:u PETER STUYVESANT PETER STUYVESANT Stuyvesant Verlies scheeps bouw te groot I AO'i I'll 'EMDAMS 1 El IC 25 Heit! daslen uit LUXURY LENGTH interjas i ozenljin y ROTTERDAM RIJNMOND Een 'heitje voor een karweitje' is te weinig Daar staan de taxi's Museum-rally van start King Size pagina 4 - donderdag 10 april 1060 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN, donderdag „Reeds -een kleine tien jaar werkt de Nederlandse scheepsbouw zonder winst. Sinds een aantal jaren is het onmogelijk schepen te bouwen zonder verlies. De Ne derlandse scheepsbouw biedt ve2e tienduizenden mensen - direct en indirect een goede werk kring. Zeker op wat langere ter mijn gezien is deze werkgelegen heid in gevaar. De verliezen wor den te groot." Dit verklaarde gis term ld da* de keer J. W- Hupkes. president-direc teur van de NV Koninklijke Maat schappij „De Schelde" tijdens een door de Provincie Zeeland georganiseerde persexcursie door Zeeland. De heer Hupkes zei: „De schijn van gevulde orderportefeuilles bedriegt in zoverre, dat men niet roag aannemen, dat dit lucratieve orders zijn. De oor zaak van deze toestand is niet. dat de Nederlandse werven in het algemeen bun vak niet zouden verstaan, dat zij inefficiënt zouden werken of dat zij minder van scheepsbouw zouden we ten dan elders in de wereld. In vrij wel alle scheepsbouwZanden ontvan gen de werven overheidssteun in de vorm vaö goedkope exportkredieten. soms directe rijk en Italië. De Nederlandse werven hebben hun rentesubsidie. Maar dat is te weinig. Er blijft door de grotere concurrentie vervalsende maatregelen een kloof ter grootte van vijf k vijf tien percent met bet buitenland. Daar kan zelfs een ultra-moderne werf in ons land niet tegenop." «Het is voor de Nederlandse over heid onontkoombaar, dat dl de wer ven verder tegemoet komt om de tn- vsWnt te waardige, 1 fanatieke (jvi andere «cheepsbouwlanden pogen Ie overreden hun scheepsboawsubsidies af te kreken. Dit streven heeft geen ■aeees gehad. De Nederlandse re gering soa hieruit de conclusie moe ten trekken ten aanzien van het be leid vm de eigen scheepsbouw", aldus de heer Hupkes. De president-directeur van „De Schelde" deelde voorts mee, dat het bedrijf op korte termijn enige hon derden nieuwe werknemers kan plaat sen door uitbreiding van activiteiten. Binnenkort begint de bouw van ap paraten voor chemische fabrieken, nu cleaire centrales en dergelijke. „Wü zijn gestart met research, die werd gericht op het ontwikkelen van zeer geavanceerde lasprocede'i, met name voor het lassen van titanium, alumi- 4 nium, koper, mangaan en hun le geringen. Wij hebben wat gevonden. Op onze vindingen is in verscheidene landen octrooi aangevraagd." Ook is besloten tot de bouw van een speciale fabriek voor dit werk en bin nenkort komt deze uitbreiding van. de outillage in bedrijf. ,JJe eerste orders overwegend op nucleair gebied zijn reeds geboekt", aldus de heer Hupkes. Tenslotte deelde de heer Hupkes stee, dat aan de Oostzijden van de haven vsn Vlieringen een grote nieuwe pier ter lengte van 257 meter zal wor den gebouwd om meer ligplaats te creëren voor schepen, die niet in dok behoeven te worden gerepareerd. My ra Wart» Vlo in Alle hieronder genoemde voor stellingen of uitvoeringen begin nen, tenzij noden» vermeld, avonds om kwart over acht. Toneel een sprankelend boulevardstuk te wachten. De Haagse Co- medie speelt dinsdag IS april I in de Rotterdam- i se Schouwburg j ,£en vlo in 't oorvan Geor ges Fetfdeau. Het stuk is gere gisseerd door Ko van Dijk en de medespelenden zijn onder meer Afyra