Brand op kustvaarder was uitermate riskant m U gaat verhuizen. Echt ver huizen? De Stam Essisa ui '5 A top form I "MODERN" ook voor centrale verwarming Plastisch spel van Borodin Quartet Vier dagen toernooi bij Caland mnm Bas de Zeeuw vervanger van Jaap Schmitt Van slotavond hangt veel af ROTTERDAM RIJNMOND GEVAAR VOOR ONTPLOFFING INRUIM MET CHEMICALIËN Vraag vrijblijvend offerte Bel 134700 J. J.Kloppert(77) overleden Politiebureau aan van Swietenlaan is in voorbereiding Transvalia opent voetbalseliool Sparta versloeg amateiirelftaï Spijkenisse wil iets doen tegen groen vernieling 1 ons non |0 D DO IDD loon Wanbetalers Astmafonds vraagt collectanten Huurders samen in Afrikaanderwijk pag- 4 - woensdag 16 april 1969 (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, woensdag By de brand aan boord van de Israëli sche kustvaarder ,,'Tsefat" in de tweede Katendrcchtse haven heeft gisteren lange tyd een groot explosiegevaar bestaan. De brandweer zag zich voor enorme problemen gesteld, omdat de agent in Amster dam geweigerd had mededelingen over de aard van do uit chemica liën bestaande lading te doen. vuur opnieuw hevig aanwakkerde moest daarvan worden afgezien. Later bleek, dat in het ruim onge veer duizend zakken en ruim hon derdvijftig vaten chemicaliën lagen opgeslagen. Er lagen verder ongeveer 800 zakken plastic korrels en een gro te hoeveelheid synthetische rubber. Bij de brand aan boord van het Israëlische schip zijn drie Rotter damse brandweerlieden gewond geraakt. Zij zijn in een zieken huis opgenomen. Pas nadat locoburgemeester wethouder G. Z. de Vos zich per soonlijk met de agent in .verbin ding had gesteld en een uitvoerig onderzoek naar de lading had ge last, werd bekend hoe groot het gevaar voor ontploffing was ge weest. ,.Van d© agent ben ik maar weinig ie weten gekomen. Zeker 85 proeent moesten we uit eigen onderzoek heb ben. Zoals we gistermiddag tegen een uur of twee tegen de situatie stonden aan te kijken, was er de kans van een omvangrijke water stof explosie. We zijn toen ijlings gaan bekijken, hoo groot de straal was, waarbinnen do resultaten van een ontploffing te mer ken zouden zijn. Wc waren al Lee! wat gerustgesteld, toen. bleek, dat die straal maximaal 300 meter kon bedra gen". Wethouder De Vos bevestigde, dat de lading chemicaliën door verkeerd ingevulde papieren was gedekt en de brandweer daardoor voor grote moei lijkheden had gesteld: „De papieren sloegen op heel andere stoffen. Ik neem aan, dat zoiets in de haven wel meer voorkomt, maar bij zo'n situatie zie je pas goed noe riskant dat is". Lange ti5d heeft onzekerheid be staan over de lading chemicaliën, waarvan men alleen wist dat die ex plosiegevaar opleverde. Onbekendheid met de samenstelling van de chemica liën Stelde de brandweer voor het probleem op welke manier do scheepsbrand het best kon worden be streden. Nadat de brandweer gisteravond het sinds maandagavond brandende ruim vol water had gepompt, was het vuur tegen half tien uit. Even na lialf drie vannacht wak kerde het vuur opnieuw aan, maar de waakzame brandweer was de BUuatle spoedig meester. De brandweerlieden zijn ook vandaag nog aan boord van de kustvaarder gebleven om direct te kunnen ingrijpen. Maandagavond waren alle nodige voorzorgsmaatregelen getroffen. .,We hadden de zaak op scherp gesteld", al dus wethouder De Vos. De Rotterdam se GG en. GD hield vier ambulances gereed om bij een explosie onmiddel lijk te kunnen uitrukken. De politie had geluidswagens klaar staan om de bevolking