Staking van vissers 7/i Rotterdam we tien toeschouwers meer hebben gehad' ROTTERDAMSDAGBOEK Een kunsthobby op postzegelformaat dreigt kkktsmpvfetmt ROTTERDAM RIJNMOND Rijnpoort nieuw sphip van rederij Rijnvakantie „Zelfwerkzaamheid" ten toon in Overschie JEUGDSCHAKERS VONDEN RUST OP VOORNE Vermoeiend :C"-. Spaans scliip gezonken na aanvaring bij Noordliinder Oorzaak stank in Capelle Accordeonfestival bijzonder geslaagd Drs. R. v. d. Velde rector Erasmiaans Lekker gegeten, zeg het Frans! Polemiek met de sneldichter BRIEF AAN HET DAGBOEK Oude Binnenweg pagina 4 - vrijdag H april 1909 In Scheveningen, Katwijk Vhardingen enIJmuiden: (Van oiue Haagse redactie) DEN HAAG, donderdag. De Bedrijfsorganisatie van Zee varenden overweegt haar leden, die als vissers werkzaam zijn oj> de trawlervloten van Schevenin. gen, Katwijk, VTaardingen en IJmuiden, op 19 mei a.s, met „vlaggetjesdag" te adviseren niet uit ie varen. Deze boycot van. „vlaggetjes dag" die 85 schepen en ca. 850, vissers zou omvatten, is het ge volg van. een meningsverschil tussen de BVZ (aangesloten bij het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties) en de Re- dersvereniging voor de Neder landse Zeevisserij over nieuw be reikte loon- en arbeidsvoorwaar den. De bedrijfsorganisatie vaa zeeva renden heeft een brief aan alle rede rijen afzonderlijk gericht, waarin wordt gesteld dat er „grote ontevre denheid heerst over het nieuwe ga- raaitteloon." „Alfl van rederszijde de bereidheid om tegemoet te komen aan de wensen, van do vissers, blijft ont breken, wijden vissers verantwoor delijkheid voor eventuele spanningen van de hand", zo stelt de BVZ In haar brief. De heer J. Koning, voorzatter van de BVZ zei ons vanmorgen, dat zijn bedrijfsorganisatie, die rond de dui zend leden heeft (90 procent van de verssers) een vaste gage voor de visser voorstaat. „Die vaste gage hebben wij gesteld op 500,per maand, daar boven willen wij 1 procent van de be somming dat is de opbrengst van de gevangen vis. Al onze leden willen onder dat nieuwe Ioonsystecn varen. Maar de redens blijven halsstarrig. Wanneer voor 19 mei geen resultaat is bereikt zullen de trawlers niet uitva ren en is er ook geen vlaggetjesdag." De stakingskas va nde BVZ Is groot genoeg, aldus de heer Koning, om de staking wekenlang te rekken. „We staken desnoods tot de vloot zinkt. Wij zijn gekomen in een stadium dat waanneer de viasersman zich niet ver zet, de vloot zichzelf opheft. Dan gaat èp niemand meer naar zee. De vloot Is" op het ogenblik al ontvolkt, er kan nu niet worden gevaren met voldoen de gediplomeerd personeel." «•- De reders hebben van de BVZ, al dus die heer Koning een ultimatum gekregen waarin staat dat binnen vijf maanden een nieuwe loonregeling in het loven zou moeten worden geroe pen. Het instellen van een vaste gage maakt deel uit van die regeling. „Wanneer er voor 1 mei geen resul taat is, gaat de vloot plat," zo zei ons de heer Koning. „De schippers zullen dan op hun laatste reis hun arbeids contract opzeggen, zodat de rechter hen niet kan verplichten weer aan het w«rk te gaan," Behalve een vaste gage heeft de BVZ de reders ook ter overweging ge geven „het betalen van een duurtetoe- slag van veertig gulden per maand". Tot nu toe heeft de redersverendgkig niet positief op dit voorstel gerea geerd. Wanneer de aangekondigde staking doorgaat zullen met „vagge- ij-eoda#" op 19 mei as. 39 Scheveningee trawlers, 22 uit Katwijk, 18 uit Vlaar- dingen en 6 uit IJmuiden niet uitva ren. De dreigende onlusten in de vlsse- rij-«sector zullen op 15 mei tijdens een openbare behandeling