niet gehoord over koopavond? Onjuist' Houd Oude Binnenweg uit slopershanden U kunt deze actie steunen Bedrijfsleven heeft slechts invloed op van ROTTERDAMS CONSERVATORIUM Schiedammer mishandeld Drie plannen om Lantaren te verbouwen ROTTERDAM RIJNMOND AM. Comervatorlum Vakopleiding voor Balletdanser en pedagoog M.A.V.O. voor ballet en muziek MODEM TAPIJTEN Oit£»ljN£*i Prins Bemhard opent kunstmestfabrieken Belangen Wisselwerking Vrij in keuze Wensen Mee bepalen Verspilde tijd Niet overtuigend Politiek Waarom dan pagina 4 - dinsdag 18 maart 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag „In liet zojuist in opdracht van de gemeente Rotterdam door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf gepubliceerde rapport over de Rotterdamse koop avond wordt de stem van de werknemers niet gehoord. Dit is een hiaat. Kennelijk wilde Rotterdam dit aspect niet in de beschouwingen betrekken" Dcie mentor fftf gisteravond de heer P. G. van der Weele, voorzitter fan het Koninklijk Verbond van On dernemers (een organisatie dio twee oude middenstandsorganisaties bun delt) In een toespraak tot de Rotter- danige Middenstands Vereniging „Hendel en Nijverheid". Overigens vond de heer Van der Weele dat het begrip „koopavond" niet meer weg te praten ie uit Ne derland. „Vooral In de kleinere plaat sen is een koopavond bijzonder in teressant gebleken. ïn de grotere ste den echter, en met name in Rotter dam Js gebleken dat de koopavond alleen, voor de. winkels in het centrum voordeel kan opleveren." De heer Van der Weele vroeg zich af waarom de politiek moet beslis sen over zaken die in eerste instantie het bedrijfsleven aangaan. „Het be- stiefvaderen door de gemeenteraad is uit de tijd, maar dan moeten de on- demarners ook in het midden- en 3*1 ein bedrijf gezamenlijk met voor stellen komen. Werkgevers en werk nemers. „Wanneer de gehele detail handel een mening vertolkt kan de regering er niet meer om heen." De voorzitter van de KVNO drong er op aan het probleem „koopavond" Vooral nationaal te behandelen. „Ik ben er zo bang voor dat in Rotterdam bijvoorbeeld wordt geredeneérd „we hebben met mensen buiten Rotter dam.niets te maken." Met deze stel- lingname komt de, middenstand er niet Ër moet een nationale in plaats van een plaatselijke oplossing komen. Aldus de heer Van der Weele. De heer Van der Weele zag de eco nomische situatie in Nederland som ber in. Alleen een nieuw gesprek tus sen alle partijen werknemers, werkgevers en regering waarbij alle partijen bereid moeten zijn een óf fer te brengen kan de economie Uit de vicieuze cirkel halen. „We moe ten nu het evenwicht herstellen, want we balanceren op de rand van de af grond." Over de recente overheidsbemoei ing met de prijzen zei de heer Van der Weele nog; „Nu met de vrije loon politiek de werknemers steeds min der mét overheid bemoeiing te ma ken hebben, warf tn de ondernemers steeds meer met uezelfde overheid óp prijzengebied geconfronteerd. De in voering van de BTW betekent in fei te de grootste financiële operatie sinds de oorlog. Een forsere ingreep dan de toenmalige geldsanerlng van minis ter Lieftinck. De heer VaQ der Weeïe had in aUö functie de staatssecretaris van econe. mischc zaken Van Son gevraagd wat te doe», Ingevolge de vestlgings- en winkelsluitingswet aan de van hun positie misbruik makende cash en car ry bedreven. De staatssecretaris had dat vol gens dé héér Van der Weele niet WAARNEMEND DIRECTEUR: KEES STOLWIJK Mathonesserlaan 219 Rotterdam Telefoon 259771 Volledige opleiding tot alle door het Rijk erkende diploma's Docenten: solozang Jo Bollekamp, Corrie Danlskas-van Zwle- ten, David HolIeBtelle viool Les law Simon, Louis Sons altviool Thomas Lorand