Er kelens zit met dierenprob leem KINDERUUR MET BONT KIJKSPEL u n rroizlef □1 PvdA wil discussie met andere partijen in de afdelingen Sparta won 'Van Pelt- trofee' 1 11 1 1 Derby WF- Martmit met Pasen WAAR BLIJVEN DE SCHIEDAMSE DIERENVRIENDEN? GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel voor 19.30 uur telefoon 135430 Zaulvoetbaltoernooi kom 2e paasdag zitteRneuzen,wonen, praten op de grote meubelshowbij de Stam Sted. Museum in de paasvakantie Juli ileum-collecte „Cen ten vereniging" SCHIEDAM In Passage: Chitty Chitty Bang Bang1 Zangdienst van er des Heils Lege P. J. Eikenbroek onderscheiden Tewaterlating bij Wilton Fijenoord Simavi-collecte V erheersongevallen maart I960 'n Herencostuum naar maat zonder vele malen passen. Vanaf f.300,-. Wat is er zo bijzonder aan? is voortaan UW model 'n exclusiviteit van Schedelbasis- fractuur na aanrijding Bromfietser valt: hersenschudding DE STOKVIS TOONZAAL Op goede vrijdag ('s avonds) en paaszaterdag zijn wij gesloten. Met D'66 (Van een onzer verslaggevers) In het stoffige administratiehok je van de Sehiedamse dierenbe scherming aan de St. Anna Zus terstraat laat „full-time" die renvriend Cor Erkelens zich even gaan. „Als hier zo'n tante met veel poeha een hondje komt brengen," foetert hij, „dan denk ik wel 'ns bij mezelf: wat ben je toch eigenlijk een rot zak. Zo'n schat van een beest. En dat breng je dan zonder blik ken of blozen ,even' weg. 'fc Is schandalig." Cor Erkelens30, zucht eens diep en zegt eigenlijk zo niet te mogen denken. „I7c zal het natuurlijk nóóit zeggenstelt hij zich gerust. Want voor hetzelfde geld zet diezelfde dame dat hondje ergens aan de kant van de weg. En daar zijn we helemaal niet mee ge baat." Cor Erkelens wil best mee met de gedachte dat het voor sommige mensen bijzonder moeilijk is om op een gegeven moment afstand te moeten doen van een huisdier. ,,Oh, ja zeker", zegt hij, „laatst bracht er nog een man van een jaar of vijftig hier zijn hond. Zo'n knoest van een poedel weet je wel. De man was nog niet over de drempel of hij verexeuseerde zich reeds door te zeggen dan zijn kleinzoon van drie doodsbenauwd van het beest is. En of ik er asje blieft voor wilde zorgen dat ie een goed tehuis kreeg. Het deed die man veel. Dat kon je goed mer ken. Kijk, dat vin'd ik nou een accepta bele reden. Maar het komt toch dikwijls voor - dadelijk met do zomer is dat nog erger dat mensen de honden of katten weg doen. omdat ze met vakantie moe ten. Begin er dan niet aan. Hot ist verdomme, voor zo'n beest ook zo'n pretje niet om ineens in een kooi gestopt te moeten worden. Ja zo is het toch". Terwijl een zware, goedige lobbes van een poes door Erkelens de „muizenmepper'genoemd ons voor gaat naar de met een milde mestgeur verrijkte barak, vindt Er kelens het nodig te zeggen dat er net twee dagen geleden „een stel honden" door verstikking om het leven zijn gebracht. Kan Cor dat zo makkelijk verwerken? Hij zegt meeslepend: „Ik moet er nooit bij doordenken. Wanneer ik dat wel zou doen, zou ik er kapot aan gaan. Sowieso. Drie vier weken vertroetel je 2o'n beest en als er dan geen emplooi gevonden kan worden, moet het maar wor den afgemaakt. Ja 'l is eigenlijk om hardstikke dol te worden". Erkelens afkeurende en aandoen lijke woorden houden gelijktijdig een verwijt in aan het adres van de mensen die voor elk wissewasje hun hond of kat naar het dieren asiel brengen. „We zitten nu middenin de bronst tijd", zegt Erkelens. „Laten de mensen in hemelsnaam jong gebo ren