Ward, Marijke Merckens, Guido de Moor, Leo de Hartogh en Eric van Ingen. Maandag 14 april een reprise van Annie Schmidt's blijspel „En ik dan" onder auspiciën van bet Joods Nationaal Fonds W.I.Z.O. In de hoofdrollen Mary Dresselhuys en Johan Remmelts. De netto op brengst van de voorstelling is be stemd voor ontginningswerk en kindertehuizen in Israël. Verder voorstellingen van het Nieuw Rotterdams Toneel in de schouwburg. Zaterdag 12, zondag 13, woensdag 16 en donderdag 17 april het Griekse drama „Euripi des", vrijdag 18 april het blijspel „Plaza suite" en zaterdag 19 en zondag 20 april John Osbomes „Time present". 11 H Pletor Lutx In het Picco- loth eater dinsdag 15 april de pre miere van een nieuwe „kleine zaal-produktie" van het NRT, Het betreft twee eenakters: „De dag dat de hoe ren kwamen ten nissen" van Arthur L. Kopit en „Striptease" van SLowomir Mrozek. De regie is in handen van Jules Rooy- aards. De medespelenden zijn alléén mannen en wel Edraond Classen, Gerard Hartkamp, Paul van Gorcom. Fieter Lutz, Sacco van der Made, Johan Ooms en Ro bert Sobels, Voorstellingen worden overgegeven op 17, 19,. 24 en 25 In de amateursector treffen we zondag 20 april De Nieuwe Toneel groep in Piccolo aan met „Oor om oor" en „Oog om oog", eenakters van Peter Shaffer. Regie: Eddy Geer lings. Medespelenden zijn Cle mentine v-d. Velde, Bert Bartelds, Sieg Bouts, Ria en Eddy Geerlings en Ed v.4. Velde. De Nieuwe To neelgroep zal de eenakters ook op voeren tijdens de finale van het Nationaal Landjuweel, dat tussen 12 en 19 april in Haarlem wordt gehouden. VERWACHT: Rotterdamse Schouwburg - SI april; „Ceremonie voor een vermoorde neger" van Fernando Arrabal door het zuide lijk toneel „Globe". Haagse impresario H. J. Da Silva. Zaterdag 12 en zondag 13 april in de kleine zaal van De Doelen. Muziek I» de grote zaal van De Doelen- speelt organist Arie JtCeijzer a.s. zaterdagmiddag werfcen op verzoek vati hét publiek. AanvangIS.00 uur. Het Rotterdams Phüharmoniech Orkest concerteert zondagmiddag 13 april onder leiding van Jean Foumet. Solisten zijn Michêle Boegner (piano), John Floore (trompet). P le ter Gouderjaan (hoom) en Bas Dekker (trombo ne). Op het programma staan wer ken van Jurriaan Andriessen, Mo zart en Beethoven („Pastorale"). Klassieke muziek door een Bal kan-orkest op maandag 14 april. Dan concerteert het Bulgaars Phil- harmonisch Staatsorkest uit Sofia. Dirigenten: Konstantin Lliev en Oobrine Petkov. Het RPhO komt donderdag 17 en vrijdag 18 april weer aan bod. On der leiding van Jean Foumet wor den werken van Jurriaan Andries sen, Debussy, Mozart en Ravel ge speeld. Solisten zijn: Jörg Demus (piano), John Fioore (trompet). Pi eter Gouderjaan. (hoorn) en Bas Dekker (trombone). Zondag 20 april f~ speelt het Ra- dio Kameror- kest dirigent j Francis Travis I en als solist j Siegfried Palm (cello) wer- i ken van de j Leeuw, Xe na kis, Ligeti, Varêse en Yun. In de klei ne zaal concer teert dinsdag 15 april het Boro din Kwartet, met medewerking van de pianist Liubov Edlina. Jet Dubbeldam zit maandag 14 april achter het transeptorgel van de St. Laurenskerk. Zij zal worden bijgestaan door de harpiste Eugenie Loudon en fluitist Raymond Del- noyc. Francis Travis kamer orkest Man en Muis CWEET *9& CHA- Folklore PEN enkele voorstelling van bet internationaal folkloristisch danstheater In de Rotterdamse Schouwburg op zondagmiddag 20 april (14.00). Op bet programma staan dans, zang en muziek uit Tsj echoslowakij e. Joegoslavië, Roemenië. Rusland. Israël en niet te vergeten Nederland. Spaanse driften "ETEN explosie van Flamenco, dat moet volgens de aankondi gingen het nieuwe programma van Fiesta Gitana weer gaan opleveren. Tussen een aantal nieuwe zigeu nerdanser» en musici, drie oude be kenden: de zangeres Fatro Soto, de danseres Carmen Casarubios en de danser Curro Velez. Fiesta Gitana wordt weer georganiseerd door de CHA RITY" is dood in het Luxor-thea- ter, leve „Met man en muis". Vanaf morgen worden er ze venden voor stellingen van deze nieuwe prod uk tie van Annie M. G. Schmidt en Har ry Bannink gegeven. Met Conny Stuart, Ton Lens ink, Freddy Al- beek. Elsje de Wijn en Robert Pel ser. Het koor en orkest staan o.l.v. Harry Bannink. Aanvang: 20.00 uur. 's Maandags geen voorstelling- Cabaret groot de komende tien dagen. In de Groote Schouwburg aan het Zuidplein vanaf morgen tot en met zondag het cabaret „Pepijn" met het programma „Dag en Nacht". Met Liselore Gerritsen, Paul van Vliet, Ferd Hugas en pianist Rob van Kreeveld. In de Kleine Doelenzaal hui zen van woens dag 16 tot en met zaterdag 19 april Fïet en Frans Koster met het pro gramma „Feest"- Medewerking verlenen Maria Ffet Korter lindes, Karla FeestWildschut, Mar tin Simons, Mat- the Verdaasdonk en Dlederik Wa genaar. Verder het cabaret „In Den Twijfelaar", iedere zondagavond in het Piccolotheater, ,,'t Winkeltje" van Ansje en Steye van Branden berg (geopend van 20.0002.00. zondag en maandag gesloten), en het cabaret van Tom Manders (ie dere avond vanaf acht uur). VERWACHT: Groote Schouw burg - vanaf 22 april: Wim Sonne- veld «n faa. van Faassen. Tafelen TpEN bijzonder aardige expositie is tot en met S juni u heeft dus alle tijd te bezichtigen in ;,Het Prinsenhof", het Stedelijk Museum van Delft. Daar zijn een aantal gedekte ta fels uitgestald. Gedekte tafels door de eeuwen heen. Sommige zijn zeer fraai, bijna kunstig gearran geerd en wie een klein beetje fan tasie heeft kan zach voorstellen hoe onze voorouders smikkelden. Het museum Is dagelijks van 10.00 17.00 geopend, zondags van 12.00 —17.00. Erasmus TV/IET de herdenking die Rotter- -i'-L dam dit jaar houdt ter gele genheid van de vijfhonderdste ge boortedag van Desiderius Erasmus, wordt zaterdagmiddag (14.30) in de Sint Laurenskerk een begin ge maakt. Erasmus zal worden herdacht als denker en moralist door drie sprekers, het zijn prof. dr- J. C. P. A. van Laarhoven, hoogleraar in de kerkgeschiede nis aan de R.K. Universiteit prof, Mönnich. hoogleraar in de theologie aan de Universiteit van Amster dam en dr. V. W. D. Schenk, psy chiater te Rotterdam. De bijeen komst zal worden omlijst met mu ziek uit de tijd van Erasmus en door voordracht van poëzie. Voor de enkelen die het nog niet weten: zondag 20 april speelt Feijenoord in De Knip tegen Ajar. De voorverkoopadressen ztfn gro tendeels gelijk aan die voor de wedstrijden van .Sparta. Heitje met een schone auto. Zater dag doen tenminste de padvinders, met de akela's en hoplieden (ho pelijk) voorop weer karweitjes voor heitjes. Doen ze een klus(je) honoreert u ze dan a.u.b. naar ver houding! Eettip dam komen, vinden snel de weg naar restaurant „La Flor de Gafiicia" aan de Hellestraat 23. Rotterdammers komen er niet zoveel. Dat is jammer, want men mist toch wel Iets. Het is een restaurant zonder pre tenties, zoals er in het land van Franco zoveel zijn. Het eten is echter - zonder meer goed. Gast heer Gdavarra Gtoo voert een groot aantal Spaanse (en Ita liaanse) gerechten op de spijs kaart. die zonder uitzondering vallen inbegrepen. „La Flor de Gallieia" Is dagelijks geopend van 08.0001.00 eten kan men er van tien uur 's mor gens tot tien uur 'a nachts. 