Kaar strijd tegen de 'vereenzaming' in wijk Groenoord Dc buurvrouw krijgt er een kleur van. De Stam EOP-SCHOOL KRIJGT ER VERDIEPING OP Samenvoeging RK jongens- en meisjes mavo tot een school schoonmakers (sters) LASSER Schenkingen Sted. Museum Cultuurnota in de Raad De eerste beslissingen bij TSF SCHIEDAM MEVR. LUYCKX'SCHRIJF'ES IEMAND, BEL'ES IEMAND Reacties GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Brandje in varkensstal Geen vakantie regeling voor dameskappers MARKTWEZEN GAAT NAAR YRO-DIENST Geld gestolen uit hut Volledig uit het jasje gegroeid B o ven-op TSF organiseert Sporthal -toernooi waar gezelligheid begint Bouw 489 huizen in Rozenburg-W Officiële opening U.V.G.-clublokaal Grafrechten hoger in Brielle Accordeon-examen Aanpassing regels Woonwagenkamp GEMEENTE SCHIEDAM contact-bijeenkomst Verlioeff KOERIERSTERS dinsdag 18 maart 1969 - pagina 5 (door Jan D. Swart) De auteur van het artikel „schrijf 'es iemand, bel 'es iemanddat is opgeno men in „Groenoord-akkoor- den", het orgaan van de wijk- vereniging Groenoord, heeft sterk het gevoel dat er iets mis is met de leefbaarheid in deze ultra-moderne, ech ter zeer kil aandoende wijk. De eerlijkheid gebiedt te zeg- gen dat de auteur (mevr. Th. Luyckx-Rietveld) het krachti ger heeft geformuleerd dan hierboven is vermeld. Zij stelt: „De leefbaarheidaamoezig in de oude stadsdelenkan onmo gelijk worden 'overgeplant' naar moderne, grote wooncentra". Mevr. Luyckx, bevoorrecht met een sterk medemenselijk gevoel, blijkt niet de vrouw die zich, na. het spuien van een mondvol kritiek, terugtrekt achter de muur van onbegrip. Nee, als ze haar strikt zakelijke zegie heeft gezegd, probeert ze daadwer kelijk in de wijk datgene te pijlen, waaraan sterke behoefte bestaat. Ze doet dat uit hoofde van haar functie als bestuurslid van de wykvereni- gtag. Wat er precies ontbreekt in Groen oord heeft mevr. Luyckx in dat zelfde artikel, waarin ze duidelijk gokt op het aanwezige sentiment, tot uiting willen brengen. Ze bindt helemaal in. haar eentje,de strijd aan tegen de „vereenzaming". „Immers, eenzaamheid is toei een verontrustend gegeven in onze hui dige maatschappij, waar zoveel mensen, dikwijls min of meer ge dwongen, dicht bijeen leven in een grote wooncentra", stelt ze, lyrisch. Zij poogt nu, onder de slogan „schrijfes iemand, bel'es iemand", de bewoners van Groenoord aan te sporen om de eenzaamheid van de medemens te doorbreken. In haar flat aan de Jozef Oreliosingel zegt ze: „Kijk daar, die hoog opgetrok ken flats. Die nodigen niet uit tot contact. De galerijen zijn winderig, de trappenhuizen zijn tochtig, je zoekt op deze plaatsen geen contact met je medemens. Ik ben in dit op zicht zeker niet anders dan de an deren, toch heb ik stellig het gevoel dat je te midden van veel mensen verloren bent. Je hebt behoefte aan een gesprek, maar er ontbreekt een gesprekspartner. Geloof me: een on verwacht bezoekje van iemand die geduldig naar je wilt luisteren, zou daarom soms zo verhelderend kun nen werken. Ik weet best: dit gevoel van eenzaam heid bekruipt slechts een klein per centage van de bevolking. Degenen onder ons die gemakkelijk contact van mens tot mens maken, die des noods met vreemden urenlang over koetjes en kalfjes kunnen praten, kennen dit probleem niet. Maar er zijn anderen, je hebt de bejaarden, je hebt de somatische zieken, men sen die zieh dag in dag uit eenzaam voelen. Je hebt bejaarden die lastig zijn, omdat ze bijvoorbeeld het ge krioel van jongeren in de portieken niet kunnen verdragen. Veelal begint hier reeds de verwij dering. Ouders gaan zulke mensen negeren, omdat „Pietje helemaal geen belhamel is". Maar zo los je problemen niet op. Er moet contact zijn; er moet een overtuigend praat je volgen. Er zyn ook mensen die elkaar wél graag zouden willen bezoeken, maar zij kampen met drempelvrees.