in de tweede Kamer door minister Koolvink worden besproken. (Van een onzer verslaggevers) "BOTTERDAM, vrijdag. Het nieuwe vlaggesoblp van de N.V. Rede rij Rijnvakantie. het m.s. „Ittfiipoort". komt 3 mei In de vaart. De „Rjjn- PObrt", de vroegere „RegJna", is het Vierde schip van de rederij die begin Vorig jaar werd opgericht. In het eer ste jaar van haar bestaan waren de schepen voor 98 procent volgeboekt met vakantiegangers naar de Rijn. De Rijnpoort is geheel gemoderni seerd en beschikt nu over drie passa- glersdekken en 75 hutten die b(Jna alle voorzien zijn van toilet en douche. De circa 170 passagiers die het schip kan vervoeren, kunnen zich vermaken In grote salons en op fraaie zonnedek ken. Ook de andere drie schepen van de rederij, de „Rijnstroom", de „Rijn haven" en de „Rijnmond" zijn gemo derniseerd. In april worden met twee schepen enkele tochten op de Rijn gemaakt speciaal voor bejaarden tegen een aangepast tarief. Op 12 april begint bet officiële seizoen dat duurt tot half oktober. - ROTTERDAM, vrijdag. De wijk raad voor Overschie organiseert van ,J5 tot en met 24 april in gebouw „Mii- eica" (Lugt 17) de tentoonstelling Zelfwerkzaamheid". t, De voorzitter van de culturele com missie, mevrouw C. Boon-van Weizen, zal ,'s avondsom 8 uur de opening verrichten. DE deelnemers aan het Neder landse jeugdkampioenschap schaken hebben over rust niet te klagen. Door de bemoeienissen van de schaakvereniging Het Houten Paard uit Oostvoorne zijn de veertien jongelui, in leeftijd variërend van 14 tot en met 19 jaar, ondergebracht in Oostvoor ne en Eockanje badplaatsjes, die ondanks de warme dagen in deze paasweek nog niet uit hun winterslaap zijn ontwaakt. Het verlaten aandoende dorpsplein In Rockanje, waar het pal naast het VVV-kantoor gelegen Verenigingsge bouw strijdtoneel van dc beslissende ronden Ifl, wekt op het eerste gezicht de Indruk van een sfeerloze omgeving vow een nationaal titelgevecht Maar de betrokken Jeugdschakcrs denken er anders over. Zij voelen zich volkomen op hun gemak, vermaken zich best en het ontbreken van. veel toeschouwers zien zij allerminst als een „handicap". „De stilte hebben we voor de jon gens opgezocht", zegt organisator J, 't Mannetje, voorzitter van Het Houten Paard, die de KNSB zal verzoeken om het toernooi voortaan eik jaar hier op Voome te houden. En wedstrijdleider K. A. Veerman, propagandist van de RSB, voegt er aan toe: „In Rotterdam zouden we misschien tien toeschou wers meer hebben gehad. Hier is het allemaal veel gezelliger en intiemer. Hier kan het ook gebeuren dat de burgemeester een keer komt kijken en dat diens vrouw de jongens op koeken tra'ctcert. Dat is in Rotterdam niet denkbaar". Voor de deelnemers zijn er behalve eervolle plaatsen ook aantrekkelijke prijzen, te behalen. De toekomstige kamp toen mag honderd gulden op strijken, de nummer twee 75 gulden en nummer zeven nog altijd 25 gul den, Niet-prijswinnaars krijgen een knaak per punt en bovendien heeft de BP-raffinaaerlj de sponsor een prijs voor een bijzondere of extra- sportieve verrichting in het vooruit zicht gesteld. Eigenlijk was het vanaf de eerste speeldag vorige week vrijdag al duidelijk dat de strijd om de titel zal gaan tussen de kamoioen van het vo rige jaar Hans Böbm, en de Groninger Gert Ligterink, die een jaar geleden achter de Rotterdammer als tweede eindigde. Deze twee springen er niet alleen qua speelsterkte met mis schien. de Amsterdammer Karei Odink maar ook qua routine uit. Er zijn dagen bij dat er zo acht k tien uur ge speeld moet worden twee ronden plus afgebroken partijen en