Sleepboten varen weer na conflict van i agen De grieven van twee kapiteins 'Sleepdienst geen grote geldverdiener' 111 tl 2 8ESMANK ROTTERDAMS DAGBOEK NVV-BESTUURDER DE BOON WAARSCHUWT MINISTER ROOLVINK Geen drempelvrees voor dienstencentra Een jaar geëist voor beroving ROTTERDAM RIJNMOND Waarschuwing Modernisering Particulieren Geert-Jan Laan Centrale Europoort vooral uw geldzaken Afrikaanderwijk Open soos Buitenreclame Boos over BTW pag. 4 - -woensdag 9 januari 1969 BOTTERDAM, woensdag Met 405 tegen 201 stemmen hebben de stakende Rotter damse sleepbootbemanningen gistermiddag op een vergade ring van de Hederlandse Bond van Vervoerspersoneel beslo ten met ingang van vanmor gen half zes weer aan het werk te gaan. Hiermee is een eind gekomen aan een zesdaags ar beidsconflict waardoor 70 sleepboten in de stadsdienst en "uiteindelijk 7 sleepboten in het Europoortgebied niet kon den varen. De stakers gaan weer aan 't werk op grond van enkele toevoegingen aan de reeds overeengekomen cao, die per X januari 1969 zou in gaan. De toevoegingen bestaan uit een optrekking van het garan tieloon voor matrozen tot ƒ200 per week, de extra-uitkering over 1968 wordt verhoogd voor alle be manningsleden, ongeacht rang of functie, tot 200 en een verkor ting van de arbeidstijd van 43% tot 43 u. per week. Dhr W. Huis ker, voorzitter van de bedrijfs groep havens van. de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, die nu het sleepbootpersoneel onder zijn hoede neemt, liet echter dui delijk weten, dat het gehele loon systeem van de sleepdiensten op de helling zal moeten. Dit was echter het maximaal bereikbare resultaat op het ogenblik. Stakingsleider Leen van Os zat met de NB V-bes tunrders achter de be stuurstafel. Ook hö adviseerde de sta kers bet werk op grond van de nieuwe voorwaarden te hervatten, maar was ook nog greenszins tevreden over de totale loon- en arbeidsvoorwaarden van de sleepboo (bemanningen. 33e tweede voorzitter van het NW, de heer A. de Boon waarschuwde mi nister Roolvinlc „bij voorbaat met zfjn handen af te blijven van deze cao. Het zou kunnen gebeuren dat minister Roolvink, die geen maatregelen durfde te nemen tegen de metaal cao, dat zou kunnen doen tegen kleinere cao's". Na deze actie, nu de solidariteit zo'n hoge graad heeft bereikt moeten OBV en NBV doorgaan met samen praten", aldus de heer De Boon. De heer P. van Keulen eveneens van de vakgroep ha vens van de NBV, onder wiens voor zitterschap de vergadering stond, zei nog „wij willen de werkgevers waar schuwen, dat wij op geen enkele wijze rancune-maatregelen zullen accepte ren, tegen wte dan ook, die bij da staking betrokken is geweest." Alle NBV-leden en alle OBV-leden, zo werd nog meegedeeld, zullen uit de vakbondskassen een volledige ver goeding krijgen voor de gestaakte zes dagen. Werkgevers Mr W. G. A. de Meester verklaarde namens de werkgevers, dat het con tact met de erkende bonden nooit ver broken is geweest. In principe is ech ter de cao, zoals die reeds tus sen pertijen is overeengekomen, niet gewijzigd, ik kan nu wel zeggen, dat het in wezen een strijd is geweest tussen twee vakorganisaties. Wy zijn echter ook niet gezwicht voor de eisen van Leen van Os. Wij zullen nooit praten met een man als Van Os. Dan kunnen we wel met iedere man die op een kistje gaat staan en de mensen weet mee to krijgen gaan pra ten., Wij zijn zo slecht nog niet af. De bonden moeten de eerste zes dagen arbeidsloon betalen". Vergadering De vergadering zelf gistermiddag leek wel op een grote verzoendag. Broederlijk achter de bestuurstafel za ten Leen van Os, NW-vlce-voorzit- ter A, de Boon, en NBV-bestuurders van de vakgroep havens. Leen van Os kreeg na zijn laatste overigens weer lange toespraak een staande