Ont we rp-program CHU socialistisch' VROUW VERONGELUKT ÏN AUTO OP OVERWEG Zweed (23) bekent reeks diefstallen uit zeeschepen DS VAN DER HOEVEN TERUG NAAR ISRAEL DRS. D. SCHOUTEN DREIGT MET UITTREDEN OP VERGADERING UNIERAAD EN JONGERENBESTUUR: Studentenpastores Amsterdam noemen verklaring bisschop 'vriendelijk minimum' PPR -voorzitter mr. Jurgens beveelt FJG-kandidaten PvdAbestuur aan Boete van 250 voor echtpaar Boetes wegens tekst 'Johnson oorlogsmisdadiger' Buit van 20.000 en schade van 40.000 gulden bij roof juwelen Eindhoven Nieuw bestuur NSR vraagt coinmissie- Andriessen opdracht terug te geven Vrage7 Kn"»°v over railvervocr radio actieve stoffen 'Israël-actie wekt stroom reacties' Jongen (11) gedood bij val van trap Vier gewonden bij burenruzie over honden Danszaal in Tilburg door brand verwoest BUIT IN HAVEN AMSTERDAM: 100.000 Spa Carel Hugo geen troonpretendent O.-Duitsers schieten op Westduits schip De Goede (D'66) wil snel over hogere accijnzen worden ingelicht Opening Jaar beurs op zondag was succes Betoging zonder in Eindhoven Keuze uit meer mogelijkheden bepleit bij straftoemeting pag. 4-- maandag 3 maart 1969 AMSTERDAM, maanilasr (ANP, KNP) De vier Amsterdamse stu dentenpastores zün blU met de erken ning van de experimentele studenten- ecclesia door de bisschoppen, maar zien hierin toch slechts ccn voorlopige oplossing, een „vriendelijk minimum". In de Amsterdamse studentenparochlc zal voortaan twee keer per zondag een liturgische woorddienst worden ge houden naast de eucharistievieringen zoals die gebrulkelUk waren. Huub Oosterhuis verklaarde giste ren in een toespraak, die hij tijdens alle diensten hield namens de vier pastores, dat het conflict met de bis schoppen en de reacties daarop de paBtorcs hadden bevestigd in hun roe ping „of liever beroep". Na de verklaring van donderdag j.l. van bisschop Th. J. Zwartkruis die de experimentele ecclesia mogelijk maakt „slaan wij", aldüs de heer Oosterhuis, „als het ware aan een nieuw begin. De bisschop erkent en respecteert ons experiment. HO draagt de verant woordelijkheid op aan een begelei dingscommissie". Hij deed een beroep op allen om de verklaring van de bis schop te steunen. Tot slot verzekerde Huub Ooster huis, dat de studentenpastores onver minderd streven naar een hechtere samenspraak met de gemeente, die misschien meer dan vier voorgangers zou moeten krijgen- „Wij willen nog consequenter een kritische centrum zijn, als een vrijplaats die zich keert tegen iedere machthebberij, zonder angst voor publieke opinie en op vele gebieden ingaand tegen ambtenarij, als een nieuwe tvperlng van een oud ideaal", aldus de heer Oosterhuls. UTRECHT, zaterdag (ANP) Mr. E. Jurgens, voorzitter van de Politieke PartU Radibalen beeft In het congres- ntiminer van het blad De Kapitalist, orgaan van de Federatie van Jonge rengroepen in de PvdA (FJG) de bel de FJG-kandidaten voor het nieuwe PvdA-beBtuur Reins ter Beek cn Jan Nagel, aanbevolen. Mr, Jurgens schrijft in het blad dat de PPR de komende tijd ln gesprek ken met de PvdA over politieke ver nieuwing langs de weg van de pro gressieve concentratie het liefst te maken heeft met vernieuwende ele menten in deze partij, t.w. de verte genwoordigers van de jongeren. In De Kapitalist is voorts een dub bel interview opgenomen met kandi daat partijvoorzitter A. Vondeling en (kandidaat-) vice voorzitter André van der Louw. De laatste zegt van mening te zijn dat Nieuw Links op het congres dat volgende week donderdag begint, aan Invloed zal winnen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag Het Amsterdamse gerechtshof heeft van morgen de heer O. M. Boetes, lid van de Eerste Kamer voor de PSP, en diens echtgenote C. P. Boetes-de Rid der, ieder veroordeeld tot een boete van 250 „wegens belediging van een bevriend staatshoofd". De procureur-generaal bij het Hof had twee weken geleden in hoger be roep een week