rmumm BOUWVALLIG PANDJE HERBERGT GEMELEERD GEZELSCHAP MAAR MENEER... Maasboekje '69 is verschenen Jan D. Swart ||wférjiitêl|^ahdr GEEN KRANT ONTVANGEN? Boete van ƒ7500 voor directeur T ankercleanin g Havenarbeiders brengen 'guldens zonder waarde' in omloop DIEFSTAL UIT MOTORBOTEN gemeente schiedam huishoudelijke hulpen gemeente-ziekenhuis Andere naam voor Atlantic Comet JONGE MEDEWERKSTER ALLROUND BROMFiETSMONTEUR Költer.StERS :;-V woensdag 19 februari 1909 - pag. 5 Zo gaat het in 't Sterretje Het Sterretje geefit naar bui ten de indruk weer van een tra gisch zaakje, een. schofescheef scharminkel onder de Schie damse superkroegen. Een eta blissement van lafenis-geneugte voor de oeroude zakkendragers ea brandersknechten, dat al sinds mensenheugenis uitziet op de Koemarkt en ter plekke zon der enig schaamtegevoel visueel onaantrekkelijk staat te wezen. Komt men binnen dan blijkt dat ook het interieur rond de jaren der tig is blijven steken. Lage tabou- retnes staan, hoe gammel ook, in alle vooroorlogse gl'-ric voor de tap, een stokoude a it 1 hangt onderste boven naast venster, uitgetrapte sigarettenpeukjes geven een opval lend effect op het gerafelde tapijt en een vers getapt bierglas van een Mant die even nodig moest is met een viltje bedekt, omdat plafond- schilfers dreigen, te landen, Aan datzelfde bruine plafond hangt nog een wulps blote dame, die zich uitdagend bezig houdt met het wiegen van haar heupen, terwijl Charles de Gauhe eveneens op Play boy-formaat in geestvervoering toe kijkt. Dan is er nog de hond van de buren, die de hele dag jonglerend tussen de benen van de klanten al keffend verzoekt de laatste schuim- resten uit de glazen te mogen con sumeren en ene Ome Dirk die de hele dag in een hoek zoet borrels drinkt. Het merkwaardige van dit preten tieloze imago van. het bouwvallige pandje is, dat het zeer velen op niet mis te verstane wijze aanspreekt. Elke dag weer. Het is soms zo erg dat de klantjes in bet Sterretje als ha ringen in een ton zijn samengepakt. Voor Henk de Ronde, 50, sinds een kleine tweetal jaren eigenaar van dit extreme Schiedamse kroegje, is „dat mooie en sjieke een afknapper". Hij laat z'n kelner een borrel en een biertje voor zich inschenken, dringt interviewer aan tot het nutti gen van een „Schelvlspekel", be weert olijk dat hij juist aan dit soort sterke drank lange tijd verslaafd is geweest en begint, onmiddellijk na dat hij z'n. borrel in één teug had verorberd, zijn verhaal, „Die rotsooi is m'n winst", zegt hij om eigens mee te starten. „Voor mij geen pluche, voor mij geen akelig mooie buffetjuffers. Niet dat ik hui verig ben van deernen. Ik ben er helemaal niet huiverig van. Maar al die koude drukte kan me gestolen worden. In deze kroeg wordt niet naar rangen en standen gekeken. In deze kroeg komt men niet om netjes te zitten of om netjes behandeld te worden, nee, men komt alleen, om een goed, stevig glas te drinken in een volkomen andere sfeer. En er wordt een goed glas ge schonken. Je zult hior pertinent eerst nop pen. Even uit die alledaagse sfeer, even lekker buiten de paden van het protocol wandelen. En dan moet je ze weer niet lastig vallen met voor schriften van „voeten vegen" en woorden van ja-meneer en nee- meneer. Hier vraagt een ober: wat mot-je? Of de klant nou arts is, bot telaar of nietsnut. De klanten horen hier bij het be drijf. Klinkt