Onderzoek naar klachten over wantoestanden "Lloydhotel' AMRO-spaarders profiteren vanaf 1 februari a.s. van de volgende rentepercentages: 4%' 4%% 5% AMRO BANK TELEGRAM VAN ONGEHUWDEN NAAR MINISTER in Gevechten studenten- politie in Tokio rnmm MISHANDELINGEN EN DIEFSTALLEN GENOEMD IN BRIEF AAN JUSTITIE fel Weer vliegtuig bij Los Angeles in zee gestort Aantal doden na brand op Enterprise gestegen tot 26 Slaat van beleg in Bolivia afgekondigd Twee Duitsers in gestolen auto gearresteerd na achtervolging Loonsverhoging in horecabedrij ven van 6% procent Flaminio Piccoli secretaris Cliristen- Democraten Italië EINDE BEZETTING UNIVERSITEIT NA STRIJD VAN VOLLE DAG Bij 15-jarig bestaan Vrijgezellenbond verzoek om opheffing achterstelling Volgens AI Acliram stemmen VS niet in met Sow jet-plan voor Midden-Oosten Ongeregeldheden in West-Berlijn AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Mr. Cals president- commissaris bij Elsevier Nederland Ook Nederlanders zwaar gedupeerd bij bosbranden Australië Fransman iu Sofia tot 15 jaar veroordeeld Automonteur in Oude Maas verdronken Voor AR-Radikalen geen aanleiding deel te nemen aan overleg PAK MAN STAK ZICH IN PARIJS' CAFÉ IN BRAND Weer 2 vliegtuigen gedwongen naar Cuba koers te zetten pag. 4 - maandag 20 januari 1969 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. De rijksrecherche in Amsterdam stélt in opdracht van de minister van justitie een onderzoek in naar wantoestanden, die volgens een vorige week op het ministerie ontvangen anonieme brief zouden bestaan in de Rijksinrichting voor jongens aan de Oostelijke Handelskade in. Amsterdam, het voormalige Lloydhotel. In de brief worden ambtenaren van de inrichting beschuldigd van mishandelingen van gedetineerde jongens. Voorts zouden onder de jeugdige gedetineerden diefstallen plaats vinden van rijkseigendom- men. Volgens de rijksrecherche wekt de brief gezien de erin ver werkte inside-information" de indruk geschreven te zijn door personeelsleden, van de inrich ting. Bovendien luidt de aanhef: „Wij personeelsleden..." De rijks recherche deelde verder mee dat het onderzoek geruime tijd kan vergen. Vijftig jongens ïn de inrichting» die onder de direc tie Kinderbescherming van het minis terie van justitie ressorteert, verble ven circa vijftig jongens tussen veer tien en achttien jur. Het z^n ter be schikking van de regering gesteldcn, voogdijpupillen, onder toezicht gestel- den en tot kort arrest veroordeelde jeugdige gestraften. De brief bevat voorts klachten be treffende het interne personeelsbeleid van de directeur, de heer D. H. Kaas jager, die bem onwelgevallige perso neelsleden, of anderen die te veel kri tiek op zijn beleid hadden, zou hebben weggewerkt. Ook wordt in de brief gewag ge maakt van de vertoning van porno grafische films, waarmee personeels leden zich zouden amuseren. De rijks recherche heeft bevestigd dat haar tenminste één geval hekend is van vertoning van een dergelijke film, maar er zouden geen gedetineerden by aanwezig zijn geweest. Ds. W. van Boeljen, een van de aan de inrichting verbonden geestelijke verzorgers, gaf vanmorgen als zijn commentaar dat ds anonieme brief een vertekend beeld van de werke lijkheid geeft, in weerwil van het feit dat er fouten zijn gemaakt, 20 gaf hij toe. Gehoord In verband met het onderzoek naar de afzenders van de brief is vorige week donderdag door de rijksrecher che de heer M, Galistan te Zaandam gehoord, die van 28 maart 1967 tot 1 april 1968 als ambtenaar van de inter ne dienst aan de rijksinrichting was verbonden. Hij is na zijn proeftijd ontslagen op grond van vermeende ongeschiktheid, De heer Galistan deelde ons mee de in de brief opgesomde