^ An deren weer vernemen dat daar en daar een. vrouw of man reeds lange tijd ziek te bed ligt, maar zijn zelf niet in de gelegenheid om eens even langs te gaan. In zulke gevallen zou het prettig, nee, zelfs aanbevelend zyn, wanneer ex- contact met mij wordt opgenomen. Wellicht kan ik op een zekere dag 'ns even aanwippen. Als bestuurslid heb je immers altijd een bepaald entree; je komt niet helemaal als „vreemde". Mevr. Luyckx zegt zich van te voren goed gerealiseerd te hebben dat dergelijke initiatieven altijd zeer moeizaam op gang komen. Ze weet ook dat haar streven alleen met een „maar dat is leuk" zal worden ont vangen, maar ze beseft maar al te goed dat de meesten er geen gewe tenszaak van zullen maken. „Mijn buren hebben óók gereageerd met: ,Maar dat is een leuk initia tief. Maar het gaat verder langs hen heen. Zij behoren misschien juist bij diegenen onder ons die geen en kele behoefte gevoelen aan contact met vreemden'. Zij voelen zich be haaglijk in hun eigen kringetje. En je kunt het hen niet kwalijk ne men. Maar toch, ik iOU het graag anders zien, ik zou het de mensen wei wil len toeschreeuwen: schrijfes ie mand, bel'es iemand, bezoek'es iemand of praat'es met iemand $*vi^vvw\/\A^/wtxv\»vv>vt#eA/vu'vv Abonnees buiten Hotter- dam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag In het afge lopen jaar 1968 zijn weer een aantal schenkingen (en één legaat) gedaan aan het Sted, Museum te Schiedam aan de Gem. openbare bibliotheek. B en W leggen er verantwoording van af. Voor het Sted. Museum van Mees Hope, bankiers te Schiedam, een schilderij „Circuit van Zandvoort" van Kees van Bohemen. Prof, mr P. Sanders te Schiedam een plastiek „Moeder en kind" van Karei Appel en een schilderij {materie schildering) uit 1964 van André Bogaert. Van de heer O. Verhagen te Den Haag een conté- tekening uit 1967. Van Antonio Cal- derara te Milaan 6 blinddrukken uit 19G6. Van het bestuur van het Kon. Schiedams Mannenkoor te Schiedam het officiële vaandel met toebehoren. Van anonieme gevers een 16 mm ge- luidsfilmprojector en 3.200,ten be hoeve van het instellen van kunst klassen. Een legaat van wijlen mevrouw L, A, M. Müller-Pichot (door bemidde ling van notaris F. P. H. M. Seelen te Venlo) en schilderij „Portret van Da niel Piehot", oud-burgemeester van Schiedam (17871791). Aan de gem. openbare bibliotheek van diverse schenkers 95 studieboeken en dertien romans. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag, In een varkensstal aan de Kerkweg in Schie- dam-Kethel brak gistermiddag om streeks half zes een brandje uit. Men vermoedt dat een van de in „e stal aan we?'ge biggen van veehouder Van Vliet tegen een snoer van een lamp was aangelopen, waardoor sluiting ontstond. Het brandje werd ontdekt door de heer L. Heijdra. Tezamen met zijn zoon zag hij kans, nog voordat de brandweer arriveerde, het brandje te blussen. De biggen waren tijdig in veiligheid gebracht. Mevr. Luyckx: „Ik een maatschap pelijk werkster? Welnee SCHIEDAM, dinsdag De dames- kappers in Schiedam zullen, wanneer dc gemeenteraad er tenminste mee ak koord gaat, met ingang van 1 april a.s. niet langer vallen onder de geldende vakantieregeling voor kappers, 75 Per cent van de dameskappers heeft