dat is voor de debutanten een hele opgave. „Jongens als Böhm kunnen dat wel opbrengen", meent de Friese kam pioen Tjailing Wiersma. „Maar de meesten hebben daarvoor nog niet voldoende ervaring". Ondanks zijn gedeelde eerste plaats op de ranglijst rekent de negentienja rige Groninger Gert Ligterink, die als enige aL voor de derde keer aan dit toernooi deelneemt, niet op een kam pioenschap, „ïk ben van nature een pessimist" zegt hij glimlachend. „Ik ben gekomen om te winnen, maar ik ben bang dat ik het niet zal halen. Niet dat ik minder speel dan Böhm. Alleen kan hij beter op tegen de druk van het móeten winnen. In een toer nooi met gelijkwaardige deelnemers doe ik niet voor hem onder, maar hier, waar veel zwakkere tegenstanders zijn, Is Böhm in het voordeel. Natuur lijk ik wil .graag nummer één worden. Niet voor de geldprijs, maar in de eerste plaats om deel te mogen nemen aan het jeugdwereldkampioenschao, dat van de zomer in MalmÖ wordt ge houden". OT dc deelnemers, voor wie dit kampioenschap het eerste grote toernooi is, behoort Rob Witt, speler van Schiebroek, die bij verrassing vóódr de Charlols-Bpeler Cor van WU- gerden beslag op dc RSB-jeugd titel legde. „Het Is ontzettend vermoeiend", aldus de 18-jarlge Rotterdammer. „Maar je doet wei wat ioernoolerva ring op. Het is in elk geval een goede oefening voor me". Over zijn prestaties is Rob Witt niet zo tevreden. „Dc heb niet best ge speeld, enkele malen lelijk geblun derd. Ik had hoger kunnen staan. De deelnemers zijn zwakker dan ik Titelverdediger Hans Böhm kijkt belangstellend toe hoe zijn grootste rivaal Gert Ligterink het er afbrengt tegen Paul Hofstra. dacht". Verbaasd dat hij kampioen van de RSB is geworden? „Jazeker", is de spontane reactie. „Cor van Wsj- gerden is sterker dan ik. Hij was ech ter té veel favoriet. En ik "geloof dat hij de andren wat onderschat heeft". Mede door het ontbreken van het Detftse talent Jan Timman, die aan het kampioenschap bij de senioren meedoet, maakt Hans Bohm een goede kans zijn titel te prolongeren. „Het programma van Ligterink is in dc laatste ronden zwaarder dan dat van mij", reageert Böhm optimistisch. De Rotterdammer zegt zoals vaker de zaak wat te licht te hebben opge vat. Ik had een punt meer kunnen hebben. Ik had bij voorbeeld niet van Ligterink behoeven te verliezen". De Groninger bestreed dat: „Böhm bracht een incorrect stukoffer", is zijn reac tie. De jongelui amuseren zich in Oost voorne en Rockanje overigens koste lijk. Ze eten en slapen gezamenlijk en na de soeeluren trekken ze er door gaans broederlijk op uit. De meesten hebben toch moeite om het schaken een ogenblikje te vergeten. Treffende voorbeelden geeft Hans Böhm, die zegt'van de spanning niet te'kunnen slapen! „Eén avond was ik mot een grietje in een nachttent" vertelt hij. „We wa ren er al om acht uur, maar pas om half elf dacht ik er aan om haar een consumptie aan te bieden. Ik zat in gedachten almaar een partij te ana lyseren. Een andere keer slaakte ik 's avonds laat midden op straat ineens een rauwe kreet. Ik had toen een winst voortzetting ontdekt". HANS REISMANN ROTTERDAM, vrijdag. Voor de Scheldemond, vUf mijl ten noorden van het lichtschip Noordhinder ia vanochtend hU dichte mist het Zweedse schip Brasilia (8444 ton) In aanvaring gekomen met het Spaanse schip Alfonso Tercero (692 ton). Het Spaanse schip is gezonken. De Brasi lia, die geen schade z°u hebben heeft gemeld dat alle dertien opvaren den van de Spanjaard z(jn opgepikt. (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE a. d. IJSSEL, vrijdag. In Capelle zijn Machten