diertjes naar het asiel bren gen, vóórdat de eerste zes weken voorbij zijn. We kunnen dan bete re maatregelen nemen". Het Sehiedamse dieren toevluchts oord wordt op het ogenblik be volkt door drie Kees-hondjes, een bastaard-fox, een bastaard-pincer, legio katten en een in een hoekje van het hok weggedoken „zwer vertje", dat zich blijkbaar maar heel moeilijk kan vereragen mei zijn zeer beperkte bewegingsvrij heid". „Er zijn tijden, dat we geen enke le gegadigde voor een hond of een kat kunnen vinden. Je kunt hier wel makkelijk over denken, maar in feite is het diep tragisch. Als nu dadelijk alle hokken bezet 2ijn dc accommodatie is nu eenmaal zeer beperkt zijn we weet genood zaakt enkele dieren af te maken. Rotterdam en Vlaai-dingen zitten met dezelfde handicap. Dikwijls probeert de Rotterdamse dierenbe scherming nog wel eens of er bij ons plaats is. Maar zo'n verzoek heeft meestal weinig effeeta 'fc ïs hier meestal bomvol". Cor Erkelens zaterdag deed hij examen voor het diploma dieren verzorger (uitslag nog niet be kend) is voor hot werk „ge knipt". Hij zegt zelf: „Je hebt van beesten meer liefde dan van men sen. Ik praat honderduit met die dieren. Dat geeft me meer voldoe ning dan dat ik met mensen praat. Eerlijk waar. Ik zou niet anders meer willen. Alleen een beetje meer medewer king van de mensen, ja, ,dat zou ik wel willen. Abonnees buiten Rotter dam, Schiedam kunnen zich wenden tot onze plaatselijke agenten. Cor Erkelens: „zo'n schat van een beest" (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) SCHIEDAM. don- ESfïaSS derdag. Een com binatie-elftal van Sparta heeft gisteravond in een druk hezette sporthal Margriet beslag weten te leggen op de „Van Pelt-tro- fee". De Rotterdammers, die met Nol Heijerman en Arie van der Sluis als enige twee eerste elftal spelers aantraden, wonnen van Hermes DVS (5—3), van PPSC (63), doch verloren hun laatste wedstrijd van bekerhouder SW (5-3). SVV had bij voorbaat al niet de in druk gegeven veel belang te stellen in dit zaaltoernooi. Trainer Gosens had reeds verleden week besloten zijn eer ste elftalspelers (met uitzondering van doelman Eddie v. d. Roer en Wil van Bcveren) niet voor dit toernooi in te schrijven. Dit voornamelijk met het oog op de belangrijke competitiewed strijd van aanstaande zondag tegen koploper Haarlem. SW heeft gisteravond ook weirnig opwindends laten zien. Alleen tegen Sparta hebben de reserves van SW geprobeerd er iets van te maken. Tij dens deze wedstrijd viel vooral het spel op van de 21-jarige amateur Ger v. d. Lek. SW kon ook vrijuit spelen, omdat de Spartanen m dit laatste half uur niet- meer van hun krachten verg den dan strikt noodzakelijk was. Zij immers waren reeds voor het begin van deze laatste wedstrijd ver zekerd van een eerste plaats, omdat Hermes DVS zijn kans had verspeeld tegen een zich dapper werend PPSC S—5. Het zal de toeschouwers overigens zijn opgevallen, dat juist dit Hermes DVS, dat evenals PPSC reeds gisteren anderhalf uur in de zaai „weg" had, aardig voor de dag kwam. Natuurlijk dient men hier in ogen schouw te nemen, dat het aantrad te gen twee B-elftallen en een amateur vereniging, maar het speelde aanmer kelijk beter en duidelijk met meer zelfvertrouwen dan in de laatste com petitiewedstrijden. Nu het zuiver en alleen op de techniek aankwam, ble ken spelers als Jaap v. d. Griend, Ger Bakkes en Sije Visser tot knappe din gen in staat. Trainer Remmers heeft er ook goed aan gedaan deze spelers te kiezen, Want als hij zou