mmM 'Waarom niet nog op Maasvlakte?' m PIERRE JAN-'SENNU KLAAS DE JONG - DE INTROVERTE Demonstratie in Europoort Zonde van de moeite uit oris? i tuincentrum slavenburg's ROTTERDAM RIJNMOND door Bert van Polen Ruimte BURGEMEESTER THOMASSEN: HOVERCRAFT KAN 60 MAN VERVOEREN L, Smit Co. krijgt basis in Singapore 1 Actief bezig Eigen hand Buslijn 75 wordt doorgetrokken Kennelijk een haastklus Twee kwartjes pag. 4 - dinsdag 25 maart 1969. Daze schattige kleins roosjes {ze worden niet hoger dan 25 i 30 cm) in de kleur rood, rose, geel en wit, koopt U nu voor nog géén gulden. bouw-en onderhoudsbedrijf n.v. (ADVERTENTIE) Klaas de jong (50), de nieuwe directeur van de Rotterdamse Academie van Beeldende Kunsten, noemt zich zelf „een volkomen onbekende figuur". De toon waarop hij dat Zegt, doet vermoeden dat hij er blij mee is een man-van-de-ach- tergrond te zijn. Hij zegt: „Ik heb het moeilijk In het open baar. Niet dat Ik schuw ben. Ik kan goed met mensen opschieten. Maar ik, beweeg me moeilijk in een grote kring» Ik praat dan niet gemakke lijk, Het prettigst voel Ik mU in een persoonlijk gesprek. /Na Pierre Janssen, de extroverte, nu dus Klaas de Jong, de introverte. Ja, we zijn twee antipodes. We hebben nu twee jaar samengewerkt. Het boelende was te merken dat we over het onderwijs vrijwel gelijk denken. „Verder zijn we geheel anders. Janssen kan z'n gedachten er ineens Uitgooien. Hij laat ze chaotisch wer ken. Dat kan Ik niet. Ik kan ze niet zö de vlucht laten, nemen dat ande ren ze. meebeleven. Ik ben een man die alle punten overweegt en dan pas iets zegt. Direct oordelen gaat moeilijk". HIJ heeft niet staan springen cm directeur te worden. Hij zegt:. „Ik heb. niet gesolliciteerd. Je moet er niet naar verlangen, 't Is geen eer directeur te zijn. Het Is een opgaaf, dat werk. Als je solliciteert, geef je de in druk dat je zo graag wilt. De jeugd opvoeden, heet het dan. Persoonlijke IJdelheid speelt daarbij vaak een rol. Bij mij niet. .JEen' directoraat, dat vraagt enorrp veel inzet. Veel administratief Wérk. Daarnaast word je voortdu rend geconfronteerd met problemen van studenten die een open oor moe ten vinden. 't Is een functie die nooit Bf is, je ziet nooit direct resultaat". \WE zitten in dc directeurskamer, Wind komt naAr binnen. Lek ker fris, HU schUnt dat prettig te vinden, nü bUkt vee! naar bulten. De Coolhaven. Ruimte imponeert hem. Havens en polders hU voelt zich daar prettig. HU Is al twintig jaar leraar en ad junct-directeur. Van zijn kunste naarsschap komt niet veel meer. HU zogt: ,,'t Stoort me niet In het minst dat m'n werk in de verdrukking komt. Ik ben me al heel gauw bewust ge worden dat Je als graficus gten maatschappelijk bestaan kunt heb ben. 't Betaalt niet zo veel. Of je moet een grote produktle hebben. „Ik werk heel langzaam. Ik kan moeilijk iets uit handen geven, ik laat het liggen, kom er op terug, laat het weer liggen. Het groeit heel langzaam. Als Ik drie of vier prenten per Jaar mank, ja., dat is net ge middelde". Esscher, de grafisch wiskundige of de wiskundige graficus of hoe Jc die man ook moet noemen, vindt hij een unieke onvergelijkbare persoonlijk heid". „Ja, es kijken., hoe moet ik dat nu zeggen. Eh ja. In sommige op zichten heeft hU iets koels. Prachtig van evenwicht, buitengewoon inven tief. Niettemin kan ik me niet aan de Indruk onttrekken dat hij de vondst in z'n werk nogal eens laat orevale- ren boven de emotie. Achteraf vraag ik me af: heb ik die prent