van döelmansfouten, 2-1 Kristen sen vaak ongrijpbaar SVV HAALT UIT TEGEN HVC. 6-1 SEED Sparta's zege (3-0) viel te hoog uit ROBOT AVE i piifili®! ENERGIEK GVAV MISTE TONNY YAN LEEUWEN Vrije trap Theo Laseroms vocht met GV AV-supporter Verwarring Ok Formenoy zeventig jaar Pedersen(GVAV) wil terug naar Denemarken Leiders in Italië speelden gelijk A ,V -Ti'. maandag 1? maart 1969 pagina 7 (door Hans Reismaim) GRONINGEN» zondag. De ongelukkigste mail in liet winterse Öosterpark was vanmiddag ongetwijfeld Azing Griever, de reser ve-doelman van GVAV, die een aantal maanden de ondankbare taak lieeft de vorige week aan zijn knie geopereerde Tonny van Leeuwen te vervangen. Ondanks het feit dat Griever zich tegen Feijenoord alleszins ver dienstelijk weerde, zijn de 15.000 toeschouwers dikwijls met hun ge dachten bij de „Leeuw van. het noorden" geweest. Triest voor de dap pere Azing Griever, die door twee grove fouten primair aansprakelijk moet worden gesteld voor de nederlaag (12), die de Groningers leden. Terwijl Guns en Pedersen, de twee aanvalsspitsen van GVAV naar de bal springen, maakt Rinus Isra&l gebruik van zijn handen. De eerste teleurstelling: kreeg GVAV na byna een Iialf uur spelen te ver werken. Na een vrije trap van Gnus Haak,, pal by de rechtcrzylijn, kwam Griever zijn doel uit om de bal te onderscheppen. Hü verkeek zich ech ter lelijk op het effect, dat de grillige wind de bal had meegegeven, en zon der dat iemand hem aanraakte ver dween de hal over alle hoofden heen In het doel (0-1). Het pleit voor de instelling van de GVAV'ers, dat zij zich door de onge lukkige achterst" -iu niet van de wijs lieten bron gen. in de zeventiende mi nuut van de tweede helft beloonde Piet Fransen het volhouden van zijn ploeg door tegen zijn oude clubgeno ten de gelijkmaker te scoren. Feijenoord leek het in de daarop volgende periode heel moeilijk te krij gen, maar een tweede blunder van doelman Griever zorgde voor een totale ommekeer. Twaalf minuten voor het einde liet de Groninger de bal na een schuiver van Wim Jansen los, waarna hij lijdzaam moest toezien hoe Ruud Geels het beslissende tikje gaf, 1-2. Feijenoord heeft deze keer aan het altijd lastige GVAV geen puntten) hoéven af te staan, maar het zou toch te ver voeren om té bewei*en, dat de zege op Ajnx (met dezelfde cijfers) de ploeg „nieuw leven" heeft ingeblazen. Verre van dat. Evenals de laatste we ken het geval is geweest, overtuigde Feijenoord geen moment. Opnieuw miste het spel de allure, die van een kampioensploeg verwacht mag wor den, cn een verschil in kracht en kwa liteit tussen de titelkandidaat en de „underdog" was nauwelijks zichtbaar. Feijenoord kan het excuus aanvoe ren dat Wim van Hanegem wegens een enkelblessure absent was, maar het is de vraag of de Rotterdammers het er mét hun „Spielmacher" beter zouden hebben afgebracht. Een andere oorzaak voor het teleurstellende spel (van beide kanten) kan gezocht wor den in de zeer moeilijke weeis- en terreinomslandigheden. Het sneeuwde voortdurend, een scherpen en ijskoude oostenwind joeg dwars over het harde, bevroren veld en de temperatuur bleef hardnekkig enkele graden beneden het vriespunt. Gezien de matige i*esultaten van de laatste weken was het te verwachten, dat trainer Ludwig Veg zijn spelers met een defensieve opdracht het veld zou insturen. GVAV speelde dan ook in een 1-4-3-2 formatie, met Cornelis als laatste man, de jonge Oosterwold en Roossien als