klachten kunnen onderschrijven. „Er werden pornografische films van de ergste soort vertoond, eenmaal zelfs in het bijzijn van gedetineerden". Hij vermeldt enkele gevallen van mishandeling: Johnny Wolvers en een zekere jongen Kraay, de laatste zoda nig dat hij een arm brak. Het verple- fend personeel is volgens hem zowel wantitatlef als kwalitatief onder de maat. Incidenten met groepsleiders, die respectievelijk door de pupillen met een loden pijp werden geslagen en vastgebonden in een kast, illustreren dit volgens hem. De afdeling voorlichting van het ministerie van justitie heeft bevestigd, dat zowel de heer Galistan als de hoer Haakmat, die per 1 augustus vorig jaar zjjn ontslag bij de inrichting nam als adjunct-directeur, in brieven aan het ministerie van justitie hebben ge klaagd over de gang van zaken in de inrichting. Het voormalige „Lloydhotel" In Am sterdam. LOS ANGELES, maandag (Renter) Een boeing 727 van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij United Air lines met 36 Inzittenden is zaterdag avond kort na het oystUeen vanaf liet vliegveld van Los Angeles in de Stille Oceaan gestort. Ruim twee uur later meldde een kotter van de Amerikaan se kustwacht, enkele wrakstukken en delen van een menselijk lichaam te hebben opgevist Op de bewuste plek zwommen haaien rond. Er zijn ver moedelijk geen overlevenden. Het toestel zou,- met 30 passagiers en een bemanning van zes koppen een vlucht maken naar Denver, in Colora do. Het ongeluk gebeurde dicht bij di plaats waar maandaguvond een DC-I van de Scandinavische maatschappij SAS, komende uit Kopenhagem, kort voor de landing in zee terechtkwam, waardoor vijftien Inzittenden omkwa men. De Boeing van United Airlines ver dween ongeveer vier minuten na het opstijgen, toen zij zich op een vijftien kilometer van het vliegveld bevond, van het radarscherm. Tevoren had de piloot gemeld dat hij terug zou keren omdat een waar6chuwingslampje had aangegeven dat in een der motoren brand was ontstaan. Tildens de zwenking boven zee meldde hij dat hij dc bewuste motor afzette. Daarna is niets meer verno men. Het gebied waar het vliegtuig moet zijn neergestort werd door kust- wachtkolters met felle schijnwerpers afgezocht, terwijl hefschroefvliegtui- gen lichtfakkels uitwierpen. Ook het vliegdekschlp Yorktown nam deel aan de reddingsactie. Een van de schepen keerde terug om geweren op te halen in verband met de aanwezigheid van de haaien. Er zijn intussen drie lijken geborgen, Het weer ter plaatse is slecht. Juist op het moment dat het vliegtuig verdween werd een stonr.- waarscbuwing voor kleine schepen uitgegeven. HONOLOELOE. maandag (Reuter). Door het overiyden van een zwaar gewonde is het dodencijfer van de ramp van vorige week op het Ameri kaanse atoom-vjlegdekschip Enterpri se tot 20 gestegen. Er liggen nog 81 opvarenden in het ziekenhuis. De kos ten van reparatie worden geraamd op 6,5 miljoen dollar. De ontploffingen en branden hadden onder de vliegtui gen aan boord een schade van naar schatting 30 miljoen dollaar aange richt. LA PAZ. maandag (AP). Presi dent René Barrientoe van Bolivia heeft zaterdag bekend gemaakt dat een aantal oppositiegroepen een sa menzwering tegen zijn regering op touw hebben gezet Hij kondigde de staat van beleg af en deelde mee dat een aantal politieke oppositieleiders zijn gearresteerd, voornamelijk leden van de voormalig regerende nationa listische revolutionaire beweging MNR. De samenzwering was volgens dc president op touw gezet door een aan tal extreem-rechtse elementen, pro- Castro groepen en een aantal mUital- yj'reö;.:'V. Doorgereden ondanks lekgeschoten band D (Van onze correspondent) DOETINCHEM, maandag, Van