dÊH%k De krant werd 968 goed elezen DE WINNAARS: Geld voor vele goede dingen Vakbondsleider spreekt harde woorden over arbeidsklimaat in haven ROTTERDAMS DAGBOEK Veel bomen, minder parkeerruimte N.K.O. Veel jeugd bij concert ■pEL FOUTLOZE OPLOSSINGEN OP ONZE PRIJSVRAAG W* lallrt Speelplaats bij Noordplein ROTTERDAM RIJNMOND wed u m Antwoord op Hr5 vragen Ned. Comedie met kluchtige Bredero Diefstal van half miljoen sigaretten bij grossierderij pr r DE jury van onze prijsvraag „Weet u liet nog allemaal?" lieeft de volgende zeven prijswinnaars aangewezen. Hun namen staan in alfabetische volgorde. iMiftr ès&'iig V akantiecrèche Wegwijzers Vijf miljoen nodig voor schoolgebouwen Categorale havenvakbond gaat praten met de NBV „Zuid-Holland is slecht bedeeld" g. -4 - zaterdag 1 februari (Van een onzer verslaggevers) 'ROTTERDAM, zaterdag. „Ja zeker, u wist het nog allemaal!" Tof die conclusie kwam deze week de jury, die kennis nam van de velé honderden formulieren met het antwoord op onze prijsvraag „Weet u het nog allemaal". Niet minder dan 65 lezeressen en lezers kwamen met een foutloze inzending voor de dag. Hulde voor de ma nier waarop zij allen in 1968 Het Rotterdams Parool hadden gelezen! Wij vroegen echter niet alleen om 35 goed gezette kruisjes, maar ook om suggesties voor de besteding van een denkbeeldig miljoen. "Wat dat laat ste.'betreft was de jury minder enthousiast. Er waren niet zo bar veel ideeen die uitmuntten door originaliteit. Eigenlijk was er niet één onder de „miljoe nennota's" van de 65 foutloze inzenders waarvan de jury onmiddellijk zei: <,Pet is 'mt" Men heeft daarom voorgesteld het totale prflzcnbedrag (ƒ575,-) gelijke lijk onder de zeven winnaars te ver delen. De directie van Het Rotterdams Parool heeft daarmee Ingestemd. Om iedereen toch een mooi rond bedrog te kunnen uitkeren verhoogde de directie het bedrag tot 700. De zeven winnaars ontvangen nu ieder honderd gulden. Het bedrag zal hun dezer dagen per postwissel worden overgemaakt. Hun namen vindt men elders op doze pagina. Nog een enkele opmerking over de prysvraagformulieren die men ons zond. Verscheidene abonnees hadden niet goed gelezen wat wij vroegen. Ztj gaven soms aan het miljoen een privé bestemming, en dat was niet de bedoe ling. Ook ontvingen wy toch weer for mulieren waarop geen naam en adres waren vermeld en zelfs presteerden enkele inzenders het om alleen een be stemming aan het miljoen to geven en de 35 vragen onbeantwoord te laten, Meer dan honderd lezers maakten slechts één. fout. De meesten van hen struikelden over de vragen met be trekking tx>t de nachtelijke explosie in een winkelcentrum, de datum van het feest in Brielle, de kleine naamsver andering van onze krant, de plaats van de nieuwe NE.H. en de dansende jeugd op ïotn I. De goede antwoorden op onze 35 wagen waren; 1, De kathe<iraa!l aan de Westeeo- dbfc werd gesloopt. üt Beatrix en Claus woonden de Ingebruikneming van de metra bij. 3. Ajax—FeiJenooTd. wend vanwe ge de mist gestaakt. v*4'. K. Laan Jr, Is burgemeester van Zaandam. 5. Het Rotte rdamsch Parool werd Hot Rotterdams Parool. "Zé, Hoofdadministrateur Okkerse vah de Diergaarde werd geschorst (maar is nu terug). -;j"h Do Oliphant heet het hute. .fé, Verlome kocht de N.D.SJZ. ,"Ü9. Op de wielerbaan; de Zesdaagse, ,?no. Spoorwegstation Lambard ij en. dit. Het gerucht ging dat Rotter dam Tiengemeten wilde kopen. il2. De verhuizers mochten geen 'gebruik maken van de liften. 