jan Janssen legt eerste steen voor Scliiedamse wielerbaan op Harga 'Marijke moet künnen kiezen vóór ze 18 is' 25c SKODA/TOYOTA gruniM IET OP! Mens 39.80 55.60 Adres van Hetta Melis maakt haar debuut Hervormde Jeugdraad tastend op zoek naar nieuwe wegen bewoners Bacliplein over bouw scholen SCHIEDAM Bestuur Stichting Wielerbaan heeft voor realisering nog f40.000 nodig Burgerlijke Stand GODSDIENST-OVERDRACHT HAPERT opruiming singles Apolheekdienst MNK0ME1TO VERKOOPSTERS A. van Rossum bedankt als raadslid van zuiver scheerwol nu met 20% korting op de prijzen van 1968 voallslig Keuken volledig uitgebrand Zes uit Zwolle in Galerie Punt Vier opruiming (ADVERl ENT7E- vrijdag 24 januari 1909 - pag. 5 (Van onze sportmedewerker) SCHIEDAM, vrydag Het was voor de „Stichting Wieier- haan Schiedam" gisteravond een groots moment toen Tour de France-winnaar Jan Janssen in het Harga-park de eerste steen plaatste voor de nieuwe Schic- damse wielerbaan. Het restant kinderhoofdjes, dat de ondergrond moet gaan vormen voor het in april aan te brengen wegdek van Latexfalt, zal in de komende maanden volgen. Vele honderden. Schiedammers, on der wie wethouder Dc Graaff, chef van het bureau Sportzaken de heer J. Bronneman, Se consul van de K?'WU, dc heer B. H. Goud, hebben gisteravond blyk gegeven van hun belangstelling. De Rfjnmondband zorg de voor de muzikale omlijsting. Na een korte toespraak van de voor zitter van de Stichting Wielerbaan Schiedam, de heer H. Breur, die m vogelvlucht de twintig jaren van plan ning, vergaderen en „vechten" voor deze wielerbaan releveerde, nodigde deze Jan Janssen uit tot de symbo lische eerste-steenlegging. Het is iedere Schiedammer genoeg zaam bekend, dat de verwezenlijking van deze wielerbaan voor de Stichting een slijtageslag is geweest. Reeds twintig jaar geleden heeft de Ren nersclub Schiedam, de eerste initiatie ven genomen om te komen tot een ver vanging van de m u, oorlogsjaren vernielde „Mathenesserbaan", Na vele strubbelingen werd einde lijk in 1961 door de Gemeentelijke Plantsoenendienst het huidige dijk- llchaam aangebracht. Bovendien wer den er straatklinkers aangelegd om de aarden wal te verzwaren en het ver stuiven tegen te gaan. Er is toen in totaal 7000 m3 zand en 3000 m3 grond gestort. In één jaar tijd was de wielerbaan- in-wording achter zo verzakt, dat er alsnog 500 m3 zand gestort moest wor den, waarmee voorlopig de laatste investering voor de wielerbaan door de gemeente was gedaan. Het heeft tot 1965 geduurd voordat de gemeente, op aandrang van de Rennersclub Schiedam, het plan „Wie lerbaan" opnieuw in studie nam. Na dat een speciale commissie verschil lende plannen had afgewezen, werd verleden jaar uiteindelijk een krediet gevoteerd van ƒ50.000, De inmiddels gevormde Stichting Wielerbaan heeft toen een voorlopige planning gemaakt, welke neerkwam op een wielerbaan van 260 meter lang, die in de bochten een helling van 35 graden en op de rechte stukken een verloop van 8 graden heeft. Met als resultaat dat er wederom 1800 m3 zand moest worden gestort. Alvorens nu het wegdek zal worden aangelegd medio april moeten nog over een oppervlakte van 1700 m2 straat klinkers worden aangebracht. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat by de officiële opening ook reeds de tribune, dc kleedlokalen en het restaurant m gebruik kunnen worden genomen. Voor de totale realisering heeft de Stichting overigens nog een bedrag van 40.000 nodig. Na afloop van de eerste-steenleg ging heeft de heer B. H. Goud namens de KNWU het bestuur van de Stich ting Wielerbaan Schiedam in het clubhuis van de voetbalvereniging HBSS geprezen voor het initiatief en het doorzettingsvermogen en last but not least gefeliciteerd met het inmid dels behaalde succes. „In de oorlogsjaren", aldus de heer Goud, „zijn er in ons land heel wat wielerbaantjes vermeld. En het