uil een surveillancewagen van de Doetinehcmsc gemeentepolitie zijn zondagmorgen vroeg tijdens een ach tervolging verscheidene revolvers leeggeschoten op een gestolen auto waarin twee 18-jarige Duitsers vluchtten. Hoewel een voorband werd lekgesehoten, reden zij met een snel heid van ongeveer 100 km. per uur door. Zij konden even over de grens door de Duitse politie worden aangehouden en zij zijn thans te Emmerik ingeslo ten. De auto bleek zaterdag j.l. in het Duitse grenspiaatsje Rees te zijn ge stolen. In het voertuig trof de politie behalve een luchtdrukpistool ook een party sigaretten en een hoeveelheid wisselgeld aan. de buit van het kra ken van een sigarettenautomaat in de nacht van zaterdag op zondag te Doe- tinchem. De jongens maken deel uit van een groep die van verscheidene diefstallen in Nederland en Duitsland wordt ver dacht. Het tweetal in de gestolen auto trok de aandacht van de surveillerende po litiemannen. Toen een van hen uit de surveillancewagen stapte om een stop signaal te geven, gaf de bestuurder van de Duitse auto gas en reed op de agent in. Deze kon zich door opzij te springen ternauwernood in veiligheid brengen. De survcillanceauto zette onmiddel lijk de achtervolging in. Nabij Gen dringen overschreden de Duitsers de grens; even later lieten zij hun auto in de steek en vluchtten 'bij het plaatsje Haldern de bossen in. De Duitse poli tie, die telefonisch over de achtervol ging was Ingelicht, had intussen al een ring rondom het gebied gelegd en-kon de jongens spoedig aanhouden. DEN HAAG, maandag (ANP) Werkgevers- en werknemers In de Horecabedryfstak hebben overeen stemming bereikt over een verhoging van de garantie-inkomeng met ingang van 1 april aanstaande met 6% pro cent. Gedurende een half jaar tér keu ze van de werkgever van 1 april tot 1 oktober of van 1 oktober tot 1 april zal de werknemers een tweede extra halve vrije dag per week genieten in de vorm van vier extra vrije halve da gen over een periode van vier weken. Bovendien zal de werktijd in de cao van ten hoogste 96 uur per twee we ken worden teruggebracht tot ten hoogste 93%, uur per twee weken.,Van de enkele niet gemengde vrouwelijke functies zal het loon worden gelijkge steld aan het loon van de vergelijkba re mannenfuncties. Ton slotte zal aan het bestuur van het bedrijfspensioenfonds Horeca in overweging worden gegeven de uitke ringen van dit fonds met ingang van 1 januari 1970 te verhogen met 6% pro cent met uitzondering van de mini mumpensioenen. ROME, maandag (DPA, AP, UPI) In grote verdeeldheid heeft het be stuur van de Italiaanse Christen-De mocraten de 53-Jarige journalist dr. Fa 1 mini0 riccolt tot secretaris van de partij aangewezen. Piccoli, die de rechterhand wa» van de afgetreden partijsecretaris Mariano Rumor (thans premier), wordt beschouwd als een „man van hel midden". Piccoli kreeg minder dan de helft van het aantal uitgebrachte stemmen: 85 afgevaardigden stemden voor hem, vijf stemden op andere kandidaten en 87 onthielden zich van stemming. Deze laatste groep werd aangevoerd door oud-premier Mora, die Rumor er van beschuldigde vla Piccoli de partij stevig in haar greep te willen houden. Moro verweet de premier in een bij zonder scherpe rede „een machtshiër archie" in de partij op te bouwen. Politie schiet met traangasgranaten op het hoofdgébo-w van de universiteit van Tokio, dat door studenten bezet werd gehouden. (Vati een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, maandag., - De Nederlandse Vrijgezelleh- bond, de Nederlandse Bond van vrouwen werkzaam, in bedrijf en beroep en de stichting Greïjn hebben gisteren gezamenlijk tele grammen gezonden naar de mi nisterraad en het'bèstuur