direct te kun nen waarschuwen. De kade langs de tweede Katendrechtse haven was op last van de politie ontruimd. Een pa trouillevaartuig van de rivierpolitie hield ondertussen het scheepvaartver keer op een afstand. Aanvankelijk heeft het plan bestaan om het bran dende schip gistermiddag naar de Waalhaven te slepen, maar toen het Brandweerlieden in de buurt van het brandende ruim, waarin zich de explosieve chemicaliën bevonden. ADVERTENTIE Erkend Installateur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Op 77-jarige leeftijd is de heer J. J. Klop- pert, oud-leraar aan het Erasmiaans gymnasium en oud-bestuurslid van de WD, overleden. De crematie Is van middag geschied ln Ockenburgl» (Den Haag). In 1934 werd. de heer Kleppert se cretaris van de liberale staatspartij in Rotterdam. Na de tweede wereldoor log werd hij bestuurslid van de afde ling Rotterdam van de WD, Tevens is hij bestuurder geweest van het Algemeen Nederlands Ver bond, van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap en van de Stichting Kinderverzorging en Ou dervoorlichting. Van 1910 tot 1920 was hij onderwij zer bij het lager onderwijs. Als aard rijkskundeleraar kwam hij in dienst by de nieuwe middelbare .handels school, het gemeentelijk lyceum en aan het Erasmiaans gymnasium. In 1957 ging hij met pensioen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. In de wtfk Charlois beeft de dienst van stadsontwikkeling grond gereserveerd voor een internaat voor schipperskin deren aan de Schulpweg, een politie bureau aan de Van Swietenlaan, een gymnastieklokaal aan de Jan Ligt- hïvrtstraat, een clubhuls aan de Slie- drechiatraat, 66 woningen aan de Dordtsestraatweg en het in voorberei ding zUndo winkelcentrum op het Znldpleln. De wethouder voor wijkaangelegen- heden heeft dit meegedeeld aan de wijkraad voor Charlois, Tevens liet hij weten dat de secretarieafdeling sport en recreatie een plan in bewerking heeft voor verruiming van parkeerge legenheid bij het complex van C.V.V. aan de Groene Kruisweg. Gemeentewerken heeft in voorbe reiding heit onderhoud van de bestra ting en Sluisjesdijk-Waathaven enz., de herprofilering en asfaltering van de "Waalhaven oz,, onderhoud van de be strating van de Charkrisse Kerksingel en de Verboomstraat en de herprofile ring van de Doklaan. De wethouder is van plan elk jaar aan de wijkraad een lijst te verstrek ken van werken die bij de gemeente worden voorbereid. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag. Op initiatief van trainer A. T. Hofland heeft Transvalia een zogenaamde voeibalschool geopend. Het doel er van is de jeugd na de schooltijd gele genheid te geven een partijtje voebal te spelen. Op maandag tol en met vrijdag is iedere jongen om 4 uur op het terrein aan de Oldegaarde wel kom. Transvalia stelt zijn velden, bal len, enz. gratis beschikbaar, Na de training zal er op woider» toegezien, dat de jongens rich gaan douchen. NIJMEGEN. Curatoren van de Katho lieke Universiteit t« Nijmegen hebben m.l.v. 1 april '58 dr.H J. M. Hoefnagels b.J.. uit SpaubeeJc, benosmd tot buitengewoon hoogleraar in de laculteit der sociale we tenschappen, subfaculteit der soclaal-eultu- relc wetenschappen. Prof. Hoefnagels zal onderwijs geven ln de normatieve maat schappijleer. LEIDEN. Aan de Rijksuniversiteit te Lelden Is de heer G. H, A. Juynboll gebo ren te Leiden gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der letteren op proefschrift ge titeld: ..The Authenticity of the tradition literature (discussions In modem