is bij zonder spijtig, dat er na de bevrijding zo weinig zijn teruggekomen. En de wielerbanen zijn juist nü zo bijzonder hard nodig, omdat verscheidene ge meenten geen toestemming meer ge ven om vanwege de toenemende drukte van het verkeer wegwedstrij den. te organiseren. En toch moet er een uitweg zijn om dc jonge wiel renners op te vangen. Daarom ver heugt het de KNWU, dat Schiedam zich in deze bijzonder actief toont. SCHIEDAM. Geboren: Judith F. S. I. Goedel en. F. Hazebroek. Esther M. J. S. d.v. L. Kastelein en T. M, A. vun Ulfe- len. Overleden: J. van Meggejen, 71 jr., J..VGC. scbuurmans, 86 jr. NODIG Houdt AREND 'toog Erkend ziekenfonds- leverancier Hoogstraat 91 DE Rotterdamse Hetta Melis maakt haar debuut in Galerie De Graaff aan het Oude Kerk hof te Schiedam. Haar tentoon stelling omvat aquarellen en olieverfschilderijen in een na turalistische trant. Dit werk kanqua niveau, moeilijk een vergelijking doorstaan met wat doorgaans in deze galerie wordt geëxposeerd en ik beschouw het dan ook meer als een intermez zo, er op gericht om ook een be scheiden talent als dit aan bod te laten komen. Jan Janssen gisteravond op Har- ga in de creatie van straatmaker ADVERTENTIE; U bent we] wat van ons ge wend op het gebied van Gram* mofoonplaten, maar deze "Pia- tenmarkt" verkoop op tweede verdieping, slaat al het voorgaande met stukkenl Een enorme partij (ook fa brieken ruimen op in dit sei zoen.....) van tienduizenden platen van diverse fabrieken, verkopen wij voor prijzen, die rondweg bespottelijk zijn. Voor een riks gaat U nu met 10 singletjes naar huis, die nor maal 4.60 kosten, nu per stuk voor één kwartje. Platenmarkt 2e verdieping Vrijdagavond om 6 uur begint deze grandioze platenmarkt- verkoop van tienduizenden singles in vele genres, keuze uit meerdere titels, voor een echte oprui mingsprijs, per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van da oprulmmg T6 januari tot B februari Ctén te!, of schrift, best SCHIEDAM, vrijdag Apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532 neemt dit weekend, van vrij dag 18 uur tot maandag 8 uur de diens* waar, evenals gedurende de volgende week de nachtdienst. In spoedgevallen zijn de huisartsen te bereiken via dc telefonische Bood schappendienst op nummer 208611. (ADVERTENTIE) GEVRAAGD om opgeleid te worden als FILIAALHOUDSTER Sollicitaties: POLYESTA Broersveld 58 - Schiedam. - Telefoon 158651—-269583. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag De ver ontrusting van de bewoners van het 3achplein inzake de bouw van drie lagere en drie kleuter scholen plus een gymnastiek lokaal op het Bachplein, is uit gekomen op een adres aan de gemeenteraad, getekend mede namens de wijkvereniging Groen- oord, door voorzitter K. Vlug. B. en W. stellen de raad voor het schrijven in hun handen te stel len voor een preadvies. In het schrijven wordt gesteld dat de bewoners en de wijkvereniging overtuigd zijn van de wenselijkheid van de bouw van scholen, ook op het Bachplein, maar willen hun bezwaren kenbaar maken op de volgende gron den. De veiligheid van de schoolkmde- ïen, geschat op 1000 a 1200, zal ernstig bedreigd worden door de grote en waarschijnlijk intensief gebruikte par keerterreinen die het scholencomplex omgeven; door utiliteitsgebouwen, die veel verkeer zullen aantrekken en door het te verwachten intensieve ver keer op dc wegen die het Bachplein aan alle kanten omsluiten. De ruimte voor het spel van de kinderen op of in de nabijheid van het Bachplein zal door do scholen onge wenst klein worden. Verwacht wordt dat de speelplaatsen van dc scholen na schooltijd en in dc vakanties met toegankelijk zullen zijn; de ruimte voor de speelplaatsen is zo gering en ::o slecht in het oog te houden, dat balda digheid niet voorkomen kan worden. Alle vrije ruimte, noodzakelijk in de onmiddellijke omgeving van een zo