ontkent tegen stroom getuigenissen in ROTTERDAMS DAGBOEK Brief na anderhalf jaar beantwoord Hans Böhm aast op wereld titel bij de jeugd Veel drinkwater over twee jaar uit de Biesbosch N-I-EU-W wmm mmM 1 glas super, a.u.b. Rijdt veilig met melk ROTTERDAM RIJNMOND WEGENS MOORD OP LANDGENOOT TIEN JAAR GEËIST strotoK is een goed figuur geen heksentoer! Maandag laatste bokswedstrijd van dit jaar Kerstman BeeTeeWee Voorverkoop TALENTVOLLE ROTTERDAMMER (18) SCHAAKT GEMIDDELD ZO'N DERTIG UUR PER WEEK Meester W Provocerend Talent TWEELING LANTARENS pag. 4 - woensdag 11 december 196B (ADVERTENTIE) Met een (Van een onzer verslaggever?) ROTTERDAM, woensdag.,Tegen de 34-jarige Marokkaan Hafsi Bouchaib ben M'hamed, die wordt verdacht van moord op zijn tien jaar jongere landgenoot Mohamed ben Ahmed op 5 juli ih Rotter dam, eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mrf V/. D. Meete'r gistermiddag een gevangenisstraf van tien jaar met af trek, Hafsi Bouchaib ontkende het misdrijf te hebben gepleegd» Hij zei dat hy zijn landgenoot voor het laatst had gezien op 10 juni toen hij werd gearresteerd Qp verdenking van een zedendelict. Fellna stretch beha van het nieuwe DORLASTAN®, het su per elastische Kwallteitsgaren van *Bayer\ b-WJ-H yvÜ, haal kantan cups, verstelbare stretch schouderbandjes, dua knellen onmogelijk Kort model 19.95 Half lana f 27.50 Lang 26.75 IN AUE 21FILIALEN VAM foundations tN „Ik hen onschuldig, Ik hen geen. dief en geen moordenaar. Ik had geen enkele reden hem te doden", hield, bij de rechtbank enige keren voor. De officier zag wel een motief: wraak. Volgens hem doodde Hafsi Bouchaib zijn landgenoot' Qmdat deze hem hij de politie heeft aangegeven wegens het plegen, van ontucht met een veertienjarige jongen. Mohamed ben Ahmed kwam door tien messteken, die hart, longen en le ver doorboorden, op zijn kamer aan de Rotterdamse Vlestraat om. het leven, Over zijn mond was een kruis gekerfd, volgens de officier een symbool van: jij zult niet meer spre ken. In de kamer werd onder het lijk een dolkmes aangetroffen, dat de verdach te volgens de winkelten A. van der Kolk ongeveer een half uur voor de dodelijke steekpartij bij hem. heeft ge kocht. Voorts werd een jack gevonden dat volgens een hoofdagent van de vreemdelingenpolitie lijkt op het jack dat Hafsi Bouchaib aanhad toen hij op 38 Juni hat land werd uitgezet. Het gerechtelijk laboratorium heef! vastgesteld dat een op een handgreep van een deur gevonden afdruk van een recbterringvinger op dertien pun ten. overeenkomst vertoont met die van de verdachte. Het bloed op de af druk is van dezelfde groep als dat van Hafsi, zo is verder geconstateerd. Hafsi Bouchaib kwam op 28 juni na een uitspraak van de raadkamer van de Rotterdamse rechtbank op vrije voeten. Op l juli bracht de vreemde lingenpolitie hem naar Roosendaal waar hij werd overgeleverd aan de marechaussee om over de grens te worden gezet. Op 3 juli keerde hij naar Nederland terug, volgena Hafsi omdat hij nog ze ventig gulden te goed had van een koppelbaas voor wie hij vóór zijn ar restatie zou hebben gewerkt. Hij zei dat hij op 5 juli tussen één tm half twee „met een dronken Duit ser In., diens auto naar Duitsland Is ge reden". Hij zei niet meer te weten waar zit de 'grens over gingen en noemde als plaats van eankomst Düsseldorf -waar hij overigens inderdaad is ge weest, in ieder geval eind juli toen nij voortvluchtig was, Vijf getuigen