van de vereniging van Nederlandse ge meenten. Hierin wordt o.m. aangedrongen bp een onderzoek naar de levensomstan digheden van dc ongehuwden in Ne derland, „in verband met de achter stelling van de ongehuwden op het gebied van belastingen, premieheffing sociale verzekeringen en huisvesting". De telegrammen werden verstuurd na afloop van een vergadering in het Amsterdamse Krasnapolsky, waarmee de vrijgezellenbond zijn 15-jarig be staan vierde. In zijn inleiding zei bonds-voorzit ter ir. H, v.d. Velde dat hetgeen in de afgelopen 15 jaar voor de ongehuwde is bereikt (twee maal een belasting verlaging, premie-uitkering voor wo ningen en premleaffcrek voor onge huwden boven de 65 jaar) nog niet voldoende is. Nog steeds zit de ongehuwde In de zgn. „strafklasse" op fiscaal gebied. Gestreefd moet worden naar nog meer belastingverlaging en lagere premie heffingen. Ongehuwden zouden voorts recht moeten hebben op AOW op 60- jarige leeftijd, eventueel op basis van vrijwilligheid. Gediscrimineerd „Ook wat betreft de woningvoorzie ning wordt de ongehuwde nog steeds gediscrimineerd", zei ir. Van der Vel de. „Voor ongehuwden zal, wanneer het woningbeleld op dezelfde voet wordt voortgezet, de woningnood pas in 1980 voorbij zijn".. Drs. A. Pais, raadslid in Amsterdam voor de VVD, sloot zich bij de woor den van de voorzitter aan. „Het lijkt alsof de regering door haar woning- en belastingbeleid de bevolkingsaanwas wil stimuleren". Positief noemde de heer Pais bij het woningbeleld in Amsterdam, de werk wijze van de commissie Bommer, die de ongehuwde bij de woningdistribu tie „evenzeer aan zijn trekken wil la ten komen als de gehuwde". CAÏR.Q, maandag (Reuter, NT Ti mes). Volgens het semi-officiële Egyptische dagblad Al Achram heb ben de Verenigde Staten aan de Sow- jet-Unie meegedeeld, dat zij niet ak koord kunnen gaan met het Russische plan tot samenwerking der Grote Vier om een einde te maken aan de crisis in het Midden-Oosten. De VS zouden aldus het blad, geantwoord hebben dat zij met name niet instemmen met de volledige te rugtrekking der Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden. Verder zóu Washington hebben opge roepen tot een internationale campag ne tegen de .Arabische terreuracties". De Amerikaanse regering heeft gewei gerd commentaar op het bericht in Al Achram te geven. - ■.-■'■A- -V .1 -v WEST-BERLUN, maandag (Reu ter). Linksgeoriënteerde betogers hebben zaterdag rode verf, stenen en vuurwerk gegooid naar het Westbcr- Hjnse hoofdkwartier van de sociaalde mocratische party en vervolgens In het centrum van de stad vele ruiten ingegooid. De betogers verbrandden tevens Britse en Franse vlaggen, die boven een hotel wapperden, nadat do hoteldirectie haastig de Amerikaanse vlag had verwijderd. Ook bij het kantoor van het ver bond van vakverenigingen (DGB) werden ruiten ingegooid. De schade loopt volgens de politie in de hon derdduizenden. Er zijn 12 personen gearresteerd, onder wie twee vrou wen. (ADVERTENTIE) rente op een AMRO- renteboekjeof 1 spaarrekening. f j. rente op een a i 1 AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een i AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. m% rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van - 24 maanden. - 1 AMSTERDAM, zaterdag-* Mr. J. M. L.J Th. Cals, oud-premter en oud-minister van onderwijs, is geko zen lot president-commissaris van een van dc werkmaatschappijen van de NV 'Uitgeversmaatschappij Elsevier te Amsterdam, Stacvter Nederland N.V. Elsevier Nederland NV is, na een reorganisatie binnen het concern, be last met het uitgeven van de Neder landstalige werken, inclusief de na slagwerken zoals encyclopedieën en at lassen