giote concentiatie van bewoners, zal bebouwd worden. Verder wordt er bij de gemeenteraad op aangedrongen, dat ruime informatie over de bestaande plannen wordt ver strekt aan een werkgroep, gevormd uit leden van dc wijkvereniging Groen- oord en bewoners van het Bachplein. Ook dat alternatieve plannen zul len worden overwogen, die de bouw van minder schoolgebouwen op het plein mogelijk maken, waardoor een redelijk grote ruimte voor de kinde ren overbluft met een grotere veilig heid. Er wordt op aangedrongen, dat de bewoners van Groenoord en die van het Bachplein m het bijzonder een grotere bijdrage kunnen leveren tot de meningsvorming over_ery de keus uit alternatieve mogplïjkEeden ten aanzien van het plaatsen van de scholen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag Het ge meenteraadslid voor de PvdA de heer A. van Rossum heefit bedankt voor het raadslidmaatschap. Misschien had Hetta er beter aan ge daan nog even te wachten om me* haar werk wi de openbaarheid te komen. Het is namelyk nog met rijp genoeg; de resulta ten gaan te dik wijls mank aan onvolkomenheden. Maar wat niet is, kan komen. Eén ding is zeker: zij durft. En dat is ei genlijk al heel wat. Met een zekere zwier pakt zij elk onderwerp aan. wat haai* intereseert, om het even of dit nu figuur of portret, stilleven of landschap is. Maar laat ik positief zijn. want uit schieters ontbreken niet en de uit schieters geven reden tot optimisme. Mogen enkele bloeiende takies iet wat schools aandoen, ui<t enkele fi guren ten voeten uit, zoals „Dame met parasol" en „Dame met san" blijkt opeens, dat zij zo'n onderwerp schetsmatig doch vlot kan opzetten. Het produceren van een snelle in druk ligt haar naar mijn gevoel het best. Een voorbeeld hiervan vinden wij ook m de aquarellen van land schappen, die heel spontaan zijn uitgevallen. VIJ voelt er kennelijk weinig voor op een onderwerp door te werken. Als het eenmaal op papier staat, is zij al tevreden en dat is (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag„De cij fers wijzen uit, dat over twintig jaar er nauwelijks nog sprake zal zijn van een hervormde gemeen te. Zal daarmee ook het geloof steeds meer verdwijnen? Een feit is dat de godsdienstige over dracht niet meer schijnt te geluk ken, Hoe komt dat?" Deze zin vol twijfels staat in een begeleidend schrijven van de Hervormde Jeugdraad Schiedam, getekend door voorzitter ds. A. Ie Coq en secretaris mr. A. Cal jé, bij een nieuwe uitgave van de Jeugd raad. „Als Marijke achttien of twintig Is, moet ze zelf maar kiezen. Ik ivll haar geen geloof opdringen", is de titel, het motief, maar ook het vertrekpunt van het geschriftje. „ïs dit vorming? Het kind zal niet kunnen kiezen als het achttien is. Het heeft nooit iets ge leerd. Je kunt morsetekens alleen op vangen als je dc tekens hebt geleerd. Niet anders is het met het verstaan van de Stem", zo wordt weerlegd. Het boekje geeft bluk van een tas tend zoeken naar nieuwe wegen, ge- juist zo jammer, omdat het daardoor dikwijls bij een opzet blijft. Een uitzondering is een stilleven met sinaasappelen. Daarop is wel doorges jou wd. waardoor het resultaat direct veel boter is gewor den. Dat zij gauw tevreden is, gaat ook ten koste van de kleur. Die ia schraal cn grauw of vet en hard. Daarbij komt dat sommige portret ten tekenkumdig onder de maat zijn gebleven, die gaan duidelijk haar kracht te boven. Een uitzondering daarop zijn weer de aquarellen, maar die zie ik toch meer als vin geroefeningen. De schilder Nico Benschop is niet on verdienstelijk getroffen. Dat brengt mij weer op mijn uitgangspunt te rug. Het staat vast dat Hetta er on vervaard op los gaat, soms heel ver rassend. uit de bus komt (zie de aquarel met bomen), dan weer te hoog grijpt o£ technisch in moeilijk heden raakt, maar waarschijnlijk over voldoende energie beschikt om zich door hard werken