03. Het R-PhO. bestond SO jaar. 14. In Krimpen can den IJssel werd een -winkelcentrum verwoest. .*."15. De concurrent -woor het We reld handelscentrum; Amsterdam. Rotterdam riep de hulp in van een duivenvanger. 'M. Jan Teut inga vetftet NR.T. - ,1S. De Ster werd herbouwd aan dé' Plaszoom[ 'Ofl, Brielle feealte op 1 april. 23. De nieuwe N.E.H, staat In Kra- llngen. -- 24, Het fs de bedoeOing dat tn Rot terdam een lokaal radio- en t.V.- etauon -wordt opgericht. 5125, Br was ruzie bij de D Ieren- -bescherming in Vlaardingen. 'r-éfl. De Levende Op jokten Sjoo zou wonden gegeven in de Speelweek, "'-,27, Geldschieter van Xeoces-DHC Wat de heer Hbogenboom. SS. De staking bi) Verolme betrof een loonlcwörtic. —-SB, Het etatkm ia genoemd naar Alwcandenstad. f'"p0, Aad Jansen ging ka, i at. Voor de Wiener Etsrevue was onvoldoende belangstelling. „.132. Communicatie 3970. TDe jeugd danste na de instal latie van de Raad voor Jeugd en 'Jongeren in het stadhuis. achter zeilen. IK. De demonstranten waren Su rinamese voor het HUtonhotel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. In de reconstructie van het Noordplein is ■ook een speelplaats begrepen. Daaraan jral worden gewerkt wanneer de gros- adersmarkt Is verplaatst naar de Spaansepolöer. A Dit zegt het college van b. en w. in •antwoord op schriftelijke vragen van •het PS P-gemeenteraadslid, de heer W. Ttemeyer, Op de vraag of het college f>ereid 15 een hearing te organiseren •voor de bewoners van het Noordplein £n omgeving, wordt meegedeld, dat ij verleg zal worden gepleegd met „een Representatief te achten vertegen- •woordtgmg van de wijkbewoners." (Van onze kunstredactie) Met Henk van Ulsen en Bob de Lange in de hoofdrollen heeft de Ne derlandse Comedie gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg de plaatse lijke première gegeven van Bredero- de's meesterwerk „Spaanse Braban der", het luchtige stuk, dat dit jaar de traditionele „Gijsbreght"-opvoering van het Amsterdamse nieuwjaarspro gramma verdreef. Evenals in. de hoofdstad is het ook in Rotterdam een bijzonder amusante avond geworden. Het kluchtige stuk met de ruige taal en de vermakelijke intriges was bijzonder onderhoudend en verveelde geen moment. Dankzij ook de regie van Erik Vos en de fan tasie van ontwerper Wim Vesseur in een draaiend decor, dat de Amster damse achterbuurten moest suggere ren. Jeroiimo en ztjn knecht Robbe knol bijvoorbeeld wonen in een gebro ken fles met een paar matrassen en een gammele ladder. Naar aanleiding van de nieuwj aarspremière in Am sterdam schreef onze recensent Max Nord over de overeenkomst met Vondel. „Toneel is dit stuk nauwe- hks. maar de acteurs en actrices die de „boerb'ghe" pofezie van Bredero op ons overbrengen, doen geen vergeefse arbeid". ROTTERDAM, zaterdag Onbe kenden hebben bij een tabaksgrossier- derfj aan de Benthuizerstraat ingebro ken en ongeveer een half miljoen si garetten gestolen. De waarde van de buit bedraagt rond 30.000 gulden. Men is via de dak en door een traliehek te forceren de grossierderij binnengeko men. De politie stelt een onderzoek m. T^NKELE weken geleden zag het er naar uit dat Rintts' Israel gander slag of stoot de Parool- beker zou gaan winnen, maar sindsdien is de spanning in ons voetballersklassement weer in volle hevigheid teruggekeerd. Jan van Beveren de naaste belager van de Feijenoordervergaarde tweemaal achtereen