ovatie van de sleepbootbemanning. Ap plaus was er nu ook in ruime mate voor NBV-bestuurder Huisker, die maandag twee keer en dinsdagmor gen een keer nog met de werkgevers had onderhandeld. „Ik heb respect voor Wim Huisker", zei Leen van Os, „voor wat hij er nog uit gekregen heeft, nadat de werkgevers hadden meegedeeld geen stap meer terug te zullen doen". De heer Huisker deel de nog mee, dat per bedrijf vertegen woordigers zu;len worden uitgekozen, die gezamenlijk een werkgroep moeten gaan vormen om het hele loonsysteem van de sleepdienst op de helling te zetten. Zijn voorlopige conclusies wa ren: het promotiebeleid deugt niet. Er moeten nieuwe functies gecreëerd wor den en de opbouw van de lonen is niet juist. Met name wordt de matroos nog ondergewaardeerd. Er zal een. enquête worden gehouden onder alle beman ningsleden om precies te weten, wat alle wensen en verlangens zijn. De bestuurstafel gistermiddag in Odeon. Op de voorgrond de tweede voor zitter van het NW, de heer A. de Boon, Naast hem, de man, die gisteren het conflict tot een oplossing wist te brengen, de voorzitter van de vakgroep havens van de NBV, de heer W. Huisker. Aan het woord de heer P. van Keu len, eveneens van de bedrijfsgroep havens van de NBV, waarbij het stads- sleepdlenstpersoneel met Ingang van gisteren is ingedeeld. HET kost heel wat meer moei te om de ondernemers uit het stadssleepbootbedrijf over hun bedrijfstak aan het praten te krijgen, dan hun personeels leden. Zelfs los van de staking willen zij liever „apart geen commentaar" geven. Alleen mr W. G. A. de Meester, directeur van het Centraal Bureau Rijn en Binnenvaart, die ook voor de werkgevers de cao-ondex-hande- lingen heeft gevoerd, is bereid wat meer te vertellen over de Rotterdamse sleepdiensten. Hij zegt: „Het grote punt is, eens deels, de vermindering van het werk op de rivier (door opkomst van de duwvaart, grote be drijven met eigen sleepboten) en anderzijds de opkomst van het grote zeeschip, waardoor veel meer inefficiënte uren gemaakt worden. Wanneer je als sleep dienst vijf keer een schip van 10.000 ton moet binnenhalen of een keer een schip van 50.000 ton, dat scheelt nogal wat." Binds de oorlog heeft de vloot een grote modernisering moeten onder gaan, Er zijn nieuwe technische hulpmiddelen gekomen als radar, mobilofoon, de overgang van stoom op motorkracht. Daarbij is de haven van Rotterdam groter geworden ert is de Europoort erbij gekomen. Dat al lemaal vergt een flink investerings programma. Een nieuwe sleepboot kost al gauw een paar miljoen. /^ROTE geldverdieners zijn de 7 sleepdiensten nooit geweest, waarbij dan een onderneming a's L. Smit en Co buiten beschouwing dient te blijven. Die kan uit de zeedienst nog wel eens een gunstig jaar heb ben. De totale bedrijfskosten bestaan voor 60 pereent uit sociale lasten en •10 percent uit afschrijvingen en vas te kosten. De „Overhead" kosten bij Mr. W. G. A. de Meester. „Ineffi ciënte uren". de meeste rederijen (zoals kantoor etc.) zijn verhoudingsgewijs erg klein, „Wanneer alles normaal loopt is het bedrijf wel rendabel, maar je kunt er echt weinig grappen bij uit halen" aldus mr De Meester, TTIJ noemt een berekende omzet op J-J- de zeesleepcentrale in de ha ven van ruim 9 miljoen per maand voor de 7 rederyen gezamen lijk „overdreven". „Dat is beslist geen 100 miljcen per jaar. Boven de ƒ50 miljoen zou het echter wel kunnen Jiggen." Voor het personeel is het echter een aantrekkelijk bedrijf stelt hij nog vast. Er is een wachtlijst voor vooi komende vacatures en dat zal bij maar weinig havenbedruven in Rotterdam het geval zijn. Hij ziet ook nog als probleem de „inefficiën te uren". Wij hebben berekend, dat 50 tot 60 percent van de gewerkte uren de boten in feite stiUigen. De