'Houd burgerluchtvaart buiten BF M O r^T CAFE CFEME 1.75 rookt u geurige Café Crème sigaartjes. MET ERNST BEKEKEN KLM-GEZAGVOERDER ZEYFERT OVER KAPEN EN BESCHIETEN VAN VLIEGTUIGEN: -• Maatregelen HENRI WINTERMANS 20 voor door PIET MULDER Open deur Italianen Bestuursfuncties met losse P hand Elsevier fors in reactie Schik NAARAJAX IN PARIJS! 3-d. busreis voll. verzorgd Bevlieging SPORT EN SPORTWERELD vrijdag 21 februari 1969 - pagina 7 (ADVERTENTIE) meent te moeten zien, wier activitei ten aan boord door niemand worden gewaardeerd. Ook met recente acties, zoals in Athene, Beiroet en Zürich werden bedreven en die zich dan wel iswaar op cfe grond afspeelden, is de burgerluchtvaart zeker niet gediend. „Wat heeft een piloot eraan om tijdens een normaal verlopende vlucht ineens te vernemen, dat hij op een luchthaven niet kan landen omdat zich daar plotseling inciden ten voordoen. En welke gevaren kan men niet lopen, zoals nu in Zürich. als een toestel juist bezig is te lan den en er plotseling kogels uit een machinegeweer over de landings baan kunnen vliegen? Dit zijn de laatste tijd toch recle gevaren ge worden, die de burgerluchtvaart be dreigen. Ik zou het afschuwelijk vin den als door dit soort praktijken er eerst een ramp van grote omvang moet plaats vinden, voordat het tot de verantwoordelijke instanties doordringt, dat deze vorm van ge weldpleging overal ernstig dient te worden gestraft." (ware grootte) Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt Wat kunnen de luchtvaartmaat schappijen en hun bemanningen hiertegen doen? Vlieger Zeyfert trekt de vierkante schouders op. In de Verenigde Sta ten zijn er maatschappijen, die hun bemanning opdracht hebben gegeven tijdens de vlucht de cockpitdeur af te sluiten. De KLM ziet hierin en Zeyfert is het daarmee eens wei nig heil. „Passagiers, die op hi-jack- ing uit zijn, zullen zich hierdoor niet laten weerhouden. Ze moleste ren dan een stewardess, die zy onder bedreiging een boodschap laten doorgeven aan de cockpit en onder die omstandigheden zal je dan zeker de deur niet dicht houden. Juist aan boord van een vliegtuig zijn mensen met vuurwapens uiterst gevaarlijk, omdat de mogelijkheden om ze on schadelijk te maken beperkt zijn. We moeten ons nogmaals goed realise ren, dat met het groter worden van de toestellen, ook het risico van een grotere ranp toeneemt. En dan denk ik aan de jumbo-jets, die over een paar jaar met ruim vierhonderd mensen vliegen. Tot elke prijs moet worden voorkomen dat de burger luchtvaart wordt misbruikt voor an- dere doeleinden. Vliegtuigbemannm- gen en passagiers moeten geen pion nen worden in politieke schaakspe len," aldus vlieger Zeyfert. Einde maart zal de heie wereld vanuit Amsterdam dit geluid zeker nog eens bijzonder krachtig verne men. Maar gevreesd moet worden, dat dit geluid sommige oren niet zal bereiken. ZDZISLAW LUDWIK ZEYFERT - „voor er een grote ramp gebeurt" ging van de veiligheid van de inter nationale burgerluchtvaart. „Et- zijn. helaas altijd al mensen geweest, die er werkelijk geen been in zagen om explosieven in een machine te plaat sen. nadat zij op het leven van één van de passagiers een hoge ongeval lenverzekering hadden afgesloten, maar gelukkig zijn dit hoge uitzon deringen gebleven. Daarnaast zijn er altijd figuren geweest, die het plaat sen van een „bom" anoniem aankon digden, waarna dan steeds naarstig en vruchteloos wordt^gezocht, het geen onrust en vertraging oplevert". Maar daarna Is de hï-jacking aan een trieste opmars begonnen, eerst met machines uit landen van het Oostblok en later is de narigheid op grotere