een punt meer dan Israel, waardoor zijn achterstand tot twee punten werd i- Rfnus larael teruggebracht. *J Opvallend is voorts de terugval van Aad Koud- :ijzer, de topscorer van SVV. Ha een prachtige start, die hem zelfs tot vierde plaats in ons klassement voerde, raakte hij wat van slag af. De laatste vijf wedstrijden moest Koudijzer met een zes genoe gen nemenwaardoor hij zakte naar de veertiende positie. Het klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Israel (Feijenoord) 7,65 (153 uit 20); 2. Van Beveren (Sparta) 7,55 (151 uit 20); 3. Van Ha- negen (Feijenoord) 7£4 (152 uit 21); 4. Eikélenboom (Fortuna) -7,19 (151 uit 21); 5Van Beveren (SW) 7,06 (113 uit 16); 6/7. Hor dijk (Fortuna) en Pieters Graafland (Feijenoord) 7,05 (148 uit 21); 8. Eijkenbroék (Sparta) 7,— (126 uit 18); 9/10 J. Bonman (Fortuna) "en v.d. Roer (SVV) 6$5 (139 uit 20); 11. Geilman (Excelsior) 6£Q -(138 uit 20); 12. Kwakkernaat (Excelsior) 6,88 (127 uit 27); 13. War- hiaar (SW) 6,84 130 uit 19); 14. Koudijzer SVV) 6,80 (136 uit 20); *•15. Bassant (Excelsior) 6,79 (129 uit 29); 16/17. Libregta (Excel- r<sior) en Pijs (Sparta) 6,75 (135 uit 20); 28. Kort (Excelsior) 6,74 1(128 uit 19); 19. Ter Horst (Sparta) 6,70 (134 uit 20); 20. Kleingeld ^(Excelsior) 6,69 (107 uit 16). Carien v. d. Horst, Van Warwijckstraat 27, Hoek van Holland; C. v. d. Houwen, Zeeweg 26, Oostvoorne; W. Koopmans, Platostraat 107, Rotterdam-24; 9 A. Scheepmaker, Spoorsingei 158c, Vlaardingen; 9 Mevr, R. Vinke-Akkerman, Wolphaertsbocht 255a, R'dam-21; Mevr. F. G. Wehrmeyer-Steen, Liesveld 82, Vlaaxdirtgen; 9 P. Zwaak sr., Dirck Hoffstraat 7c, Rotterdam-6, Zij ontvangen, ieder 300, ROTTERDAM, zaterdag. Wat zouden de lezers van or.ze krant doen met een miljoen, als ze dat in hun eigen omgeving mochten be steden aan iets waarvan veel mensen konden profiteren? Eerst de prijswinnaars. Carien v. d. Horst: Van de Hoek een badplaats maken, Rotterdam waardig. C. v. d. Houwen: Diergaarde Blijdorp uit de zorgen helpen. W. Koopmans: Onder het motto „10 ten voor één kuip" zou ik het Feijen- oordstadion laten overkappen. A. Scheepmaker: In 't Zonnehuis te Vlaardingen ligt een vriend; Iemand die een beter leven heeit verdiend. HU is al ruim 20 jaar aan 't ziekbed gekluisterd; Als je oP 't bezoekuur zo'n misdeelde goed beluistert Dan proef je vilt alles één grote gedachte: Dat die mensen naar afleiding smachten! Daarom gaat mijn miljoen naar 't Zonnehuis, zonder bedenken, Om al die ernstig zieke mensen wat levenszon te schenken! (Enigszins bekort). Mevr. R. Vinke: Het verbeteren van bestaande verpleeghuizen voor ouden van dagen. De toestand van deze- te huizen is n.l. dikwijls in Rotterdam erbarmelijk slecht. Mevr. Wehrmeyer: Met een miljoen gaf ik Rotterdam één grote boom- en bloemenzeen. P. Zwaak sr.: Overdekt zwembad in. de buurt van Delfshaven. eerste ver eiste! (zie aantal verdrinkmgsgeval- lerB* Heel veel milj oenenwensen hadden betrekking op sportvoorzieningen. ALs het aan onze lezers lag zouden we met lang meer hoeven te wachten op zwem baden, kunstijsbanen, sporthallen en combinaties van die drie. Iemand wilde het Kralingsebos ko pen opdat de gemeente er geen stukken meer zou kunnen afhalen en een ander wilde voor een miljoen gulden verlich ting aanbrengen boven de zebrapaden. Het hemd was (allicht) veelal nader dan de rok. Een lezer mt Oud-Beijer- land vroeg om een ziekenhuis in de Hoekse Waard