nou be leefd of heb ik de vondst beleefd. (Van een onzer verslaggever) ROTTERDAM, dinsdag Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam voorziet de mogelijkheid dat in plaats van één hoogovenbedrijf, twee aparte hoogovenbedrijven zich op de Maasvlakte bij Rotterdam zullen vestigen. Gevraagd naar zijn reactie op een eventuele concurrentiestrijd tussen verschillende gegadigden voor een plaats op de Maasvlakte verklaarde hij: „Als gemeentebestuur zou ik neutraal willen zgn. Ik sluit de mogelijkheid echter niet uit dat verschillende staalbe drijven zich op de Maasvlakte zullen vestigen." Dit zou in de praktijk kunnen van elkaar doorgang zouden kun- betekenen dat naast het door nen vinden. Over de contacten en Hoogovens-Hoechst gepubliceer- plannen van het bureau Koppers de plan ook dc plannen van het wilde de heer Thomassen echter bureau Koppers onafhankelijk niets mededelen. 'Volgens öe heer Thomassen biedt de (uitgebreide) Maasvlakte voor üe kust van Voorne voldoende, plaats voor verschillende hoogovenbedrijven. „Minister Bakker heeft groen licht ge geven voor de uitbreiding van de Maasvlakte en waarom zouden er dan niet op deze 2 x 800 hectare net als bijvoorbeeld in Dortmund verschil lende staalbedrijven gevestigd kunnen worden?" Over de verklaring van volgens de eerste berichten gegadigde August Thysse-Hütte dat dit grootste Duitse staalconcern geen belangste Ilng heeft voor de bouw van'een staalfabriek op de Maasvlakte zei de heer Thomassen: „Er is inderdaad een informatief gesprek .geweest met dit concern. Maar verschillende Duitse bedrijven hebben ona al lang in het vizier en zoeken naar mogelijkheden langs de zeekust." Burgemeester Tho massen vertelde tevens dat Hoogovens al vrij lang geleden belangstelling had getoond voor „deze voortreffelijke plek." De gemeente Rotterdam wist dus van de belangstelling van Hoogovens, maar had nog geen idee dat dit con cern al zulke vergevorderde plannen had. „Depublikatie is voor. ons on verwacht gekomen", aldus de burge meester van Rotterdam. Klaas de Jong: „Als directeur zal Ik me niet zo veel naar buiten bewegen". Foto.- Kees Weeda moet Iets mee gebeuren. Het moet dynamisch worden. „Het Is de bedoeling dat de kunst 'een plaats krijgt in de manifestatie '70. Ik hoop dat het ademt, dat de mensen er zelf aan kunnen deelne men. 't Mag best zo zijn dat de men sen een keer „schande" roepen, dat hindert niet. Als ze smanr actief bezig kunnen z|jn. „Wat de plaatsing van beelden in de stad betreft, die begrijp Ik niet altijd. Als er in Rotterdam boeiende plaatsen zijn. komt het te veel voor dat zo'n beeld de sfeer bevriest. Ik denk aan het stadhuisplein. Dat brons van Andriessen. „Dat staat er maar als een stuk brons te staan. De functie van het beeld komt niet goed tot uitdruk king. Je kunt het te gemakkelijk ne geren, je kunt het gemakkelijk ver vangen door iets anders. „Bij scholen heb je iets anders. Ie dere nieuwe school mag zoveel pro cent van de bouwkosten besteden voor een kunstwerk. Nou, overal zie jc een klein dingetje staan. Ik heb liever een groot ding voor vijf of zes scholen dan een klein, ding bij iedere school. Dat vind ik zo benepen." Het gesprek is zo'n beetje afgelo pen. Geen volledig beeld van deze „volkomen onbekende figuur". Maar dat wil hij misschien zelf ook niet. Hy treedt nu eenmaal niet graag op de voorgrond. H|j zegt nog: „Ik zal geen directeur zijn die zich veel naar buiten beweegt. Ik zal wel een man zijn die