bezoek bij de geisha's BRANDWEERLIEDEN GEWOND BIJ FELLE BRAND OP COASTER Chemicaliën tanker 'Hacienda' te water gelaten in Schiedam u >:mm HiFi Stereo-kenners Doïioractie heeft succes H erf kens I mus.' 1 1 omsiiiiiii- Vrijwillige hulpverlening gaat aandacht richten op wereldvrede ROTTERDAM RIJNMOND 0°B^nSuSEÏ&; nPnP'ral ^,eCtflC- 4 paar schoenen Edo de Waart: 'Concertzaal De mysterieuze mag geen museum worden' verdwijning van BESBfcN VAPIJTSI (SORBS} MEN VOOBLICHTINS I 1 OVER 42 I 1 WASAUTOMATEN I Burgemeester Vogelaar van Nieuwerkerk overleden Grote rook ontwikkeling in haven Dr. C. J. B. J. Trimbos aanvaardt 1 mei ambt hoogleraar MFR BAD GROENOORD OPEN, BUSLIJNEN PASSEN ZICH AAN Stoffelijk overschot machinist van Chemgas geborgen I Propaganda-avond hammondclub Israël-plaat brengt f7500 op 1-persoons 80x190 cm 2-persoons 120x190 cm (ADVERTENTIE) komtlufóteren. bij- ^arcJLjrk WESTERSINGEL 42-.44,,' ROTTERDAMr V ri jdcgovönd^koopdvond' b\,orale topmerken I: TPvE eind vorig jaar gegeven uit- ■*-' voering door het Rotterdams Philliarmonisch Orkest van het inmiddels beruchte stuk „Inter polations" van Jan van Vlijmen blijft de gemoederen der concert bezoekers. bezighouden. Dit is gisteren duidelijk gebleken tij dens de maandelijkse „sirene- lunch" in de remonstrantse kerk aan de Westersingel, waar diri gent Edo de Waart op het pro gramma stond. Edo de Waart kreeg een groot aan tal vragen te beantwoorden, waarvan er velen betrekking hadden op het stuk van Van Vlijmen. Een concertbezoeker had. Edo de Waart geschreven, dat hij na het. aan horen van dit stuk twee weken doof was geweest. Het was een van de vele brieven van getergde concertgangers. Het feit, dat enige honderden bezoe kers boos waren weggelopen, vond hij positief. „Waarom zou je blijven zit ten als je iets lelijk vindt". Anderzijds vindt hij het „vervelend", dat de con- certetiquette voorschrijft, dat je. niet wegloopt bij iets dat in C grote terts is geschreven. In. dit verband merkte hij op, dat de concerteaal te veel een museum voor oude muziek aan 'het worden is en te weinig een gebeuren, waar een ieder uit kan kiezen. Edo de. Waart: „Een orkest is. ver plicht ook oen stuk als dat van Van Vlijmen te laten horen omdat het een uiting is van eigentijdse kunst Men sen die alleen Bach en Beethoven -wil len horen moeten maar grammofoon platen kopen, dan hebben ze tevens uitvoeringen met een technische, per fectie die in een concertzaal nimmer te bereiken is." Wat de samenstelling van het pro gramma betreft wil De Waart liever niet naar de Amerikaanse situatie waar een handjevol rijken (de sub- sidïërendien) voorschrijven hoe een concertprogramma eruit ziet, Problemen die zich voordoen bij het op het programma nemen van moder-, •ne muziek zitten o,a, in de betrekkelijk korte tijd van repeteren (voor een concert wordt vijf keer gerepeteerd) en in de eisen die solisten stellen. „Als we Oistrach krijgen mag je je handen dichtknijpen, maar als'Oistrach zegt, dat hij wnl spelen, moeten we Brahms spelen en dan is gelijk de helft van je programma weg," Nadat Edo de Waart had uitgelegd hoe weinig gelegenheid er is moderne stukken op het programma te nemen roept een meneer verontwaardigd uit; „Wordt op -de abonnementsconcerten de klassieke" muziek niet. onder tafel geschoven?", De dirigent was zo vriendelijk de verontruste concertganger voor te re kenen dat van een hele reeks concer tenslechts veertig minuten werden gevuld met eigentijdse muziek.