misschien gek, maar toch is het zo. Als het druk is, wordt er door de klanten afgewassen. Kijk je van op, hè. Toch is het waar. Als er een tafel te weinig is, dan komt niemand om een tafeL vragen. Men j neemt gewoon een vuilnisvat. Zo uit eigen beweging.. Kijk hier, dat taboeretje. Hele maal verrot. Vandaag of morgen zakt er iemand door. Nou èn. Gis teren bleef er nog iemand met zijn jas tussenzitten. Nou, dan hebben we tenminste weer 'ns wat te lachen. De persoon in kwestie liep met stoeltje en al naar de deur. Failliet Ik kan hier niet anders. Stel nu eens dat ik deze kroeg zou op knappen. Neeheehee, meneer. Nu schenk ik, eerlijk, ongelogen, 144 liter gedistilleerd en tap 25 tot 30 vaten bier per week. Als ik hier de boel zou gaan veranderen, dan was mijn omzet in een mum van tijd gehalveerd. Wat zeg ik? Ge halveerd? Welnee, ik zou failliet gaan gegarandeerd." HENK DE RONDE ...Moet ik Bach opzetten?... moeten slurpen alvorens je het glas kunt beetpakken. En wat die koude drukte betreft: voor mij hoeft een nageljongen van Wilton zijn stoel niet af te staan voor een. wethouder. Maar dat gebeurt ook niet. O nee, niemand heeft kapsones. Of de wethouder hier wel eens komt? Ja, natuurlijk man. Chirurgen, doktoren, artiesten ook ik kan je ze zo by naam noemen. O, hoeft het niet. Nou dan niet. Maar je moet wel even in die krant vermelden, dat het hier niet alleen een zaak ia voor kunstenaars of van die figuren met baaardjes die denken, dat ze kunstenaars zijn. Na tuurlijk komen ze. Akkoord. Maar het is beslist niet 20, dat van drie klanten cr twee kunstkwajongens zijn. Papegaai Vuilnisvat Laatst hield een wildvreemde vent me op straat aan met de vraag: hoe komt het dat het bij jou altijd zo vol is? Omdat de mensen zich by mij niet bepaald in een keurslijf behoe ven te wringen heb ik gezegd. Zal me toch zo een zorg zijn o£ ze de as van de sigaret op dat smerige kleed gooien of in de asbak. De mensen komen naar de kroeg om er eens even heerlijk tussen uit te knij- De Rondes papegaai heeft de ti rade van zijn baas woord voor woord gevolgd. Maar hij zwijgt. „Het is een stom beest", zegt Henk. „Ik wou dat-ie maar een paar rare dingen kon zeggen. Zou wel geinig zijn. Maar hij verdomt het!" Kastelein De Ronde drinkt zich met een tweede neutje wat meer moed in, zegt dat ik die „Schel- vispekel" véél schielijker moet weg werken en vervolgt: „Overdag heeft het hier veel weg van een bejaar- densoos. Heerlijk al die ouwetjes. Ik heb nog een klant van 92. Ik geloof dat hij vroeger in Schiedam heeft gewerkt; hij woont nu in Rotterdam, Hij komt uit dekom, hoe heet het daar nou. Oh ja, uit de Bajoneistraat. Maar hij komt ge moedereerd wandelen. In de tram wordt-ie veel te stijf, beweert hij. Hij drinkt drie borrels, gaat dan naar de zangclub, komt terug, drinkt weer twee borrels en loopt weer naar huis. Lollig, hè?" En dan moet je ze af en toe te gen elkaar horen opscheppen. Zo van: ja maar ik dronk vroeger meer dan een liter per dag". Malle praat. Maar goed, laat ze maar uit- dollen. Er gaat immers niet één stomdronken naar huis% Zodra ik in de gaten heb dat ei* één half-sjik- ker begint te worden, dan bel ik een taxi en dan moet-ie mee. Ik kan Telefoonaansluitingen voor woningen nabij het station (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De wijk- telefooncentrale in de Spaansepolflcr