hebben besloten om meer spelers van het kaliber Stuiven- berg voor een dergelijk toernooi op te stellen, dan had het alleen maar een „lachertje" kunnen worden. Storm ram Stuivenberg moest zelfs een keer een minuut lang verplicht op de bank uitblazen. Bij PPSC de organise rende vereniging viel vooral het spel op van Loek Kalden. Onder de toeschouwers bevond zich ook Douwe Damsma, technisch leider van de Rotterdamse amateurvereni- ging Bloemhof, die kortgeleden tn Krimpen aan den IJssel een soortge lijk zaatvoetbaltoernooi organiseerde. Damsma's reactie: „Ik ben vol lof, al leen het zou het tempo ten goede ko men indien er na het maken van een doelpunt gelijk verder wordt .gespeeld- Bovendien hadden de scheidsrechters eerder moeten ingrijpen bij hoog SPNa afloop van de laatste wedstrijd kreeg Nol Heijerman, de gelegen heids-aanvoerder van Sparta, uit han den van sporthal-directeur Cor Bol- mers de „Van Pelt-beker" uitgereikt. De uitslagen luiden: Dinsdag: Fortuna VI.—PPSC 1—3, Excelsior '20HDVS 24, Fortuna VI.Excelsior '20 42, PPSCHer mes DVS 06, Excelsior '20PPSC 15 en Fortuna VI.Hermes DVS 2—5. Woensdag; SW—PPSC 3—3, Her mes DVS—Sparta 3—5, SW—Hermes DVS 6—8, SpartaPPSC 63, Her mes DVS—PPSC 5—5 en SW—Spar ta 53. Interieurverzorging "Da Sum" Rolterdami Mariniersweg 3347, tel. 010 -120408 Schiedam; Parkweg 201-205. lel. 010 - 268368 Den H»ag".Nootdemde 138-140, tel. 070 - 607827 SCHIEDAM, donderdag. - Het Stede lijk Museum Schiedam zal op goede vrijdag 4 april gesloten zijn. Ook de kunstklassen gaan deze vrijdag niet door. Op eerste en tweede paasdag is liet museum echter weer geopend van 12.30 uur tot 17 uur. In hei Museum is de tentoonstelling „Salon van de Maassteden 1969" nog tot en met zondag 13 april te bezichti gen. Bovendien zal het museum gratis toegankelijk zijn op vrijdagavond 11 april, zaterdag 12 april en zondag 13 april. Het Stedelijk Museum Schiedam zal i,v,m. de afbraak van de Salon en de opbouw van de nieuwe tentoonstellin gen gesloten zijn van 14 april t/m 18 april. De kunstenaars, die werk op de Salon van de Maassteden hebben, kunnen dit werk op dinsdag 15 en woensdag 16 april komen afhalen van 10-12 en van 14-17 uur. Vanaf zaterdag 19 april zal het mu seum weer open zijn. Er zijn dan twee tentoonstellingen te bezichtigen, n.l. van 19 april 19 mei, twee- en drie dimensionale weefsels van Magdalena Abakanowicz en van 19 april 5 mei de tentoonstelling Jonge Nederlandse Kunst 1968. De organist Kees Bak zal op zater dag 19 april van 15-10 uur een con cert geven op het orgel in de aula van het museum. Dit concert is gratis toegankelijk voor museumbezoekers. (Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. De Cen- tenvereniging voor blinden „Steunt ons Streven", die zonder onderscheid van geloof of politieke overtuiging de blinden financiële hulp, steun en ont spanning biedt gaat het 100-jarige be staan dit jaar op feestelijke wijze her denken- Om aan de nodige gelden te komen, zal ook in Schiedam op zater dag 5 april een jubileumstvaatcoUecte worden gehouden. Het succes van zo'n collecte staat of valt met het aantal collectanten, van daar een beroep op medewerking. Men kan zich telefonisch opgeven op nummer 138121 of men kan zaterdag de gehele dag bussen afhalen in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. Bij inlevering van de bus ontvangen de collectanten een leuke jubileum-verrassing. Daarnaast is storten per giro mogelijk op num mer 720100 tn.v. de penningmeester Jubileumcommissie. SCHIEDAM. Gcb.: Erik F. \V„ z.v. F. W de Boer en l F. W H R Zoutman; Jo- landa dv 33 M Palijama en A A. -Nie- berg; Linda d.v. R. van der Wijk en F. A. Oomkens; Judith M d v. \V. Bongers en J M, Buckers: Peter J zv J B. Winkelman en M Frr.ik. Overt.: J. Louwcrse, 84 jr. wed. P. Vissei: c J Buytenhek, 80 jr; J. M. Noordhoek, 82 jr, wed. B. Ria, C Gonlag, 74 jr, wed F. Sprong; P. van der Sloot. 