Breng de maat mee wij hebben wel een coupon verwal jen Personeel De Turk weigert verklaring te tekenen Boren in beton! Kralingse IJsclub in beroep bij Kroon tegen besluit G.S. SCHIEDAM Ze werkt uit protest tegen de houding doorsnee tegenover Hollander een Turk door Jan D. Swart Concert en feest Politie Muziek GEEN KRANT ONTVANGEN? j WINST VOOR SYC-DAMES Ontsparing hij de Spaarbank in december Oriëntatie op het hedendaags maatschappelij k iverk Om persoonlijk kampioenschap dammen whoogstr.184-186 Schiedam» Vrijspraak voor automobilist die dodelijk ongeval veroorzaakte op Marconiplein Mannen liepen over auto's ZEEMAN KOERIERSTERS woensdag 29 januari 1969 - pag. 5 Janine moeder van zeventien Turkjes TANINE VINK, 36, kan het Jniet meer verwerken. Ze is verbijsterd over de walgelijke wijze waarop sommige Neder landers menen de Turkse gast arbeiders te moeten aanspreken en behandelen. In haar schaars gemeubileerde, oosters inge richte flat aan de Burg. Van Haarenlaan in Schiedam laat ze zich even gaan en vloekt. Ze schrikt er zelf van. Doch even verbitterd vervolgt ze: ,Ik heb een blind vertrouwen ge had in de Nederlandse bevolking. Toen ik in Turkije woonde, leefde ik m de vaste overtuiging dat het met de Turks-Nederlandse verstand houding wel goed zat. Maar die ver onderstelling is gelogenstraft. Een verschil in leefklimaat? Ja akkoord. Maar ik werd daar als Hollandse niet genegeerd, niet één keer. Integendeel: de mensen waren bgzonder integer; ik voelde me er thuis. Kan elke Turk dat hier zeg gen? Welnee, meneer, de mensen laten die oosterse gastarbeiders lie ver links liggen, nee, som' werden ze als melaatsen nageweze: Janine Vink is zich deze, zoals 2e zegt, tragische en frequent terugke rende gebeurtenissen bewust ge worden, onmiddellijk nadat ze an derhalf jaar geleden haar huwe lijk met een Turkse zeeman was in middels door echtscheiding ontbon den met haar beide zoons Flrat (21) en Meric voor goed naar Ne derland was teruggekomen Als welgestelde ingezetene van Istanboel had Janine ze bij bosjes zien gaan: de Turkse huisvaders die in het verre, maar overvloedig aan geprezen. Holland een graantje van de welvaart wilden „meepikken". En ofschoon Janine realiste genoeg was om te begrijpen dat de gastarbeiders niet direct juichend door de Neder landers om de schouders zouden worden gevallen, heeft ze als jour naliste van het Turkse dagblad „Hurriyet" (vrijheid) geen enkele poging ondernomen om de huisva ders van de „avontuurlijke" stap te weerhouden. Waarom zou ze? Toen ze op 23-jarige leeftijd een bemiddelde Turkse kapitein, op de grote vaart als huwelijkspartner ver koos en met hem naar Istanboel ver huisde om daar een duur ogende be huizing te betrekken, was er in Ne derland van een stelselmatige be ïnvloeding van het bedrijfsleven door buitenlandse gastarbeiders nog geen sprake. Dat pas jaren later de komst van de Turken in ons land hier en daar tot strubbelingen zou leiden voor naamste oorzaak.' de oosterse typen zün bij de meisjes erg in trek had Janine immers nooit kunnen be vroeden. Toen ze zich echter in 1967 op nieuw settelde in haar vaderland, dat ze twaalf jaar daarvoor als foto model de rug had toegekeeid omwille van het huwelijksgeluk in Turkije, ontmaskerde zich voor haar de rea liteit. De verstandhouding Turk Nederlander was niet om over naar huis te schrijven. Janine voelde het als haar plicht om zich voor de oosterling op dc bres te stellen. Het kwam als een impuls. Ze wilde helpen, maar wist niet hoe. Ondertussen had de Turks-Neder landse vereniging een circulaire ver spreid met als doel in contact tc ko men met iemand dte bereid was jonge Turken op een