PTT verstuurde al 118 containers niet zeepost ROTTERDAMS' DAGBOEK Plantenkas voor zelfbediening Te veel over rood? NIEUW Bachconcert in de Doelen In Schiedam actie tegen extra uitgaven van defensie ROTTERDAM 7 RIJNMOND VANUIT DE ROTTERDAMSE HAVEN NAAR VS EN CANADA Kans op beschadigingen is kleiner Dick Visser: Contrastrijk gitaarrecital HEEFT ZE... VEEL VOORDELIGER Sleeswijkrevue iveer twee maanden in het Luxor-theater Nieuw Prager Kwartet reeds volwaardig Ir. H. v. Willegenburg benoemd tot directeur van telefoondienst BOEK VOOR DOKTER BOSMA D.TREURE Hobo- en cellospel voor vrienden van RPhO Brief aan het dagboek voor elke autoschade en anti-roestbehandeling 'Afscheid' van voorzitter Raad Lichamelijke Opvoeding playtex* STEP-iN MET WOraiASTiÖ (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag Via het districtspostkantoor van Rotterdam wordt in de laatste helft van dit jaar post per con tainer van en naar de Verenigde Staten, en Canada gestuurd. Tot dusver zijn in Rotterdam 118 containers met post aangekomen en 138 uit Rotterdam verstuurd. Als een der eerste postkantoren van West>-Europa en het eerste postkantoor van Nederland •wordt in het Rotterdamse post kantoor aan het Delftseplein een containerïos- en laadplaats ge- bouwcL Deze los- en laadplaats moet medio volgend jaar gereed zijn. BS de posterijen, is en wordt ge studeerd op nieuwe eenheden voor het vervoer van post Zo Is een rol- eoRt^iner door PTT zelf ontwikkeld, die eerst volledig beimt kan worden wanneer de centralisatie van de post verwerking la doorgevoerd. Voor het vervoer van post naar Engeland, waar het gemiddelde dagelijkse vervoer nauwelijks vol doende is voor een grote container, ■wordt gebruik gemaakt van een kleine rijdende container, die via het rij-op/rij-al-systeem aan boord van de schepen van. de Britse'spoorwegen of de Maatschappij Zeeland in Hoek van Holland Worden gereden, In Engeland rijden de karretjes weer gemakkelijk van boord af. De zeepost werd tot vorig jaar ge laden en gelost met behulp van netten. De kans op beschadiging was daardoor by zonder groot. Wanneer de poet per container wordt vervoerd bestaat die kans natuurlijk in veel mindere mate. De directie van het pöstrayon Hotterdgm is optimistisch over de mogelijkheden van het postvervoer per container en dan met name naar andere werelddelen. Volgende week komen twee containers met post voor de eerste maal rechtstreeks uit Canada in Rotterdam aan per Fiell Oranjelij n. Mogelijkheden worden bekeken om ook post per container te versturen naar Australië, Zuid- Amerfka en Japan. De kosten van de porf-container- terminal in het Rotterdamse post kantoor worden geraamd op 200.000. Volgens de directie van PTT-Rotter- dem zal dit een arbeidsbesparing van tussen de 50.000. en '70.000 per jaar opjeverea. DB gitarist DJck Visser presenteer de gistermiddag op het lunchcon cert in de kleine Doelenzaal een aan lokkelijk, gevarieerd programma, dat merkwaardigerwijs maar weinig pu bliek op de been heeft gebracht. Visser had kennelijk gestreefd naar een contrastrijk programma, hetgeen in dit geva! inderdaad mogelijk- is omdat de gitaarliteratuur voorname lijk uit composities van korte duur bestaat. Het was interessant een oude gestileerde dans (van de Spanjaard Lucas Ruiz de Ribayaz) eerst op een hedendaagse gitaar te horen en daar na op een zeer oud, gerepareerd in strument van beduidend kleiner for maat, en met een intiemer, melodieu zer timbre. Daarna vroeg ViBser aan dacht voor een flamencostuk (op de moderne gitear), evenals Kibayaz' Tomco een uitbeelding van een stie rengevecht, het laatste uiteraard zeer fel van expressie. Behalve nog andere volksdansen van Bibayaz, dansjes van Vallet (1583—1626) en Sor (1778— 1839), een hommage aan Debussy van Fglla en twee preludes van Bach (de bekende .kleine prelude In c' was naar d getransponeerd), bracht Vis