na melijk bezwaar tegen de vakantierege ling. Zo is gebleken bij een enquête die onder de kappers is gehouden. Daar bij bDek dat de verplichte vakantie sluiting volgens de gemeentelijke re geling niet meer zo gewaardeerd wordt als vroeger. Bij de herenkappers wil een grote meerderheid de bestaande regeling gehandhaafd zien, maar bij de dames kappers wil driekwart er van af. Bij de „gemengde" bedrijven zijn de me ningen verdeeld. B. en W. willen zich niet verdiepen in dit verschil van waardering. In de Verordening op de vakantie sluiting van kappers is echter duide lijk gesteld, dat wanneer een meer derheid of grote minderheid niet langer prijsstelt op de vakantierege ling, B. en "W. dan met een nieuwe regeling moet komen. Deze wordt dan zó, dat de regeling voortaan alleen voor de herenkappers zou moeten gelden en niet langer voor de dameskappers. De Kamer van Koophandel, de Schiedamse Handels- en Bedrij'fsraad en ook de Adviescom missie voor de detailhandel en de Con sumentenbelangen gaan akkoord met de nieuwe regeling. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Door dc invoering van de tweede Schiedamse weekmarkt, op dinsdagen op het Jo- hanu Straussplein in Groenoord, is de functie van marktmeester veel zwaar der geworden. Marktmeester is mo mentcel dc heer M. J. Stoppel, bode op het stadhuis, die echter per I april is benoemd tot hoofdbode. B. en w. vinden de combinatie van deze twee functies niet juist en stellen de raad voor de marktvverkzaamheden geheel te verleggen naai- de Gemeen telijke Vervoers-, Reinjgings- en Ontsmettingsdienst, die momenteel toch reeds nauw is betrokken bij de markten, o.a. voor het schoonhouden van beide markten. De directeur van de VRO-dienst zou dan of fie cel optreden als marktmees ter. Het onderbrengen van het markt wezen bij de VRO-dienst heeft dan wel tot gevolg dat de naam veranderd moet worden in „Gemeentelijke Ver voers-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst", de VROM-dienst dus. Ook zullen enkele verordeningen aan deze gewijzigde situatie aangepast moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De 37-jari- ge hoofdopzichter N.E. uit Bergen, Noorwegen, opvarende van het bij de werf Wilton Fyenoord liggende schip „Lucian" moest bij de politie aangifte doen van diefstan van een bedrag van f 460.uit zijn portefeuille die hij in zijn colbert in een kast had achterge laten. (Van. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag Door de omzetting enige jaren geleden van de openbare vglo-school (voortgezet ge woon lager onderwas) in een leao- school (lager economisch en admini stratief onderwijs) is deze „Eerste openbare praktijkschool in Schiedam voor vakonderwijs voor kantoor en winkel zéér voorspoedig gaan groeien. Met thans 219 leerlingen in tien klas sen is deze E.O.P. volledig uit het jas je gegroeid in het schoolgebouw aan het Oude Kerkhof 13. Daar zijn maar 12 lokalen, waarvan nog zes gebruikt worden voor de lage re Mathenessesehool. Vier klassen zyn dan ook ondergebracht als een depen dance in de school aan de Zwartewaal- sestraat, doch dit is, gezien de grote afstand, toch wel bezwaarlyk. Voor het nieuwe cursusjaar wordt gerekend op vier le, vier 2e, twee 3e en twee 4e klassen, dus twaalf loka len. Daar moeten dan nog vaklokalen bijkomen, n.l. voor kantoor- en win kel-praktijk, lype-onderncht, tekenen en handvaardigheid en een overblijf lokaal, tevens geschikt voor film. Achttien lokalen totaal. Er wordt aan gedacht de Mathenessesehool te ver- plaatsen (daarover is het beraad