Egypt). De promotor was prof. dr. J. Brugman. TTET moet vele leden van de Kamer- muziekvereniging wel bijzonder gespeten hebben, dat de eerste drie kostbare kwartleren, van het concert door het sublieme Borodin Quartet uit Moskou, gisteravond in de Kleine Doe lenzaal, verspild werden aan een kwartet in a (opus 69 no 2) van Sjos- lakowitsj. Het vrijwel smetteloos gave spel van deze Russen, die een fel- plastische loonvorming nastreven, waarm elk detail van een compositie nadrukkelijk wordt onderstreept zon der dat vergroving van de individuele of totaalklank in deze zaal im mers onmiddellijk merkbaar daar van het gevolg is, moest men almaar besteed horen aan volstrekt overbo dige noten, die een muzikaal discours op gang trachtten te houden zonder enige inhoud. Het is helaas gebruike lijk, dat Russen op hun buitenlandse tournees aandacht schenken aan typi sche sovjet-composities. Het publiek zou daardoor bijna vergeten, hoeveel schoons er vroeger door Russische componisten is geschreven op het ge bied van de kamermuziek. Sjostako- witsj' kwartet gebruikt de traditionele vormschema's in hun meest uitgebreide vorm zonder ze met muzikale gedach ten van enige betekenis te kunnen vullen. Ten hoogste in het Allegretto (Wals) breekt een sprankje inspiratie door. Het zou misschien maar het beste zijn, wanneer het Borodin Quar- tet dit onderdeel als toegift op zijn repertoire hield, als aan deze compo nist dan zo noodzakelijk eer moet v/orden bewezen. Gelukkig kwam het auditorium, dat natuurlijk toch onder de ban geraakte van de uitvoeringsperfectie, met Mo- zarts d-moll kwartet K.V. 421 en het pianokwartet in 1 van Brahms (waar aan de pianiste Liubov Edllna mede werkte) weer geheel in de sfeer van de geniale inventie, al is Brahms' wat stugge kwintet menigmaal van een Beethoveniaanse breedsprakerigheid. Mozart speelde dit kwartet met fellere contouren en meer gemarkeerde inzet ten van belangrijke figuren dan door gaans gebruikelijk is in deze stijl, maar dit ging nergens ten koste van de natuurlijke gratie. Brahms vond in dit viertal musici en hun even kern achtig spelende partner aan de vleu gel uiteraard ideale vertolkers, die de geladen spanning van het rtuk tot het laatste volhielden, enthousiast. Een overzicht van de bluswerk zaamheden aan boord van de Is raëlische kustvaarder „Tsefat" in de tweede Katendrechtse haven. (ADVERTENTIE) 3 verdiepingen meubelen woningtextiel vraag het Grote Meubelboek van. Top-Form Gratis. Verhuizen en verhuizen is twee. Hijs uw bed en uw bankstel en uw eetkamer in de verhuiswagen en rijden maar. Dat is geen verhuizen, dat is zigeuneren. Echt verhuizen is plannen maken voor het nieuwe huis. Voor nieuwe gordijnen, een nieuwe vloerbedekking, een paar nieuwe meubelen. Echt verhuizen is eigenlijk een nieuw leven beginnen. De Stam weet er alles van. waar gezelligheid begint Mariniersweg 33-47 Rotterdam Parkweg 201-206, Schiedam. Noordeinde 138-140, Den Haag. Hermes DVS won van Nedzaterdagteam (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag:. Sparta heeft gistermiddag ln Zeist een oefen wedstrijd tegen het Nederlands ama teurelftal me 3-1 gewonnen. Van To ledo en Venneker (2x) maakten de doelpunten voor Sparta. Posthumus van VVOG nam het doelpunt van de amateurs voor zUn rekening. De wedstrijd werd tien minuten voor het einde wegens de slechte weersomstandigheden gestaakt. Sparta miste van Beveren, Etfkenbroek, Pijs, ter Horst en Klijnjan. Het speelde in de volgende opstelling; van Ooster