ser een soniek-composjtie Pastora le IV van Rob du Bois ten gehore, die zoals te verwachten alleen maar de bekende hedendaagse gratuite effec ten van flitsend jongleren met noten liet horen. Visser dwong met zijn voorbeeldige technische en muzikale afwerking overal bewondering af; vooral de afwezigheid, van materiële bijgeluiden trok de aandacht. Hij dankte voor de bijval met een mee slepende Moorse dans. S. NIEBOER Kerstpost voor Engeland wordt in kleine rijdende containers aan boord van de Koningin Juliana van Mij Zeeland gereden. Vroeger werd de post in netten aan boord gehesen. De kerstdrukte begint al aardig op gang te komen, waar bij ook post uit Duitsland en Denemarken via Hoek van Holland naar Enge land gaat. MET nog steeds in de herinnering de inderdaad onvergetelijke weer gave van enkele cantates uit Bacbs Weihnachtsoratorium door een Duits ensemble, precies twee jaar geleden, was het bijzonder moeilijk, de zoveel grovere realisatie van de cantates I, II en V, gisteravond in de redelijk gevulde grote Doelenzaal uitgevoerd door het koor van de Nederlandse Bachvereniging en het Radio Kamer orkest, te waarderen. "Waar het voor al om ging en dat viel ook zonder vergelijkingsmogelijkheid te consta teren is, dat Charles de Wolff, zij het gedeeltelijk buiten zijn schuld, aanzienlijk te luid liet musiceren. Het koor is voor een werk als dit te groot. Het heeft uiteraard een reputatie, die het ook deze avond wel gestand deed, maar deze betreft algemeenheden van de koorcultuur, zoals homogeniteit, zuiverheid en expressiviteit. De af gemeten zangtrant, in kerken nog te verdedigen omdat de duidelijkheid van het notenbeeld bij lange nagalm in gevaar komt, werkte in de Doelen vermoeiend en artistiek onbevredi gend. Van het orkest waren het in de eerste plaats de blazers, die te veel domineerden. Speciaal de oboe d'amo- re (ook aangewend in de eerste alt aria) overheerste zodra haar niet al te fraaie toon zich in het geheel mengde. De strijkers speelden te on genuanceerd en in de continuopartij v/as geen enkele afwisseling aange bracht. De Wolff volstond hiervoor met portatief en strijkbas, terwijl vol komen verantwoord (en mooier) soms klavecimbel en/of fagot kunnen worden gebruikt, pe keuze van de solisten was stel lig een zeer gelukkige. Inzonderheid de alt Helen Watts trof door een warme toon en ingetogen dictie. Knappe meiismen liet de tenor Wil frid Jochims horen. Fraai ook klon ken de sopraan van Gertraut Stok- lassa en de bas van Max van Egmond- Volstrekt overbodig kwam het ons voor, dat de organisatoren (Doelen en Orgelconcertcommissie van de Laurengkerk) ter inleiding van beide programma helften een orgelsolo lie ten spelen. De normale coneertduur werd er ver door overschreden en de werken (Prelude en fuga in Es, ge speeld door de Wolff, en „Nun komm' der Heiden Heiland", uitgevoerd door Ar ie Keyzer) hielden geen verband met de cantates. Dat beide organis ten elkaar in kundigheid niets toega ven, was, gezien beider faam, niet te verwonderen. ELLY SALOMé ROTTERDAM Aan de Neder landse economische hogeschool zijn geslaagd voor het doctoraal examen in de sociale wetenschappen: H. Th. U. van Rijn, Botterdam, R, M. -de Waay, Rotterdam. (ADVERTENTIE) 'ixtterd«e* I-W 40 joor ban«k(*i>«cïolftl CENTRUM: Schietbaanstraaf 7obc Tel. 251234 WE5T Bettoweg 11 (5p. Pold.) Tel. 153393 NOORD Linker Rottekode 6 Tel. 124056 ZUIP Korte Hillestroat 4-6 Tel.173969 WAALH. v. Maasdijkweg 56-60 Tel. 294243 •;-MiCHÊÜN:'. X MICHEÜM' IX MICH&IN X4S ROTTERDAM, donderdag Bené. SleesAvijk's Snip en Snap-revuc zal ook dit jaar weer naar het Luxor- theater komen en wel van 20 decern, her tot en met 26 februari. Het is de 31e editie van de revue, getiteld „Oost-west, uit-best", met na tuurlijk Willy Walden en Piet Muyse- laar als voornaamste trekpleisters. Verder werken mee: Aase Rasmussen, André van Duin, Donald