is sinds gisteren uitgebreid met 2000' nummers in dc nummerscric van 372000 tot en met 373999. Hierdoor is de capaciteit van deze centrale geste gen tot 14000 nummers. Van de tweeduizend nieuwe num mers worden 700 wachtenden in de Spaansepolder en Oversehie in de vol gende weken aangesloten. In Schie dam wordt voor 150 wachtenden in de buurt van het station de mogelijkheid geschapen voor aansluiting op deze telefooncentrale, indien kabel techni sche voorzieningen geen beletsel vor men. De resterende vrije nummer van deze centrale zullen voldoende zijn om gedurende ruim één jaar een wachtlijst te voorkomen. 't 'N' ZW?;" 'ivr Geboren: Margaretha J. d v. S. J, P. R- myn en G. Buding; Carina P. d v. J. C. G. M. Ruiter en P. A. Schild; Manfred z.v. C. de Witte en J. Vf. van der Spoel; Neehje d.v. W. va nder Most en J. Cftristoffels; Sven A. z.v. A. Stover en M. de Groot; Stefan ?..v. C. J, Brugts en S. A. E. Ver hulst: Monique S. B. d.v, C. H. E. van der Does en H. M, Baksteen; Jocbem G. z.v. G. P. M, Paap en A. M. L. Schaeffer; Ray mond Jz.v. M. G. Althof en J. M. G. Mul der; Annemarfe K. d.v. H. L, Breve en C. A. Snelders; Ren6 z.v. J. B. P. van Deursen en P. C, M, Nleuwenhuljzeir, Jeannette d.v. v. Schop en P. J. Groeneweg: Anneniieke d.v. R. J. Bonneur en L, Coelers; Patrick O. z.v, J. Veldman en M. T. Schultink. Overleden; A. j. Dolleman, 35 jr. wed. F. J. H. Glesen; J. Verhoeve». 80 jr; S. A. den Boogert. 78 jr. /VWW\ Bel voor 19.30 uur telefoon 135439 Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. SCHIEDAM, woensdag. De Schiedamse kantonrechter mr. W, E. van Vloten heeft vanochtend de 44-ja- rige Jan D. IV. uit Rotterdam, direc teur van Tankercieaning conform de eis van de officier van justitie wegens ceti overtreding van de hinderwet veroordeeld tot een geldboete van ƒ7500. Het bedryf maakte vorig jaar juli by liet schoonmaken van de Panamese tanker Agua Clara gebruik van wette lijk niet toegestane verlichtingsappa- ratuur. Bij een ontploffing kwamen zes classificeerders om het leven. Brand bij dienst gemeentewerken ("Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Op de zolderverdieping van de dienst van gemeentewerken aan de Korte Haven zijn gisteren opgeslagen reddinggor dels in brand geraakt. Het brandje dat een geringe omvang had, is door amb tenaren met schuimblussers geblust. De brandweer hoefde geen dienst te doen. Banden auto vernield (Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De 32- jarige caféhouder C.A. uit Rotterdam die gisteren zijn personenwagen voor een ogenblik aan de Vlaardmgerdijk had geparkeerd, kwam bij het wegrij den tot de ontdekking dat twee ban den volledig waren vernield. Bij de politie is tevens aangifte ge daan van diefstal van een scooter (TE 95-74), die gisteren in de Colijn- straat werd achtergelaten. - Zondagnacht is ingebroken in de kantine van R.F.C. aan de Essenburg- singel. Uit een opengebroken auto maat verdwenen 600 pakjes sigaretten met wisselgeld en voorts bestond de buit uit pakjes shag, chocolade en an dere etenswaren. Kist voor Rijksmunt viel uit de takels (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Driehonderd ronde schaven met de grootte en het gewicht van een gulden zijn sinds eind vorige week In Rotterdam in omloop. Er zijn reeds schijven aangetroffen in een aantal automaten, zoals van sigarettenwinkels