werknemers zien dat als arbeidstiid. Wij zien dat uiteraard anders. De particuliere sleepboot-eigenaars zien dat uiteraard ook anders. Die ziet dat als verloren rendement van zyn schip. Ook mr De Meester is van mening, dat met betrekking tot de particulieren de overheid orde moet scheppen. „Daar zijn wij al 3aren over bezig." NU de kruitdamp is opgetrokken en de Rotterdamse stadssleepbo- ten weer normaal hun werk doen, zyn er een aantal zaken door deze staking op vrij harde wijze aan het licht gekomen. Opvallend is, dat werkgevers en stakers daarbij vaak tot dezelfde conclusies komen. Die conclusies kunnen zy iedere dag in hun dagelijkse werk trekken over de positie van hun bedrijfstak in de Rotterdamse haven. Twee sleepboot kapiteins aan het .woord. Niet over de staking, maar naar aanleiding van de staking, over hun bedrijfs tak. Die kapiteins zijn F, Tenwolde (28) 7% jaar kapitein en 13% jaar by de sleepdienst en A. J. Wemmen- hove (41). Hij zegt zelf „niet ge boren, maar te water gelaten." Van af zijn 18e jaar sleepbootkapitein. De voornaamste grief van de ,9tads'mensen is het varen van parti culiere boten. Dat gebeurt binnen en buiten de bestaande rederijen. Deze particulieren varen als kapitein- eigenaar met vrouw of zoon en zyn aan geen enkele arbeidstijdregeling gebonden. Zij schatten, dat deze kleine ondernemers gemiddeld werk tijden tussen de 60 en 90 uur per week maken. Dat alleen is zo erg niet, maar daarmee doen zij de stadsrederijen geduchte concurren tie aan. De sleeptarieven van deze particulieren liggen beduidend lager dan bij de sleepdiensten. Als gevolg hiervan echter proberen de sloep diensten deze particulieren te neu traliseren door zelf contracten met ze af te sluiten. Op het ogenblik varen er zo'n 15 particuliere boten voor de sleepdiensten. Dit kan be tekenen, dat terwijl voor de ene rederij particuliere sleepboten in springen, er boten van een andere sleepdienst in Rotterdam-stad stil liggen. Als gevolg hiervan zien de twee kapiteins ook een geleidelijke afname van het aantal boten, dat met cao in de stadssleepdiensten vaart. Zij schatten, dat in de gehele stadssleepdienst nu een 50 man min der vaart dan 5 jaar geleden. Door Sleepbootkapiteins Tenwolde en Wemmenhove over de algemene toestand in het Rotterdamse stadssleepbootbedrijf. leden aan boord en heeft u diplo ma's", aldus Temvolde. OM tot een betere werkverdeling te komen suggereren zij op bin nen vaar tgebied eigenlijk hetzelfde als reeds voor de zeeschepen be staat En centrale, waarop alle werk binnenkomt, en dat dan volgens een bepaalde verdeelsleutel moet wor den verdeeld. Deze „klein werk" centrale is al eens geprobeerd, maar is gestrand op allerlei, belangen en belangetjes, want iets ui de binnen vaart regelen is geen gemakkelijke zaak., Is èr een verminderd animo voor de bedrijfstak? Tenwolde: „Ik wil mijn zoon met meer aan boord heb ben. Stel je voor, dat hij het leuk vindt" "Wemmenhove: „Er wordt minder van vader op zoon gevaren. Wat je nu nog ziet, zijn jongens, die denken dat werk op een sleepboot trekt me wel aan, zo in die haven." Zijn va- der, grootvader en overgrootvader voeren, maar zijn eigen zoons heb ben HBS en gaan daarmee beslist andere dingen doen. Hijzelf? „Ik heb een tijdje als controleur-ijkmeester in de haven gewerkt, maar als je dan die andere sleepboten een boot langszij ziet brengen, denk je tjonge, tjonge, kan dat niet anders en dan ga je toch maar weer varen." de staking verwachten zij, dat deze ontwikkeling nu eerder wordt ver sneld. Tot goed begrip. Deze toestand geldt alleen voor het binnenvaart- gedeelte van de stadssleepdiensten. En de problemen zyn dus eigenlijk hetzelfde als voor de gehele Neder landse binnenvaart. „Hier kan je met