hout, Bosma, Walbeek, Visser, Bent- zon, van der Sluis en v. d. Veen., Heijerman, Venneker, van Toledo en Kristensen. Venneker en Kristensen waren bij Sparta de beste spelers. Hermes DVS fungeerde in Zeist als sparring-partner van het Nederlands zaterdagelftal. De aantrekkelijk spe lende Schiedammers behaalden een 1-0 zege dank zfj een doelpunt van Gerrie Bakkes in de tweede helft. Hoofdklasse driebanden (Van onze correspondent) ROTTERDAM, woensdag Voor de tweede keer in het seizoen zal de bil jartvereniging Caland een toernooi organiseren, waarin ditmaal het na tionale kampioenschap hoofdklasse driebanden de inzet ls, nlt de voor- wedstrijden hebben acht spelers een plaats in de finale veroverd en va» aanstaande donderdag tot en met zon dag zullen zjj In de biljartzaal Piet van de Pol kampen om de landstitel. De deelnemers: Jan Sweering en G. Lorist, beiden uit Amsterdam, H. Sundquest, Den Haag, J. de Nüs, Bre da, J. E. van Essen, Zeist, H. de Beer, Tilburg, W. H. van Ingen, Arnhem en Th. Kok, Volendam moeten partijen van 50 caramboles maken terwijl de moyennegrenzen van 0,600 tot 0,750 lopen. Donderdagmiddag om half twee worden de eerste partijen gespeeld, terwijl de avondseances om acht uur aanvangen. nm 0 0 00 o 00 00 DODO uftuu f]aaa DOOD DOOD nnra De zaal toonde zich ELLY SALOMÉ Op 22 april wordt in Spijkenisse begonnen met een project natuur bescherming in de hoogste klassen van de lagere scholen. Dit project wil Iets doen tegen de toenemende vernielingen door de jeugd van het openbare groen. Scholieren gaan nu een werkstuk maken. Er is een door de schoolhoofden ontworpen vragenformulier, dat (zie boven) door de leerlingen zelf moet worden geïllustreerd. De beste tien werkstukken worden door het gemeentebestuur van Spijkenisse bekroond. Het is nog niet zover, dat er nu op de Spijkenisser scholen een vak natuurbescherming is ingevoerd, voorlopig gaat het om een proef, waarbij ongeveer 1500 leerlingen zijn betrokken, maar als dit project enig resultaat heeft zal zeker op de lagere scholen in de toekomst meer aandacht worden besteed aan het belang van natuurbescherming. Misschien iets voor Rotterdam om in de gaten te houden. TN een personeelsorgaan lees ik, dat A een aantal medewerkers van het desbetreffende bedrijf „het gemakke lijk vindt aflossing van belasting schuld of voldoening van gerechtelijke beslagen niet zelf op te lossen, maar de heren van de overheid te verwijzen naar het bedrijf. Het is meermalen voorgekomen, dat belastingschuldigen een eerste aanslag, een waarschu wing, een tweede waarschuwing ont vingen, daarna een deurwaarder ran huis kregen en dan nog te kennen ga ven van de prins geen kwaad ts we ten, ofwel er niet van op de hoogte te zijn dat een bepaalde schuld moest worden voldaan. De financiële afde ling van het bedrijf gaat nu als zij wordt verplicht tot inhouding, oyer het wettelijk toegestane maximum be drag op het loan in te houden. TZ" OMT ar dan geen eind aan de op- roepen collectanten? Nee, want binnenkort wordt de jaarlijkse collec te gehouden voor het Nederlands Ast ma Fonds. Wie bereid is enkele uur tjes of een dag voor het collecteren beschikbaar te stellen wordt verzacht te bellen met het Ned. Astma Fonds aan de Westersingel 2, tel. 121098. De collecte wordt gehouden ln de periode van maandag 21 tot en met zaterdag 26 april. VRIJDAGAVOND wordt in Arri- kaanderwyk een huurders vereni ging opgericht. Dit in verband met de vele klachten over het uitblijven van hoogst noodzakelijke reparaties. Deze klachten komen