-' Er waren meer dwaze vragen, zoals die van die meneer die zich in, alle ernst afvroeg hoe de muziek van Mo zart zou kliqken als die htt leefde. Het antwoord van de dirigent: „Dan zou hij geen Mozart heten, maar Stra- winsky'. De klassieke vraag ontbrak even min; „Kijkt een orkestlid altijd naar de dirigent?". Edo de Waart gaf Hierop een uitvoerige uiteenzeting van de TUT stukje gaat over de wonderlijke 1J verdwijning van vier paar schoe nen. Heeft u ze toevallig. Bel dan on middellijk het telefoonnummer, dat ik aan het slot van dit stukje zal noe men. Begin december van het vorig jaar bracht mevrouw J. P. van Dijk-Heyl vier.paar schoenen naar een schoen maker ergens in Hlllegersberg. Omdat de zaak gesloten was informeerde me vrouw Van Dijk bij een winkelier er tegenover wanneer de schoenmaker weer terug, zou zijn. Dat kon deze winkelier niet zeggen. Hij bood aan de schoenen zelf bij de schoenmaker af te geven. Het aanbod werd door me vrouw/Van Dijk met dank aanvaard. Om een lang verhaal in te korten, de schoenen zijn spoorloos verdwenen. De schoenmaker zegt de schoenen nooit gekregen te hebben, de winke lier beweert dat hij de schoenen heeft afgegeven. Zowel de schoenmaker als de ertegenover gelegen winkelier heb ben naarstig naar de schoenen ge zocht, maar niets gevonden. Vier.paar schoenen kunnen niet zo maar verdwijnen. Maar waar zijn ;ze dan? Misschien dat een. lezer licht An de duisternis kan1 brengen. Je weet nooit. Mevrouw Van Dijk is bereik baar onder telefoonnummer 226038. TK heb' goede hoop da-t we binnen niet al te lange tijd weer voldoen de donors znllen hebben om aan de grote vraag naar bloed te kunnen vol doen". Dit optimistische geluld komt uit de mond van arts A. W.-Mcllema, redacteur van het tijdschrift voor de donors van de bloedtransfusiedienst van de afdeling Rotterdam van. het Nederlandsche Roode Kruis. „Onze behuizing is op het ogenblik onvoldoende, maar we hebben een niéuw gebouw op het oog. Daar kun nen we de donors goed ontvangen. Welk gebouw dat is, kan ik nog niet zeggen, want het staat nog niet alleen definitief vast". Het optimisme van de heer Mellema is niet alleen gegrond op deze nieuwe behuizing. In het laat ste nummer van „De Pelikaan" bevin den zich aanmeldingsformulieren. „Er worden drie prijzen (van elk ongeveer honderd gulden) beschik baar gesteld voor hen die tot 1 juli de meeste donorsaanbrengen. Sdnds woensdag zijn er al 100 van die for mulieren' bij ons binnengekomen, We komen nu ongeveer 1000 donors te kort. Laten we hopen dat onze actie slaagt." Dat is wed nodig ook, anders zal het voor de bloedtransfusiedienst niet ge makkelijk zijn voldoende bloed te verzamelen voor de ongeveer 32.000 bloedtransfusies per jaar. taak van de dirigent, waarin hij o.a. opmerkt een.dirigent moet ervoor zorgen dat ze gelijk beginnen, daarna kan hij eigenlijk wél weg. gaan". Tot slof nop een paar kernachtige De Waart-opmerkingen: „Een orkest is soms net Ajax. De leden zijn niet altijd geïnspireerd", J>rie uur repete ren staat gelijk aan acht uur balen sjouwen in de haven"., .Een concert op de' teleuisie is ver velend, Als ik voor de vUfde keer die bassist heb gezien denk ik hé, daar heb je die b assist to eer misschien dat een goede regisseur daar eens iets aan kan doen, door bijv. ook eens de musici te laten zien die niets doen". ADVERTENTIE ii iiZ t i J Wfutw Binnenweg 4flö - Rotterdam |j Vraag map met belangrijk docu- B H mentatie-materleal over Bj H wasautomaten met vergelijkende K tëj prijslijst. Zo kunt u pus goed |u 0 oordelen en uw keuze bepalen, B 8j U ontvangt deze documentatie- Ij map GEHEEL GRATIS BSHBEBIEBBBBaBBBBBBBB Ik ontvang gaarne gratis map documentatie wasautomaten. plaats g Schrijf op uw enveloppe sa „MODERN" h antwoordnummer; 1938 n Rotterdam. rp H Geen postzegel opplakken. g HBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB De oplossing voor klelnbehufë- den, voor hen die meer ruimte in de slaapkamers willen..,., nu in een extra voordelige aan- bieding. A Wentelledikant van grijs ge moffeld metaal met extra ver- ::.;4 stevigda spiraal. Dit rulmtebesparenda ledikant voor slaap-, jogear- of kinder kamer, gemakkelijk te ver- plaatsan en licht Inklapbaar, ïn 1- of 2-persoons formaat, pu met guldens voordeel. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze 1 en 2 persoons wentellfldikanten van grijs gemoffeldmetaal met extra verstevigde'spiraal. Een wentelledikant, dat U van alle ruimteproblemen afhelpt, nu voor een prijs, waar U normaal een gewoon ledikant voor koopt Ookrrmaitfagmonpn open GW/i tel of schrift, beft (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Op de werf van Wilton-Fycnoord te Schiedam is gistermiddag de eer ste vau twee gelijkvormige sche pen geschikt voor het vervoer van vloeibare chemicaliën, te wa ter gelaten. De schepen worden gebouwd in opdracht voor Buries Markes Limited. Het eerste schip kreeg gistermiddag van dc echt genote van de techmsch-direc- tcur van Buries Markes Ltd, me vrouw E. M. Mac Dermott, de naam „La Hacienda". De ..La Hacienda", krijgt een lengte van 80,50 meter, een breedte'van 12,60 metei' en een diepgang van 5,18 meter. Het draagvermogen beo-aagt ca, 2300 ton. Iïet ladinggedeelte zaJ acht tanks bevatten en drie pompkamers. Alle .tahkbegrenztngen zijn gemaakt van massief roestvrij staal. Verwartniinjg van de' lading zal geschieden door mlddel van circulerend heet water via leidingen die aan de buitenkant van de tanks bevestigd zijn. Elke tank krijgt ook een onafhan kelijke on tg ass ings I eidi ngTevens worden alle pompen, pijpleidingen en appendages die aan de lading zijn blootgesteld in, roestvrij etaal uitge voerd. Het schip is uitgerust met 2 hoofd motoren van het type Ruston ap 3M, elk met een maximum continue ver mogen van 1000 pk. De ddenstaneliheid zal ongeveer 12 knopen bedragen. De machinekamer kan onbemand worden bediend.. Daarvoor is ook een bedlle- ningspaneel op de brug aangebracht. Tijdens een korte bijeenkomst in de kantine van Wilton-Fijenoord werd hot woord gevoerd door de heer C. H, Meeu wisse, directeur van Wilton-Fij enoord, mevrouw E. M. Mac Dermott en Bunies Markes' directeur F. L. Dreyfus. nu ji uuuuuf, „Onze activiteiten zullen in het ko mende jaar vooral liggen op het ter rein van de vrede in de wereld". Met deze woorden opende presidente me vrouw A. J. M. Feenstra-van Dijk gisteren de algemene ledenvergade ring van de afdeling Rotterdam van de Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening, die in kamer 12 van het stadhuis werd gehouden. „Om de drie maanden zal er iemand een lezing voor ons houden en van middag hebben wij generaai-majoor dr. M. W, J. M. Broekmeyer uitgeno digd, die zal spreken over 'vrede in de wereld' De leden van de Fede ratie willen zich door deze lezingen volledig laten informeren over dit on derwerp. Maar hun activiteiten zulen ntei alleen van positieve aard zijn: Het Informatiecentrum voor Ontwik kelingssamenwerking zal van 21-28 september een Vredesweek organise ren. Bij het organiseren en uitvoeren daarvan zullen de leden van de Fede ratie hun medewerking verlenen. De presidente van de afdeling Rot terdam/ waarvan, mevrouw Thomas- sen-Lind ere-presidente is, deelde te vens mede dat ook op het terrein van de lepra-bestrijding vrouwelijke hulp zeer welkom zal zijn. „De Nederland se Stichting Leprabestrijding organi seert aan het eind van 'dit jaar een verkoopaag in Rotterdam-zuid. Het spreektbijna vanzelf dat wij ook daaraan onze hulp zullen verlenen". Niet zonder trots herinnerde me vrouw Feenstra de aanwezigen aan het succes van de fancy-fair voor de UNICEF in