Fons Jansen kee de kerk de rug toe ROTTERDAMS DAGBOEK- BOKSEN Wie volgt? m STERK IN PRIJS adspi rant-stu dent en administratief medewerker Hulpverlening aan anderen ROTTERDAM RIJNMOND Frans Happel Inzakker Betere liedjes Thomassen: 'Waarom niét nog zo'n hoogoven?' m?tm VERLAAGD! 1,35 ABVERTEREN DOET VERKOPEN Mil j oenenscliade zware brand in voorraad geneesmiddelen Bromfietser gewond bij aanrijding Briefkaart in 1937 gepost nu wegens te lage frankering terug naar afzender Wie betaalt dat eigenlijk? De NRC heeft er Wandelen langs een abonnee bij de havens F Mededeling pagina 4 - zaterdag 29 maart 3969 F ONS Jansen heeft de kerk de rug toegekeerd, al meer dan. honderddertig voorstellin gen. H«t bevalt hem. prima. Twee cabaretprogramma's over 'katholicisme en oecumene vond hij voldoende en hij richtte zijn schreden naar de wereldse kleinkunst middels hot pro gramma „3x andermaal". Ofschoon hij in vele Nederlandse pkatsen en onlangs tijdens een toarnee door België veel succes oogstte, doet ziïn impresario nog écn beetje voorzichtig over hem. Iljj zegt. dat Fons In wezen nog aan het begin Etaat en dat hij het, ouk wal publiciteit betreft, nog een beetje rustig wil houden. "Een uitspraak die valt tijdens de papze van do Rotterdamse première van „3x andermaal" in gebouw Pa lace. In het voorafgaande uur is veel en hard gelachen. Men amuseerde zich. kostelijk. Jansen sloeg weer eens aan. tTwes dagen later praten we met hem achter een frisdrankjc in een centrum-restaurant, op een uur dat In de meeste huiskamers de warme hap op tafel komt. Fons Jansen doet een beetle aan desfeer van een huls kamer denken. Een wat onbestendig rood overhemd onder een uni-kleu- rig pak, dunne rode bretels, geen stropdas en een pijp. Hij is geen drukke prater; geeft dat zelf ook toe. "Wat hij zegt, wordt echter zorgvul dig geformuleerd. HU weet het, want hij zegt: „Ik ben, geloof ik wel, een ^-perfectionist. Alles wil ik zo nauw- 'keurig mogelijk doen, Vragen beant- •.woorden bijvoorbeeld en ook de kleinste dingen op het toneel. Ik heb eens een hele voorstelling op mijn i - wenkbrauwen gelet of op een voet van me die niet goed stond' TYE overgang BdgiöRotterdam is hem niet zo meegevallen. Hij zegt: „Ha fijn, dacht ik, Rotterdam, ...ik kan weer het het fijne Nederland- versje gaan draaien. Ja, want in -België moest tk een hoop weglaten j-tiifc hetprogramma of veranderen, .-omdat fommige grappen om diverse - '-redenen natuurlijk niet zo goed door- •kwamen". „Maar, ten eerste is de zaal niet zo geweldig tk had lie ver in ie schouwburg gestaan en ten tweede was de première-avond niet best. Een inzakker, Toevallig moeilijk publiek. Och, zo'n inzakker - .hob je ééns op de vijftig, ééns op de -fcohderd keer. In het begin was het 'tëèh 'op tóen. Ik nam toen namelijk alles maar aan. Werd er gebeld uit het eerste het beste paaldorp, dan zei ik ja, zonder te weten waar en voor ;7 yle Uc precies zou moeten optreden". In hefc programmablad van »,3x a'ndermaa.1" staat vermeld waarom -tVC- hem nooit op de televisie zien. HU wil niet dat de mensen die naar hem zUa «aan kijken, korte tijd later alle nummers op de televisie a&n- Bebouwen. Hij wil voorkomen dat men denkt: „Een maand geleden hebben wc een tientje voor Jansen betaald en nu kan iedereen het zien via de buis". Staat het niet voor de televisie op treden ook tn verband met het „rustig aandoen" vani zijn jnpresario? ,1'ons Jansen: „Ik dacht, dat als je veel voor de televisie doet, er een mo ment komt dat ze balen van je heb ben. Hat wil ik voorkomen. Afkeerig