geuit over stank- en rookontwikkeling als gevolg van vuilverbranding op de stortplaats aan de Groene Dijk. Naar aanleiding hiervan deelde de heer J. van Lottum, hoofd van de hoofdafdeling water bouw van Caplle, mee: Normaal wordt alleen woensdags grof vuil verbrand, dat vxajwel geen. stank en weinig rook geeft. Na het paasweekeinde is per ongeluk een lading "huisvuil die nor maal naar Rotterdam wordt afge voerd, aan de Groene Dijk gestort en aangestoken. De rook en de stank be zorgden de omwonenden veel last als gevolg van de heersende oostenwind. Op ons verzoek heeft de brandweer de brand geblust, zodat de overlast maar van beperkte duur is geweest. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. In het Clemcnshuis is gisteravond door vier accordeonverenigingen uit Hotter- dam-Zuid een accordeon-festival ge houden. De organisator van dit festival was de Rotterdamse Kunststichting:. Deze avond heeft tot doel de verenigingen, die de kosten van een dergelijk festi val niet kunnen opbrengen toch te la ten concerteren, zonder dat hierbij een wedstrijd-element aanwezig is. Duidelijk bleek gisteravond het nut van dit initiatief, want de optredende orkesten bezaten een groot aantal ta lentvolle accordeonisten, die tezamen voor een bijzonder geslaagd concert zorgden. Aan het festival werd meegewerkt door de accordeonverenigingen „Zuid", „Linker Maasoever" oXv. Bmo v.d. Laan, en de afdelingen Hoogvliet en Rotterdam van. de vereniging „Vieux Camarades". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Tot rec tor van het Erasmiaans Gymnasium heeft de gemeenteraad donderdag be noemd drs. R. van der Velde, die thans oonreotor is van deze school. Hij volgt met ingang van de nieuwe cur sus dr. P. J. T. Endenburg op ,die met pensioen gaat (ADVERTENTIE) JWER organisatie in Nederland krijgt andere naam. Wij heten nu Het Is eventjes wennen zo'n nieuwe naam. Maar behalve de naam verandert er niets. Daarom dezelfde prettige relatie met onze uitzendkrachten. Daarom hetzelfde meedenken over personeelsproblemen van onze cliënten. Dezelfde snelle service met betrouwbare en bekwame uitzendkrachten en dezelfde kantooradressen en telefoonnummers. De naam Is veranderd, meer niet, Tempo-Team Rotterdam: Schledamss Vest 46, Tern po-Team Schiedam: Hoogstraat 196, tal. (010) 260844/2614 71 Jan de Breet, koor- en orkestdi rigent uit Breda, is door de christelij ke zang- en oratoriumvereniging „Sursum Corda" aangetrokken als di rigent. Hij volgi Dirk Jansz Zwart op. Rob Witt, bij verrassing Jeugd kampioen van de RSB geworden, is over zijn prestaties in Oost voorne en Rockanje niet zo te vreden. XpR gaat een nieuwe llefdadigheids- actie van start. Daar staan vijf organisaties achter: Koningin Wilhel- minafonds, Nederlands Astma Fonds, Prinses Beatrix Fonds, Emmabloem Tuherculosefonds, Stichting Hart- en Vaatziekten, De wRze waarop deze vijf instellingen ons de beurs wil laten trekken is uiterst sympathiek en ori gineel. Men wil een nieuwe hobby in het leven roepen: het sparen van wel daadzegels. Wat zijn weldaadzegels? Dat zijn (ik citeer nu de officiële mededeling) „loep-zuivere reprodukties op groot postzegelformaat van klassieke mees terwerken der schilderkunst. Door het verzamelen van deze weldaadzegels komt men in het bezit van een unieke verzameling van de kleinste kunstre- produktles ter wereld, ven kollektie van hoge kulturele waarde, die een zeer aantrekkelijk „leermiddel" vormt". De zegels worden in omloop ge bracht door de Stichting Charitatieve Zegels, waarvan het bureau is geves tigd aan de Westersingel 52 te Rotter