violoncello Co van der Beek, Michel Roche contrabasGorrlt vsn Dijk fluit Hubert Barwahser, Raymond Delnoye, Betsy Jacob-van der Meer blokfluit Kees Otten hobo klarinet fagot hoorn trompet trombone tuba slagwerk orgel klavecimbel harp gitaar accordeon piano orkestdirectie koórdirectie directie harmonie en fanfare compositie alg. muzikale vorming ritmiek solfège-alg. muziekleer theorie der muziek schoolmuziek algemene theorievakken operaklas orkestklas koorklas eigentijdse muziek muziek- en cultuurgeschiedenis gregoriaans vocale ensembleklas alg- muziekpedagogie alg. ped. en ontwikkelingspsychologie Simon Houttuin Herman Wester Adam Schlebaum Piet Gouderjaan, Henk Van Maurik Cees Valten Gerard VeRhuiJsen Gerard Velthuysen Wim Heesen Jet Dubbeldam, Arle Keijzer, Andró Ver woerd Janny var, "Wering Margot Fi^se-Broedefe Koos Tigges Philip van Loon Bart Berman, Jaap Callenbach, Willy Pens, Christiaan Grootveld, Istvan 'Hajdu, Lilly van Spengen, Gert van der Steen Edo de "Waart Jo Ivens Henk van Lijnschooten Otto Ketting F, J. M. Döuwés, A, LangelaHr, J, M. Noordhof o.l.v. H. A. van Maanen-Dutilh Kees Stolwijk Adri Mus F, J. M. Douwes, A. Langelaar, J. M. Noordhof Jaap van Benthem. Maria 'Kuster, Theo Loevendie, Adri Mus, Roelof Riphagen, Adriaan Schuurman, Erica de Wijs Johannes den Hertog Edo de Waart Kees Stolwijk Ton Hartsuiker N. van der Eist, H. C. M. Koenen F. H. J. Bour, H. C. M. Koenen Hans Lichtenstein J, M. Noordhof L. J.Jansen Schriftelijke aanmelding voor het toelatingsexamen te richten, aan de waarnemend directeur voor 15 mei a.s. Prospectus op aanvraag verkrijg baar bij de administratie. Afd. Dansakademfe Directrice; Nel Róos Voorschoterlaan 73. Telefoon 139858 Volledige opleiding voor de door het RUk erkende diploma's. Het leerplan omvat o.a. Ballet Amerikaans Modern Cairactèré Dansgeschiedenis Pedagogie, etc. Voor de opleiding tot pedagoog is-minimaal 4,-jarige MAVO vereist; de toelatlnigsei&cn wat betreft de schoolopleiding voor balletdanser kunnen in overleg met dé directrice worden vastgesteld. Aanmeldingen voor 15 mei as. bij de directrice van de Dansacademie. Prospectus op aanvraag verkrijgbaar bij de administratie. Directeur N. J. Bosraa Voorschoterlaan 73. Telefoon 139858 Volwaardige opleiding 4-jarige MAVO voor leerlingen met gro te belangstelling voor muziek en ballet. Aanmeldingen voor 15 méi 1669 telefonisch (OlOr-139858) of op de school, Voorschotérlsan 73. Voor de tweede klas MAVO en derde en vierde klas ULO fs zeer beperk te toelating mogelijk. -■ P, G. van der Weele: „Begrip koopavond niet meer weg te den ken in Nederland". kunnen doen omdat de ambtenaren het te druk hadden met de prilzen- controle. „Ik heb het gevoel dat Van Son of ficieel het celibaat perdlkt terwijl hij in gedachten op de walletjes ver keert," aid us de heer Van der Wee- Ie daarmee zijn vermoeden uitspre kend dat het de regering niet onwel gevallig is dat de cash en carry be drijven zo.aan de prijzen tornen. ROTTERDAM. dinadA* In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie op de Nieuwe Binnen weg vUf mannen gearresteerd In de leeftüd van 20 tot 29 Jaar, die zonder enige aanleiding voor de bar Place Plgalla de 22-jarige Schiedammer L Spaar- enberff ernstig hadden mishandeld, Nadat ze de man tegen do straat hadden geslagen, in het gezicht had den geschopt en door de deur van de bar. hadden geduwd, werd ook de moeder v,,n Spaarenberg, de eigena resse van de bar, in 'het gezicht gesla gen. De ruzie voor de bar begon toen de Schiedammer en zijn 20-jarige ver loofde J. A. C, Coupler naar bulten kwamen. I (ADVERTENTIE) Nteuw» Birmsiwtfl <*ea - Botterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Er zijn drie verschillende plannen om de oude toneelzaal van het gebouw „De Lantaren" in de Gouvernestraat te verbouwen en een vernieuwde bestemming té geven. Volgens mr. J. Huyte, directeur van de «dichting „Orm Hu!b", die de toneel zaal in beheer heeft, heeft de acteur Luc Lutz op eigen risico de architect Pleter van Zaanen opdracht gegeven eon plan te ontwerpen om het gebouw voor .