bin-, nen bezig is, die het beleid co- ordineert, die leraren aantrekt die felle injecties aan het onder wijs kunnen geven. Persoonlijk optreden is voor mij veel minder •belangrijk." Miniatuur roosje*. Ideaal voor balkon- of terrasbakken. Morgenvroeg om 9 uur begint in ons tuincentrum de verkoop ven deze miniatuur roosjes in de kleuren rood, j rose, geel en wit Gok.mtandagmorgen apen Giin tel of tchrlft bait ROTTERDAM. Aan de Neder- landsche Economische Hoogeschool is bevorderd tot accountant: A. H. J, Otto (Nieuv/erkerk a.ö. IJssel), en slaag den: voor het kandidaatsexamen in de economische wetenschappen - F. L. Rijnberg (Rotterdam), en voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen A. van Rossitm, Rot terdam; H, Bos, Rotterdam; F, J. Gos- selink, Dén Haag; P. A. Boon/ Gister- wijk en H, A. Baars, Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Bij de BP-raffinaderij in Europoort is gisteren een nieuw model hovercraft gedemonstreerd. Dè Hovermarine 6, ontwikkeld door de gelijknamige Engelse onder neming in Southampton, kan. 60 passagiers vervoeren met een dienstsnelheid van 35 mijl per uur. Hovermarine Ltd, dat al tien van deze vaartuigen heeft verkocht en cr vijftien In produktie heeft, meent dat dit van met glasvezel versterkte plastic geconstrueerde vervoermiddel grote mogelijkheden biedt voor toe passing op de Nederlandse water wegen. -Behalve de hoge snelheid worden als voordelige eigenschappen genoemd de lage bedrijfskosten, de geringe personeelskosten (de bemanning be staat uit een kapitein en een machi nist) en de zeer grote wendbaarheid, die een zeer nauwkeurige 1 bediening mogelijk maakt. Hovercraft Ltd ver wacht dat hog dit jaar drie HM-6's in Nederland zullen worden verkocht, mogelijk om eenveerdienst op de "Waddeneilanden te onderhouden. De HM-6 kan ook in gewijzigd model geleverd worden, zódat het vaartuig, dat aangedreven wordt door diesel motoren, geschikt is voor speciale diensten als politie en douane.. Hover craft Ltd, waarin BP commercieel ge ïnteresseerd is, is bezig met de ont wikkeling van grotere modellen, die o.a. beter geschikt zullen zijn voor gebruik'op hoge zee. De hovercraft nieuwmodel in bedrijf. SINGAPORE, dinsdag (AP)i Singapore wordt de basis voor de operaties in het Verre Oosten van J L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam- Dit is maandag bekendgemaakt door Smlt's directeur F. E. E. Kleyn van Willigen, die jongstleden zater- dag (e Singapore is aangekomen om het marktpotentieel te bestuderen. 'I Hij zei, dat het besluit was geba- -i seerd op Singapore's belangrijkheid als basis voor de oliè- en ertsexpiora- tiewerkzaamheden, die thans in het y_ 'i gebiedCo de gang zijn. De centrale positie van'dé republiek in dit centrum van wereldscheepvaart '-J is een andere, zeer belangrijke factor "j£ geweest. De heer Kleyn van Willigen zei, dat de plaatselijke agenten van zijn be- -•'! drijf, Nedlloyd Lines, de mogelijkheid onderzoeken om meer sleepboten en lichters naar Singapore te brengen. Smit heeft enkele van 's werelds krachtigste sleepboten in het gebied j rond Singapore. Deze sleepboten wor-r y den onder meer gebruikt voor het sle pen van de booreilanden naar de loéa- ties in zeeën rondom Malakka. - straf schema. HU zegt: „Ik. geef ei genlijk geen les. Wat mij boeit Is de ontwikkeling van do leerlingen. Ik geef ze de ruimte. Je moet een mi lieu scheppen. Je moet ze hun ont wikkeling in eigen hand geven. „Een schema ik zie er geen