die vroeger rechtstreeks onder de moedermaatschappij vielen. Mr. Cals wat tot nu toe commissa ris van Elseviers Wetenschappelijke Uitgeverij NV, die Engelstalige weten schappelijke werken uitgeeft. Noch in zijn vroegere nog in zijn huidige func tie heeft hij te maken met het week blad 1 Elsevier, dat wordt uitgegeven door de werkmaatschappij Uitgevers Maatschappij Bonaventura, aldus rar, Cals. MEtBODRNE, maandae (ANP). Tijdens de hevige bosbranden die in een gedeelte van do staat Victoria ïn Australië hebben gewoed, hebben vijf uit Nederland afkomstige mensen hun bedrijven en/of woningen geheel of gedeeltelik verloren, zo blijkt utt een door de Nederlandse emlgratiedienst in Melbourne ingesteld onderzoek. De kippenfokker J. Ranke uit bet plaatsje Research nabij het zwaar ge troffen Diamond Creek verloor zijn gehele bedrijf evenais zijn woning met inboedel. Bovendien kwamen 7.000 ktpDen In de vlammen om. Ernstig gedupeerd werden voorts de ongeschoolde arbeider Mathijs J. Don- - ker utt Research, de melkveehouder Leonardus J. Beijer uit' Kangeroo Ground en de landbouwers Van Oosten en Henk S, Wilkens. Mevrouw Annie Smulders uit Clau- del Street in Huntingdale. een voor stad van Melbourne, ontsnapte ter nauwernood aan de dood toen een aantal auto's op de weg van Melbour ne naar Geelong in Lara door :le hevi ge bos- en veldbranden verrast wer den. Zeventien personen kwamen tij dens deze ramp om het leven. Mevrouw Smulders, die haar eigen kinderen en het 14-jarige dochtertje van een achter haar rijdende Australi sche vriendin in de auto had, draaide, toen zij door het snel over de weg laaiende vuur werd verrast, de raampjes dicht, zette haar voet op het gaspedaal, en reed blind door. 'De haarvolgende vriendin, kwam samen met twee van haar kinderen in de vlammen om. SOFIA, maandag (AP). De Fransman Alfred Foscolo, 26, is in So fia veroordeeld tot een gevangenis straf van 15 jaar wegens het „verza melen van spionagegegevens van poli tieke, militaire en economische aard in Bulgarije" zo heeft het Bulgaarse persbureau BTA zaterdag gemeld. Na dere bijzonderheden werden niet ver- strekt. Wel werd gezegd dat het hof een milde straf." heeft uitgesproken in verband .met het betoonde berouw en de jonge leeftijd van de beklaagde". Drie Bulgaren, die op dezelfde aan klacht „bij verstek a terecht stonden, werden volgens. BTA veroordeeld tot straffen van twéé jaar en zes maan den tot 14 jaar.-Drie andere Bulgaren, die w?l voor de rechters verschenen, werden, veroordeeld tot straffen van zes maanden, tien en twaalf jaar. - ..jjygjj onze correspondent) A. PUTTERSHOEK, maandag. De 32-jarige automonteur Maarten den Haan is in de nacht van zaterdag op zondag in de Oude Maas verdronken. De man werd zopdag gevonden. De. avond tevoren was hij'mogelijk onder invloed ven drank langs de wa terkant gelopen. Daarbij maakte hij een val van de 3 meter hoge kade. Hij werd zodanig gewond dat hij bewus teloos, bleef liggen, Een sectie heeft uitgewezen dat hij later met opko mend tij moet zijn verdronken. TOKIO, maandag (Reuter, DPA, UPI). De Japanse poli tie heeft gisteren na gevechten die een volle dag hebben ge duurd het hoofdgebouw van de universiteit van Tokio ontruimd, dat sinds juni door studenten be zet werd gehouden. In tofcaal werden meer dan 500 studenten gearresteerd. Volgens sommige opgaven zouden 75 stu- denten en 42 politiemannen ge wond zijn geraakt bij de gevech ten, waarbij de politie werd be kogeld met molotov-cocktails, stenen en* meubilair. De agenten gebruikten waterkanonnen, en traangas. De studenten kondigden voor hun - overgave aan dat hun strijdt slechts een voorproef was van ernstiger on lusten in 1970. In