een plaaitsje te veroveren. Zoals zij zich nu pre senteert, zijn er zeer velen. L. W. SCHMIDT richt op de godsdienstige vorming van het kind, de jonge mens. Het is typo grafisch modern verzorgd, met teke ningen, met gedichten, met Chassidi sche anecdoten van Martin Buber. Met groot gevoel voor „open commu nicatie". Gemeenschap De uitgangspunten „De gemeente, de gemeenschap, dient in ere te wor den hersteld. Dit keert zich tegen het gangbare individualisme. Geloven is geloven in gemeenschap. Zonder saamhorigheid, zonder de medemens, zonder persoonlijke accenten ver schraalt en verdort ieders geloof". Dan: „Tot dusver is teveel de na druk gelegd op het verstand. De mens is echter meer: hij beschikt over een lichaam, gevoel, intuïtie, is ontvanke lijk voor schoonheid, spel, hij wil graag „doen, handelen". Ook: „Daar is verder de verwondering, naar onze mening hèt uitgangspunt van alle godsdienstig leven". Enkele losse grepen, opmerkelijke uitspraken. Over het gezin waarin uit de kinderbybel wordt voorgelezen. „Begin met deze verhalen vooral niet te vroeg en kies de verhalen met zorg uit. Sommige kinderbijbels bevatten oen onware voorstelling van zaken. Voorbeeld: goeden worden altijd be loond, kwaden gestraft. Dit is middel eeuwse theologie, maar niet bijbels. Zo is het noch in de bijbel, noch in het leven. Deze onware zaken mogen we de kinderen met voorhouden". En: „We behoeven slechts aan te sluiten op de verwondering van het kind. Te veel en opdringen is uit den boze. Het contact tussen het kind en God komt dan vanzelf tot stand". maal gaat aan de kinderen voorbij, de liederen zijn vaak te moeilijk. De kin deren moeten 4 5 kwartier stilzitten, een onmogelijke eis; hun wordt geen enkele beweging toegestaan. Gevolg is dat da kinderen moeilijk naar de ker ken te krijgen zijn. Zondagschool, jeugdkerk, jeugddienst kunnen een oplossing zijn, maar de kinderen krij gen het besef er niet bij te horen. Schrift en Tafel De kern van het geschrift: opwek king voor de diensten van Schrift en Tafel, die regelmatig op zondagavond in de Grote kerk Schiedam worden gehouden. "Ze zijn een poging tot echte „vler"-diensten, waarin ook jongeren, zelfs kinderen, kunnen meedoen. Deze diensten kennen een open avondmaal. Er zit beweging in; men wandelt, zit cn staat afwisselend. Beurtelings komen dienaar en gemeente aan het woord. Er is schoonheid, het oog doet ook mee. Er wordt goed gezongen, veel in beurtzang, 'n kweekplaats voor het nieuwe kerklied. De onderlinge band is voelbaar, omdat veel geza menlijk wordt gedaan. Of voor de „combo"-dienst, iedere derde zondag van de maand in de be nedenzaal van de Opstandingskerk De sfeer is los, de liederen rit misch, de orde van dienst zeer be perkt. Het is een gezellige kring rond een tafel, waarachter de predikant z'n toespraak houdt. De schriftlezing ge schiedt door jongeren, de combo brengt er het nodige leven in. Samen zijn Over de kerkdienst. „Een kerk dienst is geen vergadering waar men aandachtig en met plechtig gezicht naar een toespraak luistert. Het is een samen-zyn, een samen-leven, een sa men-doen, een gebeuren. De kerk dienst dient te functioneren als brandpunt in het leven van de ge meente en van de individuen". In het geschrift verzet tegen de tra ditionele kerkgang, waarin ni»t op het kind is gerekend. De prediking is uit sluitend voor volwassenen, het avond- Toekomst Waarom zün de diensten voor Schrift en Tafel zo belangrijk? „Het gaat om de samenleving van morgen. Er moeten dan kernen bestaan, van waaruit humaniteit kan uitstralen in een in menselijk opzicht steeds schra ler wordende maatschappij." „Hier wordt getracht hot beate in een mens los te maken: een warm hart, saamhorigheid, schoonheidszin. Dat laatste hoort er bij: het oog, oor, dat schoonheid zoekt, weet mensen te enftdekken. Zoals Diogenes, die op een markt rondliep met een lantaarn, op zoek was naar mensen!" De Hervormde Jeugdraad Schie dam. kennelijk worstelend met tradi tie en cliché in de kerk, op zoek naar nieuwe wegen, -duidelijk van mending, dat „Marijke" wèl de mogelijkheid moet worden geboden om te kunnen kiezen vóór ze achttien of twintig jaar oud is. Maar er is (gezonde) twijfel; vandaar, dat de opinie wordt ge vraagd van een aantal belangstellen den over de uüögave. DVERTENTIE) ADVERTENTIE UP tt« MftN ut rwi VVJLUI eer* rnvcrni i dij uuuacu 18 JANUARI TM BFEBfl. 