heil f". Jc moet ze wei vakbekwaamheid aan bieden, maar geen bepaalde metho diek bijbrengen. Een academie .is geen ambachtsschool. „Ik zie een academie in zijn oude betekenis. Een tuin waar de mensen samenkomen. Waar ze praten. Waar oude, en jonge mensen -elkaar ont moeten. Waar je wat aan de weet kunt komen". Hij zegt het te betreuren dat veel ouders eon academie van beeldende kunelen maar een „bedenkelijke om geving" vinden. ,,'t Komt nog ontzaglijk veel voor dat studenten spanningen hebben met hun ouders over de keuze van het creatieve vak. Dat wordt nog heel. veel argwanend beschouwd. Al die eigenzinnige jongens en meisjes met die lange haren en in vieze jas sen en broeken wordt er dan ge dacht. Het Is heel moeilijk dat beeld te veranderen. „Het zou goed zijn de academie eens een paar dagen open te stellen. Dan kan Iedereen zien wat hier aan de hand is. Dat het een normale school is waar hard wordt gewerkt. Dat het geen heilig gebied is waar jé aarzelend en voorzichtig moet bin nentreden. „Je zou afmoeten van het idee dat een academie geïsoleerd staat. De mensen die hier studeren zijn men sen met bepaalde begaafdheden voor vormgeving. Net zoals er mensen zijn met hegaafdheden voor timme ren en schilderen." XTUNST In de stad hoe zit het daarmee? HU zegt: „Het moet niet Btatisch zijn. Er Hier is weer een fijne aanbie ding uit ons tuincentrum, waar wij alles voor Uw tuin verko pen voor prijzen die er niet om liegen. „Ik ervaar grote tegenstellingen Het werk van Wout van Heusden bijvoorbeeld is precies hot omge keerde. Het treft me om z'n emotio naliteit, om z'n totaliteit. Maar u merkt wel.. Ik.kan moeilijk direct oordelen. Ik doe dat niet zo graag". Een beetje verlegen, onzeker, zo ls hij maar, opgegroeid in Den Hel der, voelt hu zich in Rotterdam, de dynamische, thuis. „Ik heb Rotterdam destijds bewust gekozen. Ik had de keus tussen Rot terdam en Den Haag. Den Haag im poneerde me door het image van deftige regeringsstad. Dat lag me niet zo. „Rotterdammers zyn vriendelijk en nuchter. Ik vind het een wonder lijke. sympathieke bevolking, won derlijk door een gemeleerde samen stelling. Wel eens moeilijk te bena deren wat kunstdingen betreft. Maar als ze zich geven, krijg je alles van ze gedaan. „Do dynamiek van deze stad. de haven, dat interesseert me. Soms is die dynamiek gevaarlijk. Ik ben bang dat er door dat dynamische en dat klinkt misschien gek voor een graficus wel eens te zwart-wit wordt gedacht. Dat er te veel grijze tinten verloren gaan. Er zijn ook al lerlei menselijke relaties die tot uit drukking moeten komen. Die kun nen wel eens in de verdrukking ra ken. "jVTENSELIJKE relaties d<J mens staat hU hem centraal. Als leraar houdt hfj niet van een DEZER dagen is de 53ste uitga ve verschenen van Las- schuit's officieel adresboek van hotels, motels en restaurants in Nederland. Het is een uitgave van liet bureau Jac. G. Lasschuit in Bilthoven. De inhoud van het adresboek valt in drieen uiteen. Voorin staan de adressen e.d. van de VW-kantoren plus een korte opgave van enige toeristische trekpleisters, dan volgt een opga ve van hotels en restaurants, voorzien van een foto waarvoor moet worden betaald en tenslotte is er een opgave van de hotels en restaurants „die de toets der kri tiek kunnen doorstaan". (Van een onzer verslaggevers] ROTTERDAM, dinsdag - Autobus- lijn 75 van de RET (nu nog tussen het Zuidplcin en de Grole Hagen) zal met ingang van zaterdag 29: maart worden doorgetrokken