Drie inbrekers na achtervolging van 2 uur gepakt EX-PRIESTERS SPRAKEN MET BISSCHOP In memoriam ir. P. F. S. Otten Metaal-cao niet meer afkeuren' Griekenland weigert toegang aan rapporteur y. d. Stoel BONTDIE VEN BOTSEN IN AMSTERDAM OP POLITIEAUTO Ir. P. F. S. Otten (van Philips) overleden Vijftien auto's Zigzagkoers Ouders sturen kinderen uit Borgharen naar school in Maastricht Loonadviescommissie: Stadsbestuur van Thorn (L.) gaat in Breda roggeprijs vaststellen volgens verordening uit 992 Vrijwel een heel leven in dienst van Philips pagina 4 - maandag 6 januari 1969 Op de Overtoom in Amsterdam kwam een einde aan de jacht. Links de auto die hoofdagent S. Mooy bij de nadering van de in brekers dwars over de weg zette, rechts de achtervolgde auto, die met grote snelheid op de politie wagen inreed. Een deel van de buit die de bontdiéven op hun vlucht ver speelden. (Van onze economische redsctle) EINDHOVEN, maandag. Ih Val ken* waard is zaterdagochtend overle den Ir, P, F. S. Otten, oud-president en oud-pres id ent-commissi ris van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Ir, Otten bereikte de leeftijd van 73 Jaar, De heer Pieter Franciscus Sylvester Otten werd 31 december 1895 in Ber lijn geboren waar zijn vader werk zaam was als hooflcüngenleur bij de A.E.G. In januari 1923 behaalde hij aan de Technische Hogeschool te Delft het diploma elecbro-ffcechnisch inge nieur. Op 1 augustus 1924 tmaid ir, Otten in dienst bij Philips waar hij tn mei 1927 benoemd werd tot onderdirecteur. In november 1938 verkreeg ir. Otten de functie van directeur. In 1931 werd hij door president Anton Philips aan gewezen heft ontslag van enkele dui zenden werknemers te regelen, In Jnb 1939 werd hij benoemd tot president van de Phtiipsonderneming als opvol ger van dr. A. F. Philips. Gedurende de bezettingsjaren leidde ir. Otten met enige leden van de directie en van de concernstaf het Philipsbednjf vanuil Engeland en de Verenigde Staten. Vier dagen na de bevrijding van Eindhoven keerde hij terug. Onder zijn leiding werd met kracht de we deropbouw van verwoeste fabrieken, kantoren en laboratoria tér hand ge nomen, Met het oog op de verdere groei van het bedrijf wend in de lei ding van het concern een reorganisa tie doorgevoerd, die in 1946 leid.de tot de instelling van een raad van be stuur. Ir Otten werd benoemd tot voorzitter van het presidium van dit college. In deze functie werd hij op 29 maart 1961, toen hij aftrad wegens het bereiken van de 05-jarige leeftijd, op gevolgd door zijn zwagtr ir. F. J. Phi lips. Hierna bekleedde hij de functies van voorzitter en gedelegeerd lid van de raad van commissarissen van N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Uit die functie trad hij in april 3968 af we gens hett bereiken van de leeftijds grens. Ir. Otten is ook commissaris ge weest van de Amsterdam-Botterdam Bank, van Fokker en van het Staats bedrijf der Artillerie-inrichtingen. Grot* waarde kende hij toe aan de sportbeoefening, vooral door de jeugd. Hij was erelid en beschermheer van verschillende verenigingen. Hij had een bijzondere voorliefde voor voetbal en alpinisme. De begrafenis van ir. Otten ge schiedt woensdag 8 januari om 11.30 uur op de algement begraafplaats (Oude Toren) in Eindhoven. CAIBO, maandag (AFP), George Flamorides, de Griek die donderdag de piloot van een lijnvliegtuig van de Olympic Airways dwong naar Cairo te vliegen, zal niet In Egypte in staat van beschuldiging worden gesteld, zo schrijft het blad Al-Akhbar. Het ver zoek om politiek asiel dat Flamorides heeft gedaan, is nog in behandeling. Het blad Al Ahram merkt op dat er geen uitleveringsverdrag met Grie kenland bestaat en dat bijgevolg geen uitleveringsverzpek uit Athene te ver wachten is. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Een botsing tussen een Am sterdamse politie-auto en een personenauto met drie Amster dammers die in Utrecht een inbraak hadden gepleegd heeft gistermorgen omstreeks zes uur op de Overtoom in Amster dam een eind gemaakt aan een achtervolging van deze auto, die circa twee uur tevoren in Utrecht door zeven politie-au- to's was ingezet. Bij de aanrijding werden twee van de drie mannen gewond m beide auto's totaal vernield. Bij de ach tervolging loste de politie in totaal zeventien schoten. De bestuurder van de politieauto, de 31-jarige hoofdagent S. Mooy van liet bureau Overtoom, had in een poging de achtervolgde auto klem te ryden zyn wagen dwars over de rijbaan tot stilstand ge bracht. De auto mot het drietal reed met een onverminderde snelheid van naar schatting honderd kilometer per uur door en greep de poli- tie-auto in de flank. De heer Mooy kreeg enkele schaafwonden aan; het gelaat, maar kon de dienst voortzetten. De inzittenden van de auto, die in de nacht van zaterdag op zon dag in Amsterdam was gestolen, waren de 40-jarige H. P., diens 19-jarige broer D. P. en de 30-ja- rige H. J. W., allen uit Amster dam. De eerste is, na behandeling in het Wilhelmina Gasthuis, met inwendige kneuzingen en ver wondingen in het gezicht overge bracht naar de ziekenzaal van het Huis van Bewaring. De twee anderen zijn, nadat een van hen in het "WG was verbonden, in het hoofdbureau ingesloten. Schiphol zag de politie van Haarlem mermeer dc auto rijden, waarna, met vier auto's van de Amstclveense poli tie de achtervolging: werd hervat, die vla Buitcnvclderl naar Amsterdam leidde. Twee van de Amstelveense au to's werden bü pogingen de vluchters klem te rijden beschadigd. tn Amsterdam werden enige poli tie-auto's voor de j§cht in gereedheid gehouden. Toen de auto met het drie tal via de Stadhouderskade de Over toom opzwenkte, werd hefc bureau aan deze straat ingelicht. De enige daar aanwezige politieman, de heer Mooy, stapte in zijn auto en maakte vanuit de Vondelkerkstraat, dicht bij het bu reau, een einde aan de rit. De drie mannen blijven voorlopig in Amsterdam in arrest. Later zullen worden overgebracht naar Utrecht. Aan dc achtervolging hebben In to taal vijftien auto's van de politiekorp sen van Utrecht, Haarlemmermeer, Amstelveen en Amsterdam deelgeno men. Tijdens de rit zyn door de politie vcrschl 11 e nde waars chuwingsschotcn gelost. Ook hebben de politiemannen getracht de banden van de vluchtende auto te raken. De achtervolging begon nadat de mannen bij een inbraak in de bont zaak BontanI in de Utrechtse Wilte- vrouwenstraat op heterdaad waren betrapt. Omstreeks twintig minuten voor vier zag de 25-jarige rijksambte naar A. A. Meier uit Den Haag, dte met zijn verloofde over straat liep, twee mannen met een partij bontjas sen over hun arm de bontzaak verla ten. Toen de mannen het paar zagen zetten zij het op een lopen, maar de njks-ambtcnaar achtervolgde hen en schopte een van de vluchtende man nen tegen de benen, die daardoor kwam te vallen. Met achterlating van vijf bontjassen, acht andere werden in Amsterdam in de verongelukte auto gevonden slaagde het tweetal er daarna in de dichtbij gelegen Plompe- torengraeht te bereiken, waar met draaiende motor een auto gereed stond met de derde Amsterdammer achter het stuur. De rijksambtenaar had bij zijn ach tervolging steun gekregen van de toe vallig passerende 22-jarige mare chaussee A. Puyk uit Maartensdijk, die het kenteken nummer en het merk Ford Taunus van de snel weg rijdende auto kon noteren. Door het rumoer gewekte omwonenden waar schuwden daarna de politie, die zeven auto's voor de