51 jr; N. T. M Kockx. 77 jr; C. T, Jansen, 77 jr., wed. H. J Hersbach; E. C. Brökltng, 50 jr, ecbig H. C. de Wltót; W. de Witte. 73 jr, echtg. A. L. Wisse. donderdag 3 april 1969 - pagina 5 Het Passagetheater heeft voor de Paasvakantie een speciale familie-filmin huis gehaald, geschikt voor het hele gezin. Een leuke titel die halfluid op de geluidsband wordt uitge sproken om het geluid te imiteren dat een opgekalefaterde auto uit de oertijd van dit vehikel maakt. Over zo'n auto die in de handen valt van een opgewekte knutse laar, die heel malle maar louter onbruikbare zaken uitvindt, gaat „Chitty Chitty Bang Bangin de eerste plaats. Ian Fleming door een hartaanval tijdelijk van James Bond vervreemd, schreef voor kinderen het verhaal toen hij in 1961 in een ziekenhuis lag, Een buitenmodel raceauto, die in 1922 uit de baan liep en toen betreurd naar de sloper moest, inspireerde hem. Hij gaf die uitvinder twee bloedjes van kinderen en verzon er een lieve dochter van een steenrijke fabrikaat bij die tenslotte met hem trouwen zal als haar vader, de snoepgoedlord Scrumptious, eindelijk inziet dat mis- lukste zuurtjes van de uitvinder waarop je fluiten kunt toch een goed handelsobject 2ijh. Engelands topproducent Albert R. Broccoli zag in dit verhaal een kijk- luister-en-geniet-musical, die Holly wood zou doen verbleken. Hij huurde niemand minder dan Roald „Kiss Kies" Dahl in voor het scenario, tele- visiester Dick van Dyke voor de hoofdrol en de Amerikaanse gebroe ders Sherman, die aart „Mary Pop- pi ns" meewerkten, die voor de mu ziek. Als regisseur werd de Engelsman Ken Hughes gekozen. Zijn opdracht waarbij hij kennelijk niet op geld hoefde te kijken, luidde: maak er ook een film van waarvan volwassenen kunnen snoepen. Ken Hughes heeft voor uitbundig kijkspel gezorgd met enkele meesle pende draafshows waarvan die in de snoepgoedfabriek en op de kermis de aardigste zijn. Mooi gek zijn de bizar re uitvindingen van de blijmoedige knutselaar en de Chitty Chitty Bang Bang-auto die rijdt, vaart en vliegt is ook spectaculair. Aan de positieve kant van de score zit verder, behalve Dick van Dyke die bijzonder spontaan raad weet met zijn hoofdrol, een keur uan grappige bijrollen aangevoerd door Lionel Jeffries, Gert Fröbe en James Robertson Justice. Tel daarbij nog een zeppelin, een mooi zeilschip en een Duits sehertsstaatje op vol slechte volwassenen en bedreigde brave kin deren en er lijkt al lang geen reden meer om over gebrek aan afwisseling te klagen. Maar het ia ook een musical waarin het sentimenteel vertederen van de toeschouwer vaak ondraaglijk wordt overdreven. Sally Ann Howes als de plaatjesaehtLge dochter van de snoep- gaedfabrikant zingt suikerzoete lied jes. En als uitvinder Diek van Dyke het in beeld gebrachte sprookje gaat vertellen dat de toeschouwer meepakt naar Vulgaria waar de boze barones alle kinderen met een schepnet laat vangen zitten we middenin het kinder uurtje oude stijl. Hoe leuk Lionel Jeffries zich dan ook zingend, laat op hijsen door de zeppelin, en hoe grap pig Gert Fröbe ook de kwade aan speelgoed verslingerde