één man, die een ouwe rotschuit uit Duitsland koopt en geen enkel diploma heeft, tot Lo- bith gaan varen. Alleen in Lobith zeggen de Duitsers, ho meneer, heeft u het vereiste aantal bemannings- De voorzitter van de bedrijfsgroep havens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel de heer W. Huisker, de man, die het sleepbootconflict tot een goed einde wist te brenger* geeft een toelichting aan de pers over de nieuwe toevoegingen in de cao. F? de Europoort ligt de toekomst. Daar zijn ze het wel over eens, maar er is veel vraag naar een plaatsje en weinig ruimte. Beide ka piteins hebben ai speciale cursussen gevolgd om de benodigde diploma's te behalen, maar er is nog steeds geen plaats. Overigens is er voor het binnenbrengen van zeeschepen dus wel een centrale en daar is de concurrentie dus ook minder. De 7 rederijen werken al in deze cen trale samen. Eten wens van de sleep bootmensen is ook nog, betreffende het binnenbrengen van zeeschepen, dat er een regeling komt waarbij het aantal benodigde sleepboten vaststaat. Nu gebeurt het, dat meer sleepboten uitvaren dan uiteindelijk door het binnenkomende- of ver trekkende zeeschip worden gébruikt. (ADVERTENTIE) GEWONE BOEKJES 3 MAANDEN OPZEGGING m 5 6 MAANDEN OPZEGGING 1 JAAR VAST U ziet het.de hoogte van de rente kunt u zelf bepalen en de Spaarbank wil u daarbij graag adviseren, daar is het de Spaarbank voor. VVijf jaar geleden wisten maar weinigen wat een dienstencentrum was. Nu heeft b(jna iedere Rotterdamse wijk er een en er komen er nog steeds bjj. Het dienstencentrum heeft zich waarlijk met ApoIIo- sneheid ontwikkeld. Dienstencentra zijn er in hoofdzaak voor de bejaarden, maar de drempel vrees bij deze groepering is groot, zo kan men in. deskundige kring horen. Voor drempelvrees is echter geen en kele reden. Iedere bejaarde die van de diensten van zo'n centrum gebruik w«1 maken, kan dat doen. Een kwestie van v>en telefoontje of een bezoek aan het centrum tijdens het spreekuur. Een van de belangrijkste activiteiten van de dienstencentra is het enige ke ren per week rondbrengen van warme maaltijden. Hieronder volgt een overzicht van de dienstencentra die reeds geheel of gedeeltelijk functioneren of die in een bepaald stadium van voorbereiding zijn: Cliarlols: KJaverstraat 52. Delfshaven: Mathenesserdijk 45», tel. 231812, spreekuur van 9.0Ö tot 11,30 uur van maandag tot en met vrijdag. Fe (jenoord/Noordereiland: Van der Takstraat 14a, tel. 133806, spreekuur van 9.00 tot 11.30 uur van maandag tot en met Vrijdag. Groot-lJaselmonde: (dit diensten centrum start 1 februari). Hordyberveld: Bejaarden-centrum Huniaplein, teL 320749,, spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur van maandag tot en met vrijdag. Kraüngcn: Voorschoterlaan 111, tel. 138079, spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur op dinsdag, woensdag en donder dag en in het wijkhuis Jaffa van 15.00 tot 10.00 uur op maandag en vrijdag. Het Lage Land: Springerstraat 342, tel, 205223 (dit centrum is sinds 2 januari m bedrijf), O verschic; Bejaardenflat Abtehove, tel, 370010, spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur op maandag, woensdag en vrijdag, I'endrecht: Buurthuis Pendrecht, tel. 272573 spreekuur van 14.00 tot 15.00 uur van maandag tot en met Vrijdag. Schiebroek: Strobloemstraat 24a. tel. 184889, spreekuur van 9.30 tot 10.30 uur op maandag, woensdag en vrijdag. Vreewijk: Olmendaal 81, tel. 192353, spreekuur van 10.00 tot 12,00 uur op maandag, woensdag en vrijdag. Het Westen: Josephstraat 04, tel. 254107, spreekuur van 14.00 tot 15.C0 uur op dinsdag en vrijdag, Zuldwyk: Nederhorst, tel. 27B847, spreekuur van 9,00 tot 12.00 uur van maandag tot en met vrijdag. A AN bovenstaande opsomming moet •rx