lagere school m Zaandam weer een vleugje zelf vertrouwen te geven. De enige eis die aan de sollicitant(e) gesteld werd: hij/zy moest vloeiend Turks en Nederlands kunnen spreken. Janine zegt na een slokje van haar sherry: „Stom toevallig kreeg ik deze circulaire in handen. Het was het proberen waard, dacht ik. Ik heb telefonisch contact opgenomen met de secretaris van deze Turks-Neder landse vereniging. Zo op good ge luk. „Als er moeilijkheden jzijn wil ik dolgraag helpen," vertelde ik door de telefoon om mijn enthou- siasfe een beetje kenbaar le maken. Over geld durfde ik niet te spreken. Dat kwam allicht later wel. Niet dat ik niet pro deo wilde helpen. Ik wilde best. Maar ik moest aan mijn eigen kinderen ook denken. Enfin, een paar weken later kreeg ik een keurig briefje van het college van B en W uit Zaandam met het ver zoek om eens, nog zuiver informatief, een praatje te komen maken. Het gesprek verliep mieters. Zaan dam leek me echt een progressief stadje. De mensen zagen het pro bleem. Turkse kinderen die in een klas omringd zijn door Nederlandse, maar die nota bene van die Holland se taal geen syllabe begrijpen. Er moest iemand komen die niet alleen die oneindig hoge taalbarrière door brak. maar ook iemand die kans zou zien om die kinderen op een juiste manier te benaderen. Iemand die de Turkse mentaliteit, in die mate deze te doorgronden is, kent. Al vroeg merk je bij deze mensen een complex. Zo van „hoe moet ik me als mohammedaan gedragen tegen over een christen". Een soort angst psychose. Deze moet weg, voor altijd verdreven worden. En Zaandam toont er begrip voor." Janine Vink op de bres voor i Turken. Foto Ton den Haan velschillende grote bedrijven in en om het Rijnmondgebied. Wellicht bestaat er namelijk een mogelijkheid dat deze bedrijven hun leergierige gastarbeiders het behoeft maar een gering percentage te zijn, want „lerares" Janine is niet duur dc kosten tegemoet komen. Afgunst Hoorn '"POEN ik eenmaal met dc Zaanse lagere school tot overeenstem ming was gekomen over mijn salaus 15,per uur) en een reele on kostenvergoeding voor de trein, kreeg ik prompt het verzoek, van een school uit Hoorn om onder dezelfde condities als in Zaandam nog vijf andere Turkjes te „coachen". En ook daarmee heb ik ingestemd. Het klinkt arrogant, maar ik wil onmis baar zijn. Ik voel dat die kinderen in totaal zeventien zonder mijn hulp in een wereld van onbegrip blijven voortsukkelen. En dat mag per se niet." Hoe werkt Janine precies op deze scholen. Zij (op deze winterse avond van het gesprek gekleed in een, zo als ze zegt, heerlijk luchtig tuniek achtig jersey broekpakje van Turkse makelij): „Ik ben bijvoorbeeld zo tegen de viering van Sint Nicolaas met het draaien van grammofoon plaatjes begonnen. Die van ,Zie ginds komt de stoomboot' jc weet wel. Op straat, op school en op de radio, overal hoorde jc die liedjes. Maar de Turkjes begrepen er de strekking niet van." En terwijl ze zich een weinig voorover buigt, alsof er een confi dentie volgt, fluistert ze: „Ik kan me trouwens niet voorstellen hoe die kindertjes voorheen les gehad heb ben. En hoe is het überhaupt in die andere plaatsen van Nederland? Ik heb nog alle moeite mol deze Tur ken, laat staan een leraar die geen. woord Turks spreekt. Volgens mij is hun aanwezigheid in die school banken dan ook volkomen zinloos." En weer op de vertrouwde toon hoogte: „Maar m Zaandam en Hoorn gaat het prachtig. Er komt een be paald ntme m. En de samenwerking met de verschillende leraren is ook perfect. Zo behoort het ook. Zodra één van dc kinderen het tijdens een les geel en groen voor de ogen gaat zien, grijp ik in. Dan behandelen