en de metro. De schjjven rijn afkomstig van een diefstal. Tegen vier havenar beiders ïs proces-verhaal opge maakt. Zij hebben de „valse munten" via bavencafees ver spreid. By het overladen in de haven is een van de vier kisten met schijven, die bestemd waren voor de Rijksmunt in Utrecht, waar men de beeldenaar van de Ko ningin en het wapen met de waarde inslaat, uit de takels ge vallen. De kist werd vernield en vier liavenarbeiders hebben kans gezien om hun Z3kken vol te stoppen met de niet afgewerkte guldens. Volgens de politie zijn op die manier In totaal 700 schijven ont vreemd. Bij de arrestatie van de havenarbeiders zijn nog ongeveer 400 schijven aangetroffen. OOSTBURG. In de Nieuw- straat te Oostburg is gister avond de 60-jarige vertegenwoordi ger W. van Marion ter plaatse over leden, toen zijn auto uit de bocht vloog en enkele malen over de kop sloeg. SINT OEDENROPE, woensdag (ANP) De I4-jarige Maria Jan sen uit Sint Oedenrode is gister avond om het leven gekomen, toen zij met de fiets werd aangereden door een personenauto op ae pro vinciale weg tusse« Schijndel en Smt Oedenrode. Dc nog onbekende bestuurder is ca het ongeluk door gereden. in het Sterretje mag alles, behalve over politiek en geloof praten. Nee, uiteindelijk kan ik ze niet missen; ze horen by de entourage. Politiek Zo, «nou heb je onderhand natuurlijk het idee gekregen, dat hier alles mag. Ja, dat dacht ik wei. Maar het is niet zo. Er zyn ook nog bepaalde regels, waar ik streng op toe zie. Zo mag er hier onder geen enkele voorwaarde over politiek en geloof gedebatteerd worden. Dat zyn van die precaire onderwerpen. Iedereen gelooft op zyn eigen manier en ïcdeieen denkt dat zijn geloof het meest zaligma kend is. Zo is het met de politiek ook. In mijn kroeg daarover geen woord. Bovendien ben ik een mannetje van de drankwet. Als er om één uur gesloten moet worden, dan zal er ook gesloten worden. En dan verder geen deuntje van verlangen meer spelen. En tenslotte spijt het me te moeten zeggen: maar Turken en andere bui tenlandse gastarbeiders worden hier niet toegelaten. Ik heb slechte ewa- i in gen met die jongens. Er waren er by die wilden, de hele dag maar telefoneren en liepen om de haver klap naar de "WC. Nou, daar pas ik voor". Uitbarsting Zijn er wel eens moeilijkheden ge weest? Hij: „Natuurlijk, die zijn er in elk café. Of niet soms? Je hebt overal wel eens woedeuitbarstingen. Maar jk heb daar een foefje op. Zo dra ik zie dat het in een bepaalde hoek mis is, dan zet ik Beethoven of Bach op. Dan weten ze het niet hoe ze het^ hebben. Ik heb daar al eens baat bij gehad. Het schijnt het ruzie ritme te verstoren. Leuk bedacht, nietwaar?" Hoe lang zal De Rondes omzet nog zo fabelachtig hoog zijn, nu er plan nen zijn om het pand af te breken? „Die pionnen bestaan al zo lang", zegt hij nonchalant. „Het pand was Foto: Tom den Haan al voor myn. tijd onteigend. Maar ik zie het nog niet. Voorlopig heb ik nog een contract voor acht jaar. In Schiedam gaat een goed draaiende kroeg niet zo gauw tegen de grond. Schiedam is een bijzondere stad, weet-je. Als je hier een half jaar met succes caféhouder bent, kun je overal terecht". Henk de Ronde wordt weg geroepen. De viermans bedie ning ziet door de bomen het bos niet meer. Mijn sigaret kan in navolging en met toestem ming van Henk de Ronde op de grond worden uitgetrapt. Immers: zo gaat het in het Sterretje. H«t epnemen van brieven Jn dote ru briek betekent niet dat de rodactle met de menlnoen die daarin tot ultdrukkina komen, doch dat *U deze belangwekkend genees vindt om te ter kennis van de lezer» ta brengen. Brieven Zender volledige naam en adi-ea worden terzijde celOQd. Da re dactie behoudt zich het recht voor Inzendingen te verkorten. Bob Spaak Gei1 "rende de TV-uiizendmg van de v «..eldkampioenscbappen schaat sen in Deventer heeft het my ver baasd, dat een zeer kundige sport verslaggever, als de heer Spaak is. zich alleen het wei eldkampioensehap van Kees Verkerk voor ogen heeft gesteld en prestaties van andere, dus ook buitenlandse, rijders alleen maar voor kennisgeving aannam! Ik dacht, dat TV-kijkers recht had den op een neutraal en objectief commentaar, maar volgens mij heeft de heer Spaak zich dit weekend wel op een zeer eenzijdige wijze van z'n taak gekweten! Als voorbeelden wil ik noemen de prachtige prestaties van Peter Not- tet op de 500 meter en Jan Bols op de 10 km. Die werden echter door prestaties, die Kees Verkerk nog moest gaan verrichten, als het ware voorbij gezien, totdat het duidelijk werd, dat Kees de „sportieve eis" niet zou halen. Eindelijk dan, even voor de huldi ging, lovende woorden van de heer Spaak aan het adres van Jan Bols, dat hij hem de 10 km zege van harte gunde, maar hy had toch wel een tikkeltje geluk gehad. Tenslotte veel respect voor Kees Verkerk zelf, die zich een zeer spor tief verliezer toonde, wat vooral tot uiting kwam in het radiogesprek met Theo Koomen, na de huldiging. A. C. van den Hamer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Bet nieuwe Maashoekje is gisteren ver schenen. Dank zij de B.T.TV. kost het dertig cent meer dan het vorige, maar voor die f 10,30 krijgt men weer een naslagwerk dat zich al lang het predi kaat „onmisbaar" heeft verworven. Het Maasboek, dat door de gemeen te wordt uitgegeven, is opnieuw in omvang toegenomen, zij het niet meer zo spectaculair als de groei in vroeger jaren. Drie pagina's tekst meer, plus een fors aantal blanco pagina's ach terin, die het opschrift „aantekenin gen" hebben gekregen. Het kost moei te nu nog instellingen o£ instanties ui Rotterdam te vinden, die met vcx*meld zijn. Wanneer we bij alle lof toch een kritische kanttekening plaatsen, dan betreft die kritiek de inhoudsopgave. Waarom wordt m vele gevallen ver wezen naar pagina's waarop over hot bewuste onderwerp niets andeis te' vinden is dan opnieuw een verwijzing naar een ander hoofdstuk? Het geeft de gebruiker dubbel werk. Gemeentesecretaris J. C. Knap heeft in het voorwoord de heer L. van Dijk van het bureau voorlichting in het zonnetje gezet, die nu is gepensio neerd, maar die alle tot dusver ver schenen Maasboekjes samenstelde. In derdaad: een mooi stuk werk.' (Het Maasboekje is verkrijgbaar m de boekhandel.) Slachtoffers gladheid ROTTERDAM, dinsdag. Twee slachtoffers van de gladheid zijn gis teren naar het ziekenhuis Dijkzigt ge bracht. De 63-jarige handelsreiziger J. C. Loon uit de Harddraversstraat brak een onderbeen toen hij op het trottoir van de Spoorsingel uitgleed. Op het ijs langs de Spaansebocht kwam de 37-jarige mevrouw A. Th. Peeïders-Liefheid tijdens het schaat sen ten val. Zij brak een enkel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Twee ei genaars van motorboten, die