vervangers van Van Vlierden en Beu vink in de defensie, de Deen Ole Fritsen op het midden veld en Guns en Pedersen als een zame - aanvalsspilsen. Feijenoord kreeg alle gelegenheid om het initiatief te nemen, maar al spoedig bleek dat de Groningse uitval len levensgevaarlijk waren. De uitste kend spelende Ole Fritsen en de hard werken Piet Fransen zorgden met lange „halen" voor benauwde momen ten in de Rotterdamse doelmond. Ge lukkig voor Feijenoord waren Guns en Pedersen de zwakste spelers in de Groningse ploeg. In de beginperiode kreeg Feijenoord de beste kansen. In de 24e minuut ontsnapte GVAV maar net aan een doorboring. Een voorzet van Veldhoen vloog over doelman Griever heen naar Geels, die de bal terugkopte naar Kïndvall. Diens vaste bewaker Roos sien redde ten koste van een hoek schop. Het tweede doelpunt van Feijenoord wordt hier gemaakt door Ruud Geels, Doelman Griever is verslagen. Ook Koeman kan Geels niet meer tegen houden. Drie minuten later bleek weer eens hoe gevaarlijk GVAV's tegenacties waren. De opgerukte Veldhoen ver speelde de bal aan Koeman, die Guns op de rechtervleugel vrij aantrof. De oud-Limburger trok de bal scherp voor het doel, maar oog in oog met doelman Eddy Pieters Graafland, die zijn 500e wedstrijd in het eerste van Feijenoord speellde, werkte Pedersen de bal naast het doel. npWEE minuten later was het wel raak, maar dan aan de andere kant. Na een overtreding van Roos sien tegen Kindvall bü de zijlijn schoot Haak de bal uit de toegekende vrije trap van ongeveer 35 meter in eens over de onnodig uitgelopen doel man Griever heen in het doel, 0-1, In de zeventiende minuut van de tweede helft, in een periode dat GVAV met de sterke wind in de rug de toon aangaf, raakte Feijenoord zijn voor sprong kwijt. Een dieptcpass van Oos- terwald belande over het hoofd van de opspringende Piet Romeijn bij Piet Fransen, die van dichtbij hard en met veel effect inschoot. Pieters Graaf land raakte de bal nog wel aan, maar het was niet voldoende om hem te keren, 1-1. Feijenoord wankelde, GVAV trok meer en meer ten aanval en een twee de Groningse treffer behoorde tot de mogelijkheden. De Rotterdammers hielden echter stand in in de 27e minuut besloot trainer Ben Peeters wat meer aandacht aan de aanval te gaan besteden. Hij verving Veldhoen door Paja Samardzic, waardoor Haak en Jansen een stapje „terug" deden. Ben Péeters zei na afloop over zijn ingreep: „Als de regiementen zouden toestaan om twee veldspelers te ver vangen, had ik Veldhoen er voor de rust al uitgehaald. Hij kreeg toen alle vrijheid voor opbouwend werk, maar hij bracht er niet veel van terecht". Nadat bij GVAV Hovenkamp de plaats van de licht geblesseerde Piet Fransen had ingenomen, werd het ge mis van Van Leeuwen nogmaals dui-1 delijk gevoeld. Azing Griever kon de bal na een inzet van Wim Jansen niet in zijn bezit houden' en de attente Geels was ter plaats om de fout af te straffen (1-2). De Groningers konden de tweede desillusie niet meer ver werken; het verzet van de ploeg uit de Martinistad was "op slag gebroken. Feijenoord kon onbe kommerd naar het laatste fluit signaal van de voortreffelijk lei dende' scheidsrechter Wim Schalks uitzien. (Van onze sportredactie) GRONINGEN, zondag. Enkele supporters van GVAV konden-de ne derlaag van hun club tegen Feijenoord maar moeilijk verkrop pen. Na afloop van de strijd reageer de een van de Groningse aanhangers zijn teleurstelling af op Theo Lase roms, die