niet mee aan emmeractie i NKV wil 'sociale vrede handhaven' Mmm AGENTEN BIJ BETOGINGEN IN DEN HAAG GEWOND •9 'Stop bezoek diensten Miedema' 'Nederland is bolwerk van instabiliteit' - s,s Philadelphiavindt W-actie van Bekkersstichting overbodig ttskJhei;; Brabants Zwevend Vrij overbodig Twee doden bij botsing auto tegen boom MISS HOLLAND 1969 GEKOZEN Inwoner van Putte na ongeluk iu België gearresteerd „In belang van werknemers en bedrijven" m* -i® 'A ix.iyj Rudolf Hess wordt 75 in Spandaugevangenis Te koop aangeboden papegaai bleek bereidwillige dame Gescheiden mannen willen afschaffing van alimentatie paaina 4 - maandag 21 april 1969 Wies Bouwman Verzoek bisschop aan parochianen Eikske (Van onze correspondent) ROERMOND, maandag. De bisschop van Roermond, mgr., P. J. A, Moors, heeft de paro chianen van de St. Michaëlpa- rochie in Schaesberg (Het Eikske) in een brief verzocht de aparte diensten van pastoor Ed Miedema niet meer te be zoeken. De brief is huis-aan- huis bezorgd. „Het is voor mij ontoelaatbaar dat een priester tegen de wil van zijn bis schop kerkelijke diensten verricht en andere pastorale activiteiten uit oefent". aldug mgr. Moors. Hy doet een beroep op de parochianen van Het Eikske om daadwerkelijk mee te werken aan opheffing van de gespletenheid en onvrede, in de parochie. Over zijn conflict met.pastoor Miede ma schrijft de bisschop dat de com- .mdnicatlebreuk door de ontwikke ling tot een „open wonde" is gewor den en. dat deze breuk door de heer Miedema wordt gecultiveerd en openlijk in verkondiging en pasto raal liturgische aanpak wordt be vorderd. Een oplossing van het con flict kan volgens bisschop Moors ai- leen dan gevonden worden als de heer Miedema niet volhardt in zijn voortdurende weigering tot toena dering en overleg, Bisschop Moors schrijft aan Het Eiks ke niet tegen vernieuwing in de kerk te zUg, „ïn het streven naar vernieuwing speelt het experiment een belangrijke rol. Daaruit kunnen spanningen en mogelijk zelfs een conflict voortkomen, maar door be zinning en overleg moet weer de ruimte groeien om gezamenlijk ver der te gaan. Als hiertoe de bereid heid ontbreekt, is een gezonde ver nieuwing uitgesloten", aldus de uit voerige brief van de. bisschop. Pastoor Ed Miedema van Schaesberg zei ons desgevraagd als reaktie op de brief van de bisschop van Roer mond: „Het standpunt van mij en van de parochieraad is genoeg be kend. Wij willen eerst dat het ont slag ongedaan wordt gemaakt, dan pas kunnen, wij verder praten". IR. H. VREDEL1NG: UTRECHT, maandag (ANP). „Door het falen van het huidige kabi net, is ons land binnen de EEG een bolwerk geworden van instabiliteit, een bron van inflatie tevens, door het haasje overspringen van lonen en prijzen, waaraan de regering alleen nog maar een extra bijdrage levert door de accijnzen en de BTW verder te verhogen en de belastingverlaging door te zetten'-. Deze klacht uitte zaterdagochtend het PvdA-Tweedekameriid Ir. H. We dding tijdens een demonstratie-bij eenkomst van de federatie Utrecht van de Partij van de Arbeid tegen het „prijzen, (wan)beleid van de huidige regering". De heer Vredeling had geen goed woord over voor de wijze, waar op de regering heeft gemeend de in flatoire ontwikkeling te moeten be strijden. „Die ontwikkeling 3a door al haar daden alleen maar in de hand gewerkt". Kenmerkend voor het kabinet noemde de heer Vredeling het gebrek aan bezorgdheid voor de positie van de gewone man. „De prljsstop moest worden afgedwongen". Tekenend voor de gebrekkige regeerkracht van het kabinet noemde de .heer Vredeling het feit, dat een zwakke minister als De Block na zijn falen tijdens het prlj- zendebat werd gehandhaafd. De heer Vredeling hoopt dot de regering uit eigen