van publiciteit zijn we echter niet. Alleen, we jagen het niet op, Wo heb en het eigenlijk ook niet zo no dig. Het loopt best op het ogenblik. Kijk, er zijn allerlei mensen die je oiïhoog willen peppen, „Je moet mter vedette worden, jongen", zeg gen ze dan. Dat wil ik niet". Zijn cabaret van nu bestrijkt een veel wilder terrein. De tUd van „De lachende kerk" en „Hoe meer zie len" is voorbU. Definitief? „Ik wil niet definitief van de ima ge af, die ik in. de loop der jaren heb opgebouwd", zegt hij. „Een ander thema, dat wilde ik. Ik vond de kerk ais thema niet interessant meer. Misschien was mijn voorraad grap jes er over ook uitgeput. Ja. dat kan wel". Waar liggen zyn grenzen? „Dat weet ik niet. Als je een muur tegenkomt dan kan je twee dingen doen: staan blijven of er over heen. Bijvoorbeeld lessen nemen of niet. Fons Jansen is 42 jaar. Hij doorliep de HBS-B en kwam in 1945 als om roeper bij de Radio Nieuwsdienst. Van 1946 tot 1950 als dienstplichtig militair naar het voormalige Neder lands indië {Fons Jansen: „Bij de radio, dat moet ik er wel bij zeggen, tegenwoordig"). In 1950 startte hij bij het ANP, weer als nieuwslezer. De periode 1954-1960 bracht hij door als groepsleider van het katholiek vormingscentrum „Waafheuvel" en verder hield hij zich intensief bezig met het maandblad „G 3". In 1960 weer een baan als omroeper, nu bij de Wereldomroep. Tot 1962. Toen kwam het cabaret. Eerst als ama teur, later als beroeps. Fons Jansen is getrouwd en heeft vier kinderen. Zijn vakanties brengt hij door op zijn motorboot. Op de televisie ziet hij het liefste een opera van Mozart. Twee jaren geleden waren mij'n zangprestaties niet zo geweldig. Dan zoek je een zangleraar op en die heb ik ook gevonden, een hele fijne". Hij wil niet in de verre toekomst kijken. Zijn gedachten gaan niet verder dan zijn vierde programma, dat eind 1971 m première moet gaan. HU zegt: „Hei wordt zoiets als „3x andermaal", neg iets algemener. Maar, we hebben nog alle tijd". AP het toneel lijkt hij. ondanks Balvo's grappen, ernstig en bij zonder serieus. Klopt dat? „Op het toneel? Ja. Misschien wel, omdat je ganselijk alleen een pro gramma doet. Daarbij is het een eenzaam bestaan. Achter het toneel gebeurt niets. Na de vooretelling ga ik een broodje eten en naar huls". Een wens van Fons Jansen: „Ik zou betere liedjes willen schrijven. De liedjes die ik schrijf, zijn te vier kant. in schrijf Sinterklaasrijmen. Zo van pom, pom, pepom, pepom. pom „Ik ben onderontwikkeld op dit gebied. Het is ook moeilijk voor me. Vooral met lichte muziek werd ik vroeger nooit geconfronteerd. Ik kom namelijk uit een gezin dat met het Concertgebouw-orkest getrouwd was. De ene helft speelde er in, de andere helft ging er naar toe. Maar dan ga ik maar weer te raad bij ie mand, Dat doe ik veel, als ik het niet zie. Ik ben daarbij nogal pathe tisch van. aard, flk heb iemand nodig die zegt: „joh. maak het niet zo groot". En: „Toneel, daar1' ga Ik veel naar kijken. Ik leer ervan. Vroeger heb ik altijd bij het toneel gewild. Het is er niet van gekomen." „Of ik een mensen-kijkertje ben? Nou, neeDe typetjes die ik maak, maak ik meestal erg intuïtief. In mijn voorlaatste programma had ik een doodgraver. Op het laatst was ik gewoon die doodgraver. Al ging ik met die man op de wc zitten, het bleef een doodgraver". Over zUn Intenties als cabaretier; .Mijn bedoeling is om wat wijsheid over het voetlicht te brengen, iets over de zin van het leven. Daarvoor ea ik ook naar mijn collega's luiste ren, vooral naar Wim Kan". „Die heeft dat erg