verklaarden gistermid dag voor de rechtbank de verdachte op 5 of C juli te hebben gezien. Een vrouwelijke getuige, die eerder had gezegd hem te hebhen gezien toen hii op 5 juli bij het slachtoffer aanbelde, zwakte haar verklaring af en zei dal hij in ieder geval op hem leek. Vol gens de officier heeft zij dit gedaan uit angst voor represailles van verdachte. De metaalbewerker H. A. Kwecnta uit Helmond zei dat hij met de Ma rokkaan heeft samengerelsd In de trein van Tilburg naar Eindhoven op de avond van de vjjfde juli. Op het stationsplein van Eindhoven had hij Hafsi Bouchaib aan een buschauffeur de bus naar België horen vragen. De rötgentechnicus F, H, Smulders uit Eindhoven verklaarde dat de ver dachte de nacht bij hem heeft doorge bracht. Hij zei dat hij één van diens handen nog heeft verbonden omdat er bloed aanzat. De taxichauffeur J, Vërbakel uit Woensdrecht zei dat hij de verdachte naar Neevpolt in België heeft ge bracht. Volgens hem zat er bloed aan het briefje van 25 dat hij kreeg. De verkoper C, Edenburg uit Rot terdam verklaarde dat Hafsi Bouchaib ADVERTENTIE Melk is super-brandstof voor automobilisten. Heeft *n hoog mineraal- en proteïnegehalte. Melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en ecu snel reaktievermogen. Mee eens? Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (ZH). op 5 juli omstreeks half vier bü hem in de Hema een mes wilde kopen maar dat de koop- niet was doorga- gaan. De verdachte zei geen van deze per* sonen te kennen. Ook herkende hij hal In de kamer aan de Vletatraat gevon* den jack niet. Hij zei dat hU geen jack maar een vest had aangehad toen WJ op 1 juli het land werii uitgezet, Kat was niet de cerate keer dat Hafsi Bouchaib gewelddadig optrad. Hij is verscheidene keren met de poli tie In Marokko Ir aanraking geweest, is al eens' eerder het land uitgewezen na een poging tot zware mishandeling in Utrecht en pleegde mishandelingen in Duitsland eind juli toen hij on der een andere naam in Düsseldorf werk/Ie en in Be2©J6. In een indrukwekkend requisitoir, waarin hU de gangen van de verdach te op de vijfde en zesde juli van uur .tot uur volgde, zei .de officier ds.t Haf si Bouchaib meer ontkent dan goed voor hem is. Hij wees op de overeenkomsten van de vingerafdrukken en op de afdruk ken van schoenen op hei zeil van de kamer aan de VHtttstra&t, De voetspo ren zUn gemaakt met schoenen mei profielzolen die verdachte volgens de taxichauffeur heeft aangehad. Hij wees voorts op een uitlating van Hafsi Bouchaib toen die op 16 juni werd gearresteerd: „Dat heeft Moha mad me geflikt'*. De raadsman mr. W. H. F. van Veen vroeg de rechtbank om de grootste aandacht b(j haar uitspraak. „Als je het dossier leest, zeg je'; ja, het kan niet anders o.f Hafski beeft het ge daan, Maar als je de. feiten nader be kijkt, zeg je: van die punten wil Ik toch meer weten". Niet mét zoveel woorden trok mr. Van Voep. de herkenning van ver dachte door getuigen in twijfel waar bij hij er op wees dat „al die zuidelij ke type op elkaar lijken", zoals een getuige heeft verklaard. Hij vroeg zie haf of Hafsi Bouchaib na kalm beraad en in koel overleg een moord heeft gepleegd, wat hij bet wij' felde. „Een'straf van tien jaar grijpt pittig in in je toekomst, 't is geen straf die je zo maar uitdeelt", hield hij de rechtbank voor. In zijn laatste woord kondigde Hafsi Bouchaib al aan' in hoger beroep te gaan, ongeacht de uitspraak op 24 de. eember. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. Op maandag 10 december a.s. organiseert bokspromotor Theo Huizenaar de laatste amateuwedstrijden van dit jaar. Deelnemers uit Rotterdam, Utrecht en Enschede komcp dan in gebouw Odeon in de ring. Van Rotter damse zijde wordt o.a. deelgenomen door Berti Nikkel en-Kuijper, Gerard Bok en Karei en Wim Jansen. goed herinner heeft de wijkraad voor IJaselmonde een keer een jaar op ant woord gewacht. Het kan dus nog lan- yOP 2 juni 1967 verstuurde de wijkraad voor Pandrecht een. brief aan b. en. w. van Rotterdam. In de brief werden vragen gestold over de toekomst van de Wielewaal. Er werd o.a. gevraagd of het mogelyk was de Wielewaal „leefbaarder" te ma ken, door de aanleg van trottoirs en straatriolering. B, en w. van Rotterdam hebben deze brief op 5 november 1968 beant woord. Anderhalf jaar later dus. B. en w. hebben hiermee hun -bedenkelijke record „brievem-van-wijkraden-la- ter.-Ugge^,, met ongeveer een half jaar verbeterd. Als ik mij namelijk wijkraad voor jaar op ant- a gewacht. Het kan - ger. Nu kunnen wijkraden natuurlijk hele moeilijke dingen vragen, dingen waar b. en w. zonder voorafgaande studie niet zo maar een antwoord op kunnen geven. Het zou dan aardig (en ook beleefd) zijn als zo'n wijkraad dan een brief weeg van b. en w, waarin Stond: „We kunnen .er nu nog geen antwoord Op geven, want we moeten deze zaak eerst bestuderen en dat kan lang duren". Maar zelf dat ia er niet bij. B. en w, laten een wijkraad rustig 'anderhalf jaar wachten op antwoord en wat voor een antwoord: „fn flnftoocmi qp vw brief van 2 juni 1987 delen wij u mede, dat van de sober opgezette woonbuurt Wielewaal peen moderne woonbuurt is £e maken. Het oenbranpen van verbeteringen de vorm uap voetstraten en straat-rio lering is by de totstandkoming van deze woonbuurt in de jaren 1949 en I960 bewust achterwege gelaten. Ge zien de uiteindelijk aan de grond te geven recreatieve bestemming en de hoge kosten welke aan de verbeterin gen verbonden zouden zijn moeten wij wel afzien van trottolraanleg in deze wijk, mede omdat de straatjes hier voor veel te smal zijn, De aanleg van riolering vormt nog onderwerp van studie. Wij zuilen hierover te zijner tijd nader berichten". Waarom deze brief anderhalf jaar moest uitblijven Is mij een raadsel. Bjj de wijkraad voor Pandrecht is men niet alleen' boos ovar het lange uitblijven van de brief, maar ook over de inhoud. Gevraagd werd namelijk niet om van de Wielewaal een moder ne woonbuurt te maken, maar om de wijk „leefbaarder" temaken. FLombardijen is de komst van de kerstman al helemaal geregeld. Op 21 december om 24.15 uur arri veert hij por arrestee, begeleid door de drumband koningin Juliana, in het winkelcentrum De Lombardier, Daar voor heeft hij een rit door de wijk ge maakt vla de volgende route: Groene- veidstraat, Dordtsestraatweg, Smeet- laridseweg, Karl Marxstraat, Schopen- hauerweg, Bierens de Haanweg, Spl- nozaweg, Heijmanstraat, Anthonfe tlj- kensstraat. Molenvliet, Spinozaweg. De Lombardijense kerstman zal een bezoek brengen aan de kinderen van de Ark, uiteraard niet met lege han den. TEMAND koopt in eest warenhuis in A het centrum twee pocketboeken (Bruna's zwarte beertjes). De ene kost 2,50. de ander 2,75, Ra, ra hoe kan dat? Bij informatie büjkt, dat de prijs van 2,75 ten onrechte m reke ning werd gebracht. Dat mag namelijk pas ha 1 januari, als cle BTW van kracht