nog gaande), maar zelfs in dat geval is er een tekort aan lokalen. Nu komen b. cn w. met het voorstel hoven op het bestaande gebouw een verdieping te plaatsen, op te trekken in hout met een staalconstructie. Dan komt er ook ruimte, niet alleen voor de lokalen, maar ook voor een leraren- kamer, voor de adjunct-directeur, dc concierge, enz. De kosten voor deze ingrijpende verbouwing worden geraamd op 395.000, aan te vullen met 48.000 voor de inrichting van de praktijk- lokalen. De kosten zullen door het Rijk worden vergoed. De uitvoering zou onderhands aanbesteed moeten wor- den, gezien het speciale karakter van het werk en de noodzakelijke spoed, menen b, en w. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Voor de vergadering van de gemeenteraad op maandag 24 maart is op de agenda ge plaatst de behandeling van de Cul tuurnota Schiedam. De nota werd me dio oktober 1968 uitgebracht. B, en w. hebben er, in een advies van 20 fe bruari, enige kanttekeningen aan toe gevoegd. Indien de raad zich kan ver enigen. met de standpunten van b. en w,, dan stelt het college voor contact op te nemen met de Schiedamse Ge meenschap voor een uitwerking. Zowel Cultuurnota als preadvies zijn door ons reeds uitvoerig vermeld. Het kernpunt is de instelling van een overlegorgaan voor het plaatselijke culturele leven. Zowel commissie als b. en w. denken hierbij aan een om vorming van de bestaande Schiedamse Gemeenschap in een stichting, waar van de stichtingraad dan kan funge ren als een adviesorgaan voor het ge meentebestuur op cultureel en so ciaal-cultureel terrein. TAFELTENNIS SCHIEDAM, dinsdag. Voor TSF-tafeltennis is het een veel bewogen week geweest. Voor de spe lers van het eerste team is het sprook je uit: géén entree in het droomland, de Ere-klasse van de NTTB, dankzij de 64 nederlaag tegen Irene. Vol gend jaar beter! Daarnaast de eerste beslissingen. Het elfde team heeft voor TSF de pri meur: promotie van de 4e naar de 3e klas. En de teams 7 en 12 hebben zieh definitief veilig gesteld voor degrada tie. Overigens werden van de 20 door TSF gespeelde wedstrijden er 13 ge wonnen, terwijl er 3 gelijk werden ge speeld. TSF 2, dat in de overgangsklas geen kans heeft op promotie, is nu zeker van een tweede plaats, na een 73 overwinning op Tog. In de afdelings eerste klas is TSF 3 nog gewikkeld, in een verbeten strijd van vier teams om de promotie. Zy komen zaterdag tegen elkaar uit; daar bij speelt TSF tegen Eendracht 3. In de tweede klas heeft TSF 4 nog een reele kans op promotie. Dit team won niet overtuigend met 73 van Eendracht en staat op een gedeelde tweede plaats met Kaveka 1, dot Jijkspeelde. TSF 5 verloor met 3—7 van NO AD 4 en staat nu onder de rode streep voor degradatie. Het zesde team won wel verdienstelijk met 6—4 van Milksteamers 2, maar hoeft niet meer aan promoveren te denken. Van de overige senioren-teams is het elfde definitief gepromoveerd naar de derde klas en het 9e heeft goede kans om te promoveren naar de twee de en het 13de, na een zwakke start, een kleine kans. Teams 7 en 12 hebben zich. definitief uit de geva ren-zone geworsteld, doeh het 8e is nog niet geheel veilig. De TSF-junioren doen het voortref felijk. Het eerste team is kampioen en speelt nu in de landelijke na-competi- lie. 3 en 4 staan op de eerste plaatsen 2 en 5 op een kans-hebbende tweede plaats, terwijl 7 wel op de tweede plaats staat, doch geen kans meer heeft op de titel. Alleen 6 zit in de middenmoot. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. TSF zal waarschijnlijk in de tweede helft van september weer zelf het Sporthal MargT iet-tafeltennis toernooi gaan or ganiseren. Voor de stedenwedstvijd Rotter dam-Utrecht op 30 maart in het Ta- feltenniscentrum, zijn zes TSF'ers uit genodigd. In de le klas Peter v.d. Broek en Aad Broeren. als reserve; tn de 3e klas Ruud v.d. Linden; bij de junioren Hans v.d. Broek en bij de as piranten Wim v.d. Poort cn Jan Landsbergen. In de komende weken wordt door TSF deelgenomen aan enige toer nooien, maar eerst wordt op 29 maart in zaal Beatrix de halfjaarlijkse feest avond gehoudén ter afsluiting van het officiële seizoen. (ADVERTENTIE) Wonen tussen nieuwe spulletjes is eerst wat onwennig. Je twijfelt wel 'es even. Het vloerkleed is af, maar hadden we toch niet beter.... En wat zullen Frits en Hermien zeggen van ons bankstel? Vraag de buurvrouw op de koffie. Dat zegt alles. De buurvrouw krijgt een kleur van een interieur van De Stam. 3 ve-diepingon meubelen woningtextiel Vraag het Grote Meubelboek van Top-Form. Gratis, Mariniersweg 33-47 Rotterdam Parkweg 201-205, Schiedam. Noordeïnde 138-140, Den Haag. ROZENBURG. De protestants- christelijke woningbouwvereniging Rozenburg laat 489 woningen bouwen m het bestemmingsplan West. Het bouwteam bestaat uit gemeente-archi tect W. Wissing en de bouwonderne ming L. T. R. N.V. Van dit aantal hui2en zullen 170 eengezinswoningen en 184 etagewo ningen (drie lagen) onder de wo ningsector vallen. In de premiesector worden 135 eengezinswoningen ge bouwd en in de premie-koopsector 44 eengezins w onin gen. SCHIEDAM, dinsdag. Het nieu- we clublokaal van de handbalvereni ging UVG in het sportpark Harga zal op zaterdag 22 maart om half twee of ficieel worden geopend door de heer S. Klepke, hd van het hoofdbestuur van het Ned. Handbal Verbond. BRIELLE. Dc grafrechten in Den Briel gaan drastisch omhoog. Het tarief voor een eigen graf of grafkelder gaat 200 worden. Dit was 125. Voor een. algomeengraf was het tarief 50. Dit wordt nu 100. Dit laatste bedrag moet ook worden be taald voor het ruimen, van een graf op verzoek van de rechthebbende. Ook dit tarief was eerst f 50. SCHIEDAM, dinsdag Vijf leer lingen van de accordeon-klassen van de heer P. van Hassel aan de Schie damse Muziekschool zijn geslaagd voor de in Vlaardingen afgenomen landelijke accordeon-examens. Voor het diploma „elementair" slaagden Anja Krayswij'k, André van Deïjk en Tom Zandstra; voor diploma D Ineke v.d. Steen en voor het diploma E (het op één na hoogste!) Ineke Rissema. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag De St Wil- 1 ibrordusstichtingdc roomskatholieke schoolvereniging in Schiedam, Wil de Mater Deï-mavoschool voor meisjes aan de Schoolstraat en de St Jozef- mavoschool voor jongens aan de Mgr Nolenslaan zo snel mogelijk tot één. school samenvoegen, teneinde de opti male onderwijsmogelijkheden die in een grotere school aanwezig zijn, te benutten. Aan het gemeentebestuur wordt nu, op basis van de Overgangswet W.V.O., medewerking gevraagd, om de Sint Jozefschool uit te breiden met elf lo kalen, twee gymnastieklokalen en een gemeenschappelijke ruimte. Stede bouwkundig is deze forse uitbreiding van de school aan de Mgr Nolenslaan mogelijk. De kosten daaraan verbon den zullen door het Rijk aan de ge meenten worden vergoed. De beide bestaande schoolgebou wen hebben een te geringe capaciteit om aan de m de WVO gestelde eisen voor het mavo te voldoen. Er moeten namelijk vaklokalen komen, voor na tuur- en scheikunde en handvaardig heid en semi-vaklokalen voor aard rijkskunde en