, maar biedt te vens nog meer door de strijd van een der spelers, een journalist, tegen duis tere praktijken als corruptie en omko perij. In een voortreffelijke dialoog wisselen spanning en humor elkaar af. Dc regie is van Jos Manche. De smaakvolle decors zijn van Benuo de Vries. In de bezetting staan verschei dene spelers die ook via het televisie scherm bekendheid hebben gekregen als Riny Blaaser, Mimi Kok en Ed Bauer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag De 22-ja. rige glazenwasser P. C. J. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een transistorradio. Deze is ont vreemd uit zijn niet afgesloten wagen, die geparkeerd stond aan de Ketel straat. Eveneens uit een niet afgeslo ten wagen werden twee paspoorten, een rijbewijs en een kentekenbewijs gestolen. De eigenaar van deze docu menten, de 32-jarige slager A. van der E-, had 2ijn personenwagen voor een. ogenblik geparkeerd aan de Lange Achterweg. De fabriek vanuit de Prins Fre- derik Hendrikstraat gezien, (Van onze verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag „De klachten van de bewoners van de Prins Frederik Hendrikstraat over de frequente geluidshinder, die ze sinds de vernieuwing van de apparatuur in onze fabriek .medio februari) hebben onder vonden, waren volkomen ge rechtvaardigd, Er werd een fluit toon geproduceerd, die inderdaad zéér storend, zelfs ontoelaatbaar was. We hebben dat zelf ook ge constateerd, Vandaar ook dat er door ons alles aan gedaan is dit euvel te verhelpen." De heer H. BUL directeur van. de Eiwittenfabriek Lenderink en Co aan de Westerkade, is «en tikje ontstemd en teleurgesteld over het feit, dat de bewoners van bovengenoemde straat (vooral zij die pal achter de fabriek wonen) blijven klagen over de ge luidshinder. - „We hebben direct begrip getoond voor de reacties van de bewoners. De aanschaf en het plaatsen van een ge luiddemper op het dak van de fa- hrick heeft ons veel geld gekost. We hebben avond aan avond gesproken me! ambtenaren van de afdeling Hin derwet. we hebben Bronswerk-Fijen- oovd N.V. met allerlei meetinstrumen ten onderzoekingen laten verrichten, met als resultaat dat de geluidshin der tot het minimale kon worden ge reduceerd. De fluittoon is geheel ver dwenen, het enige wat nu nog hoor baar is is een brommend geluid. En wat kunnen we hier nu nog aan ver anderen? Iedere fabriek maakt toch lawaai en het menselijk -vernuft is nog niet zover om dit in zijn totaliteit weg te werken." Mevrouw Teunissen, woonachtig in de Pr. Frederik Hendrikstraat schuin achter de fabriek, vindt het „maar vechten voor een hopeloze zaak". Ze zegt: „We hebben gesproken met de afd. Hinderwet en met de directie van Lenderink en Co. Die fluittoon is inderdaad verdwenen, want dat was helemaal niet om uit te houden. Doch die bromtoon is gebleven, 't Is om gek van te worden. Vooral 's nachts. Ik heb van het stadhuis een formulier gekregen voor een verzoek om bemid deling van de Kroon. Maar daar be gin ik niet aan. Het is toch vechten tégen de bierkaai". 'De heer H. Bijl verbaast zich er over, dat de bewoners vóór de ver nieuwing van de apparatuur bijna: nooit geklaagd hebben over die brom toon. „We hebben immers nooit ge ruisloos gewerkt. Maar nu het vuur tje eenmaal aangewakkerd is, blijft men ageren. Men durft rustig te zeg gen: verdwijn naar het industriege bied. Maar de bewoners vergeten, dat de industrie hier aan de Westerkade altijd bestaan heeft. Ver voordat hier woningen gebouwd werden".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2