gevangenisstraf tegen de senator en een boete van 300 te gen diens echtgenote gevorderd- Hel echtpaar was in december van het vo rig jaar door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot 250 boete en was te gen dit vonnis in beroep gegaan. Johnson Het echtpaar Boetes had in maart 1968 voor de ramen van hun woning in Heiloo pamfletten gehangen mot het portret van president Johnson en de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger", met daaronder in kleine letters een ci taat van prof. B. Delfgaauw: „Geme ten naar de maatstaven van de pro cessen in Neurenberg en Tokio zijn Johnson, zijn naaste medewerkers en generaals, oorlogsmisdadigers." Bovendien was hun ten laste gelegd dat ze een hoeveelheid van deze pam fletten in voorraad hadden en ver spreid ln hun woonplaats en elders in het land. UTRECHT, maandag (ANP). Drs. D. Schouten uit Waalwijk heeft zaterdag tijdens ecu vergadering in Utrecht van de Unieraad van de CHU en van de landelijke bestuursraad van de CH-jongeren- organisatie over de ontwerpen voor nieuwe politieke en beginsel programma's verklaard, dat hij ,.om des gewetens wille" uit de Unie zal treden wanneer deze programma's ongewijzigd zullen worden aanvaard. Drs. Schouten, die lid is van de centrum-gespreksgroep die de laat ste jaren herhaaldelijk bezwaren heeft laten horen tegen de politieke koers van de CHU, meende dat de programma's een sterk vrijzinnige en socialistische inslag hebben. Hij had als lid van de werkgroep voor het politiek programma reeds een minderheidsnota uitgebracht, waarin hij stelling nam tegen de voorstellen van de rest van de com missie. Tijdens de vergadering werd het dagelijks bestuur van de CHU gemachtigd een groot aan tal punten uit de ontwerp-pro- gramma's in hun huidige vorm voor te leggen aan de algemene vergadering van 17 mei voor een eerste plenaire bespreking. Op andere punten werd gevraagd om enkele wijzigingen in de tekst, zoals bij de paragrafen over on derwijs en jeugdwerk, waar werd aangedrongen op meer concrete uitwerking van de voorstellen. Kernkabinet Oud-minister van justitie mr. Y. Schol ten toonde zich een tegenstander van het voorstel in het ontwerp poli tiek programma om de departementa le taakverdeling te herzien en een kernkabinet van vijf ministers in te voeren. HU vrocff zich af of het fysiek mogcRjk Is het brede terrein van zo'n overkoepelend departement te over zien en za# grote moeilijkheden bU Je praktische werking. Een minister zou in het voorgestelde systeem, aldus mr. Scholten, alleen de verantwoordelijkheid hebben voor de coördinatie en in feite minder belang rijk zijn dan de staatssecretarissen die ieder verantwoordelijk zijn voor een stuk eigen beleid. Hevige kritiek werd door de aanwe zigen geleverd op het hoofdstuk over heidsfinanciering. Het ontwerppro gramma telt 61 bladzijden wensen en een halve bladzijde prioriteiten, zo werd opgemerkt, terwijl er slechts an derhalve bladzijde gevuld is met richtlijnen over de financiering van dit alles. Belastingverhoging In het programma wordt belasting verhoging aangegeven als één van de middelen om de overheidsuitgaven te dekken. Hierbij worden genoemd „enige verhoging" van de vennoot schapsbelasting en verhoging van de omzetbelasting. Zaterdag werd aange drongen op meer uitgewerkte voor stellen betreffende de inkomens- eo vermogenspolitiek en de belastingpoll- tiek en op een paragraaf over de be steding van overheidsgelden, gesplitst naar landelijk, provinciaal en gemeen telijk niveau. Bij de bespreking van de paragra fen over de buitenlandse politiek, waarin wordt gevraagd om vergroting van de ontwikkelingshulp en wordt gepleit voor erkenning van de DDR en de Oder-Neissegrens, kwamen vooral de CH-jongeren met nieuwe voorstal len. Zij toonden 2leh tegenstanders van het handhaven van Portugal en Griekenland in de Nato en hechtten veel waarde aan pogingen tot overleg tussen het