achtervolging inscha kelde. De bemanning van een van de poli- tie-auto's ontdekte de auto op de Vleutenseweg, rijdend in de richting van rijksweg Z na3r Amsterdam. De auto volgde, met de lichten wisselend aan en uit, een zigzagkoers. Bjj Ou derkerk aan de Amstel raakte de poli tie het spoor bijster. Per mobilofoon was inmiddels de assistentie ingeroe pen van de politie van alle omliggen de gemeenten. BÜ dc rotonde bij (Van onze correspondent) MAASTRICHT, donderdag. Dc ouders van 19 schootkinderen in de gemeente Borgharen bij Maastricht hebben een bus gebuurd om hun kin deren vanaf vandaag in Maastricht naar school te laten gaan, Aanleiding tot deze stap van de ouders is het feit dat de twee bestaande scholen van Borgharen zullen worden samenge voegd tot één school, die dan zoveel leerlingen zou gaan tellen dat men het recht heeft om een zesde onderwijzer aan te stellen. De ouders vrezen dat door de samenvoeging van de scholen het onderwijspell achteruit zal gaan. De twee scholen zijn een vlerklassi- ge voor meisjes en een drieklasslge voor jongens. De jongensschool res sorteert onder de Stichting Katholiek Onderwijs Meerssen en omstreken, de meisjesschool wordt bestuurd door de zusters Franciscanessen. Het hoofd van de jongensschool in Borgharen, de heer J. Staffels, heeft inmiddels ont slag genomen en een betrekking aan vaard bij de Montessorieschool in de Stokstraat in Maastricht, De ouders van de kinderen die naar Maastricht zullen gaan, hebben hun kinderen op deze school geplaatst. Het feit dat de kinderen de school in Borgharen verlaten brengt met zich mee dat de nieuwe, door fusie tot stand gekomen, school in Borgharen niet het vereiste aantal leerlingen van 179 bereikt, Gevolg daarvan is, dat er nu een leerkracht minder In dienst zal mogen zijn, met andere woorden, dat de school vier In plaats van zes leer krachten zal gaan tellen. DEN HAAG, zaterdag. De Loonadviescommissie, die minis ter B. Roolvink (sociale zaken) van. advies moet dienen over col lectieve arbeidsovereenkomsten, heeft naar in politieke kringen verluidt, de bewindsman niet aangeraden in te grijpen in de cao voor de groot-metaal. In deze cao, die geldt voor ongeveer 220.000 werknemers cn die sterk be palend is voor de loonsverhogingen in andere bedrijfstakken, ia een opslag Overeengekomen van 5,5 procent per 1 Januari 1969 cn nog eeiu 2 procent per 1 Juli. Het advies van de commissie geeft overigens geen enkele garantie dat de metaalcao inderdaad kan blijven zoals hij is. Maandag vergadert het kabinet over de loonontwikkeling en speciaal over de metaalcao. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, maandag. Tweeëntachtig uitgetreden priesters van de rooms-katholieke kerk zyn zaterdagmiddag met de Bossche bisschop mgr. J. Bluyssen bijeengeweest voor een gesprek over hun situatie en hun problemen. Het initiatief tot deze bespreking was uit gegaan van een kleine contactgroep uit de uitgetreden priesters met wie mgr. Bluyssen al vaker gesprekken heeft gehad. Behalve de 82 van de 150 uitgenodigde ex-priesters die aan het sprek hebben deelgenomen, heeft een tiental bericht van verhinde ring gezonden. Uitgenodigd waren uitgetreden priesters van het bis dom Den Bosch en uitgetreden priesters die thans in dit bisdom wo nen. Tijdens een persconferentie die mprr. Bluyssen en de contactgroep na afloop van de bijeenkomst hebben gegeven, verklaarde do bisschop dat hij, hoewel hU cr graag aan. had meegewerkt om het gesprek tot stand te brengen, de bijeenkomst toch met enige huiver had tegemoetgezlen. In de loop van het gegprek was die huiver echter ge heel verdwenen. De aanwezigen bleken geen over spannen of onjuiste verwachtingen van de betekenis