^bespeling door een kléin gezel schap1 geschikt te maken. Luo Lutz zou van plan zijn het theater met dat kleine gezelschap geregeld te bespe len. Volgens mr. Huyts staat de gemeen te Rotterdam welwillend tegenover dit plan en zou ook financiële medewer king willen verlenen. Voor een groot gedeelte van de benodigde gelden (volgens insiders ruim 4 ton) moet echter financiering van buitenaf wor den gevonden. De Rotterdamse Kunst stichting zou van het theater een z.g. „arts lab" willen maken, waarin dan experimentele kunstuitingen een kans kunnen krijgen. Volgens mx. Huyts zouden deze twee plannen wel te combineren zijn. De Rotterdamse studenten ten slotte denken aan „De Lantaren" om er voorlopig hun trefcentrum in te vesti gen. Het zijn echter allemaal nog maar plannen en wat er precies met het theater gaat gebeuren is nog vol strekt onzeker. Dit laatste wordt ook beaamd door drs. W. Hofman, direc teur van Je gemeentelijke dienst van kunstgebouwen te Rotterdam. „Luc Lutz heeft er wel met mij over ge sproken maar de verwezenlijking is nog voor geen 10 procent zeker". (Van een onzer verslaggevers) 'ROTTERDAM, dinsdag. De kunstmestfabrieken van de ËBBo-Che- mie N,V. in het Europoortgebied in Rotterdam worden op dinsdagmorgen 20 mei om 11 uur 's ochtends officieel door prins Bemhard geopend. Enkele maanden geleden cp schreef ik in deze rubriek*. „We moeten niet verbaasd zijn als er nog eens een comité tot behoud van Oude Binnenweg komt". U zult begrijpen, dat er een lichte schok door mij ging, toen ik vorige week een brief op mijn bureau vond met erboven Actiecomité behoud Oude Bin nenweg". r>eze brief 1b verstuurd aan de'be woners en winkeliers van de Oude Binnenweg en het Eendrachtspleln. Wat dit comité wil is duidelijk: de Oude Binnenweg voor sanering be hoeden: de actie is zaterdag van'start gegaan. Het comité wil' bij het ge meentebestuur een verzoekschrift in dienen en erop aandringen dit oude stukje centrum te behouden. Ik vind dat deze actie met kracht ondersteund moet worden. Waarom? Om de doodeenvoudige reden, dat. de Oude Binnenweg een verschrikkelijk gezellig straatje is en aan gezellige straatjes is bepaald behoefte in Rot terdam, Rotterdam heeft na de oorlog ge probeerd het uitgaansleven te ver nieuwen. Het is daar voor een deel in geslaagd, maar er' zijn. ook veel mis lukkingen en vergissingen geweest. Rotterdam (met name de afdeling stadsontwikkeling) staat op het punt een nieuwe vergissing te begaan: het slopen van de Oude Binnenweg. Ik weet niet hoe het vergaat, maar het idee, dat de Oude Binnen weg ook al in slopershanden valt ver vult mij met een zekere wrevel. Waarom nu uitgerekend een straat sa neren, die zo duidelijk in een behoefte voorziet. Want dat de Oude Binnen weg dat doet .lijdt geen twijfel .Voor vele Rotterdammers is de sfeer van de Oude Binnenweg met z'n winkeltjes en kroegjes iets dierbaars. In het centrum van Rotterdam moet alles wetenschappelijk verantwoord en architectonisch interessant zijn. Het is er de oorzaak van, dat nogal wat nieuwe winkelstraten mislukkin gen zijn geworden. Laat Rotterdam nu een keer iets doen, dat helemaal niet wetenschap pelijk verantwoord is, laat Rotterdam nou één keer iets lelijks in stand hou den. Want de Oude Binnenweg is ei genlijk lelijk. In ieder geval beslist niet mooi. Monumentenzorg