sterk in zijn tekst. Een grap van Kan: „Jongens, wc hoeven niet meer dood; er zijn nog harten genoeg". Dat vind ik zo zalig van hem. Ik ben gek op grappen met een dubbele bodem. Of er iemand is, die ik voor FONS JANSEN tijdens „3x andermaal''. (Foto; Peter Stephen Molkenboer). ogen heb ik mijn vak? Ik geloof toch wel Buziau. Die had de gein van Hermans en de dubbele bodems -van Kan". WAT heeft hij liever een fre quent glimlachende zaal, of enkele malen hard gelach? ,,'xk snel of te hard lachen is erg vervelend, want dan zeg ik: jullie snappen er geen donder van. Stu denten lachen piekerig,die lachen om een vondst. Dit is een goeie vondst zeggen ze, en dan lachen ze. Voor oude mensen spelen, dat is moeilijk. Die lachen niet zo hard meer. Soms krijg ie zo'n ja- en nee- spelletje. net zoals bij de poppen kast. Dat is zo schattig. Een de avond erop weer die pieklach, la chen en stil. Dan zit er een soort jury in de zaal. Ja die grap is goed. de volgende". Zijn programma's lopen lang. De eerste twee circa drie jaar. Gaan de teksten hem na verloop van tijd niet vervelen? Nee, maar er is een voorwaarde. Je moet nnet moe zijn, je moet des avonds fris op het toneel staan. Dan is het niet vervelend". Fons Jansen geeft tot en met woensdag voorstellingen in Palace. In augustus komt hij terug, in de Rotterdamse Schouwburg. Voorstel lingen waar hjj veel van verwacht. Want, die inzakker, de eerste avond in Palace, zit-hem erg dwars. (ADVERTENTIE) Internationale bokswedstrijden maandag 31 maart a.s. 8 uur Rivierahal Rotterdam Joop VcrBoii—Bob Cofie Holland Engeland 10 ronden van 3 minuten Aatl Jansen*—Marcel Millien Holland Frankrijk 10 ronden van 3 minuten en 6 nationale amateurpartijen Promotor Theo Huizenaar Op 10 april a.s. hopen wij met onze lieve Ouders en Grootouders D. A. Kers en AL Kers-v.d. Torren dc dag te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het hu welijk zijn getreden. Rotterdam, G. J. Mulderstraat 62B- Hun dankbare kinderen en kleinkinderen, Gelegenheid tot feliciteren, woensdag 9 april van 7—8 uur, Zaal Unie, Nozemanstr, 48, Rotterdam. NU TECHNISCHE HOGESCHOOL TWENTE De Rector-Magnificus msakt bekend dat die voornemens zijn zich voor het cursus jaar 1969/1970 bij de Technische Hoge school Twente te laten inschrijven voor deelname aan het eerste jaar van het stu dieprogramma, zich vóór 15 mei a.s. bij de hogeschool dienen aan te melden. Belangstellenden kunnen zich voor toezending van een aanmeldingsformulier schriftelijk of telefonisch wenden tot het bureau Studenten administratie van de' hogeschool, postbus 217, Enschede, telefoon 05420-44644, toestel 2016. A. Fortgcns chirurg AFWEZIG TOT 14 APRIL. Waavn. A. L. Hermans chirurg Tel. 010-11.14.80 PH3LIPS XPELLAIR ITHO Vt'NI ïivroï'.KS' Alle capaciteiten Glasfabriek DEGENS OostzeedUk 162-166 Rotterdam, tel. 010-110947 - 129816. Zaterdags gesloten. A.M.A. GROEP NEDERLAND PROVINCIALE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V. gevestigd to Rotterdam NATIONALE ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ gevestigd te Leeuwarden A.M.A., Directie voor Nederland gevestigd te Rotterdam In verband met het vertrek van de huidige functionaris dient een belangrijke vacature bij onze bedrijven te worden ver vuld. Een op het niveau van M.B.A. bieden wij de mogelijkheid de veel omvattende boekhouding geheel zelfstandig te leiden. Sollicitaties te richten aan de Afd. Personeelszaken, Wijnhaven. 