is geworden. De nieuwe prijs stond er al vast opgedrukt. "DIJ da afgelopen zaterdag gehouden voorverkoop voor Feijnoord-FC Twente stond men bij de ene sigaren winkelier van zes tot acht uur in. de rij om met een tweede ring afge scheept te wórden, terwijl men bij een ander om negen uur, na even wach ten, nog eerste ring kon kopen. Zijn er zaken die geen eerste ring krijgen? Of is de beheerder van de ene winkel zo onsportief om kaartjes voor de eerste ring te bewaren voor mensen die het er niet voor over hebben in de rij le JEUGDIG Rotterdams schaak- talent Hans Böhm (18) heeft grote plannen: eerst wil htf over enkele weken in Groningen Europees jeugdkampioen wor den en daarna volgend jaar in Zweden gaat hy een se rieuze poging doen beslag te leggen op de titel jeugdwereld kampioen. Hang Böhm zegt het voor de vuist weg, zonder dat het hoog hartig klinkt, H(f kent zijn mo gelijkheden, sinds bjj binnen en buiten de grenzen.furore maakt. Tweemaal -vverd Böhm (met over macht) jeugdkampioen van Rotter dam, eenmaal Öit jaar was hü Nederlands sterkste jeugdschakcr en voorts behaalde hij indrukwekkende resultaten In diverse toernooien. De lange Rotterdamse scholier, die vier weken geleden zijn wilde haren „ruilde" voor een klein baardje („Je moet toch wat hebben"), behaalde onder meer tijdens de Haagse Schaakdagen een fraaie eerste plaats in de kandidatengroep, waardoor hij gerechtigd is volgend jaar in de immer sterk bezette hoofdgroep uit te komen. Het meeste plezier beleefde Hans Böhm misschien nog wel aan zijn spel tijdens het Europese jeugdkam pioenschap voor landenteams, dat onlangs in het Engelse Plymouth gehouden werd.- Hij behaalde daar aan het eerste bord van de Neder landse formatie een score van vijf punten uit zeven partijen tegen spe lers, die ook tijdens de strijd om de persoonlijke Europese titel zijn te genstanders zullen zijn. Begrijpelijk dat hij gesterkt is in het. vertrouwen om in hot traditio nele Niemeij er-toernooi in Gropjn- gen, dat 21 december van start gaat en waaraan voor het eerst het kam pioenschap van Europa is verbon den, hoge ogen te gooien. „In het Europese kampioenschap heb ik wel een redelijke kans", is de mening van Hans Böhm. „Ik moet' ajleen uitkijken voor de Russen en de Tsjechen. Die zijn meestal bet sterkst. Het wereldkampioenschap zal niet zo eenvoudig zijn. Van de spelers, die van buiten Europa ko men, weet ik niets af. HET xou natuurlijk prachtig zijn als ik er In slaag wereldkam pioen te worden. Je bent dan gelijk Internationaal meester. Of ik dan van schaken mijn beroep maak? Dat hangt helemaal van de omstandig heden af, Jk xou er tn eik geval geen zedelijke bezwaren tegen hebben.' Hans Böhm, lid van de nationale SV Rotterdam, 'is bezeten van het schaken. Volgens een voorzichtige schatting is hij wekelijks zo'n dertig uur met zijn „Uefde" bezig. Behalve activiteiten op clubavonden van vele Rotterdamse verenigingen >f J- Hans Böhm: „In het Europese kampioenschap heb ik wei een redelijke kans." houdt hij zich bezig met het trainen van Corrie Vreeken, de. dit jaar ont troonde achtvoudige dameskom- pioene van Nederland, en met het accepteren van' invitaties. Hans Böhm had nog voldoende tijd over om ook een tweekamp aan te gaan met de internationale meester Van Scheltinga. Gelijktijdig met z(jn vriend en teamgenoot Jan Tim man, die de nationale titelhouder Hans Ree met succes bestrijdt, speelt hij vier vriendschappelijke