en iemand uit Groot- IJssehnonde om parkaanleg in IJssel- monde. Er waren ook tamelijk merkwaar dige bestedingen voor het miljoen. Wat te denken van deze: „Metro dicht gooien, bussen en veerboten terug. Veel idyllischer en vlugger"? Of deze: „Onze stad steeds groter maken"? Interessant was ook een plan om het Witte Huis te restaureren en onder Mo numentenzorg te stellen. En wat zou Sparta vinden van déze miljoenebbe- stedlng: „Voor Sparta enige topspelers kopen zodat die vereniging ook weer eens kampioen ka» woiden"? Hoewel niet geheel in overeenstem ming met onze opgave was de volgende suggestie toch wel interessant: „Ver delen onder mijn noodlijdende gezins leden", En als we een kolderprijs had den, was die bestemd voor de maker van de volgende wens: „Pensioenver betering voor gepensioneerde room- boterbabbelaarhandelaren' Jammer dat dé inzendster van de suggestie „De metrostations geschikt maken voor invaliden" een fout in haar oplossing had. Wellicht zou zij anders een prijs hebben gekregen voor deze zinnige besteding. Hetzelfde geldt voor de mevrouw die déze verzuchting inzond: „Ik zou er een miljoen voor over hebben als 1969 ons werkelijk vrede op aarde bracht voor iedereen", We kunnen maar een paar van de vele bestedingen hier noemen. Nog één, niet volgens de voorwaarden, maar wel erg eerlijk en nuchter: „Op de bank zetten en af en toe wat ophalen". ROTTERDAM, zaterdag. - Voorzitter N. F. van der Velden (41) van de Federatieve Havenvakvereniging heeft een aantal zware beschuldigingen over het arbeidsklimaat in de Rotterdamse haven en met name in bet graanoverslaghedrijf, waar naar hij zegt zijn nog niet erkende organisatie vrij veel leden heeft. Ilij zegt: bij de Graan Elevator Maatschappij en bij de Centrale Graan- factorij wordt bijzonder vaak in strijd met de cao en in strijd met de arbeidswet twaalf uur aan een stuk gewerkt. Maar dat gebeurt ook legio hij verschillende stuwadoorsbedrijven, „Hel grote probleem is," volgens de heer Van der Velden, „dat de have- arbeldsinspectie, die er bijzonder achterheen zit, vaak misleid wordt. De enige manier om erachter te komen Is de boeken van de bedrijven te contro leren." De heer Van der Velden zegt nu van de havenarbeidsInspectie me dedeling tc hebben gekregen, dat dit nu Inderdaad bij dc GEM zal gebeu ren. „Het is een bodemloze put," aldus de heer Van. der Velden, „Deze maat schappijen draaien dag en nacht door, waardoor zij met minder mensen meer werk kunnen verzetten. De mensen zelf komen in de inkomstenbelasting en krijgen twee jaar erna aanslagen die soms tot 2000 oplopen. Dan moe ten ze maar weer gaan overwerken om hun belasting te betalen. Intussen sparen deze maatschappijen toch maar de kosten van he'el wat werkkrachten uit." Een normale dagtaak in de haven duux-t (inclusief schaften) van half acht 's ochtends tot kwart over vier. De verboden „derde taak" duurt van 5 uur tot 9 uur, zodat deze mensen aan een stuk van 's ochtends half acht tot 's avonds negen uur aan het werk zijn. Daarbij komt, aldus de heer Van der Velden, dat de voorgeschreven ploegen vaak uitgedund worden Nor maal horen 8 man op het schip en 8 man aan de wal te staan, wanneer bij voorbeeld „baaltjes" worden gelost. Het komt nu vaak voor, dat er maar 4 man aan iedere kant staan. De men sen durven uit vrees voor represailles vaak niet zelf de arbeidsinspectie te bellen, maar bellen liever eerst ons en dan geven