worden toegevoegd het diensten centrum Afrikaanderwijk, dat op don derdag 9 januari 's middags om half drie zal worden geopend. Het wordt een officiële opening, te verrichten door de heer J. F. van den Dries, voorzitter van het wijkopbouworgaan. Het wordt feest, vooral voor de be jaarden. Albert de Boolj, de onver- slijtbare bejaardenanimator, en Wil lem van Iependaal (u weet wel van de Lijmkit) komen ervoor naar de Afrikaanderwijk. TTET dienstencentrum Afrikaander- A wijk is gevestigd in gebouw Pre toria aan de Pretorialaan 115, tel. 274940, De activiteiten omvatten in het begin alleen een open soos en een spreekuur voor allerlei informatie. De sociëteit is van maandag tot en met vrijdag voor iedereen geopend van 's morgens negen uur tot 's avonds vijf uur. Iedereen is vrij om te doen wat hij wiL Af en toe zal er iets bijzonders worden gedaan. Het informatiespreek uur is ook van maandag tot en met vrijdag en wel 's morgens van negen tot half elf. Zo Bnel mogelijk zullen de activiteiten worden uitgebreid met be- jaardengymnastiek, voetverzorging, warme maaltijden, kleine aanvullende huishoudelijke hulp, boodschappen dienst. Natuurlijk kan het dienstencentrum Afrikaanderwijk vrijwilligeTsfsters) gebruiken Men belle! Er bestaat een kontaktgroep buiten reclame. Dezer dagen trad de groep met de gebruikelijke persconferentie naar buiten. Wat de kontaktgroep Hoe hoog de BeeTeeWee som mige mensen zit blijkt uit tai van opschriften die in de stad zijn aangebracht door nachte lijke kalkers. Deze foto werd ge maakt op het Eendrachtsplein. buitenreclame wil, heeft u in de krant kunnen lezen: de groep wil van Rotterdam «en lichtstad maken en meer samenwerking met de overheid op het gebied van buitenreclame. Wie de omvangrijke stukken leest die aan de pers zijn verstrekt stuit op zinnetjes, die duidelijk maken dat de kontaktgroep mede tot stand is geko men om de grote jongens van de bui tenreclame het hoofd te bieden. Over de saaie Nederlandse lichtreclames zegt de groep o.a. ,/Llleen op punten, alwaar grote concerns het voor het zeggen hébben, wijkt de overheid.' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Tegen de 28-jarige bankwerker Leendert de S. uit Rotterdam, die op 19 oktober in de Bergse Dorpsstraat een vrouw van twintigduizend gulden beroofde, heeft de officier van justitie bÜ de Rotter damse rechtbank mr. J. D. de Jong gisteren een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk geëist. Do 25-jarige bankwerker A-drlaan J, H. uit Rotterdam, die aan de beroving zou meedoen maar zich. op het laatste moment uit angst terugtrok, hoorde wegens héling tien maanden met af trek waarvan drie voorwaardelijk te gen zich eisen. Acht maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk eiste de officier tegen de 25-jarige metaalbewerker Charles M. J. van der H. uit Fapen- drecht wegens uitlokking tot een mis drijf en een poging daartoe. Moeder Van der H. bekende dat h(j Adriaan H, een keer had verteld dat zijn moe der iedere zaterdagavond een grote som gelds vanuit de kruidenierswinkel van haar echtgenoot aan de Bergse Dorpsstraat naar dc bank bracht. Ook gaf hfj toe eens uitvoerig te hebben beschreven, hoe de ander In de winkel kan inbreken. Tijdens de zitting kwam naar voren, dat Van der H, waarschijnlijk uil wraak heeft gehandeld omdat hij niet met zijn ouders kon opschieten. Dui delijk werd overigens dat Van der H. ook tegen anderen over de welgesteld heid van zijn ouders heeft gesproken. De S. en H. hadden al geruime tijd geen werk toen de beroving plaats had. Zij deelden samen de buit die zij volgens de officier in België aan „wijn en trijn" opmaakten. De rechtbank zal op 21 januari uit spraak doen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1