november van het vorig jaar. „Veel dames hebben daarbij ge holpen. Zij verkochten enorme hoe veelheden zelfgemaakte artikelen eri levensmiddelen. Deze fancy-fair le verde niet minder dan 20.280 gulden op". Nadat de secretaresse en penning- meesteresse, respectievelijk de dames E. Jongste-Flug en J. Timmer Kroef, de op een ledenvergadering gebruike lijke formaliteiten hadden afgehan deld, gaf de presidente hgt woord, aan de gastspreker' van die middag. „Militairen zijn de duiven, de overi ge mensen de haviken". Generaal Broekmeyer. directeur van het De fensie Studie Centrum, baseert deze vergelijking op het feit dat „de krijgs macht er niet is om te vechten, maar om de vrede af te dwingen. De mili tairen moeten in deze wereld de vrede waarborgen". Volgens de generaal is bezuinigen op het leger zeer riskant. ;,Een vijand, bijvoorbeeld de Sowjet- Unia, kijkt wel uit om. een. land aan ie. vallen dat beschikt over een even sterke krijgsmacht. Dat zou zelfver nietiging zijn. 'War will not pay'-oor- log moet niet lonend zijn heeft Churchill eens gezegd". De heer Broekmeyer eindigt; zijn voordracht weer met een vergelijking. "„Een mens moet zich ih het dagelijks leven verzekeren tegen een heleboel dingen, zoals brand, diefstal, ongeval len. Hoewel alles in het leven duur der wordt, is er niemand die op de premies voor die verzekeringen gaat bezuinigen. De krijgsmacht verzekert ons tegen oorlog; het in stand houden van een leger is de premie die wij daarvoor betalen. Op die manier kun nen wij er misschien voor zorgen, dat er weer een jaar wordt oegevoegd aan die periode van slechts 202 jaar vrede die de mens tijdens de laatste 6500 jaar heeft beleefd." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Twee Rotterdamse brandweerlie den zijn in de afgelopen nacht gewond geraakt bij de bestrij ding van een hardnekkige brand aan boord van de Israëlische /.Tsefat" in de Tweede Katen- drechtse haven. Zij zijn naar een ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. De. brand ia de ruimen van het kustvaartuig woedde in een grote la ding chemicaliën/cacaoboter en vettig isolatiemateriaal. De brandweer bestreed het vuur, dat van eèn enorme rookontwikkeling vergezeld ging, met schuimblusappara - tuur, Er was een groot risico voor de brandweerlieden, die de vuurhaard, tot op korte afstand moesten naderen. De twee brandweermannen raakten daar bij gewond. Over de oorzaak van de brand in he* kustvaartuig is nop niets bekend. De lading in een van de ruimen ging vrijwel geheel verloren. Hoewel de brand vanmorgen gelo kaliseerd was, heeft de Rotterdamse ••brandweer het blussen moeten voort zetten. Over de schade aan lading en schip kon niets worden gezegd. BOTTERDAM, df.nsdag. Dr. C. J. B. J. Trimbos, die is benoemd tot ge woon hoogleraar in de preventieve en sociale psychiatrie aan de Medische Faculteit Rotterdam, zal op 1 mei zijn ambt. aanvaarden. Hij doet dat in het groot-auditorium van de NEH met het uitspreken van ëen rede. In hetzelfde gebouw begint om kwart over 5 een receptie. pag. 4 - dinsdag 15 april 1969 EEN. van de gewonde brandweer lieden wordt door broeders van de G.G; en G.D. weggevoerd. KEULEN, dinsdag (AP) Het stoffelijk overschot van de 54-jarige machinist D H. A. de Vries uit Rot terdam die woensdag 2 april om het leven kwam bij de explosie aan boord van de Nederlandse tanker Chemga's- 10 in de oliehaven van Keulen is in het weekeinde geborgen. Nadat de brand aan boord van de tanker vrijdag was geblust is het schip versleept naar de haven van Dormagen, ten noorden van Keulen. ROTTERDAM, dinsdag. Op za terdag 10 mei geeft de toneelgroep „Op eigen benen" in de Grootc Schouwburg aan het Zuidplein een uitvoering