we de stof een andere maal van a tot z, doch nu in de Turkse taal." Janine zwijgt. Er verschijnt een onpeilbaar glimlachje op haar ge zicht, Dan begint ze over do mode, waarbij ze serieuze pogingen in het werk stelt om de teiminologie aan de volstrekte leek aan tc passen Ze slaagt er niet in. Rotterdam TN haar kruistocht tegen de wan- -1- begrippen tussen de Turken en de Nederlanders zal Janine Vink binnenkort een tweede free-lance „protest-job" aanvaarden. Onlangs is ze benaderd door de Volksuniver siteit aan de Westzeedijk in Rotter dam, Reden: opnieuw wordt er naarstig gezocht naar een represen tatief figuur mei een perfecte kennis van de Turkse taal, die op dinsdag avond en zaterdagmorgen aan be langstellende Turken en die zijn er volgens onze zegsvrouwe heel veel les kan geven in de Neder landse taal. Zoals de zaken er nu voorslaan zal Janine opnieuw zonder aarze ling, maar ook zonder enige bevoegd heid tot het geven van die lessen, toehappen. Het wachten is alleen op de uitslag van de onderhandelingen die dc consul-generaal van Turkije m Nederland momenteel voert met A AN het begin van de avond sprak A Janme met een zekere afgunst in haar stem over „het nawijzen van Turken als melaatsen". Als dat nu inderdaad zo'n enkel koertje voor komt, waaraan is dat volgens haar dan te wijten'' Zij (zonder nog éénmaal te heb ben gespot met do wetten van articulatie): „Het komt alleen door de Hollandse meisjes. Ze lopen dik wijls zeer aanstootgevend en ook zeer dicht langs de Turken op straat. Ze lokken een benadering zelf uit. Ze zijn gewoon op amoureuze avon tuurtjes met zo'n aantrekkelijke zwarte jongen uit. Je kunt dat de Turken niet kwalijk nemen. Ze zijn een dergelijk optreden van oen vrouw in hun eigen land niet ge wend. Beslist niet. In Turkije wor den de vrouwen altijd op de ach tergrond gehouden. En zeker onge huwde vrouwen. Een meisje mag bijvoorbeeld alleen trouwen indien ze nog maagd is. Hieruit blijkt toch wel duidelijk dat een vrouw in Tur kije veel geïsoleerder leeft. En dan komt een Turk in Europa ei\ dan ziet hij het tegenovergestelde. Dan is het voor hem hier een luilekker land. Toch vrij logisch. Maar overigens als een meisje, desnoods in ultra-mini over de straat loopt, en zij schenkt geen mo ment aandacht aan de Turken, dan zal er met één zijn die het initiatief neemt tot een toenadering. En dat kun je van de Hollandse jongen in het buitenland niet zeggen. Nog sterker: ik zelf loop liever om tien uur door de don kere straten van Istanboel dan om negen uur door die van Schiedam of Rotterdam." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Het Schiedams Politie Muziekgezelschap geeft op de jaarlijkse feestavond op ^jdag 31 januari in Musis Sacrum een concert o.I.v. dirigent M. Brille- man. Verder verleent medewerking de gemengde zangvereniging Bel Canto °J.v. de heei' J. Hoogervorst, terwijl De Maroita's voor de dansmuziek zor gen, S Eel voor 19.30 uur l telefoon 135430 jj 5 Abonnees buiten Rotter- dam, Schiedam kunnen 5 zich wenden tot onze plaatselijke agenten. VOLLEYBAL SCHIEDAM, woensdag Het eerste damesteam van de Schiedamse Volleybalclub heeft in een weinig in teressante wedstrijd, het Rotterdamse Concordia met 31 geklopt. Na een redelijke eerste set. 15—12. toonden de SVC-dames in de tweede set het klasse-verschil duidelijk aan, 151. In de derde set speelden de Sciiiedam- sen te overmoedig, wat een 615 winst voor Concordia betekende. Hierdoor gewaarschuwd nam SVC In de 4e set geen risico en zegevierde met 15—0! Dames 2 speelde twee uitwedstrij den. Sliedrecht werd met 30 geklopt en VCK werd een 22 gelijkspel af gedwongen. Dames 3 en 4 speelden