0 ZATERDAG is het weer „een heitje voor een karweitje". U kunt dan weer allerlei kleine werkjes laten doen door nijvere padvinders en -ster*. De opzet van de actie is gewijzigd. Steeds meer vervalt het huis-aan-huis werk om plaats te maken voor grotere projecten. Er komen onder meer spe len, wedstrijden.shows, demontsra- ties, wagenspelen, markten en kinder kennissen voor en door de jeugd. Zoals steeds gaan de padvinders in uniform en voorzien van werkboekje op karwei. Bij iedereen waar wordt gebeld, wordt een zegel afgegeven, onverschillig of een karweitje wordt gedaan of niet, zodat niemand een tweede keer lastig gevallen kan wor- den. Dm „beitjes-actie", mede opgezet lot ontplooiing van initiatief en zelfwerk zaamheid, ia juist hierdoor de laatste jaren belangrijk in stijl vooruitgegaan. Een groot deel van het verdiende geld komt overigens direct ten goede van de deelnemende groepen. De schoonmaaktijd geeft ruim schoots gelegenheid voor het uitvoe ren van alle mogelijke karweitjes, miasdtien zelfs karweien. Het publiek wordt echter verzocht de op te dragen werkzaamheden aan t« passen aan de leeftijd van de welp, kabouter, gids. padvindster of verkenner. Wat kan "men al zo laten doen? Af wassen, auto wassen, boodschappen doen. fiets schoonmaken, gras maaien, hout hakken, kachels schoonmaken, katiebak verschonen, scbv.pï schoon maken, kleden of matte)» ';,..tovpcn, ra men zemen, spatbord: stoep schoonmaken, struiken en bomen op ruimen. takken afzagen, tuinmeube len verven, tuin wieden, tuinschutting verven, zilver of koper poetsen, enz- Deze werkzaamheden vallen onder Eigenlijk moet u dat heitje (kwart- je) maar vergeten. U zuil in de mees te gevallen toch heus met een knaak over de brug ros eten komen. 6 be hoort toch niet tot de mensen, die hun tuin laten wieden voor 25 cent? Of hun auto laten wassen voor één kwartje? TN De Bijenkorf is gistermiddag de 1 jaarlijkse Mnseumrally voor leer lingen van middelbare scholen van start gegaan. Waarom juist in De Bijenkorf? In de museunmUy wordt altjjd één nfet-maseumbedrljf betrok ken. Vorig jaar was dat de Spaarbank, deze keer het bekende warenhuis, dat .het heeft'. Driehonderd scholieren doen aan deze merkwaardige quiz langs de mu sea mee. Ze moeten hun ogen goed de .fat is er in 1864 met het gebouw (Historisch Museum) gebeurd? In welke stijl zijn de herberg en de Oud hollandse kamer ingericht en in wel ke periode is deze stijl vooral in Ne- Het aantal taxistandplaatsen is per 1 april uitgebreid. Hieronder volgt een overzicht van alle taxistandplaatsen in Rotterdam: Abtsweg, van Beethovensinget (bij Molenlaan), Beotincklaain (bij van Aerssenlaan). Bergweg (bij station NS), Beursplein, Binnenweg "(bij Eea- dradbtspJein), Boteraloot (bfl Hoog straat). Brlelaelaan (bfj Metrostation), derland in zwang geweest? Wanneer kreeg Rotterdam stadsrechten? In het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart worden vragen ge steld waarvan doctorandussen in de economie nachten wakker liggen. De scholieren krijgen er minder tijd voor. Men mag vertrouwen hebben in het onderwijs als er vragen worden ge steld als: „E«n bedrijf in Gorkum wenst 10 ton stukgoed te verschepen naar New York. op welke wijze zou een en. ander zo efficiënt mogelijk kunnen plaatsvinden? In welke ha vens moet deze partij goederen wor den overgescheept, geladen of gelost? Welk deel van het totale traject zal de meeste tijd in beslag nemen en daar om de hoogste transportkosten met zich brengen? Het is bijna zo moeilijk als; J>e weg