baron speelt, als je je kroost niet als alibi hebt meegebracht, izt je er bij dat sprookje onwennig bij. Op de paasdagen voorstellingen om 14, 17 en 20 uur; de kindermatinees vervallen. SCHIEDAM, donderdag. Het Le ger des Heils te Schiedam belegt op Goede vrijdag 4 april een bijzondere samenkomst in haar gebouw aan de Lange Haven 27 onder het motto „Golgotha-klanken". Deze zangdienst, afgewisseld door declamatie, solozang en schriftlezing, begint om 20 uur en wordt verzorgd door het zangkoor van het Leger des Heils te Schiedam o.' C. A. Scheper. Medewerking verlenen tevens Luitc W. Kruiskamp, solozang; zr. M. Ver dam orgel; zr. J. Overheul schriftle zing. De algehele leiding van deze avond is in handen van majoor F. Zuidema. Tekstboekjes a ƒ0,50 (te vens bewijs van toegang) zijn ver krijgbaar bij de leden van het zang koor, alsmede bij majoor F. Zuidema, Tuinlaan 30, Gezien de grote belang stelling vorig jaar wordt men verzocht zich tijdig te voorzien van genoemde boekjes. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Wegens zijn 50-jarig jubileum bij de Fabriek van Chemische Producten Vondelm- geDplaat N.V. is aan de 63-jarige heer P. J. Eikenbroek die op het laborato rium voor proces-ontwikkeling werkt en woont Singel 230 a tc Schiedam, de Erc-medaille in zilver, behorende bfj de Orde van Oranje-Nassau toege kend. Tijdens een speciale bijeenkomst in het Stadhuis heelt burgemeester H. Roelfsema met een huldigend woord de jubilaris gisteren de Kon. Onder scheiding uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Bij Werf Wilton Fijenoord N.V. te Schie dam zal op maandag 14 april om 16 uur de m.t. „La Hacienda" in aan bouw voor Buries Markes Ltd. te Londen, gedoopt en te water worden gelaten door mevr. E. M. MacDermott, echtgenote van de technische direc teur van Buries Markes. (ADVERTENTIE) (Van een onzer sportverslagge vers) SCHIEDAM, donderdag. Het programma voor tweede paasdag geeft bij de amateurs weer een derby te zien: WF ont vangt Martinit. De scheepsbou wers hebben het tot nu toe niet zo heel goed gedaan en zijn te recht gekomen in de hoek waar de klappen kunnen vallen. De jonge ploeg van Martinit daaren tegen heeft leuke resultaten ge boekt. Het zou dan ook heel nor maal zyn, indien Martinit deze wedstrijd wint. Het speelt tech nisch beter voetbal, is jong en en thousiast, maar het moet het op nemen tegen een club in degra- datiezorgen. Dit laatste zou mis schien wel eens de doorslag kun nen geven. In de afdeling is het met Demos niet best gesteld. Het krijgt DBGC op bezoek en indien het tot een gelijkspel zou kunnen komen, dan m3g men zich gelukkig pi-ijzen. SFC heeft in de laat ste wedstrijden wat van de achter stand ingelopen. Na de puntenverde ling met het sterke Hellevoetsluis moeten we het team in staat achten lijstaanvoerder NRC, al is datt dan in Rotttrdam, een gelijkspel af te dwin gen. In de tweede klasse hebben Sehie damse boys en DRZ, net als Ursus en Schiedam in de eerste klasse B. een vrije dag. Zfj mogen paaseieren gaan zoeken. FCN speelt in de derde klass C. te gen AVO-ZFC en moet die ontmoe ting kunnen winnen. De drie KNVB clubs komen alle in actie. DHS ontvangt thuis GSV en moet dat duel kunnen winnen. Exeel- sior'20 blijkt het afwerken van de aanvallen weer wat beter onder de knie te hebben, gezien de resultaten van de laatste weken. De thuiswed strijd tegen Oranjeplein moet gewon nen kunnen worden. SVDPW, nog steeds met twee invallers omdat twee spelers zijn geschorst, krijgt