Jr»nes, Louis Dusée, Diana Floodgate, Lily Kok, Cindy Peters, Jessica van Olden, de Garden Dangers en het revue-orkest o.l.v. Wim de Vries. Of zangeres Trea Dobs in Rotterdam zal optreden is on zeker. Sinds half november is Trea ziek en zoals het zich nu laat aanzien zal zij de eerste voorstellingen in Rot terdam niet kunnen meemaken. Lily Kok zal dan Trea vervangen. De revue is weer opgebouwd vol gens beproefd recept, met als basis de vertrouwde sketches van Walden en Muyselaar. Het aantal dansnummers is, evenals vorig jaar, wat terugge bracht waardoor meer ruimte voor vocale nummers' kon worden inge ruimd. Met ingang van 29 december zullen op de zondagen matinée's worden ge geven. Geen voorstellingen op 24 en 31 december en op de maandagavon den na 1 januari. TAE cellist Zdenek Konicek en de altist Jaroslav Karlovsky, voor heen leden van het bekende Praags Kwartet, hebben nadat ze zich dit jaar in West-Duitsland vestigden twee maanden geleden aldaar een nieuw ensemble geformeerd met de Hongaar Stefan Czapary en de Frans-Zwitser Adolphe Mand eau (resp. Ie en 2e viool). Onder de naam Nieuw Prager R war let is het zijn eerste tournee be gonnen en gisteravond stelde het zich voor aan de leden der Kamermuziek vereniging in de kleine zeer goed be zette Doelenzaal. Met de keuze van de twee genoemde violisten kan men Ko- nicek, die de leiding heeft, bepaald fe liciteren, want beiden bleken zich reeds terdege geassimileerd te hebben met de meeslepende, tevens minutieu ze musiceertrant der Tsjechen. Hoe wel begrijpelijkerwijs nog niet uitge balanceerd in de gemeenschappelijke toonproduktie (de primarius neigt weleens naar een tegen fle toon aan strijken, en in het totaal mist men nog waar nodig een volkomen versmelting der timbres) kon het spel van dit gloednieuwe ensemble reeds volwaar dige en meeslepende vertolkingen ga randeren, van o.a. de kwartetten in e en G van Beethoven en Dvorak. Schu berts Kwartet in a waarmee het con cert geopend'werd hebben we wegens bezoek elders in het drukbezette Doe lengebouw helaas niet kunnen horen. S. NIEBOER (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM» donderdag Op initiatief van de afdelingsbestu ren PvdA, PSP, PPR en de Vrou wenbond van de PvdA in Schie dam zal maandagavond 16 de cember in Schiedam een groot scheepse handtekeningenactie starten, dje is gericht tegen de extra-defensienitgave van 225 miljoen gulden ter versterking van de Nederlandse bijdrage aan de NAVO. Mevr, M. A. Bun.tes-Aiuliek, lid van tic F SP, afd. Schiedam en Woord- voerdster van het actie-comité, ver klaarde gisteravond tijdens een pers conferentie, dat deze handtekeningen actie huis-aan-huls zal worden &D' voord. Zij zag deze actie als een soort re ferendum, omdat men aan de hand van het totaal aantal handtekeningen kan zien hoe hoog het protest-percen tage in Schiedam ligt ten aanzien van de extra defensie-uitgave. Deze actie, waarbij zich tevens en kele leden van „Kerk en Vrede" in Schiedam en jongeren uit de groep „Morgenstad" hebben aangesloten (de afdeling van D '66 heeft bij monde van dl' Van Praag verklaard hieraan niet tc willen medewerken, terwijl de fractie van de CPN niet eiOor hot actiecomité is benaderd „omdat deze partijdig is"), zal maandagavond ze ven uur in de wijk Nieuwïand star ten. Alleen stemgerechtigde burgers mogen hun handtekening op de lijsten plaatsen. Het actie-comité zal de medewer kers (huiswouwen, scholieren en le den van diverse politieke partijen) op deze maandagavond in hel. wijkcen trum van Nieuwïand instructies ge ven. De actie in Nieuwïand zal tot en mei vrijdag 20 december duren. Men hoopt in januari de actie voort te zet ten in de andere wijken van Schiedam. Het actiecomité, waarin de heer P. C. Tyeen (voorz. PvdA), de heer E. Blaauw (voorz. PSP), de heer Ph van Endhoven (lid PPR), mevr. A. "W. Smolders (namens de Vrouwenbond