Warschaupact en de Nato. De vergadering de eerste van de Unieraad die In het openbaar werd gehouden werd zaterdag bijge woond door de CH-leden van het ka- blnct-De Jong, minster mr. H. K- J. Beernlnk van binnenlandse zaken, staatssecretaris dr. R. J. H. Krulslnga van sociale zaken en volksgezondheid en staatssecretaris mr. O. van Veen van binnenlandse zaken. {Van onze correspondent) EINDHOVEN, maandag. Drie mannen hebben zondagmorgen om streeks half acht een overval gepleegd op de juwclierszaak van de heer N» de Jong aan de Hermanns Boexstraat in Eindhoven. ZU maakten voor 20.000 gulden aan juwelen bult en richtten voor 40.000 gulden schade aan andere artikelen aan. Zij verschenen, bij de juwelierszaak in een gestolen auto, die later in Eind hoven is teruggevonden. Met 'n auto- krik, die óp de plaats van de overval werd achtergelaten, sloegen zij de eta lageruit in, waarbij de alarminstallatie gedeeltelijk werd vernield. De daders verdwenen met hun auto vla het 18 Septemberplein. In de wagen is later een van ae geroofde broches gevon den. Getuigen hebben de betreffende auto zaterdagavond gesignaleerd in de buurt van een juwelierszaak op de Demer in Eindhoven, niet ver van de zaak die werd beroofd. UTRECHT, maandag (ANP). Het nieuwe bestuur van de Neder landse Studentenraad, dat zaterdag In Utrecht werd benoemd, heeft de com- missie-Andriessen, die voorstellen voorbereidt voor een nieuw systeem van de studiefinanciering, gevraagd haar opdracht terug te geven aan mi nister dr. G. H, Ver Inga van onderwas en wetenschappen. Indien de commis sie daar niet toe kan besluiten, zou den de leden van de commissie indivi ducel kunnen aftreden. Het nieuwe NSR-bestuur staat on der voorzitterschap van de Nijmeegse rechtenstudent Wllfried Uit terhoeve en is evenals het voorgaande be- stuur-Bomhoff door de SVB samenge steld. Het bestuur bestaat verder uit J. van Olvcn (penningmeester), H. Lamers enH. Sips (onderwijs), J Mulder (onderwüsfront), R. Hulken berg en T. van der Valk (sociaal), G Tabbes (buitenland), E. de Lange (pers. actie) en .1. Visser. Het bestuur heeft bezwaren tegen de werkwijze van de comm'ssie-An- drlessen. Er is reen openbaarhe'd van vergaderingen, er 's reen mogelijkheid alternatieven in discussie te brengen en er zjjn geen garanties voor een verantwoord en democratisch gebruik van eventuele studieresultaten. Dit al les staat, aldus het NSR-béstuur, een principiële ^en openbare discussie over de problematic van de studiefinancie ring in da weg. (Van onzè Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. De Twee de-Kamerleden drs. H. M, Franssen en ir. S. A. Posthumus (PvdA) heb ben de staatssecretarissen van verkeer en waterstaat en van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd, of en welke gevaren er kunnen schui len in ongelukken bij het vervoer per rail van radio-actieve stoffen. Naar aanleiding van de brand in de goederenwagon in Akkrum, vorige week, waarbij een zending radio-ac tieve stoffen licht werd beschadigd, informeren de Kamerleden naar de maatregelen die zijn of worden geno men ter bescherming tegen de gevol gen vèn dergelijke ongelukken. J, W. van der Hoeven en zijn vrouw bij hun vertrek op Schiphol SCHIPHOL, maandag (ANP) Na een verlof van twee maanden, in ons land, is de 28-jarige ds. J. W. van der Hoeven samen met zijn Arabische vrouw teruggekeerd naar zijn standplaats: de graftuin van Jezus Christus in de voormalige Jordaanse secto-r van Jeruza lem. Twee weken geleden begon ds. Van der Hoeven In de dagbladen zijn „dienst aan Israël"-act!e. Dat was niet zo maar een adhaesie-actie („Aan de latente sympathie van Nederlanders heeft Israël op zich zelf niets"), maar het begin van werkelijk effectieve steun. „We hebben in de afgelopen tien da gen 20.000 tot 30.000 reacties ont vangen," aldus ds. Van der Hoeven, „en de stroom duurt nog voort. Bo vendien heb ik enkele honderden brieven