tot op heden steeds binnen bij het wijkcomité, dat er spe ciale spreekuren voor instelde. Daar werden onder meer gevallen geconstateerd die al lang geleden on der de aandacht van de bouwpolitle waren gebracht, maar zonder resul taat. De bevoegdheden van bouw- eh woningtoezicht zijn kennelijk onvol doende, meent het comité, dat verder opmerkt: Wij willen er o.a. toe bijdra gen de mensen in deze wijk bewust te leren leven en zich te weren als mon dige mensen. De op te richten huurdersvereniging zal zich in eerste Instantie gaan bezig houden met de strijd tegen huiseige naren die wel de huren hebben ver hoogd, maar weigeren noodzakelijke reparaties uit te voeren. De oprichtingsvergadering wordt gehouden in gebouw Pretoria aan de Pretorialaan. Om de Rivellabeker (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. D« wedstrijd om de Rivellabeker die de biljartvereniging Tediro al vele jaren achtereen organiseert heeft dinsdag avond al dadelijk verscheidene goede prestaties opgeleverd. Jaap Schmitt die in dit traditionele toernooi meer malen een hoofdrol speelde, neemt geen deel aan de strijd. Een clubge noot van hem, Bas de Zeeuw nam zijn plaats ln en ook hij nam de leiding. Hij won twee partijen ln tien beurten en noteerde dus een algemeen moyen ne van 45. Of hij er ook in zal slagen om tweemaal een partij van 450 ca ramboles in één beurt uit te maken dient afgewacht te worden. Aangezien er acht spelers van ver schillende sterkte aan deze invitatie wedstrijd deelnemen wordt een han dicap toegepast. Maarten Hendriks en Bas de Zeeuw moeten 450 caramboles maken, Jacq Barzilay, Arie Biemans. Frans Bik en Bep Horsten, allen 359 caramboles, Onno van Waarden burg 300 en Rob Bongers 250. Op de eerste avond werd er al da delijk sterk gespeeld. Tal van goede gemiddelden werden bereikt en ook verscheidene series boven de honderd werden gemaakt. Het was een uitste kend begin, dat voor de nog komende wedstrijdavonden een belofte inhoudt Donderdagavond zal het toernooi voortgezet worden in het eigen club huis van Tediro. Uitslagen. Bongors 250 450 230 422 19 19 40 117 13.15 22.21 De Zeeuw 450 450 10 102 45.00 Waardenburg 300 181 10 79 18 10 Horsten 350 350 13 68 28.92 Biemans 350 187 13 55 14.23 450 450 12 128 37 50 Horsten 350 330 12 63 28 25 Bilt 350 350 17 91 20.58 Barzilay 350 284 47 80 18.70 Dc Zeeuw 4S0 450 10 127 45.00 Biamans 350 243 10 135 24.50 Extra klasse libre (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Over dc wedstrijd om het districtskam pioenschap extra klasse llbre op klein biljart ls geen goed woord te zeggen. Van het begin af is er slecht gespeeld. Slechts heel zelden kon een gemiddel de genoteerd worden, zoals in de ex tra klasse verwacht mag worden. En toch kreeg flit toernooi nog een span nend slot, want nadat er zes van dc zeven ronden voorbij zijn, is niet te Zeggen wie de titel zal veroveren. Cieuskens staat er het beste voor, want hij heeft de meeste matehpunten en een zeer goed algemeen gmlddel- de. Koolhaas, die dinsdagavond ver loor van, Stigt Thans zag zijn kans verkleinen. Kerkum, Koothaas en Stigt Thans staan wat punten be treft gelijk en het hangt dus van de slotavond (donderdag) af, wie van de kanshebbers daar het meeste succes zal behalen. De resultaten: (AP 30 mei wordt In Palace een v zangwedstrijd gehouden door leerlingen van het Instituut Fran pais des Pays Bas. Simca Nederland biedt aan de winnaars tien reizen naar Pa rijs aan. 350 38 33 9.23

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1