dam. Er zijn speciale verzamelbladen beschikbaar, waarop enkele gegevens betreffende het schilderij, de schilder etc. zijn vermeld. Ook zijn plastic be- sohermmappen verkrijgbaar. Het ge heel past in de normale gangbare gro te ringband. De stichting Charitatieve Zegels heeft, gezien de eerste enthousiaste reakties nu reeds hoge verwachtingen, temeer daar men met deze speciale aktie goede doelen steunt, terwijl men in feite de volledige waarde of zelfs meer terugontvangt in de vorm van een unieke verzameling. Uiteraard zullen er meerdere series volgen. De weldaadzegels zijn praktisch in alle stadsdelen verkrijgbaar dank zij de medewerking van een aantal K.E.S.-winkeliers, BIJ deze winkeliers kan men de weldaadzegels verkrijgen en wel door inlevering van 50 KE.S.-zegels (of 50 cent) per enve lopje van vijf weldaad zegels. De zwarte opplakvellen met teksten kos ten 0,15 per twee stuks (voor de complete serie van 26). Do plastic bc- schermmappen (passen ln de normale ringband) kosten 0,50 per stuk. Het Is vanzelfsprekend dat zegels, verza melbladen en plastio beschermmappen ook verkrijgbaar zijn ten kantore van bureau K.E.S. N.V. Pannekoelcstraat 78 en de Stichting Charitatieve Zegels. Wcsterslngel 53. "yOOR de mensen dde gevolg willen geven aan de aansporing „uit goed voor u!" heeft onze krant een speciale rubriek, genaamd tien dagen uit, verschijnend iedere donderdag en een periode van tien dagen (vandaar de naam) omvattend. In deze rubriek virodlt de lezer een opsomming van al lerhande uitgaansmogelijkheden, ook op culinair gebied. Zo bevat de ru briek iedere week een zogeheten Eet- TN myn rubriek van öy E woensdag 9 april heb ik op zachtmoedige wyze lichtelijk de -draak gestoken met de heer S. Cohen, beter bekend als 'De Sneldichter van Delfslia- ven'. De heer Cohen stuurt met grote regelmaat ver2cn naar dit dagblad en ik neein aan ook naar andere dagbladen. Een enkele keer druk ik één of twee strofen (de heer Cohen zelf spreekt van coupletten) in deze rubriek af. Ik deed dat ook woensdag. De Deïfhavense sneldichter had na melijk een vers gewijd aan bur gemeester Thomassen. Daarin kwam een hoogst curieuze strofe voor, die ik nog eens citeer: „Thomassen als burgervader ii omgeven door kritiek maar gelijk een zonnebader hoort hij innerlijk muziek". Nu is de sneldichter mij bekend als een weldenkend mens, maar deze stro fe kon ik onmogelijk thuisbrengen. De laatste twee dichtregels riepen reek sen vraagtekens op. Een zonnebader die innerlijk muziek hoort 1 Ik heb mij, zoals ik dat op de mid delbare school moest doen, afge vraagd: „Wat bedoelt de dichter met de woorden „zonnebader" en „mu ziek"? In de voorgaande strofen vond ik geen enkel aanknopingspunt. Tenslotte heb ik een uiterst negatief standpunt ingenomen en beslist deze regels betekenen helemaal niets, volstrekt niets. Onze snelle dichter had woorden nodig die rijmden op „burgervader" en „kritiek". In des sneldichters trant smeedde ik toen enkele verzen, waarvan er een luidde: ?)Thomasaen ris burgemeester is omgeven door kritiek maar gelijk een havenmeester - mist men één twee pruimpjes niet" Per kerende post repliceert de snel dichter: „Ik heb nog nooit van mijn (veelbewogen) leven een havenmees ter ge2ien, waaraan ik twee pruimpjes miste. Dit slaat inderdaad nergens op en het rijmt ook niet op het woord kritiek. Verder is het beekl, dat u ge bruikt ontleend aan een bekend kin derversje. U zult mij toch niet kunnen verwijten (hoop ik althans) dat ds beelden waar ik mij van bedien ont leend zijn aan datgene wat anderen vér yoor mij bedacht hebben. Ik