door enkele welgemikte klappen o.a. een bloedneus opliep. Bovendien werd hem een tand door de lip geslagen.. Bij het verlaten van het veld riep iemand Feijenoords centrale verdediger, die uiterst cor rect had gespeeld, toe: „Ze hebben eindelijk de goeie te pakken". Dat was voor de getergde Laseroms te veel. Hij stormde op de man af en raakte.hem, waar hij hem maar ra ken kon. Mét de hulp van enkele 'po litieagenten zag clubarts Abarbanel tenslotte kans de" vechtenden te scheiden. Na een goede eerste helft waarin het door een kopbal van Hans Venneker volkomen ver diend een 10 voorsprong had genomen, was Sparta na de rust zo ver weggezakt, dat het door de wind gesteunde Holland Sport alle kans kreeg om. gelijk te ma ken. Tot drie keer toe kwamen Dyreborg en Sjaak Roggeveen vrij voor Jan van Beveren te staan, maar de Deen joeg de bal twee keer in de richting van Van Nelle en de ex-CVV'er die juist in Rotterdam zo graag een doel punt had gemaakt, schoot van tien meter afstand via de vinger toppen van Van Beveren tegen de lat. En tóen viel een kwartier voor tijd volkomen onverwacht de beslissing. Linksbuiten Jörgen. Kristensen, die Sparta voor de rust had geïnspireerd tot aantrekkelijk aanvalsspel, probeer de in het Haagse strafschopgebied met de Lal aan de voet tussen twee tegen standers door te glippen, maar werd ten val gebracht door Kronshorst. Scheidsrechter Sjef Dorpmans aarzel de geen moment: strafschop. Jan Klijnjan schoot ditmaal raak. Zijn misser tegen FC Twente bleek zijn zelfvertrouwen echter toch wel wat aangetast te hebben. Zijn schot was namelijk allerminst vlekkeloos. De bal vloog via de onderkant van de lat in het doel. Dat Hans Venneker er vlak voor het einde met een zeer fraai schot in de linkerbovenhoek nog 30 van maakte was van weinig betekens meer. Naast Hans Venneker, die twee 'doelpunten maakte en veel werk ver richtte, mogen bij Sparta alleen doel man Van Beveren en linksbuiten Kris tensen vojKomen, tevreden zijn. Jan vati Beveren verdedigde zijn doel on berispelijk en Jörgen Kristensen gaf dit door 8000 toeschouwers bijgewoon de duel wat kleur met zijn dribbels. Vooral in de eerste helft deed Kris tensen met de ietwat onbehouwen Teske wat hij wilde. Hij passeerde hem zowel binnendoor als buitenom, tikte hem regelmatig de bal tussen de benen door en loste ook een paar strakke schoten die door Van Vianen goed werden gestopt. Kristensen had ook een belangrijk aandeel in het doelpunt waarmee Sparta in de 22ste minuut de leiding nam. Kristensen plaatste de bal strak en niet met een hoge lob zoals andere Spartanen een paar keer haden gedaan "voor het doel waar Venneker kon inkop pen, voordat de Haagse verdediging had gereageerd. Holland Sport, dat vlak voor de Sparta-treffer twee keer gevaarlijk was geweest door Dyreborg en Van Maurik, kreeg het daarna zeer moei lijk. Eerst, had Van Vianen geluk bij een vliegend schot van Klijnjan tegen de paal en nog geen minuut later had hij op de doellijn de hulp van een ploegmakker nodig, nadat de in deze periode ongrijpbare Kristensen Ven neker in vrije positie had gemanoeu vreerd. Na de rust bleef er van Sparta's goede spel niet veel meer over. Kris tensen schoot nog wel een keer tegen de benen van Vianen, maar daarna ging Holland Sport sterk domineren. Doordat de statische en plichtmatig spelende Miel Pijs zich terug liet zak ken om de scherp opgestelde Sjaak Roggeveen te bewaken en Arie van der Sluis, die