wy het wel door. De afge lopen week hebben wy de mensen ge vraagd ons direct te bellen en we heb ben een groot aantal telefoontjes ge had," N. F. van der Veldens „In strijd met de arbeidswet" Omstandighedeu Volgens de heer Van der Velden zUn de arbeidsomstandigheden aan boord van de elevatoren bijzonder slecht. Terwijl de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst op klachten van dc FHV teruggeschreven heeft, dat „geen meldingen over rat ten aan boord van elevatoren zijn bin nengekomen" zou, volgens de beer Van der Velden de arbeidsinspectie vorige week nog een elevator hebben afgekeurd na een controle op ratten. „Het stonk er van allerlei ongedierte en rattenuitwcrpscFen." Evengoed, al dus de heer Van der Velden, lag de zelfde elevator de volgende dag weer bij een andere boot, Zc worden niet, zoals dat met lichters wel gebeurt, ultgegast, Als FHV willen, wij een contructie- ve bijdrage tot de oplossing van de arbeidsproblemen leveren, zegt hij. „Niet als het OVB eerst staken en het dan door een ander'laten opknappen. Daarom gaan we nu ook erkenning vragen. Ik zit dagelijks in de haven. Op ieder telefoontje ga ik af. Maar de werkgevers hoeven natuurlijk niet met mij te onderhandelen, omdat wij niet erkend zijn." Op de vraag hoeveel leden zijn organisatie heeft wil hij lie ver niet zonder overleg met zijn bestuur antwoorden. Wei zegt hij zeker in ledental de tweede organisa tie in de Rotterdamse haven te zijn met een ledental in de richting van „enkele duizenden". Getuige het be richt, dat een gesprek gaat plaatsvin den met vertegenwoordigers van de NBV is de verhouding tot de „erkende vakbondsbestuurders" de laatste maanden sterk verbeterd. „Zij zien in, dat wij bestaansrecht hebben in het contact met de leden, terwijl zij dik wijls veel tijd moeten besteden aan centraal overleg," Donker De situatie bij de Graanoverslagbe- drijven (hu is zelf controleur geweest bij de Centrale Graanfaetoril) ziet hij donker in De Directeur van de Cen trale Graanfactonj heeft in de onder nemingsraad verklaard, dat „wanneer het aan hem ligt er niemand meer uit gaat." „Het probleem is dat het juist niet aan hem ligt." Wanneer werkne mers weigeren „de derde taak" Uit te voeren wordt gezegd „dat onthouden we wel," Nee de sfeer is daar niet best (Vorig jaar werden 30 controleurs van de factorij ontslagen), aldus Van der Velden. Ook worden controleurs uit geleend aan de GEM, waar ze dan in de „put" (ruim) moeten werken. Veel mensen bij de Graanfactorij beschikken niet over een diploma als controleur. Dat is nooit aangemoedigd en dat wreekt zich nu. Dat blijkt ook uit de ervaringen van de ontslagen controleurs, waarvan een aantal slechts werk als „stuwer" kon krijgen, zd zegt hij nog somber. S;"ü.rT""T DE afdelinig Rotterdam van de Ne derlandse vereniging van vrou wen met academische opleiding gaat bij wijze van experiment tijdens de paasvakantie een „vakantiecrèche" opzetten. Kinderen (van vier tot twaalf jaar) van werkende moeders kunnen hier gedurende de normale schooluren een goede vakantieont spanning genieten. Nadere gegevens over plaats en kosten volgen nog. De kosten worden zo laag mogelijk gehouden. Degenen die voor deze creche belangstelling hebben wordt verzocht zich geheel vrijblijvend te melden bij onderstaan de adressen. Zo spoedig mogelijk wor den de belangstellenden op de hoogte gebracht van de definitieve regeling. Opgeven telefonisch