van A naar B is 60 kin; een auto vertrekt uit A om 10.15 uur met een snelheid van 73 km per uur - - enz. enz.' Het Maritiem Museum Prins Hen drik maakt het de scholieren ook niet makkelijk. -Wat denkt u van deze? „Op de bijbehorende kaart uit 1617 kun je zien dat men van een gedeelte van de wereld een nog foutief beeld had. Geef op de kaart met het cijfer 1 aan waar je denkt dat dit het geval is?" Zaterdag om 14-00 uur worden in Atrium de prijzen uitgereikt. Claes de Vrieselaan (bij Nieuwe Bin nenweg), Coolsingel, Delistraat ('sa- vonds), Doelwater (bij stadhuis). Dui kerstraat. Eendrachtsweg (bij West zeedijk), Gooilandsingel (bij metrosta tion Zuidplein), Goudse Rijweg, 's- Gravendijkwal (bij Nieuwe Binnen weg) en "s avonds bij Rocchussen- straat), Groeneveld (bij Zuiderzieken huis), Grondherenstraat, Hartman- straat ('s avonds); Heemraadssingel (bij Nieuwe Binnenweg), Hennekijn- straat, Hillelaan (bij metrostation), 2e Hogenbanweg, Humadijk, Jacob van Campenplein. Karei Doormanstraat (bij Aert van Nesstraat en Binnen weg), Katendrechtse Lagedijk (bij Pleinweg), Kievitslaan (park, 'sa- vonds). Kleiweg (bij Uitweg), Korte- kade (bij Oudedijk), Kruiskade, luchthaven Zestienhoven, Mathenes- serlaan (bij Nieuwe Binnenweg), Ma- the nesserplein. Molenvliet {bij Spino- zaweg). Parkhaven (by Euromast), Feppelweg, Prinsenplain, Randweg (bij Beijerlandselaan), Schiedamse- weg (bij Marconiplein), Schouwburg plein, Sint.-Jobsweg, Slaghekstraat, Slinge (bij Plein 1953 en Slingeplein), Stadhoudersplein, station Alexander, station Blaak, station Hofplein, station LombardiJ en, station Noord (Cein tuurbaan). station Zuid (Stadionweg). Stieltjesplein. Sumatraweg, Vlietlaan, Waalhaven (zuidzijde), Weissen- bruchiaan (bü Freericksplaats), West- blaak Cs avonds). West-Kruiskade ('s avonds). Westplein, Wilhelm! nak a - de (bij de H.A.L.), Willem Buyte- wecbstraat (bij Puntegaalstraat)Wil lemskade (bij Spido) en Ziramertnan- weg (bij ziekenhuis Dijkzigt). Omdat dit niet algemeen bekend blijkt te ziin. wordt de aandacht er Op gevestigd, dat een taxi, die vrQ is, ook door handopsteken of anderzins op straat mag worden aangeroepen. Een taxi is vry als de verlichting van het op de auto geplaatste bord „taxi" brandt. Er is een nTeuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang! Het wereldmerk Peter Stuyvesant geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan daarom Is er ook !n Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length, de "Gouden Peter Stuyvesant". In de luxueuze lengte van 100 mm- Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant En zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". geniet zoveel méér. LUXURY LENGTH- 20 Luxury Length 1,75 Mie' ieW'- tfy F I I r k Ft 25 RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE De filtermarkt groeit, en groeit snel. En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyvesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant, nu 5 sigaretten meer. Peter Stuyvesant, u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75 ROTTERDAM, donderdag. De directie van het Postdistrict Rotter dam is ertoe overgegaan om het post kantoor Zuid wijk op vrijdagavond voor het publiek open te stellen. De openingstijden zijn dan van 2even uur tot half negen. Met ingang van zaterdag 12 april zullen op zaterdagmorgen de postkan toren aan de Soetendaaiseweg en de Schiedamseweg van 9 tot 12 uur ge opend zijn. Tijdens die openingen kunnen alle postzaken worden afge wikkeld. (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1