zal zeker geen belangstelling hebben voor de oude pandjes. Neen, meesterwerken van architectuur zijn het bepaald niet, maar het aardige ls, dat mensen die gezelligheid zoeken zich daar hele maal niet om bekommeren. Genoemd actiecomité schrijft in zijn brief:' „Doét zij (de Oude Binnenweg, red.) u ook herinneren aan het Rot terdam van vóór het bombardement?" Inderdaad, heel wat Rotterdammers hebbeh herinneringen aan de Oude Binnenweg, maar het is niet zo dat dit archaïsche straatje alleen maar een heimweehoekje is voor oud-Rotter dammers. Ook jongere generaties heb ben een zwak voor dit wonderlijkee stukje centrum. WIE de actie tot het behoud van de Oude Binnenweg,wil steunen kan onderstaande strook invullen en inleveren bij onderstaande adressen: Van. Os lederwaren,. Binnenweg 55 en 131; de stad Parijs, Binnenweg 107; sigaren magazijn. A.:"Heusehen, Binnen weg 99; H. Rothmeijer, Binnen weg 131 a. Wat u ook kunt doen: het in gevulde strookje op een brief kaart plakken of in een envelopje doen en sturen aan de redactie van Het Rotterdams Dagboek, maar dan graag met een korte formulering erbij waarom u de actie tot behoud van de Oude' Binnenweg steunt - Hierlangs afknippen - Ondergetekende verklaart zich solidair met het actiecomité Behoud Oude Binnenweg. Naam: Adres: Handtekening: - Hierlangs afknippen Op onze pagina EXTRA In de krant van 18 december van het vorige Jaar pu bliceerden wij een interview met prof, mr. W. J. SLAGTER, rector-magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool, Vanuit studentenkringen is daarop gereageerd In onze rubriek Studentikoos. Prof. Slagter heeft varv ons de gelegenheid gekregen voor een v/eemoord, Vandaag publiceren wij daarvan het eerste deel. In de rubriek Studentikoos van deze krant d.d, 23 januari 1Ö6Ö stond een reactie op het vraaggesprek met mij, dat gepubliceerd werd ln de editie van 18 december 1968.'Wanneer inderdaad hetgeen lk geloof deze reactie repre sentatief ia voor het standpunt van de S.V.B. en anderzijds de door mij geuite gedachten min óf meer representatief zijn voor de zienswijze van een groot deel van de senaat en het college va» curatoren van de N.E.H., dan kan deze discussie bijdragen tol .verheldering van de wederzijdse opvattingen. Daarbij blijven wij het voor een belangrijk deel met elkaar oneens, voor een ander deel blijken wij dichter bij elkaar te staan dan ik dacht en voor nog weer een ender deel kunnen misverstanden over uiteenlopende betekenissen van dezelfde woorden worden opgeheven. Zo'n misverstand is m.i. reeds aan stonds aanwezig bij de opmerking, dat ik mijzelf zou hebben tegengesproken, omdat ik enerzijds stel, dat het be drijfsleven geen invloed heeft en ook niet bekoort te hebben op het weten schappelijk onderwijs, en anderzijds, dat er een. wisselwerking is tussen theorie en praktijk en dat het onzin is om allerlei wetenschappelijke dingen te doen waar je in de praktijk niets aan. hebt. ^det men ln deze beide uitingen een tegenstelling, dan komt dat, doordat aan de woorden „invloed van het be drijfsleven" door de S.V.B een geheel andere betekenis wordt gehecht dan door ieder ander. Ik kan dat gemakkelijk verduidelij ken aan de hand van een voorbeeld. Vorige maand werd ik uitgenodigd om tijdens een congres, georganiseerd door een sector van het bedrijfsleven, een voordracht te houden over de vergelijkende reclame. Over ditzelfde onderwerp heb ik in 19G3 gepubli ceerd. Daarth heb ik'een standpunt ingenomen, -«at, naar ik mij zou kun nen voorstellen, het bedrijfsleven niet zeer welgevallig is. Ik schreef toen, dat een fabrikant, wiens produkt er in een vergelijkende reclame van een concurrent, slechter afkomt, daartegenover niets