2 Topkwaliteiten in verschillende dessins van de AaBe collectie van 1968 Kwaliteit EMINENTA 150x220 van 49.75 nu voor Kwaliteit COLORA 150x220 van 69.50 nu voor Beide kwaliteiten ook in: 160x240,180x220,190x240, 229x240 is De Klerk BINNENWEG, BEIJERLANDSELAAN ROTTE ADAMiUEN HAAG/UTRECfïï/VUSSINGEfWiOORN/DE LIER (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag, In de wo ning van de familie Van V. aan de Laurens Costerstraat is vannacht om streeks een uur brand uitgebroken. Dp heer A. H. van V., die laat was thuis gekomen, had ln de keuken een pan olie op het gas gezet, was daarna voor een moment naar de kamer gegaan en ter plaatse in slaap gevallen. Onder tussen had de pan vlam gevat, het geen een enorme rookontwikkeling ten gevolge had. Een buurman ontdekte deze rook ontwikkeling, maar de pogingen van deze man om de in de woonkamer in slaap gevallen heer Van V. te wekken, mislukten alle. Pas toen de buurman later kans zag de buitendeur te force ren met behulp van een andere inwo ner van de Laurens Costerstraat, ont waakte de man. Gedneen hebben ze daarna de brand kunnen blussen, nog voordat de brandweer arriveerde Deze heeft zach alleen beperk: tot do nablu&smgswerkzaamneden. Het gezin van de heer V„ vrouw en drie kinde ren, sliepen in alle rust op de boven ste etage. De keuken is volledig uitge brand, terwnl de benedenwoning lim- ke waterschade heeft opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag In de Gale rie Punt 4 aan de Rotterdamsedijk 319a wordt tot en met 16 februari een tentoonstelling gehouden van zes kun stenaars uit Zwolle, te weten Willem de Boer, Henk Hoekman, Arle Stronks, 'Willem Hofman, Anjes Tim merman en. Tom te Velde. De opening wordt vanavond om half negen verricht door de heer A. Pfeif fer, voormalig directeur van de Schie- damse Gemeenschap thans voorlich tingsambtenaar in Zwolle. SCHIEDAM, vrijdag. De politie heeft gisteravond proces-verbaal op gemaakt tegen de 21-jarige L. R„ die zijn wagen in Schiedam-West onder drankinvloed bestuurde. Zijn rijbewijs is ingevorderd. De firma Hopman N.V. te Zoetermeer wil van het gemeente bestuur van Ouderkerk aan de IJssel 1740 m2 grond kopen, teneinde daarop 12 zgn. drive-in-woningen ie doen bouwen. Met de door b, en w. gestelde grondprijs ad 8.500,per woning of 102.000,— in totaal gaat de aanvraag ster akkoord. Het gemeentebestuur stelt de raad voor deze grond voor 102,000,-- te verkopen. De be schoeiing aan de waterkant zal wor den vernieuwd en altüd in onderhoud ten laste van de gemeente blijven. (ADVERTENTIE) Van een eerste kwaliteit chroomleder werden deze soli de aktentassen vervaardigd en het is dan ook alleen in de opruimingstijd mogelijk ze zó voordelig te verkopenl IJzersterke aktentas, waarir» kostbare schoolboeken veilig worden vervoerd en ook vaders paparassen een prima plaatsje -vinden, fn chroomlederen uitvoering met twee binnen-' en twee voorvakken, prima ladderslo- ten en riem. Een keurig afge werkte tas nu voor nog géén twaalf gulden. Vrijdagavond om 6 uur begfnt de verkoop van deze 2-vaks aktentassen van een eerste kwatiteit chroomleder met twee voorvakken, laddersloten en riem, tn bruin. m Elka vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 16 januari tot 6 februari Ctén tel of schrift best

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2