overtuiging het minimumloon zal aanpassen bij de gestegen prijzen en dat ze die verhoging weer niet zal laten afdwingen. Typerend voor de huidige situatie vond de heer Vredeling net dat de -Commissie ons land beeft ge- wè\arschuwd de belastingen niet te verlagen, hetgeen minister Witteveen toch vcan plan is te doen. De heer Vre- delingVraeent overigens, dat de invloed van deAprogressieve politieke partijen van Europa in Brussel veel groter moet wbrden, want daar worden in feite del beslissingen genomen over prijsverhogingen in. ons land. De eco nomische machthebbers in Europa hebben elkaar al eensgezind in Brus sel gevonden. Nu is het naar het oor deel" vande heer Vredeling de beurt aan de progressieve partijen in Euro- ...pa voor eep eensgezind optreden. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM, maandag. Men moet vrezen dat de nationale in zamelingsactie via de televisie op 9 mei toch minder nationaal wordt dan men had gehoopt. „Philadelphia" de landelijke protes tants christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwij kende kind, zal haar medewerking aan de „Emmeractie" van de Mgr. Bekkersstichting onthouden. Het hoofdbestuur vnn „Philadel phia" heeft in een brief aan de afde lingen het advies gedaan om ook bij de plaatselijke acties afzijdig tc blij ven omdat de oecumenische doelstel lingen van de Stichting Mgr. Bek kers, ondermeer vakantiehuizen voor gehandicapten van alie gezindten, «■iet stroken met de principes van deze protestantse vereniging. In omroepkringen toonde men zich zeer verbaasd over de houding van „Philadelphia". NTS-coördinator Jan Castelljns zegt; „Dit Is volslagen nieuw voor mij." Op het gebied van de 2org voor gehandicapte kinderen zijn drie ou derverenigingen werkzaam. Naast „Philadelphia", de grootste, 30.000 leden, zijn het de algemene vereni ging „Helpt Elkander" en de katho lieke verenigingen „Voor het Zox-- genkind". Voorwaarden voor de tv.-ncüe was dat de Mgr. Bekkers stichting met haar doelstelling de volledige instemming van deze drie verenigingen had, dit cm het natio nale karakter. Tot vorige week vrijdag toe meen de men bij de omroepen en de NTS niet beter tg weten of ddt was het ge val, Vooral de positie van de NCRV is nu delicaat. Deze omroepcomponent had medewerking toegezegd ;'met man kracht en staat nu voor het'feit dat een geestverwante organisatie zich distantieert. De Stichting Mgr. Bekkers is een oorspronkelijk Brabants initiatief, dat ontstaan Is om de gedachtenis aan de geliefde Bossche bisschop le vendig te houden. Met de concretise ring van die gedachte zijn nogal wat moeilijkheden gepaard gegaan. Uit eindelijk kwam men tot het plan om geld in te zamelen voor het vestigen van vakantiehuizen voor geestelijk gehandicapte kindoren, het oprichten van dagverblijven en een bijdrage te leveren tot meer recreatie (sport, zwembaden) van deze kinderen. De huizen zouden moeten openstaan voor kinderen van alle gezindten en zo een bijdrage moeten leveren aan de oecumenische eednehie. die Mgr. Bekkers tijdenB zijn leven zo geest driftig heeft uitgedragen. Tweehonderd bekende Nederlan ders trekken er met een collecte-em mer op uit, Mies Bouwman zal de uitzending, die tot ver voorbij mid dernacht Is gepland, présenteren. Voorzitter J, Dondorp van „Phila- dephia" zegt: „Ik vond Mgr. Bekkers een geweldige vent, daar gaat het niet om. Maar vele protestanten zijn heel voorzichtig met de oecumene. Om dan te zeggen, er komt geld bin nen, dus het doel heiligt de midde len. dat vind Lk een jezuietenterm. Wij zijn een principiële organisatie en hechten grote waarde aan reli gieuze opvoeding. Bovendien weet lk toch dat Bekkers ook in de katholie ke sfeer een omstreden figuur was en om nou te