ontvangen, waarvan er vele werkelijk ontroerend zijn. Al deze mensen gaan we per folder en sten cil opwekken daadwerkelijke steun te verlenen". In dit verband dacht hQ met name aan d? schatten, die bestrijding van de ergste armoede onder de Arabieren vergt in de thans door Israël bezette gebieden Tot nu toe komt die. last geheel op de schouders van Israël. Het Is vooral de Ingekankerde, onre delijke en ogenschijnlijk haast onuit roeibare haat, die hij als grootste obstakel voor een oplossing te lijf wil gaan. Tolerantie voor die haat kent bU hem geen genade „Ieder een d:e deze haat op zogenaamd ge nuanceerde wijze poogt te begrijpen of te vergoelijken moet zich realise ren, dot hij de Arabieren daarmee geen dienst bewijst". „Ik noem het ook niet pro-Arabisch. Het enige gevolg kan immers slechts een nieuwe oorlog zijn met een nieuwe slachting onder de Ara- bischp troepen. De Arabieren zelf hebben nog nimmer iets teruggeno men van hun dreigementen, dat al- 'een totale vernietiging van alle Jo den in Israël aanvaardbaar is". Ds. van der Hoeven kan evenmin de vaak verkondigde opin es billijken, dat Israël eerst maar eens de reso lutie van de VN van 196? moet ac cepteren en de bezette gebieden moet ontruimen. „Vergeet ni^t, dat Israël bij resolutie van diezelfde Verenigde Naties in 1948 als staat in het leven Is geroepen, dat ook Rus land die resolutie, waarbij Palestina werd verdeeld, heeft ondertekend, maar dat de Arabische staten de-e n-mmer hebben willen erkennen In Israël zelf bestaat geen echte haat tegen Arab'eren. De Israëliërs wil len voor de Arabieren alles doen, maar in deze oorlogssituatie heeft Israël daartoe geen gelegenheid". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, maandag. De 11-jarige Joh. Kloet is gistermidda; overleden na een val tn het trappen' huis van de Jan Evertsenflat aan de Aert van Nessstraat. De jongen ver loor zijn evenwicht toen hij van de trapleuning wilde afglijden. Hij viel ruim tien meter lager op de betonnen vloer van de hal. Het slachtoffer Is met spoed naar het academisch zie kenhuis Dijkzigt gebracht, maar bleek bö aankomst te zijn overleden. Zeven arrestaties na schiet- en steekpartij (Van een onzer verslaggevers) IJSELSTEIN, maandag. - BÜ een burenruzie in IJsselstefn zün in de nacht van zaterdag op zondag vier personen gewond, van wie één ernstig door een schot in de buik- De politie heeft zeven arrestaties verricht- De vechtpartij ontstond naar aan leiding van een meningsverschil tus sen de families De V, en C. wonende in woonschepen in de Zand punt te Achthoven onder Usselstein, over -de ontmoetingen van de reu van de fami lie De V. met de loopse teef van de famüie C. Omstreeks een uur 's nachts ver voegde W. H. J. de V. (22) zich samen met zijn vriend G. H. S. (29) uit Utrecht bij het woonschip van de fa milie C, Zij gooiden ruiten in en ver nielden de deur van het woonschip. Omstreeks kwart over drie kwamen de mannen terug in gezelschap van A, F. van W. (26) en J. P. (21) uit Utrecht. De familie C. had inmiddels de familie Van M. gemobiliseerd, be staande uit o,*»r.. J. N. van M, (42) en J. van M. (17). Belegerd Bij de vechtpartij die hierna ont stond Jlep -van de belegeraars G. H. S. een gebroken arm en een snijwond in de buik op. A. F. van W. kreeg een grote wond aan zijn achterhoofd. Van de „belegerden" werden gewond de 17-jarige J. van M. door een schot in zUn bulk. Het schot is waarschijnlijk afgevuurd door G. H. S. Voorts l!ep -T. N. van M, een snee in zijn bn'k on. Tijdens dp vechtpartij werd aan belde zijden gescholen met buksen. De zeventienjarige J. van M. is op genomen ln het ziekenhuis te Oude- water. Hij werd naar het ziekenhuis gereden door zijn aanstaande zwager F. A, P. (18) uit Linschoten, Hun auto achtervolgd door de „belegeraars" vloog te Willeskop uit de bocht en sloeg vijfmaal over de kop. De be stuurder werd hierbij gewond en is naar het