van dit gesprek te hebben en de sfeer was er een van welwillendheid en toegewijdheid ten opzichte van de kerk. De bespreking concentreerde zich vooral op hetgeen onder dc huidige omstandigheden nog voor de kerk gedaan kon worden. Daarbij dient in aanmerking te wor den genomen dat de aanwezigen hoofdzakelijk ex-priesters waren wier uittreden met tevens een breuk met de kerk als zodanig heeft meege bracht (Van onze correspondent) ROERMOND, maandag. Burgemeester mr, M. Schutgens van het Limburgse „witte stadje" Thom en zijn wethouders zullen er morgen ln Breda óp toezien dat de vaststelling van de Jaar lijkse marktprijs van dc rogge correct gebeurt. ZU voldoen hiermee aan een bijna 1000 jaar oude verordening, die voor zover bekend alleen in Breda nog van kracht Is. In het gezelschap van burge meester Sobutgens bevindt zich o.a. ook de voorzitter van de Thorner schutterij St. Michael, die in historische klederdracht zal zUn gestoken. In 992 werd ln Breda de abdll van Thorn gesticht. Bij deze gele genheid werd de abdij begiftigd met de „villa gillcsa cum appen- dittis". De renten en oljnzen van de bezittingen van de abdij ln de baron'a werden voldaan ln natu- ra. medal in hectoliters rogge. Later .rd een rentmeester aan gesteld en werden renten betaald in valuta. De Thornse marktprijs werd overgenomen voor de berekenin gen van de roggerenten die niet aan de abdij van Thorn behoor den en verkreeg in een verorde ning algemene geldigheid in de baronie van Breda. In de loop der eeuwen fs het merendeel van de gevestigde renten in de baronie afgekocht, maar omdat het Oude Mannen- huls in Breda er nog enkele bezit, Is in Breda naast de nieuwe BTW nog steeds de stokoude verorde ning van de Thornse marktprijs van kracht. Functies Uit de bespreking bleek dat hier en daar reeds uitgetreden priesters een taak in het jeugdpastoraal hebben ge kregen terwijl anderen onder meer ln het maatschappelijk werk, als leraren en als ambtenaren aan een ministerie een functie hebben gevonden. Ten aanzien van de problemen van de ex-priesters is ook de financiële kant aan de orde geweest. Voor velen van hen liggen wat dit betreft de za ken zeer moeilijk, omdat men door uit te treden geen enkel recht op de eme- ritsatsregeling meer heeft en het ge zien de financiële toestand van de Ne derlandse kerkprovincie ook niet mo gelijk is daarin te voorzien. Een pro bleem bij het zoeken naar een functie is ook de_eenzijdige (theologische) op leiding die de ex-priesters hebben ge noten. Algemeen was men van mening dat het nuttig zou zijn de bijeenkomst van Ujd tot tijd te herhalen. Celibaat BU ongeveer de helft van de aan wezigen was het oeUbaat de oorzaak van het uittreden. Ook van de andere helft zijn cr Intussen verscbeldencn verloofd of gehuwd. In verband hier mee merkte mgr. Bluyssen op dat de verplichte koppeling van priester schap en celibaat door paus Paulus in zijn encycliek van 1Ö67 opnieuw on derstreept en bekrachtigd is. De bisschoppen van Nederland wil len dit probleem met de Heilige Stoel bespreken, maar hebben niet de be doeling iets te forceren langs publieke of clandestiene weg. „De duidelijke stellingneiging van Rome en van een groot deel van het kerkvolk in Neder land maakt dat de zaak van het celi baat geen randkwestie kan worden genoemd." aldus de bisschop van Den Bosch. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. Het Tweede-Kamerlid voor de PvdA, mr. M. van der Stoel, die staats secretaris van buitenlandse zaken was in het kabinet-Cals, mag Griekenland niet binnenkomen van de regering in Athene. Hy zou vandaag naar Griekenland gaan in zijn functie van rappor teur van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa, waarvoor hg tweemaal Grieken land heeft bezocht Deze afgelaste derde reis zou dienen tot nieuwe feUenvergaring voor een rapport over de politieke toestand ln Griekenland, dat de heer Van der Stoel op 30 januari aan de raad moet presenteren. Op 24 december heeft ambassadeur Vitsaxis, de permanente vertegen woordiger van Griekenland bij de Raad van Europa, meegedeeld, dat de onpartijdigheid van de rapporteur door zijn regering m twijfel werd ge trokken. De Griekse autoriteiten lieten weten, dat de heer Van der Stoel niet naar Griekenland kon vertrekken voordat de raadgevende vergadering kennis had genomen van de Griekse bezwaren tegen hem en had beslist of men hem els rapporteur wilde hand haven. Het permanente comité dat bevoegd is namens de raadgevende vergade ring te handelen, heeft intussen ver klaard dat de klachten van de Griekse regering het mandaat van de heer Van der Stoel niet ongeldig maakten. Op 2 januari heeft de Griekse rege ring echter te kennen gegeven dat zij de reis van de socialistische rappor teur met opportuun vond en dat zij erop aandrong dat de heer Van der Stoel zijn reis zou annuleren. Communitpié De president van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft in een communiqué verklaard, dat de Griekse autoriteiten de uit spraak van het permanente comité hebben genegeerd en aldus de verga dering dc toezegging ontzeggen tot in lichtingen die de rapporteur ter plaat se zou Verzamelen. In een afzonderlijke verklaring heeft de heer Van der Stoel gezegd, dat de klachten van de Griekse rege ring over zyn activiteiten „totaal on gerechtvaardigd zijn en niet ter zake doen". Zij bedoelen volgens de heer Van der Stoel alleen de aandacht af te lelden van het punt waar het om gaat: de voortzetting van een dictatoriaal regime In Griekenland. Op Sllvesterdag 1895 te Berlijn uit Nederlandse ouders geboren zal Ir. P. F. S. Otten de geschiedenis ingaan als de eerste president van het Ne derlandse wereldconcern, dat Philips na de tweede wereldoorlog onder zijn leiding werd. Daarbij heeft hij kunnen voortbouwen op het funda ment door dr. A. F. Philips gelegd. Deze gaf hem de opdracht tot de commerciële marktverovering en de Industriële vestlglngspolltiek in het buitenland, die de door de commer ciële opmars ingenomen posities technisch moest volgen, ondersteu nen en stimuleren. Dat werd de doc trine van de expansie van Philips over de gehele wereld, die door ir. P. F. S. Otten tot levende werkelijkheid werd gemaakt. Het succes: hij zijn intrede ln het bedrijf ln XÖ24, waarin hij al spoedig tot verantwoordelijke functies werd geroepen, telde het Philips bedrijf nauwelijks 5009 werknemers. Op het einde van 1968, het jaar waarin hij aftrad als voorzitter van de raad van commissarissen en als gedelegeerd commissaris, na van 1039 tot 1961 het presidentschap van de hoofddi rectie c.q. van de raad van bestuur te hebben gevoerd, beliep het totale personeelsbestand over de gehele wereld 255.000 mensen. Tussen de jaartallen 1924 en 1968 ligt de geschiedenis van de stout moedige expansie tot 1929, van het redres in de jaren dertig toen het personeelsgetal met ongeveer 10.000 personen moest worden ingekrom pen, van de activiteiten in Engeland en de Verenigde Staten tijdens de tweede wereldoorlog, waardoor de zelfstandigheid van de onderneming kon worden veilig gesteld en de grondslag kon worden gelegd voor de rehabilitatie en het herstel in eigen land daarna. Dit herstel kreeg sedert 1946 onder zijn leiding zijn beslag: de onderneming Philips bleef echter, mede dankzij ir. Otten, een Nederlands bedrijf. De naam bleef voor en na: N.V. Philips Gloeilam- -penfabrieken. En aan de industriële en commerciële doelstelling van