zeggen, die maken we centrale figuur?" Bij „Philadelphia" heeft men naast deze oecumenische bezwaren ock bedenkingen tegen de actie als zodanig. De heer Dondorp zegt: „Wij zijn er nu uit dat de zwakzinnigen zorg een kwestie was van liefdadig heid. Ouders met gehandicapte kin deren hoeven nu niet meer hun koeien tc verkopen, zoals het vroe ger ging en,nu gaan we via de tele visie weer bedelen." Daarbij meent de heer Dondorp ook nog dat de wensen van de Mgr. Bekkersstichting uiterst zwevend zijn. Hij zegt: „Natuurlijk zijn er veel te weinig dagverblijven, er moe ten er veel meer komen. Maar het Ministerie van CRM heeft goed werk gedaan door een mooie subsi dieregeling voor de exploitatie van die verblijven te maken. Hel staat op de prioriteitenlijst. Het Ministerie betaalt 75 procent van de exploitatie en de rest komt van de gemeenten via de algemene bijstandswet. En als aan een aantal voorwaarden is vol daan staat CRM tot aan 100 procent garant bij leningen voor aankoop ven nieuwe panden." De heer Dondorp betwist dus in hoge mate de noodzaak van charitas in deze sector, maar zegt: „We wer ken niet mee, doch ook. niet tégen. We blijven alleen maar passief. En we zuilen natuurlijk wel wat in die emmer stoppen, dat wel." Burgemeester Werner van SI, Oe- denrode, geboortedorp van mgr. BekkerE, betreurt de houding van „Philadelphia". Hij is voorzitter van de Mgr. Bekkersstichting. Hij be twist de mening van „Philadelphia"* dat de actie ln wezen vry overbodig zou zijn. Hij zegt: „Wij hebben ons bij CRM, Sociale Zaken en O. W. gedegen gedocumenteerd over de be hoeften, die er bestaan. Vakantiemo gelijkheden voor gehandicapten en bun ouders, short stay homes, be staan er .praktisch niet Daarbij, ko-l men. ondanks subsidieregelingen, verenigingen voor gehandicapten soms moeilijk van de grond. Die moe ten een stootje hebben." De communicatiestoornissen, die vrijdagavond tussen „Philadelphia", de Mgr. Bekkcrsstichting en de NTS manifest werden, hebben NTS-pro- grammachef Karei Enkelaar nog wel een druk uur bezorgd. Om middernacht is hij aan de te lefoon. De actie gaat wel door. Hij zegt - als momentopname van het ogenblik: „De ouderverenigingen in het stichtingsbestuur nemen nomi naal gezien eon ondergeschikte posi tie in. Zij verrichten hand- en span diensten tijdens de inzamelingsactie en helpen mee de bestemming van dc gelden te bepalen. Ik meen, dal door de eenzijdige houding van één van die ouderverenigingen het alge mene karakter van de actie niet is aangetast. Het stichtingsbestuur blijft voldoende representatief; er zitten bijvoorbeeld twee dominees in. De opbrengst van de actie is be stemd voor alle gezindten; als een vereniging een deel van die op brengst weigert, don ligt dat niet aan ons. Ik zeg nogmaals uitdrukke lijk, dat we vertrouwen in het be stuur hebben." BIJ alle geharrewar zou men bijna vergeten, dat er 250.000 kinderen zijn, die op een of andere wfjze ge handicapt zijn. Oecumenisch ver deeld, over alle gezindten. (Van onze correspondenten) DRUTEN mhaandag In dc nacht van zaterdag op zondag zfjn twee inwoners van Veenendaal, de 22-ja rige J. van Haaien en do 19-jarige II. J. van Barnevcld, om het leven gekomen doordat de auto waarin zU zaten in een bocht van de weg raakte cn tegen een boom vloog, AMSTERDAM. zaterdag is in de nieuwe Amsterdamse woonwijk Hogeweij de 19-jarige Henk Haring uit Amsterdam bij een verkeerson geval om het leven gekomen. De jongeman reed op zijn bromfiets met grote snelheid tegen een auto bus. STADSKANAAL - Gisteravond is op de Provincialeweg te Bellingwolde de 34-jarige H. W. de Boer uit Nleuwe-Pekela met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De man was op slag dood. Van de twee inzittende dames