van de Grote: Hagen bij de Groene Tuin n&ar de Palmentuin :bü de Hercnwaard' via Grote Hagen en. Herejnvaard. De bussen van lijn 75 krijgen bij dit' nieuwe eindpunt een standplaats op het pleintje in de Palmentuin bij de Herenwaard. De begin- en eindhalte op de Grote Hagen bij de Groene Tuia wordt met Ingang van 29 maart opgeheven. "Voor beide richtingen wordt, tegelijkertijd een halte in dienst gesteld op de Grote Hagen bij de Groene Tuin. TUSSEN de drinkwaterlei ding en de van Gentkazerne zijn grote reconstructiewer- ken gaande. Men heeft het er zo druk, dat men geen tijd heeft alles op te ruimen, hetgeen resulteert in onge rijmdheden. Op 4 april (Goede Vrijdag) en 30 april (Koninginnedag) zullen de bu reaus van de burgerlijke stand op het stadhuis eh de hulpsecretarie'ên en hulpbureaus gesloten zijn. Indien de te verrichten -werkzaamheden niet tot de volgende werkdag kunnen wachten zal de ambtenaar van de burgerlijke stand belanghebbenden van dienst 'zijn.. De laatste groep wórdt gratis gepu bliceerd; me beperkend tot Rotterdam, blijken de eerste en de laatste catego rie onvolledig te zijn. Heel wat hotels en restaurants blijken, doordat zij niet genoemd zijn, „de toets der kritiek niet te kunnen doorstaan". Het tele foonboek van Rotterdam noemt nog ruim 60 hotels, die in het adresboek van Lasschuit niet voorkomen. De groep restaurants is zo mogelijk nog onvollediger. In het adresboek zijn er eveneens aanmerkelijk meer niet genoemd dan wel. Een voorbeeld maar: Lasschuit noemt twee Chinese restaurants, hetgeen uiteraard bela chelijk ie. Ook op het eerste onderdeel van het adresbook, is, wat Rotterdam betreft, een aanmerking te maken.. Men noemt er behalve het adres van de VW aan het Stadhuisplein, als aantrekkelijk heden van de stad: musea, de Euro mast, de Spido-rondvaart, het Zak kendragershuisje en de metro. En Blüdorp dan? £n de Lijnbaan? Eh de excursies dan? Om maar eens wat te noemen. Van de uitgever ver neem ik dat dat een opgave van de VW-Rotterdam is(!) Ook hoor ik, dat er het hele jaar aan het boekje (ƒ2,25) is gewerkt. Door één persoon waarschijnlijk. v. d. M. h-af Mevrouw C. Erwich van de Lange Hilleweg 141 is woé- f denü op do gemeentelijke -.wo ningstichting, Wie veertig jaar in een woning van de gemeente lijke woningstichting woont krijgt vijfentwintig gulden als tegemoetko ming in de kosten voor het opknap pen. Mevrouw Erwich kreeg die vijf-; entwintig gulden ook, "dat wilzéggen ƒ24,50. Want het bedrag is per giro overgeschreven, waarvoor kosten 'in rekening zijn gebracht. Dit isdiefstal, zegt mevrouw Er wich giro-óver,schrijvingen zijn gra tis. Als wij de woningstichting een dubbeltje tekort doen sturen ze Bus- kop op ons af. (Buskop is een deur waarder, red.) G. L. F. Mik, directeur van de ge- meentelijke woningstichting is kort in zijn commentaar: „Daar kan ik niets aan doen. Als die mevrouw met de bus hierheen, komt om het geld van het loket af te haien is zé-veel duurder, uit. Die giro-over schrijving zal wél één cheque zijn ge weest en dat kost vijftig cent. Overi gens zijn Wij helemaal niet verplicht om 25 te geven", aldus de heer Mik. Dat laatste is. zeker waar, maar het in rekening bréngen van twee kwar tjes overschrijvingskosten is bijzonder schriel. Vijfentwintig gulden is vijfen twintig gulden en niet 24,50. Als de woningstichting dan een royaal ge baar wil maken, laat zij het dan ook ..goeddoen., y (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1