de N.V., op het gebied van elektrische en elektronische fabrikaten werd toegevoegd: „ter behartiging van de belangen van alle bij de vennoot schap betrokkenen zal zij (de N.V.) streven naar een welvaartspolitiek op lange termijn en naar een maxi maal nuttige werkgelegenheid". Tegen de achtergrond van de snel evoluerende wereld ln de jaren 1924-1968 en van de uiterste beweeg lijkheid van de techniek in die ja ren, waarin de Philips' bedrijven we reldwijd werden, moet de persoon van Ir, Otten worden gesteld. Ge groeid uit een beperkte technische functie ln het bedrijf werd hy met het toenemen van de verantwoorde lijkheden, naar de juiste karakteris tiek van zijn vriend en naaste mede werker O. M. E. Loupart, ,,het indus triële geweten van de onderne ming". Zelf ben. ik met ir. Otten pas in meer intiem contact gekomen tn de latere jaren toen hij het president schap van het concern reeds had verwisseld voor het voorzitterschap van de raad van commissarissen. Als gedelegeerd commissaris bleef hij dagelijks het wel en wee van de on derneming volgen: analyserend, kri tiserend en stimulerend, zoals hij steedB had gedaan. Als leider van de onderneming had hij zijn kracht ge zocht in kadervorming en democra tisch overleg met alle betrokkenen bij de onderneming. Als voorzitter van de- raad van commissarissen streefde hij naar een veelzijdiger sa menstelling van het college en naar een zoveel mogelijk open dialoog met de raad van bestuur. Daarbij hadden behalve de routi nevraagstukken vooral zijn belang stelling: de samenwerking met ande re bedrijven, de medezeggenschap vari de werknemers en hun aandeel in de winsten van het bedrijf. Aan de- behandeling van die vraagstuk ken werden onder zijn leiding bij zondere vergaderingen van de read van commissarissen gewijd. Ook in de behandeling van die vraagstuk ken was hij progressief, zoals niet anders kon worden verwacht van een man, die zich steeds bewoog in de sferen van de meest geavanceer de ontwikkelingen op het gebied van organisatie en techniek. Daarbij toonde ir. Otten groot begrip voor de noodzaak van aanpassing aan zich wijzigende maatschappelijke en eco nomische structuren, mits een even wichtig op de continuïteit van de onderneming gericht beleid daarme de gepaard zou kunnen gaan. Nog vlak voor de kerstdagen had ik het voorrecht deze vraagstukken met hem te bespreken, waarbij opviel hoezeer zijn scherpe geest bij de tijd was gebleven. Ir. Otten was een veelzijdig man. Behalve ln het Philips-concern heeft hij zich ook in andere sectoren van het economisch, en maatschappelijk bestel bewogen. Veel deed hij voor cultuur en sport, waarbij zijn activi teiten over de gehele wereld waren gericht. Tal van sportbeoefenaren hebben door zijn daadkrachtige steun de mogelijkheid gekregen om de hoogste toppen te bereiken in hun tak van sportbeoefening. Zelf in zijn jeugd een enthousiast bergbeklim mer, die de Matterhom nam, bad hij veel sport- en bergzonen om zich heen verzameld, voor wie hij zich door geregeld persoonlijk contact bleef interesseren. Niet alleen zyn vrouw en kinde ren, maar ook de gehele Philipsge- meenschap en al zijn persoonlijke vrienden over de gehele wereld ver spreid, zullen hem dankbaar blijven gedenken als de man, die in diep ge loof aan de eeuwigheidsbestemming van de mens gewerkt heeft zolang hij kon voor de verheffing van mens en maatschappij*, waarvoor hij zich in de breedste zin verantwoordelijk heeft geweten. Een wereldburger, een Europeaan van de beste soort, een sieraad van land en gewest is van ons heenge gaan. Hij rusts in vrede. Mr. Ph. C. M. van Campen, voorzitter van de raad van commissarissen van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1