raakte er één gewond. NIJMEGEN. De 35-jarige bromfiet ser H. Kemphuis uit Nijmegen is' zateidag bil een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men, Hij werd bij een inhaalma noeuvre door een auto aangereden. In de nachtclub „Casino" in Amsterdam is vannacht de 21-jarige Welmoed Kollenberg uit Bergen aan Zee uit 23 kandidaten gekozen tot Miss Holland 1969. Tweede werd Nette v. d. Vliet (23) uit Den Haag (rechts op de foto) en derde de twintigjarige Olga Westmaas uit Amsterdam. Mej. Hollenberg (maten: 9161—-91), die ais receptioniste bij het vormingscentrum „De Haaf" in Bergen werkzaam is, hield aan haar verkiezing o.a. een auto en een Afghaanse windhond over. Dit najaar zal ze Nederland vertegenwoordigen op internationale miss verkiezingen in Japan en Miami Beach (Florida). BRUSSEL, maandag (ANP), De Belgische politie heeft zondag te Sta broek op de weg van Antwerpen naar Bergen op Zoom de bestuurder van een Nederlandse bestelwagen aangehouden na een botsing, waarbij een negenjarig kind om het leven kwam en drie personen werden ge wond. De gearresteerde, S, uit Putte,-zou onder invloed van sterke, drankzijn wogen hebben bestuurd :op Ret ogen blik van de frontale botsing met een Belgische tegenligger. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT, maandag. Het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV) heeft er „geen enkele behoefte aan de onrust in de bedrijven aan te wakkeren". Het verbond zal proberen de sociale vrede te handhaven in het belang van de werknemers zelf en in het belang •van de continuïteit van de bedrijven. Het NKV zegt dat dit zijn standpunt is, „ondanks de provocerende uitlatingen van de heer Wemmers". t 4» v v - jK Met zijn handen op de rug wandelt Rudolf Hess tijdens het luchten door de tuin van de Spandaugevangenis in West-Berlijn, Hess, die 26 april "75 jaar wordt/was eens de plaatsvervanger van Adolf Hitier in de nazi-hierarchïe. Hij is de enige van de voormalige nazi-topleiding die nog gevangen zit. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. Bij botsingen tussen de Haagse politie en enkele honderden jongeren zijn zaterdagavond in Den Haag twee po litiemannen.gewond. Zij konden, na in het ziekehuis te zjb1 verbon den, naar huis gaan. Er z(jn in totaal zes arrestaties verricht wegens vernielingen en het niet.op volgen van bevelen, kenland als lid. van de Raad van Eu ropa, zou uitvoeren, Aan de demonstratie werd deelge nomen door leden van de Socialisti sche. Jeugd, de PSP, het Algemeen Nederlands Jeugdverbond. de afdeling Den Haag van de federatie van jonge rengroepen in de Partij van de Ar beid, de ASVA, NSR en enkele stu- De ongeregeldheden begonnen tij dens een demonstratie van ongeveer 500 Jongeren tegen het Griekse kolo nelsbewind en tegen het beleid van de minister van buitenlandse zaken mr. Jf. M, A. H. Luns ln deze kwestie. De demonstranten eisten dat mr. Luns de Tweede-Kamermotie, Waarin wordt aangedrongen op schorsing van Grie- dentengroeperingen uit Nijmegen en Tilburg. De betogers wierpen bij de Griekse ambassade in de Alexanderstraat de dranghekken om die de politie had neergezet. By het verspreiden van de betogers werden de Tilburgse student Leo v. d, K. (25)en de. 20-jarige W, J. H. Uit Leiden aangehouden wegens het niet tijdig opvolgen van een bevel om door te lopen. Laatsgenoemde werd echter later zonder proces-verbaal vrijgelaten, toen bleek dat hij niet goed meer kon lopen, omdat een politlepaard op zijn voet had getrapt. Hij werd op het po litiebureau verbonden. Aspirant-koper afgetuigd (Van onze correspondent) ALMELO, maandag. De 39-jarige G. 3. J. uit Hengelo is zaterdag in Al melo vrij ernstig mishandeld, toen hij op een adres in deze plaats kwam in