68, Rotter dam. Nadere inlichtingen kunnen, ook telefonisch, worden ingewonnen bij de chef van deze afdeling, de heer F, J. Brink (tel. 010—142611). Het PSP-raadslid C. Oosterwijk heeft b. en w. schriftelijk gevraagd de huurverhoging met zes procent van de huizen in beheer bij rentegevende ei gendommen ongedaan te maken om dat deze woningen voor een groot deel krotwoningen zijn. Het raadslid wijst erop dat bewoners van een aantal huizen aan de Schiekade tegen de verhoging hebben geprotesteerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De brand die gistermiddag in het ovcr- pakkingsbedrUf van NV Sid Pharbil aan de Oppert heeft gewoed, zou vol gens de eigenaar voor meer dan een miljoen gulden schade hebben aange richt. Na ongeveer een uur blussen, heeft de brandweer het vuur uit ge kregen. Een grote hoeveelheid pharmaceu- tlsch materiaal is verloren gegaan. De brand, die in de magazijnen ontstond, heeft ook nog een deel van de kelder verwoest. De brandweer bestreed het vuur met drie lage- en vijf hogedrukstra- len. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Hoewel een groot aantal per soneelsleden. zich bij het uitbreken van de brand in het gebouw bevond, zijn. er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De 18- jarige Johnny Nurburg is gisteren met ernstig hoofdletsel naar het Bergweg- ziekenhuis gebracht, nadat hij met zijn bromfiets op het kruispunt Van de Tak van Poortvlietstraat met De Sarvornüa Lokmanlaan tegen een per sonenauto was gebotst. (Van onze correspondent) LIMMEN, zaterdag. Bijna 33 jaar nadat hjj een briefkaart had gepost, heeft de heer N. Adrl- chem in Ummen deze week de kaart retour gekregen, omdat volgens een stempel „stukken met port belast worden geweigerd". De briefkaart was gericht aan de inspecteur van het Noordhol lands Groot-Yorkshire Varkens stamboek in Alkmaar en gefran keerd met een postzegel van zes «ent. De heer Adrichem had de briefkaart, zo blijkt uit een stem pel op de postzegel, op 7 mei 1937 in Koog-ZaandUk op de bus ge daan. Waarschijnlijk heeft de brief kaart, waarop aan de inspecteur van het Varkens stamboek werd opgegeven dat de heer Adrichem een premlebeer had aangekocht, al die tijd in Alkmaar gelegen. Via dit postkantoor althans Is de briefkaart aan de veehouder in ruste geretourneerd. Het gemeentebestuur van Rot terdam wil in de komende jaren de wijken Hillegerrberg, Scbiebroek en Honderd en Tien Morgen voor 650.000 decoratief aankleden. B. en w. zijn van mening dat dit jaar vijf tigduizend gulden aan kunstzinnige verfraaiingen moet worden uitgege ven. TTET ministerie van cultuur, recrea- -L-1- £ie en maatschappelijk werk heeft vorig jaar op de in Rotterdam gehou den beurs van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen een opinie peiling gehouden op het gebied van de vrijetijdsbesteding en de hulpverle- ning aan anderen. Gevraagd werd o.a. welk werk men. eventueel voor anderen zou willen doen. Bejaardenwerk bleek de grootste aantrekkingskracht uit te oefenen, daarna kwam jeugd wei* O hulp aan gehandicapten. Het bieden van gezins hulp bleek minder in trek te zijn, één op de tien invalsters van vragenfor mulieren voelden er wel voor. Gelijkheid van milieu of godsdienst werd door praktisch allen onbelang rijk gevonden. Voor 2/5 van de tot helpen bereid zijnden is een afstand van hooguit een kwartier op de fiets de grens voor hulpverlening. Zeer verschillend is het met de be reidheid om lichamelijk zwaai* of vuil werk te doen, eenderde wil dit niet, eenderde desnoods en eendorde kan het niet schelen. Slechts twee procent van dc vrou wen ziet er iets in om hun kinderen in een creche te doen om aldus