partijen. Twee zijn er inmiddels ach ter de rug; beide malen moest Böhm de eer aan de veel geroutlneerdeve Van Scheltinga laten. „Maar dat ik overklast ben» 20a1s in enkele kranten heeft gestaan, is Je reinste waanzin", aldus Hans Böhm. „Nadat ik de eerste partij had verloren heb ik in de tweede extra vèol risico genomen. Ik offerde een stuk dat niet correct bleek te zijn. Maar het lag niet voor de hand", en om zijn woorden to staven verdedigt hij op een Inderhaast aangerukt schaakbord het Inderdaad verras sende en goed lijkende paardoffer. Hoewel de tweekamp, mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de RSB, de KNSB en Böhms club, een louter vriendschappelijk karakter draagt, is de jonge Rotter dammer toch bijzonder teleurgesteld door zijn twee nederlagen. „Voor mezelf,vind ik het resultaat erg be langrijk. Maar in elk geval is het •wel leerzaam. In de tweede partij speelde Van Scheltinga een eigen meester Jan Hein Donner. Geamu seerd herinnert hij zich: „Toen het elf uur was werd er omgeroepen dat het bedtijd voor mij was, Ik bood Donner remise aan, hetgeen hij accepteerde. Logisch, want hij stond op dat moment rot." Op zijn tiende jaar werd Böhm lid vnn Qverschie on vier jaar later stapte hij naar de SV Rotterdam over. Hans Böhm („mijn huiswerk komt wel vaak in het gedrang, maar ge lukkig kan ik goed leren'heeft ook andere sporten met succes beoefend. Hij bracht hel tot open Nederlands jeugdkampioen tafeltennis en in het B 1-elftal van Xerxes was' hij top scorer met een gemiddelde van vijf doelpunten per wedstrijd. Op een gegeven moment moest hij kiezen en toen werd het schaken. Het waarom wordt gauw duidelijk: „De uttzendingsrnogeüjkheden zijn bij het schaken het grootst. Bij het tafeltonnissen ligt dat veel moeilij ker en als voetballer hoef je er hele maal niet aan te denken, Maar goede schakers zijn er weinig. Momenteel zijn Jantje Tirnmnn en ik de enige jeugdspelers van formaat." heb ik toch weer ipaans ep da iets opgestoki en." HANS BtjHM werd op zesjarige leeftijd voor het eerst met het schaakspel geconfronteerd. Zoals vaker gebeurt bracht vader Böhm hem de eerste beginselen bij. Ai een jaar later bleek zijn talent; in een simultaauwedstrUd versloeg h\J dc toenmalige nationale kampioen Van Weczel, Toen Hans Böhm acht jaar was spelde hij simultaan tegen groot- ONDER de Rotterdamse schakers neemt Hans Ööhtn een bijzon dere plaats in. Niet altijd alleen door zijn opvallende verrichtingen, maar vaak ook door zijn provoce rende houding. Vooral bij het snel schaken, waarin h(j ook al uiterst bedreven Is. Over het snelschaken zegt hij: „Ik vind het waanzin dat er in Neder land de regel bestaat dat het aan raken van een stuk niet tot zetten verplicht. Dat is in alle landen wel het geval, behalve hier. Daar pro testeer ik tegen door zetten te doen zonder mijn klok in te drukken. Als mijn tegenstander dan een stuk wil slaan, haal ik het terug. Dan komt er wel vaak heibel van, maar dan wijs ik op de reglementen. Ik buit op mijn manier de regels uit." HANS REISMANN QP de Laurensplaats zijn sier- lijke bolvormige tweeling lantarens geplaatst. Hoe lang zullen die blijven leven? gaan staan? Kan de directie van het stadion Fejjenoord deze winkels niet uitsluiten van verkoop van kaartjesï R. J. KALINSKI Delfgaauwatraat 6b (Vsn een onzer verslaggevers) VHERTOGENBOSCH, woens dag. Rond 1970 zal Rotterdam vanuit de Brabantse Biesbosch