ziekenhuis gebracht. TILBURG, maandaï (ANP) Een uitslaande brand heeft zondagavond in Tilburg in een half nur tfld een concert-danszaal achter een café aan het Smidspad geheel verwoest. (Van onze correspondenten) WAARLAND, maandag. Op een niet beveiligde overweg in Waar land, gemeente Harenkarspel, is zaterdagmiddag om half vijf de 24-jarige mevrouw M. Kaan-Stammes uit Kolhorn dodelijk veron gelukt bij een aanrijding van haar auto door de sneltrein Den Hel- der-AIkmaar. De bestuurster werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De auto werd over een lengte van een kilometer door de trein meegesleurd. AMSTERDAM. De 28-jarige kan toorbediende F. C. A. de Bont werd zaterdagmiddag om kwart over vijf op de Middenweg in Amsterdam- Oost dodelijk gewond bij een aan rijding met een personenauto, De voetganger, die volgens de politie onvoorzichtig zou zijn overgestoken, werd met ernstige hoofdwonden nanr het Wilhelmina Gasthuis ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. AMSTERDAM. De 21-jarige L. G. B. werd gisterochtend om tien voor twaalf op de Koninginneweg in Amsterdam ernstig gewond nadat hij met zijn auto uit de bocht was gevlogen. De jongeman zou met zeer hoge snelheid de bocht, die de Koninginneweg ter hoogte van de Emmalaan maakt, zijn ingegaan, Hij verloor daarbij de macht over het stuur, slipte en ramde achtereenvol gens drie geparkeerde auto's. Het slachtoffer werd met ernstige hoofdwonden in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De materiele schade is groot. AMSTERDAM. De 52-jarige A. van der Zon uit Lelden, die donder dag j.l. door de gladheid op de Haagseweg in Amsterdam slipte en met zijn auto in een sloot terecht kwam, is gisteren m een ziekenhuis in de hoofdstad aan zijn verwondin gen overleden. MAARSSEN. Zaterdag tegen één uur is op rfjksweg twee tussen Am sterdam en Utrecht, onder de ge meente Maarssen, een personenauto tegen een boom gebotst, vermoede lijk als gevolg van een klapband. De 65-jarige mevrouw H. Opheij-van Eerd uit St, Üedenrode kwam daar bij om het leven. Haar 35-Jarige zoon G, TA. Opheij, die de auto be stuurde, werd ernstig gewond en> overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. EIBERGEN, De 24-jarige J. W. Tenniak uit Eibergen (Gld.) is za terdagavond op de Burg. Wilhelm- weg in zijn woonplaats verongelukt. Hij reed met zyn bromfiets op het rijwielpad toen een autobus rechts afsloeg .naar het busstation en de bromfietser geen voorrang verleen de. DIESSEN. De 4-jarige Katharlna van Gils is zaterdagmiddag op de Tongelreseweg in Diessen (N.-B.) nabij haar ouderlijke woning veron gelukt. Zij stak achter een gepar keerde auto de wegtover en werd aangereden door een passerende personenauto. WINSCHOTEN, In de nacht van zaterdag op zondag is door onver klaarbare oorzaak een personenauto op de weg van Wedde naar Vlagt- wedde geslipt en tegen een boom gereden. De 33-jarige A. Bakker uit Zwartemeer overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Twee andere inzittenden werden licht ge wond. TEGELEN. In de Muntstraat in Te- gelen is zaterdag een personenauto, bestuurd door L, P. uit Belfeld, in de flank aangereden door een per sonenauto, bestuurd door J, J, uit Venlo. De 24-jarige mevrouw A. Peeters-Dirkx, die naast haar man in eerstgenoemde auto zat, werd bij deze botsing zo zwaar gewond dat zij enkele uren na het ongeval in het ziekenhuis in Tegelen is overle den. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. De recherche van de rijkspolitie te water in. het district Amsterdam heeft vrijdag de 23-jarige Zweedse fotograaf E. F, uit Malmö gearresteerd, die er van wordt verdacht in de afgelopen twee jaar uit zeeschepen in de Amsterdamse haven een bedrag van tenminste 100.000 gulden te hebben gestolen. De Zweed heeft volgens de poli tie een bekentenis afgelegd. Hij wordt morgen voorgeleid bij de officier van justitie. De politie heeft het sterke vermoeden dat de man ook in Rotterdam, het Botlekgebied en andere Europese havens op grote schaal gelddief- stallen heeft gepleegd. Vrijdag heeft de rijkspolitie een te lexbericht doen uitgaan naar Interpol en O.IO. de politie ie Rotterdam, waar- In de arrestatie wordt vermeld en waarin wordt gevraagd na te gaan of de man in de desbetreffende haven plaatsen geld kan hebben ontvreemd, De Zv/eed werd aangehouden toen hy zijn slag wilde slaan aan boord van de in. de Amsterdamse haven lig gende Noorse tanker Vestbav, Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van een hoeveelheid Braziliaans geld. In een hotel ln Den Haag, waar hij logeerde, werd 5000 gulden aan zgn. boordgeld (alleen bestemd voor Intern gebruik) gevonden, afkomstig van diefstal van een Duits schip. Scheepsbrandkast Op een persconferentie zaterdag middag heeft de heer M. de Rutter, districtscommandant van de rijkspoli tie te water, gezegd dat de Zweed de diefstallen voornamelijk pleegde op Noorse schepen en het daarbij voor zien had op de scheepsbrandkast in de hot van de kapitein. De man placht zich normaal aan boord te begeven, steeds tijdens etens tijd. Hij kon er dan vrijwel zeker van zijn dat de kapitein 2ich in de mess bevond. Voor het geval van ontdek king wapende hij zich met een bun deltje camouflagepapieren, die het voorwendsel, dat hij een employé was van een scheepswerf, waarschijnlijk moesten maken. Eenmaal in de hut van de kapitein ging hy op zoek naar de sleutel van de kluis. De heer De Ruiter deelde mee, dat de Zweed, zoon van een handelaar in mineralen, zich placht op te houden i: de mondatnsle kringen aan de Franse Rivièra. Zodra hy in geldnood was, stap'e hy op het vliegtuig om in een Westeuropese havenstad, volgens het beproefde, procédé aan geld te komen. O.m. was'hij, meent de politie, actief ln Antwerpen, Duinkerken, MalmÖ, Kopenhagen, Londen, Hamburg, Am sterdam en het'Botlekgebied. Circulaires Na de eerste aangifte van gelddief- stal in de Amsterdamse haven, in ok tober 1966, startte de rijkspolitie te water onder leiding van adjudant G. Dolman, een. onderzoek dat na de vol gende aangifte werd uitgebreid. Ojn, liet de politie aan boord van Noorse schepen circulaires verspreiden waar in voor de man werd gewaarschuwd. Kapiteins en reders werden afzonder lijk ingelicht, terwyi een aantal Noor se schepen speciaal werd bewaakt met behulp van elektrische apparatuur. Hoe moeilijk grijpbaar de man was, illustreert volgens de politie de dief stal aan boord van een Noorèe tanker, waar de Zweed ondanks het feit dat er circulaires waren rondgedeeld, een stewardess om de tuin. leidde en een bedrag van 14.000 gulden buit maakte. MADRID, maandag (AFP). Vol gens de Spaanse regering zijn de leden van de familie Van de Bour- bon-Parma geen Spanjaarden. In een schriftelijk antwoord op vragen van vier Carlistische afgevaardigden in het parlement zegt de regering, dat prins Xavier de Bourbon-Parma „bij talloze gelegenheden handelde en sprak als een Fransman", Prins Carel Hugo is „een Franse staatsburger, die ziin militaire dienst vervulde in Frankrijk, waar hij in 1952 tot on der-luitenant werd benoemd", aldus de verklaring. Voor de Spaanse regering is de Car listische tak die aanspraak op de troon maakte, jn 1938 uitgestorven met de dood van prins Alfonso. De huidige pretendenten Xavier en Carel Hugo zullen dus geen recht op de troon hebben, aldus het antwoord. GLÜCKSBURG, maandag (Reuter, DPA). Een Qostduitse patrouilleboot heeft zaterdag schoten gelost op de ruim 250 ton metende Westduitse kunstvaarder Wallo die met een de fecte machine ronddreef in de bocht van Lübeck. Eerst loste de Oostduitser een waarschuwingsschot voor de boeg van de Wallo en daarna werd het vuur op het schip geopend. Drie ko gels troffen de mast en de boeg. Nie mand werd gewönd. Nadat de machi ne gerepareerd was, zette de Wallo zijn reis voort