bij mevrouw Carnere, tel. 244669 en schriftelijk by mevrouw Oei, Prinses Julianalaan 75 te Rotterdam. in Alexanderstad, in de Tatth straat, aan het eind van de Prin senlaan is de plantsoenendienst bezig de toch al niet te royale parkeerruimte te verkleinen door midden tussen de parkeervakken bomen te planten. Waarom die bomen nu juist daar geplant? „Meneer, dat gaat helemaal niet van ons uit. Wij voeren alleen maar uit wat er op de tekening staat", luidt het commentaar van een functionaris van de plant soenendienst. Zo'n tekening wordt gemaakt door de dienst van stadsontwik keling en een functionaris van onze dienst merkt op, dat de plaatsing van bomen tussen par- keerkommen afhangt van per soonlijke opvattingen. De één wilde bomen aan het eind van de kom, de ander aan het begin en weer een ander in het midden. We kunnen niet met iedereen rekening houden". De gebruikers van de parkeer- kommen zijn niet enthousiast over dit arrangement. Het kost om de twee parkeervakken een halve meter ruimte. „Wij plaatsen nooit om de twee vakken een boom, altijd om de vier", zegt de functionaris van stadsontwikkeling. Dan is stads ontwikkeling in de Alexanderpol- der kennelijk bezig met een nieuv/e conceptie. Of we, daar zo blij mee moeten zijn. De tijd zal het leren. (Van een onzer verslagrjreverB) ROTTERDAM, zaterdag. Bet college van b. en w. heeft dc gemeen teraad voorgesteld akkoord te gaan met de regeling van twee kredieten voor de bouw van schoolgebouwen. Het ga at om een bedrag van ruim v|jf miljoen gulden. Het college stelt voor een krediet van 2,9 miljoen gulden te voteren voor de uitbreiding van het schoolge bouw van de Van Amman stichting uitgaande L. W. HildernassesehOol voor slechthorende en spraakgebrek- kige ktnideren aan de Baan. Voorts is een bedrag van 2,3 mil joen gulden nodig voor de stichting van een gebouw ten behoeve van twee scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden aan de Schiedam.se weg. mme DOOR het plaatsen van borden hoeven bezoekers van de Doelen zich niet langer wezenloos te zoeken naar de juiste ingang. Borden met „Kleine zaa!" en „Grote zaal" wijzen nu de weg. Men hoeft niet meer het gehele gebouw om te lopen alvorens de juiste ingang te vinden. SAIGON, zaterdag (Reuter, AFP, AP). De Zuid Vietnamese generaal Ngoeyen Van Kiem, hoofd van presj dent Thleu's militaire staf, is vandaat bli een aanslag in het centrum van Saigon met v(jf andere militairen ge wond geraakt Vermoed wordt dat de aanslag is gepleegd door terroristen die deel uit maken van de Viet Cong. Z(j wisten te ontkomen. (Van. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De ni et-erkende Federatieve Haven vakvereniging (een organisatie, die als categorale bond in sep tember 1963 door een aantal con troleurs in de Rotterdamse haven is opgericht), gaat binnenkort een oriënterend gesprek voeren met bestuurders van de bedrijfs groep havens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (er kend en aangesloten bij het NVV)Volgens de voorzitter van de Federatieve Havenvakvereni ging, de heer N. F. van der Vel den, wordt het een aftasten op welke problemen beide organisa ties elkaar kunnen vinden. „Het wordt zeker geen fusie, maar meer bekijken of we kunnen sa menwerken wanneer bepaalde arbeidsmoeüijkheden ontstaan." Dit betekent in feite, dat nu het door Interne tuisten verscheurde OVB nauwelijks nog Invloed uitoefent In de Rotterdamse