schaal begonnen, met Cuba en het Nabije Oosten. Het woord „hi-jacking" ontstemd in de jaren van de Amerikaanse drooglegging, toen de ene gangsterbende er, al dan niet wat slordig het pistool o£ ma chinegeweer hanterend, met de ver boden alcoholische dranken van een andere „gang" vandoor ging. „Het is moeilijk om van hieruit na te gaan wat nu al in tientallen ge vallen mensen, die naar Cuba wil den, bewogen heeft, een vliegtuig te kapen, met alle daaraan verbonden risico's op het punt van de veilig heid. Bekend mag zijn, dat men van uit Miami op volkomen legale wijze naar Havanna kan vliegen, maar ook hier zal de factor meespelen, dat de daders aandacht willen trekken en een .heldenrol' willen spelen," zo meent deze Engels sprekende Poolse Fransman, die met zijn duizenden collega-vliegers in de burgerlucht vaart in de bedrijvers van hi-jacking bepaald geen helden maar veel eer der geestelijk labiele misdadigers kocht, van de originele nog geen 70.000. Als het om jazz, folklore, flower power, protest- of psy chedelische songs gaat, geven de Italiaanse platenkopers niet thuis. B. en w. van Haarlem hebben een verontruste brief ontvangen van het protestants-christelijk raadslid ir. S. H. Ringma over de mogelijke vestiging van een nieuw bordeel in de Haarlemse Begijnenbuurt, die op dat gebied al een zekere naam heeft. Als het zo was zou hij krachtige tegen maatregelen verlangen. De heer Ringma schreef zijn brief naar aanleiding van het tweehonderd- vijftigjarig bestaan van een christelijke verzekeringsmaat schappij, die daar in de buurt ge vestigd is en die toevallig De Vrijwillige Liefdebeurs heet. Het raadslid gelooft dat de gezinsom standigheden van de huisbewaar der van deze instelling in gevaar zouden komen door de intocht van nieuwe prostituees. Volgens de Haarlemse zedenpo litie is er geen nieuw bordeel op komst. Uitbreiding van de huidige nering wordt hardnekkig tegen gegaan. Vorig jaór zouden Am sterdammers belangstelling heb ben gehad voor de stichting van een nederzetting in de Korte Be gijnstraat: de politie wist daar een stokje voor te steken. Italianen schaffen zich minder grammofoonplaten aan en geven hoofdelijk minder geld aan mu ziek uit dan welk ander volk in Europa, Operahuizen geven hon derden kaartjes weg om' te zorgen dat de zalen redelijk bezet zijn en de schijn op te kunnen houden van een gezonde stand van zaken. Met uitzondering van gast-ster- ren op de operaplanken treden er in Italië weinig buitenlandse fi guren van topklasse op. Muziek mensen zijn van mening dat er slechts één Italiaanse ster van werkelijk internationaal formaat bestaat op het ogenblik, en dat is de zangeres Renata Tebaldi. In Rome werden de Ameri kaanse popzanger Tony Bennett en de Engelse brenger van folk songs Donovan uitgefloten. Voor Italiaanse liederzangers en schrijvers was dat een teken aan de wand: geen geëxperimenteer! Zij komen met Italiaanse versies van Amerikaanse en Engelse hits. Inheems idool Gianni Morandi won een tv-zangconcours met Scende la pioggia (The rain co- mes down); van de Italiaanse versie werden 500.000 platen ver- In 1951 trad hij in dienst bij de KLM als co-pilct cn sinds '58 vliegt hy als gezagvoerder, eerst op de Vickecs Viscount, later op de Lock heed Elcctra en nu op de DC-9. Het dienen van het vliegersbelang zat heir, ook al vroeg in het hloeë cn na andere bestuursfuncties in de Ver eniging van KLM-vliegers (sinds enkele jaren Vereniging van Ncder- ADVERTENTIE) (Adv.) In Winsum (Noord-Groningen) is de eerste raadsvergadering ge houden, waarbij dorpelingen vrij het woord mochten voeren over