gedeeltelijk van drinkwater wor den voorzien. In de bestaande vorm zal de drinkwatervoorzie ning in Rotterdam dan in een kri tiek stadium zijn gekomen, waar door het noodzakelijk wordt drinkwater van elders te betrek ken. Aldus is meegedeeld tijdens een persconferentie na de eerste vergade ring van commissarisien en aandeel houders (provincie Noord-Brabant en de gemeente Rotterdam) van de NV Water winninfrsbetlrijf Brabantse Biesbosch, gisteren in het Provincie huis te 's-Hertogenbosch. De NV heeft in de Brabantse Bies bosch vier grote spaarbekkens gepro jecteerd met rond het jaar 2000 een leveringsvermogen van jaarlijks 600 miljoen kubieke meter water. Rotter dam zal omstreeks die tijd 220 tot 250 miljoen kubieke meter drinkwater per jaar nodig hebben. De aanleg van de vier spaarbekkens gaat ongeveer 200 tot 250 miljoen gul den kosten, exclusief de pijpleiding naar Rotterdam, waarvoor nog eens 100 miljoen gulden uitgetrokken moet worden. In de drinkwatervoorziening van zuidwest-Nederland zal het bedrijf een centrale plaats innemen. Het project, als onderdeel van de basisplannen voor de drinkwatervoorziening van Nederland, is daarmee uitgetild bo ven. de oorspronkelijke opzet: een de finitieve oplossing voor de drinkwa tervoorziening van Rotterdam. On danks het krappe tijdschema hoopt men. rond 1972 met de levering aan Rotterdam van drinkwater uit de Biesbosch te beginnen. Het gehele pro ject kan dan onmogelijk gereed zijn. Er moeten onder meer 70 miljoen ku bieke meter grond afgevoerd en 25 kilometer dijk aangelegd worden. Het nieuwe waterwingebied van Rotterdam betekent niet, dat het spaarbekken aan de Beereplaat zijn functie gaat verliezen. Het water zal vanuit de Biesbosch via een enkel voudige leiding naar Rotterdam wor den getransporteerd, Moolit de pijp leiding, bijvoorbeeld door een breuk, buiten gebruik raken, dan zal men op de Beereplaat als noodvoorziening kunnen terugvallen. Het spaarbekken zal worden vol gezet met water uit dc Bicabosoh, Ir Knoppert zei te verwachten dat de produktieeapaciteit van de bedrij ven Beereplaat on Honingerdijk tot 1980 voldoende zal zijn. Daarna zal wellicht naar uitbreiding moeten worden gezocht. Bij de aanleg van de bekkens in de Biesbosch zal rekening worden gehou den met de behoefte Ban recreatie mogelijkheden. De watersport krijgt er weinig kansen, omdat men strenge maat regelen wil nemen om vervuiling van do spaarbekkens tegen te gaan. Er zal een vaarverbod gelden, terwijl er ook niet gezwommen mag worden. "Wanneer binnenkort omvangrijke grondoverdrachten aan de NV zullen plaatsvinden, kan al in IfiGO met de uitvoering van de eerste werken wor den begonnen. De drie grote bekkens in de Zuid waard zuilen het eerst wor den aangelegd. Het vierde bekken, Sn de Noordwaerd, zal pas worden uit gevoerd wanneer de drinkwater behoefte in Zuidwest-Nederland dat vereist. Twee van de drie bekkens zullen met een totaal oppervlak van ruim 700 hectare en een capaciteit van 108 miljoen kubieke meter water de grote „voorraadschuur" vormen. Deze bekkens zijn vooral van belang wan neer het water in de rivier onbruik baar is om er drinkwater van te maken. In de Noordwaard komen de instal laties die het water zover zuiveren, dat het als halfprodukt naar Rotter dam en andere nog te bepalen plaatsen kan worden gepompt. Daar zal het dan tenslotte tot drinkwater worden ge zuiverd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1