tekenen. Die zijn er mot. Ook de benodigde twee gymnas tieklokalen ontbreken. De Mater Dei-school is nu nog on dergebracht in een zgn. „Finse school" uit 1949, aan de Schoolstraat 8. De school van acht lokalen telt echter 269 meisjes-leerlmgen, zodat in de St Jo zefschool aan de Warande twee loka len worden gebruikt. Uitbreiding van het houten gebouwtje is niet mogelijk. De St Jozefschool aan de Mgr No lenslaan 97 heeft 13 lokalen. Negen werden in 1953 gebouwd, in 1966 kwa men er vier bij. Door de 358 jongens leerlingen worden, alle lokalen benut en er is geen ruimte om vaklokalen in te richten. Door beide scholen bijeen te bren gen (met 627 leerlingen) zal de Sint Jozef-mavo na uitbreiding efficiënt gebruikt kunnen worden. (Van en onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Een nieu we woonwagenwet is wel in 1968 vastgesteld, doch deze is nog steeds niet in werking getreden. De bestaan de wetgeving op dit terrein zal nog wel een jaar van kracht blijven, zo menen b. en w.. Maar door de ontwik keling van de opvattingen en inzich ten omtrent het woonwagenkamp en de bevolking daarvan, maar ook door de aanstelling van een full-time be heerder van het woonwagenkamp in Schiedam en door de aanwijzing van een sloopterrein bij het kamp zal de Schiedamse Woonwagenverordening (uit 1961) noodzakelijk aangevuld moeten worden. Uitstel is niet juist, menen b. en w.; later kan de gemeen telijke verordening alsnog aan de Woonwagenwet 1968 aangepast wor den, In de nu voorgestelde nieuwe ver ordening wordt nauwkeurig omschre ven wat er allemaal wel en vooral wat er allemaal niét mag in het woonwa genkamp aan de Schiekade. ïn de afgelopen maanden heeft het gemeentebe stuur een aantal contactbijeenkomsten voor de burgerij gehouden, n.l. twee in Groenoord, een in Oost en een in Zuid. Verondersteld wordt, dat ook in dc andere wijken van de stad behoefte gevoeld wordt aan een rechtstreeks contact met het gemeentebestuur en enkele zijner ambtenaren. Thans worden öe bewoners van het centrum en het westen uitgenodigd voor een en wel op woensdag 26 maart 1969, des avonds om 8 uur, in de grote zaal van gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven 155. Burgemeester en. wethouders spreken gaarne dc verwachting uit, dat zij met de bewoners van deze wijken, evenals dat in andere wijken het geval is geweest, een vruchtbare avond zullen hebben. Schiedam, 17 maart 1969. Wij kunnen een goede lasser plaatsen. POMPFONTIJNE N.V. NoorcWest 35. Sebtedam. Tel. (010) SS6255 o Textie l vet ver ij suèdereiniging Oostsingel 2 hoek Singel. Tel. 268924. Het adres voor verven en suèdereiniging. Gevraagd voor direct, tijdelijk (plm. 10 dagen) voor het schoon opleveren van het nieuwe Gemeente Ziekenhuis te Schiedam Werktijd, van 's morgens 9 uur tot 's middags 4 uur, zonodig in overleg. Aanmelden mevrouw Clements. Telefoon 349676, of op het werk: Nassaulaan te Schiedam. Onroerende goederen en. woonruimte aangeboden vaarden. Bevattende 10 ka mers. Z keukens, ens. Koopsom ƒ27.500. BENODIGD EIGEN GELD ƒ4000. ïnl. tel. 01761— 3951. na 20 uur 070—55841B. De .Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt VASTE BEZORGERC STERS). Aarun. te). 287279. 's avonds na 7 uur tel. 155980. S038 Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Van Vuuren, Hoogstr. 106, Schiedam. Tel. 265720. Let op het juiste adres. S180 Diversen Gpte sortering tuinartikelen bü „Waar Dat Wiel Draait", Hoogstraat G7-69, Schiedam! Tel. 010-268438. S250

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 3