beiden 22 resp. tegen Concordia 2 en ZVC 3. Het eerste herenteam was ditmaal vrij. Heren 2 en 3 blijven de zorgen kinderen: beide teams verloren met 3o en bezetten de onderste plaats in hun klasse. SCHIEDAM, woensdag. In de afgelopen maand december werd b|j de Spaarbank anno 1820 te Schiedam 4.657.147,53 ingelegd en ƒ4.660.796,41 terugbetaald. In decem ber 1967 waren deze cijfers respectie velijk ƒ3.386.543,00 en ƒ2.870,597,12. Een zeer geringe ontsparing dus in december 1968, tegenover een aan zienlijk inlegoverschot in december 1967. Dat de kooplust als gevolg van dc verwachte prijsverhoging in 1969 hier een grote rol heeft gespeeld is duidelijk. Bij nadere beschouwing van boven genoemde bedragen valt opnieuw op de enorme toeneming van dc geldom- zet. De inschakeling op zeer grote schaal van deze Spaarbank bij de gi- rale salarisbetalingen is de oorzaak van dit verschijnsel In het jaar 1968 werd in totaal ƒ53.100.299,56 ingelegd en 49.670 510,69 terugbetaald, tegen een totale inleg en terugbetaling van ƒ41.474.067,60 en ƒ36.643.436,52 in 1967. Op 31 december 1968 bedroeg, na bijschrijving van ƒ2.626.616,85 aan rente, het tegoed van 60561 spaarders ƒ73.601.024,65 (31 december 1967 ƒ67.544.618,93, verdeeld over 58954 rekeningen). Het mleggerstegoed en de reserves waren per 31 december 1968 voor 40.897,553,63 belegd in effecten, voor ƒ9.017,760,81 in hypotheken en voor ƒ21.010.003,98 in onderhandse lenin gen aan gemeenten e.d., terwijl de on- belegde en op korte termijn belegde gelden 5.528,314,52 bedroegen. SCHIEDAM Geboren; Leon K. A, z.v, A M. Bouterse en J. A. C. van Kampen: Lambcrtus L„ z.v. A. F. T. Brand en A. C. van Bladel: Michel, z.v. P. M. Schikhof en W van der Steen; Marga, d.v. A. T. van der Spelt en W. A. M. Sieters; Alexander Ez.v. D. L. Pietersz en M. S, Anthony. Adrrnan F., z.v. D L. Pietersz en M. S Anthony: Frederika Ed.v. L. H. Meul- dljk en H. F. Middelwijk; Gerrit W. M., zv. G. Bok en A. N. Tanls, Marcel M., z.v. A. Zuidgeest en H. Klein: Angelique E d.v. H J. van der Voort en H. F. L. Oomen, Wen- delina F. J.t <1 v. W. F. J. van der Vlies en J. C. Hendriks, Joey Jz.v. H. Fieggen en k j. Burgraaf: Therèse C. M„ dv. F. Schelvis en C. M. van der Gaag, Marcel P, z.v. C. Stam en P. W. C. Vroomboul. Overleden: C. G. J. Rulgrok. 38 jaar; K. J. Eigenraam. 66 jaar, eebtg. van W Ruttemao; S. Inen, 38 jaar, echtg. van W. KJela. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. Nog dezp week zullen het bestuur van de IJsclub Kralingen en de gemeente Rotterdam in hoger beroep gaan hy de Kroon. Daarin wordt verzocht het besluit van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van het plan voor een kunst ijsbaan op het terrein van de Ka- lingse IJsclub, ongedaan, te maken. De voorzitter van de IJsclub Kra lingen, de heer F, Havelaar, liet van morgen weten dat het bestuur de uit spraak van de Kroon met optimisme tegemoet ziet. „De plannen zijn in eerste instantie op formele gronden afgewezen, maar ik dacht niet dat deze beslissing op den duur gehand haafd kan blijven", zo zei hij. „Het wordt echter wel een langdu rige en vervelende zaak. Voordat de kroon de zaak behandeld heeft zal er wel zo'n anderhalf jaar verstroken zijn. Het duurde al een jaar voordat Gedeputeerde Staten een besluit nam". Het bestuur van de IJsclub Kralin gen zal zo spoedig mogelijk een bui tengewone algemene ledenvergadering uitschrijven, die tot -doel heeft de meerderheid der leden zich te laten uitspreken ten gunste van een kunst ijsbaan. „De vergadering stond al vast", al dus Voorzitter Havelaar. „We hadden alleen gedacht de leden de toestem ming van Gedeputeerde Staten te kunnen