formeren naar papegaaien, die daar te koop zouden zijn. De man had in een café gehoord dat in de Mendes Da Costastraat pape gaaien te koop waren. Hij liet zich met een taxi naar het- opgegeven adres brengen, maar daar bleken geen vogels voorhanden. Wel een jongeda me, die haar diensten aanbood. Toei J. daar geen gebruik van wen ste te maken en het huis verliet, werd hij op. straat aangevallen door vier mannen, die hem stevig aftuigden. Hy bleef gewond op straat liggen en werd later met een auto naar huis gebracht. Het NKV doelt op een opmerking van de heer Wemmers, voorzitter van de Federatie van Katholieke cn Pro testants Christelijke Werkgevers, dat dc werknemers principieel „neen" moeten zengen tegen het voorstel van dc vakbeweging om dc premiedruk te verleggen. De werkgevers hebben hierbij, aldus de heer WemmcFS, reke ning gehouden met de mogelijkheid dat deze weigering verzet ln de be drijfstakken en ondernemingen zou kunnen veroorzaken. Duidelijk blijkt, zo meent het NKV, dat de werkgevers eventuele onrust in de bedrijven niet willen afkopen. Zo zuilen hier wel zwaarwichtige redenen voor hebben, aldus het NKV. Als centraal overleg niet tot resul taat leidt, zo zegt het NKV, zullen de vakbonden wellicht genoodzaakt kun nen worden per bedrijfstak en per on derneming te bezien wat zij kunnen doen om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. In 143 cao's zijn bepalingen opgeno men dio het mogelijk maken tussen tijdse wijzigingen aan te brengen in het contract (eventueel de cao op te zeggen). Ook is er een aantal cao's waarin is bepaald dat in „buitengewo ne omstandigheden" overleg over een tussentijdse wijziging kan worden ge pleegd; tot deze categorie cao's beho ren onder meer die voor het beroeps- goederenvervoer op de weg, de con- fectle-industrie, grootwinkelbedrijf in levensmiddelen, groot- en kleinme- taal, AKU, Philips, V D. en N.S. Ook andere cao's, aldus het NKV, la ten de mogelijkheid van tussentijds overleg over al afgesloten cao's open. Ongeveer 670,000 werknemers val len onder cao's die geen voorschriften hebben opgenomen inzake tussentijdse wijziging o.q. opzegging In „bijzondere omstandigheden". Tot de belangrijkste in deze categorie behoren die voor het bankbedrijf, het bouwbedrijf, het gra fisch bedrijf» horeca, koopvaardij, schildersbedrijf en textielindustrie, zo deel het NKV mee. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag. De organi satie van gescheiden mannen wtl pro- beren de duur van scheiding van. tafel en bed terug te brengen op een Jaar, de scheidingsprocedure te verkorten en de alimentatie af te schaffen. Op de eerste bijeenkomst van de or ganisatie, zaterdag in bet Utrechtse Tivoli, zei de initiatiefnemer A. J. Sonderman uit Pijnacker dat het maar eens afgelopen moest zijn met de on houdbare cn waanzinnige situatie rond de gescheiden man in Nederland. „Het is idiobt dat. wij gescheiden man nen worden veroordeeld omdat wij eens het bootje zijn ingegaan", riep de heer Sonderman, terwijl boven zijn hoofd een spandoek met „gescheiden toch geketend" hing. Hij vond dat ontbinding van een huwelijk mogelijk moest zijn als beide partners dat w-ensten, Van de duizend aanhangers die de organisatie volgens de heer Sonderman telt, waren er zo'n honderd vijf tig naar Utrecht gekmen. „Er zijn in ons land 23- tot 24.000 ge scheiden mannen. Het zou wenselijk zijn als iedereen onze oproep hoort", zei de heer Sonderman, „maar velen blijven weg uit angst om te worden herkend". De organisatie van gescheiden man nen bestaat enkele maanden. Er is in middels een petitie naar de minister van justitie gestuurd waarin de wen sen van de organisatie worden ge noemd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1