Bij branden 2 kinderen omgekomen 'WOORD SCHISMA HET EERST IN ROME GEVALLEN' 'Buitenparlementaire acties alleen op parlementaire structuur richten Voor elke vrouw de bontjas die HIJ verdien Marokkaan dood door koolmonoxyde Ontvluchte Cees C. in Gorkum gepakt Tweede proefvaart tanker Melania tot nu toe geslaagd Erepromotie van ir. Drij ver tijde,n9 diës van Delftse TH Vorig jaar minder mensen dan in 1967 omgekomen door verdrinking Aartsbisschop van Athene, boos op priester die hippie- huwelijk voltrok Laurens ten Cate op PSP-conferentie: IN HEERLEN EN VENLO pag. 4 - maandag 13 januari 1969 Jurk van Afrikaanse kat, 3700,— Een Russische vos (links) en een Canadese vos (rechts): ƒ5625,— en ƒ9000, (Van onze correspondenten) HEERLEN/VENLO, maandag. 3ij branden in Heerlen en Vcrilo zijn zaterdagmiddag twee kinderen om het leven gekomen. In Heerlen vond de 10-jarige Josefientje van Straten de dood in haar ouderlijke woning, gelegen boven een magazijn van een meubelfa briek, waar het vuur was uitgebroken. Te Verxlo werd de 16-jarige Harry Houben uit deze stad gedood bij een brand in een kleine werkplaats, waar hij hielp bij dc reparatie van een auto. De brand in bet meubclma&azljn te Heerlen, eigendom van de N.V. Eu romeubel, ontstond rond vfjf uur zaterdagmiddag: na een explosie, waarschijnlijk als gevolg van gas- ontwikkeling. Het vuur verspreid de zich snel door het gebouw. De heer en mevrouw Van Straten kon den hnn woning met twee van hun kinderen verlaten, Josefientje van Straten Is cr niet meer in gestaagd naar buiten te komen. Het magazijn en de woning van de familie Van Straten brandden geheel uit- Een aangrenzend pand van de Textielin dustrie Mijnstreek liep grote water en rookschade op. De brand in het werkplaatsje van-een watersportcentrum aan de Maas bij Venlo moet zijn ontstaan door een vonk in benzine die werd afgetapt. Harry Houben was de beheerder van het watersportcentrum op diens ver zoek behulpzaam bij de autoreparatie. De jongen maakte deel uit van een groep zeeverkenners die even ver derop het clubgebouw heeft. Andere leden van de groep die toen het vuur ontstond ook in de werkplaats waren, konden het gebouwtje tijdig verlaten. Fabrieksbrand HALSTEREN. Gistermorgen is in- het Westbrabantse dorp Halsteren in anderhalf uur tijd een deel van de Suikerwerken confiserie N.V. Koda uitgebrand. De brand ont stond omstreeks vijf uur in een fa briekshal waar onder meer voorra den suiker, vetten en emballagema teriaal waren opgeslagen. De brand weer van Halsteren wist het kan toorgedeelte en een. andere fa briekshal te behouden, wel liepen deze gebouwen waterschade op. De totale brandschade wordt dcor de directie van Koda op drie ton ge schat. Het bedrijf is verzekerd. ESPEL. Doordat twee zoontjes van de knecht van de eigenaar met luci fers speelden, ls zaterdagmiddag te gen vijf uur brand ontstaan in een landbouwschuur bij de boerderij van. F. L. van Borsser te Espel in de Noordoostpolder. Het stro op de zol der van dc schuur vatte vlam en toen het vuur zich snel verspreidde waarschuwden de Jongens hun va der. Deze wist met hulp van een juist passerende bakker 44 koeien en 2 paarden uit de vuurzee te red den. De schuur en ce erin opgesla gen landbouwmachines gingen ver loren. De brandweer kon voorko men dat het woonhuis van de boer derij afbrandde. Verzekering De knecht heeft een persoonlijke wet telijke aansprakelijkheidaverzeke ring gesloten met een maximaal verzekerd bedrag van 100.000 per ongeval. De schade door do brand werd aanvankelijk op enkele tonnen geschat, maar zou, votgens latere ramingen, lager zijn. (Van. een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag De 39-Jarl- ge Marokkaanse fabrieksarbeider A. A. Mansauer is zaterdag in Utrecht overleden ten gevolge van kooimo- moxydevcrglftlging. Een andere Ma rokkaan, die in hetzelfde huis woonde, de 37-Jarige. M, B. S. Agbarbl, werd bewusteloos gevonden, maar kon wor den gered. Zijn toestand is redelijk. De beide Marokkanen bewoonden een kamer aan de Alexander Numan- kade. Ze waren vrijdagavond even voor twaalf uur naar bed gegaan. Toen bewoners van het huis hen za terdagavond om zes uur nog niet had den gezien, forceerden zij de toegang tot de kamer. De beide mannen hadden een gastoe- stel laten branden. Toen de zuurstof was verbruikt vormde zich kool- mcmoxyde. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag. De voort vluchtige gedetineerde Cees C (34) die afgelopen dinsdag in zijn woon plaats Utrecht aan rijn bewakers wist te ontsnappen, nadat h(J had deelge nomen aan een horeca-examen, ls za terdagavond by een routine onderzoek door de politie in Gorkum gearres teerd. De man reed in een auto, die door - de Gorkumse politie werd aangehou den omdat de verlichting niet deugde. C, „Schele Kees" voor bekenden, zat in de gevangenis van Scheveningen een straf uit wegens heling. Nadat hij in Utrecht de benen had genomen, vluchtte hij naar een café waar hij heeft gewerkt. De politie raakte daar zijn spoor bijster. C. is inmiddels te ruggebracht naar Scheveningen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. „Alles gaat byzonder goed, zelfs boven ver wachting goed", aldus vertelt de direc teur van do NDSM in Amsterdam, ir. Sehcrpenhuyzen, gistermiddag over de technische proefvaart, die dc tan ker Melania op het ogenblik op de Noordzee maakt. De turblnetanker (210.000 ton) het grootste sehip dat ooit in Nederland werd gebouwd, had eerder te kampen met technische storingen. De eerste proefvaart, die oorspronkelijk voor 3 'november was gepland, moest worden uitgesteld wegens een mankement aan de machinekamer. Nadat dit was her steld, moest de eerste proefvaart op 12 november worden onderbroken we gens moeilijkheden met de ketel, "Volgens ir. Seherpenhuijzen van de NDSM, waar het schip in opdracht "van Shell tankers Ltd. werd gebouwd, is dc afstelling van de machine thans ideaal. Het gehele schip wordt al 24 uur uitsluitend vla de automaten op de brug bediend. Vandaag zullen o.m. stuurprocven warm gedaan en de kans beslaat, dat het schip morgen in de Amsterdamse haven zal terugke ren. DELFT, maandag (ANP). Tij dens de viering van de 127ste diës no- •ilis van de Delftse Technische Hoge school heeft zaterdagmiddag de ere promotie plaats gevonden van ir. A. Drijver, voorzitter van de raad van bestuur van hoogovens. Promotor was prof. ir. G. Prins. Dc conrector van de hogeschool, prof. ir. H. R. van Nauta Lemke, sprak de diesrede uit, die handelde over de automatisering. Marmot-jas afgezet met Mongools lam, ƒ1015,- Alfrink in interview met Italiaans blad „La Stampa": TURIJN, maandag (ANP) Kardinaal Alfrink heeft in een on derhoud met het Tuxijnse blad „La Stampa" gezegd dat de mogelijk heid van een schisma naar zijn weten voor het eerst buiten Neder land, en wel in Rome, is gebruikt en dat het hem nooit duidelijk is geworden of die uitdrukking is gebezigd op grond van juiste inlich tingen of van onjuiste, geput uit slecht uitgelegde kranteberichten, „Uit de reportages in de internationale pers kan men gemakkelijk een karikatuur maken van de werkelijkheid. Er zal wel iets echts in steken, maar merendeels vormen zij een keuze uit extreme gevallen. Juist gedurende de derde zitting van het zojuist geëindigde pastorale concilie is aangedrongen op de'noodzaak en de wil de band met Rome te bewaren", aldus de kardinaal. Sprekend over de encycliek Huma- nae Vitae zei kardinaal Alfrink: „Men heeft in de pers wel beweerd, dat Hu- manae Vitae door ons pastoraal con cilie is afgewezen. Maar zo ls het niet. In Nederland (evenals elders in de wereld) zijn er mensen die haar zon der voorbehoud aanvaarden én men sen die er min of meer moeite mee hebben alle onderdelen zonder voor behoud aan te nemen. Daarom heeft het concilie gevraagd het gesprek er over voort té zetten. Tn deze context heeft het concilie vastgesteld dat de absolute en algemene veroordeling van de kunstmatige middelen tot ge- boortenbeperking op grond van de be wijzen die in de encycliek worden aangevoerd, niet overtuigt." Over het vraagstuk vari .de echt scheiding zei de kardinaal dat hel concilie de kerkelijke overheid heeft gevraagd aandacht te besteden aan de mislukte huwelijken en te overwegen of en in hoeverre er oplossingen kun nen worden gevonden door middel van wijzigingen in het nu nog altijd geldend kerkelijk recht. Op een vraag over de nieuwe kate- chismus en do nouding van de Neder landse bisschoppen, antwoordde hij onder meer: „Uw kranten en ook uw godsdienstige tijdschriften hebben de laster en de aanklacht tegen het boek overgenomen; men heeft, gesproken van 12 grote en 24 kleine ketterijen. Wij willen niet veronderstellen, dat dit uit kwade trouw gebeurd Is, maar u hebt er geen notie van hoeveel gelo vigen in de. wereld daardoor op de ge dachte gekomen zijn, de Nederlandse bisschoppen als een stelletje ketters te beoordelen. „Op mijn woord, en zon der overdrijving. Maar jk moet wel zeggen, dat wij ook heel veel instem ming gevonden hebben". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag Vorig Jaar zijn minder mensen door verdrin king omgekomen dan In 1967; 567 te genover 611. Er raakten In '68 850 personenauto's te water, waarby 1378 mensen waren betrokken. Verreweg de meeste van deze auto's (491) had den één inzittende; er was er één by met tien inzittenden. Dit blijkt uit een overzicht van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen, dat ook de volgeride gegevens bevat. V In totaal raakten in 1068 1024 mo torrijtuigen te water, 518 binnen de bebouwde kom, 448 erbuiten en 18 op een onbekende plaats, Dc ongevallen gebeurden in 753 gevallen bij dag en in 271 bij nacht. Verkeersfouten van derden waren in de meeste gevallen de oorzaak; 62. Daarop volgden sneeuw (55), ijzel (53), verkeersfouten van de bestuur der (32) en mechanische gebreken aan het voertuig (25). Iti de maand december, aldus het overzicht van de bond, verdronken In ons land 30 mensen (32 mannen, 5 vrouwen, 1 meisje en 1 jongen), In december '67 was het maandtotaal 30. De aartsbisschop van Athene heeft de Orthodoxe priester die men hier links op de foto ziet, een berisping gegeven, nadat hij' het huwelijk had voltrokken tus sen Nicholas Voranitis en zijn bruid Matina Verouchi. Reden-, het bruidje, dat zich op. Hippie- wijze had beschilderd en met bloemen getooid, was volgens de aartsbisschop niet zedig genoeg gekleed. ZEIST, maandag (ANP). Laurens ten Cate, Hoofdredacteur van de Friese Koerier en naar eigen zeggen deel uitmakend van ,„Iiet behoudende deel van de rechtervleugel van Nieuw Links in de PvdA" heeft het afgelopen weekeinde een pleidooi gehouden vóór buitenparlementaire actie, op voorwaarde dat deze beoogt de parlementaire structuur te wijzigen. „Indien dit oogmerk niet aan wezig is, is buitenparlementaire actie zinloos, tenzij voor het wek ken van belangstelling voor be paalde onderwerpen", aldus de heer Ten Cate tijdens de door de PSP gehouden conferentie „par- lementaire-buitenparlernentaire actie" op Woudschoten te Zeist. Laurens ten Cate zei pessimistisch te zijn ten aanzien van de maatschap pij-ontwikkeling de eerstkomende tientallen jaren. Het overgrote deel van de bevolking is, meende hij, slechts geïnteresseerd in verhoging van de consumptie en wil rust in zijn directe omgeving, Een mogelijkheid iets te doen aan dit gebrek aan politieke belangstelling zag de heer Ten Cate in verandering van het onderwijs, dat gericht dient te zijn óp het verschaffen van een beter inzicht in de structuur van de maat schappij. Resultaten, zouden ook in 'dit geval pas over generaties te verwach ten zijn, aldus de heer Ten Cate. Rooddruk De tweede inleider van het congres, Rudolf de Jong, wetenschappelijk ambtenaar aan de Universiteit van Amsterdam die zich duidelijk op een anarchistisch standpunt stelde, ver weet de heer Ten Cate diens pessimis me. Over de PSP en de zgn. „rooddruk voor morgen" opgesteld door déze partij om de hoofdlijnen aan te geven van de gewenste'veranderingen in de maatschappijstructuur, zei hij dat daarin nog te veel sprake Is van onge wenste machtsstructuren van de hui dige maatschappij. „Vaak wordt de gedachtenwereld van het establish ment overgeheveld naar het buiten parlementarisme, vaak maakt men zich de normen van het establishment eigen en past men ze toe voor buiten parlementaire actie," aldus de heer De Jong die pleitte voor actie buiten het kader van bestaande systemen. Hij stelde dat de PSP de laatste ja ren aan duidelijkheid heeft ingeboet: „De partij heeft de Provoboot gemist, de Jan-plezler van D '66 laten voor bijgaan en ziet nu de Radikalen langsracen. De PSP kan door het voorbeeld van eigen acties invloed op de publieke opinie uitoefenen," aldus Rudolf de Jong. Centrum Hel Eerste Kamerlid Otto M. Boetes (door Rudolf de Jong omschreven als een „anti-parlementariër die ook aar dige parlementaire acties kan voe ren") suggereerde in een op het con gres verspreid stuk de vorming van een politiek centrum voor buitenparle mentaire actie, bestaande uit politiek actieve mensen. DU centrum mag niet uitgroeien tot een organisatie die een „gevestigde orde in klein verband" zou gaan bte kenen, maar dient volgens de heer Boetes, een groepering te zijn die over al steunpunten en plaatselijke groe pen zoekt, of poogt te vormen, waarin continuïteit slechts zin heeft vanuit te voeren, specifieke acties, of deze nu rietsuiker, Vietnam, Biafra, de huur verhoging, of de atoombom betreffen. Van onze moderedactrice HEEFT u al een beeldschone bontjas voor deze win ter? Of heeft u er geen nodig? Een gewone wollen jas doet het ook. U kunt ook verder leven zonder zo'n poezelig vel. Hoe dan ook: 't kón best, maar in uw achterhoofd Bont is warm en zacht, heerlijk te dragen, behaaglijk om in te behagen. Nou ja, wensen staat vrij. Hij zal wel bepalen, of hij hem verdient.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1