bezoek van het Rotterdamse FSV. Pretoria dat hoewel hooggenoteerd toch geen kans heeft op de 2etel. Misschien lukt het de jongens van „Ome Toon" daar om een winstpunt in de wacht te sle pen. Van de andere clubs hebben Ursus en „Schiedam" DRZ en Sehiedamse Boys vrij en kunnen paaseieren zoe ken. In de derde klas zal FC Nleuw- land wel weer kunnen winnen van AVO/ZVC. SCHIEDAM, donderdag. Ook in Schiedam wordt van 8 tot en met 12 april de jaarlijkse SIMAVÏ-collecte gehouden. Vele dokters en verpleeg sters in de tropenlanden 2etten hun persoon en hun kennis in voor de hulp aan mensen, die aan vaak afschuwe lijke ziekten lijden, veroorzaakt door onhygiënische toestanden en onder voeding, door onkunde en verkeerde behandeling. Duizenden mensen ko men zonder ook maar één dubbeltje op zak naar de ziekenhuizen en poli klinieken, naar dokters en verpleeg sters, in de hoop van hun ziekten en kwalen te worden verlost. De Simavi helpt waar zij kan. Doch daar is geld, zeer veel geld voor nodig. Vandaar dat een beroep op de burge rij wordt gedaan om een geldelijk of fer. Bij de komende collecte! (Van een oti2er verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Het aantal verkeersongevallen in maart 1069 is in vergelijking met de maand maart 1968 met vier gestegen. Be droeg het aantal nl. verleden jaar 188 thans 192. Ook het aantal zware scha degevallen steeg van 31 tot 45, Een lichte daling valt te constateren bij de lichte schadegevallen. 141, van 146 naar 13S, Het aantal zwaar gewonden liep op van vier tot negen. Evenals maart 1968 werden er ook afgelopen maand geen doden betreurd. De voor naamste oorzaak van de verkeerson gevallen was geen voorrang verlenen. •U maakt op uw gemak een keuze uit onze rijk gevarieerde, internationaal samengestelde atoffencoltecue U kiest het type costuum dat u wenst uit tientallen modellen die klaar hangen Een coupeur noteert uw maten Eerste klas vakmensen maken uw costuum naar uw model Uw speciale wensen qua flair-en details worden uitgevoerd Na ongeveer drie weken trekt u een costuum naar maat aan En u betaalt beslist géén maatprijs! AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM GRONINGEN EINDHOVEN gedep. handelsmerk (V an een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Nog dit najaar zal de Partij van de Arbeid aan de plaatselijke af delingen discussieschetna's toe sturen voor een „gesprek aan de basis" over de progressieve con centratie in het kader van de PAK. Aan die gesprekken zullen niet al leen leden van PvdA, PSP en PPR (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. De 21- Jarige Schiedammer A. S. moest giste ren, nadat hij op de Vlaardingerdijk met zijn bromfiets frontaal tegen een personenauto was aangereden, mei een schedelbasisfractuur naar bet ge meenteziekenhuis worden overge bracht, De jongeman was Ier hoogte van de benzinepomp de weg overge stoken, had wel achterom gekeken, maar verder geen aandacht besteed aan het tegemoetkomende verkeer. Ofschoon de bestuurder van de perso nenauto, de 31-jarige J. P. uit Maas sluis nog probeerde te remmen, kon hij niet voorkomen dat de bromfietser geschept werd. De bromfiets werd tien meter weggeslingerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Met een hersenschudding moest de 19-jarige draaier F. G. Beukers gisteravond naar de Dr. Noletstichting worden overgebracht, nadat hij op Mgr. No- lenslaan door onbekende oorzaak was komen te vallen. (ADVERTENTIE) ATTENTIE Heiman Dullacrtplein 3, Rotterdam 17.30 