van. Herman Heijermans' toneelstuk „Op^ hoop .van zegen". De baten van deze. voorstolling komen ten goéde aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Zaterdag wordt het Schiedamse zwembad Groenoord opengesteld voor het pm bliek. In verband hiermee wordt de route van de autobussen van lijn 53 (Schiedam station Kethel) gewij zigd! Gedurende de uren dat het bad geopend is zullen alle bussen langs hei bad rijden. Bij Groenoord komen twee haltes. De gewone halteplaatsen blij- yen gehandhaafd. Buiten de openings- - tijden van het zwembad rijden do bussen de normale route. f (Van een onzer verslaggevers) NTEÜWERKERK A/D JJSSEL, dinsdag VrUdag wordt het stoffe lijk overschot van burgemeester J, C. Vogelaar, die maandag ln zijn woning plotseling is overleden, begraven op do Nieuwe Algemene Begraafplaats. Aan do begrafenis gaat ln de nieuwe hervormde kerk een kerkdienst voor af, dlo om kwart over 1 begint. De heer Vogelaar is 59 jaar gewor den. Hij was sinds 1 december 1949 burgemeester van Nieuwerkerk aan den IJssel, daarvoor was hij burge meester in Baarland, Hocdekenskerke en Gudelande. De overleden burge meester was Bd van de CHU. Zijn zil veren. ambtsjubileum heeft hij eind '68 gevierd. De vuurhaard op de „Tsefat" was moeilijk te benaderen. (ADVERTENTIE) De Brass Band Rotterdam heeft zich als hoogste weten te plaatsen in de jaarlijkse auditie voor harmonie- en fanfare-orkesten door de Rotter damse kunststichting. Twintig orkes ten deden aan. deze .autditie mee: op de tweede on derde plaats eindigdeq respectievelijk SHV .en R'damse Lloyd. Samen met vertegenwoordigers van de Amerikaanse havenstad Seattle zijn leden van de Rotter damse Japan-delegatie verleden week de gast geweest van het stadsbestuur van Kobe. Bij die gelegenheid werd de maaltijd zit tend op de grond gebruikt. Burge meester Thomassen hij mocht zijn ene been gestrekt houden draagt een soort kamer-kimono, een yukata, naast hem zit de bur gemeester van Kobe, dr. Haragu- chi en daarnaast zit mr. W. H. Fockema Andreae, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, Het gezelschap at met stokjes en werd bediend door geisha's, die ook een dans- en muziekvoorstel- ling gaven. ROTTERDAM, dinsdag. Een groot aantal liefhebbers van het orgel in al zijn verschijningsvormen heeft gisteren de propaganda-avond van de hammondcIub-Rottcrilam bezocht, die gehouden werd in gebouw Palace. De heer Gerard Verschoor, voorzitter van do vijf weken oude club, opende do avond met éen gezellig toespraakje. Hij wees op de recreatieve waarde van. het orgelspelen en deed doel en mogelijkheden van de club uit de doe ken: o.m. het organiseren van concer ten, bet uitwisselen^ van ideeën tussen de leden en faciliteiten bij het aan schaffen van muziek en grammofoon platen, In de toekomst hoopt men concoursen te kunnen organiseren tussen de nu zes hammómiclübs in oris land. Een en ander 'gesteund door de overkoepelende organisatie Ham- mon d-N ed eri and Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door de ereleden Bernard Druk ker en Piet Broersma. Een aantal va riété-nummers, een vragenuurtje en tot slot een dansje vulden de rest van deze geslaagde avond. ROTTERDAM, dinsdag, .Dé ver- verkoop'van de tweede Israël-plaat van Dankers N.V., heeft geresul teerd in een bedrag van 7500,— dat op 21. april in de Riottendamse Schouwburg zal worden overhan digd aan mevrouw H. Wolf-van Nispen, commissaris van het Joods Nationaal Fonds. Aan dit fonds werd evenals bij de eerste Tsraëlplaat J 2,50 per ver kocht exemplaar afgedragen. Het geld is bestemd voor de aanleg van. een bos in de vallei tussen oud en nieuw Jeruzalem. (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1