voor de rust vaak aan Sparta mocht een kwartier voor het einde van scheidsrechter Dorp mans een strafschop nemen, toen Jörgen Kristensen door Kronshorst (rechts) en v.d. Bol ten val werd gebracht. de bal was geweest, over te weinig re serves bleek te beschikken kwam het middenveld volledig In Haagse han den. "\TOORAJL, de zwervende linksbuiten Arie Don stichtte nu herhaaldelijk verwarring in de ditmaal niet zo wa terdichte Sparta-defensie, waarin Hans Eykenbroek weliswaar weinig fouten maakte, maar toch geen sterke organisator bleek. De Hagenaars kregen kansen, meer kansen dan zij waarschijnlijk voor mo- (Van onze sportredactie) ROTTERDAiVT, zondag Sparta's ex-international Ok Formenoy heeft na de wedstrijd SpartaHolland Sport in de bstuurskamer een kleine huldi ging ondergaan. Voorzitter drs. Cor van Ryn overhandigde hem een wandbord en had voor zjjn vrouw bloemen meegebracht. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) GRONINGEN, zondag. De Deense aanvaisspits van GVAV Pedersen wil aan hel einde van dit seizoen weer naar Denemarken terugkeren. Don derdag speelt GVAV een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Pedersens oude vereniging, Koge Boldklub. ïn de eerste ontmoeting tussen beide clubs, vorig jaar in Denemarken, scoorde Pedersen drie doelpunten voor GVAV, dat toen met 32 won. SCHAKEN. De Nederlaredse Corry Vreeken speelde zaterdag in de zevende ronde van het internationale schaaktoernooi van Belgrado remise tegen de Hongaarse Bi lek. Mevr Vreeken deelt u met 3,5 punt de acht ste plaats. Eerste is de Roemeense Alexandria met vijf punten en een hangpartij (ANP). (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, zondag, Het gezicht van Hans Croon, de trainer van HVC, stond na de wedstrijd tegen SVV erg somber. Zijn ploeg was het slachtoffer geworden van de revanchegedachten waarmee de Scliiedammers, na de 03 nederlaag tegen Eindhoven, in het veld waren gekomen. Met 61 kregen de Amersfoorters een pak slaag dat hen. nog lang.zal heugen. Natuurlijk had Aad Koudijzer, de onbetwiste topscorer van de eerste divisie hij heeft nu ai 23 maal gescoord een flink aandeel in de overwinning. Hij nam drie van de zes treffers voor zijn rekening. Aanvankelijk zag het cr nog niet zo somber uit voor HVC, want na een gelijkopgaand begin HVC had de wind in de rug kreeg linksbuiten Van Ginkel een mooie scoringskans. Na een pass van Aarts versoheen hij alleen voor doelman Eddie van der Roer, maar door goed uitlopen voorkwam de SW-goelman een doelpunt. Hierna werd SW sterker en het drong met goed opgezette aanvallen sterk aan. Maar de versterkte HVC-verdediging, de Amersfoorters speelden in een 4-3-3 opstelling, Aad Koudijzer (links) was een voortdurend gevaar voor de HVC- verdediging. Hier wordt de Schie- damse topscorer, die dne van de zes doelpunten voör zijn re kening nam, echter afgestopt. stond voorlopig weinig kansen toe. In de 25ste minuut viel dan toch hef - verdiende Schiedamse doelpunt. En kele HVC-ers appelleerden bij een. Schiedamse aanval omdat een van de SW-ers hands zou hebben ge maakt. De uitstekend leidende scheidsrechter Van der Kroft keek naar zijn grensrechter. Deze had. niets geconstateerd en beduidde dat er doorgespeeld moest worden. Rijk- ui ter bemachtigde de bal en zette laag voor. De op dat moment niet attente Amersfoortse verdediging greep niet in en. liet de bal voor Aad Koudijzer lopen. Het was toen voor de Schiedamse aanvalsleider