van de PvdA), de heer J. Krabben dam (Morgenstad) en mevr. M> A. Bunjes-Andiek (lid PSP) hebben zit ting genomen, hoopt in navolging van enkele andere plaatsen in ons land, de ingezamelde handtekeningen bij de Eerste Kamer aan te bieden tij dens de behandeling van de extra defensieuitgave van 225 miljoen gul den. ROTTERDAM, donderdag. Ir. H. van Willegenburg is benoemd tot di recteur van de telefoondienst in het districi Rotterdam. Hij was sedert 1962 adjunct-directeur van deze dienst. Ir. Van Willegenburg vojgt ir, G. F. Verhage op die in juli overleed. (ADVERTENTIE) MAURITSWEG 37 ROTTERDAM TEL. 138061 Wethouder Lange rak overhandigt dokter Bosma het boek „Rotter dam en de zeemacht". DE kamermuziek vierde gisteravond bepaald hoogtij in de Doelen, en wonderlijk genoeg bleek ze in twee zalen ruime belangstelling te vinden. Bood de kleine Doelcnzaal een vrij wel volle aanblik bij het concert een strijkkwartet, in de Repetitiezaal was het niet anders. Voor do Vereniging Vrienden van het R.Fh.O. werden in laatstgenoem de zaal twee recitals gegeven die ver diende aandacht trokken: voor dc pauze de solo-hoboïst Heinz Friesscn mot Saint-Saëns' verrukkelijke, pas toraal getinte Sonate, de Ballade voor hobo en piano van Hendrik Andries- sen (een ietwat gedateerd, sentimen tcel en quasi-meditatief stuk, wol de nostalgische tooneigensehappen van de hobo bevoordelend) en een sona tine van Keltcrbofn, die we niet meer konden horen; het tweede gedeelte van de avond was gereserveerd voor de jonge solocellist van het R.Ph.O., Harro Ruysenaars. Over het spel van Friessen moeten en kunnen we kort zyn, al was bel alleen maar uit positieve overwegin gen. Zijn perfecte techniek stelde hem (evenals j.l. zondag) in staat tot in terpretaties die van de materie ont heven lüken. En dat notabene met een provisorisch en slechts gedeelte lijk verholpen mankement aan zijn hobo. Dat hij zijn „toon" zo fraai wist te houden is uitsluitend te danken aan zijn virtuoze embouchure. Van Ruysenaars hoorden we delen uit Locateili's Sonate in D en uit Fal- la's Suite populaire Espagnole, als mede volledig zijn ronduit fascine rende vertolking van Debussy's gran dioze Sonate voor cello en piano. Zijn bijzonder fraaie toonproduktie en zeer muzikale visie compenseerden rijke lijk enkele minder guaf gerealiseerde hoge passages bij Loeatelli. Marinus Flipse toonde zich bij bei de musici een zeer betrouwbare en gewetensvolle partner aan de vleu gel. Incidentele tekstuele incorrect heden (bij Falla met name) wezen vermoedelijk op te weinig lijd voor voorbereiding. S. NIEBOER m TK reis dagelijks, hetzij per fiets, hetzij roet bus 33 van Overschia naar de stad. U kent de 's Gravendijk- waltuimel van Statemveg naar He negouwerplein. Bus 33 en de vele au to's plus wiel- en brotnrijders graven zich door de smalle tunnelbuis. De agent in het hokje kan de zaak aardig overzien, behalve die tunnelbuis. Nu mijn ervaring: wat een verschil in bediening van verkeerslichten op dat morgenspitsuur. Zoals bekend is er voor de RET een behoorlijke streep voorbij de verkeersagent aangebracht. Daar is veel voor te zeggen. Nu maak ik het dagelijks mee, hetzij als slacht offer van bus 33, hetzij als ooggetuige op de fiets, dat er een hemelsbreed verschil is in de bediening van de kantoor of je moet een of twee bussen vroeger weggaan. Was het nu nog zo. dat op de voor de agent zichtbare banen de zaak ei vol zat en hij het verkeer zo recht vaardig mogelijk verdelen* moet, dan kan ik er nog inkomen. Maar dat echt niet het geval. Uit dc richting Weena is de baan. dikwijls geheel schoon, terwijl die beruchte buis nog overladen zat. Ik geef nogmaals toe: de oprit van de buis is misleidend. Een kleine wa gen of een auto die sleoht optrekt doet de agent soms denken, dat er nog wei nig verkeer in zit. Maar en do ai gaat het mij om hij moet even de moeite, een