haven en van NBV-ztfde toch de voorkeur wordt gegeven aan de zo goed als uit het OVB uitgetre den Leen van Os, de werknemers In de Rotterdamse haven meer gezamen lijk zullen optreden dan tot dusver het geval was. De Federatieve Havenvak vereniging is ook van plan gezleu het succes van de categorale spoor wegorganisatie via een advies Van do Sociaal Economische Raad „er kend" te worden. Recentelijk hebben de twee organi saties al in de praktijk samengewerkt. Dat gebeurde by een spoedvergade ring van het personeel van de Centra le Graanfactorij, waar vertegenwoor digers van de twee organisaties achter de tafel zaten en bJj een conflict over de tewerkstelling van kraanmachinis ten op z.g, „dekkranen". AAN bijval heeft het de musici van hot Nederlands Kamerorkest gis teravond nfiet ontbroken, maar of zij, de dirigenit Datvid Zitvman en. de viool- solist Thomas Magyar hat na elk deel van de gespeelde werken opkoterende applaus geapprecieerd hebben valt hard ie betwijfelen. Het concert ut de kleine Doelenzaal werd hl. bijgewoond door een tamelyk groot publiek, voor 90% bestaande uit jeugd die op dit punt onkundig bleek omtrent het normale concertgebnuk dat nu eenmaal andere is dan by songfestivals of uitvoeringen van beatgroepen. Zowel de concertgevers ■als hot publiek dat beter weet zouden toch wol gediend, zyn met een desbe treffende opmerking aar. de jongelui, wanneer aanstonds blykt dat de con certzaal voor de meesten -nog tamelijk terra mcognata is. Het leek ons dat als gevolg van genoemd euvel emge ge remdheid m het vertolken van de so lopartij in het Vioolconcert in d van de 13-jarige Mendelssohn ontstond. We hebben Magyar wél soepeler ho ren spelen dan thans; niettemin ver mocht hij de pure eenvoud van dit pas in 1951 ontdekte werk van het opzien barende jonge genie grotendeels de expressie mee te geven die het be hoeft. Ongetwijfeld zullen zondag en dinsdag a.s. waarneer het N.K.O. hier met hetzelfde programma op treedt alle details n-og beter uit de verf komen. Twee kostelijke symfonxefen van Mozart, die in A, KV 134 (kennebjk in. de plaats gekomen van de aange kondigde Symfonie van Graaf) en de zogenaamde Linzer Symfome, waren resp. als operang en slotstuk gekozen. Een zeer mstruöiaeve, tevens hoogst attractieve keuze, want In deze genia le muziek van de jonge en de geheel gerijpte componist voelt Zroman zich als een vis in het water. Hij inspireer de het ensemble tot een uiterst ver fijnd musiceren, technisch en inter pretatief; het N.K..O. op z'n best! Drie delen uit Al ban Bergs Lyrische Suite, behorende tot het repertoire van het orkest, stondem wat ver dwaald tussen deze klassieken. De jongelui zullen met deze enigmatische klanken niet goed weg geweten heb ben, en eerlijk gezegd geloven we dat ouderen die pretenderen ze 'te begrij pen niet helemaal vnj van snobisme zijn. S. NIEBOER DEN HAAG, zaterdag (ANP). De leefbaarheid In Zuidholland bl(jft ach ter by die In overig Nederland. Het wordt t(jd, dat er zo langzamerhand een schok door het land gaat. Dit zei prof. dr. J. B. van Praag (pvda), gedeputeerde van Zuidhol- land, in de gisteren gehouden staten vergadering. Hij concludeerde, dat de leefbaarheid op een beter peil moet worden gehouden. Hij zag hiervoor als eerste noodzakelijke stap een betere samenwerking tussen de verschillende bestuursniveaus: ryk, provincie en gemeenten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1