een koud kunstje om te scoren (1 —0). SW bleef ook na dit doelpunt met goed opgezette aanvallen het 'doel van HVC bestoken. De Amersfoort- se driemans-voorhoede kwam nau welijks aan de bal. In de 33ste mi nuut ontving de snelle Jan Rij kuiter op de rand van buitenspel de bal. Hofstee wist op het allerlaatste mo ment ten koste van een hoekschop redding te brengen. Deze hoekschop werd HVC toch fataal. Van Beek nam de hoekschop zo zuiver dat Koudijzer alleen maar behoefde te knikken (20). Een minuut voor cle rust sneden Van Beek en Rijkuitcr als een mes door- do Amersfoortse defensie. Rijkuiter, vrij voor Heeres gekomen, gaf het beslissende tikje (30). Er waren nog een 20 seconden ge speeld in de tweede helft toen doel man Heeres horizontaal naar de hoek moest op een schot van Kou dijzer. 'n Minuut later werd de her haaldelijk mee ten aanval trekkende Hans Hanebroek door Wiskie in het strafschopgebied gevloerd. „Straf schop", besliste scheidsrechter Van der Kroft. Hazebroek nam de elf- metertrap zelf en kogelde feilloos in (40). HVC werd zo nu en dan volkomen overspeeld en de Amers foorters hadden de grootste moeite SW van verdere treffers af te hou den. HVC hanteerde met succes de builcnspelval. Na een kwartier ver kleinde het zowaar door Van Dijk de achterstand (4—1). Tien minuten later, ving Van Meeteren een verre trap uit de SVV-verdedi- ging op. Hij plaatste de bal naar Rijkuiter die op zijri beurt Koudyzer lanceerde- De gevaarlijke en goed op, dreef zijnde Koudijzer stond volko men vrij en dat betekende 5—1. In de 27ste minuut verdween een vrije schop van Hazebroek, na een handsbal van Aarts, vla de onder kant van de lat in de handen van Heeres. Vijf minuten later trof ook Koudijzer van ver het houtwerk. Tien minuten voor het einde pas seerde Meeteren in een snelle rush Maas. Met een laag schot liet hij; Heeres voor de zesde maal kansloos. (door Dick van den Polder) ROTTERDAM, zondag. Hoe wel zij uiteindelijk toch nog met ruim verschil (30) hadden ge wonnen, heerste er na de sti-ijd tegen Holland Sport bepaald geen hoera-stcmniing onder de Spartanen. De spelers waren er zich kennelijk van bewust dat de score te hoog was uitgevallen en dat zij hun nummer niet best hadden verkocht. ADVERTENTIE» GARAGE v. d. LELY HONDA-CAR-DEALER Waterloostv. 137145, R'dam. Tel. 010-130275—110524. ROME, zorxkug (ANP). De uitslagen van de zondag gespeelde wedstrijden in de eerste ronde van de Italiaanse voetbr.leom- petiüe luiden: Bologna—Atalanta Bergamo 1—0; CagÜari—AC Rome 0—0; Intemazio- nale Milan—Pisa 40: Juventus—AC Tori no 0O; LanerossiAC Milan I—1; Paler moNapoll 2—3; SampdoriaFiorentina 1i; VeronaVarese 11; Na 22 competitiewedstrijden luidt de stand: 1. Fiorentina 32 punten. 2/3 AC Mi lan en Cagliari 31. 4. lntemnzionale Milan en Juventus 26. gelijk hebben gehouden, maar zoals gezegd zij maakten er geen gebruik van en voor dat verzuim moesten ze in laatste kwartier zwaar boeten. Erg zwaar schenen de Hagenaars na afloop overigens niet aan de 03 nederlaag te tillen. Manager Dirk Nijs zei dat Sparta voor het doel wat meer geluk had gehad en Sjaak Roggeveen prees het werk van Jan van Bevcven. Alleen rechtsachter Teske zat bedrukt voor zich uit te kijken. Hij was mis selijk en moest overgeven. Vermoede lijk had hij een lichte hersenschud ding opgelopen door voor de rust een vrije schop van Klijnjan op zijn kop te nemen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 4