kwestie van seconden, om te pailen of er nog «neer komt. Hoogachtend J. van den Beng j r. Oversohie. HET zeUbcdieningswczen is nu ook doorgedrongen tot de verkoop van kamerplanten. By de N.V, Imhbouw-inrichting Hartlieb aan de Van Beuningen- straat in Bijdorp, beter bekend als het tuincentrum is deze week een honderd vierkante meter grote, centraal verwarmde plan tenkas in gebruik genomen. Liefhebbers van kamerplanten gaan er binnen, zoeken de planten van hun keuze uit, plaatsen die in een bak of kist en rekenen de hele zaak af. Alle planten zijn geprijsd, „Niet te duur en niet te goedkoop", zegt de heer Hartlieb, -die de laatste jaren met zijn tuincentrum midden tussen de bebouwing van Blijdo-rp nogal furore heeft gemaakt, Een van zijn troeven is een eigen parkeerter rein, 2odat de klanten niet ver met planten, bomen, heesters en diverse tuinobjecten hoeven te sjouwen. Voor al die tulnobjecten gaan de laatste tijd hard. Zo is er een hausse in o.a, zon newijzers. lichten tussen de verschillende agen ten, Nogmaals: de moeilijkheid is dat zij die tunnelbuis niet over de gehele lengte kunnen overzien. Als leek zou je zeggen, waarom niet voor deze agenten een spiegel aangebracht? Hoe dan ook, de goede agent weet wat hem te doen staat. Hij laat de buis lekker leeglopen, maar de agent die-hel-wel-gelooft drukt even op groen en floep op rood. Zo kan het ge beuren, dat je de ene dag in bus 33 hooguit met een keer rood de buis ui' bent. Maar de andere keer, is he- een ware obsessie! Soms krijg je drie of vier keer rood! Dat is toch te gek! In dat geval kom je steevast te laat op (ADVERTENTIE) C ARROSSERIEFABRIEK C°!|| c^THn.v. A# Ccirluuibaan 117 ZWEEDS» Rotleijlain-12 Mt-JIATION Iel, 180175 (Van een onzer verslaggevers) Een lange ri) van genodigden uil de wereld van dc sport, recreatie en li chamelijke opvoeding heeft gistermid dag in liet stadhuis „afscheid" geno men van dokter J. G. Bosma, die en kele weken geleden is afgetreden als voorzitter van de raad voor dc licha melijke opvoeding, eeu functie die hU 22 jaar heeft bekleed. „Een affc-heid mogen we het eigen lijk niet noemen", zei zijn opvolger dr. H, J. van Zuylen. „Gisteren was u nog op de vergadering van het dagelijks bestuur van de raad on dat zal ook in de toekoTnst nog weleens gebeuren. Ik kan dan ook moeilijk zeggen dat wc u zullen missen"- Wethouder R. Lange rak, die de heer Bosma namens het gemeentebestuur het boek „Rotterdam en de zeemacht" overhandigde, zei o-a-„We weten dat u het onzin vindt dat mensen met hun vijfenzestigste jaar afscheid nemen, maar ik heb u nog nooit horen spre ken over het aantal jaren dal u daar nu al boven zit". Mevrouw Sehnaar sprak als verte genwoordigster van de commissie van de huisvrouwengymnastiek. eer, tak van de RVDLO, waarvoor dokter Bos ma altijd veel belangstelling heeft ge had: „Deze zomer gaan we naar Bazel. Wc hopen dat u er weer bij zal zijn". (ADVERTENTIE) Playtex Step-in met Wonder- lasticl Zachter, koeler, ster ker.,. een groter comfort dan U ooit heett gekend. Wordt niet geel, blijft wit, kreukt niet en de stretch kan er-niet uit gewassen worden. 32.50 IN ALLE 21 FILIALEN VAN De nieuwe Engelse consul-generaal mejuffrouw F. Young zal plaats ne men in het bestuur van het genoot schap Nederland-Engeland, als op volgster van haar voorganger, de heer J. O. May. Met ingang van 1 januari 1969 is de heer A. G. Biemond jr., voorheen plaatsvervangend algemeen directeur vati .de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, benoemd tot groepsdireeteur „vastgoed" van Pakhoed N.V. Rotter dam. ALBLASSERDAM. Burgemees ter en wethouders hebben de raad voorgesteld de juiste betaling van ren ie en aflossing van een door de v. en a.v, Alblasserdam met de Nuts- spaarbank te Alblasserdam te sluiten geldlening van 24.000 te garanderen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1