kan on- reclame, heb ik gezegd; „Heren, U kent mijn standpunt, dat sinds 1903 niet ia gewijzigd, ik zou mij kunnen voorstellen, dat het U niet aangenaam ia dit betoog tijdens Uw congres Op- nieuw te horen. Indien dit laatste het geval is, kunt U beter naar een andere spreker uitkijken! Het antwoord van de organisatoren was, dat z(j mijn standpunt kenden en respecteerden en dat zy mij geheel vrij lieten in de wij2e van behandeling van de stof. Nu zou er In mijn ogen invloed van het bedrijfsleven zijn geweest, indien het zij de, curatoren van de N.E.H. n.a.v. mijn publlkatie in 1963 hetzij de organisatoren van het congres in 1969 mu hadden gezegd, dat zij het toch wel op prijs zouden stellen, indien ik bij mijn wetenschapsbeoefening reke ning zou willen houden met de belan gen van het bedrijfsleven, en dat, deze belangen door mijn hiervoor kort weergegeven standpunt zouden wor den geschaad. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat van een dergelijke invloed van het bedrijfsleven nochin 1963 noch in 1969 noch op enig ander tijdstip ooit sprake is geweest Daaróm ontken ik, dat het bedrijfsleven invloed heeft op de inhoud van de wetenschapsbeoefe ning. Een ander punt is echter het object van de wetenschapsbeoefening. Wan neer ik spreek over wisselwerking tussen theorie en praktijk, dan bedoel ik daarmee, dat tot de doelstellingen van het wetenschappelijk onderwijs behoort dé opleiding van degenen, die voorlichting voorrang heeft boven het belang van de fabrikant om, onweer sproken, door middel van reclame on ware informatie aan de-consument te verschaffen. Toen mij vorige maand gevraagd werd te sprekan over de vergelijkende later voor een maatschappelijke func tie een academische vorming behoe ven. De afgestudeerden van een univer siteit of hogeschool kunnen later, glo baal gezegd, afgezien van kleinere aantallen bij al dan niet kerkelijke of sociale instellingen, verenigingen én stichtingen in drie verschillende sferen een maatschappelijke functie krijgen: bij het bedrijfsleven, bij de overheid (en de semi-overheid) en "in de vrije'beroepen. Het academisch on derwijs moet rekening houden 'met hetgeen van afgestudeerden verlangd mag worden bij hun intrede in de maatschappij. Zou de universiteit hiermede geen rekening houden dan zou de wetenschap verschalen tot een soort „Tart pour Tart," een ivoren to ren zonder zinrijke functie in de we reld, waarin wij leven. Rekening houden bij de bepalingen van het object van wetenschapsbeoe fening met de wensen .van „de maat schappij" betekent niet alleen reke ning houden met wensen van het be drijfsleven, maar ook met wensen van de overheid en vaii de vrije beroepen. Men kan niet stellen, dat het onzin is zich wetenschappelijk bezig te houden met dingen, waarom de praktijk mie.t vraagt. Het kan immers van een voor uitziende blik getuigen, zich wéten- schappelijk bezig te houden met pro blemen die wellicht in de toefemst zullen rijzen. liwi Zo heb ik mij met de vergelijkende reclame in 1063 en thans weer op- - nieuw bezig gehouden, omdat in de praktijk deze reclame, (zowel in ad vertenties als in televisiereclame); voorkomt en het bedrijfsleven gaarne wil wéten, hoever men mag gaan en tot hoever men vergelijkende reclame van mededingers moet tolereren. De maatschappij waartoe hét bedrijfs leven behoort bepaalt mede het Object van wetenschappelijk onder zoek maar bepaalt niet en behoort ook niet te bepalen de inhoud van deze wetenschapsbeoefening. Natuurlijk had ik mij ook kunnen bezig houden met de vraag van de al" dan niet onrechtmatigheid van de „ironische réclamé". Dit is een recla me die in de huidige maatschappij ln het geheel niet voorkomt, maar hét Zou