naar Zweden. Van Westduitse zijde is meegedeeld dat de Wallo mogelijk in de territoria le wateren van Oost-Duitsland terecht was gekomen toen het schip door de parouilleboot onderschept werd. (Van ome Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. Het Tweede-Kamerlid A. de Goede (D'66) wil dat de minister! van financiën en van economische zaken vóór 12 maart de Kamer inlichten over de omvang van de voorgenomen verhoging per 1 juli van de accijnzen en over eventue le andere belastingmaatregelen. Het Kamerlid wij ook welen, in welke mate deze verhogingen de kosten van levensonderhoud zullen doen stagen. De heer De Goede informeert ver der bij de minister van financiën hoe veel de schatkist dit jaar meer gaat ontvangen en meer moet uitgeven tengevolge van de prijsstijgingen, die belangrijk hoger was dan is voorzien. Ook wil hij weten svelk effect de ho gere winstmarges zullen hebben op de belastingopbrengst. Ook op deze vragen wil het Kamer lid antwoord vóór 12 maart, omdat de begroting van financiën ln de Tweede Kamer wordt behandeld. UTRECHT, maandag (ANP) De Internationale Voorjaarsbeurs voor Gebruiksgoederen en de vakbeurzen Film en Folo, Verlichting, Macroshop en Karwei, die zondagochtend in Utrecht zijn geopend, hebben van het begin af een grote drukte moeten ver werken. De toeloop was by de opening nog nooit zo groot, aldus de Jaarbeurs. Reeds om half tien, een half uur voor de openstelling, stonden veel kooplus tigen en nieuwsgierigen bij de toe gangsdeuren van de beurzon te wach ten. De Jaarbeursleiding heelt lang geaarzeld zich aan tc passen by de in ternationale ontwikkeling, waar open stelling van vakbeurzen op zondag al lang gemeengoed iï. Gisteren bleek duidelijk dat hier velen een groot voordeel zien in de zondagsapetiing. Vooral de kleinere detaillisten, die de beurs vrijwel nooit op een werkdag kunnen bezoeken, waren nu in de ge legenheid 2ich ,van allerlei nieuwe ontwikkelingen en vooral van de prij zen (in verband met de BTW) op de hoogte te stellen. Ook de belangstelling uit het bui tenland was groot. Binnen een kwar tier na de opening hadden zich al rond 30 buitenlanders b(j de buiten landse dienst van de Jaarbeurs ge meld. Het waren vooral Duitsers, die gewend zyn beurzen op zondag te be zoeken, maar ook Fransen, Beigen en Engelsen toonden hun belangstelling. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, maandag. Hoewel zjj daartoe van het gemeentebestuur geen vergunning hadden gekregen, hebben een 100-tal SVB-ers en leden van de Rode Jeugd zaterdagmiddag in Eindhoven een demonstratie gehouden legen de vestiging van een tweede Philipsfabriek in Griekenland. Bij het Lampenmaakstertjk, een monumentje op de Emmasin?el bij de Pbüipsfabrieken, werden bloemen ge legd en het Wilhelmus en de Interna tionale gezongen. De Eindhovense po litie greep niet in. Wel werden van de demonstranten door de politie foto's gemaakt. De tocht verliep rustig. Er werden enkele rook bommetjes gewor pen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. De rechter moet b(j het opleggen van straf de keuze krijgen uit meer moge lijkheden dair hem thans ten dienste staan; onder meer teneinde toepassing van onvoorwaardelijke gevangenis straf te beperken. Dit was zaterdagavond aan het slot van het tweedaags congres over straf toemeting m Den Haag de memng van de merendeels uit studenten en juridi sche faculteiten bestaande bezoekers. Het congres achtte voorts specialisatie van de strafrechter noodzakelijk en vindt het wenselijk dat mensen, die zijn opgeleid tot psycholoog en socio loog als rechter worden opgenomen in rechterlijke instanties. Tenslotte was het congres van oor deel, dat de straftoemeting ;n de rechtszalen onvoldoende wordt gemo tiveerd en dat derhalve de Hoge Raad niet tevreden behoort te zijn met de thans gebruikelijke motiveringsformu le.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1