mededelen. In onze ogen was een afwijzing van het plan ondenk baar". De heer Havelaar maakte duidelijk dat de toekomst van de IJsclub Kra- lingen sterk afhankelijk zal zijn van de uitspraak van de Kroon. „We kunnen onmogelijk op dezelfde voet voortgaan; Als de baan er niet komt zal de IJsclub Kralingen geli quideerd moeten worden. De tegenstander is dan precies waar hij wezen wil. Op ons terrein zullen dan villa's gebouwd kunnen worden. Dat is toch wel een onsportieve gang van zaken" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag De Ge meentelijke Sociale Dienst organiseert ook dit seizoen weer een aantal oriën tatie-avonden over verschillende as pecten van het maatschappelijk werk. Lag vorig jaar (toen de belangstelling voor deze avonden opmerkelijk groot was) de nadruk op de toekomstige ontwikkeling van het maatschappelijk werk, ditmaal wordt aandacht besteed aan de hedendaagse problematiek, rond de sociale zorg, de informatie, dc public relations en de onderlinge communicatie. Voor elk van deze onderwerpen zal een deskundige een beeld schetsen van de aan de gang zijnde veranderingen. Daarna volgt in kleine groepen een nabespreking, aangepast aan het eigen werkterrein van de bezoekers, Dc avonden worden gehouden in de grote zaal van gebouw Irene, aanvang steeds 20 uur. Op 4 februari spreekt ds C. F, van Andel over „Wat doen wij in 1969?" Om zo efficiënt mogelijk te kunnen werken zullen vele problemen zo doel matig mogelijk bestreden moeten wor den, doch daarvoor is een juist inzicht nodig. Drs H. G. Ras spreekt op 4 maart over „Hoe wilt u werken?". Besturen vraagt een eigentijds optreden, intern zowel als extern. Maar het kenmerk van deze tijd is snelle verschuiving in de machtsverhoudingen. Op 22 april geeft de heer H. J. Krauweel een kritische beschouwing over de func ties van bestuurs- en individuele leden van verenigingen en instellingen; kernpunt is een gezond samenspel. Het seizoen wordt besloten met een bezoek aan het werkcentrum „Laag Zestienhoven" te Rotterdam. SCHIEDAM, woensdag. De Dam club Schiedam start op vrydag 7 maart de traditionele damwedstryden om het persoonlek kampioenschap van Schiedam. Deze zullen worden gespeeld op vrijdagavonden in het wtjklokaal van de hervormde kerk aan de Oude Maasstraat. In afwijking van da voorgaande ja ren zal gespeeld worden in een hoofd klasse, eerste, tweede en eventueel derde klas. Dit is gedaan om de min der interessante voorronde le kunnen laten vervallen. In iedere klasse ko men 8 a 10 deelnemers. De spelers die vorig jaar in de fina le kwamen, kunnen zich laten in schrijven in de hoofdklasse; de ande ren komen in de eerste, tweede of derde klasse. Het bestuur heeft het recht te bemiddelen bij de plaatsing in de klassen. Elke speler kan kampioen in zijn klasse worden. Inschrijving tot en met 21 februari bij de secretaris A. van Otterloo Poortugaalsestraat 3, tel. 268137 of bij de wedstrijdleider H. Willemse, Grote Markt 25, tel. 267619. Het inschrijf geld bedraagt ƒ5, waarvan ƒ2,50 wordt terugbetaald na de verplicht gespeelde wedstrijden. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM, dinsdag. Het per soneel van de drie cafetaria's de Turk heeft eenstemmig geweigerd om een schriftelijke verklaring te tekenen voor hun werkgever, die per 1 apHl de drie zaken heeft verkociU aun een nieuwe N.V. In de verklaring stond, dat het per soneel akkoord ging met ontslag per 1 april en gebruik maakte van de uitito- diging om bij de nieuwe werkgever opnieuw te solliciteren. De consequentie van de akkoord verklaring zou zijn, dat het personeel door dit „vrijwillige ontslag" het recht zou verspelen op de opzegtermijn