op het terrein van de watersportvereniging IJsselmonde aan de Oostelijk liggen, hebban gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat de dekzeilen van hun bo ten waren opengemaakt Uit de boten bleken o.a! scheerapparaten, een scheepsklokje en gereedschapskisten met een gezamenlijke waarde van on geveer 1200 te zijn verdwenen. De politie heeft gisteren de los- werkman P. D, (28) aangehouden. Hij wordt ervan verdacht enkele inbraken te hebben gepleegd in Rotterdam- Zuid, waarbij hij in totaal ƒ700 zou hebben buitgemaakt. In het ziekenhuis (per 1 april wordt een nieuw, modem gebouw in gebruik genomen) kunnen worden geplaatst Salaris naar leeftijd tot max. 585.94 per maand; 6% vak.toeslag; AO W-premie wordt met ingehouden. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties bij de adjunct- directrice, spreekuur van 23 uur (behalve woensdag en zaterdag), Nassau laan 75, tel. 26 91 26. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. De Hol- Iand-Amerika Lijn heeft besloten het tweede containerschip, dat op 8 maart in Duinkerken te water gelaten zal worden, een andere naam te geven. Het schip krijgt de naam „Atlantic Crown". Naar de HAL eerst nu is ge bleken opereert op de Atlantische Oceaan reeds een coaster onder de naam „Atlantic Comet", de naam, die het schip eerst zou krijgen. De Atlantic Container Luie, waar voor de HAL ook dit nieuwe schip bouwt, zal naar de Hollaod-Amerika Lyn meedeelt, vanaf maart 1970 ook de Canadese haven Halifax aanlopen. Wilt u graag naar kantoor? In verband met uitbreiding van de werk zaamheden hebben Wij plaats voor een be schaafde m de leeftijd van 1618 jbar. De werkzaamheden zyn van afwisselende aard, terwijl alle medewerking vau de des kundige staf voor een algemene kanloorop- leidmg in een prettige omgeving aanwezig is. Uitstekende salansregehng en jeugdvakan- tieregelmg (18 werkdagen per jaar). Schi ïftelyke sollicitaties te richten aan de afd. Personeelszaken, de heer Dijkstra, toestel 16. U kunt ook 's avonds (na 6 uur) bellen naai* 010—15.50.27, lak-, var-en vernisfabriekeiMEVEQ n.v. \Villemsk3de 7-17 - Schiedam - Telefoon 260060 GARAGE „UNIQUE" N.V. afd. Moforen vraagt Persoonlijke of schriftelijke sollicitaties aan ons adres: St. Liduinastraat 52, Schiedam, tel. 010—76.43.13. Voor spoedige indiensttreding gevraagd geroutineerde steno-typiste Ned. "Voor goede kracht hoog salaris. Ook gehuwde dames die niet de gehele dag, resp. de gehele week beschikbaar zijn, kunnen hierop reflecteren. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afd. Personeelszaken, de heer Dijkstra, toestel 16. U kunt ook 's avonds (na 6 uur) bellen naar 010—155027. LAK-, VERF- en VERNlSFABRIEKEfA/ EEO N.vC Wilieroskade 717, Schiedam, tel. 260060. Personeel gevraagd De Schiedammer Het Rotter dams Parool) vTaagt vaste BE ZORGERS STERS). Aanmel den Hoogstraat 79, Schiedam. Tel. 267279, 's avonds na 7 uur t«L 155060. S028 Gevraagd le KAJPSTEfft Prettige werkkring- T>ameskapfflf«ns Korettm Lcfen-talaan 66, Schiedam Tri. (HO—152016. na 16 urn 195150 Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl 'u •wacht Foto Van Vuur en, Hoogstraat 106. Schiedam. Tel. 286720, Let op het juiste adrea. Diversen Butagaskachels ƒ85. Slede- en ijsschaatsen. Waar Dat Wiel Oraait, Hoogstraat 67—69. Schiedam. S250

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2