gemeentezaken. Er werd druk ge bruik van gemaakt. Burgemees ter J. P, Miedema leidde de debat ten in gemoedelijke trant; het ging over schooltelevisie, recrea tie, gemeentewapens, plannen voor een jeugdgebouw, straat- en rioleringsbelasting. Na afloop waren zowel inwoners als raads leden in hun schik. Er v/as alleen één wethouder die liever gezien had dat de Winsummers bij hem thuis waren gekomen, om de pro blemen bij een kop koffie te be spreken. (ADVERTENTIE) Waar werd een open deur ooit forser ingetrapt! MET DIRK VAN DEN BROEK DE SENSATIE VAN HET JAAR! VLIEGREIZEN V.A. 125,— Middagvlucht - dagvluchten t v.a. S150,— i I Internationale Reisorganisatie (ADVERTENTIE) OLIFANT HEEFT SJANS, Er is een Olifant die het bij dc dames goed doet. Olifant Vieux. Een mannend rank? Ongetwijfeld, vooral in een echt cognacglas. Maar in een hoog glas met Tonic of Coia gaat'ic cr bij de dames als long-drink in als koek. Omdat Olifant Vieux zo zacht, zo sympathiek en zo geurig zuiver 's! Adv.) .Afgelopen weken heb ik met een kweker gesproken over onbe zette nesten eieren. Ook deze vriend verdedigde een stelling welke naar mijn mening uiterst aanvechtbaar was. Hij vertelde mij als' hij een onbezet nest eie ren aantrof, dart verstoorde hij op de 7e dag het broeden, trok de pop de staart uit, liet de man weer toe en het volgende legsel is dan wel bezet. Natuurlijk lean het tweede legsel dan toet bevrucht zijn, dat geef ik graag toemaar dat dit alleen het gevolg is van het uittrekken, der staart wil er bij mij niet in. Op dit punt zijn we het zeer beslist oneens met elkaarIeder onzer mag gerust zijn eigen mening hierover heb ben. Mijn opvatting hierover is echter dat elk levend wezen vol- maakt wordt geschapen met alle eigenschappen, ook met die wat betreft de voortplanting. Zo dus ook onze vogels met een staart, welke dienst doet voor richting en evenwichtsbepaling. Dat de staart een eventuele bevruchting i»i de weg zou staan kan ife helaas niet geloven, volgens mij betvyst zij juist goede diensten voor de balans van deze vogel en zeker bij de bevlieging". (Uit VogcLvreugd, blad van de Alg. Ned. Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming, jan. nr.) D-TOURS N.V. Amsterdam, Bilderdijkstraat 126, tel. 020—122758—169449. Amsterdam Osdorp, Tussenmeer la, tel. 020—195801. i Rotterdam, G. J. Mulderstraat 6, K tel. 010—231300. lees ook a.s. maandag maar wel geestelijk bega pie au teurs nu nog iets doen? Ze kun nen in elk geval aankondigen dat alle uit Zuid-Afrika aan opvoe- rïngsrecht ontvangen bedragen door hun rechtstreeks overge maakt zullen worden aan bij voorbeeld het Defence and Aid Fund of een soortgelijke instel ling. En daar zal de Boerenrepu bliek dan wel op antwoorden met ccn tijdelijke blokkade van die gelden, of iets dergelijks. Want in dat land is het recht er voor de regering, de regering is er niet voor hel recht. Maar wat mij eigenlijk nog liet meeste verbaast, is dat er naar aanleiding van zo'n bericht geen protesten losbarste». Waar blijft bijvoorbeeld het protest van de PEN, de schril versvereniging (In ternationaal} voor het vrije woord? Want de vrijheid van woord houdt niet alleen in dat je mag schrijven wal je wilt, maar ook dat jc het magpubliceren waar je wilt, of publikatie (en uitvoering) naar uitsluitend eigen goeddunken mag tegengaan. Paus Als niet-roomse zal ik van die kerk ook nimmer Iets gaan be grijpen. Volgens de Volkskrant heeft de paus zich weer eens uit gesproken voor het celibaat cn heeft hij by die gelegenheid de priesters gewaarschuwd. Ak koord, ook een gewaarschuwd priester telt voor twee en die