en een eventuele WW-uitkering. Ontslagvergunning Door tussenkomst van de districts bestuurder J. J. A. Ileercn van dc Ne derlandse bond van hotel-, café- en restaurant-personeel (aangesloten bü het NVV) hebben de huidige Turk-ei genaars. de Gebroeders Bcsijn uit Alkmaar, een ontslagvergunnlng inge diend bU het Gewestelijk Arbeidsbu- Deze procedure maakt het mogelijk, dat het personeel gebruik kan maken van do wettelijke rechten, die by ont slag gelden. De nieuwe eigenaar, De Turk N.V., waarvan C. Koolmees en J. L. Tim merman de twee aandeelhouders zijn, houdt overigens vast aan de proeftijd van 2 maanden. Volgens districtsbestuurder Heeren is dat ook wel te verdedigen, al is het voor de mensen die al meer dan tien jaar in de Turkzalen werken niet zo aangenaam. Vrouwelijke bediening By het personeel, ruim 40 man sterk, dat gisteravond op initiatief van de heer Hecren heeft vergaderd, leeft de vrees, dat de nieuwe eigenaar er naar streeft in dc Turkzaken vanaf 1 april vrouwelyke bediening in te voe ren. Dit in navolging van de Hoki-Po- ki-zalen, waarvan de heer Koolmees tevens eigenaar is. De heer Koolmees heeft, zo vertelde districtsbes tuurdor Heeren gister avond aan het personeel, beslist ruiot de bedoeltng om binnen de kortst mo gelijke tijd alle mannen van de Turk te vervangen door vrouwen „al zal hij misschien in de loop van de tijd wel vrouwelijk personeel aannemen, als hy het kan krijgen". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De 40- jarige Griekse kelner D. N, die ervaa werd verdacht op 18 juni van het vo rige jaar op het Marconiplein met zijn auto een verkeersongeval te hebben veroorzaakt, waarbij twee personen werden gedood en een aantal anderen ernstig gewond, is vanmorgen door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken wegens een gebrek aan bewijs. Veertien dagen geleden eiste de of ficier een gevangenisstraf van vyf maanden en een ontzegging van vijf jaar. Het ongeluk gebeurde toen N. een voor hem rijdende auto wilde passe ren. N. reed evenwel met grote snel heid volgens een getuige met ne gentig kilometer per uur een fiets pad op waardoor een aantal fietsers en bromfietsers tegen de grond sloeg. Twee van hen, de heren W. van der Veen en A. van Aken overleden; N. was een van de zwaargewonden. ROTTERDAM, dinsdag. Van nacht zijn aan het Bureau Marconi plein gebracht de 28-jarige los-arbei der J. C. J. en de 20-jarige los-arbei- der A. C. V. O., beiden uit Rotterdam, die in een dronken bul op de Schie- damseweg over geparkeerde auto's hadden gelopen, waardoor een dezer auto's werd beschadigd. J. C. J. werd na verhoor heengezon den. Indola Electric heeft speciaal voor u een machtige klopboormachine ontwikkeld. Boort in beton, hardsteen, zelfs in graniet. Zonder terugslag l Zónder trilling! Eigen vinding van Indola Electric. Bovendien maakt u van doze machine in één handomdraai een volwaardige boormachine. Alle hulpsets passen erop! Prijs? 129,—. Komt u eens langs. mttola electric IJZERWAREN gereedschappen BROERSVEST 52 SCH I EDAM Diversen To.a. KINDERWAGEN. 2 pers opkiapbed m. matras, bunga lowtent. 4 pers. Imperial en trekhaak. Tel. 010—352403 na 19 Butagaskachels ƒ85. Slede- en ijsschaatsen. Waar Dat Wiel Draait, Hoogstraat 67-69, Schie dam. S250 Personeel gevraagd De Schiedammer (Het Rotter dams Parool Jvraagt vaste be- zprgcrs(sters). Aanmelden: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel 2G727D, 'S avonds na 7 uur tel! 153960. Slfflfl Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Van Vuuren. Hoogstraat 106, Schiedam. Tel 266720. Let op het Juiste adres."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2