denkbaar zijn, dat men later een reclame te zien krijgt, waarbij mede dinger A. oyer zichzelf zulke ongun stige mededelingen doet én over het produkt van zijn mededinger B zulke vleiende, dat de lezer wel moet begrij pen, dat een en ander ironisch is be doeld, en dat men er juist het tegen- Prof. mr. W, J. Siagter deel van hetgeen er staat mee wil te kennen geven. Zou ik mij met deze „ironische re-, dame" hebben beziggehouden, dan zou ik geen. enkele rekening hebben gehouden met de wensen van het be drijfsleven, nu de „ironische reclame" in de praktijk en in de rechtspraak (nog) geen enkele rol speelt Het is denkbaar, dat zich in de toekomst een zodanige nieuwe vorm van reclame zal ontwikkelen; zou ik er reeds nu niljn gedachten over laten gaan, dan zou ik de eerste zijn geweest, die zich met deze vraag had bezig gehouden. Maar, als deze vorm van ironische re- clame zich nimmer zou ontwikkelèn, dan zou ik mijn tijd verspild hebben aan een probleem, dat geen enkele reële betekenis heeft. In de Stichting Bedrijfskunde wordt „poSt-experience" onderricht gegeven in vakken of onderdelen van vakken, waarvan de kennis by de cursisten gewenst wordt door het bedrijfsleven '(waartoe mede behoren de onderne mingen, die geheel of grotendeels in handen van de Staat zijn). Ook deze wensen van het bedrijfsleven hebben uitsluitend betrekking op het object van wetenschapsbeoefening, niet op de inhoud ervan. Hetgeen van de zijde van de, S.V.B. omtrent de Stichting Bedrijfskunde werd geciteerd uit de brochure over de Stichting Bedrijfs kunde tijdens de gecombineerde ver gadering van Rotterdamse Studenten Raad, College van curatoren, en, colle ge van rector, én assessoren óp 9. dec. 1968. mist dan ook ta.v de stelling dat het bedrijfsleven invloed zou hebben op de wijze van wetenschapsbeoefe- ning, iedere overtuigende kracht Het is onbegrijpelijk, dat men de Stichting eerst in Oik en en thans weer in Stu dentikoos laat opdraven als vermeend bewijs voor deze invloed. Was «t|t. «aag, ot het brtrijts- leven invloed heeft op de weten schapsbeoefening en behoort te heb- ben„ m.i, sprake van een misverstand, ontstaan door een uiteenlopende bete kenis, die men toekent aan de woor den: „invloed van het bedrijfsleven"; bij de tweede vraag, namelijk het ver-: pand tussen politiek en wetenschap, bhjkt, dat onze verschillende stand punten, ten del» dichter bij elkaar lig gen, Met name lees ik met vreugde, dat ook volgens de S.V.B, de politieke overtuiging van een hoogleraar af gezien. van extreme posities bij diens benoeming geen enkele rol dient; te spelen en dat slechts van belang zijn zijn wetenschappelijk niveau en zijn doceercapaciteiten. Tot zover zijn wij het eens. Mag ik daar toch.nog een argwa nende, vraag aan toevoegen: waarom dringen dan SVB-studénten uit de so ciale faculteit er op aan meer aan-, dacht en -niet b Ijde geschiedenis van het economischedenken te schenken aan Marx? waarom stelt een deel van; de studenten, de S.V.B.' dan prijs op insprak bij dé benoeming van hoogleraren? Meent de S.V.B „dat stu denten beter of althans even,goed hét wetenschappelijk niveau van een kati- dtdaat-hoogleraar kunnen beoordelen? Een bevestigend antwoord zou 'men kunnen ontlenen aamde stelling van Studentikoos: „Volgens ons is het'een sprookje dat er gebieden zijn waarop studenten niet capabel genoeg zijn om mee te kunnen beslissen". Lezend in de laatste afleveringen van - OIK, be merkt men echter, dat studenten ook zelf zeer wel inzien, dat ,het;nivèau van de discussies in de Rotterdamse Studenten Raad soms nog zo laag;is, dat enige twijfel aan de-juistheid, yah deze stelling gerechtvaardigd/is.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2