verdubbeling heeft de kerk wel nodig nu er zoveel dienaren ver dwijnen. Maar de paus heeft niet alleen gewaarschuwd tegen op heffing van het celibaat, HU is ook van mening dat het uitoefe nen van een werelds beroep, het dragen van wereldse kleding, het bezoeken van bioscoop en schouwburg en sociale en politie ke activiteit „nieuwe onaan vaardbare meningen en praktij ken" zijn. Hoe nu? Regelmatig zie ik in schouwburgen nonnetjes en paters op de eerste rijen zitten. Mag dat opeens niet meer? Dat wordt dan óf een klap voor hel Nederlands toneel (vooral voor Globe) of een klap voor de kerk. ker van Verkeer en Waterstaat fn de Kamer geantwoord dat de PTT inderdaad brieven met „por nografische" inhoud opent, in twijfelgevallen na overleg met de officier van justitie. Volgens mi nister Bakker wordt hierbij niet het briefgeheim geschonden, aan gezien het de PTT slechts gaat om de juiste heffing van douane rechten. Zuid-Afrika is een land waar ze recht in soorten hebben. Recht voor blanken, recht voor zwarten en dan ook nog recht voor blan ken die het niet met de apart heidspolitiek eens zijn. Het recht is er dus een soort waspocder op de supermarkt. Nu heeft dc rech ter in Pretoria de derde keus van het recht weer eens toegepast in verband met de auteursrechten van een aantal Amerikaanse schrijvers en componisten. De makers van de musicals West Side Story, Anatevka (Fiddler on the roof) en De man van Ia Man- cha, wilden namelijk geen toe stemming geven voor de opvoe ring van hun geestelijk eigendom, omdat de opvoeringen onder apartheidswettên zouden vallen. Een heel logische en gezonde stellingname, vooral omdat de ge noemde musicals toevallig alle drie handelen over de strijd tus sen „underdog" en „ovcr-dog". Maar de Zuidafrikaanse rege ring weet wel een antwoord op zulke rebelse standpunten. Enkele jaren geleden al knutselde ze een wetje in elkaar waarin bepaald. Het gaat hier voornamelijk om poststukken uit Denemarken, waar de verspreiding van porno grafie sinds kort niet meer straf baar Is. (ADVERTENTIE) werd dat buitenlandse stukken ook zonder toestemming en tegen de zin van de auteurs opgevoerd kunnen worden, als maar een re delijke vergoeding betaald wordt. Vrijwel overal ter wereld is het auteursrecht opgebouwd uit twee lagen. Eerste laag: het materiële recht, tweede laag: het morele recht. De Zuidafrikaanse bijzon dere wetgeving heeft niet anders gedaan dan het schrappen van deze tweede laag. Dat is wel by- zondcr onrechtvaardig, omdat het materiële recht van de auteur voortkomt uit het morele en niet andersom. Kunnen de aldus niet materieel Waarschijnlijk slippen minister Bakker en zjjn PTT hier inder daad net door een maas in de wet. Maar dan zouden we die maas toch moeten diehtmazen, want ook de liefhebbers van sex hebben hun grondwettelijke rech ten op de beslotenheid van het briefcouvert. Sex voltrekt zich meestal binnenskamers en bloot binnensbrlefs. De PTT gooit toch ook niet alle slaapkamerdeuren open om te constateren of de te lefoonrekening wel betaald is? Uit het Haarlems Dagblad le ren we, dat nabij het Ichthusly- ceum in Enschede een kraai huist die blaffen kan. Een aanhankelij ke vogel die 2ieh speciaal aange trokken voelt tot de 15-jarige ly- ceïste Willie Cornelisse. Als ze naar huis gaat vliegt de kraai mee van lantaarnpaal tot lan taarnpaal. Willie's verklaring: „Ik denk dat hij vroeger gevan gen gezeten heeft in de buurt van een hond waarvan hij heeft leren blaffen Op vragen van het kamerlid Ocle (PvdA) heeft minister Bak- ERNST VAN ALTENA

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 4