li., vrijdagavond van is geopend maandag t/m vrijdag van 8.30 u. 19.30—22.00 u., zaterdags van 1013 uur. H'.eP' rekent op uw bezoek. Sanitair, keukens, gas, elektrische huish. toe stellen en verlichting. kunnen deelnemen, doch ook politiek geïnteresseerden van andere groepe ringen. Ook met de D '66, indien die daartoe bereid is. Zo heeft dr. A. Von deling, de nieuwe voorzitter van de PvdA, in het vooruitzicht gesteld tij dens dc openbare vergadering van de afd, Schiedam van de PvdA gister avond in het Wijkcentrum In Nieuw- land, waarbij dr. Vondeling sprak over „De Partij na het congres". Met het gezicht op de Raads- en Sta ten-verkiezingen van volgend jaar zal de PvdA het opstellen van plaat selijke programma's stimuleren, waar toe richtlijnen van de „kernpunten" verstrekt kunnen worden. Daarnaast zullen er een aantal regionale bijeen komsten worden gehouden, waarbij het partij-beleid aan de orde wordt gesteld; er komen studiegroepen zoals ook de Wiardi Beekman-stichting weer een studie zal ondernemen in de trant van de eerder verschenen „Weg naar de vrijheid" en „Om de kwaliteit van ons bestaan". Deze herfst ook een reeks conferenties over diverse pro blematische deel-terreinen, als onder wijs, volkshuisvesting, cultuur en. re creatie, enz. „Wij zijn bezig om een röntgenfoto van de partij te maken", stelde-dr. Vondeling plastisch. Of de partij wel op de juiste wijze functioneert, nu blijkt dat zo weinigen bij het partij- werk zijn betrokken. Ook of het de- mocratisch-socialisme nog wel is, zo als het zou moeten zijn." Misverstanden Maar btf de discussie tijdens de ver gadering (waarvoor dc belangstelling redelijk groot was volgens Sehiedamse begrippen, doch dr. Vondelingzelf wat tegenviel) heeft spreker heel wat misverstanden, ontstaan door het par- tü-congres cn ook door dc vele .ver klaringen daarna, moeten weerleggen. Het waren er zó veel, dat uit de zaal werd gevraagd of de voorlichting van uit de partij eigenlijk nog wel goed functioneerde. Een congres is waar schijnlijk niet de meest effectieve wijze van besluitvorming, erkende dr. Vondeling- Misverstanden over de motie tot een kritischer houding van de Kamer fractie (de afd. Doniawedstal had ei genlijk aandacht willen vragen, voor bepaalde onderwerpen, zoals 20 vaak gebeurt, doch het verzoek is tot* een motie omgevormd, verklapte dr. Von deling); over het afwijzen van de sa menwerking met de KVp gevolgd door een aanbod tot een gesprek (be doeld was een debat over de vraag of de PvdA al dan niet in staat was tot een constructief beleid, maar géén. ge sprek over samenwerking); over de erkenning van de DDR (een besluit op praeüsche grond, wel op een onge legen tijdstip, vond dr. Vondeling; het systeem van de DDR blijft fout). Doch dat de PvdA na, het congres een „puinhoop" zou zyu, zoals door drs. Schmclzer en door dc VVD is ge steld, dat werd stellig door dr. Vonde ling ontkend. ,JDe PvdA is nog altfjd een springlevende party, waarin veel mensen, actief bezig zijn". Ook „nog nooit is door de Kamer-fractie zoveel constructief werk verricht, als juist In de laatste anderhalf'jaar". 4 Wat de D'66 betreft, voorzag dr. Vondeling dat de Democraten binnen kort toch kleur zullen moeten beken nen, met welke partijen zij wel of niet willen samenwerken. In de Rotter damse vergadering mag een gesprek door de D '66 zijn afgewezen, in vele aandere plaatsen nemen Democraten toch deel aan de discussies over de concentraties.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2