dat jaar loopt de termijn van het huidige Japans-Ame rikaanse Veiligheids verdrag af. Linkse organisaties hebben al acties aange kondigd om de regering te dwingen het verdrag niet tc verlengen. De moeilijkheden aan de universi teit van Tokio ontstonden een jaar ge leden binnen de medische faculteit. Daar raakten in de loop van de vol gende maanden ook de overige, facul teiten. by betrokken, hetgeen bi' juni leidde tot bezetting van het audito- J rium in het hoofdgebouw en later tot. een algemene studentenstaklng. Hoewel het aanvankelijk uitsluitend ging om universitaire hervormingen,' begonnen allerlei linkse groepèrlngen de universiteit te gebruiken als basis voor meer algemene politieke protes ten. In de afgelopen weken .hadden de studenten van de meeste faculteiten besloten weer aan. het werk te gaan, maar enkele radicale groeperingen weigerden mee te werken aan herópe- ning van de universiteit. De schade in het hoofdgebouw blijkt zeer aanzien- lijk te zijn. - DEN HAAG, maandag (ANP). Een groep Antirevolutionaire Radlka- len, die zaterdag heeft vergaderd,, is van mening dat het geen aanbeveling verdient dat de AR-Radikalen deelne men aan het overleg van de Werk groep Progressief Akkoord (PAK), waarin PvdA, PPR en PSP zich bera den over de formulering van een pro gressief politiek programma. Het PAK is, aldus mr. P. J. A. Idenburg namens de AR-Radikalen, ingeszeld na een uitdrukkelijk besluit van de drie partijen om de mogelijk heden tot nauwe samenwerking te on derzoeken. Omdatde resultatenvan het overleg in de werkgroep een basis dienen te vormen voor beslissingen die door partijen en niet door perso nen dienen te worden genomen, kan medewerking van AR-Radikalen geen reële betekenis hebben en slechts tot verwarring aanleiding geven. De AR-Radikalen zijn van mening dat nu hun taak primair is een duide lijke politieke inhoud te geven aan het eigen karakter van de ARP, aldus mr. Idenburg. PARIJS, maandag (AP). In een Parijs café heeft een ongeveer veer tigjarige man zichzelf zaterdagavond in brand gestoken. De man, wiens naam niet bekend is, gaf het barmeisje Raymonde Not twee brieven en een bril, overgoot zich met benzine en stak zich in brand, tot grote ontzetting van de cafébezoekers. Het barmeisje vertelde dat de man tegen haar had gezegd: „hier, dit zal er van me overblijven!'. Toen schroef de hij zonder haast te maken de dop van een tweeliter blik en,goot benzine over zijn regenjas. Terwijl mejuf frouw Not sprakeloos stond toe te kij ken, streek hij een lucifer aan. Hij vloog onmiddellijk in brand. Een tiental geschrokken klanten sprong naar de uitgang van het café. Een van hen, Haddï Ramdane, greep de voeten van de man, die nog niet brandden, en sleurde hem de straat op terwijl mejuffrouw Not de vlammen met een bezem probeerde te blussen. Een bediende van een benzinepomp- station leegde twéé brandblussers op de brandende man. De man is naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestant is kritiek. MIAMI, zaterdag (Reuter) - De piloot van een DC-8 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Eas tern Airlines, met rutm 160 passagiers en 8 bemanningsleden op weg van New York naar Miami, is gisteren ge dwongen naar Havana te vliegen. Het federale bureau voor de burgerlucht vaart, dat dit bekendmaakte, liet weten dat de piloot vlak voor de lan ding in Miami gedwongen werd van koers te veranderen. De piloot van een Ecuadoriaans vliegtuig met 83 inzittenden is giste ren boven Ecuador door vijf gewapen de mannen gedwongen naar Cuba koers te zetten, zo heeft het Ameri kaanse bureau voor de burgerlucht vaart bekendgemaakt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1