extra tijd vrij te maken om vrijwiiligershulp te verlenen. Het merendeel doet liever minder aan de huishouding om tijd voor anderen, vrij te kurmen maken. Een van de deelneemsters aan de enquête deed dc suggestie aan alle ge huwde (niet werkende) vrouwen van 4550 jaar een brochure te zenden over de mogelijkheden die er zijn om als vrijwilligster of parttime-kracht tn Jielpende en verzorgende sector te werken. Verschillende vrouwen vroe gen naar cursussen op sociaal-cultu reel en creatief gebied, maar ook op het gebied van dc hulpverlening. W/EER moeten wij het weekeinde in met een al lang brandend pro bleem. Het betreft de gebroeders Be ver, de nijvere knutselaars van het Fabelkrantse dierenbos. De lieden die reeht-door-zee hun technisch kunnen aanwenden om hefc leven van hun me- dedieren te veraangenamen, een schildwagen voor Steffel {inclusief nieuwe lagerbusjes), een nieuw huis voor Truus de mier, een postkantoor mat zeer fraaie spouwmuren en zes lo ketten voor ome Gerrit, reparatie van de harmonika van Bor de wolf, het transport van een mede-vis voor Blitt- kert en nu moet er op de grote open plek „praathuis" komen. Een sociaal onderkomen, waar alle dieren zich warm en droog kunnen verpozen. De gebroeders Bever kennende, zal ook met deze klus snel worden begonnen. Da's mooi, maar wie financiert dit project? Tot nu toe hebben we, met wat goede wil nog kunnen geloven in nobel liefdewerk van de bevers. Nu zij een „praathuis" gaan bouwen niet meer. "Voor een dergelijk bouwsel zjjn te veel lekkere hapjes nodig. Wie gaat deze fourneren? Is er een kapitaal krachtig dier op de achtergrond? Meindert het paard? Of zijn er indu striële machten in het buitenbos? Zit Vcrolme of Kipo erachter? Het is een bx*andend probleem, ja wel! Neerlands Voetbal, het officieel orgaan de KNVB, zegt Guus Brox kranten waarop hij geabonneerd was de deur uit had gedaan, onder het motto „My home is my castle", „Als lk thuis ben", zegt Guus, „wil ik rust en niet dat m'n vrouw of m'n kinde ren nog eens worden geconfronteerd met m'n werkkring. Op m'n kantoor alla dat is m'n business - maar m'n gezin behoeft ook nog niet eens 's morgens, 's middags en 's avonds eraan te worden herinnerd dat pappie bij Fe ij e noord werkt, Ik heb me op de NRC geabonneerd, zegt Guus droog, aldus Neerlands Voetbal. Het is bekend, dat Guus Brox zich vaak ergert aan het geschrijf in de kranten over Feijenoord. Guus wil zich niet meer ergeren en daarom heeft bij de kranten, opgezegd. Het is bekend dat honderdduizend Feyenoordsupporters zich vaak erge ren aan Feijenoord. Het verschil tussen Brox en een Feijenoordsupporter. Guus kan zich abonneren op de NRC, maar waar haalt het legioen zo gauw een ander Feijenoord vandaan? W/IE vijftien kilometer wandelen te vv gek om los te lopen vindt, kan het navolgende overslaan. Op 30 april (koninginnedag) orga niseert het comité nationale belangen weer een havenwandeltocht. Rotter dammers van tien jaar en ouder kun nen er aan meedoen. Het inschrijfgeld bedraagt 1.25 per persoon, na 15 april 1.75 per persoon, Startplaats; de havenvakschool aan de Waalhaven. Daar is een ruime parkeergelegenheid, een ruime garderobe en een rijwiel stalling. Men kan tussen 09.00 en 10.00 uur starten, Voorinschrijving bij voorbaat door storting op girorekening 1S0898 ten name van penningmeesteresse van de Rotterdamse Wandelsport Vereniging (RWV), op het girostrookje vermel den „Ken uw haven"-wandeltocht. Men kan ook inschrijven bij onder staande adressen: Havenvakschool, J, Bagijn, Schiedamseweg 146, C. Jongen- engei, Tabnastraat 84, S. Maas Indi sche Tuin 175, H, Seykens, Kamelia- straat 39b en W. van Vliet, Sandelïn- geweg 9. Laatkomers kunnen ook nog in schrijven op 30 april bij de Haven vakschool. Wat men eraan overhoudt? Een fraai uitgevoerde medaille aan een oranjelint en een havenkaart over Rotterdam- Voor groepen van min stens tien deelnemers is er een herin neringswimpel. Vandaag en morgen gaah padvin ders met palmpaasstokken de stad door. De groepen zullen deze stokken aanbieden aan zieken en bejaarden, B. en w. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor een commissie van advies en bijstand voor, bestuurs aangelegenheden. in te - stellen. De commissie moet zioh bezighouden met beleidsaspecten zoals gemeentewet, grenswijzigingen en Rijnmond. ROTTERDAM, zaterdag (KNP). De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft aan dr. A. E. A. Zijl mans (37), oud-secretaris van de bis schop en vice-officiaal van het bis dom, eervol ontslag verleend in ver band met zijn voorgenomen huwelijk. door DICK VAN DEN POLDER Wat al enkele weken in Rot terdam werd gefluisterd, is gistermid dag door het bestuur van Feijenoord bevestigd: het contract met trainer Ben Peeters, dat op 30 juni af loopt zal met worden ver lengd. Aan deze beslissing lig gen geen dra matische ge beurtenissen ten grondslag. Uit het feit dat Peeters rustig nou, rustig zijn contract mag uitdienen, blijkt dat er tussen bestuur en oefenmees- ter geen ernstige conflicten zijn, zoals in, het geval Happel bij ADO. Feijenoord wil gewoon weer eens wat anders! Wie de resultaten bekijkt die Feij enoord onder leiding van Peeters heeft bereikt, kan moeilijk beweren dat Peeters het slecht heeft gedaan. Vorig jaar eindigde Feijenoord op de tweede plaats en dit seizoen maakt het een uitstekende kans om zowel het kampioensohap als de beker te winnen. Peeters heeft zich in die twee jaar eigenlijk ook daarvoor al bij de Feijenoord-jeugd doen kennen als een ijverig en plichtsgetrouw trainer die ondanks zijn gebrek aan interna tionale ervaring heus wel verstand heeft van rnodem voetbal. Het enige wat op de Hagenaar aan te merken valt is dat hij onvoldoen de prestige en gezag heeft. Hij mist de persoonlijkheid om de nukkige vedetten, die zich onder Feijenoox'ds contractspelers bevinden, naar zijn hand te zetten. Dat heeft wel eens tot kleine moeilijkheden geleid en daarom is het ook voor Peeters zelf goed dat hij van omgeving veran dert. Wie de volgende zal zijn in het rijtje Van der Leek, Sobotka, Fuchs, Höfling, Kment, Peeters, is nog niet bekend. De geruchten dat het Ernst .Happel wordt, worden steeds ster ker. In tramerskringen gaat zelfs het verhaal dat de contracten al gete kend zijn. Een bevestiging daarvan is niet te krijgen. Manager Brox zegt ^alleen maar: geen commentaar. Wat wel vast staat is dat de nieuwe trai ner een assistent krijgt. Feijenoord heeft deze week in Neerlands voet bal een advertentie geplaatst. In het Rotterdams Dagboek van gis teren was een stukje opgenomen waarin werd geciteerd uit het blad „Hofstee". Inhoud en woordkeuze va» dit citaat waren dermate grievend voor een van de leraren van da ge meentelijke opleidingsschool voor on derwijzers, dat het overnemen van dit anonieme artikeltje moet wor den betreurd. Gebleken is dat de in het stukje neergelegde mening geenszins in. over eenstemming is met dc opvattingen van de leerlingen van de school. W« bieden de betrokkene onze verontschuldigingen aan. REDACTIE HET ROTTERDAMS PAROOL

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1