meen dat dit met het woord plagiaat wordt aangeduid. YP7EET u wat nu zo verschrikkelijk v* vervelend is, dat ik het moet gaan uitleggen. Ik voel mij als iemand die een mop vertelt, waarvan niemand de point begrijpt. De heer Cohen heeft echter recht op een nadere toelichting. Welnu, zeer geachte heer Cohen, cte laatste regel van mijn. strofe is in derdaad gegapt en wel van Hierony- mus van Alpnen (1748-1803). Waar om? Omdat ik u ook een soort Hie- ronymus vind en dat is toch bepaald geen ongunstig oordeel, want van Al- phen is nog staeds beroemd! Zo be roemd worden u en ik nooit! Uw opmerking dat „dit" nergens op slaat is terecht. Het was namelijk precies de bedoeling. Uw strofe over de zonnebader die innerlijk muziek hoorde sloeg immers ook als t op v. Wat ik gedaan heb, zeer geachte hear Cohen, vindt men in de leerboekjes onder het hoofdje „parodie". Zeer geachte heer Cohen (wij zijn toch niet kwaad op elkaar?) Laten wij elkander niet meer omgeven met kritiek, maar luisteren naar de inner lijke muziek. Wat dat dan ook moge zijn. tip. Genoemd wordt dan naam en adres van een restaurant, waar een specialiteit op het menu staat. Voor de samensteller van tien dagen uit, FRANS HAP PEL, is het geven van zdn wekelijkse eettip geen een voudige zaak. Om de continuïteit van zijn tips te waarborgen doet hü een beroep op de lezer met goede smaak. Lezers die eens ergens iets aparts hebben gegeten waarvan men vindt dat het ook andermans tong zal stre len worden hierbij uitgenodigd deze kennis niet onder zich te houden, maar het aan de grote klok te hangen. U kunt dit doen door te schrijven naar of te hellen met Frans Happel. Hij zal u er zeer dankbaar voor zijn. TVTET genoegen hebben wij kermis -LT-L genomen van de brief aan Het Rotterdams Dagboek onder het motto „die gevaarlijke Oude Binnenweg" van de heer A. G, Lupgens. Deze brief is voor ons weer een bewijs, dat de Oude Binnenweg ook bij jongere Rot terdammers leeft. Dat deze straat ook hen aanspreekt. Daarom spijt hei ons te meer, dat in de publikatles betref fende onze actie voor het behoud van deze straat niet tot uiting ts gekomen, dat het comité ear naar otreeft in de toekomst, wanneer de werkzaamheden aan de West-Blaak zijn beëindigd, de Oude Binnenweg vanaf 's morgans 10 uur voor alle rij verkeer af te sluiten tot aan de Mauritsstraat, Vóór 10 uur dient er gelegenheid te zijn tot be voorrading van de winkels. In het ko mende najaar zal de Oude Binnenweg opnieuw bestraat worden en het co mité zal dan bij de betreffende instan ties aandringen op aanpassing van de bestrating bij deze nieuwe situatie, opdat de Oude Binnenweg met recht een gezellige en veilige wandel- en winkelstraat zal zijn, Zeer hartelijk dankend en met hoogachting, I. FRANK (lid Comité Behoud Oude Binnenweg) (ADVERTENTIE) elke vrijdagavond ...tot 9 uur open Blijf niet larger tegen het pro bleem van nieuwe vloerbedek king aankijken, kom nu naar onze eerste etage om dit spot goedkope nylon vilt tapijt te kopen. Nylon vilt tapijt, de gemakke lijk te onderhouden vloerbe dekking, speciaal berekend op intensief gebruik. Dit solide tapijt, 400 cm breed, keus uit 5 fraaie inte rieur kleuren, koopt U nu per meter voor nog géén driB en dertig gulden. nylon vilt tapijt 400 cm breed Neemt U de maat van Uw kamer mee? Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van dit nylon vilt tapijt, een slijtvast gezinstapijt in de kleuren geel, l.groen, blauw, cognac en d.groen, 400 cm breed, per nieter Gok maandagmorgen open Géén te!, of schrift best

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1